Haagse deurwaarder legde beslag op Carthage Scholieren zullen waken over onze mooie parken Beginselen en reizen staan niet los van elkaar KUNST EN LETTEREN Haags nieuws in enkele regels NIEUWE HAAGSCHE COURANT 3 MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 „Aan de ketting" Het schip zal ons land niet mogen verlaten, voordat reparatieschuld voldaan is (Van een onzer verslaggevers) Het Franse vrachtschip Carthage, dat sinds 2 Februari noodgedwongen op het Scheveningse strand zit, kreeg Zaterdag middag bezoek van de Haagse deurwaar der H. v. d. Meijden en enige assisten ten, die beslag op de boot legden. Het schip ligt dus nu, om in scheepstermen te spreken, „aan de ketting". Nadat de deurwaarder het symbolisch gebaar, het hangen van een kettinkje aan het stuur, had verricht, nodigde de kapitein hem heel sportief uit even een glas Franse landwijn te komen drinken. Het beslag leggen op de vrachtboot is geschied op verzoek van een Belgische scheepswerf in Antwerpen, welke van de eigenares van de Carthage, een Franse rederij m Marseille, enige honderdduizenden gul dens te vorderen heeft wegens repara ties. die aan een ander schip van de rederij verricht zijn. De Carthage zal ons land dus niet mogen verlaten, voordat deze reparatieschuld betaald is. Er zal binnenkort wel een dagvaarding volgen. Wordt de schuld niet betaald, dan kan de boot na verloop van tijd verkocht worden. Een en ander is echter niet van mvloed op het lostrekken van de vracht boot. De bevrijdingspogingen zullen normaal doorgaan. Thans heeft „Delf- Stuilmaften zullen zand verzamelen Strand van Mij Zeebad afgesloten (Van een onzer verslaggevers) Het Scheveningse strand tussen het Palace-hotel en het Noorderstrand (rich ting Wassenaar) zal gedurende enige maanden voor het publiek worden afge stoten- Deze maatregel, voorgesteld door de Mij Zeebad, is genomen in overeen stemming met het Rijk, het hoogheem raadschap Delfland en de gemeente. Bij „Zeebad" leeft wel de verwachting het strand vóór het begin van het badseizoen weer te kunnen vrijgeven. Aangezien het strand door de grote storm ernstig te lijden heeft gehad, was men echter ge noodzaakt maatregelen te nemen Er zijn reeds over een grote lengte van het strand z.g. stuifmatten geplaatst, waar van de bedoeling is. dat ze het door de vloed aangedragen zand zullen vasthou den en verzamelen. Deze heggen komen ongeveer een halve meter boven het zand uit. Om nu te voorkomen, dat de jeugd de matten zal vertrappen, wordt dat strandgedeelte, waarop straks het luxe-bad weer zal worden gebouwd door de politie afgesloten. De gemeente overweegt dergelijke maatregelen ook te treffen voor het strand, waarop het Volkszeebad komt te staan. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van de Raad heeft wethouder Dett- meyer nog een verklaring afgelegd over de toestand van het strand. De exploitatie van de badplaats zal, zeer onvoorziene omstandigheden voor behouden, deze zomer kunnen doorgaan, zo deelde hij mee. De laagste gedeelten worden met riet beplant en met dennetakken belegd ten einde het aanstuiven te bevorderen.' Deze maatregel zal slechts korte tijd duren en vóór het badseizoen afgelopen zijn. Zij dient om te bevorderen, dat de exploitatie van de badplaats zo goed mogelijk zal kunnen geschieden. land" toestemming gegeven tot het af graven van het strand voor het schip. Wel zal een ambtenaar van „Delfland" toezicht houden. Aan de assuradeurs van de Franse rederij de taak de juridi sche en financiële klippen, die na de in beslagneming rijzen, te omzeilen. Lukt het aan v. d. Taks Bergingsmaatschappij de boot vlot te krijgen, dan zal het hoogstwaarschijnlijk de Nieuwe Water weg worden opgesleept. Morgen drie wethouders naar Stellendam Morgen zullen drie Haagse wethouders, de heren Dettmeyer, Dresmé en V. d. Oever met mr