Nog 2500 militairen zwoegen aan herstel der dijken Zweedse grossiers betalen per meter trijp 0,50 meer ECONOMIE EN FINANCIËN Beiaardier Jacob Vincent (84 jaar) overleden NIEUWE HAAGSCHE COURANT s MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 Hoe het er thans bij staat Vandaag de grote aanval op het gat bij Rilland-Bath IN HET RAMPGEBIED zijn thans nog ongeveer 2500 militairen werkzaam op punten, waar ze node gemist kunnen worden. Vijftienhonderd hun ner zullen vandaag trachten het grote gat bij Rilland Bath op Zuid-Beve land te dichten. Diverse onderdelen zouden vandaag hun taak in het ramp gebied beëindigen, maar andere onderdelen hebben reeds aanzeggingen ontvangen om tot de derde Maart te blijven, Zuid-Holland 's-Gravendeel. Vandaag mogen 50 a 60 bewoners van 's-Gravendeel in hun woningen terugkeren. Zjj hebben deze woningen reeds schoongemaakt met overstromingswater dat in de kelders was achtergebleven en krijgen nu een be perkte hoeveelheid leidingwater met. lysol vermengd, om het nog eens dunnetjes over te doen. Numansdorp. De gemeente is weer droog en de inwoners, die op eigen ge legenheid terugkomen, zijn druk bezig hun huizen schoon te maken. De water voorziening, die met bootjes moet ge schieden, levert nog veel moeilijkheden op. De dijk is nu op 2.20 m boven N.A.P. gebracht. Deze week gaat men heglnnen hem tot op drie meter te verhogen. Dit zal ongeveer zes weken duren. Heinenoord. De leerlingen van de Chr. Nat. school welke onder water heeft gestaan, krijgen thans in de beide open bare lagere scholen les van hun eigen onderwijzer. Put,tershoek. Zowel Puttershoek als Maasdam hebben weer leidingwater, zulks door activiteit van de directie van de Kilwaterleiding en van de suikerfa briek Puttershoek, die het initiatief na men om het water van de fabriek door bijzondere voorzieningen in het buizennet van de Kilwaterleiding tc pompen. Het water moet echter voor gebruik wel wor den gekookt. Rozenburg: dit eiland is thans geheel droog. Men is thans druk bezig de inge kuilde aardappelen uit de grond te halen en te vervoeren. Strfjen. Nu Puttershoek en Maasdam weer drinkwater hebben, tracht men ook Strijen en Cillaarshoek hiervan te laten profiteren. Op Goeroe en Overflakkee en op Voor- no cn Putten werken nog 300 man genie troepen en pontonniers. Honderd ponton niers uit de Bentheïmkazerne te Dor drecht onderhouden verbindingen tussen Zierikzee en Middelharnis. Herkingen. De gemeente Herkingen, die 1085 zielen telt, is door een combi natie van twaalf gemeenten geadopteerd. Slledrccht. Zondagmorgen vermeld den aanplakbiljetten in deze gemeente dat, de bewoners van de uitbreiding-bin nendijks op Woensdag 25 Februari mogen terugkeren in hun woningen, na 3% week evacuatie. Er zal dan waarschijnlijk wel electriciteit zijn, maar nog geen gas of waterleiding, Zeeland Op Thnlen werken nog 300 militairen aan het dichten van de dijken. St Annalnnd. De dijk van St Anna- land heeft het gehouden en men is nu bezig hem een meter boven hoogwater- peil fc brengen. Vandaag zouden zand zuigers en draglines komen om daarbij Ie helpen. Zierikzee. Hoewel de stevige westen wind het water wel naar de stad stuwde, heeft men tooh geen last meer onder vonden van overstromingen. Zijpe. Zijpe heeft nog steeds hulp van militairen van de zware mortieren bij het dichten van de dijken. Rilland-Bath. Bij Rilland-Bath wordt vandaag bij de doodtij de grote slag ge slagen. Ongeveer 1500 militairen helpen hier om het grote en belangrijke dijkgat te dichten. Indien het werk lukt. kan Zuid-Beveland voor een groot deel droog gemaakt worden. Noord-Brabant Dussen- In Dussen kunnen nu alle ge- evacueerden terugkeren. In Hank velen, uitzondering wordt gemaakt voor een aantal bewoners van De Peerenboom. Buitendijkbuitenkade, Korte Dijk. Vis serskade, Rietwerf- en Jachtlaan. Welke Zeeuwse plaatsen stroom hebben Hieronder volgt een overzicht van de electriciteitsvoorziening in Zeeland per 21 Febr- j.l.: Zceuws-Vlaanderen: alles normaal. Walcheren: vrijwel alles normaal, Zuid-Bevela.nd: Wolphaartsdijk, deel van gemeente heeft stroom; Oudelande, Baarland en ElLewoutsdijk. stroom in be perkte mate; Krabbendijke en omstre ken zijn van energie voorzien: in de staart" van Zuid-Beveland electriciteits voorziening nog niet hersteld; in