Willem Vernooys telt de auto 's - die zand rijden Staatslening: 200 millioen a 3'/' m Matthaus-Passion te Maassluis Kunst na Arbeid brengt oude bekende iuMultatuli 's toneelwedstrijd Kipp Zn 10% Biljarten 5e klasse libre Bankatin in Indonesische handen Gesprekken in de Centrale Keuken Hij moet er eerst nog wat aan wennen... Utrecht toch in Mei ter stembus Adenauer acht Franse protocollen gevaarlijk Millioen uit Rusland EMPO-lamp EMPO- fiets Wat ze vingen HET VRIJE VOLK MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 De dames-gymnastiekvereniging Platois de organisatorische moei lijkheden, welke het voortbestaan van deze populaire club enige tijd hebben bedreigd, toch wel heel duidelijk weer te boven Van een gezonde groei getuigde de contactavond, welke Zaterdagavond in het Congregatiegebouw aan de Brdb. Turfmarkt werd gegeven. Ondanks het feit, dat griep en ma zelen gezamenlijk geduchte bressen hadden geslagen in de gelederen van de jonge deelnemers aan deze avond en dus ook in die van de toeschou wende ouders, was Delfts op één na grootste zaal geheel gevuld met be langstellenden. De situatie is nu zo geworden, dat „Plato" voldoende moed gevat heeft, om de vereniging in November weer ,.in het groot", dat is in de grote zaal van Stads Doelen, te presenteren. Gezien het verloop van Zaterdag behoeft die moed overigens niet zo heel groot te zijn, om tot een derge lijke stap te komen, want de presta ties rechtvaardigen ten volle de ver wachting, dat Plato zich weer gaat scharen in de rijen van de toonaan gevende dames-turnverenigingen. De kracht van de club schuilt voor al in de indrukwekkende schare gro tere adspiranten, meisjes van 1417 jaar, met prima materiaal om straks een geheel verjongde damesploeg te presenteren. Dat bleek -niet. alleen uit de rhythmisch volmaakt opge voerde vrije oefening, maar ook bij het brugwerk, waarvan de stof wel is waar eenvoudig was gehouden, maar nagenoeg vlekkeloos iverd opgevoerd. Een heel plezierig onderdeel van dit soort uitvoeringen is ook altijd weer het kleuterwerk, waarvan vooral de openbare les als openingsnummer en de oefeningen voor de allerkleinsten, konden vertederen. De hntenwals voor meisjes van 7 10 jaar. zowel als het werk op de evenwichtsbalk, waar meisjes van 410 jaar aan meewerkten, voldeed aan hoge eisen. Vooral de concentra tie van de pukken op de smalle balk was opmerkelijk. Een speéloefening als „De mole naar" vond vooral bij de vele aanwe zige moeders natuurlijk een gunstig onthaal en het meer spectaculaire bokspringen en de oefeningen op de lange mat zorgden voor het zo no dige evenwicht in de uitvoering. Een opwindend karakter droeg ook het werken met de springkast en ook de jongensgroep, die de vereniging sinds enige tijd rijk is, liet zich niet onbetuigd. In mej. Metta v. d. Wees heeft de vereniging een voortvarende presi dente, flink van de tongriem gesne den, met gezag onder 't jonge volkje, dat zij les geeft; iemand, die iedere minuut van haar vrije tijd. in „Plato' steekt. Voor haar verrichtingen op deze avond mocht zij dan ook van een van haar medebestuursters 'n gegraveerd metalen plaatje ontvangen op het al bum, dat zij reeds bij een vroegere gelegenheid heeft gekregen. Vooraf had zij zelj een rokertje ge distribueerd onder diverse krachten, die zich voor de vereniging verdien stelijk maken, o.a. Frits Schonk, die de Chief Whip blijkbaar in zijn prij- zenkast zal moeten onderbrengen, want roken doet hij niet. Een verloting, een gift van een be stuurslid en een Amerikaanse verko ping brachten bij elkaar nog f 11010 in het Rampenfonds, zodat de avond ook nog maatschappelijk nut heeft afgeworpen. Geen wonder, dat de stemming na afloop boven pari was en velen van de gelegenheid gebruik maakten, om op muziek o.l.v.Willem v. d. Vélden, die ook reeds de muziek voor de turnwalsjes verzorgde, een dansje te maken. Rampenfonds Behalve wat „Plato" in het laatje bracht voor het Rampenfonds kan nog melding worden gemaakt van de opbrengst van de uitvoering, welke