EERSTE KAMER STEUNT HET ONDERWIJSBELEID -piJNEI* AKKERTJES W Lot van 7 mensen Eezegeld? Gelijktijdige Staten- en Raads verkiezingen bieden voordelen Residentie-Orkest onder Celibidache Claire Bloom (Limelight) op Schiphol Voorontwerp Landbouw- wet naar S.E.R. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening: heeft een voorontwerp van Wet ter vervanging van de Landbouwcrisiswet 1933, ge naamd Landbouwwet, om advies aan de Sociaal-Econo mische Raad voorgelegd. De Landbouwcrisiswet 1933, welke de basis vormde van de crisis-wetgeving der dertiger ja ren, is niet langer geschikt om te dienen tot grondslag van het te genwoordige landbouwbeleid, aldus de Memorie van Antwoord. Gebleken is immers, dat in de uiterst conjunctuurgevoelige be drijfstak, die de landbouw is, een vry intensieve overheidsbemoeiing niet kan worden gemist, wanneer men althans wil bevorderen, dat hij zijn functie in de Nederlandse samenleving onder zo gunstig mo gelijke omstandigheden vervult. Die gunstige omstandigheden kun nen slechts ontstaan, wanneer de werkers in het agrarische bedrijf in zekere mate bevrijd kunnen worden van de sterke schomme lingen in de conjunctuur, die zij zonder overheidsbemoeiing in hun volle zwaarte zouden ondervinden en die voor een rationele bedrijfs voering een onoverkomenlijke hin derpaal zouden zijn. Terugslag van ramp voor loerisme Er heerst bij verscheidene be drijven en organisaties, die recht streeks of zijdelings betrokken zijn bij het vreemdelingenverkeer, enige ongerustheid. Deze spruit voort uit de onjuiste indruk in het buiten land van de invloed van de waters nood op het toeristisch aanzien en de toeristische mogelijkheden van ons land. In feite is deze invloed slechts gering, doch er komen niet temin meerdere afzeggingen van adspirant-toeristen binnen. Sinds de bevrijding Is het vreem delingenverkeer voor onze natio nale staatshuishouding van grote betekenis. Minder dan ooit kunnen wjj thans deze deviezenbron mis sen. Bovendien vinden velen in het toerisme een bestaan, alleen al 38.000 werknemers by hotels, res taurants en café's. In verband daarmee acht de A.N.V.V. het van het grootste belang, zo lang dat nodig is, voort te gaan door er met klem op te wyzen, dat er voor de bezoeker geen enkele reden is om dit jaar weg te blijven. Vrouw onder bus De j9-jarige weduwe, mevrouw A. J. B., geraakte te Haarlem Zaterdag tijdens het instappen bekneld tussen de deur van een autobus. De chauffeur bemerk te hiervan niets en reed door. De vrouw viel en kwam onder de achterwielen terecht. Zij werd zeer ernstig gewond en is aan de bekomen verwondingen overleden. cantiereis althans gedeeltelijk, door het Rijk zijn betaald? Welk motief heeft er toe geleid, de kerstvaeantie van de betrok ken scholen te verlengen met het oog op dit congres, dat in die va- cantie had kunnen worden ge houden? Radio en televisie Vele Eerste Kamerleden waren van oordeel, dat de Regering de ontwikkeling van de televisie op ruime schaal moet steunen. De vraag werd gesteld wat de minis ter voornemens is te doen, wan neer in October a.s. de experimen tele periode van de televisie zal zyn geëindigd. Vele leden zagen gaarne een nog grotere samenwerking tussen de omroepverenigingen dan thans het geval is. Gevraagd werd. wanneer de 100 Kw korte golfzender voor de Wereldomroep in gebruik zal worden genomen. Blykens het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begro ting van Onderwijs, K. en W., ver klaarden vele leden groot vertrou wen te stellen in het beleid van minister Cals, dat in grote trekken een voortzetting vormt van het beleid van zijn voorganger, prof. Rutten. Wel voelden verscheidene leden zich gedrongen, hun ernstige bezorgdheid er over te uiten, dat de uitkomsten der pacificatie goeddeels teloor dreigen te gaan. Wat het voortgezet onderwijs betreft is, zo vervolgden de hier aan het woord zijnde leden, het Protestants-Christelijke zeer sterk in het nadeel. Dit geldt zelfs in verbijsterende mate voor het Nij verheidsonderwijs. doch het is ook van toepassing op tal van andere onderwijstypen. Kosteloos onderwijs voor alle onderwijstakken verdient geen aanbeveling, aldus vele leden. Hoogstens zou dit alleen voor de lagere scholen mogen gelden. Het Nyverheidsonder- wijscongres Enige leden zouden gaarne in lichtingen ontvangen omtrent het Nijverheidsonder wij^congres, dat begin Januari jl. te 's-Gravenhage is gehouden. Zij meenden te weten, dat dit congres door ongeveer 2400 personen is bezocht, hoofdzakelijk