S onnenta oude1 nieuwe Benelux-coiiferentie wordt Zaterdag te Luik vervolgd Amerikaanse voorstellen in bet oliegeschil FLAMINGO EILAND Zestiende lijst slachtoffers watersnoot! WAAROP STEMT U AF? PANDA EN DE MEESTER-DOKTER Loonvorming en belastingen (Van onze Brusselse corres- pondènt) Over de conferentie van Zater dag jl. van de Benelux-ministers te Valkenburg worden te Brussel twee versies gegeven: enerzijds stelt men het zo voor. dat alleen de P.v.d.A.-ministers in het Neder landse kabinet nog gewonnen die nen te worden voor het instellen van een vrijere loonvorming. Men zou nu van het Interim gebruik maken om de socialistische minis ters te overtuigen, want Zaterdag a.s. zal het gesprek in Luik. waar schijnlijk in het historische paleis der Prins-bisschoppen worden her vat. De tweede versie is dat de Nederlandse ministers van de loon- kwestie een axioma van de Neder landse economische en sociale poli tiek hebben gemankt, en dat het nutteloos is het gesprek over vrije loonvorming voort te zetten. Deze beide versies zijn op dit ogenblik uiterst voorbarig, daar natuurlijk eerst het advies van de S.E.R. moest worden afgewacht. Maar men schijnt van Belgische zijde nu toch wel begrepen te heb ben. dat een vrijere loonvorming in Nederland niet automatisch zal lei den tot een verhoging van de lo nen. De werkloosheid en het feit dat jaarlijks tengevolge van de sterke toeneming der bevolking vele tien duizenden jonge mannen werk moeten krijgen, zijn twee factoren, welke onafwendbaar op de lonen zullen blijven drukken. Dit bete kent dat er voor deze loon kwestie van het Verbond der Belgische nij verheid. zeide gisteren te Gent op een congres van werkgevers dat de „invasie" van de Nederlandse pro ducten in België „niet het gevolg is van de Benelux, maar van de politiek van prijscontrole, subsidies en protectionisme van onze Neder lands vrienden, enerzijds, en van het grote verschil tussen de Belgi sche en Nederlandse sociale lasten en de lonen, waarvoor wij. Belgen, zelf verantwoordelijk zijn", „In alle landen van de wereld", aldus de heer Bekaert", wordt de export bevorderd. Alleen in België permitteren wij ons de verbijste rende luxe van de export-belasting. Op het ogenblik dat men ons. Bel- Nag'uib loopt te liard van stapel loonden deelt optimisme van Hgyptenaren niet (Van onze Londense corres pondent) In Londen staat men in officiële kringen uiterst gereserveerd te genover Naguibs opvat ting, dat de ontruiming van de Kanaalzone op enkele technische problemen na eigenlijk reeds in kannen en krui ken is. Weliswaar kwamen wijlen Ernest Bevin en Sidky Pasja in 1946 overeen, dat de Britse troepen de Kanaalzone zouden onl ruimen, maar er Is geen sprake van dat dit onvoorwaardelijk zou gebeuren. Engeland stelde toen als eis, dat Egypte zou toestemmen in de op richting van een Brits-Egyptische Defensieraad. De overeenkomst werd op grond hiervan door het Egyptische parlement verworpen. De in October 1951 van Britse zyde gedane voorstellen, waarbij een eventuele ontruiming afhankelijk werd gesteld van een defensiepact voor het Midden-Oosten, werd eveneens door Egypte verworpen. Engeland is echter vastbesloten de Kanaalzone niet prijs Ie geven zonder dal de defensie van dit ge bied gegarandeerd is. Egypte wordt niet in staat geacht dit alléén te kunnen doen. De moeilijkheid is nu dat Engeland eerst met. Egypte moet onderhandelen alsof het een aangelegenheid betrof, welke slechts beide landen raakt, terwijl in feite de gehele Westelijke stra tegie er btj betrokken is. De vraag is hoe een bevredigende oplossing zal kunnen worden gevonden bui ten de regeringen van die landen, die rechtstreeks belang hebben bij de veiligheid van het Suezkanaal, om. gische bedrijfsleiders, vraagt nieu we industrieën en werkgelegenheid in het leven te roepen, belast men deze extra-inspanning met een overwinst belasting, welke in som mige gevallen de winst volledig wegneemt". „Het kan zo niet verder gaan", concludeerde de heer Bekaert on der het luide applaus van honder den Industriëlen. Nederland was op dit congres vertegenwoordigd door oud-minister Albrcgts. Deze verklaring