Multatuli vorige week ten bate van dit fonds gaf: 180.10. Op de uitvoering van Kunst na Arbeid. Zaterdag gehouden in het kader van de jubileumwedstrijden van Multatuli, leverde een collecte boven dien nog 61.44 op. Feestavond De afdeling van de Algemene Nederlandse Grafische Bond bereidt haar leden Maandagavond in Stads Doelen een propagandafeestavond, waar de afdelingen uit het Westland mede tegenwoordig zullen zijn. Aan het programma werken mee de clown Tobi Rix, de cabaretière Greetje van Schaik, de goochelaar-jongleur Dick Harris en de parodist Roland Wagter jr, die tevens als conferencier zal op treden. Diverse sketches staan op het programma. Het hoofdbestuurslid P. de Bruin zal het woord voeren. Bescherming bevolking Dat de organisatie Bescherming Bevolking zegt u maar B.B. alle krachten inspant, om het pad te effenen voor een doeltreffend appa raat, dat in voorkomende gevallen dienst kan doen, mag langzamerhand wel als bekend worden verondersteld. Maandag 2 Maart vindt in de grote zaal van Stads Doelen een centrale piopagandabijeenkomst plaats, welke door de voorzitter van de B.B. Raad. P, C. Elfferich, wordt geopend. Loco burgemeester J. A. Lausberg zal een rede houden ter inleiding van de officiële installatie van de wykhoof- den en hun plaatsvervangers. Verder zullen het woord voeren ir H. Alting, hoofd B.B., mevruw mr J. M. van Walsum-Quispel, presidente van de Federatie van de Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening, mr L. Tielenius Kruythoff, promotor Stichting Be vordering B.B. Muzikale medewerking verleent het Delfts Strijkkwartet en een film over Delft, alsook de rolprent „Buurmans bum-man" worden vertoond. Een uit gebreid programma dus, dat beoogt, de akkers rijp te maken voor de wer ving van vrywilligers, welke half Maart begint. Muziekinstrumenten in het rampgebied De nationale vakbond van muziek instrumentmakers en stemmers heeft aan de getroffenen in het rampge bied verzocht mede te delen welke muziekinstrumenten door het water zijn vernield. De bond heeft dit ge daan om een overzicht te krijgen van hetgeen is verloren gegaan. Het be stuur van de bond is bevreesd, dat in een zeer groot gebied het musiceren zal verdwijnen, wanneer de Europese nond van muziekinstrumentmakers en stemmers geen hulp zouden bie den. In welke vorm deze hulp even tueel zou worden verleend, zal nog een punt van overleg uitmaken, In de jubileum-toneelwedstrijd van Multatuli was Zaterdagavond de beurt aan „Kunst na Arbeid", een der twee toneelverenigingen, bestaande uit personeel van de N.V. Kon. Gist- en Spiritusfabriek en de N.V. „Calvé Delft". De thriller „Gaslicht" van Patrick Hamil ton, waarop men zijn keus had laten vallen, is zo langzamerhand tot de „onsterfelijke" gaan behoren. Alleen het bureau voor auteursrechten weet misschien bij benadering, hoeveel opvoeringen dit stuk reeds beleefde en zelfs de filmindustrie liet het niet bij één versie. Nochtans is het weerzien van deze oude bekende van aan gename aard geweest, want de spanning, die met weinig middelen maar geraffineerde wijze wordt opgeroepen, miste Zaterdagavond in Stadsdoelen zijn uitwerking niet en dat is in dit genre ongeveer het grootste compliment, dat men de auteur en de uitvoerenden kan maken. Helaas misten wij heb sinistere ge trommel van boven het toneel, waai de misdadige maniak geacht wordt naar een verborgen schat te zoeken, maar de lichteffecten, die in dit stuk een hoofdrol vervullen, vergoedden veel. Er was eehter een lichtje, dat beter verduisterd had kunnen worden, nl. het lampje van de souffleur, dat vooral bij de aanvang van de opvoe ring akelig helder tegen de sombere, halfduistere achtergrond afstak. Overigens liet men wel meer schijn baar onbelangrijke steken vallen, hetgeen bij een wedstrijd van beslis sende betekenis kan zijn. Zo deed het onwaarschijnlijk aan. dat de heer des huizes, die over liefst twee dienst meisjes kon beschikken, ergens van een stoel in de salon zijn overjas op viste en dat de vrouw des huizes, die tot