Krui- ningen stroom voor een aantal percelen rond het Marktplein in de Bathpolders levert een noodaggregaat stroom: in de overige Zuid-Bevelandse gemeenten is de toestand normaal. Noord-Beveland: slechts in Kortgene slroomlevering nog beperkt, overigens op het gehele eiland normaal. Schouwen en Duiveland: Zierikzee, Schuddebeurs, Noordgouwe. Zonnemaire en Brouwershaven stroom uit het open bare net; te Renesse, Haamstede en Burg'h. stroom in dezelfde mate; in Burghsluis noodaggregaat uitsluitend voor de graandrogerij; ook zijn nood- aggregaten te Zijpe en Bruinisse werk zaam: overigens is geen electriciteits- voorziemng mogelijk en ook niet nodig. Tholen: de Noordpolder is nog van stroom verstoken; beperkte levering is mogelijk in St Annaland. St Maartens dijk en Poortvliet en Stavenisse: rest van hot eiland heeft normaal stroom. St Philipsland: hier heeft alleen het drooggevallen deel van de plaats St Phi lipsland electriciteit; binnen enkele da gen zullen Bruintjeskreek en Anne Ja- cobapolder ook weer stroom hebben. Japanse lijndienst rond de wereld De volgende maand zal de Mitsui Stoomvaart-maatschappij de eerste Ja panse rond-de-wereld-lijndienst openen. Besloten werd, weer tot deze dienst in Oostelijke richting over de Stille Oceaan over te gaan, aangezien de maatschap pij geen lid kon worden van de Europe Far East Freight Conference. Teneinde nodeloze concurrentie te voorkomen, zul. len de tarieven op hetzelfde niveau lig gen als die van andere maatschappijen. De schepen zullen naar New York en Europa varen en door het Suezkanaal naar Japan terugkeren. De maatschappij heeft besloten tankschip van 19,000 ton te laten bouwen, dat 15 millioen gulden zal kosten en dat vermoedelijk in November a.s. gereed zal komen. Ruim 10 millioen gulden van deze kosten zullen uit buitenlandse lenin gen worden betaald. Geding over evacuatie van Zierikzee Middenstand keert zich tegen gemeentebestuur Tijdens een bewogen vergadering heef' de middenstandscentrale van Zierikzee besloten, het gemeentebestuur van die stad in kort geding te dagvaarden in verband met de evacuatie. Men wens', de rechter :e laten uitmaken, of de wet telijke bepalingen, waarin o.m. wordt gesproken over vrees voor wanordelijk heden, door de burgemeester terecht als grond voor de verplichte evacuatie zijn gebruikt. De middenstanders zijn van mening, dat er bij de ontruiming van de stad wil. lekeur heeft geheerst. Men besloot, het college van B. en W. er alsnog schrifte lijk op te wijzen da; he- onjuist was om, nadat middenstanders door het lot wa ren aangewezen om achter te blijven, aan anderen nog verblijfsvergunningen zonder loting uit te reiken. Ook zou een aantal middenstanders bij de loting zijn overgeslagen. Uitbreiding van Garuda De Garuda Indonesian Airways krijgt in April a.s. enige De Haviland Heron- toestellen ter uitbreiding van de verbin ding tussen Djakarta en Djokja alsmede Bandoeng en Djokja. Ook worden ver bindingen geopend tussen de Lampongs, Benkoelen en Sibolga op Sumatra, tus sen Pontianak en Bandjermassin. bene vens op Celebes. In Maart komt een verbinding tussen Bangkok en Djakarta, twee maal in de week. Krupp moet mijnen en fabrieken verkopen Na maanden van moeizame onderhan delingen zijn de Geallieerden en Duit sers thans volgens Reuter overeengeko men. dat Alfred Krupp al zijn belangen In de kolen- en ijzer- en staalindustrie voor 1960 moet verkopen Naar men ver wacht, zullen vertegenwoordigers der Geallieerden en van Krupp een overeen komst tekenen, welke bepaalt, dat Krupp na de overeengekomen verkoop niet zal trachten nieuwe belangen in deze in dustrieën te verwerven Krupp zal ech ter vrij zijn de opbrengst te beleggen -n elke andere industrie en ook mag hij zijn tegenwoordige belangen in andere in dustrieën behouden Als tegenprestatie zullen de Geallieerden een einde maken aan het toezicht op Krupps andere be zittingen De gealieerden nemen genoe gen met Krupps schriftelijke verklaring. Oorspronkelijk hadden zij een waarborg van de Dvi^e bondsregering verlangd, doch dei jmdskanselier f Adenauer verklaardè.'dat de Duitse grondwet dit verbiedt. Krupps kolen- en staatbelangen worden geschat op 47.6 millioen dollar of op f 171 millioen, zijn andere belangen op 95 mil lioen dollar of op f 361 millioen. Deze andere