wijst er op dat de Belgische werkgevers een offen sief zUn begonnen voor een vermin dering van de sociale lasten en be lastingen. Het is een gunstig element, daar hierdoor het verschil lussen de Ne derlandse en Belgische lonen zal kunnen worden gereduceerd. In zijn antwoord liet de Belgi sche premier overigens doorsche meren. dat de overwinstbelasting en de exportbelasting zullen wor- konburg bestond uit de ministers Luns (nis gastheer), Suurhoff, Zijl stra en v. d. Kieft, alsmede een aantal amblenaren. (Advertentie) HAAGSCHE COURANT Maandag 23 Februari 1953 Oostenrijk koos zijn parlement Socialisten winnen, doch net niet genoeg Pag HOESTPRIKKEL, KUCHEN Dan Jan j hetpt SLUM-OPLOSSEND 52 Doden bij tramonyeluk in Mexico Op ongeveer 20 km van de stad Mexico zijn Zaterdagavond twee trams met elkaar in botsing ge komen Volgens het Mexicaanse Rode Kruis bedraagt het aantal doden 52 en dat der gewonden ongeveer GO. St. ken :orm boven IJenemarl Zaterdagmiddag heeft boven De nemarken een zware storm ge woed. De materiële schade, die vooral te Kopenhagen en in het noorden van Jutland groot is, wordt op meer dan een mtlüoen kronen geschat. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Tal rijke bomen en telegraafpalen zijn afgeknapt. Vele winkelruiten zweken. In drie nota's zijn Vrijdag aan premier Mossadeq nieuwe voorstel len voor een regeling van het BritsIrunnse oliegeschil gedaan, die Zaterdag door de premier en zijn adviseurs de gehele dag zijn besproken. Later zou een van deze adviseurs hebben gezegd: „Ik ben zeer optimistisch over de mogelijk heden van het bereiken van een overeenkomst," De voorstellen, die door de Ame rikaanse ambassadeur, Loy Hen derson, werden overhandigd, be vatten als drie voornaamste pun ten: 1. De kwestie der compensa tie, die aan de „Anglo-Irnnian" zal worden betaald, zal aan het Inter nationale Hof van Justitie te Den Haag worden voorgelegd. 2. Plan nen voor een hervatting van de verkoop van de Iraanse olie op de wereldmarkt. 3. Meihoden om on- middeliyke financiële hulp aan de Iraanse regering te geven. Deze voorstellen zi.in voortgeko men uit de gezamenlijke voorstel len van Truman en Churchill, die 30 Augustus van het vorige jaar aan Iran zUn voorgelegd. Hierna kwam Iran met tegenvoorstellen, waarmee men thans met het op stellen van de laatste nota's reke ning heeft gehouden. Gisteren deelde do Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemï. mee. dat de Ver. Staten voor het geval er tussen Iran en Engeland overeenstem ming wordt bereikt over de kwes tie van de schadeloosstelling, heb ben aangeboden voor een bedrag van meer dan 100 millioen dollar Krupp liquideert Na maanden van moeizame on derhandelingen zijn de geallieer den en de Duitsers thans overeen gekomen, dat Alfred Krupp al zijn belangea in de kolen- en de ijzer en sl aalindustrie in 1960 zal moe ten hebben verkocht. Naar verwachting zullen verte genwoordigers der geallieerden en van Krupp de volgende week een overeenkomst ondertekenen, die bepaalt dat Krupp na de overeen gekomen verkoop niet meer zal trachten nieuwe belangen in de kolenindusi rie of de Ijzer- en staal industrie te verwerven. Krupp zal echter vrij zijn de opbrengst van de verkoop te investeren in iedere andere industrie, terwijl hy ook zijn tegenwoordige belangen in andere industrieën zal mogen be houden. De goal lieerden nemen t hans ge noegen met een .schriftelijke ver klaring van Krupp, dat hy zich verplicht niet meer te zullen trachten belangen in de kolen- industrie en de üzer- en staal industrie te verworven. Aanvanke lijk hadden zij verlangd, dat de Bondsregering deze verbintenis zou garanderen, doch zy hebben deze eis laten varen nadat de Bondskanselier had medegedeeld, dat de Duitse grondwet een der gelijke garantie verbiedt. aan Iraanse olie te kopen. Een ge deelte van dit bedrag zou vooruit worden betaald. Fatemi weigerde te zeggen, of het aanbod afkomstig was van de Amerikaanse regering, of van Amerikaanse oliemaatschappyen. Adenauer op de vingers getikt Door Hoge Commissarissen De geallieerde Hoge Commissie voor Duitsland heeft haar bezorgd heid uitgesproken