door docenten en voor het overige door bestuursleden van verenigin gen. die scholen voor nijverheids onderwijs exploiteren'. Is het juist, zo vroegen deze le den, dat allen, die tot boven ge noemde beide categorieën behoor den. voor Rijksrekening voor bij woning van het congres ƒ2 ont vingen en voorts 4 voor verblijf kosten benevens vry reizen, bere kend van de standplaats der school af, waaraan zij zyn verbonden, zo dat verscheidene personen die zich met Kerstvaeantie in de omgeving van Den Haag bevonden (althans op kortere afstand van Den Haag dan die tussen deze gemeente en hun standplaats) in feite te veel is vergoed, doordat zij een kortere afstand hadden af te leggen dan die van hun standplaats naar ge noemde gemeente, waardoor de facto de reiskosten van hun va- HAAGSCHE COURANT Maandag 23 FeEruari 1953 Pagina 9 f Advertentie) w zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeioos,maar niet hop» loos, want "AKKERTJ ES'verslaan a"° pijnen snel en zeker. Weiger namaak. Z/vtVV helpen direct.' Kerkganger gedood Gistermorgen werd de heer Ruigrok te Lisse slachtoffer van een ongelukkig samengaan van een verkeersfout en een noodlottig toeval. Op weg naar de kerk werd hij dodelijk getroffen door een lantaarnpaal, die door een van de weg geraakte auto werd omverge reden. De politie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van dit tragisch ongeval. Een der oudste textielfabrieken te Tilburg, nl. Brouwers' Lakenfabrie ken, viert op 7 Maart a.s. haar 125- jarig bestaan. „Larh wordt als verloren beschouwd Nog altijd is er geen nieuws omtrent het Nederlandse kust vaartuig „Lark", met 7 man aan boord, dat sedert 10 Februari ver mist wordt. Er zijn geen wrak stukken van de „Lark" gevonden. Daarom is nog niet tot een ge organiseerde speurtocht naar de kustvaarder besloten en ook zijn nog geen vliegtuigen uitgezonden. Wel is een radioboodschap aan alle schepen gezonden om langs de kust van Zuid-Noorwegen naar de „Lark" uit te kijken. Het schip was op 10 Februari te Porsgrunn uitgelopen met een lading nitraat, bestemd voor Stavanger. Het schip is nog gezien bij het passeren van Brevik, doch sedertdien is het zoek. In de nacht van 10 op 11 Februari heeft het in de kust wateren tussen Brevik en Stavan ger gestormd. Lloyds Shippihg „Agency" heeft uit Stavanger ge meld, dat de „Lark" met alle op varenden als verloren moet wor den beschouwd. De opvarenden zijn de kapitein eigenaar G. Hindriks uit Gronin gen. gehuwd; de matrozen A. M Beentje, ongehuwd, 24 jaar. Eer beek; J. Schouwerwas, 21 jaar. ongehuwd. Delft; C. Resseler, ongehuwd. 17 jaar. Nijmegen; de lichtmatroos B. Gort. ongehuwd. 18 jaar, Hoensbroek; de kok M. de Rijke, 19 jaar, ongehuwd, Oost- Kapelle. Na 5 Januari heeft, vol gens mededelingen van de koop- vaardijstichting te Groningen, voorts gemonsterd de lichtmatroos M. Solverda uit Kollum. KUNST Rotle Kruisleiders uit Scandinavië in Nederland Teneinde met vertegenwoordi gers van het Nederlandsche Roode Kruis besprekingen te voeren over de hulpverlening aan de over stroomde gebieden, zijn Zaterdag per K.L.M.-lijnvliegtuig uit Scan dinavië naar ons land gevlogen, de heer E. Sandström uit Stockholm, president van het Zweedse Rode Kruis en tevens president van de Internationale liga, en de heer Sage Schoch, directeur-generaal van het Deense Rode Kruis. Later op de dag arriveerde nog de heer Erling Sten, voorzitter van het Noorse Rode Kruis. De heer Sandström vertelde, dat de Zweedse bevolking 10 millioen kronen heeft geofferd voor de collecten van het Rode Kruis. De heer Schoch deelde mede, dat reeds voor 20 millioen Deense kronen aan goederen naar ons land gestuurd zijn en dat de collecte van het Rode Kruis bovendien nog 2'.i millioen Deense kronen heeft opgebracht. InJiuIdiging monument te Eede uitgesteld Wegens de watersnoodramp is de plechtige inhuldiging van het monument ter nagedachtenis aan de terugkeer naar het vaderland na de oorlog van H.M. Koningin Wilhelmina te Eede (West- Zeeuwsch-Vlaandcren) uitgesteld. De inhuldiging, die zou geschieden op 13 Maart, de dag waarop acht jaar geleden de Koningin terug keerde, is thans verschoven naar 31 Augustus van dit jaar. INDONESIË Ontslagaanvraag Merle Cochran aanvaard Het Witte Huis te Washington heeft medegedeeld, dat president Eisenhower de aanvrage tot het ontslag van de heer Merle Cochran als ambassadeur in Indonesië heeft aanvaard. Dit besluit gaat in 13 Maart a.s. Tegelijkertijd heeft de directeur en voorzitter van de raad van be