bezittingen bestaan uit scheeps werven, handelsmaatschappijen, een ver zekeringsmaatschappij. een locomotieven- fabriek en een chemisch bedrijf. De Amerikaanse. Franse en Britse re geringen moeten de overeenkomst nog goedkeuren Krupp werd indertijd tot 12 jaren ge vangenisstraf veroordeeld wegens oor logsmisdrijven, doch werd in 1951 vrij gelaten. Ei is al 57 millioen binnen Radio-actie overschreed opnieuw het halve millioen ZATERDAGAVOND was in totaal in het Nationale Rampenfonds gestort de som van f 57 millioen. Hierin is begrepen een bedrag van f 2.5 millioen uit het buitenland. Tengevolge van bankmoeilijkheden zijn echter nog lang niet alle toegezegde gelden binnengekomen. Telkens weer be reiken ons mededelingen, welke sprekend zijn voor de hartelijkheid van de buitenlandse deelneming met de watersnoodramp, waardoor Nederland getroffen is. Zo ontving een trfjipfabriek te Eind hoven een schrijven van twee Zweedse grossiers om de prijs van elke meter deze maand aan hen te leveren trijp met 50 cent te verhogen onder voorwaarde, dat deze prijsverhoging ten goede zal komen aan de slachtoffers der geteisterde ge bieden. De fabriek doet nu haar best om deze maand circa 5000 meter trijp naar de grossiers in Zweden af te leveren. De spinner Jeremiah Ambler te Bad- ford (Engeland) zond 500 pond sterling aan de Ned. Legatie te Londen, omdat Maarschalk Juin in Korea aangekomen Maarschalk Juin, inspeoteur-generaal an de Franse strijdkrachten, is aan het Koreaanse front aangekomen voor een tocht langs de geallieerde installaties. Tevoren bezocht de maarschalk de troe pen in een ander bolwerk tegen he; com munisme. n.l. Indo-Ohina, dat volgens Reuter eert vergroting van de Ameri kaanse hulp tegemoet kan zien. Ameri kaanse militaire autoriteiten te Washing ton bestuderen plannen voor de bewa pening van nieuwe regimenten Vietna mese troepen. Generaal Mahk Clark, de geallieerde opperbevelhebber op Korea, heft de com munisten verzocht, onmiddellijk onder handelingen te beginnen over de repa triëring van zieke en gewonden krijgs gevangenen, volgens de Conventie van Genève. De oude kwestie dus. Hoog Militair Gerechtshof herdacht generaal Dijxhoorn Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft een buitengewone zittng ge houden ter herdenking van wijlen luite nant-generaal Dijxhoorn, oud-minister van defensie en li dvan het Hof. De president, mr Doornbos, schetste in zijn rede de loopbaan van de overledene. Bij het Hof wist hij zich door zijn gaaf karakter en hoge plichtsbetrachting achting te verwerven van een ieder, die met hem mocht samenwerken. De advocaat-fiscaal voor de zee- en landmacht, mr Van Gilsel, herdacht even eens de hartelijke collegialiteit van de overledene. ,we feel the necessity to help the people of Holland'. De Westdiuitse vakvereni gingen hebben tot dusver rond 106000 Mark voor hulpverlening aan Nederland bijeengebracht. Gisten en is in Noorwegen de inzameling van het Rode Kruis ge sloten. De in de afgelopen weken ge houden collecten hebben een half mil lioen kronen opgebracht. De ingezamel- goederen vertegenwoordigen een aarde van 1,4 millioen kronen (één gulden is gelijk aan 1 kroon en 88 ore;. In Nieuw Guinea is ruim f 100.000 inge zameld voor het Rampenfonds. De Deen se politie heeft Zaterdag op het Hoofd bureau van Politie te Amsterdam een cheque van f 1500 laten aanbieden als een bijdrage van de Deense politieman- Bij het V N.-secretariaat te New York is een collecte gehouden voor Ne derland. welke 10.000 dollar opbracht en de gemeenteraad van Coventry zond 3000 pond sterling. De radio-actie „Beurzen open. dijken dicht*, die Zaterdagavond vanuit de Phi- lips-sohouwburg te Eindhoven weer en kele uren met beeld en geluid „in de lucht" was. heeft opnieuw het halve mil lioen overschreden. De uitzending sloot met een totaal badrag van f 1 307,593.80. In deze uitzending werd een aanvang gemaakt met het uitreiken van oorkon den, door Prins Bernhard als voorzitter van het Rampenfonds onder tekend. aan die bedrijven en instellingen waarvan het personeel zich in hulpvaardigheid heeft onderscheiden door het afstaan van min stens een dag loon. Zoals reeds gemeld worden er deze week in Nijmegen twee „snertdagen" ge houden. waarbij voor de prijs van f 1.