over de begro tingsvoorstellen voor 1953-'54, zoals die zijn gedaan door de Westduit- se minister van Financiën Schaffer. Schaffer heeft 28 Januari in de Bondsdag voorgesteld de inkom stenbelasting met ingang van 1 Mei met 15 te verlagen. In een brief van de Hoge Com missie wordt gezegd dat Schatters rede „verklaringen bevatte die een nadelige invloed kunnen hebben op toekomstige internationale onder handelingen of een misleidende interpretatie geven van bestaande in terna tional e overeen komsten Handelend op instructie van hun regeringen, zeggen de drie Hoge Commissarissen dat zö de hoop wensen uit te spreken, dat dr Ade nauer en zijn regering al het mo gelijke zullen doen om te verzeke ren. dat de onderhandelingen over Duitslands defensiebijdrage voort gang kunnen hebben in de atmos feer van objectiviteit, die noodza kelijk is voor een bevredigende vaststelling van de bijdrage in ver» felijkïng met andere Wesïeuropese anden. Dr Adenauer wordt verzocht eventuele misvattingen als gevolg van Schëffers verklaringen zo spoe dig mogelijk uit de weg te ruimen. Pardon voor meer dan 10.000 deserteurs Het Britse kabinet overweegt een algemene amnestie voor mili taire deserteurs in verband met de a s. Kroning, zo meldt onze Lon dense correspondent. Het vraagstuk van de deserteurs is van ernstige aard. omdat veel misdadigheid en geweldpleging aan dit ondergedoken leger van meer dan tienduizend personen, waarvan velen nog in het bezit van wapens zijn, wordt toegeschre ven. De meerderheid van de deserteurs van de laatste oorlog bevindt zich in het buitenland, vooral Ierland. De rest is groten deels opgenomen in het burgerlijk beslaan onder valse namen. In December 1945 waren nog meer dan 17.000 oorlogsdeserteurs op vrije voeten. Na de eerste wereldoorlog was er geen algemene amnestie, maar na enkele jaren werd stilzwijgend aangenomen, dat geen actie tegen deserteurs meer zou worden ge voerd. FEUILLETON Kom jongen, wees blij. dat je eindelijk gekregen hebt. wat je al tijd wilde. Olivia knikte hem vrien delijk toe en haar blik dwaalde tevreden langs de tafel. Het effect van verrassing amuseerde haar meer dan ze zeggen kon. Teke nen jullie de stukken maar nA tafel: mr Abbott heeft een en ander bij zich. En denk niet aan mij. Je behoeft heus geen medelij den met me te hebben. Ik heb ge noten van de macht van mijn geld en ik vind het aardig nu eens de goede fee te spelen. Snij een stuk van die taart voor me af. Paul, opdat Delia zich niet beledigd kan voelen, en breng me dan naar bed. Ik wens jullie allen goedennacht! Olivia glimlachte tegen haar verbaasde familieleden. terwijl Paul haar in de rolstoel uit de ka mer begon te rijden. Toni stond snel op en liep achter hem aan. om de oude vrouw bij het naar bed gaan te helpen, Iets langzamer volgde dr Fairley. Welmerkte Rita met een blik op de overvolle tafel op, we zouden er nu misschien over kun nen gaan denken iets te eten Het was meesterlijk, Olivia, zei dr Fairley, toen Toni mevrouw Burden in bed had geïnstalleerd. Je had actrice moeten worden. Wat een prachtige slotscène, Ik hoop, dat iedereen tevre den is, antwoordde Olivia. Maar ik betwyfel het echter. Binnen een week zullen ze onderling al wel ruzie hebben. Maar ik ben er nu tenminste af! Je moet die taart niet opeten, die is veel te zwaar voor je, mexk- door DOROTHY QUENTIN vertaald uit het Engels te de oude dokier op, terwijl hij zijn hand naar het bordje uitstak. Wat denk je wel! Met een glimlach hapte Olivia in het met vruchten overladen stuk taart Delia bakt de lekkerste taarten, die er bestaan. Ik zal er heus niet van doodgaan. Ik voel me alleen wel moe. Ian Geef me een slaap middel. anders blijf ik geesten uit het verleden zien. Floriana schijnt er vanavond vol van te zijn De oude dokter gaf haar een on schuldige poeder. Olivia greep, voordat ze insliep, nog even Toni's arm vast. Die jonge dokter van jou is een stijfkop Wal betekent 200 Pond per jaar? En ik zou gerust zijn, dat hij Fisk een beetje in het oog houdt. Toni glimlachte even verdrietig. Hü is niet van mij. U hebt zijn verontwaardiging gewekt van avond, Hij is zéér up Fisk gesteld