Zes zetels winst voor de socialisten in Oostenrijk ..V Per#t> 5000 mensen op Schouwen leven in isolement Nek-aan-nek-race met katholieken Moord op oude man levert200gulden op Na spannende verkiezings-Zondag: Charmante gast op Schiphol Beyen licht tolunie-plan in Italië toe Storm teistert Denemarken Busongeluk in Mexico; 52 doden Socialisten in Wiener Neustadt laten zich niet intimideren Truman gaat memoires schrijven I Haamstede voert boventoon Mr Algera zet commissie aan t werk 57 millioen Jacob Vincent overleden Dr Bann ing onderscheiden 2000ste schip 1 dag vroeger dan vorig jaar ..Lark verloren Rotterdammer slachtoffer van botsing Krupp in 1960 uitgerangeerd Arubaans schip slaat op rotsen Schaderegeling voor de middenstand a sv-> berichF* Democratisch-socialistiscb dagblad HetVMieVoIk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Maandag 23 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2371 UIIG. N.v. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. KUILENBURG en C. V. d. VVAEUDEM. PRIJS 47 ct. pet week, 6.10 pel Kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 Ct. GIRO Ï8333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9. ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513 28302 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIII!! Fred vinger op de dijk) Schoonenberg Mr Beyen, de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, is Zon dag door president Einaudi van Ita lië ontvangen en heelt vervolgens met. de Italiaanse premier De Gasperi het Nederlandse voorstel voor een tol- unie van de zes landen van het plan- Schuman en de toekomstige Euro pese defensiegemeenschap besproken. Minister Beyen zal Dinsdag deelne men aan de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der genoem de zes landen. De ministers zullen het Nederlandse voorstel bespreken Bovendien zullen zij nagaan, wat er verder moet gebeuren met het ont werp voor een politieke gemeenschap der zes landen, waaraan thans door parlementariërs de laatste hand wordt gelegd. Denemarken is Zaterdag geteisterd door de hevigste storm sedert 1941, die tal van huizen beschadigde, ter wijl weg- en spoorwegverbindingen werden verbroken. Een aantal perso nen werd gewond. Honderden bomen en talrijke tele graafpalen knapten af. In de buurt van Kopenhagen overstroomde de zee verschillende laag gelegen stukken land. (Van een speciale verslaggever E. Messer) DE SOCIALISTEN ZIJN FLINK vooruitgegaan bij de Zondag in Oostenrijk gehouden parlementsverkiezin gen, terwijl de katholieken verlies moesten incasseren. NA EEN SPANNENDE nek-aan-nek-race bleek, dat de Volks partij slechts met moeite haar eerste plaats had kunnen hand haven. De definitieve uitslag is: Kath. Volkspartij 74 zetels (verlies 3); Socialisten 73 zetels (winst G); Onafhankelijken (neo-nazi's) 14 zetels (verlies 2); Communisten 4 zetels (verlies 1). De socialisten hebben deze keer ook winsten kunnen boeken in de landbouwgebieden van Oostenrijk, waar de Katholieke Volkspartij tot dusverre een onbetwiste positie had. De stemverhouding was: Volkspartij 1.781.696 stemmen en socialisten 1.818.811. De onafhan kelijken kregen 473.220 stemmen c-n de communisten 228.328 stem men. De socialisten hebben iets meer stemmen dan de Volkspartij en toch een zetel minder. Dit ligt aan de wijze van zeteltoewijzing, die met een dubbele telling geschiedt. De verkiezingen in Oostenrijk zijn rustiger verlopen dan ooit, althans uiterlijk. Geen enkel inci dent noch uit Wenen, noch uit de rest van Oostenrijk, wordt gemeld. Alleen zijn nog in de laatste nacht van Zaterdag op Zondag veertig so cialisten in de Sowjet-sector van Wenen gearresteerd, omdat zij het befaamde „galgenplakkaat" aanplak ten, het aanplakbiljet, waarop met citaten uit de communistische „Volksstimme" een vergelijking wordt getrokken tussen de huldiging van Slansky op 1 Augustus 1951 en zijn terdoodveroordeling op 28 No vember 1952. Op vier na zijn alle overtreders van het Russische aanplakverbod inmiddels weer op vrije voeten ge steld. Uiterlijk ing de dag onbewogen voorbij onder de vlagen van eer liaide stormwind, maar de eerste re- sultaten wezen er al op. dat er inner lijk grote dingen in Oostenrijk zijn gebeurd. Tweegezichtenpolitiek' De neo-nazistisch getinte W.d.U. (de U staat voor „unabhangig", on afhankelijk!) ging in heel West- Oostenrijk hard achteruit. Slechts m de door de Sowjets bezet gehouden delen van Oostenrijk maakte