— per liter militaire snert aan de burgerij wordt verkocht door de leden van de luchtvaarttroepen. Naar schatting zal deze actie ongeveer f 35.000 voor het Rampenfonds opbrengen. Nijmeegse fir ma's en winkeliers stellen de ingrediën ten gratis beschikbaar. De actie „Mou wen omhoog, ons land moet droog" van alle onderdelen der padvinders- en pad- vindsterbeweging in Nederland heeft bijna twee ton opgebracht. De Oud-Geref. Gemeente te Apel doorn (voorganger I. J. van IJsselsteijn) is uit het Verband van Oud-Geref. Ge meenten ln Nederland (classis Amers foort) getreden en noemt zich voortaan Vrije Oud-Geref. Gemeente. Een P.T.T.-ambtenaar met de kas verdwenen De beambte H. K. heeft dezer diagen het postkantoor te Spekholzerheide (L.), waar hij werkzaam was, verlaten nadat hij zich had meester gemaakt van de postzegelkas en van het spaarbank- en kwitantiegeld, dat kort tevoren was ge stort. De man heeft vermoedelijk de wijk genomen naar België. Prof. Banning ridder in de Orde van de Ned. Leeuw Onder zeer grote belangstelling vierde prof. dr W Banning te Driebergen Za terdag zijn 65ste verjaardag. Minister president da- W. Diees overhandigde de jarige de versierselen, behorende bij het ridderschap in d Orde van de I" Leeuw. In het emigratiebestuur zijn be noemd A. N. van Mill, dir.-gen. Rijks arbeidsbureau, mr D. van Duyne van hel directoraat-generaal voor de industria lisatie, en mr R. A. van den Wall Bake van het min. van Landbouw. Tussen de puinhopen zoeken inwoners van het geteisterde Stavenisse (Tholen) naar de trieste restanten van hun hui selijk bezit. Op de foto: Een eenzame figuur met het enige wat hij in de chaos nog, voor het oog ongeschonden, terug vond: z'n radiotoestel. Vrouw uit bus gevallen en overleden Arbeider onder laadbak gedood De 59-jarige weduwe A. J. B. raakte tijdens het instappen bij de halte Kruis straat te Haarlem bekneld tussen de deur van een auto-bus. De chauffeur bemerkte hiervan niets en reed door. De vrouw viel en kwam onder de achterwielen terecht. Zij werd zeer ernstig gewond en is later overleden. BU Wilton-Fijenoord te Schiedam is 61-jarlige uit "^er^er J. M. Twickler uit Gorinchem getroffen door de laadbak van een dragline, toen een staaldraad bra-k. In het ziekenhuis is de man aan zijn verwondingen bezweken. D» 82-jarige J van Toering, wonende aan het Boerhaav eplein te Schiedam, is aan iiet Hoofd aldaar te water geraakt en verdronken. -»e 73-jr e J. M. te 1 d e is bij het overst^ph van de hooi 'eg Assen Meppel door een personenauto gegrepen en kort daarna overleden. Op de rijks-veg AssenMeppel bij U f f e 11 e is Zaterdag een vrachtauto, waarop een vleesmachine werd vervoerd, tegen een boom gereden. Door de schok vloog de vleesmachine naar voren, met het gevolg dat de heer H. J. Rozendaal uit Ülft in de cabine bekneld raakte en vrijwel onmiddellijk overleed. Twee an dere inzittenden werden ernstig gewond. De oorzaak van de botsing is waarschijn lijk oververmoeidheid van de chauffeur. De 11-jarige A. van T„ wonende aan dt Korhoenweg in Apeldoorn, botste Za terdag met zijn fiets tegen een vracht auto. Hij was bijna op slag dood. De jon gen was vermoedelijk de macht over het stuur kwijtgeraakt, doordat hij een volle zak vervoerde. Ergste gevreesd voor kustvaarder Lark Delftse matroos één^van do ppvarendes Nog steeds wordt de Ned. kustvaarder Lark, die na de storm van 10 Febr. ln de wateren bij Noorwegen is verdwenen, vermist. Het ergste wordt thans gevreesd. De opvarenden zijn: de kapitein-eige naar G. Hindriks uit Groningen (ge huwd), de matrozen H. M. Beentje (on gehuwd), 24 j. uit Eerbeek: J. Schouwer was 21 j., ongehuwd uit Delft; C. Res- seler, ongehuwd, 17 j., uit Nijmegen; de licht-matroos B. Gort, ongehuwd. 