en hy zou zonder meer alles voor hem doen om hem te helpen. Dat kan wel zijn. maar hü is een dwaas om good geld te wei ge- ren. En wat jou betreft, ik moet je nog altijd een souvenir geven van Floriana. Je hebt het ver diend. We zullen morgen bijtijds naar de stad gaan, een uur of twee voor het schip vertrekt, en dan kun je uitkiezen wat je hebben wilt Ik ben nog steeds in de stem ming van goede fee. maar ik voel, dat het niet eeuwig zal duren Ik wil helemaal niets hebben, zei Toni zacht. U hebt al een wens van me vervuld, door ieder een zo'n heerlijke verrassing te bereiden. Werkelijk, ik ben heel erg blij, dat U 't gedaan hebt. En ik geloof, dat U zult merken, dat ze echt van U houden, om U zelf alleen. Olivia grinnikte. Misschien heb je gelijk. we zullen zien. Goedennacht, m'n kind. Goedennacht. God zegene U, fluisterde Toni ontroerd. HOOFDSTUK 29. Er is één ding, dat ik graag van je wil weten? zei Mark, ter wijl hij Toni meenam naar het voordek van het schip, ver weg van Fisk en alle andere passa- 5 Iers. die naar het eiland keken, at achter hen lag. In haar grote grijze ogen ston den tranen. Flamingo Eiland be hoorde thans voor haar tot het verleden. In het vroege morgenuur z.ag het er als steeds wonder schoon uit. Maar ze wist nu. hoe snel alle schoonheid er verwelkte, en hoeveel lelijks er naast al die tropische pracht wasHet eiland had haar veel belevenissen gebracht en angst, maar ook liefde. Wat bedoel je? vroeg ze, Mark verlogen aankijkend. Ze had zich nog nooit eerder zo ver legen in zijn tegenwoordigheid gevoeld. Er was zovéél gebeurd sinds haar onaangename woorden met hem, en ze hadden geen ge legenheid meer gehad onder vier ogen te praten. Ze waren aan boord van de „San Domingo" in plaats van de „San Diego". De morgen, na het ver jaarsfeest. had Toni Olivia sla pend aangetroffen. Denkend aan het slaapmiddel, dat dr. Fairley de oude vrouw had gegeven, had ze haar niet wakker gemaakt. Toen ze na enkele uren weer oons ging kij ken, had Olivia opgehouden te ade men. Zoals een oude klok opeens op houdt met tikkenEr was geen PÜn en geen doodsstrijd geweest en geen opwinding. De oude vrouw was, na haar grandioze gebaar van goede fee, rustig voor allyd inge slapen. Er lag een tevredener uit drukking op haar gezicht dan Toni er ooit op gezien had. Een prachtdood, m'n kind. had dr. Fairley gezegd, toen hij Toni's ontdekking oevestigde. (Wordt vervolgd) Gisteren is het Oostenrykse volk Ier stembus getogen om een nieuw parlement te kiezen. De opkomst was boven verwachting hoog, na- melük 90 pet. Een gevolg hiervan is dat de katholieke party, de Oostenrijkse Volksparty, ham- ver wachte verlies wist te beperken tot 3 zetels. Zy heeft thans 74 zetels, juist één meer dan de socialisten, die zes zetels wonnen en daarmee op een totaal van 73 kwamen. Een grote en aangename verrassing was de omstandigheid, dat het min of meer fascistisch getinte Verbond van Onafhankeiyken twee zotels verloor in plaats van een flinke winst te boeken, zoals algemeen werd verwacht. Dit verbond heeft thans 14 zetels in het parlement. De communisten tenslotte volgden het voorbeeld van hun zusterpar tijen in de andere Westeuropese landen en verloren één zelel van de vyr, welke zy in het vorige par lement bezaten. Dit ondanks de Russische bezetting van het Ooste lijk deel van het land met industrie centra als Wiener Neustadt. De splinterpartijen kwamen evenals bU de vorige verkiezingen niet aan bod. Zii verkregen geen enkel man daat. Thans wordt een periode van moeizame onderhandelingen ver wacht over de vorming van de nieuwe regering. Het. staat vast, dat de katholieken en de socialis ten opnieuw een coalitie zullen aangaan, doch er zal tussen deze beide partyen vermoedelijk hard worden gevochten om de porte feuilles. Het Hikt echter waar schijnlijk, dat dr. Leopold Figl Bondskanselier zal blijven. In het geheel is maar van één Incident van enige betekenis mel ding gemaakt. Dit betreft de arres tatie in de Sovjétsèotor van Wenen van 30 socialisten, toen deze bezig waren de gewone stemlijsten van hun partij uit te delen. De mannen werden door communistische Oos