ALGEMEEN HANDELSBLAD S^icuwc Jlmötcr6amöc^c f&ouvant SAMENWERKING BEPLEIT TUSSEN NEDERLAND EN ITALIË ZIJ BOUWEN EEN DAM UIT ZAKKEN ZAND Merle Cochran gaat heen als ambassadeur in Indonesië Beiaardier J. Vincent overleden Belgische regering zwicht voor druk in eigen partij Verkiesingen in Oostenrijk SOCIALISTEN winnen, KATHOLIEKEN houden een zetel meer Joegoslavië en het Westen Uitgifte van 3vifo-Staatslening groot f 200 millioen 126e JAARGANG - No. 41031 Waara. directeur: mr H. M. PLANTEN MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Inferlocaa! R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kvtsrtanl; 58 cent per weefc Giro Gem.A'dun H ISO'1 Postg.358^. Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Rampenfonds: Zaterdag 57 millioen Bijna twee ton van de padvinderij Zaterdagavond was in totaal in het Nationale Rampenfonds gestort de som van 57.000.000. De radio-actie Beurzen open, dijken dicht, heeft Zaterdagavond opnieuw het halve millioen overschreden. De uit zending sloot met een totaal bedrag van 1.307.593.80. De actie Mouwen om hoog, ons land moet droog van alle on derdelen der padvinderij in Nederland heeft bijna twee ton opgebracht. Zaterdag 14 Februari gingen alle padvinders en padvindsters op pad en verrichtten allerhande karweitjes voor het Rampenfonds. De opbrengst was totaal ruim 192.000. In Mexico City zijn twee trams door dat de remmen van een weigerden op een helling in botsing gekomen. 66 Per sonen kwamen hierbij om het leven. Minister Beyen te Rome Gezamenlijke actie voor Europese eenheid, hoewel vele bezwaren overwonnen moeten worden (Van onze correspondent) Rome, 23 Februari. £ATERDAG is minister Beyen te Rome aangekomen, en hij werd namens premier de Gasperi, die een lichte griep heeft, verwelkomd door de minister van Financiën, Pella. Minister Beyen bracht Zaterdag nog een beleefd heidsbezoek aan president Einaudi en bezocht, met de Nederlandse gezant te Rome, dr Boon, ook premier de Gasperi in diens woning te Castelgandolfo. Maandag zullen de ministers Beyen en Pella met andere deskun digen besprekingen voeren over economische vraagstuk ken, welke de twee landen betreffen, uitbreiding van de handel, de Italiaanse werkkrachten in Nederland enz. Natuurlijk is ook gesproken over het Nederlandse voor stel, een tol-unie te sluiten tussen de zes landen, die samenwerken in het Schumanplan. Hoewel men in Italië welwillend staat tegenover vrijmaking van de handel wenst men toch een zeer geleidelijke opheffing van de douanetarieven en een fonds om noodlijdend wordende bedrijven te steunen. Men staat afwijzend tegen verdere experimenten zoals dat met het plan- Schuman. De vice-president van het verbond der industriëlen verklaarde zich „verbijsterd" over de eerste resul taten van de steenkoolpool. Vooraf gaande invoering van vrije inwissel baarheid der valuta's acht men nood- ONVERMOEID zijn burgers en 2000 militairen, pas nog aangevuld met man nen van het regiment Prins Frederik, bezig met het aanleggen van een dam van zakken zand dwars door de onder gelopen polders in de omgeving van Rïttand-Bath. Hier zien wij de mannen op de dijk langs de Reigersbergerpolder, zodra deze gereed is, kan met het leeg- malen worden begonnen, zodat de spoor lijn en de vérkeersweg naar Goes water- vrij komen. Koning Boudewijn naar Brussel terug Gisteravond om 19.40 zijn Koning Boudewijn, zijn vader koning Leopold, en de prinses de Réthy uit Antibes aan de Franse Rivièra naar België terugge keerd. Zij vertrokken vrijwel onopge merkt per auto uit de villa Les Cèdres naar