18 j.. uit Hoensbroek; de kok M. de Rijke, 19 j. ongehuwd, uit Oostkapelle. Volgens de koopvaardij-stlchting tc Groningen heeft na 5 Jan. voorts gemon sterd de licht-matroos M. Solverda uit Kollum. Internationale plattelandsbeurs te Madrid De eerste internationale plattelands- beurs zal volgens Ass Press in Mei a,s te Madrid worden gehouden. Ook Nederland stuurt inzendingen en tevens folkloregroepen voor een inter nationaal tournooi van folkloristische dansen i liederen. Terugslag in 1952 Uitvoer van haring met f 1,5 millioen omlaag Duitsland en België de grootste afnemers Volgens opgave /an de Dienst Neder landse Hairkigeontröle in Den Haag neef. de Nederlandse uitvoer van Dekel- en steurharing zong jaar ruim 44.7 millioen kg netto bedragen, tegen rond 52.4 nu- iioen in 1951 en bijna 33.9 millioen in 1950 De waarde van deze export was resp. bijna f25 7 millioen, bijna f 27 1 Moen en ongeveer f 17.5 millioen. In het afgelopen i ar waren de voor naamste landen van bestemming; België met ruim 11 min kg ter waarde van ruim r- millioen gulden Duitsland met 13.7 millioen kg (f7.45 millioeO, Italië mei 2.4 millioen kg (f 17 millioen), Polen met bijna 4 millioen kg (f2 mülioeti). Rusland me- ruim 2 millioen kg if 964 741), Tsjecho-Slov akije met 2.64 millioen kg (f i.26 millioen) er de Ver St?.«n n et 1.24 millioen kg (f 1.3 mil lioen) In 1952 werd uitgevoerd door expor teurs, gevestigd in Ka'wijk voor een waarde van f 5 986.291, in St-néveiungen voor f 10.065.703, "la-; di »n voor f 0.2 .895, IJmulden voor fl,205.0«„ en andere plaatsen voor f180.180 Het „ODaelapte" Franse E D G.-verdrag Duitsland: deze laars past nu niet meer! Adenauer, de Westduitse Bondskanse lier, heeft de dooi Frankrijk voorgestelde aanvullende protocollen op het Europese legerverdrag een ernstige bedreiging voor de ratificatie genoemd. Weinig moedgevend nieuws, vlak voor zijn ver trek uit Bonn naar Rome, waar de mi nisters van Buit. Zaken der zes E.DG landen verzamelen Engeland heeft Frankrijk gewaarschuwd, dat het onaan vaardbare eisen stelt, De Britten zijn van oordeel, dat het thans niet de juiste tijd is. om de FransDuitse betrekkin gen weer slechter te doen worden, al blijft Engeland sympathiek staan tegen over de eis van „waarborgen". Inmiddels hebben de vertegenwoordigers van West. Duitsland. Italië. België, Luxemburg en Nederland te Parijs aan de voorzitter der Franse delegatie, Aliphand, het antwoord van hun regeringen op het gewijzigde voorstel inzake het EDG- verdra.g overhandigd Alphand betoogde, dat de aanvullende protocollen noch de geest, noch de letter van het verdrag veranderen. Na hetgeen reeds is uitge lekt. sprak het van zrif, dat de West duitse gedelegeerde, Blank, met nadruk verklaarde de Franse zienswijze niet te kunnen delen Beslissingen zullen eerst genomen worden op de conferentie van ministers, die morgen te Rome aan vangt. Muziekstudiebeurs uit Italië aangeboden De Societa Italïana degli autori ed editor! („Siae") heeft een beurs beschik baar gesteld voor een muzikaal begaafde jongen (10 tot 14 jaar) uit het rampge bied, teneinde diens volledige muzikale opleiding met inbegrip van studiemate riaal, kleren, pension, e.d. te bekostigen aan het officiële Italiaanse muziekcollege .Forum Italicum" te Rome. Het Bureau voor Muziek-auteursrechten BUMA, dat deze aanbieding ontving, heeft het minis terie van O., K. en V' gevraagd een ge gadigde aan te wjjzen 800 Hongaarse priesters ontslagen Vorig jaar besloot de Hongaarse rege ring de salariëring van de R.K. priesters geheel aan zich te trekken. Dat werd toen een daad van bijzondere welwillend heid genoemd, maar het blijkt thans een dwangmiddel te zijn. De regering heeft 800 priesters uit hun functie ontslagen. Als reden werd bezuiniging opgegeven, doch het treft dat uitsluitend zijn ont slagen, die geweigerd hebben lid van de Liga van patriottische priesters te wor den. De bisschoppen hebben de ontsla genen laten weten dat het inhouden der honoraria voor de priesters geen reden behoeft te zijn hun arbeid neer te leggen. Communistische krant Ce Soir verdwijnt Het enige communistische Franse avondblad „Ce Soir" heeft Zaterdag medegedeeld, dat het van 1 Maart af. niet meer zal verschijnen. De hoofdredacteur. Louis Ragon, schrijft dat de stijging der kosten en het gebrek aan fondsen de oorzaken zijn en nie een daling van populariteit. De Zondageditie „Le Soir Dimanche" zal voortaan ook niet meer verschijnen. De correspondent van Reuter conclu deert uit een en ander, dat het ledental der communistische partij gestaag daalt. Het landelijke communistische orgaan .Humanité" heeft naar schatting een lezertal van 120.000, hetgeen voor Frank rijk laag geacht wordt. Beurs te Frankfort Nieuwe staatslening Tweehonderd millioen a 99 pet, rentende 3 3A pet Het Koninkrijk der Nederlanden opent op 5 Maart a.s. de inschrijving op f 200 millioen Nederlandse staatslening 