tweemaal toe naar bed werd ge stuurd, in dezelfde japon en met een ongeschonden kapsel haar rentree maakte. De drukkende atmosfeer in het sombere huis heeft men echter goed weten te suggereren, waartoe de decors en de verdere entourage veel bijdroegen, De verschillende figuren werden vaak goed getypeerd en de flegma tieke politieman kwam zelfs voor treffelijk uit de verf. Ook de geslepen mr Manningham was in zijn verdor venheid overtuigend, maar mrs Man ningham leek ons in haar nervositeit toch wel iets te kordaat. Niettemin wist zij van haar ongetwijfeld moei lijke rol, die misschien niet geheel bij haar persoonlijkheid paste, veel te maken. De bijrollen werden goed vervuld en het is juist voor deze creaties, dat de grimeur L, de Haan een extra pluim verdient. De regie was in handen van J. van Beek. Rest nog te vermelden, dat er na afloop op muziek van The Wico's een dansje werd gemaakt en dat een collecte voor het Rampen fonds 61.44 opbracht. De gehouden jaarlijkse algemene aandeelhoudersvergadering van de N.V. Instrumentenhandel- en fabriek v.h. P. J. Kipp Zonen te Delft heeft de jaarstukken goedgekeurd en het dividend over 1952 vastgesteld op 10% (v.j. 9%). De directie deelde mede. dat het afgelopen jaar gunstig is geweest voor de Vennootschap. Be sloten werd een bedrag aan de reserve toe te voegen. Betreffende de gang van zaken in het thans lopende boek jaar. deelde de directie mede. dat de afgelopen vijf maanden, niet alleen een behoorlijke omzet opleverden, doch dat ook orders in ruime mate ziin binnengekomen. De directie meende met vertrouwen de gang van zaken in het lopende boekjaar te mogen tegemoet zien. De aftredende commissaris, dr C. Visser, werd herkozen. ln café Hekman te Vlaardingen werd Zaterdag en Zondag het gewes telijk biljartkamploenschap 5e klasse libre verspeeld, De Leidenaar De Rui ter ging met de winst strijken en zal het gewest straks vertegenwoordigen tijdens de landskampioenschappen, die op een nader te bepalen datum in het district Krimpenerwaard ge speeld zal worden. De tournooi-eind- stand volgt hieronder; het tournooi- gemiddelde bedroeg slechts 1,09. 1. W. de Ruiter. Leiden. 1.33; 2. W. de Bree, Rotterdam, 1.20; 3. H. v. d. Starre, Gouda, 1.14; 4. M. Segeling, Schiedam, 1.10; 5. J. de Haan, Krim penerwaard, 1.03; 6. P. Schroers, Den Haag, 0.90; 7. C. Sonneveld, Delft, 0.94. Zilveren Reisduif presenteert goed cabaretprogramma Het gezelschap „Harusta" was in Delft onbekend en daarom heeft de P.V. „De Reisduif" er goed aai> ge daan. deze cabaretiers ter gelegenheid van haar zilveren jubileum naar De Prinsenstad te halen. De kennisma king was namelijk alleszins van aan gename aard en de vrij talrijke aan wezigen lieten daarover in Stads Doe len geen twijfel bestaan. Het gezelschap beschikt over een uitstekend rumba-orkest. „The Rum ba Stars", dat bijzonder geslaagde muziek ten gehore bracht, van a dige zetstukken gebruik maakte om de juiste sfeer te scheppen en 'n zan geres in zijn midden heeft met een opmerkelijk mooie alt. Zij was trou wens ook voor de pauze reeds te be luisteren geweest, toen de Rumba's nog Hawaiians waren, De sneltekenaar Jorelly en het ac cordeon-duo De Rieco's, alsmede de goochelaar Mr Subrebtica droegen het hunne bil, om van een geslaagde avond te kunnen gewagen. Muzikaal stond ook het Rhythem kwartet op hoog plan. Van de sket ches verwekte „Robot Voluma" de grootste vrooliiklieid. maar ook Kobus Klamboe hielp de uitbundige stem ming nog vergroten. Vermelden we ten slotte nog het zangtrio met gitaar en stringbas. dan hebben we 't goede van deze avond opgesomd. Of het moest zijn de collecte, welke in de pauze ten bate van het Rompenfonds werd gehouden. MAANDAG Bioscopen: City, 2.30, 7 en 9 uur: Storm over Delfia, 2.30, 7 en 9 uur: Sterren stralen overal. Roxy. 2,30, 7 en 9 uur: De ranch der verdoemden, Flora, 7 en 9.15 uur: Tygerhaai. Doelen-Kino, 2.30, 7 en 9 uur: Car son City. DINSDAG Bioscopen Als Maandag. Bijeenkomsten: Ons Huis. 8 uur: Fakkeldragers- bijeenkomst: C. A. Barel