St. Raphael. Daar stapten zij in een rijtuig van de koninklijke trein, dat aan de gewone express was aangehaakt. Zij worden hedenmiddag' te Brussel verwacht. KRUPP UITGESLOTEN Na maanden van onderhandelingen $rjn de geallieerden en de Duitsers thans overeengekomen, dat Alfried Krupp al zijn belangen in de kolen- en de ijzer en staalindustrie in 1960 zal moeten hebben verkocht. Krupp mag na de verkoop niet meer trachten, nieuwe belangen in de kolenindustrie of de ijzer- en staalindustrie te verwerven. Krupp zal echter vrij zijn de opbrengst van de verkoop te investeren in iedere andere industrie. Nationale pers toont zich opgelucht DRESIDENT EISENHOWER heeft de aanvrage tot het ontslag van de heer Merle Cochran als ambassadeur in Indonesië aanvaard. Dit besluit gaat in 15 Maart a.s. Tegelijkertijd heeft de directeur en voorzitter van de raad van beheer van het internationale monetaire fonds, Ivar Rooth, verklaard, dat de heer Cochran tot onder-directeur van het fonds is benoemd, met ingang van 16 Maart a.s. Er is nog geen opvolger voor de heer Cochran als ambassadeur in Indonesië gekozen. Mislukt eigen beheer van deviezenbronnen (Van onze correspondent) Djakarta, 23 Februari DE nationale pers toont zioh in het algemeen opgelucht door het ver trek van Merle Cochran. De Mimbar Indonesia geeft de algemene strekking de artikelen het beste weer, w het blad schrijft, dat Indonesië nu wat ruimer kan ademhalen. Sumber wijdt een opmerkelijk artikel aan de overgang van de Banka-tin- winning aan de regering. Dit zal, zo zegt het blad ons. de toetssteen opleve ren waarop wij kunnen aflezen in hoe verre wij bij machte zqn grote deviezen- bronnen zelf te exploiteren. De ervaringen zijn tot dusverre teleurstel lend. Het blad haalt daarbij als voor- IN het Academisch Ziekenhuis te Utrecht is gisteravond, 84 jaar oud, de heer J. Vincent overleden, organist en oud-beiaardier van het Koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam. Langer dan een halve eeuw heeft Vincent dit carillon verzorgd en bespeeld, waardoor hij een bekende figuur in het hoofdstedelijk leven is gewordenin April van het vorige jaar heeft hij deze functie neergelegd. Op 1 Maart 1900 is de heer Vincent door Koningin Wilhelmina aangesteld als beiaardier van het Koninklijk paleis in de hoofdstad. Negenentwintig jaar J. VINCENT later werd hij benoemd tot beiaardier van de St. Laurenstoren te Weesp, een jaar daarna van de toren te Monnlkken- dam. De heer Vincent heeft verscheidene leerlingen opgeleid en zijn deskundige hulp verleend bij het restaureren van diverse carillons, o.a. van de Jacobs- toren in Den Haag. de Waagtoren in Alkmaar, de St. Lebuinus te Deventer en de torens te Monnikendam en Edam. Bij de viering van zijn zilveren jubi leum als beiaardier van het paleis, werd hij benoemd tot ridder in de Huisorde van Oranje en na veertig jaar trouwe dienst tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Van zijn hand verscheen een aantal composities voor piano, orgel en beiaard. Het stoffelijk overschot van de heer Vincent zal Vrijdag ter aard* worden besteld. Om 13.15 uur zal een rouw dienst worden gehouden in de kapel van het ruisthuis De Wartburg te Oudenrijn bh Utrecht, waar hij de laatste jaren van zijn leven heeft gewoond. Om 14 uur vertrekt de rouwstoet van De Wartburg en om 14.30 ls de besrafenis op de be graaf plaats Den en Rust te Bilthoven. Het overlijden van de heer Vincent '^eft zijn stemnel gedrukt op de weke lijkse carlllonbespeling in het Paleis op de Dam. Mr R. de Waard, die van twaalf tot een uur het