HAAGSCHE COURANT Nederlandse staatslening 1953 groot f200 millioen Reeds op ramp-Zondag vliegtuig boven Schouwen Man vermoord in de huiskamer Gevaar voor dijken dreigt steeds Nederlands protest te Bonn Looptijd 10 jaar: uitgiflekoers 99% BRjkens een heden gepubliceerd prospectus lieeft de minis ter van Financiën besloten tot de uitgifte tegen de koers van 99 pet van een 3% pet Nederlandse Staatslening, groot 200 millioen, waartoe hij krachtens de leningwet 1949 ge machtigd is. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaren, ge rekend van 1 April 1953. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging zal, te beginnen in 1954, jaarlijks per 1 April 2y2 pet op de lening worden afgelost. De rente gaat in op 1 April 1953, de dag waarop de storting op toe gewezen schuldbewijzen dient plaats te vinden. De coupons ver schijnen halfjaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen in de nieuwe le ning zullen worden afgegeven in stukken van 1000.- en 500.-, ter wijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrij- vingen kan geschieden tot bedra gen van tenminste 100.000.-. De inschrijving staat open op Donderdag 5 Maart 1953 van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Am sterdam. Inschrijvingen kunnen uitsluitend worden ingediend door bemiddeling van banken of com- missionnairs in effecten, leden van de bedrijfsgroep Effectenhandel, bij wie prospectussen en inschrijvings formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn. De aanvragen tot inschrijving moeten zó tijdig worden opgegeven, dat zij door de bank of commis- sionnair op de inschrijvingsdag bij het agentschap van het ministerie van Financiën vóór 16 uur kunnen worden ingediend. De toewijzing geschiedt door de minister van Financiën, zo spoedig mogelijk na de sluiting van de in schrijving. Het recht wordt voor behouden inschrijvingen geheel of gedeeltelijk niet in aanmerking te nemen. Bij overtekening geschiedt de toewijzing systematisch. De opneming van deze lening in de notering ter beurze van Am sterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Elders in dit nummer vindt men: Benelux-conferentie wordt Zaterdag te Luik vervolgd Pag. 2 Amerikaanse voorstellen in het oliegeschil Pag. 2 Zestiende lijst slachtoffers watersnood Pag. 2 Krupp liquideert Pag. 2 Door enorme toevloed van goederen kon Rode Kruis enige fouten niet voorkomen Pag. 5 De uitzetting van oudjes uit rusthuis Van Stolkweg Pag. S Beiaardier J. Vineent overleden Pag. 9 Residentie-Orkest onder Celibidache Pag. 9 Eerste Kamer, steunt het onderwijsbeleid Pag. 9 Koning Boudewijn naar Brussel Pag. 10 Jl,r. mr. Je Casembroot Overbruggingssteun Oö O voor middenstanders Jn Je rampgebieden De directeur-generaal voor de Middenstand, dr. W. L. Groene- veld Meyer, heeft in Zierikzee be sprekingen gevoerd met de Mid denstandscentrale en heeft de schaderegeling uiteengezet, zoals Maar tevergeefs Direct is toen ge- die vermoedelijk voor de midden- probeerd een vliegtuig van Woens- stand in de rampgebieden zal drecht te laten opstijgen. Door de gelden. Deze regeling is nog niet zware storm was dit onmogelijk - - - 1 Later op de dag is een vliegtuig gestart van Gilze-Rijen voor een verkenningsvlucht „Persoonlijk I heb ik", zo zei jhr. mr De Casern- j broot, „via Woensdrecht telefo nisch contact gehad met het vlieg- De commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft verklaard, aldus meldt de „Volkskrant", dat reeds Zondag 1 Februari een vliegtuig boven Noord-Zeeland vloog en dat men toen reeds op de hoogte was van de ernstige situatie op Tholen en Schouwen-Duiveland. Jhr. mr. De Casembroot vertelde, hoe hij in de nacht van 1 Februari reeds een telefoontje uit Zierikzee kreeg, dat de stad onder water liep. Op alle mogelijke manieren is toen getracht verbinding met Schouwen en Duiveland te krijgen. tuig en ik weet nog precies hoe onheilspellend de rapporten van de piloot waren". De piloot vertelde wat hij zag boven Oudendijkc (Schouwen) Stavenissc (Tholen). Het