en S. v. d. Velden over gemeentepolitiek. Ons Gebouw, 8 uur: Jaarvergade ring N.R.V. Sociëteit St. Jansburg, 8 um: Lezing' voor „Tyche" over Vincent van Gogh door Bern. Beekmans. Over 5 jaar Billiton? Het contract, waarbij de gemeen schappelijke mijnbouwmaatschappij „Billiton" het beheer heeft over het tinbedrijf Banka zal niet worden ver lengd. Met ingang van 1 Maart zal de Indonesische regering de controle over -het tinbedrijf Banka zelf uit oefenen. Volgens berichten van Antara be staat bii de Indonesische regering bovendien het plan, om de gehele gemeenschappelijke mijnbouwmaat schappij „Billiton" in vijf jaar te na tionaliseren. De bestaande samen werking tussen particulieren en de Indonesische regering in deze maat schappij zal dit jaar in leder geval onveranderd blijven. Daarna zou dr positie opnieuw in beschouwing wor den genomen. (Van onze streekcorrespondent) In de Centrale Keuken die onze Flakkeese mannengemeen schap van prima eten voorziet hebben wij iedere avond een andere tafelgenoot gehad en écn keer een tafeldame. Dit be tekende dat iedere keer tussen de hartige happen door het gesprek over een ander onderwerp ging dan de vorige avond, ten minste: telkens een ander aspect van de grote ramp of haar gevolgen. Beter dan waar ook komt men tijdens deze maaltijden te weten, wat er zoal omgaat, hoe en wat men werkt, hoe men over de zo plotseling opgeworpen problemen denkt en vooral ook welk een enorme variatie er zit in de ervaringen en belevenis sen dergenen, die hun Flakkeese land, niettegenstaande het welhaast geheel verdronken is, trouw bleven, of van de mensen, die van verre zijn toegesneld om hulp te bieden in de nood. HET VRIJE VOLK DELFT Redactie en Administratie: Oude Delft 143 - Tel. 148 S.E.R. adviseert tot Hoofdproductschap voor Akkerbouw De Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie is Vrijdag weer een stap naderbij gekomen. De Sociaal-Eco nomische Raad heeft in zijn vergade ring een advies aan de regering vas- gesteld, dat voorziet in de instelling van een Hoofdproductschap voor Akkerbouwproducten en Product schappen voor Granen, Zaden, Peul vruchten; voor Aardappelen en voor Veevoeder. Een amendement van prof. mr W. F. de Gaay Fortman en vier anderen, dat ten doel had de besturen van de organisaties eerst te raadplegen vóór het productschap een verordening vaststelt, werd met 17 tegen 22 ver worpen. Bij de bespreking van het Hoofd productschap voor Akkerbouwpro ducten nam de iaad een suggestie van prof. dr Van der Grienten over, om de regering te verzoeken zo snel mogelijk door een wijziging van de Wet op de P.B.O. het instellen van hoofdproductschappen mogelijk te maken. In de practijk blijkt zo'n wij ziging nodig. Van der Goes vreest afgraven van Limburgse beuvels Is het waar, dat de Rijkswater staat. in alle stUte een afgraving op ongekende schaal voorbereid van de om velerlei redenen voor Nederland unieke Noordlimburgse heuvelrij tus sen Bergen en Arcen? Dit heeft het lid van de Tweede Kamer Van der Goes van Naters (arb.) schriftelijk aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd. Hij vraagt voorts: Is de minister niet van mening, dat deze geheim zinnigheid, waardoor zelfs andere hierbij betrokken departementen en diensten van deze plannen vrijwel onkundig zijn, en die blijkbaar ten doel heeft een voldongen feit te scheppen, een tijdige afweging van belangen onmogelijk maakt en dus strijdig is met het algemeen belang? Is de minster bereid, mede in het belang van de handhaving van de democratische rechtsstaat en van het weren ener bureaucratie, in dit en soortgelijke gevallen een meer pu- I blieke behandeling te bevorderen? „In de gemeente Maassluis zijn in de loop der jaren tal van oratoria ten gehore gébracht, maar de Matthaus-Passion werd er nog niet uitgevoerd. Dank zij de samenwerking tussen het Vlaardingse „Excelsior" en Crescendouit Maassluis zal Bachs bekende werk in Februari van dit jaar te Maassluis worden ge geven. De beide verenigingen hebben zich ten doel