BOEKENPARADE Topprestaties „Jeugd toont te belangstelling voor problemen" weinig DRUKWERK RIP KIRBY ontmoet oude bekenden (Van een onzer verslaggevers) Op de conferentie gemeentepolitiek en jeugd, die door de sectie gemeente en provincie van de dr Wiardi Beekman Stichting op de vooravond van het congres over gemeentepolitiek te Utrecht is gehouden, spraken J. A. Hes, de scholingssecretaris van de Nieuwe Koers en oud-minister mr J. in 't Veld. De heer Hes deed een beroep op de ouderen, maar mr In 't Veld kaatste de bal meteen terug en sprak over het onbegrijpelijke gemis aan belangstel ling, dat bij de massa der jongeren heerst ten opzichte van uiterst belang rijke vraagstukken als woningbouw en werkgelegenheid. Trouwens ook Hes constateerde, dat bij de meerderheid der jeugd weinig belangstelling leeft. Er is echter een actieve minderheid en hij wenste, dat de gemeenschap en voor al de Partij van de Arbeid van de aanwezige kracht in de jeugd ge bruik zouden maken. Hij noemde vijf gebieden, waarop de gemeente een actieve Jeugdpolitiek kan bedrijven De gemeenten kunnen de onderwijs vernieuwing bevorderen. Zij kunnen de maatschappelijke barrières, die voor eon groot deel van de jeugd de weg tot de studie afsluiten, weg ruimen. nódig. Het wetenschappelijkè onder zoek naar de methoden, die op het terrein van de jeugdzorg en -werk gevolgd moeten worden, dient met kracht te worden aangepakt. Ook de jongens De algemene vorming van de wer kende jeugd moet in het arbeids- millieu behartigd worden. Niet alleen aan de meisjes, ook aan de jongens in de bedrijven moet aandacht ge schonken worden. De ontspanning en het amusement dienen op hoger niveau te worden gebracht en in het bijzonder moet actieve ontspanning worden bevorderd. Ten slotte sprak Hes over de sociale en politieke bewustwording van de jeugd. Wij kunnen het vertrouwen van de jongeren winnen door hun verantwoordelijkheid te geven en hen in het werk. bijvoorbeeld van jeugd-, sport- en wijkraden te betrekken, zei hij. In beginsel bestaat hierover in de Partij van de Arbeid geen ver schil. In de practijk zijn er spannin gen, die echter geenszins tot conflic ten behoeven te leiden. Mr In 't Veld zei, dat het in de eerste plaats nodig is, dat de belang stelling van de jongeren gericht wordt op deze twee grote vraag stukken: de werkgelegenheid en de Woningbouw. In de toekomst dreigt een massale werkloosheid, die in de eerste plaats internationaal, daarna nationaal, maar ook in de gemeenten kan worden tegengegaan. De gemeenten dienen meerjarige investeringsprogramma's op te stel len. Een energieke woningbouw en krot-opruiming zijn niet alleen van betekenis voor de werkgelegenheid, maar zal ook de jonge mens aan een goed huis helpen. Als bij een jaarlijkse bouw van 65.000 woningen de woningnood over acht jaar is overwonnen, zullen er in de volgende twintig jaar niet minder dan vierhonderdduizend krotten moe ten worden opgeruimd. Het voor bereidende werk daartoe moet reeds nu ter hand worden genomen. In het bijzonder pleitte de oud-minister met kracht voor „zijn" duplexwoning. Ten slotte zei mr In 't Veld, dat de democratie sterk genoeg moet zijn om de komende stormen te doorstaan. De arbeidsproductiviteit in Amerika en ook in de landen achter het ijze ren gordijn neemt sterker toe dan in West-Europa. De nodige eenwording van Europa moet gepaard gaan met een sterke democratische gezindheid. Bij het aankweken en versterken van deze gezindheid hebben de gemeenten een eerste taak. Hierna volgde een pittige discussie, waarbij jongeren en ouderen elkaar weinig toegaven. De conferentie werd bijgewoond door de Kamerleden Van den Born, Stufkens, Peschax en door vertegenwoordigers van de A.J.C. Havank heeft de twee dozijn volge- maakt en dat mag in dit kleine land een streep aan de balk heten. Wel is jammer, dat het lopende-bandwerk zich op den duur móet