carillon be speelde. heeft zijn programma in mi neurtoon gehouden. beelden aan het oliebedrijf in Tjepoe. de Noordsumatraanse olievelden en de kininefabriek. De omschakeling zou volgens het blad niet het gevolg zijn van de onbekwaamheid van Indonesiërs, doch van het feit, dat van het ogenblik af, dat een bedrijf in handen van de regering is overgegaan, daar de partij politiek en het sentiment hun intrede doen, die het bedrijf tot hun speelbal maken. Cochrans rapport over de 2e politionele actie Merdeka wijst er in een artikel naar aanleiding van het vertrek van de Ameri kaanse ambassadeur op. dat het Co chran was, die voor de goede betrek- kingen tussen Indonesië en de Verenig de Staten heeft gezorgd. De internatio nale positie van Indonesië is gunstig ge worden dank zei Cochran's rapport over de „tweede politionele actie". Een ander resultaat van Cochran's werkzaamheid is geweest, dat Indonesië van de ex-im- portbank een lening van 100 millioen dollar kreeg. Nederlandse kustvaarder Lark opgegeven Tamo liep bij Westkapeile aan de grond Lloyds Shipping Agency heeft uit Stavanger gemeld, dat de Nederland se kustvaarder Lark met alle op varenden als verloren moet worden beschouwd. Het Noorse schip Basra seinde giste ren, dat het stuurloos ronddrijft in de Pentland Firth ten Noorden van Schot land. Het schip drijft in noordelijke rich ting af naar land. De sleepboot Witte Zee heeft Zater dagmiddag het Duitse ss Gazelle, dat ter hoogte van Scheveningen machine- schade had opgelopen, op sleeptouw genomen en in de nacht van Zaterdag op Zondag de Nieuwe Waterweg binnen gebracht. Het Nederlandse motorschip Tamo van de N.V- Maatschappij Vrachtvaart te Rotterdam, dat 5340 brt meet, is in de nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks half vier, bij het zuiderhoofd van Westkapeile aan de grond gevaren. De sleepboot Maas van L. Smit en Co en het bergingsvaartuig Bruinvis van Van der Tak, beide gestationneerd te Vlissingen, hebben de Tamo Zondag morgen vroeg vlot gebracht en naar Vlissingen gesleept. Het schip was op weg van Antwerpen naar Bremen. zakelijk, evenals gelijke verdeling der sociale lasten en vrije circulatie van kapitaal en arbeidskrachten binnen het betrokken gebied. Deze vrij negatieve houding is begrijpelijk Indien men weet, hoe sterk autarkische en protectionnis- tlsche nelgingen in Italië zijn, en hoe zeer het economisch welzijn daar nu mee samenhangt. Dinsdag begint, zc men weet, de conferentie der zes mi nisters van het „kleine Europa". Aan het diner, dat minister Beyen ls aangeboden, zijn redevoeringen ge houden, waarin de samenwerking van Italië en Nederland binnen Europees verband werd toegejuicht. Minister Pella die ook hier de Gasperi ver ving zeide o.a. „Het ls een bijzonder genoegen voor mrj tot uitdrukking te brengen hoe diep en welgemeend de vriendschap ls die het Italiaanse volk aan dat van Ne derland verbindt. Deze vriendschap vindt haar bron ln de ontmoeting onzer beschavingen. Zij ls versterkt door het werk, dat gemeenschappelijk onderno men ls op internationaal gebied, heeft zichzelf opnieuw gemanifesteerd ln de wederkerige solidariteit tijdens de overstromingsrampen in beide landen." Minister Beyen antwoordde daarop: „De traditionele vriendschap, waaraan gij zo terecht hebt herinnerd, hebben in deze dagen een nieuwe en treffende bevestiging gevonden by de ramp die mijn land heeft getroffen. De gedachte van een verenigd Europa is diep ge worteld ln gevoelens van solidariteit. De verbondenheid tussen onze volken ls een onmisbaar element voor Europese