gesteld jaar lijks beurtelings te Maassluis en te Vlaardingen het oratorium ten gehore te brengen. De activiteit door beide verenigingen met hun directeur aan de dag gelegd, de uitmuntende keuze van solisten, verdienen een gunstig resultaat. Dit is het getuigenis van de bur gemeester van Maassluis, mr P. A. Schwartz, geschreven in een folder, waarin uitvoerige mededelingen over de uitvoering der Matthaus-Passion op Vrijdag 27 Februari a.s. in de Grote Kerk te Maassluis zyn opge nomen. Beide koren hebben reeds tal van jaren vele oratoria ten gehore ge bracht. Crescendo, dat veertig jaar lang onder leiding van de heer G. C. Kouwenhoven zong, gaf zijn laatste grote (jubileum-) uitvoering enkele jaren geleden in de Grote Kerk van Maassluis. Het vrij plotseling over lijden van de heer Kouwenhoven in 1951 scheen een plotseling einde te zullen maken aan een periode, waar aan muziekliefhebbers de mooiste herinneringen bewaren. In Vlaardingen was het traditie, in het begin van de lijdensweken met medewerking van een zangvereniging uit Dordrecht een uitvoering der Mat thaus-Passion te geven. Na verbreking van het contact tussen deze vereni gingen moest Vlaardingen de laatste jaren de uitvoering van Bachs mees terwerk missen. Door een samenloop van omstandig heden kwamen beide koren onafhan kelijk van elkaar in 1952 in contact met de bekende Rotterdamse koor dirigent Laurens van Wingerden. Deze was bereid bij Crescendo de plaats in te nemen van de verschei den dirigent, enkele weken later nam hij op verzoek eveneens de leiding van Excelsior op zich. Zo werd het plan geboren de traditie te herstellen, dit maal door samenwerking van Cres cendo en Excelsior. Het is de bedoe ling de Matthaus-Passion beurtelings te Maassluis en te Vlaardingen ten gehore te brengen, te beginnen met Maassluis, onder verantwoordelijk heid van Crescendo, op 27 Februari - .s. Onder de huidige omstandigheden acht het bestuur van Crescendo het slechts verantwoord de uitvoering te geven, indien de opbrengst ten bate van het Nationaal Rampenfonds komt. In overleg met alle instanties en personen, die aan de uitvoering medewerken of daarbij financieel zijn betrokken, is „Crescendo" er in geslaagd de kosten der uitvoering te verlagen, zodat het mogelijk is een belangrijk batig saldo aan het Natio naal Rampenfonds af te dragen. Bezoekers van de uitvoeringen van Crescendo wet en reeds lang, hoe de Grote Kerk in Maassluis zich in het bijzonder leent voor grote uitvoerin gen. De acoustiek der kerk is buiten gewoon goed. Bovendien beschikt men over het prachtige, in 1732 gebouwde en enkele jaren geleden gerestaureer de en uitgebreide orgel, waarover Jan Zwart zijn boekje „Van een deftig orgel" schreef, en dat onder meer is bespeeld door de bekende Franse or- geliste Jeanne Demessieux, De uitvoeriing wordt goed ver zorgd. Als solisten werken mede: Jo Vincent, sopraan; Riek van Veen, alt; Han le Fèvre, evangelist; Gerard Ho nig, tenor; Laurens Bogtman, bas; Jan van de Ree, bas en de vaste be geleider van het koor Koos Bons, orgel. Voorts verleent medewerking een Vlaardings Jongenskoor onder leiding van mevr. C. Verhoeff-Thorn. De begeleiding is handen van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Kaarten ad ƒ3.- 'en een aantal ad 2.-) zijn o.m verkrijgbaar te Rot terdam (muziekhandels Snoek en Lichtenauer)Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Rozenburg, Maasdijk, De Lier, Naaldwijk, en Hoek van Hol land. De uitvoering, die om halfacht begint, zal om plm. halfelf zijn afge lopen, zodat men op tijd met bus en trein 'naar zijn woonplaats kan terug keren. Kaarten kunnen telefonisch worden besteld bij A. Wamaar, Houdsteen 3, Maassluis, tel. K 1899- no. 397. De in de Utrechtse gemeenteraao vertegenwoordigde partijen waren van plan voor de gemeenteraadsver kiezingen in Mei in totaal slechts 39 candidaten te stellen, daar enkele maanden later in verband met de grenswijziging toch opnieuw gestemd zou moeten worden. Het plan, dat de politieke partijen heel wat