heer van het Internationale Mone taire Fonds, Ivar Rooth, verklaard, dat de heer Cochran tot onder directeur van het Fonds is be noemd. Het Witte Huis heeft verklaard, dat er nog geen opvolger voor de heer Cochran als ambassadeur in Indonesië is gekozen. Tweede Kamerleden opperen Blykens het voorlopig verslag op het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, pleiten vele Twee de Kamerleden voor het tegelijk houden van gemeenteraadsverkie zingen en verkiezingen voor de Provinciale Staten. Dit biedt grote voordelen, vooral wanneer deze verkiezingen worden gehouden tel kens twee jaar na die voor de Tweede Kamer. Dit laatste zal evenwel niet in de wet kunnen worden vastgelegd, aangezien altijd rekening moet worden gehouden met de mogelijk heid van tussentijdse Kameront binding en nieuwe verkiezingen. Gelijktijdige verkiezingen voor Raden en Staten zouden echter wel geregeld kunnen worden. Daardoor zouden zowel de regionale en plaatselijke verkiezingen als de landelijke meer tot de bevolking spreken dan thans, nu men ge noodzaakt is telkens met een tus senpoos van één jaar en daarna van 2 jaar naar de stembus te gaan. Van andere zyde uit de Kamer werd daarentegen opgemerkt, dat het stemmen voor Raden en Sta ten op dezelfde dag tot moeilijk heden zou kunnen leiden, daar het lystnummer van een politieke partij bij de statenverkiezingen en by de raadsverkiezingen vaak ver schilt, waardoor de kiezers gemak kelijk in verwarring kunnen ge raken. Intussen zouden deze leden het wel een verbetering achten, wanneer de twee verkiezingen in hetzelfde jaar gehouden worden. Dit zou kostenbesparend werken, niet alleen voor de overheid, maar ook voor de politieke partijen. De „Oranje", die in het begin van het Jaar met de „Willem Ruys" in aanvaring is gekomen, zal 24 Februari te Amsterdam meren. Vioolmiddag Herman Krebbers Internationaal niveau van groot formaat In de processie van pianisten, die het podium van Diligentia pleegt te passeren, hebben zich dit jaar de nodige violisten gemengd, maar ook zonder het minste locale chain, vinisme kan ik zeggen, dat Her man Krebbers hen Zondagmiddag allen overtrof. Te betreurenswaar diger dus, dat het publiek niet in groter getale was opgekomen om deze concertmeester van het Resi dentie-Orkest ook als solistisch meester te bewonderen. Het allermeest heeft Krebbers mij getroffen met zijn Sonates van Mozart in F KV 376 en Beethoven in D op. 12 no. 1, die hij feilloos van stijl precies elk het hunne gaf: Mozart heerlijk licht, de jonge Beethoven met een voorgevoel van diens latere versombering. Dit was werkelijk internationaal niveau van groot formaat en ik wil hierin direct Marinus Flipse betrekken om zijn sublieme begeleidingen. Dit samengaan, dit afwegen van solo- en begeleidingspassages over en weer was onverbeterlijk. De tweede programmahelft was Frans en daarin ging Krebbers' ge ciseleerde violistiek boven de be nadering van de Franse geest, die hij wat erg in watten hulde, met name in Fauré's Berceuse en Ra vels Habanera Poulencs Presto daartussen trof raker in de roos. Debussy's Sonate gaf een menge ling var beide, doch met wat meer drift zou veel gewonnen zijn. Saint. Saëns' Introduction klonk bepaald te zachtzinning. maar het Rondo Capriccioso bracht de compensatie met virtuositeit, die nergens in bravour ontaardde. Krebbers wil zich misschien te zeer daarvoor hoeden, maar nu moet hij oppassen zich niet te veel in te houden en bij de salonsfeer te belanden, zoals in Szymanowski's Fontaine d'Are- thuse en het Larghetto uit de So nate no. 4 van Handel, dat niet door subtiliteit moet vertederen, doch door grootse praal moet aan grijpen. In somma; een violist van top klasse met een ideale instelling voor de klassieken en nog wat om zichtig zoekende naar de esprit gaulloise. En een prima pianist, volgend als een schaduw, ook in het negatieve, want met Thibaud deed Flipse de Debussy-Sonate veel Franser! J. van Voorthuysen. Beiaardier J. Vincent overleden Op 84-jarige leeftijd is gister avond in het Academisch Zieken huis te Utrecht overleden de beiaardier J. Vincent. Jacob Vincent werd op 4 Decem ber 1868 te Amsterdam geboren, waar zyn vader het beroep van koopman uitoefende. Na de lagere school bezocht hy het gymnasium te Zetten. Hierna ging hij zich aan de muziek wijden. Hij kreeg piano. en orgellessen van de heer K. A. Willeumier, en later harmonie en contrapunt van de heren Pomper en Tiggers. In 1893 trad hy in het huwelijk met Geertruida Johanna Meyer te