1953, koers van uitgifte 99 procent, rente 3% procent, in stukken van f 1000 en f 500; schuldregisterinschrijvingen minstens f J00 000. De looptijd is 40 jaar en jaar lijks wordt 2'£ procent afgelost onder voorbehoud van versterkte of algehele delging. De coupons vervallen op 1 Apri) en 1 October. Storting op 1 April tot 12 uur 30. De aanvragen tot inschrijving moeten zo tijdig binnen zijn. dat zij door de bank of de commissionnair op de in schrijvingsdag voor 16 uur kunnen wor den ingediend Het recht wordt voorbe houden inschrijvingen geheel of gedeel telijk niet in aanmerking te nemen. Bij overtekemng geschiedt de toewijzing systematisch Opneming in de beursno tering zal worden bevorderd. Holland-Amerikalijn Brutowinst f 54 millioen De HollandAmerikalijn heeft in 1952 een bruto-winsi. van ƒ54,3 (v.j. f35,2 millioen geboekt, waaronder belangrijke bedragen tengevolge van de verkoop der Volendam, --agekomen vergoedingen van oorlogsschade en meevaLlende ver plichtingen. voor welke men vroeger voorzieningen bad getroffen De expfoi- tatiewinst is in 1952 n;-t bij 1951 achter gebleven Bestemd werd voor afschrij ving op schepen en etablissementen ƒ6.5 mlr, voor reserve nieuwbouw ƒ37,5 r voor reserve nieuwbouw etablissementen ƒ1.8 min, voor pensioenfonds 1,8 min en 2.8 min. De nettowinst bedraagt ƒ5 min. Voorgesteld wordt het interim di vidend ad 12pet, waarvan 10 pet aandelen, definitief te maken Voor 1953 laat het passagiersvervoer zich gunstig aanzien, voor het v-aohtbedrijf kan men geen voorspellingen doen Het grote pro bleem is aan het bedrijf een metgezel voer de Nieuw-Amsterdam toe te voegen De N V is teleurgesteld omdat de rege ring de gemeente Rotterdam verhindert zich behoorlijk te ontwikkelen door haar een vliegveld te onthouden Geklaagd wordt over de regeling van het emigr tenvervoer tussen regering en K L M Verkoop Evsinkfabriek gaat niet door Ontslagen personeel (30 man) terug De motor- en rijwielfabrieken van Eysink te Amersfoort werken weer "oile kracht. De voorgenomen verkoop van de fabriek aan het Juliana plein gaat niet door. Het indertijd ontslagen admi nistratief en technisch personeel, onge veer dertig man, keert geleidelijk Li het bedrijf terug, Het herstel van de activi teit is mogelijk geweest door het invoe ren van nieuw bedrijfskapitaal, fabriek a-^n dé Nijverheidsweg zal binnen afzienbare tijd worden uitgebreid. Zowel in de motoren- a-ls i-n de rijwiel- branohe streeft men naar het maken van nieuwe typen Op de R.A.I. komt Eysink in ieder geval met enkele nieuwe moto ren uit. Dick Renooy zal a-ls coureur het komende wedstriidseizoen bij Eysink in dienst blijven. Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika Het jaarverslag der Nederlandsche Bank voor Zuid-Afnka over 1951—'52 merkt op. dat de uitwendig economische positie van Nederland een grondige wij ziging ten goede heeft ondergaan Het beveelt een verlaging der belastingen aan om de voortbrenging te verhogen. Voor Zuid-Afrika ziet men de verslagperiode als een aanloopfase tot een tijd van con solidatie en structuurverbetering Het werkelijke nationale inkomen is 12 pet verbeterd De invoer uit Nederland steeg van 2.6 tot 5,8 millioen pond, de uitvoer naar Nederland van 9.2 tot 14.8 min. De Nederlandse uitvoer naar Zuid-Rhodesia nam af van f 3.9 tot f 2,4 min tengevolge van de opschorting der invoerrechten ten aanzien van landen van het Britse Ge menebest De Nederlandse invoer uit Zuid-Rhodesia bleef op f 3.3 min. Het bedrijf der Bank nam verdér toe. Het kantoor te Hamburg heeft een belang rijk aandeel in de afwikkeling van het Duitse handelsverkeer op Zuid-Afrika- De netto-bedrijfswinst is voor belastingen f 2,4 min. na afschrijving, reservering, belastingen, enz. f 1 min. Voorgesteld wordt 9 pet dividend op de aandelen. De totale balanstelling is f 76,7 min. Met ingang van Maandag a.s. zullen per dag 950 Oost-Duitse vluchtelingen per vliegtuig uit West-Berlijn naar West- Duitsla nd worden overgebracht. Dit be tekent een verhoging van het huidige aantal met 30 procent, aldus heeft d- Nabm, een functionaris van het West- Duitse vluchtelingenministerie. te Bonn verklaard. Vijftig jaar klokkenist van het Paleis te Amsterdam Op 84-jarige leeftijd is gisteravond in het academisch ziekenhuis te Utrecht overleden de beiaardier