moeite en kosten zou heb ben bespaard, zal echter met door gaan nu de Republikeinse Volks partij. een onbetekenende groepering, besloten heeft voor de komende ver kiezingen een candidatenlijst in te dienen. Wy ontmoetten in de keuken de wethouder van Middelharnis. die van het moment af waarop de vloed golf het eiland overspoelde zijn eigen gehele landbouwbedoening liet voor wat ze was en dagenlang niet van het gemeentehuis en zijn overstel pende drukte week. „Bent u nu al thuis wezen kijken?" vroegen wy belangstellend. „Jawel, na een dag of wat! De boel stond onder water; natuurlijk! De paarden had men los gesneden en die zijn, nadat het water wat gezant was naar het erf teruggekeerd. Zij hebben de deurposten en de deur half opgevreten, toen zijn zij het huis rondgelopen, de tuin in en daarna de serre binnengegaan. Daar is een der zware beesten door de vloer gezakt, wat het hele stel zeker zo aan het schrikken heeft gemaakt, dat zij de slaapkamer invluchtten, het ech telijk bed op en daar hebben zij iets achtergelaten, dat allesbehalve netjes was! Internationale hulp aan vluchtelingen nodig, zegt Drees De Nederlandse regering is ook van oordeel, dat de moeilijkheden, die in West-Duitsland zijn ontstaan door de aanhoudende stroom van vluchte lingen van achter het IJzeren Gor dijn, internationale hulp wenselijk doen zyn. Zo heeft minister-president Drees geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Goedhart. De Hoge Commissaris voor het vluchtelingenvraagstuk heeft eind Januari meegedeeld, dat hij in over leg met de Westduitse regering het initiatief nam tot internationale samenwerking, speciaal voor mon tagewoningen. De regering slaat sympathiek tegenover deze gedachte. Uiteraard zal, wat Nederland kan doen, worden beïnvloed door de overstromings ramp. Maar ja, wat doe je er aan! Wij leven nog en de paarden ook; de rest komt wel weer in orde!" lacht onze wethouder optimistisch als hij ons en de centrale eetgelegenheid verlaat. I\u belangrijker Willem Vernooys, dirigent van di verse Frakkeese muziekcorpsen, van welke de leden thans her en der ver spreid door het land zitten, die zelf met zijn gezin moest evacueren waarbij hij onderdak vond by een grote aannemer van waterwerken, die in hem een nuttig man zag en Willem deswege terugvoerde naar herstel van de dijken had geen tijd voor een warme maaltyd, hy nam in der haast een luchpakketje, want na de dagtaak wilde hy zijn droog gevallen huis alvast proviso risch gaan schoonmaken, opdat straks de vrouw niet alleen voor dat karwei zal opdraaien, „Wat doe je nu weer al hier?" was onze verraste vraag. „Ik tel auto's?!" zei Willem en toen wij daarvan wat vreemd opkeken ver duidelijkte hij: „auto's, die zand ry- den, of ander materiaal. Dat wordt geadministreerd, weet je. Maar ik moet nog aan dat werk gewennen!" Dat laatste willen we gaarne geloven; wy kunnen ons Willem Vernooys alleen maar inden ken, staande op een verhoging voor een korps muzikanten, die hy tot de hoogst mogelijke prestaties aanvuurt. Maar de nood veranderde ook dit en auto's met zand of bazalt- blokken zyn nu on- noemelyk veel be- W. VERNOOYS belangryker dan muziekverenigingen. Haast allemaal iveg De directrice van de Nutsspaarbank at met smaak haar bord leeg. „Ik ben een gehele dag bezig geweest DE MINISTER VAN FINANCIËN heeft besloten tot uitgifte van een 3 procents staatslening, groot 200 millioen. De koers van uitgifte is 99 procent. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaar, gerekend van 1 April 1953. Versterkte of algehele aflossing op een eerder tijdstip is toegestaan. Overigens zal te beginnen in 1954, jaar lijks per 1 April 2l/z procent op de lening worden afgelost. De ronte gaat in op 1 April 1953. de dag, waarop de storting op toege wezen schuldbewijzen dient plaats te vinden. De coupons verschijnen half jaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van 1000 en 500 gulden, terwijl deel neming in de leir'n" in de vorm van schuldregisterinschryvingen kan ge schieden tot bedragen van ten minste 100.000 gulden. De inschrijving staat open Donder dag 5 Maart van 9 tot 16 uur bij het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. Inschrijvingen kunnen uitstluitend worden ingediend door bemiddeling van banken of commissionnairs ir effecten, Propectussen en inschry vingsformulieren zijn bii hen kosteloos verkrijgbaar. De toewijzing geschiedt door de minister van Financiën, zo spoedig mogeliik na de sluiting van de in- schriiving. Het recht wordt voorbe- „De Franse protocollen bij het verdrag inzake de Europese Defensiege meenschap zijn een ernstige bedreiging voor de ratificatie van het verdrag," verklaarde Zondagavond de Westduitse bondskanselier Adenauer voor zijn vertrek naar Rome, waar Dinsdag de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de E.D.G.landen bijeenkomen. Adenauer voegde hieraan toe, dat de Franse wensen misschien de span ning tussen de zes landen zullen ver groten. op het moment, dat een spoe dige ratificatie dringender wordt. De bondskanselier zal er in Rome cp aandringen, dat het E.D.G.-ver- drag in zijn huidige vorm wordt ge ratificeerd. L>e franse protocollen, zo verklaar de hij. zouden een eind maken aan de gedachte, dat Duitsland op voet van gelijkheid in het Europese leger wordt opgenomen. Bovendien trach ten de Fransen rechten en voorrech ter. voor zich te reserveren, die zij zelfs aan de Britten niet willen toe kennen. aldus de bondskanselier houden inschrijvingen geheel of ge deeltelijk niet in aanmerking te ne men. Bij overtekening geschiedt de toewijzing systematisch. De opne ming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rot terdam zal worden bevorderd. Tot een totaal van een millioen gulden zullen er uit Rusland gif ten komen voor de slachtoffers in de getroffen gebieden. Rampenfonds een bedrag van 500.000 gulden toe te zenden. Verder zullen de Centrale Raad van Corporatieve Instellingen in Rusland 250.000 gulden en de Antifascistische Vereniging van Sowjetvrouwen 100.000 gulden schenken Het executieve comité van het Russische Rode Kruis en de Rode Halve Maan zal aan het Rode Kruis in Nederland 150.000 gulden doen toekomen. Volgens De Waarheid echter is het half millioen van ue Centrale Raad van de Vakverenigingen Rusland beschikbaar gesteld aan de z.g. „Volkshulpcomité's". Rusland heeft zich nu dus ook ge schaard onder de landen, die hulp hebben verleend. Voor zover deze hulp aan het Rampenfonds en het Rode Kruis ten goede komt, verheu gen wy ons daarover, hoewel d< vreugde getemperd wordt door di steun die ook van Russische zijde is verleend aan de hetze der Neder landse communisten. met de boel schoon van slijk en vuil water maken!" vertelde zy, „dat is ongewoon werk en het is vermoeiend ook, maar het wekt in ieder geval de eetlust op." „Er gaat zeker niet veel om op de bank!" lokten wy een zakelijk ant woord uit. „Neen, natuurlyk niet, de mensen zyn haast allemaal weg!" „Maar straks, als zij terugkeren, dan zal het wel drukker zijn, niet?" „Beslist wel en dan zullen wy heel wat meer moeten uitbetalen op de spaarbankboekjes dan er ingelegd wordt. Ieder zal immers nieuwe spul len moeten kopen!" Wij knikten instemmend; straks, als de gecvacueerden terug komen; straks als de dyken maar eerst dicht zijn en de kans op voorjaarsstormen voorbij, dan zal ieder trachten zich weer zo goed mogclyk te installeren. T egenslag „Wat is er nu toch waar van dat gerucht over het dykgat by Herkin- gen? Is dat ontstaan door een boer, die eigenmachtig optrad!" aldus vie len wy de broer van de dijkgraaf met een onzes inziens belangrijke vraag op het dak. „Ben je betoeterd, dat is er hele maal naast. Die polder van Herkin- gen moest leeg, want het water stond zo hoog tegen de dijk van polder Dirksland op, dat die cijk ging door sijpelen en kans liep het te begeven, waardoor de gehele grote, nu nog droge en dubbel kostbare polder van Dirksland, ten onder zou zijn gegaan", aldus luidde het antwoord. „Men moest lozen en polder Dirksland blijft behouden. Nadat er een gat