M. v. d. Feen, secretaris van de coördinatiecommissie van het Adoptiecomité Den HaagStellendam een oriënterend bezoek aan Goeree Stellendam brengen Op de Zaterdag ge houden vergadering van het comité is met de werkcommissies overleg gepleegd D.E.E.S. voerde „Schorpioenen en Millioenen" op Zaterdag werd door de Toneelvereni ging D.E.E.S. in het Volksgebouw het griezelspel in drie bedrijven „Schor pioenen en Millioenen" opgevoerd. De hoofdfiguur, de heer M. Riemens, heeft zijn lang niet gemakkelijke rol van dr Lo Ping, uitstekend uitgebeeld. Hij werd goed bijgestaan door Gert v. d. Bijtel, zijn secretaris en mej. M. v. d. Wetering als Nancy zijn huishoudster. Ook gaf de heer Cornelis v. d. Gaag een ;eslaagde vertolking van Butler. Regisseur J. Kuivènhoven uitte aan het slot zijn tevredenheid over het gebodene. Voor de dames waren er bloemen en aan het applaus kwam schier geen einde. Hermes-schoolluil in Custodia De Hermes-Handels-Muo aan de Hulst- straat bezit een oud-leerlingenvereniging die dikwijls van zich laat horen. Zater dagavond kwamen de jongelui in „Custodia" bijeen. De voorzitter, de uf.?1! V- Meer bepaalde enige ogen blikken aller gedachten bij de nationale ramp, waarover Anita de Bruin in een gedicht verhaalde. Daarna nam de school fuif een aanvang met het programma „Met de deur in huis", dat door eigen krachten werd uitgevoerd. Jan Berghuis kreeg alereerst gelegenheid zijn vlotte conferenties te spuien. Joop van Vliet toonde zich een accuraat vleugel-adju dant en was ook elders in het muzikale programma zeer op zijn plaats. De schetsjes, er waren er nog al wat ver veelden niet en ook Truus van Rijn was met haar dansgroepje goed op dreef. Aan muziek, aangepast aan jonge oren, geen gebrek en er werd dus enthousiast ge luisterd naar de diverse school-muziek- ensembles. Jammer, dat een klein deel van het publiek uit oproerige elementen bestond en door zijn kabaal een domper op de feestvreugde dreigde te zetten. Geslaagde ouderavond Groen van Prinstererschool Het was Vrijdagavond buitengewoon ge zellig en vooral ook druk op de ouder avond van de Groen van Prinstererschool aan de v. d. Spiegelstraat 23, waar voor de ouders der leerlingen van de klassen 4 tot en met 7 veel te zien en te horen was. Het hoofd der school, de heer K. Elzinga, hield een interessante en boeien de causerie over de „Ontwikkeling van het kind op de lagere school". De heer Elzinga belichtte hoofdzakelijk de psy chologische zijde van het kind, waarvan hij het kenleven behandelde en vervol gens uitvoerig inging op de persoonlijk heidsontplooiing en karakterontwikkeling. Spr. verduidelijkte zijn causerie met tal rijke voorbeelden uit het dagelijks school leven. In de pauze werden de ouders verrast met een kopje koffie en een rokertje, terwijl velen gebruik maakten van de gelegenheid met de onderwijzers te spreken. Tot slot gaf de heer W. Bot met de jongens van klas 6a en 6b „Een moderne gymnastiekles". In looppas en wandelpas, met paardje rijden, vrije oefeningen en rhythmische bewegingen, waarbij de komische noot natuurlijk niet ontbrak, toonden de knapen wat zij met hun spieren konden doen. Ds B. Timmer had deze bijzonder ge slaagde bijeenkomst met een welkomst woord geopend. Afscheid mr Reumer en mr Onnen van Haagse Hof Aan mr H, A. J. Reumer is op zijn ver zoek per 1 Maart a.s. eervol ontslag ver leend als advocaat-generaal bij het Haagse Gerechtshof. Aan mr J. K. Onnen is tegen 1 April eveneens eervol ontslag verleend als raadsheer-plaatsvervanger, beiden met dank. Achthonderd jeugdnatuurwachters geïnstalleerd (Van een onzer verslaggevers) Den Haag heeft Zaterdagmiddag weer een achthonderdtal voorbeeldige natuur- wachters er bij gekregen. De massale installatie had plaats in de aula van de Dalton-H.B.S. aan de Aronskelkweg. „Om als jeugdnatuurwachter je taak naar