wreken en zo ook in De zwarte Pontifex. Dit relaas over ëen serie nieuwe avonturen van mijnheer Charier C. M. Carlier, alias De Schaduw, is wel is waar met de gebruikelijke zwier verteld, maar het gegeven is veel te mooi om waar te zijn en het wordt langs al te veel om wegen benaderd. Volgende keer beter hopen wij. (Uitg. A. W. Bruna Zn, Utrecht) Circus Parade door J. van Doveren is een goed deeltje van de Mimosa reeks. Het bevat korte schetsen uit het leven van bekende circusartisten, mensen zo goed als dieren. Het is onderhoudend geschreven zonder jacht naar sensatie. Een trein reed door de nacht door Hank Veraert is een roman, die de overpeinzing bevat van een man tijdens een nachtelijke treinreis over zijn'verleden. De liefdesgeschiedenis tussen de geoloog en het „ongerepte natuurkind" Katja is niet vrij van goedkope motieven, doch zij is vlot verteld en spannend voor wie er van houdt. (Uitgeverij LeiterNypels, Weinig boeiende reisindrukken uit Noord-Afrika geeft C. F. van Dam in Rood en Wit in Afrika. De moderne bedrijfsvoering op de boerderij vraagt van landbouwer en veeteler grote kennis van zaken. Een goede gids, die de veelheid van methoden, van nieuwe mogelijkheden en ontdekkingen als resultaat van het wetenschappelijk onderzoek voor de boer toegangkelijk maakt, is daarom van veel belang. Zo'n wegwijzer is de Landbouwgids 1953. die op vele vragen van de boer antwoord geeft. In 500 bladzijden is hier een schat van gegevens bij eengebracht. Bovendien vindt men er een bespreking van een aantal voor de landbouw belangrijke vraag stukken in. Voor iedere boer, zowel op een groot als op een klein bedrijf is deze Landbouwgids 1953 een waardevol bezit, dat vele diensten kan bewij zen. (Uitgave: Staatsdrukkerij, Den Haag) Wie gaat schrijven over de ver houding van volwassenen jegens hun ouders, moet weten, dat het heel wat stuurmanskunst zal vergen om tussen de klippen van overgevoeligheid aan de ene en alledaagsheid aan de an dere kant door te laveren. De jonge Amerikaanse auteur Lenard Kauf man heeft dit naar onze smaak on voldoende beseft, toen hij zijn familieroman De kinderen van Jubel op stapel zette. Het gevolg is, dat zijn verhaal, ook al doordat het voortdurend hoofd- en bijzaken door elkaar haalt, niet overtuigt en dat van de reeks figuren, die we er in ontmoeten, slechts een of twee de moeite van de kennismaking waard blijken. Hetgeen ons, zelf voor ont spanningslectuur, maar een pover resultaat lijkt. (Uitgeverij Oisterwijk, Den Haag) Wie heeft niet als kind Justus van Maurik gelezen? C. J. Kelk heeft nu een aantal van zijn eens zo roem ruchte schetsen verzameld in Het Amsterdam van Justus van Maurik. Het deed ons een ogenblik goed, de vertrouwde teksten weer te zien doch de vreugde bekoelde enigszins, toen het bleek, dat ze veel van hun frisheid hadden verloren. Die humor is iets te omslachtig, die menselijk heid te sentimenteel. Zijn goedheid voor de arme man is voor ons gevoel neerbuigend en daardoor ietwat be ledigend. Ondanks ons voorbehoud zijn wij blij, dat dit werk, waarin men de sfeer van voor 1880 in Am sterdam terugvindt, nu behouden is gebleven in een toegankelijk boek. (Van Holkema en Warendorf, Am sterdam.) F amiliebericliten Overgenomen uit andere bladen Bevallen: Mevr. J. Koelinga- Vosman, z„ Gouda; Mevr. Dlny Marschalk er weerd-Hendriks, z.. Utrecht; Mevr. E. C. Berkel- Roes, d., Rotterdam; Mevr. A. Dlemer-Hangelbroek. d., En- schede; Mevr, J. Bos-Koop, z., Ede. Getrouwd: C. Kodde en J. E de Crane, Rotterdam: H. H. van Gelderen en Antoinette van Lookeren Campagne, Bilthoven; A. de Zeeuw en M. M. Harder. Amsterdam; K. Jochems en Hann; v. d. Hoeven, Amsterdam 2 REGELS 11.-3 REGELS 11.50 Jarig Corstiaan de Regt en Maria de Regt, 15 jaar, 24 Februari, Tol- dljk, Hekelingen. onmiddellijk een KAASMAKER le klas vakman, serieus en ijve rig al of niet getrouwd. Voor woning wordt gezorgd. Sollici taties te richten onder no. 23.001 aan Agence Havas, Mevz (Mo selle). Te koop aangeboden VERMAGliRINGSKRUIDEN Proefpakket 1.75, complete kuur 5.