Amsterdam. Uit dit hu welyk werden drie kinderen gebo ren, zijn jongste dochter is de be kende zangeres Jo Vincent. Op 1 Maart 1900 werd de heer Vincent door H.M. Koningin Wil helmina aangesteld als beiaardier van het Koninklyk Paleis in de hoofdstad. Negentwintig jaar later werd hü benoemd tot beiaardier van de St. Laurenstoren te Weesp. En een jaar daarna van de toren te Monnikendam. De heer Vincent heeft verschei dene leerlingen opgeleid voor het piano-examen van de Kon. Neder landse Toonkunst Vereniging al hier. Tot zyn leerlingen behoort o.m. de beiaardier Toon van Bal- kom uit Den Bosch. Jacob Vincent heeft zijn deskundige hulp ver leend by het restaureren van di verse carrillons, o.a. van de Ja- cobstoren hier ter stede, de Waag- toren in Alkmaar, de St. Lebuinus te Deventer en de torens te Mon nikendam en Edam. By de viering van zyn zilveren jubileum als beiaardier van het paleis, werd hy benoemd tot rid der in de huisorde van Oranje en na veertig jaar trouwe dienst tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. Van zyn hand verscheen een aantal composities voor piano, orgel en beiaard. Het stoffelijk overschot zal Vrij dag 27 Februari ter aarde worden besteld Om 13.15 uur zal een rouwdienst worden gehouden in de kapel van het rusthuis „De Wart- burg" te Oudenrijn by Utrecht. Om 14 uur vertrekt de rouwstoet van „De Wartburg", en om 14.30 uur is de begrafenis op de begraaf plaats „Den en Rust" te Bilthoven. Het recital van Janine van Mever kan tengevolge van ziekte van de directeur van het Koninklijk Conser vatorium van Muziek op Dinsdag 24 Februari niet doorgaan. De nieuwe datum zal nader worden bekend ge maakt. Tot cantor-organist van de semi- permanente Nea. Herv. Kerk „De Morgenster" in de Moerwijk is be noemd de heer W. D. Westerop alhier. Er wordt in deze kerk een historisch orgel geplaatst, dat momenteel te Utrecht wordt gerestaureerd. en tui Meden ontuin<j> Jac. v. d. Ster en Harriet Free zer: Dat is de reden niet; Uitgev. my. Het Wereldvenster, Baarn. F. G. Goedhart; Een revolutie op drift (Indonesisch reisjournaal); Uitgev.my. G. A. van Oorschot. A'dam. Theodor Plievier (vert. M. Mok) Moskou; Uitgev.mij. F. G. Kroon- der, Bussum. Ida Haendel, viool Pal na het pittige en gloeiende musiceren van het Orchestre Na tional ineens Ravels Zuidelijk- zwoele Rhapsodie Espagnole zo verwekelijkt en décadent te ho ren, dat viel me Zaterdagavond wel als een lauwe douche op het lijf. De Prélude a la Nuit op half tempo en zo zacht, dat men wel gehoor apparaten had mogen ronddelen, het zuchtte dezelfde ziekenkamer- atmosfeer als Ma Mère l'Oye in Juni jl. tijdens het Holland Festi val 1952 onder het gecoquetteer van Sergiu Celibidache's sierlijk wuivende handen. Malaguena en Habanera werden omgeven met de zoete parfum van een beauty- parlour, alsof Ravel om een make up vroeg. Alleen Feria kreeg een enkele fellere toets. En zo werd weer mijn ontzag voor wat Celibi dache kan te niet gedaan door de wijze, waarop bij het doet Ida Haendel bracht met Men- delssohns Vioolconcert de verade ming van het normale. Reeds vele malen heeft zij bewezen in deze materie doorkneed te zijn en zo was het ook nu weer. Een en al musiceer vreugde, soms het verlei delijke effect niet schuwende, maar in ieder geval volkomen zeker op het stuk der techniek, hoewel te vaak wat naar de toon toe glij dend Celibidache besloot met Schu berts 7e Symphonie in C en hoe wel ik me een fermere visie op dit werk kan voorstellen, wil ik toch de eerste zijn om te erkennen, dat zijn opvatting Schubert nergens zo deformeerde r.ls Ravel. Dit was tenminste gezond klinkende mu ziek, waai bij Celibidache's dans- allure overigens overbodig was. Doch al schijnt hij zijn publiek hiermee te willen pakken, uitslui tend afgaande op het klinkende resultaat, kom ik opnieuw tot de slotsom, dat hy een zeer kundig dirigent is, die het subtielste uit een orkest weet te halen (en dat het Residentie-Orkest dit kan op brengen was zonneklaar!», doch die zich bij herhaling verliest in de- naturering van de partituur. J. van Voorthuysen. Prof. Constantin N. do Braïloïn. directeur van het Internationale ar chief voor volksmuziek te Genève. spreekt a.s. Donderdagavond in het Gemeentemuseum voor „Bel Canto" en het Spaans-Amerikaanse Genoot schap over een muzikale reis naar Asturië. Centrum voor Geestelijke Ontwikkeling Eerste jaar-bijeenkomst Het „Centrum voor Geestelijke Ontwikkeling" hier ter stede, heeft op Zaterdag in een bovenzaal aan de Wagenstraat 38a