behoren te vervullen moet je al toos de helpende, doch nimmer de eigende hand uitsteken!" Dat was goed geplaatste opmerking van de heer C. Eegdeman, voorzitter van het comité, die de jongelui wees op het be- j van een ongerepte natuur, ook die, welke door mensenhanden is aangelegd. Hoe meer natuurwachters, hoe minder vandalen in onze parken, de speelplaat sen van de stadsjeugd. Dat mensen wel Tijdens de algemene vergadering van de Ned. Chr. Reisvereniging, Zaterdag j.l. in het Kurhaus te Scheveningen, is afscheid genomen van de aftredende be stuursleden H. v. d. Tol (links met bril) en H. Alpherts (handenschuddend met voorzitter dr A. van Deursen). Tussen beide laatstgenoemde heren in de secretaris van het Hoofdbestuur, de heer C. H. van Sonneveldt uit Den Haag. De globe is een geschenk, dat ter vergadering werd aangeboden. Ned. Chr. Reisvereniging hield jaarvergadering te Scheveningen (Van een onzer verslaggevers) TN DE ZATERDAG, in het Kurhaus te Scheveningen gehouden algemene jaarvergadering van de Ned. Chr. Reisvereniging hebben verschillende leden aangedrongen op het opnemen van goedkope reizen in het programma. Ook is het organiseren van bromfietstochten bepleit, bootreizen en het or ganiseren van reizen naar Engeland. Voorts werd aangedrongen op het inleggen van reizen van langere duur en op het aanstellen van dames leidsters, naast de heren-reisleiders, die er nu reeds zijn. De vergadering stond onder leiding m dr A. van Deursen uit Groningen, e in zijn openingsrede „Tussen twee polen" sprak over de opdracht, die de mens heeft de aarde en de natuur te beheersen en over zijn taak klein te staan tegenover de Schepper van dat alles. Ned. Christelijke Reisvereniging staat ook tussen die twee polen en het is haar taak haar leden te wijzen op de grootheid van God, die de bergen vast zet door zijn kracht. De heer Van Deursen bestreed de opvatting, dat het organiseren van rei- door een reisvereniging fnuikend is voor het beleven van het echte zwerven, waarin men de schepping ontdekken kan. Hij stelde daartegenover de rijke be levenissen, die tochten, gemaakt met de Ned. Chr. Reisvereniging hem en vele anderen gegeven hebben. Beginselen en reizen staan niet los van elkaar, zo betoogde spr. Men behoeft maar aan de „Kr3ft durch Freude"-toch- ten van het nazisme en de propaganda- reizen van de Sowjet-Unie te denken, te weten, dat reizen ook een staat kundig doel tot grondslag kan hebben. Spr. herinnerde aan het woord van Thomas van Aquino: „Aan het eind van alle uitzichten, die de Schepping biedt, staat God". In die geest heeft de Ned. Chr. Reisvereniging in de dertig jaren van haar bestaan haar taak trachten te vervullen. Ledental: 11.021 Aan het jaarverslag van de secretaris de heer C. van Sonneveldt in Den Haag ontlenen wij, dat het ledental in het afgelopen verenigingsjaar 11.021 bedroeg. Dat is, vergeleken met vorig jaar, een vooruitgang van 997 leden. In 1952 gingen 2963 deelnemers met de Ned. Chr. Reisvereniging op reis. De gemiddelde reissom bedroeg in 1952 72,06 tegen ƒ63,38 in het jaar ervoor. De vereniging heeft een reserve van 15.313,37. Bij de bestuursverkiezing werden de heren dr A. van Deursen, Groningen, J. Pruyssers, Rotterdam en A. v. d. Waal te 's-Gravenhage herkozen. Tot elfde bestuurslid werd de heer J, D. Brink te Amsterdam gekozen. Aan het slot van de bijeenkomst is afscheid genomen van de heren H. Alpherts en H. v. d. Tol, die aftraden als hoofdbestuursleden en zich niet her kiesbaar stelden. eens tege^aÉlen, maar de .j^iur nooit, daarop wl^de heer E. H^Rs. hoofd inspecteur van het lager onderwijs in de tweede hoofdinspectie, toen hij zijn in stallatierede hield. Het insigne is iets, dat jullie onderscheidt, aldus de heer Bos, die meende, dat een kind niets be ter kan doen, dan te kijken naar al die kleuren en te luisteren