is dus volkomen in strijd met de waar heid. dat er de eerste dag geen vliegtuig boven deze plaatsen heeft gevlogen. Selioener ie pletter geslagen 6 Opvarenden omgekomen In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is door storm de Aru baanse schoenejr „Express 3" met 11 opvarenden tegen de rotsen van de Noordkust var. Curagao te plet ter geslagen. Vijf opvarenden wis ten zich te redden Een groot aantal militairen werkt nog steeds aan de dijken in de •t roomde gebieden. De geeste lijke v> pen zien er niet i zo nu en dan ee- zien we dan hii f links) en au lm bels met znudz'i een dijk bij. jtn de genietroe- igenop de jongens '3 te helpen en zo %ds. P'. ter Beclc {pzenier G. Wub- <iken sjouwen op l Rilland Bath. Rampenfonds 57 millioen Zaterdagavond was in totaal in het Rampenfonds gestort de som van 57.000.000.-. GEEFT MET UW HART aan het Nationaal Rampenfonds GIRO 9575 De bevolking van Stavenisse heeft toestemming gekregen zoveel mo gelijk van het achtergelaten huis raad te bergen en om tussen de puinhopen te zoeken naar nog bruikbare voorwerpen. Hier wor den met behulp van een dukw meu belen gehaald uit een huis aan de hoofdstraat. definitief, daar de minister er nog zijn goedkeuring aan moet geven Hiermede zal echter grote spoed ---worden betracht. Die midden standers, die tijdelijk hun bedrijf niet kunnen uitoefenen, zullen een overbruggingssteun krijgen van 80 tot 90 procent van de verdiensten in 1952. Een soortgelijke regeling geldt voor hen. die niet door evacuatie of doordat hun zaak geheel is ver- nicld van alle onkosten verstoken I zijn, maar die toch. doordat velen van hun klanten zijn vertrokken, zoals in het geval Zierikzee en ook in tal van andere plaatsen, ernstige verliezen lijden. Ook zij krijgen overbruggingssteun waarbij in mindering wordt gebracht wat zij i nog aan ontvangsten hebben. Een I nauwkeurige boekhouding is voor deze mensen eerste vereiste. Deze regeling geldt ook voor hen. die na een periode van evacuatie in hun zaak terugkeren, terwijl nog 1 niet al hun klanten in de plaats I van inwoning terug zijn. Elke zakenman uit de rampge bieden kan bij het Rijk een crediet I opnemen. Dit crediet staat los van de schade-afwikkeling en wordt 1 bijv. verstrekt aan mensen, die kunnen aantonen, dat zij nog grote kapitalen hebben uitslaan, die voorlopig oninbaar zullen zijn. Crediet wordt ook gegeven ter aanvulling van de voorraad. Win keliers wier gehele voorraad een i prooi van het water is geworden en die bijv. 70% krijgen uitge keerd. wat dus een kleinere voor raad dan voorheen zou betekenen, kunnen voor de resterende 30% een crediet opvragen. Koningin n Prins naar Londen „Beurzen open. dijken dicht Heer een half millioen De radio-actie „Beurzen open, dfjken dicht:", die Zaterdagavond van de Philips-sehouwburg in Eindhoven uit weer enkele uren met beeld en geluid „in de lucht" was. heeft opnieuw het halve mil lioen overschreden. De uilzending sloot met een totaal bedrag van ƒ1.307.593.80. In deze uitzending werd een aan vang gemaakt met het uitreiken van oorkonden, door Z.K.H. Prins Bernhard als voorzitter van het Rampenfonds ondertekend, aan die bedrijven en instellingen, waarvan het personeel zich in hulpvaardig heid heeft onderscheiden door het afstaan van minstens een dag loon. A.s. Zaterdag geschiedt de uit zonding van Leeuwarden uit. Toen Zondagmorgen de echtge- I note van de landbouwer M. H. van K. te Eindhoven uit de kerk thuis kwam deed zij een gruwelijke ont dekking. In de huiskamer vond zij baar man liggen, vermoord door een nog onbekende dader. Met een zwaar voorwerp is hij waarschijnlijk op het hoofd gesla gen. Tevens vei toonde hij verwon dingen aan de hals, waarschijnlijk toegebracht met het broodmes, dat later op de tafel werd aangetrof fen, Aangenomen wordt dat roof het motief tol deze gruwelijke daad is geweest, want er is kennelijk naar geld gezocht. Uit een kast wordt een bedrag van ongeveer 200 gulden vermist. Het parket uit den Bosch heeft onmiddellijk een onderzoek in de