alhier, zyn eerste jaar-byeenkomst gehouden. Deze kring tracht in een ernstige bestudering der geestelijke achter gronden van vreemde culturen, zowel Westerse als Oosterse, een synthese te vinden, die én voor de ontwikkeling der menselijke sa menleving én voor de geestelijke ontwikkeling van het individu van belang zou kunnen zijn. Een geheel jaar heeft het Centrum voor Gees telijke Ontwikkeling zijn bijeen komsten belegd, en dit eerste jaar werd besloten met de bijeenkomst op Zaterdag jl. Er bestond voor dit kleine congres een levendige be langstelling. ook van buiten Den Haag. De leider en autor intellectualis van deze kring, de heer Guy M. de Gelder, sprak des middags het ope ningswoord, waarin hij de aanwe zigen welkom heette en het doel van het centrum uiteenzette. De heer J. Eggens sprak vervolgens over „Moderne schilderkunst", in verband met de geestelijke achter gronden der moderne bewegingen en opvattingen. In de pauze lichtte Hester Carsten haar geëxposeerde fotographieën toe. de schilderes Ria Exel haar tentoongestelde gouaches, terwijl de Chinese kun stenaar R. Thé Tjong Tjioe de geestelijke achtergronden besprak van de Oosterse opvattingen om trent bloemschikkingen, tijdens het gesprokene uitermate boeiende, practisehe voorbeelden gevend. Na de pauze hield de heer J M. van Dansik een belangwekkende le zing, waarin zijn eigen ideeën over „de moderne samenleving" aan die van het Centrum werden getoetst en toegelicht. Na een gemeenschappelijke maal tijd, zong. tijdens de avondzitting mevrouw Hetty Barnard-Estoppey enkele negro spirituals, de heer H. Verwaal sprak over oude en moderne mystiek: de heer J. Eyck- mans over moderne muziek van Claude Debussy tot en met Arnold Sehönberg, aan de hand van illu straties op de piano, waarbij hy enkele voor het publiek verras sende passages uit. Beethoven en Richard Strauss liet horen. Na een korte pauze werd de jaar-byeenkomst gesloten met een woord over „Geestelijke bevrij ding" door Guy M de Gelder, die wees op een synthese tussen het westerse en het oosterse denken. De aanwezigen bleven daarna in een ongedwongen samenzijn nog enkele uren byeen, om na deze eerste jaar-dag zich opnieuw In de stilte van eigen studie-avonden terug te trekken. B. van E. Maestro Gianni Buccert, een bekende Siciliaanse musicus componist en diri gent. is na een langdurige ziekte in de afgelopen nacht in zijn woning te Ca tania overleden Bucceri. die o m ver scheidene opera's heeft gecomponeerd, was 75 jaar oud. Gaat filmen in Berlijn Prof. dr. W. Banning onderscheiden De minister-president, dr. W. Drees, ..as een der velen, die Zaterdag hun gelukwensen kwamen aanbieden aan prof. dr. w. Banning te Driebergen, die zijn 65e verjaardag vierde. Dr. Drees onderhield zich geruime tijd met prof. Banning en overhan digde de jarige de versierselen, be horende bij het ridderschap in de Orde var de Nederlandse Leeuw. Tij dens he' bezoek van de minister president waren ook aanwezig ir. H. Vos, het bestuur van de arbeiders gemeenschap de Woodbrookers en de secretaris van het gesprekcentrum, de heer J. van der Ploeg. Van de zijde der Nederlands Her vormde kerk ontving prof. Banning een brief van dr. E. Emmen, terwijl voorts uit kringen van het bestuur der partij van de Arbeid, van de Tweede-Kamer-fractie, van de stich ting „Kerk en wereld" en van het Nederlands-Hervormd seminarium belangstelling werd getoond. Tot de vele andere vooraanstaande figuren, die acte de presence gaven, behoor den onder meer de oud-mlnlsters Al- barda en Joekes. ook ontving de jarige talrijke brieven van gemeen teleden uit de plaatsen, waar hij vroeger predikant was. „ONDERLING KUNSTGENOT" Tot dirigent van het Chr. Mannen koor ..Onderling Kunstgenot" teSche- venlngen ls benoemd de heer E. D. I-ooren de Jong, toonkunstenaar en dirigent te Moercapelle. EVANGELISATIE-CONFERENTIE A.s. Donderdagavond zal ln „Ex tase" op de Groenmarkt voor de Kring Groot-Den liaag van Geref. Evangelisatie-commissies als spreker optreden drs A. Hanlboom, oud directeur van de Rudnlphstichtlng te Achterveld cn directeur van de Chr. Kweekschool te Gorinchem, met het onderwerp: ..Evangelisatie onder de rijpere jeugd". DOOPSGEZINDE GEMEENTE Vrijdagavond 6 Maart a.s. zal ln de Doopsgezinde Kerk de vierde ge- gemeentevergadering gehouden wor den. Ds H. W. Meihulzen, Doopsgez. predikant hier ter stede zal een nabe trachting geven over het vijfde Doopsgezinde wereldcongres, dat ver leden Jaar te Bazel gehóuden werd. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS De afdeling 's-Gravenhage van de Ver. van Chr. Onderwijzers en On derwijzeressen ln Nederland zal a.s. Zaterdagavond ln de Groen van Prin- stererschool een vergadering houden, waarin als spreker zal optreden de heer L. H. Stronkhorst van Amers foort, met het onderwerp; „Kind en poëzie". BENOEMINGEN BIJ HET CHR. ONDERWIJS Tot onderwijzeres aan de Keuchc- nlus8chool hier ter stede is benoemd mej. M. H. Bakema te Harilngen. Onopgemerkt door andere lucht, passagiers of bezoekers van het restaurant, heeft Zaterdagmiddag in een modieuze wijde rode mantel en een bruin mantelpakje, het don kere haar in een chignon op het hoofd gedraaid, een slank Engels meisje met bruine ogen in gezel schap van haar moeder een uur lang aan een tafeltje in het restau rant van Schiphol gezeten; There- za. het balletdanseresje uit Charlie Chaplins film „Limelight". De 22-jarige Claire Bloom, door Chaplin uit honderden andere can. didaten voor zyn film gekozen, was op weg naar Berlijn, waar zij naast James Mason en de nieuwe Duitse ster Hildagard Kneff een hoofdrol zal spelen in de nieuwste film van Carol Leed ..Berlin. Story", die in de Duitse hoofdstad wordt opgeno men. „A wonderful man" noemt ze met een glimlach en diepe bewon dering in haar stem de man, die haar op het witte doek heeft ge bracht in zijn over de gehele we reld geroemde film. Hoe zijn keus op haar is gevallen? Dat heeft ze te danken aan zo'n bijzondere toevalligheid, die soms het leven van een enkele gelukkige ineens geheel verandert. Ze trad op in The Globe, een theater in het West Eind van Lon den. in het toneelstuk van Jean Anoulh „l'Invitation au chèteau" en op een avond in April 1951 be vond zich onder de bezoekers Ar thur Laurentz. „Hij is toneelschrijver en een vriend van Charlie Chaplin", ver telt Claire Bloom verder. „Later heb ik gehoord, dat Laurentz daags na de voorstelling een telegram aan hem had gezonden, waarin hij seinde, dat hij het meisje voor Limelight had gevonden. Op een morgen kreeg ik van Chaplin een brief, waarin hy me vroeg hem een aantal foto's van mezelf te sturen en vrijwel onmiddellijk na dat hij die van me had ontvangen, belde hij me op en vroeg me naar Hollywood te komen. Daar nam hij me een test af. Ik moest de scène op proef met hem spelen, waarbij hij terneergeslagen terug komt na zijn fiasco op het toneel". Na het afleggen van deze proef keerde Claire terug naar Londen, waarna ze haar werk als actrice voortzette op het toneel. Bijna vier maanden liet Chaplin haar in het onzekere. Toen kreeg ze zijn gun stige beslissing. „In September 1951 ging ik dus weer naar Amerika. De opnamen van de film duurden ongeveer 2J maand, maar ik ben nog ruim 3 maanden daarna in Hollywood ge bleven". En Sydney Chaplin, de zoon van Charlie, die eveneens in de film optreedt? „Wanneer U mij vraagt of wij bijzonder goede vrienden zijn", zegt miss Bloom, „dan zeg ik; inderdaad. Maar van al die ge ruchten, die het over een verloving tussen ons beiden hebben, is niets waar. We zijn alleen maar goede vrienden. Hij zit nu in Parijs Ik heb al enige maanden niets van hem gehoord". Claire Bloom is niet van plan het toneel voor de film vaarwel te zeg gen. Wel zou ze graag af en toe een rol willen spelen in een goe de film. Na Limelight, waarin ze haar debuut op het witte doek maakte, heeft ze intussen meege speeld in de in Parijs opgenomen film ..Innocence in Parijs", gere gisseerd door Anatol de Grunwald. Haar tegenspeler daarin is de Franse acteur Claude Dauphin. Deze film zal binnenkort worden uitgebracht Haar debuut op het toneel maak. to Claire Bloom in 1948 als 18- jarig meisje in Stratford-on-Avon met de Stratford Memorial Thea tre Company. De laatste maanden heeft ze in Londen als tegenspeel ster van Alan Badel (Romeo) de rol van Julia vertolkt. „Bent U voor het eerst in Ne derland?" „Ja, ik ga ook voor het eerst naar Duitsland. Op het continent heb ik tot dusverre alleen Parijs en Lissabon bezocht. Ik zou het heerlijk vinden, als ik op de terug weg een dag in Amsterdam kon blijven. Ik heb er zoveel van ge hoord. Ik wil het per se zien. Oh, it would be lovely". Dan is de wachttijd op Schiphol verstreken en met haar moeder stapt Claire Bloom in het BEA- toestel naar Berlijn, Ze zal er 4 tot 5 weken blijven alvorens naar de planken in Londen terug te keren. GAAT CHAPLIN ZICH IN ZWIT SERLAND VESTIGEN Volgens de Zürichse correspon dent van het Britse blad „Sunday Dispatch" heeft Charlie Chaplin aan vrienden meegedeeld, dat