tenrijkse politiemannen gearres teerd op last. van de Russen. Het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse Zaken - verlangde on middellijk hun vrijlating, maar Zondagavond laat was dit nog niet geschied. Volgens de communistische poli tie droegen de socialistische propa gandisten wnpens en bevonden zij zich binnen de verboden „honderd metorzöne bij de stembussen. Hoe wel de Oostenrijkse autoriteiten dit politiecorps reeds eerde» ontslagen heeft, is het corps voor de Russen blyven werken. Solxolofsky stafchef van hel Russische leger Maarschalk Sokolofsk.v is be noemd tot Chef van de generale staf van het Russische leger, ter vervanging van generaal Tsjtemen- ko. Maarschalk Sokolofsky is 54 jaar oud. In de laatste wereldoorlog was hy reeds slafchef. Later werd hy opperbevelhebber van de Russische troepen in Duitsland Hij is een der bekwaamste tactici van zyn land. Zyn laatste functie was eerste plaatsvervangende minister voor de strydkrachlen. Aavertentie) Een Mr. Be yen was hij De Gasperi Italianen vragen om een Europese cenh eidsniunt (Van onze Romeinse corres pondent) Het eerste contact tussen de ministers Beyen en De Gasperi, gisteren in de villa van de Italiaanse premier gelegd, is be vredigend verlopen. Vandaag wor den de besprekingen gehouden in aanwezigheid van de technische ministers en ambtenaren. Uit de Italiaanse pers blijkt, dat Italië zeker niet tegen het Neder landse voorstel is, doch een ophef fing van de contingenteringen wordt een eerste voorwaarde ge noemd. Verder schrijft men over een noodzakelijke convertabiliteit der verschillende valuta's of over een invoering van een Europese munteenheid. Een gelijkmaking van de sociale lasten wordt verder nodig geacht. De vice-president van de Italiaanse confederatie van indus triëlen verklaarde, dat het be drijfsleven hierover verbijsterd is Hij achtte een eenheidsmunt be slist noodzakelijk, doch meende tevens, dat de ministers slechts richtlijnen mogen en kunnen geven op hoog politiek plan, terwijl op het economisch plan de technici moeten beslissen. De „Corriere Delia Sera" meent, dat vrije circulatie van kapitaal en arbeidskrachten in het gebied der zes landen een noodzakelijke voor waarde is voor een zo ingrijpende maatregel. De confederatie en de „Corriere" geven vaak de mening weer van bepaalde industriële kringen, die nog niet geheel ontwend zijn aan autarchische begrippen uit vroeger tijden. Britse actie op He TalkJands Argentijnse en Chileense gebouwen afgebroken De Engelse gouverneur van de Falkland-eilanden heeft gebouwen, die Argentinië en Chili op het eilandje Deception hadden opge trokken, laten afbreken. Twee Argentijnen, die de gebouwen be woonden, werden gearresteerd en zullen worden gedeporteerd, zo heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Argentinië heeft in een nota aan Engeland de eis gesteld de gesloop te gebouwen weer op te richten en de twee gearresteerde Argentynen onmiddellijk vry te laten. Na ontvangst van dit bericht heeft de Britse regering besloten het bezoek, dat de kruiser ..Su perb" van 26 Februari tot 5 Maart aan Buenos Aires zou brengen, „uit te stellen". FIJNAART Geborgen: Verhagen, Johanna Hendrlka Sophia, geb. 2-7-'21 te Willemstad, laatste adres: D 242; Van Mourik, Cornelia Johannes, geb. 30-7-'51 te Fijnaart, laatste adres: D 161. HALSTEREN Van Meer, Leonardos Adrianus Hendrikus, geb. 10-7-'50 te Halste ren, laatste adres: B 336. Roks, Johannes Cornells, geb. 15-1-'32 te Halsteren, laatste adres- B 338; Roks, Cornells, geb. 28-l-'99 te Halsteren, echtgenoot van Petro- nella van Osta, laatste adres: B 338; Paulus, Cornelia Petronella Antoni, geb. 5-11- 49. laatste adres: B 340; Paulus, Marinus. geb.: 4-2-'15 te Halsteren, echtgenoot van Phllo- mena van Elzakker, laatste adres; B 340. OUDE TONGE Geborgen: Knops, Willem, geb.: 4-9-'38. STAVENISSE Geborgen: De Graaf. Cornelia, geb.: 8-3-'77 te Stavenisse, echtgenote van Jan Goedegebuure. laatste adres- Oude- landsedijk A 92; Wesdorp. Aaltje geb.: 25-12-'85 te Stavenisse, echt genote van Willem Wielaard, laat ste adres: Kerkstraat A 315. Goede gebuure. Jan, geb. 26-9-'68 