naar al die stem men in gods vrije natuur, maar, afblij ven met je handjes! Na deze korte „les" reikte hij aan vertegenwoordigers van 19 verschillende scholen, een jongen en een meisje van elke school, het speldje uit. De andere kinderen krijgen het insigne eveneens. Na de installatie draaide de film „Langs ongebaande klingen" en sprak de heer C. H. Voorhoeve over de taak van de Jeugdiiatuurwacht. Minister vraagt inlichtingen Mobilisatievrijstelling gemeentepersoneel Minister Beel heeft aan de gemeente besturen geschreven: Zowel militaire als civiele Delangen maken het noodzakelijk, zo spoedig mo gelijk te kunnen beschikken over een hernieuwd en volledig overzicht van dienstplichtig personeel, dat in geval van oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden ni^t of voorlopig niet behoeft te voldoen aan een buitengewone oproeping in werke lijke dienst. Met het oog daarop dienén thans ook voor de daarvoor in aanmer king komende leden van het gemeenie- personeel. niet behorende tot het vaste beroeps- politie- en brandweerpersoneel, onverwijld aanvragen om vrijstelling van opkomst in geval van mobilisatie te wor den ingediend. Het gedeelte van het dienstplichtig personeel, dat bij mobilisatie in zijn werkkring moet bljjvén, moet tot de ge ringst mogelijke omvang worden terug gebracht. Dit zijn jeugdnatuurwachters. Het is een groepje uit de 800 jongelui, leerlingen van 19 ver schillende Haagse scholen, die Zaterdagmiddag in de aula van de Dalton-H.B.S. het jeugd- natuurwacht-insigne ontvingen. De ontruiming van het rusthuis Van Stolkweg Vragen van raadslid, mej. Ten Broecke Hoekstra Naar aanleiding van de ontruiming van het rusthuispension aan de Van Stolkweg 8, waarover wij Zaterdag be richtten. heeft mej. mr J. J. Th. ten Broecke Hoekstra lid van de raad aan B. en W. gevraagd, waarom geen maat regelen werden genomen een zo plotse linge ontruiming te voorkomen. Voorts vraagt zij, of B. en W. niet van mening zijn, dat het noodzakelijk is zo spoedig mogelijk een verordening op de rusthuizen van kracht te doen worden, vooral omdat de vragenstelster reeds drie jaar lang op een dergelijke veror dening heeft aangedrongen. R.V.C. vierde feest Onder grote belangstelling hield de voetbalver. R.V.C. in verband met het 38-jarig bestaan, Zaterdag in het club gebouw, aan de Schaapweg een feest avond. Voorzitter P. Verver gaf een overzicht van de stand van zaken, waarbij bleek dat de verschillende elftallen een be scheiden rol vervullen, doch tot zijn ge noegen kon worden medegedeeld dat het verenigingsleven kerngezond is en de toekomst met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. Er werd een gevarieerd en aantrekkelijk feestprogramma uitge voerd. Het verzoek van ds A. J. van Sluys Bij de gisteren in de Geref. Kerk van Den Haa«phst gehoudcré^jchriftelijke stemming w^gebleken, da>C",neen flinke meerderheid zich heeft uitgesproken voor het geven van een eigen wijk aan ds A. J. van Sluijs, na ontheffing als Evange lisatie-predikant. De Kerkeraad zal, na deze uitspraak van de gemeente, een nadere beslissing nemen. Stadsplattegrond in tramhuisjes e H.T.M. zal op initiatief van ue Stichting Volkshuisvesting en Stadsont wikkeling, in een groot aantal van de nieuwe wachthuisjes, de zg. abri's, een stadsplattegrond aanbrengen, zoals thans •eeds bij de stations het geval is. Dit ten gerieve van de passagiers, die een straat willen opzoeken. De plattegrond wordt keurig in een raam opgehangen. W. D. West erop cantor organist Door het College van Kerkvoogden is benoemd tot cantor-organist van „De Morgenster", de semi-permaoente kerk de Moerwij'k, de heer W D. Westerop. In deze kerk wordt een historisch pijp orgel geplaatst, dat thans gerestaureerd wordt. Muus Jacobse over de kunst Op de eerstvolgende ontmoetings avond van het Geref. Comiité „Vogel