J. Vincent. Jacob Vincent werd op 4 December 1868 te Amsterdam geboren, waar zijn vader het beroep van koopman uit oefende. Na de lagere school, bezocht hij het gymnasium tc Zetten. Vervolgens wijdde hij zich aan de muziek. Hij kreeg piano- en orgellessen van de heer K. Willeumier en later harmonie en contra punt van de heren Pomper en Tlggers. In 1893 trad hij in het huwelijk met- Geertruida Johanna Meyer te Amsterdam. Uit dit huwelijk werden drie kinderen geboren, zijn jongste dochter Is de be kende zangeres Jo Vincent. Op 1 Maart 1900 werd de heer Vincent door H.M. Koningin Wilhelmina aange steld als beiaardier van het Koninklijk paleis in de hoofdstad. Negenentwintig jaar later volgde zijn benoeming tot bei aardier van de Laurenstoren te Weesp. En weer later van de toren van Mon nikendam. De heer Vincent heeft verscheidene leerlingen opgeleid voor het piano examen van de Kon. Nederlandse Toon kunst Vereniging te 's-Gravenhage. Tot zijn leerlingen behoorde o.m. de beiaardier Toon van Balkoni uit Den Bosch. Jacob Vincent heeft voorts zijn deskundige hulp verleend l»ij het restaureren van diverse carillons, o.a. van de Jacobs- toren in Den Haag, de Waagtoren in Alkmaar, de St Lebuinus tc Deventer en de torens te Monnikendam en Edam. Bij de viering van zijn zilveren jubi leum als beiaardier van het paleis werd hij benoemd tot ridder in de Huisorde van Oranje en na veertig jaar trouwe dienst tot ridder in do Orde van Oranje-Nassau. Van zijn hand verschenen een aantal composities voor piano, orgel en beiaard. Het stoffelijk overschot van de heer Vincent zal Vrijdag 27 Februari a.s. ter aarde worden besteld. Om 13.15 uur zal een rouwdienst worden gehouden in de kapel van het rusthuis „De Wartburg' te Oudenrijn bij Utrecht. Om 14 uur vertrok de rouwstoet van „De Wartburg" en om 14.30 uur is de begrafenis op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthovcn. Mau Mau doodde reeds meer dan 200 mensen De regering van Kenia heeft medege deeld. dat de Mau Mau sinds het afkon digen van de noodtoestand in October var. het vorig jaar. 202 mensen heeft ge dood, n.l. 9 blanken. 3 Aziaten, 177 Kikoe- joes cn 13 andere inboorlingen, Politie en lilitairen hebben in dezelfde tijd 122 o eilingen gedood. Naar Vasey, een lid van de Wetgeven de Raad van Kenia, heeft meegedeeld, zal de actie tegen de Mau Mau in de toekomst per maand 2 k £.5 millioen gul den kosten. geopend Bij de opening van de grote interna tionale voorjaarsbeurs te Frankfort a. d. Main heeft president Theodor Heuss ver klaard, dat een verenigd Europa niets dan theorie zal blijven, zo lang de Euro- pse valuta's niet inwisselbaar zijn. De minister van Economische Zaken. Er- hard. merkte o.m. op: ..Gecontroleerde valutaruil is het symbool van alles wat in de economie uit den boze is". Op de jaarbeurs zijn 3500 firma's uit de gehele wereld vertegenwoordigd. Als mogelijke afnemer van Nederlandse voortbreng selen geniet de beurs belangstelling van een groot deel der Nederlandse expor teurs. De Nederlandse textielindustrie toont behalve manufacturen, wollen-, halfwollen-, kunstzijden-, katoenen- en gabardine stoffen ook tapijten, lopers, dekens en shawls, industrie- en hand breigarens alsmede tapijtwol. Voorts zal een organisatie van strocarton-fabrikan- ten strocarton en stropapier voor velerlei doeleinden exposeren. Ook diamant, stalen huis- en kantoormeubels, handbe schilderd aardewerk, zaaizaden, choco lade. cacao, confituren worden uitgestald. Twee informatiekantoren zullen de Duit sers inlichten over onze handelsadressen en bemiddeling, het transport, door de lucht, te water en t". land en het beta lingsverkeer. De K.L.M. en de haven van Rotterdam hebben stands. Elders in de jaarbeurshallen is éen grote tenloon- stelling van Nederlandse snijbloemen. De organisatie berust bij de Cihan en de Nederlandse kamer van koophandel voor Duitsland. Niet gerust op on- e toekomst Andere financieel-economische koers bepleit De N V Heemaf te Hengelo (O.) heeft 1952 afgesloten met een saldo bedrijfs- rekening van 7 (vj. ƒ6.1) millioen Als •vinet blijft 1,1 (i) min Gedecla- eerd wordt 10 (8) pet dividend Over Nederland is ïr Keus ongerust. In wezen is er in 1952 ndets veranderd: Het kostenpeil werd door overheidsmaat regelen nog verhoogd en in de nivelle