eenheid." jyAARTOE uitgenodigd door het Italiaans Centrum voor Europese Verzoening heeft minister Beyen in de conferentiezaal van de „Banco di Roma" gesproken over het nieuwe Europa. Na te hebben gezegd, hoe hij zich te Rome voélt als in het huis van een voorname voorouder, omringd door dingen, waarover men zo vaak heeft horen spreken en die in zo hoge mate deel uitmaken van het geeste lijk leven van iedere Europeaan, was de minister reeds midden in zijn onderwerp. Voor 19 Ut kon Europa zichzelf nog het middelpunt van de wereld achten; dat gaat na twee grote oorlogen niet meer op. Maar dat neemt niet weg, dat Europa nog steeds een zeer grote rol speelt, dat het nog altijd de grote bron is waar uit de ideeën voortkomen, die het culturele, artistieke, sociale leven der gehele wereld bevruchten. Het gevaar, dat Europa bedreigt, maakt, dat voor het eerst in de geschie denis het werelddeel Iets als geweste lijke éénheid begint te voelen, en het ls de taak der Europese staatslieden de vorm te vinden, waarin deze Europese solidariteit haar politieke uitdrukking moet verkrijgen. De Europese gemeenschap moet zich IT eersverwachting AANHOUDEND ZACHT De Bilt verwacht tot Dinsdag avond: overwegend droog weer met veel bewolking maar morgen enige opklaringen. Matige tot zachte wind tussen West en Zuid. Morgen over dag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere temperaturen (opgemaakt te 10 u.). Temperatuur te Amsterdam, heden aan het Y (kop Handelskade) S.40 u„ 7.2 (7.3)° C.. luchtdruk 1022.7 (1025.5) millibaren of 767.1 (769.2) mm, wind richting en -kracht ZW —5 (WZW —4), max. temp. gisteren 10.3 (8.17), min. temp. 7.0 (7.1), neerslag geen (1.5 mm). (De cjjfers tussen haakjes hebben be trekking op gisteren resp. eergisteren,) ©Zon morgen op 7.38, onder 18.10 Maan morgen onder 5.59, op 13.30 Volle maan 2S Februari. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Helsinki geh. bew. WNW 5 —5 —7 3 Oslo half bew. W 1 6 —4 0 Stockh. zw. bew. 3 —6 0 Kopenh. licht bew. W 5 7 3 1 Londen WZW 7 12 8 0 A'dam geh. bew. WZW 10 10 7 0 Brussel motregen WZW 4 10 7 0 Parijs geh, bew. Z 2 11 8 0 Bordeaux wimdst. 15 —1 0 Nice licht bew. NNW 5 15 5 0 Warschau regen NW 4 7 3 3 Berlijn zw. bew. W 5 10 5 0.3 Frankfort geh. bew. ZZW 4 11 7 0 Miinohen geh. bew. ZW 2 9 2 0 ZUrich mist Z 2 9 4 0 Wenen half bew. W 6 10 8 0 windrichting; B. windsnelheid meter p. C. max. temp. gisteren: D. tempera tuur hedenochend; E. neerslag afgel. 24 u. tuur hedenochtend'; E. neerslag afgel. 24 u. opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 318 +0.38), Trier 361 (+0.53). Koblenz 364 (+0.73). Keulen 361 (+0.95), Ruhrort 580 (+0.80), Lobifch 1156 (+0.53), Nijmegen 912 (+0.37), Arnhem 902 (+0.31), Eefde 426 (+0.10), Deventer 320 (+0.05) Namen la Plan,te 170 (+0.09), Borgharen 424 (+0.29), Belfeld-beneden 1362 (+0.39), Venio 1314 (+0.35). Grave- beneden 5S5 (+0.02), Vreeswijk 96 (—16), Lith 245 (—8). Herziening formule extra belasting van 5 overwogen (Van onze correspondent) Brussel, 23 Februari DE heer Leon Bekaert, voorzitter van het Verbond der Belgische Nijver heid en van de Federatie van de Katholieke Werkgevers van België, heeft gisteren op het te Gent gehouden congres van de Katholieke Werkgevers, scherpe verwijten tot de regering ge richt. Na erop te hebben, gewezen dat tijdens de goede jaren na de bevrijding onvoldoende reserves werden aangeli verklaarde de heer Bekaert: vragen ons af hoe België, ondanks zijn hoge productiviteit, zonder munt- manipulaties en zonder protectionisme zijn positie op de wereldmarkten