zij hiel en daar winst, die echter slechts bij tientallen wordt geteld. De mantelverkiezingsorganisaUe van de communisten, de Volksoppo sitie (V.O.), maakte lichte winst in de Russische zone. Zij verloor echter verder sinds 1945 is dat regelmatig het geval geweest in de westelijke delen van het land. Opmerkelijk is, dat vrijwel geen Oostenrijkers voor de splinterpartijen hebben gestemd. De stemmenaantal- len van deze partijen laten zich per kiesdistrict op de vingers van twee handen (en soms op één hand) tellen. Uit het bovenstaande valt voorts onmiddellijk één merkwaardige pa rallel met de jongste verkiezingen in Nederland te constateren. De „twee gezichtenpolitiek" van de katholieke Ö.V.P. wreekt zich: de ontevreden heid en teleurstelling over die poli tiek resulteert in een grotere aan hang van de socialisten, precies als zich in Juni jl. in ons land afspeelde. Ongeveer 52 personen werden gedood nabij Mexico-City, toen Zaterdagavond twee trolleybussen buiten de stad tegen elkaar opre den. In de bussen bevonden zich voor het merendeel mensen, die op weg waren naar of terugkeerden van de Desertio de los Leones, een natuur reservaat, dat vele bezoekers trekt. Het ongeluk gebeurde op een steile helling, waar de bussen elkaar moe ten passeren. Vermoed wordt dat de remmen heb ben gefaald van de bus, die de hel ling moest afdalen. Zeker is alleen, dat deze bus met grote snelheid naar beneden vloog en tegen de tegenligger opbotste. (Van een speciale verslaggever E. Messer) In Wiener Neustadt in de Sowjetzone, een gemeente met 30.000 zielen, met een bezetting van 1500 Russische soldaten, hebben wij gekeken voor de verkiezingen daar werden ge houden. Wiener Neustadt heeft behalve die Sowjetbezetting, het twijfelachtige voorrecht de zwaarst beschadigde stad van Oostenrijk te zijn. Na de tweede wereldoorlog waren er in totaal nog 18 huizen in die stad onbeschadigd. Truman, de voormalige Ameri kaanse president, heeft Zaterdag be kendgemaakt. dat hii zijn memoires zal schrijven. Alle publicatierechten van deze memoires heeft hij aan het tijdschrift ..Life" verkocht. In New York verluidt, dat Truman 600.000 dollar zal krijgen voor zijn memoires. Oranje morgen thuis De „Oranje", die in het begin van het iaar met de ..Willem Ruys" in aanvaring is gekomen, zal. onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, morgen om ongeveer 14 uur aan de Sumatrakade te Amsterdam meren Er waren toen 52.000 bommen ge worpen op deze stad, die het mili taire luchtvaartcentrum van de Duitse oorlogsmachine was gewor den. De Duitsers zijn lang en breed ver trokken, maar de Russische bezetters kwamen er voor in de plaats. Op e'ke drie arbeiders werkt er thans m Wiener Neustadt een in de Usia-be- dnjven, de reeks door de Russen ge dreven fabrieken, die uitsluitend werkt voor de export naar achter het IJzeren Gordijn en waar hij, die er werkt wordt geacht deel te nemen aan party-optochten van de com munisten, dagen van het Rode Leger enz. enz. of anders Eigen systeem Hoe maken het de socialisten in zo'n stad? Om het maar ineens te zeggen: naar omstandigheden best. Ze laten zich door al die intimidaties waaraan ze zijn blootgesteld, er be slist niet onder krijgen. Integendeel. Men kan zeggen, dat ze een geheel eigen systeem hebben ontwikkeld om aan de communistische bangmakerij het hoofd te bieden. fSxe verder pag. 2 tadéff Sfeissljf M JÉ De Oostenrijkse communisten heb ben hun toch reeds schamele zeteltal in het parlement opnieuw zien terug lopen. Aan hun teruggang heeft on getwijfeld dit soort pamfletten mee geholpen. Overdrukken uit het Oos tenrijkse communistische dagblad overschaduwd door een galg. Links staat een artikel over de grote staats man Slansky, dat op 1 Augustus 1951 gepubliceerd is; rechts een st.uk over de misdadiger Slansky na het proces in Praag, 28 November 1952. Het oponthoud dat Claire Bloom, Chaplins tegenspeelster in lime light", in ons land had, was maar van korte duur: de tijd van overstap pen tussen het vliegtuig dat haar van Engeland hierheen bracht en het toestel dat haar naar Berlijn zou brengen, waar zij met James Mason een film gaat maken. Middenstandscon gres P.v.d.A. op 20 April De Party van de Arbeid zal op 20 April in Utrecht een middenstands congres houden. Op dit vierde mid denstandscongres sinds de oprichting van de Partij van de Arbeid zullen drie inleiders het woord voeren. Drs M. den Uyl, directeur van de Wiardi Beckmanstichting