nogal afgelegen woning ingesteld. Elk spoor ont breekt tot nu toe. Marine-jager „Friesland" van stapel gelopen Amerikaanse duikboot wordt „Walrus" Zaterdag heeft mevr. B. Staf- Mol. die vergezeld was door haar echtgenoot ir, C. Staf, minister van Oorlog en Marine, te Amsterdam de in aanbouw zijnde onderzee bootjager „Friesland", de eerste van de 12 boten van dit type voor de Koninklijke Marine, te water gelaten. Na de tewaterlating heeft de heer F. de Boer, directeur van de N.D.S.M.. aan mevr. Staf het ge bruikelijke geschenk aangeboden: een broche waarop de internatio nale signaalvlag voor de eerste letter van de naam van het schip. De Amerikaanse onderzeeboot „Icefish" is in de marine-basis voor onderzeeboten te Groton (Connec ticut) officieel aan de Kon. Marine overgedragen. Dit is de eerste keer, dat een Amerikaanse oorlogs bodem op een tijdelijke basis ter beschikking van de marine van een der deelgenoten van de NATO zal worden gesteld. Een volledige bemanning van Nederlandse Marine-officieren en manschappen, die reeds geruime tijd in de Ver. Staten een training hebben ondergaan, staat gereed om de plaats van de Amerikaanse bemanning op de „Icefish", die tot „Walrus" zal worden herdoopt, in te nemen, om koers te zetten naar Den Helder. Nabij Bath is men bezig de Rei gersbergerpolder, groot 1000 ha, van het buitenwater af te sluiten. Als de polder drooggemalen is, zul len de spoorlijn naar Goes en de weg in dezelfde richting weer be rijdbaar zijn. Op de voorgrond ziet men de dijk, welke men thans aan het aanleggen is en rechts de onder water staande polder. Sport in het weekeinde Er is eindelijk weer eens! heel wat sport ge weest in het weekeinde. De pagina's <1, 5 en 11 getuigen er van. Op pag. 5 staat de opstelling van de Ned. nrof- ploeg, die 12 Maart tegen Frankrijk speelt en een artikel over het Nederlands elftal, dat over 7 dagen uit de bus moet komen. Verder het competitie-overzicht, de wedstrijd ADOXerxes (21), een „Goaltje" over Melhourne-1950. Op pag. 4 staat het ver haal over de „open" Ned. tafeltenniskampioenschap pen gewonnen door de Fransman Roothooft en de zusjes Rowe. Verder het HRS-drama in Den Bosch (BWHBS 40). de grote nederlaag van onze hockey- dames tegen Engeland (0-5). De rest van de sport (de uit slagenlawine, handbal, korf bal. e.d.) vond op pag. 11 een plaats. Absolute vei „Fauslus Verwacht wordt, dat de zand zuiger „Ahoy" in de loop van deze week naar Hoek van Holland zal terugkeren om het werk aan de „Faustus" voort te zetten. igheid een illusie Dr ir De Blocq van Kuffeler en ir R. Ver Loren van Tfiemaat leveren in hel jongste nummei van „De Ingenieur" enkele critische beschouwingen over de positie on zer djjken. Hierin wordt vastge steld, dal reeds lang bekend was waar zich de zwakke delen in onze djjken bevonden. In sommige ge vallen heeft men van verbetering afgezien in verband met hel feit dat men liet gevaar van zulk een zwakke dijk onderschatte en men de nodig geachte verbeterings- werken niet kon betalen. Ir De Blocq van Kuffeler stelt vast, dal. men met de beslaande toestand geen genoegen meer kan nemen. Omdat een absolute veiligheid le gen dijkdoorbraken niet te verkrij gen is, zal men er in het vervolg tegen moeten waken dat een illusie van absolute zekerheid wordt ge wekt. Integendeel, men zal zich beier bewust dienen te zijn van een steeds dreigend gevaar. „Is men zich eenmaal bewust van de realiteit", aldus de Blocq van Kuffeler, „dat steeds gevaar dreigt, dan zal men zich ook ter dege moeten beraden op de maat regelen, die onmiddellijk in geval van een ramp getroffen moeien worden. De vereiste maatregelen moeien worden voorbereid en ge coördineerd en men moet ter zake steeds paraat blijven. Blijven ram pen lang uit, dan dreigt wat dit laatste betreft gevaar. Daarom moet het in onze gedachten wor den ingehamerd, dal, al houdt de vijand zich ook nog zo lang ver bórgen, hy toch op elk ogenblik kan toeslaan. Tenslotte bepleit ir De Blocq van Kuffeler een grotere zeggings kracht van