te Sta venisse. echtgenoot van Cornelia de Graaf, laatste adres: Oude- landsedijk A 92; Stoutjosdi.jk, Wil- helmina, geb. 20-4-'88 te Stavenisse. laatste adres: Wilhelminastraat A 252; Van Oeveren. Johanna, geb. 5-9-'67 te Stavenisse. weduwe van Johannes Stoutjesdijk. laatste adres: Wilhelminastraat A 252; Steendijk, Cornells Pietcr. geb. 2-l-'86 te Stavenisse, laatste adres Kerk straat A 362: Don Braber, Cornells Lecndert. geb. 11-12-' 19 te Stave nisse, laatste adres: Kerkstraat A 348; Moerland. Lecndert, geb. 22.12-'85 te St. Phihpsland, laatste adres: Kerkstraat A 349, Potappel. Pieter Jacob, geb. 3-7-'14 te Stave nisse, laatste adres: Kerkstraat A 312. KORTGENE Geborgen: Aanvalling en rectificatie Be iyat Jacobs, Augustine, geb. 5-2-'13, weduwe van Keysdeniers, adres: Torendljk 117. laatste BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: H. Hoogkamer-van der Valk, z.; J. Brok.Dom. z J. J. H. Dingjan-van der Broeek. d.. A. L Kaffa-Stoel, M A. Wijsman- de Rooij, d.; G A. Voets-van Run, d.; J J Hakkers-van Ettlnger. d.: C. J. Kastelein-de Koning, d.: J H. Aaldijk-van Veen, d.; P. Scheffer-v. d. Klugt. z.: G. D. H. van den Heu- vel-Pnns, z.. Th. J. Sehouw-Yse- brand. d.: W. A M Megens-de Breet. d.; W C. Bakker-'Stuivcnberg, 7... M C. Lelieveld-van Rijn, d.: J de Lange-de Waal, z.. J. P. de Klerk. Mos. tl,: E Th. van Ommenng- Sohmeits. d,: E. A J G, Aaldors- Looijen, d.: R, H Nederlof-Tromp. z.; C, H. A M. Middeldorp-Pennock. z.: J, de Geus-van Harrewijn. i M. Timmerr-Steiner. d H. Leidekker- Breidor d S. van Elk-de Hoop. d,; W Feun-Jonker. d F. van der Klei. Neervoort, d P W van der Putten. Rutten z J. M. van der Linden - Voermans, d.; J Joi-Korving. z.: T Oudshoorn-Faasse. z.; J. Blekton-van der Horst, z.; H C. Dreuw-van der Ven, z.\ L. E Dèkker-Teresjtsjenko, d.; R J. Anncvellnk-ten Pas, z.\ M J. van Bruggen-de Graaf, d J. P. Wa- llson-Oomens. d. OVERLEDENW. de Jonge, man van A Mooi. 30 j.; P, van Wanrooi}, vrouw van J. P. van den Berg. 82 j.; D B de Jong, man van M. L Sterke. 57 j N. Nljdarn, vrouw van F van den Berg, 78 j C D BordewIJk, man van J. de Jong. 63 j.; A. Finkelnberg, man, gehuwd gew. met S Bolhuis, 82 j G. Kornet, man van A. Oosters. 70 j T van Kempen, man van C. Deters. 80 j J J. M Duijndam, zoon, 18 maanden. (^een (eter land ■rland dan Aetherland HEDENAVOND Prokofjefs Vioolsonate in D €1.50 uur op de 484 nieterband België (Frans Programma)Mo derne muziek, die licht verteerbaar is en het oor nergens geweld aan doet, poch hef verstand pijnigt. In tegendeel, muziek van speelse allure, die een plezierige stemming oproept. Dit is dus weer bij uitstek- een goede gelegenheid zich ver trouwd te maken met. eigentijdse muziek. Het moge dan zo zijn, dat het Sovjet-regime er een dicin- gend dognm ian maakt, dat alle kunst voor het volk moet zijn, d.w.x. gemakkelijk aansprekend en voor iedereen begrijpend, Berg je j Prokofjef (geb. 18911, hoewel voortgekomen uit de ..bourgeoisie" van i. oor de Russische revolutie, bezit een voldoende krachtig talent om niettegenstaande deze dwang van hogerhand toch muziek te schrijven, die zowel aan het staats- gebod als aan de algemene aesthe- tische normen voldoet en aldus binnen en buiten Rusland gewaar deerd wordt. Prokof jef kwam er niet recht streeks toe deze Sonate voor viool te componeren. In 19k?. schreef hij dit werk namelijk eerst voor fluit als opus 9/p 9in9 hij ertoe over deze muziek voor de viool pasklaar te maken als bis. d pasklaar te maken als ov. 9J, Het werk is geheel tonaal ge- van karakter, dacht en vit lig waarbij een licht soort martialiteit soms berin nerf aan de soortgelijke episodes uit zijn Peter en de Wolf, het muzikale sprookje voor kinde ren van 1936. Tele visieprogra mma DINSDAG 24 FEBRUARI VARA 20.15—21.45 „Via Lissabon", spel. Radioprogramma DINSDAG 24 FEBRUARI Hilv. I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10"Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8,00 Nieuws. 8.10 en 8 45 Gram.muzLek. 9,00 Morgen wijding. .9.15 Liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 1050 Voor de kleuters. 11,00 R.V.U.: Prof. dr. ir. M. J. Dols: „Wereldvoedselproble men". 