wijk" a.s. Woensdag in de Heldringsobool GJsvageLplein) zal prof. dr K. Heeroma (als dichter bekend onder de naam Muus Jacobse) uit Oegstgeest een lezing houden over het onderwerp „Kunst in het hedendaagse leven". De bekende voordrachtskunstena-res Maud Cossaar zal op deze avond proza voordragen. Residentie Orkest onder Celibidache Een opvallende verschijning is deze Roemeenee dirigent Sergiu Celibidache, die Zaterdagavond voor het Res Orkest stonid, en naar zijn zéér levendige wijze van dirigeren zal men aanvankelijk met enige verbazing gekeken hebben. Nu is de een van nature wat drukker in zijn bewegingen dan de ander en het zal zeker in Celibidache's aard Liggen zijn muzikale emoties een dergelijke uitings vorm te geven. Het vakwerk verstaat Celibidache overigens uitstekend het orkest klonk helder en doorzichtig en de kLanikmenging bleef in alle dynamische schakeringen welluidend. Maar wat van de „Pultvórtuo6" steekt toch ook in hem. Men kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat er een element van „show", van epateren, in al die hevige gebaren zit sommigen sloegen nergens op men hoorde dit trouwens ook in zijn interpretatie. Ravel's Rihapsodie Espag- nole kreeg van alles net iets te veel, en super-zwoel en loom, zo traag vloeiend, dat de muziek als het ware uit elkrair viel, neen dat is niet de sfeer en de kleur van dit wenk. Als virtuoze prestatie, ook van het orkest, dat prach tige tinten toverde, lokte het evenwel terecht grote ovaties uit, Schubert's grote C-dur Symiphonie vraagt om iets meer dan een uiterlijk schone „opmaak", hier worden andere qualiteiten getest. Dat Celibidache in deze proef helemaal slaagde, durven wij niet te beweren. De uitvoering had nog al wat inzinkingen en ook tussen orkest en dirigent waren misverstanden. Maar waarmee Celi bidache alle eer inlegde, was met het begeleiden van de soliste Ida Haendel in Mendelssohn's Vioolconcert. Zeer zorg- vuLdig afgewogen en prachtig licht hield hij het orkest en zo kreeg Ida Haendel alle gelegenheid zich „uit te spelen". Dat deed zij ook, al hebben wij haar in de vertolking van lit werk, waarvoor deze voortreffelijke violiste beroemd is ge worden, wel eens m«er geïnspireerd ge hoord. Dra H. E. Kokee—Van den Berge. Kunstmaand Amsterdam gaf opdrachten De Stichting Kunstmaand Amsterdam 1953 gaf de volgende opdrachten aan kunstenaars. De heer Kees Kef moet drie koorwerken componeren voor het Ned. Kamerkoor; Sonia Gaskell kreeg op dracht voor een choreografie van een nieuw Ned. Ballet, getiteld „Luctor et Emergo" en de ramp in Zeeland als on derwerp hebbend. De heer Geza Frid is opgedragen de muziek voor dit ballet te componeren. De Kunstmaand Amster dam wordt op 1 Juni in de Stadsschouw burg aldaar geopend met het ballet van Sonla Gaskell. Orkesten in Z.-Afrika in nood De drie stedelijke orkesten in Zuid Afrika, gevestigd te Kaapstad, Durban en Johannesburg (van het laatste was de vroegere leider van het Residentie- Orkest, Frits Schuurman, enige jaren dirigent), hebben met grote financiële moeilijkheden te kampen. De laatste maanden was er grote activiteit achter de schermen om het voortbestaan van deze orkesten te verzekeren of om de beschikbare geldmiddelen te concentre ren op het stichten en doen voortbestaan van een nationaal orkest. Wanneer de regering niet te hulp komt zal het jaar lijkse tekort van f 1.500.000 op de drie orkesten, niet langer kunnen worden gedragen. Tegen een nationaal orkest be staan grote bezwaren i.v.m. de enorme afstanden voor een tournée. (De afstand Kaapstad-Johannesburg is ongeveer ge lijk aan Amsterdam-Rome). In verband met deze omstandigheid is men nog niet overgegaan tot de benoeming van een opvolger van Frits Schuurman te Johan nesburg. Tot dirigent van het Chr, Mannenkoor „Onderling Kunstgenot" te Scheveningen is benoemd de heer E. D. Looren de Jong te Moercapelle. KUNSTAGENDA HEDENAVOND; Pulchri Studio: 8 uur Ram penconcert door trio Sam Swaap, Max Orobio de Castro en Paul Niessing m.m.v. Elisabeth Hambro (zang); Diligentia: 8 uur André Perret; Kon. Schouwburg: 8 uur „Hendrik IV" door Rott. Toneel. MORGENAVOND: Kon. Schouwburg: 8 uur A'dams Toneelgezelschap 9pe-elt Shakes peare's „Driekoningenavond"; Gemeente museum: 8 uur prof. dr F. v Thienen over ..Helderheid van compositie in de Italiaan se kunst". DAGELIJKS: Cefa: Woensdag en Donderdag 8 uur: „Een man in een wit pak"; Asta: 2.30. 