was ge stoken zakte het water voor de be dreigde dijk een meter. Jammer is het, dat het gat by Herkingen nu zo groot en moeilijk te bedwingen is ge worden. Maar ja, dat is een tegenslag' en het zal de eerste, noch de laatste zijn!" zo meende de aangesprokene, die daarop zijn sinaasappel ieder bezoeker van de keuken toegestopt vanwege vitamine C door de han den rolde. Water en water „Wy, in Noord-Holland, hoorden natuurlyk door de radio van de ramp. Eerst dachten wij, nou ja, dat het wel erg zou zijn, maar met de minuut drong het scherper tot ons door. dat er bij jullie een verschrikkelijke nood toestand was ontstaan. En toen kwam het verzoek om vletten en motorboot jes. Die hadden wij en direct zijn wij toen gekomen, met een grote vlet op een vrachtauto, 240 kilometer ver naar Willemstad en vandaar overge stoken naar Flakkee en Oude Tonge; het was nog veel verschrikkelijker dan wij gedacht hadden!" aldus ver telt ons een ernstige, potige kerel, die wij het direct hadden aangezien dat hij geen Flakkeeënaar was, Ook hy liet zich de maaltijd goed smaken, maar blijkbaar zat hij vol van al hetgeen hy gezien beleefd en gedaan heeft. Eerst redde hij mensen uit de polders rond Oude Tonge, toen zag hij dat er nog zeer veel meer te doen overbleef en hij en een kame raad halen nu met de motorvlet al dagenlang cadavers op. „Wij kwamen in een boerderij, waar veertig stuks prima vee lagen, dood, verdronken, wat is dat erg! En wat een chaos is het daar in en rond Oude Tonge. een ontzettende warwinkel van stro, hooi, drijvende planken en palen en water, nog altijd dat water! Zou dat plaatsje er nog ooit bovenop komen?" Verdronken dorpen Wij hebben geen ja en geen neen gezegd. Wij weten het ook niet, hoe het moet met de verdronken dorpen van Flakkee. Niemand weet wat. Wy kunnen alleen maar hopen en ons best doen er weer wat van te maken. „Ze zullen jullie wel blijven helpen!" spreekt de man ons, en daarmede onze bevolking moed in. En na al wat wy de laatste weken gezien heb ben geloven wij dat graag; het zal trouwens ook wel moeten, wil er iets van het herstel van ons tot voor kort zo vruchtbare en mooie eiland te rechtkomen. ^EMPO een. waarborg voor betrouwbaarheid. WESTLAND. Wegens interne moeilijkheden is de puzzlerit van de MAC Westland. die Dinsdag a.s. zou worden gehouden, uitgesteld. Scheveningen, 23 Febr. De kust- vloot die vandaag te Scheveningen is gestationneerd, is aanmerkelijk uit gebreid. doordat van Stellendam een aantal garnalenvissers is toegevoegd. Ook van Ouddorp ziln er enkele sche pen bijgekomen. Deze vissers zouden zich gaarne voorgoed te Schevenin gen willen vestigen, mits er woon ruimte wordt gevonden voor hen en hun gezinnen. Scheveningen kreeg einde vorige week bezoek van twee Franse traw lers. De Franse vissers verkeerden in de mening, dat de haring onder de Nederlandse kust zwom en hadden enkele trekken gedaan voor niets. Na Scheveningen, 23 Febr. Aange voerd: Sch. 2 met 15 k uit de halve vleet: Sch. 5 met 6 k uit de halve vleet; Sch. 35 m 8 k uit de halve vleet; Sch. 236 met 15 k uit de halve vleet; Sch 249 met 15 k uit de halve vleet; Sch. 310 m 25 k uit de halve vleet; Sch. 132 met 20 k uit de halve vleet; Sch. 32 met 20 k uit de halve vleet; Sch 284 met 8 k uit de halve vleet: Sch. 79 met 17 k. nog 20 netten. Aangevoerd door 6 haringloggers circa 4000 kisten verse haring; Sch. 250 m 7 kisten verse haring; Sch. 195 met 600 kisten verse haring; Sch, 81 met 800 kisten verse haring; Sch. 242 met 400 kisten verse haring; Sch. 45 met 700 kisten verse haring: Sch. 104 met 800 kisten verse haring. Notering verse haring: 13.14.50 per kist van 50 kg. DELFTSE ZAAIERS Twee nette KOSTGANGERS gevraagd in Wippolder, hui selijk verkeer, goede burger pot, aparte slaapgelegenheid. Bij particulieren. Br. no, 1812 bur. HVV, Delft. MATRASSEN overtrekken, opmaken en bijvullen met prima Javakapok. in één dag gereed Speciaal Beddenma gazijn Gebr Snyder, Vrou- wenregt 15, Tel. 1201.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4