-. Fr. remb. Brieven aan Doeschot's Kruidenhuis. Postbus 6, Borne (O.). Te koop pracht WOONARK, bev. kam ki_uk., w.c., hall. sl.- k. Pr. 3900.-. Tel. K 2980-4319 NAAIMACHINES Door Inruil enkele prima ge bruikte hand- en trapnaalma chines, mep garantie. Voordelig. Naaimachinehandel Van Breda. Zwart Janstraat 47, Tel. 80737, Rotterdam-Nrd. STRAKS HOOGSTRAAT 798 TEGENOVER V&D- ROTTERDAM Steenkool is wel het belangrijkste product in onze moderne maatschappij» Zonder steen kool géén behagelijkheid in onze huiskamers, géén gasfornuis, géén electriciteit, dus ook géén moderne industrie. En dan laten we de welhaast ontelbare „bijproducten", die direct of indirect uit steenkool worden gewonnen, nog buiten beschouwing. Denkt men aan steenkool, dan denkt men ook aan de mijnwerkers. Zij immers houden de sleutel tot onze hele energievoorziening in handen. Zij hebben recht op onze grote waar dering voor hun zwaar en gevaarlijk werk, voor de top-prestaties, die zij dagelijks en onop vallend leveren Even onopvallend doen de vervaardigers van de (Ilö iïlat-sigaret hun werk. En toch, ook hier worden van hoög tot laag top prestaties geleverd om de verwende sigaret tenrokers het allerbeste te geven, dat mogelijk s. Terecht spreken we dan ook van: nodig? Vraagt prijsopgave aan de Handelsdrukkerij van de TS.V. De Arbeiderspers, Schoutenstaat 145, Rotterdam Telefoon 111030 N.V. DE VEREENIGDE BLIKFABRIEKEN Machinefabriek Doesburg vraagt voor spoedige indiensttreding bekwame DRAAIERS BANKWERKERS FRAISERS KOTTERAARS SLIJPERS Langdurige ervaring in de machinebouw is nood zakelijk. Bij aanstelling kan een woning beschikbaar worden gesteld. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten aan de Machinefabriek der N.V. De Vereenigde Blikfabrie- ken te Doesburg. Och Ja, ze zijn wel' ondeugend, maar ze maken geen brokken en is dat niet het belangrijkste, ze zorgen voor een uitbundige vrolijkheid, ónze kinderen zijn dol op Bulletje en Bonestaak die échte jongens en zij hebben maandenlang gevraagd wanneer nu dat derde deeltje zou komen. Nu is het er en daar zijn we zeker van, ook de andere kinderen zullen het met vreugde begroeten. Ook het eerste en tweede deeltje zijn nog voorhanden, zodat een ieder nog een volledige serie in zijn bezit kan krijgen. Voor slechts 95 cent per deeltje. Groot formaat, een drie kleurig omslag 1 Bulletje en Bonestaak (verteld door de geliefde schrij ver A. M. de Jong en getekend door de uitbundig® Vlaamse tekenaar George van Raemdonck), hebben ln de loop van tientallen Jaren (u las toch ook van hen in uw jeugd?) niets van hun populariteit verloren. Een goede raad: bestel meteen! Vul daartoe de onder staande bon in, knip hem uit en geef hem aan d® agent of de bezorger van Het Vrije Volk of zend hem rechtstreeks aan de boekhandel van de N.V. De Arbei derspers, Hekelveld 15, Amster^am-C. U kunt natuur lijk ook in de andere winkel's van de Arbeiderspers terecht. BON Zend mij het boekje (of boekjes) met een ervoor. O De wereldreis van Bulletje en Bonestaak. Verteld door A. M. de Jong. Getekend door George van Raemdonck. Eerste boekje. 95 cent. O De wereldreis van Bulletje en Bonestaak. Verteld door A. M. de Jong. Getekend door George van Raemdonck. Tweede boekje. 95 cent. O De wereldreis van Bulletje en Bonestaak. Verteld door A. M. de Jong. Getekend door George van Raemdonck. Derde boekje. 95 cent. Jtraat en nummer: «laats: Voor de slachtoffers van de watersnood Elk kwartje, elke gulden, elke hulp telt mee! Kent u de adressen? Voor geld: Het Nationale Rampenfonds Giro 9575 Voor goederen: Het Roode Kruis. Voor persoonlijke hulp: Het Gewestelijke Arbeidsbureau.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5