6.45 en 9.15 uur: „Das Land des Lachelns"; Capitol: 2 en 8 uur (Zat. 2. 6 45 en 9.15 uur): „Figaro's Hochzeit" van Mozart (18 jr); Corso: 2.15 en 8.15 uur (Zat. 2.15, 6 45 en 9.15 uur): „Een onver getelijke melodie". Het leven van Chopin (a 1.); City: 2.15, 7 en 9J5 uur (Zat. 2, 4.30, 6.45 en 9 uur): .Jvanhoe" (14 jr); Odeon: 2.15, 7 en 9.15 uur: „Ivanhoe" (14 jr); Pas sage: 2.30, 6 45 en 9.15 uur: „Sterren stra len overal" (a.l.); Rembrandt: 2 en 8 uur (Zat. 2, 6 45 en 9.15 uur): „Zo zijn we niet getrouwd" (18 jr); West-End: 2 15 en 8.15 uur Zat. 2 15. 6.30 en 9 uur)..Limelight" (a.l.). TENTOONSTELLINGEN; Gemeentemuseum: Herman Kruyder (tot 16 Maart); Ned. wandtapijten (tot 5 Maart); Kunstzalen Bennewitz: Oswald d'Aumerie (tot 8 Maart): Kunstzaal Plaats: Jan van Her wijnen en Dirk Vis (tot 6 Maart): Prin senhof Delft: Kees Verwey (tot 15 Maart); Panorama Mesdag: Louis Schrikkel (tot 15 Maart). Jeugdherbergouders op de planken Ter ondersteuning van de actie om bij het zilveren jubileum van de Nederl. Jeugdherberg-Centrale een geschenk aan te bieden, geven de jeugdherbergouders Donderdagavond 5 Maart in Custodia een opvoering van „De kunstenmaker Pamphalon". Het spel werd bewerkt door Vader Post, die ook de regie voert. Ook de costuums en décors zijn door de herbergouders ontworpen en vervaar digd. Zaterdagavond 28 Februari spreekt De schrijfster Anna Blaman spreekt de heer L. H. Stronkhorst uit Amersfoort I Donderdagavond voor het Humanistisch in de Groenschool, Van de Spiegelstraat, j Verbond, gemeenschap Voorburg-Ryswijk voor de Ver. van Chr. Onderwijzers over: in de filmzaal van Van der Heem N.V., Kind en poëzie. over het boek: Le deuxième sexe, De buurtvereniging „Weigelia" geeftl Simone de Beauvoir. Donderdagavond in Custodia een opvoe ring van „Onder één dak" van Jan Fa- bricius, ten bate van het Rampenfonds. Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan zal de Geref. jongensclub „Johan nes" Vrijdagavond 13 Maart in het Cefa-gebouw, Zeestraat 59, opvoeren het historisch spel: „Het kind van Staat' Prof. dr K. Dijk, onder wiens leiding „Johannes" werd opgericht zal een her inneringswoord spreken. Voor de 's Grav. Tuinbouwver. spreekt Woensdagavond ir A. de Zeeuw in Bagatelle, Passage 61, over: Amerika. Benoemd tot onderwijzeres aan de Keu- cheniusschool mej. M. H. Bakema te Har- lingen. De viering van het zilveren jubileum van de o.l.s. Viljoenstraat is uitgesteld tot Donderdagavond 19 Maart. De kin deren zullen dan een revue opvoeren, geschreven door Herman Broekhuizen, wiens vader vele jaren onderwijzer was aan deze school. Chr. Bedrijfsgroepen Centrale De Haagse afdeling van de Chr, Be drijfsgroepen Centrale in Nederland houdt Dir^^pavond haa-|^iarvergade- ring in hei^^bouw Prir^^acht 4. De heer H. Krooshof, secretaris van de Haagse Chr. Besturenbond, zal spreken. Nederland en Oranje III (West) De A.R. Kiesver. Ned. en Oranje III- West houdt Donderdagavond haar jaar vergadering. O.m. wordt gestemd over de candidaten voor de gemeenteraad. En toch de was schoon/ Jubileum L. A. C. van Heek bij de Rott. Lloyd Bij de ontvangst in de met vele bloem stukken versierde kantoor-cantine aan de Lloydkade te Rotterdam, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum in dienst