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram.muziek. 13 30 Orgel en zang. 14 00 „Zeg eens. Amerika". 14.30 Gram.muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram.muziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muziek. 1630 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18 30 R.V.U.: mr. N. W. van Eyk: „Gre pen uit de pensioen- en spaarfond senwet". 19.00 Franse liedjes. 19.10 „Paris vous parle" 19.15 Reportage of gram muziek 19.25 Planorecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Gev. program ma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 „Moet je horen". 21.50 Tiroler muziek. 22.30 Mededelingen. 22.J5 Amusementsmuziek. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York calling". 23.20 „Lucia di Lammermoor", opera (3e acte). Hilv. II. 298 m. KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.mu ziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 935 Gram.muziek. 9.45 „Lichtbaken", causerie. 10 00 Voor de kinderen 10.15 Gram.muziek. 1100 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus, 12.03 Gram.muziek. (12.30 —12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen). 12 55 Zonnewijzer. 13 00 Nieuws cn Katholiek nieuws. 13 20 Actualiteiten. 13.25 Amusements muziek. 14.00 „Lakmë", opera (2e acte) (gr.pl,). 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieleen 16 30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: drs. F. C. Kamma: „Sociale vraag stukken in Nieuw-Guinea". 18.00 Lichte muziek. 18,15 Gram.muziek, 18.20 Sportpraalje. 18.30 Voor de jeugd 18.52 Actualiteiten. 19 00 Nieuws. 19.10 Gram muziek. 19.15 „Uit het Bock der Boeken". 19.30 Gram.muziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Gram.mu ziek. 21.35 Fluit en clavecimbel. 2200 Radio Philharmonisch orkest en solist. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23 00 Nieuws. 23.15 Pianokwartet. 23.50 Gram. muziek. Engeland. Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Orgelspel. 13 25 Voor de arbeiders. 13.55 Weerberichten. 14.00 Nieuws. 14.10 Discussie over actuele vraagstuk ken. 15.00 Schoolradio. 1600 Ves pers. 16.45 Causerie. 17.00 BBC Midland Light Orchestra cn solist. 18.00 Voor de kinderen. 18.55 Weerberichten. 19.00 Nieuws. 19.15 Sport. 19.20 Anecdotes en muziek. 20.00 Hoorspel. 20.30 Viool en piano. 21.00 Klankbeeld. 22.00 Nieuws. 22 15 Wereldeommcntaar. 22.30 Gev. programma. 23.00 „Encoun ters of Belief". 22.30 Pianorecital. 23.45 Parlementsoverzicht. 24.00 Nieuws. Engeland, Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagboek. 12.15 Dansmuziek. 13.00 Parlementsover zicht. 13.15 Vragenbeantwoording. 13.45 Schots orkest. 14.45 Voor de kinderen. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Orgel spel. 16 45 Accordeonorkest. 17.15 Mrs. Dale's Dagboek. 17.30 Licht concertorkest. 18.00 Arbeiders orkest. 18.30 Verzoekprogramma. 19.15 Voor de jeugd. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nieuws. 20.25 Sport. 20.30 Hoorspel. 21.00 Gev. programma. 22.00 Klankbeeld. 23 00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten. 23.00 Lichte muziek. 0.05 Voordracht. 0.20 Casi no-orkest. 0,56 Nieuws. N.W.D.R. 309 m. 12 00 Omroeporkest en soliste. 13.00 Nieuws. 13 25 Omroeporkest. 15.50 Lichte muziek. 16.10 Strijk kwartet. 17 00 Nieuws. 17.45 Lichte muziek. 19,00 Nieuws. 19.30 Gev. muziek. 20.30 Klankbeeld. 21.45 Nieuws. '22.10 Strijkkwartet. 23 00 Jazzmuziek. 24.00 Nieuws. 0.30 Dansmuziek. Brussel, 324 m. 11.45 Gram.muziek. 12.20 Idem. 12.30 Weerberichten. 12.34 Gram. muziek. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. muziek. 13.00 Nieuws. 13 15 Gram. muziek. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 16.15 Gram.muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram muziek. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Gram.muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 40 Gram.muziek. 19.50 Causerie. 20 00 Omroeporkest. 21.00 Gram.muziek 21.30 Declamatie en piano. 22 00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Gram.muziek. 