het Rijk bij hel beheer van onze hoofdwalerkeringen. De ramp, die nu over ons is gekomen, zegt hy, treft niet alleen het ge ïnundeerde gebied, maar onze ge hele nationale economie. Men slaat hier voor de oplossing van een zeer moeilijk probleem, dat gezien de jongste ervaring, om een oplossing vraagt. Ir Ver Loren van Themaat, wijst nog op het gevaar dat er in schuilt om bij het bepalen van de hoogste i waterstanden uit te gaan van de I hoogst bekende waterstanden. Men i beschikt over waarnemingen ge- j durende een lange reeks van jaren S en neemt deze als basis voor loe- j komstige plannen. In de historische I berekeningswijze zit een groot ge vaar. De schrijver is van mening, I dal men met meer vrucht gebruik j zou kunnen maken van de analyli- I sche berekeningsmethode, welke j de laatste twintig jaar in Amerika 1 tot ontwikkeling is gekomen. Hulp van Canadese regering De Canadese premier, Maurice Duplessis, heeft bekend gemaakt, dat zijn regering wetsvoorstellen zal doen om slachtoffers van de watersnood in West-Europa te helpen. De premier onthulde dit op een persconferentie. Het bedrag waaraan de regering denkt, noem de hij niet. Het wetsontwerp zal deze week bij het parlement wor den ingediend. H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard zullen op 26 Februari een bezoek aan Londen brengen. Oorspronkelijk lag een tweedaags bezoek in de bedoeling, waarin allereerst de tentoonstelling van oude Hollandse schilderyen uit par ticulier Engels bezit in Burlington House zou worden bezocht. Ook zou aan de Koningin tijdens een plechtigheid in de city de „Free dom" van de „Carpenters' Com pany" worden aangeboden, waarna de Koningin en de Prins zouden aanzitten aan een door de „Carpen ters' Company" in de Drapers' Hall aan te bieden lunch. Tijdens het eendaagse program ma, waartoe thans is besloten, zul len de Koningin en Prins een be zoek brengen aan Koningin Elisa beth en de Hertog van Edinburgh, aan wie H.M. de dank van het Nederlandse volk zal overbrengen voor de hulp van het zelf zo zwaar getroffen Engeland. Voorts zal H.M. de tentoonstelling in Burlington House bezoeken en op de Neder landse ambassade de „Master" en de „Clerk" van de Carpenters' Company ontvangen. Padvinders verdienden bijna twee ton Voor hel Rampenfonds De actie „Mouwen omhoog, ons land moet droog" van alle onder- j delen der padvinders -en pudvind- stersbeweging in Nederland heeft bijna twee ton opgebracht. Zaterdag 14 Februari gingen alle padvinders en padvindslers van Nederland op pad en verrichtten allerhande karweitjes voor het Rampenfonds. De opbrengst, in totaal ruim 192.000, werd aan hel fonds afgedragen Een bijzondere prestatie, als men in aanmerking neemt, dat dit geld verdiend werd in nog geen volle werkdag, daar de meeste jongelui bovendien nog hun dagelijkse plicht op school of in werkkring te vervullen hadden. Arnhem gal een millioen Arnhem heeft hoogst waarschijn lijk het millioen voor het Rampen fonds overschreden. De cijfers zijn: postgirostortingen 38.823.be kende giro-overschrijvingen ƒ239.924.--, straat- en huiscollec- ten ƒ87.604.giften binnenge komen bij Arnhemse bladen ƒ28.810.kerkcollecten ƒ42.094.-, verkennersactie 3.482.en bank- stortingen 532.363.Dat is to taal ƒ973.100.Hierbij kan wor den opgemerkt, dat het bedrag van 239.924.aan bekende giro- overschrijvingen maar 24 bedrijven en instellingen betreft, waaronder 25.000.van de gemeente Arn hem. Geen enkele giro-overschrij ving op 9575 van particuliere en niet-gepubliceei'de gaven is mee geteld. Hiermee rekening houdend kan gezegd worden dal Arnhem bet millioen overechreden heeft. lisdadiger wordt zelfs in Bonds- gebouw ontvangen De Nederlandse ambassadeur te Bonn, de heer A, T. Lamping, heeft bij de regering Ie Bonn liet bevreemden van de Nederlandse regering uitgesproken over het feit. dat een der ontvluchte ge vangenen uit Breda. A. Touseul, ongehinderd persinterviews kon geven. Touseul. die ook reeds een keer in het Bondsgebouw ontvangen werd door een afgevaardigde, kon