van de Kon. Rotterdamsche Lloyd van de heer L. A. C. van Heek, wal-hofmeester, werd de jubilaris in bijzonder waarde rende woorden toegesproken o.a. door zijn chef, de heer G. J. M. Moussault, te Wassenaar, inspecteur van de civiele dienst; de heer F. van Harten, restaura teur van de „Willem Ruys", namens het varend civiel personeel; en Ir P. van Overbeek, te Den Haag, inspecteur van de technische dienst. Een leren club-fau teuil, een tapijt en een portefeuille met inhoud vergezelden de vriendelijke woor den. Tijdens de druk-bezochte receptie kwamen ook twee directeuren van de Lloyd, de heren Th, A. W. Ruys, te Wassenaar, en B. E. Ruys, te Rotterdam, hun walhofmeester complimenteren. Discussie over verkoop problemen Tijdens een lunchbijeenkomst Dinsdag middag 3 Maart in Boschlust van het Ned. Instituut voor Efficiency zal Robert F. Wilson, een Amerikaanse „marketing specialist", het onderwerp: „Selling pro ductivity" inleiden. De discussie zal op een nader tijdstip in kleine groepen plaats hebben, waarbij als leider optreedt de heer Wilson, die op het ogenblik voor de Technische Bijstand, onder auspiciën van de Contactgroep Opvoering Produc tiviteit, ter beschikking is van het Nederlandse bedrijfsleven. Morgenavond vergadert de Chr. Vrouwenbond (Vogelwijk) Voor de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond (afd. Vogelwijk) spreekt morgenavond in de O.G. Héldrin-gschool mej. Hoekendijk over; Mijn werk in don- ker-Amsterdam, m.m.v. koor Leger dés Heils. Dinsdagavond zal een groep eet- huisgasten in het clubhuis Van Speyk- straat 153 het blijspel 'n Partijtje Poker opvoeren. Drs K. van Santen spreekt Donder dagavond 26 Februari in het Onderwijs museum in de Hemsterhuisstraat voor het Instituut voor Sociale Wetenschap pen over: Economische gevolgen van de nationale ramp. In plaats van prof. dr T. H. Milo, die zou spreken voor de Ver. Onze Vloot, worden Dinsdagavond in Pulchri zes films vertoond o.m. over Brits West- Indië, de Falckland-eilanden, Sydney en onderwater-opnamen. De Hengelsportvereniging „Ver enigd Sterk" houdt Donderdagavond in Amicitia haar jaarvergadering. O.m. wor den vertoond de films: „Het schot is te boord" en „Oesterteelt". Donderdagavond spreekt drs A. Haalboom voor de Kring van Evangeli satie-commissies in Groot-Den Haag in Extase aan de Groenmarkt over: Evan gelisatie onder de rijpere jeugd. De technisoh-ambtenaar W. D. van Wezel bij het dep. van Wederopbouw is bevorderd tot technisch-ambtenaar le klasse. Ten behoeve van het herstellings oord „Dennenheuvel" te Renkum geeft de ontspanningsver. Shell Maandagavond 2 Maart in de Kleine Comedie een to neeluitvoering. Het bestuur van de voetbalver. Laakkwartier werd op de dezer dagen ge houden jaarvergadering als volgt samen gesteld: R. v. d. Ven, voorz.; Tj. Does burg, secretaris, Beetsstraat 6; J. J. Rjjs- sel, penningmeester. De heer S. van Leeuwen, werkzaam op het kantoor van de Ontvanger der Belastingen, Spui 216, gaat op 28 Febru ari a_s. na bijna 47 dienstjaren met pen sioen. Majoor-vlieger-waarnemer W. Box- an zal Donderdagavond 5 Maart voor de Ver. Onze Luchtmacht in Den Hout een lezing houden over: Het moderne jachtvliegtuig. Charly Ohaplin gaa-t zich in Zwit serland vestigen, aldus een correspon dent van de Sunday Dispatch. Hij zou reeds een villa met 15 kamers aan het meer van Genève hebben gekocht. In het wijkgebouw De Mirte komt Woensdagavond de A.R. Kiesvereniging Ned. en Oranje Moerwijk in jaarverga dering bijeen. De candidaatstelling voor de gemeenteraad zal tevens worden be sproken. Drs R, Kooistra spreekt een kort slotwoord. Men meldt ons, dat het bestuur van Het Beeldende Kunstenaarsgilde thans als volgt is samengesteld: D. Hoos, voor zitter; J. Wagner, secretaris, Zoutman straat 59; mej. A. Nieuwkerk, penning- meesteresse en J. v. Dorp en J. Schram® als oommissarissen. De Jan van Nassausohiool dor Herv. Gem-eente, Gouiwestraat 13, heeft Don derdag de jaairliyikse ouderavond in de school. Donderdagmiddag spreekt mr H. R. Marius, directeur Ned. Kamer van Koop handel voor Duitsland in Central voor de Ned. My voor Nijverheid en Handel over: Economische betrekkingen met Duitsland. Marnix-kleuterschool (Ferd. Bolstraat) 25 jaar De Manndx-KLeuterschool.