zal kunnen handhaven, nu 40% van zijn activiteit op de export is gericht". In verband hiermede verklaarde hij uitdrukkelijk een hardnekkig tegen stander te zijn van devaluatie en van alle andere monetaire gemakkelijkheids oplossingen, zowel van de zijde der werkgevers als van de openbare be sturen. Men moet niet zeggen dat de moeeilqkheden in Benelux met de in vasie van Nederlandse goederen in ons land het directe gevolg zijn van het Benelux-verdrag. Zij zijn het gevolg van de politiek van contröle, subsidies en protectionisme van onze Nederlandse vrienden en anderzijds van het grote verschil tussen de lonen en lasten der Nederlandse en Belgische lonen, een verschil waarvoor wij in grote mate zelf verantwoordelijk zijn. Terwijl onze con currenten een politiek voeren van directe of indirecte subsidies aan de uitvoer, zjjn wij in België de enigen, die ons de ongehoorde luxe van een exportbelasting permitteren. Minister-president Van Houtte pa reerde deze aanval met de verklaring dat de exporttaxe binnenkort zal worden afgeschaft en dat de overwinstbelasting in België niets zal opleveren, daar art. 6 van deze wet vrijstelling van belasting voorziet voor wie overwinsten inves teert. De voornaamste verklaring van de premier houdt echter verband met de politieke moeilijkheden van het kabinet: de regering, aldus de premier, is bereid om een betere for mule dan de extra-belasting van 5% op het inkomen, ter financiering van de waterrampschade, te onderzoeken. De regering-Van Houtte zou dus capituleren voor de druk van de anti- fiscale campagne, welke in de eigen gelederen is begonnen. Koningin en Prins naar Londen Koningin Juliana en prins Bemhard zullen op 26 Februari een bezoek aan koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh in Londen brengen aan wie Hare Majesteit de dank van het Neder landse volk zal overbrengen voor de hulp van het zelf zo zwaar getroffen Engeland. De koningin zal voorts een tentoonstelling van oude Hollandse schilderijen in Burlington House be zoeken en op de Nederlandse ambas sade de „master" en de „clerk" van de Carpenters' Compagny ontvangen. Communisten verliezen één van hun vijf zetels een drievoudig doel stellen: Inspanning om gemeenschappelijke vraagstukken op te lossen: gezamenlijke verantwoor delijkheid om een „sauve-qul-peut" der afzonderlijke nationale eenheden te voor komen; vorming ener autoriteit om de gemeenschappelijke actie leiding te ge ven. De omstandigheid, dat Nederland en Italië intensieve betrekkingen hebben onderhouden op cultureel en artistiek gebied, maakt, dat deze twee landen van zeevaarders, bankiers, schilders en architecten welhaast voorbestemd schij nen om op de meest krachtige wijze bij te dragen tot de eenwording van het voorlopig nog kleine Europa der zes, waaürvan zij de zuidelijke en de noor delijke uitloper vormen. De rede werd uitgesproken voor een overvolle zaal, waarin behalve een reeks Italiaanse ministers en andere autoriteiten, de ambassadeurs en ge zanten van veel Europese en niet- Europese landen een plaats hadden gevonden. De Italiaanse minister Pella sprak een slotwoord. Dagelijks commentaar} Maarschalk Sokolowsky blijkt te zrjn benoemd tot stafchef van het Russische leger. GISTEREN heeft Tlto nu president en premier van Joegoslavië het congres geopend van het „nationale front", de door communisten geleide >olltieke combinatie welke zal worden lerdoopt ln „socialistische Unie", Deze zal open staan voor alle burgers, die „een onafhankelijk en socialistisch va derland" wensen. Tito sprak slechts kort. en