zich blijkbaar vrij in West-Duits- land bewegen zonder voor arresta tie bevreesd te zijn. Tegelijkertijd overhandigde de ambassadeur de Weslduitse rege ring een afschrift van het gerech telijk vonnis tegen Touseul. Touseul had nl. in het interview- verklaard, dat hy slechts op poli tieke gronden was veroordeeld. Uit het vonnis blijkt echter, dat hij o.m. wegens mishandelingen, po gingen tot doodslag en wegens op treden als politiespion ter dood veroordeeld was. Deze straf word later veranderd in levenslang. Touseul had de hem ten laste ge legde misdrijven zelf Toegegeven. Nog 2300 militairen in rampeng ebied In het rampengebied zijn thans ongeveer 2500 militairen werk zaam op punten en in sectoren waar ze node gemist kunnen wor den. Vooral de dijk bij Rilland-Balh is nog een belangrijk object en daar zitten nog ongeveer 1500 man gre nadiers. genisten en artilleristen, die voor een groot deel van Osscn- drecht uit opereren. Op Voorne-Putten en Goeree- Overflakkeo werken 300 genisten en pontonniers en 100 pontonniers uit de Benthien kazerne te Dor drecht onderhouden verbindingen met Zierikzee en Middelharnis. Zijpe en Dinleloord hebben de steun van 250 man van de zware mortieren en 300 man van de commando's werken op Tholen aan het dichten van dijken. De luchtmacht onderhoudt, zoals bekend, nog een aantal straalzen- dervet-bindingen ten behoeve van de P.T.T. en de Marine heeft drie bemande landingsvaartuigen ter beschikking van Waterstaat ge steld, waarvan druk gebruik wordt gemaakt. Voorts zitten hier en daar nog enkele marinemensen op sloepen. Voorlopig zullen de militairen tot vandaag blijven, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat voor enkele onderdelen deze termijn verlengd zal worden. Hier en daar zijn reeds aanzeggingen ontvangen om tot de derde Maart te blijven. In Nieuw-Guinea werd ruim 100.000 ingezameld Op de rekening, die door het centrale hulpcomité voor Nieuw- Guinea voor de slachtoffers van de óvèrsiromingen in Nederland, by de Nederlandse Handelmy te Hol- landia werd geopend, is thans (na aftrek van het reeds naar Nederland overgemaakte bedrag van ƒ40.000.voor het Na tionaal Rampenfonds beschikbaar 75.500.-. Bij het kantoor van de Ned. Handelmjj te Sorong werd ƒ18.700.gestort. Van het, totale bedrag ad 93 500.werd heden aan hel Rampenfonds in Nederland over gemaakt ƒ90.000. In de genoemde bijdragen is nog niet begrepen het bedrag van 3000.dat, is ingezameld door het personeel van de Kon. Marine te Hollandia en te Biak. j'fet W eer Schoenfabriek afgebrand De schoenfabriek van de firma Th. van Boxtel te Kaatsheuvel is Zaterdagnacht door brand totaal verwoest. Alle machinerieën en voorraden gingen verloren. De schade bedraagt ruim een ton, die gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. Verwachting tot Dinsdag avond (opgemaakt te 10 u.) Aanhoudend zacht Overwegend droog weer met veel bewolking, maar morgen enkele opklaringen. Matige tot zachte wind tus sen West en Zuid. Morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Zon op 7.38, onder 18.10. Maan op 13.30, onder 5.59. V.M. 2S Febr. 19.59 u.) Barometer alhier v.m. 8 u.: 763 mm; v.m. 12 uur: 766 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stijgende. Hoogwater te Scheveningen 24 Febr. Ie hw. 12.35, 2e hw. Tussen Zaterdagochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur noteerde onze regenmeter geen neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 7 gr. C.; 12 uur: 10 gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u, was de hoogste temperatuur 9 gr. C. en de laagste 5 gr. C. PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SIJTHOFF, Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPI-IUS JITTA PRIJS DER ADVERTENTIëN 1 t)m 26 mm 0.176 per mm, daarna iedere mm meer 0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KI. adv. bij vooruitbel, tot 15 w. Jl.daarboven tot max. 20 w, ƒ1.50 T?o. 20979 12 pagina's Maandag 23 Februari 1953

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1