(hoofd mej. G. A. R. Weber) bestaat 25 jaar. Ter ge legenheid van dit feit wordt Vrijdag- aan de kinderen met hun ouders .een gezellige dag bereid in- het schoolge bouw aan de Ferd. Bolstraat 33. Daarbij zal het bestuur der school aanwezig zijn. V-oor mej. Dortmondt is die dag wel bij zonder heuglijk, want zij is dan eveneens 25 jaar aan de kleuterschool verbonden. Afscheid mr Berger van Hoge Raad In verband met het aftreden van de procureur-generaal, mr W. J. Berger, zal de Hoge Raad Vrijdagmiddag om drie uur in een bijzondere openbare zitting bijeenkomen. Na afloop zal er gelegen heid zijn mr Berger te begroeten. De eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver, is ver leend aan A. A. Pauw, te 's-Gravenhage, controleur bij de H.T.M. Brandje in werkkeet Haagse toren In een werkkeet bij de Haagse toren ontstond Zaterdagmiddag een brandje, toen een opzichter een electrische kachel in werking stelde. Daardoor werd n.1. ook een straalkachel in een andere keet ontstoken en daarop lagen enkele kle dingstukken. Deze vatten vlam en gin gen verloren. De brandweer van de post Prinsestraat bluste het vuur met de kleine straal. Nieuwe Spaanse gezant De Spaanse ministerraad heeft Juam Teïxidor y Sanchez benoemd tot gezant van Spanje in Den Haag. Teixidor volgt markies De Santa Cruz op, die tot am bassadeur in Cairo werd benoemd. Juan Teixidor is in 1892 geboren en deed in 1915 zijn in-; ede in de diplo matie. Hij werd in 1935 permanent secre taris van de Volkenbond. In 1939 werd hii Spaans ambassaderaad bij de Heilige Stoel. Sedert 1947 is hij consul-generaal te Genua. Een onfortuinlijke volkstuinder In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werden van een volkstuintje aan de Loo- laan twaalf kippen gestolen. De volks tuinder daar is nu wel erg gedupeerd; in December j.l. gingen onverlaten er met zijn konijntjes vandoor. BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: H. Hoogkamer-van der Valk, z.; J. Brok-Don, z.; J. J. H. Dingjan- ven derBroeck, d.; A. L. Kaffa-Stoel, d.; M. A. Wijsman-de Rooij, d.; G. A. Voets van Rijn, d.; J. J. Hakkers-van Ettinger, d-l C. J. Kastelein-de Koning, d.; J. H. Aaldijk-van Veen, d.; P. Scheffer-van der Z-: G- D- van den Heuvel-Prins, z.; in. J. Schouw-Ysebrand. d.; w. A. M. Megens-de Breet, d.: W. C. Bakker-Stul- venberg, z.; M. C. Lelieveld-van Rijn, d.: J. de Lange-de Waal, z.; J. p. de Klerk- Mos, d.: E. Th. van Ommerlng-Schmeits, m'j' G' Aalders-Looljen, d.; R. H. ^er„ep^*Tr0Jnp' H C' H' A- M- Mlddel- dorp-Pennock, z.; J. de Geus-van Harre- ïwil' H M- Timmers-Stelner, d.; H. Lei- ae- mr" r deï' s' van Elk-da Hoop, d W. Feun-Jonker, d.; F. van der Klei- Rntïon Fr W' van der Putten- Rutten, z.; J. M. van der Llnden-Voer- mans, d.; J. Jol-Korving, z.; T. Ouds- hoorn-Faasse, z.: J. Blekton-van der Horst, C. Dreuw-van der Ven, z.; L. E. Unw teonTRresJtsjenk,0/ d': R- J- Anneve- Graaf d t*' p2'W ii ^van Bruggen-de J:P- Wallson-Oomens, d. OVERLEDEN: W. de Jonge, man van vin d üan Wanrooij. vrouw van J. p. van den Berg, 62 j.; D. B. de Jong, man van M. L. Sterke, 57 j.; N. Nii- rhm'r>VrDUW^ VS,n F' van den Berg. 78 j.; fia' 1?' .BolW',, man van J- de Jong, A. Flnkelnberg, man, gehuwd ge weest met S. Rnlhnle CO r* Kornet, Bolhuis. 82 J.; man van A. Oosters, 70 J.; Th. van Kem pen, man van c. Deters. 80 j.; J. jTm, Duijndam, zoon, 18 maanden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2