zijn plaatsvervanger Kardelj hield de voornaamste redevoering. Het ls merkwaardig welk een vrees voor Moskou de communisten hebben, die met het Kreml hebben gebroken. Na zulk een breuk worden zy gewoonlijk de felste bestrijders van Stalin. Men moet zulks daaruit verklaren, dat zij van zeer nabij diens methoden hebben leren ken nen: de zonder gewetensbezwaren be raamde „liquidaties" van ongewenste personen, de vastberaden verslaving van naties die liggen binnen het machts bereik der Sowjet-Unie, de wraakzuch tige represailles jegens elk volk dat zioh van Moskou afwendt. Geen wonder dat Tito de internationale toestand „schrik barend" achtte, en dat hij samenwerking tussen alle progressieve en vredelievende krachten in de wereld nodig vond. De Sowjet-Unie noemde hij ..de grootste imperialistische mogendheid met de meest reactionnaire opvattingen over de verhoudingen tussen de volken", en hij heeft gelijk. Na hem heeft Kardelj ver klaard, dat het behoud van de vrede ge heel afhangt van de Sowjet-Unie en hy waarschuwde de geallieerden zich in Korea niet „in een val te laten lokken" door de oorlog daar uit te breiden. Stalin zou dan elders de handen vr(j krijgen, zo meende hg. HET m 'ET blijkt, dat Joegoslavië thans meer wordt opgenomen Westelijke wereld. Wat de binnen landse politiek aangaat is men nog niet toe aan het stelsel van verschillende vriie partijen, maar wel aan democrati sering binnen de bestaande coalitie. Kardelj kondigde aan. dat men heeft afgezien van gedwongen collectivisatie. De boeren zullen vrij zijn, hun bedrijf als particuliere onderneming te beheren of de voordelen te genieten van vrij willige coöperatie. Inzake het rooms- katholicisme verklaarde hij zich voor godsdienstvrijheid, maar „deze kerk mag haar macht niet aanwenden voor anti-socialistische doeleinden". Tito zelf had het Vaticaan er van beschuldigd, door machtsaanspraken verdeeldheid te brengen in de Westelijke wereld en Vaticaan gespannen, evenals met Italië. Dit voelt zioh in een onbehaaglijke posi tie, nu Joegoslavië zioh zo nauw ver bindt met Griekenland en Turkije, die leden zijn van het Atlantisch Pact. Italië, dat buiten deze „triple alliantie" staat, hoewel het lid is van de Nato, vreest door het Westen te worden ver waarloosd terwille van Tito. Kardelj ontkende, dat de drievoudige coalitie Italië zou schaden, maar Triëst is even zeer een twistappel als het Saargebied. In het algemeen evenwel wordt het Westen versterkt door de nieuwe poli tiek van Belgrado, welke op dit vierde congres van het volksfront werd be vestigd. Oranje morgenmiddag in Amsterdam De Oranje, die ln het begin van het jaar op de Rode Zee met de Willem Ruys ln aanvaring is gekomen zal, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, Dinsdag 24 Februari om ongeveer 14 uur aan de Sumatrakade te Amsterdam meren. de Oostenrijkse verkiezingen heb ben alleen de socialisten winsten geboekt. Het gevreesde verlies van de katholieke partij, welke door dissidente rechtse elementen werd verlaten, is be perkt gebleven, maar de partij verloor blijkbaar ook stemmen aan de socialis ten. Dezen moeten tevens gewonnen hebben ten koste van de autoritair ge zinde groepen van communisten en on- afhankelijken, die belde achteruit gin gen in zetels. De onafhankelrjken ver loren 16.000 stemmen, doch verloren één zetel. Er waren echter 125.000 kiezers méér dan in 1949. De kleine partijtjes haalden slechts 17.000 stemmen. Door de vooruitgang der socialisten, die één zetel minder hebben dan de ka tholieken, maar 37.000 méér stemmen, zal hun Invloed in