ring van lonen en salarissen werd on voldoende wijziging gebracht. Alle maat regelen, die de productiviteit in de weg staan, en tot aroeidsschuwheid leiden, bleven voortbestaan. Bij verminderde invoeren en het streven naar volile werk gelegenheid zullen de uitvoeren dalen. Of men van de omzetting van goederen ln valuta's op de langs duur een goede zaak zal hebben gedaan, kan pas de toe komst leren. De bewuste opoffering van de koop kracht vau het pensioen ten voordele van de welvaartsstr-at is volgens ir Keus nm ver genoeg gegaar. Men moge de harde pensioenguiöen kiezen voordat het te laat is. schrijft hy. Woltersomse organisaties De in het staatsblad van 13 Februari j.l. verschenen wet tot wijziging van de wet OP de bedrijfsorganisatie verlengt het leven van enkele Woltersomse orga nisaties tot uiterlijk 15 Februari 1954, ter wijl voor 713 organisaties ontbinddngs- beschikkingen zijn bekend gemaakt. Het lag in de bedoeling al die organisa ties op 15 dezer te ontbinden, doch dit was niet mogelijk omdat de instelling van nieuwe bedrijfslichamen te veel tijd vorderde. Bepaalde Woltersomse organi saties hebben namelijk nog een publiek rechtelijke taak te vervullen met. name ten aanzien van de hoofdbedrijfschappen en bedrijfschappen voor voedselvoorzie ning. Zij zullen niet onverkort haar vroe gere taak voortzetten, en zullen in de meeste gevallen aanzienlijk worden inge krompen. Indien er alleen sprake is van uitoefening van het benoemingsrecht van bestuursleden van bedrijfschappen, zal men de werkzaamheden der organisatie kunnen stilzetten. De nog gehandhaafde organisaties kunnen niet meer als ver tegenwoordigsters van de bedrijfstakken optreden, behoudens voor de taken, die tot haar handhaving noopten. In begin sel zal men zich derhalve niet meer tot een Woltersomse organisatie kunnen wenden als contactorgaan voor du be trokken sector van het bedriifsleven. Met ingang van 1 Maart worden op geheven: de hoofdgroep Banken: de be drijfsgroep Handelsbanken; de vakgroep Incassobedrijven: de bedrijfsgroep Spaar banken; de vakgroep Algemene Spaar banken; de bedrijfsgroep Hypotheek banken; de vakgroep Hypotheekbanken; de vakgr. Scheepshypotheekbanken: de be drijf sgr. landbouwcredietbanken; de be drijfsgroep Financieringsinstellingen en Credietinsitellingen voor bijzondere Doel einden: de vakgroep Onroerende Zaken; de ondervakgroep Exploitatie van en Handel in Onroerende Zaken; de onder- vakgroep Financiering van Onroerende Zaken; de vakgroep Instellingen voor Financiering van Huurkoop en andere Afbetalingsovereenkomsten; de vakgroep Spaar- en Betaalzegelkassende onder vakgroep Commerciële Geldschietban- ken; de vakgroep Bouwkassen: de vak groep Loterijwezen; de ondervakgroep Tussenpersonen Loterijwezen; de vak groep Administratiekantoren; de vak groep Effectendepots: de vakgroep Trustkantoren; de vakgroep Makelaars in Effecten; de vakgroep Vermogens beheer. Sokolofskv stafchef Rode Leger Russische jeugd opgewekt tot paraatheid Maarschalk Sokolofsky is stafchef van het Rode leger geworden Hii is 54 jaar oud en een van de bekwaamste strategen in de Sowjet-Unie. Als stafchef van het Russische leger vervangt hij maarschalk Sjtemenko, die sinds 1948 deze plaats bekleedde. Sokolofsky was voorzitter van een bijeenkomst van het Russische ministerie van Oorlog, waarbij de 35ste verjaardag van het leger werd herdacht Toen wer den de uitnodigingen voor deze belang rijke bijeenkomst gedaan uit naam van Sokolofsky, in zijn functie van stafchef. Uit zfjn biografie brengen wij naar voren, dat hij. evenals Stalin, bestemd was om .geestelijke" te worden, maar in 1917 het seminarium verliet en vrijwil liger werd in het Russische Rode leger. Hij was net, die bij het begin van de wereldoorlog reeds plaatsvervangend stafchef was :n het Rode leger. Onder commando van maarschalk Zjoekof. ver dedigde hij Moskou en Stalingrad en zijn troepen waren de eerste, die Berlijn bin nentrokken. Inmiddels heeft de Russi sche Prawda een oproep tot de jeugd gericht, om zich aan te sluiten bij een massale verdedigïngsorganjsatie, om met de gewapende strijdkrachten samen te werken. Van deze nieuwe organisatie, patriottisch var. aard. en „Dota" ge- namd. zullen wij nog wel meer te horen krijgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3