hy zich definitief in Zwitserland zal gaan vestigen. Hy zou reeds de koopacte van een villa met 15 ka mers aan het. meer van Genève hebben getekend. VERENIGINGEN CONTACTAVOND VAN WIK Onder flinke belangstelling hield de voetbalvereniging WIK ln gebouw De Leeuw een contactavond. De heer F. Pi kaar, voorzitter van de Contact commissie, sprak een openingswoord. Over het voetlicht werden gebracht sketches, waarbij zich o.a. de dames Molhoek, Hageman en Sarls en de heren Molhoek, Hageman en Van Wijngaarden onderscheidden. Door eigen leden onder leiding van de heer G. Gossellnk werd de entre- act muziek op uitstekende wijze ver zorgd. Voorzitter J. van Galen dank te de Contactcommissie voor het ge- bodene. feestconcert van „grandioso" De Nieuwe Haagse Accordeonver eniging „Grandioso" gaf gisteravond haar tweede winterfcestconcert, dat aanvankelijk op 7 Februari gegeven zou worden, in gebouw „Custodla" aan de Brandtstraat. Het was jam mer dat er voor de uitstekende accordeonmuzlek, die ten gehore werd gebracht, zo weinig belangstel ling bleek te bestaan. Vooral de leden van het grote orkest toonden zich ware meesters op hun accor deons. steeds weer weraon ze op een luid applaus voor hun walsen en ouvertures onthaald. De Jonge garde van „Grandioso" bijeengebracht in het Jeugdorkest bleek ook flinke vor deringen gemaakt te hebben, zo viel „Fleurs de Mat" bijzonder in de smaak van het publiek, evenals de „Houthakkerspolka". Het optreden van het damesorkest besloot het pro gramma voor de pauze. Met het laat ste nummer „From the time you say goodbye" oogstten zij vooral veel succes. Na de pauze was het toneel voor de leden van de 's-Gravenhaagse Toneel- en Cabaretver. „Ons klein toneel", die het publiek vermaakten met hun grappige toneelspel. Na afloop van de voorstelling was er gelegenheid tot dansen, De dans muziek werd verzorgd door Gran- dioso's Dansband. geeft de zustervereniging uit drecht Vrijdag 27 Februari in ge bouw „De Vereniging" een opvoering van ..De Olie Noam", toneelspel ln 4 bedrijven van mevr. Hamstra-Vos. toneelavond „advendo" „Amor in de mosterd" was de titel van het toneelstuk, dat de Scheve- ningse toneelvereniging „Advendo" ln de zaal van „Padro" ten tonele voerde. Dit was de laatste toneel avond die „Advendo" als zelfstan dige vereniging gaf, want met de uitvoering van 25 April a.s schaart zij zich weer onder het vaandel van dè wijkvereniging scheveningen. Dit deelde de voorzitter, de heer D. L. Mever, In zijn openingswoord mede. Het toneelstuk „Amor in de mos terd". een aaneenschakeling van Ko mische voorvallen, ls een uiterst dankbaar stuk voor een amateur- toneelvereniging. „Advendo" heeft de kansen, die dit stuk haar bood, gegrepen. De rol van Theobald van Loon ,een van de twee mosterdfabri kanten, werd zeer verdienstelijk weergegeven door de heer h. v. d. Doorn. HU was ongetwijfeld de beste speler en hij droeg het hele stuk. Doch ook de prestaties van de an dere spelers, zoals van mevr. R. Koetsier en de heer W. Zoutenbier waren zeker niet beneden peil. De spelers en de regisseur, de heerWIl- lemsen. kunnen terugzien op een avond van goed toneelspel. d.e.e.s. voerde „schorpioenen en millioenen" op De toneel- en cabaretvereniging D.E.E.S heeft Zaterdagavond in het Volksgebouw het griezelspel „Schor pioenen en MUlioenen" van Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen op de planken gebracht. En het was vooral het liartverkwikkend enthousiasme, waarmee de groep zich van haar op dracht kweet, dat de opvoering tót zo'n suces bracht, De heer M. Rie'mens heeft het met de hoofdrol (de Chinees dr Lo Ping), zeker niet gemakkelijk gehad, maar hij gaf toch een zeer aanvaardbare vertolking weg. Gert v. d. Bijtel als zijn secretaris en mej. M. v. d. Wete ring als zijn huishoudster stonden hem hierin goed bij. En ook de heer Cornells v. d. Gaag liet zich in zijn vertolking van de butler van de goe de acteurskant zien. De dames mej. A v. d. Gaag en mej. Fr. v. d. Gaag. evenals de heren Cor Raveljé. R. Ko ning en J. Geenjaar gaven goede ver tolkingen van de bijfiguren. Het enorme applaus na afloop van de voorstelling bewees overigens, dat de talrijke aanwezigen in de zaal zich geheel door het spel hadden laten meeslepen. De regisseur, de heer J. van Kuivenhoven. zei ook zeer tevre den te zyn over de opvoering. Voor de vrouwelijke medespelenden waren er bloemen. Een geanimeerd bal onder leiding van de heer Jac. Geenjaar Sr. en op de muziek van „The Woodchoppers" besloot de avond. LUCTOR ET EMERGO Zaterdagavond gaf de toneelver eniging van PTT-personeel „Luctor et Emergo" een uitvoering van het blijspel „Een zeeman ging passagie ren". De opbrengst van de avond waarin een loterij was georganiseerd, was bestemd voor het Rampenfonds. Ondanks dit goede doel speelde de vereniging slechts voor een halfge- vulde zaal De spelers zagen hun moeite beloond door het plezier, dat de aanwezigen beleefden. De baten van de avond bedroegen ƒ250.