een nieuwe rooms- rode regering nog groter worden en gezien het katholieke verzet daartegen zal de kabinetsformatie zeker op moei lijkheden stuiten. Alleen voortzetting van de coalitie, die 82-7 der kiezers achter zich had en nu zou kunnen reke nen op de steun van 83.7 der kiezers zou Oostenrijk echter een stabiele re gering hergeven. De uitslagen zijn voor de vier belang rijkste partijen (tussen haakjes de uit slagen van 1949) de volgende: Katho lieken 1.782.000 stemmen, 41.4 en 74 zetels, (1.846.000 stemmen, 44 en 77 zetels). Socialisten 1.819.000 stem men, 42.3 en 83 zetels (1.623.000 stemmen. 38.7 en 67 zetels). Commu nisten 228-000 stemmen, 5.3 en 4 zetels (213.000 stemmen, 5 en 5 ze tels). Onafhankelijken 473.000 stem men, 11 en 14 zetels (489.000 stem men, 11.6 en 16 zetels). Deel van Schevenin»se strand voor publiek gesloten (Van een onzer verslaggevers) Het Scheveningse strand tussen het Palacehotel en het Noorderstrand is over een breedte van ongeveer 25 me ter voor het publiek gesloten. Dit houdt verband met het feit. dat deze strook, waar in het badseizoen de strandtenten staan, tijdens de storm van 1 Februari j.l. ernstig was afgekalfd en nu door personeel van openbare werken van Den Haag weer ls opgehoogd. Dit ge deelte is met. rietmatten afgezet en af gedekt met takkenbossen om verstui ving te voorkomen. Vermoedelijk zal bij eb een strook van het strand droog komen waar het publiek nog kan wan delen. RILLAND-BATH behelpt zich; in het gebouwtje links is de noodsecretarie van deze gemeente gehuisvest, in het mid delste heeft het Rode Kruis onderdak gevonden en het derde de P.T.T. Inschrijving staat open op Donderdag 5 Maart Looptijd ten hoogste 40 jaren EMISSEEKOERS 99 DLIJKENS een heden gepubliceerd prospectus heeft de minister van Financiën besloten tot de uitgifte tegen de koers van 99% van een 31% Nederlandse staatslening, groot 200 millioen, waartoe hij krach tens de Leningwet 1949 gemachtigd is. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaren, gerekend van 1 April 1953. Onder voorbehoud van verstrekte of algehele delging zal, te'beginnen in 1954, jaarlijks per 1 April 2J% op de lening worden afgelost. De rente gaat in op 1 April 1953, de dag waarop de storting op toegewezen schuldbewijzen dient plaats te vinden. De coupons verschijnen halfjaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van 1000.en 500.terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregister inschrijvingen kan geschieden tot bedragen van ten minste 100.000. DE inschrijving staat open op Donder dag 5 Maart 1953 van 9 tot 16 uur, bij het Agentschap van het minis terie van Financiën te Amsterdam. Inschrijvingen kunnen uitsluitend wor den ingediend door bemiddeling van banken of commissionnairs in effecten, leden van de Bedrijfsgroep Effecten handel, bij wie prospectussen en inderdaad blijft da verhouding met het schrijvingsformulieren kosteloos ver krijgbaar zijn. De aanvragen tot in schrijving moeten z o tgdig worden op gegeven, cat zij door de bank of com- missionnair op de inschrijvingsdag bfj het Agentschap van het ministerie van Financiën vóór 16 uur kunnen worden ingediend. De toewijzing geschiedt door de minister van Financiën, zo spoedig mogelijk na de sluiting van de inschry-, ving. Het recht wordt voorbehouden inschrijvingen geheel of gedeeltelijk niet in aanmerking te nemen. Bij overteke- ning geschiedt de toewijzing systema tisch. De opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Zie voor commentaar "a j.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1