22.55 Nieuws. Engeland, BBC European Ser vice. Uitzending voor Nederland, 22.0022.30 Nieuws. Vraagge sprek met onze luisteraars. Boeken en Schrijvers, (op 224 en 49 m.) AGENDA MAANDAG 23 FEBRUARI Kon. Schouwburg, 20 u.: „Hendrik IV". Diligcntia, 20 u.: Andrc Perret, piano. Pulchrl Studio, 20 u.: Concert Sam Swaap, Max Orobio de Castro en Paul Niessing. Kleine Comedie, 20 u.: „De Ander". DINSDAG 24 FEBRUARI Zeis* Planetarium „Haagschc Cou rant" 15.45 en 20 u.: „Een reis langs de planeten". Kon. Schouwburg. 20 uur: „Driekoningenavond". Kleine Comedie. 20 uur: „De Ander". BIOSCOPEN Apollo: De zwarte hand (The Black Hand) Gene Kelly, 12. 14.30. 16.46. 19 en 21.15 u. B. 18 Asta: Das Land des LSchelns. Martha Eggerth. 14.30, 18.45 en 21.15 u. Elke leeftijd. Capitol: De bruiloft van Figaro (Figa ro's Hoehzelt) Angeilka Hauff. 14 en 20 u. B. 18. CentrumWillie en Joe van Compagnie „O" (Up front) 13. 15. 17. 19 en 21.15 U, B 14; Woensd. 13. 15 en 17 u. en Hopalong Cassidy. Elke leeft. City: Jvanhoewreker der Koninga, Robert Taylor. 14.15, 19 en 21.15 u. B. 14. Corso: Een onvergetelijke Melodie (A song to remember) Paul Muni 14.15 en 20 15 u. Elke leeft. Hollywood: De Godin der Jungle. Do rothy Lamour. 14.30, 19 en 21.15 CL B. 14. Kritcrlon: Gereserveerde Kamers (So long at the fair) Jean Simmons, 14.30, 19.15 en 21.15 u, B. 14. Metropole: Sudden Foar (In de greep van de angst). Joan Crawford, 14.15 en 20 15 u, B. 18. Musica: Geheime opdracht (Operation secret) Cornel Wilde, 14.15, beh. Woensd en 20 u. B. 1-1. Woensd. 14 en 15.30 u. Kindervoorst. Odeon: Ivanhoe wreker der Ko- nings (Robert Taylor), 14.15. IB en 21.15 u. B. 14. Olympfa; Lnsste's grote avontuur (The painied Hills) Paul Kelly. 14 en 20 u. Elke leeft. Passage: Sterren stralen overal, 14.30 18.45 on 21.15 u. Elke leeft. Plaza: Zonen der Sioux (The savage) Charlton Heston, 14.15, 19 en 21.15 u. B. 14. Rembrandt: Zo zijn we niet getrouwd. Ginger Rogers. 14 en 20 u. B. 18. Rex: De eerbiedige Lichtekooi, Bar bara Laage. 9.30—21.30 u. B. 18. Roskam: De Bron, 20 u. (beh. Dinsd.) en Woensdag 14 30. B. 14. Roxy: Mensenjacht (The Gentle Gunman) Dirk Bogarde. 14.30, 19 en 21 15 u. B. 18. Seinpost: Do Madonna der zoven ma nen.. Phyllis Calvert 14.15 en 20.15 (beh Dond av.). B. 18. Studio: Mensenjacht (The Gentle Gun man) Dirk Bogaxdc. 14. 16. 19 en 21.15 u. B. 18. Thalia: Rebellen van de prairie, Lary Pars, 14 30. 16.30, 19 cn 21.15 u. B. 18. Dond. De zwarte roos. Ty rone Power. B. 18. Uitkijk: The Galloping Major. Basil Radford. t.m Maand. 14.15. 19 en 21.15 u. Elke leeft. West-End: Limelight. Charles Chapün. 14.15 en 20.15 u. Elke leeft. Cineac: Actualiteiten. 9—24 u. Cefa: Een man in een wit pak. Woensd, en Dond. 20 u. Elke leeft. Wassenaar Astra: High Noon. Gary Cooper, t.m. Woensd. 20 u. B. 14. Woensd. 14.30, Always fn my heart. Elke leeftijd. September affaire. Joseph Cotten. Dond. 20 u. B. 18. Voorburg Forum: Melodie der Bergen. 30 u. (beh. Woensd.). B. 14. 29. „Wees eens wat duideiyker, Jo ris," verzocht Panda, „denk je. dat de zwarte pillen een slaapmiddel bevat ten en dat die witte pillen een tegengif zijn?" „Misschien," antwoordde Joris. „En denk je," ver volgde Panda, „dat de hofarts de koning die zwarte pillen heeft ingegeven en dat de Koning daar door die slaapziekte heeft gekregen?" „Wel mogelyk." zei Joris bedachtzaam. Panda begon zich te ergeren. Hij is nu eenmaal een kerel tje, dat van klare taal houdt. „Zeg dan eens. wat je zeker weet!" riep hy bits, „je hebt de zwarte pil, die ik je bracht, toch niet voor niets onderzocht?" „Vriendje," hernam Joris berispend, „goede doktoren onder wie ik mljzelve zeker mag rekenen trokken nooit overhaaste conclu- ledwlng dus Uw jeugdig ongeduld terwyi ik bedachtzaam mijn t." Aldus sprekend greep hy de fles met zwar- sios. onderzoekingen voortzet. te pillen en begaf zich naar de deur. „Wat ga je doen?" vroeg Panda. „De werking dezer pillen op wat groter schaal nagaan," ant woordde Joris, „als dokter verschaf ik mij dan de nodige zekerheid en een flinke praktyk" voegde hü er by zichzelf aan toe. Maar dit laatste zei hy niet luidop!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2