—. „MET DE DEUR IN HUIS" Voor een zaal vol oud-handels- schoolleerlingen bracht de oud-leer lingenvereniging ..Hermes" een caba ret-revue. „Met de deur in huls" zo heette de revue bestond uit een serie sketches, voordrachten en mu zikale nummers, alle ten tonele ge bracht door leden van de vereniging. De conferencier Jan Berghuis slaagde er in op onderhoudende wijze de verschillende programma-onder- delen aan elkaar te babbelen en een prettig contact tussen spelers en pu bliek te leggen. De balletlelding was in handen van Truus van RUn. Jan van Zonneveld zorgde voor de regie bij de toneelstukjes. De muzikale om lijsting werd verzorgd door 'n revue band onder leiding van Joop v. Vliet. Zowel voor het publiek als voor de spelers was het een bijzonder ge slaagde avond. Het „Monopole-Quln- tet" zorgde voor de muziek bij het bal, dat deze avond besloot. Het be stuur van „Kermes" heeft besloten 60 pet. van de opbrengst te storten ln het Nationaal Rampenfonds. „ONS KLEIN TONEEL" BRACHT „MORGENROOD" Ten bate van het Nationaal Ram penfonds speelde de 's-Grav. toneel- en cabaretvereniging „Ons Klein To neel" ln het A.V.A.-gebouw „Morgen rood"' van A. Boere. Deze opvoering werd gegeven ln het kader van de CJH.A.T.-competitie. Dit spel van spanningen ln een boerenfamilie werd onder regie van Karei Lam- merse vlot en overtuigend gebracht, al hadden we W. Oosterbaan als de oudste zoon forser gewenst ln zijn optreden. H. v. Arts speelde knap de figuur van de stugge oude boer. Nella Batens bracht de figuur van de stadse boerenvrouw uitstekend. Joo- pie Fresco en mevr. A. v. d. Berg beeldden de hebzuchtige dochters heel goed uit, met T. Krom en J. Waag- meester, die vlot de rol van de resp. echtgenoten speelden. J. Faber zorg de als Stef vaak voor de nodige hu mor. Tlnl de Niet speelde de dienst maagd. Het applaus na elk bedrijf was zeker door allen grif verdiend. Jam mer. dat het bezoek tegenviel. Met een flinke tombola en een prettig bal werd de avond na het toneelspel voortgezet. RVC VIERDE FEEST Onder grote belangstelling hield RVC in verband met het 3S-jarig be staan. Zaterdag in het clubgebouw aan de Schaapweg een feestavond. Voorzitter P. Verver gaf een over zicht van de stand van zaken, waar bij bleek, dat de verschillende elf tallen een bescheiden rol vervullen, doch tot zijn genoegen kon spr. mede delen, dat het verenigingsleven kern gezond ls. Hierna volgde een gevarieerd pro gramma waaraan medewerking ver leende de mondaccordeonlstenver. „Polyphonia". onder leiding van de heer N. Vijfhuizen, die veel succes oogstte Ook het cabaretgezelschap Rustenburg, dat enige sketches over het voetlicht bracht met muzikale omlijsting van de Saltereily's, o.l.v. de heer P. Voshol, had veel bijval. De heer H. de Lusenet bracht met veel succes fragmenten uit Droomkonink je van Herman HeUermans. De heer B. Zwaan als conferencier zorgde voor de nodige afwisseling. Voor het Nationaal Rampenfonds kan 25 worden gestort. VVN HIELD FEESTAVOND Zaterdag was de zaal Amico geheel gevuld van VVN-aanhang die een feestavond organiseerde. De heer G. A. van Doorn deelde ln zijn openingswoord mede, dat VVN in Mei 1952 was opgericht en het vorige seizoen op het groene veld successen had geboekt. Hij bracht hulde aan secretaris W. Zwennes voor zijn energiek werk. Hierna volgde een aantrekkelijk programma, waaraan met veel suc ces medewerking verleenden: confe rencier Cor de Graaf met een liedje en een praatje, het accordeonduo „De Hewiwes". Peter Mantoli als zanger, „De Twee Cornelia's" die een toe giftje moesten geven, John Meyer, die zich ontpopte als een uitstekend imitator, de Jodelzangeres Lucia Maks met pianobegeleiding van Aart de Bruin. „De Andi's" en De Drie Houwaarts met enige populaire lie deren. Een geanimeerd bal onder leiding van de heer W. Zwennes, met muziek van VVN Boys o.l.v. John Kanters met zang van Cees Romijn. was het slot van het geslaagde VVN-feest. Ten bate van het Nationaal Ram penfonds kon 75 worden afge dragen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5