en secre taris van de Plan-commissie, zal een algemene inleiding houden over de middenstand en „De weg naar vrij heid". H. J. Hofstra, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over „Belasting- politiek en middenstand" en het Tweede-Kamerlid J. Schilthuis over „Vestigingsbeleid". (Van een onzer verslaggevers) DE VIJF DUIZEND MENSEN, die op de kop van Schouwen-Duive- land bij eengedrongen wonen in Burg, Haamstede en Renesse, waren geïsoleerd en blijven geïsoleerd. De kotter IJmuiden 213, die vrijwel dagelijks met goederen van Zierikzee naar Burgsluis vaart, onderhoudt het enige directe con tact. Door een noodleiding is er telefonische doorverbinding via Zie rikzee, maar tussen het aanvragen van een gesprek en het telefo neren verloopt een dag of meer. In theorie is er over dijken en ge dichte gaten een verbinding naar Zie rikzee via Scharendijke, Brouwers haven en Noordgouwe. Maar de weg lang de duinen is onmogelijk te be rijden, en staat elders op tal van plaatsen nog regelmatig onder water. Een georganiseerde passagiersdienst over het water is er niet. Dit alles duidt er op, dat de kop van Schouwen vergeten wordt. De men sen leven er in het ongewisse. Gedu rende de eerste twee weken na de ramn hebben zonder morren alle moeite aanvaard. Afgezien van de twaalfhonderd vijftig opgenomen évacué's waren ze niet getroffen, er was voldoende eten. Maar er wordt niets gedaan om hun isolement ook maar voor een deel op te lossen. Over land en via de telefoon is communicatie zo goed als uitgeslo ten, of men moet een stuntrijder op fiets of motor zijn, of men moet een engelengeduld bezitten. 'iiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii1 Het totaal in het Nationale Rampenfonds was Zaterdag avond 57 millioen gulden. iiiiiiiiiinjiiii'iiiiiiniiifiüiiirüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Op 84-jarige leeftijd is Zondag avond in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht overleden de beiaardier J. Vincent. Jacob Vincent werd op 4 December 1868 te Amsterdam geboren. Bij de viering van zyn zilveren ju bileum als beiaardier van het paleis te Amsterdam, werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. na veertig Jaar trouwe dienst tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Van zyn hand verscheen een aantal composities voor piano, orgel en bei (Van een onzer verslaggevers) DE 74-JARIGE LANDBOUWER M. H. van Kruysdijk is Zondag morgen in zijn boerderijtje aan de Hurksestraat te Eindhoven over vallen en zodanig geslagen en met een mes gestoken, dat hij is over leden. De dader heeft daarna een bedrag van 200.meegenomen Om zeven uur 's morgens ging de 70-jarige mevrouw Van Kruysdijk naar de kerk. De heer Van Kruysdijk bleef alleen thuis. Toen om streeks half negen de vrouw weer in het boerderijtje kwam, vond zij haar man dood op de vloer. Overal lag bloed. Bij het onderzoek door de recher che en het parket uit Den Bosch is komen vast te staan, dat het slacht offer aanvankelijk met een zwaar voorwerp op het hoofd is geslagen, en daarna met zijn eigen broodmes zwaar is verminkt. Het bebloede wapen is op tafel teruggevonden. De indringer heeft verscheidene laden en kasten aan een vluchtig onderzoek onderworpen. Voor zover de totaal van streek zijnde mevrouw Van Kruysdijk kon vaststellen, wordt een bedrag van 200.vermist. Dader spoorloos Van de dader ontbrak Zondag elk spoor. De officier van Justitie uit Den Bosch heeft zich ter plaatse van het gebeurde op de hoogte gesteld. De hoofdcommissaris van politie te Eindhoven verzoekt hun, die menen inlichtingen te kunnen geven, die tot aanhouding van de dader zouden kunnen leiden, zich onverwijld in ver aard. De jongste dochter van de I binding te stellen met de recherche, overledene is de zangeres Jo Vincent. I Grote Berg 53 te Eindhoven. Zaterdagnacht arriveerde het twee duizendste schip van ciit jaar in de Rotterdamse haven. Het was het 1325 brt metende ss „Hollandia", rederij A. Bratt en Co. te Gothenburg, dal met stukgoederen i'an Gothenburg naar Rotterdam kwam en ligplaats nam in de IJsselhaven. Vorig jaar arriveerde het twee duizendste schip één dag later dus op 22 Februari. .Lloyds Shipping Agency" heeft uit Stavanger gemeld, dat de „Lark" met alle opvarenden als verloren moet worden beschouwd. Alioy" weer naar de „Faustus" Verwacht wordt, dat de zandzuiger „Ahoy" in de loop van deze week naar Hoek van Holland zal terugkeren om het werk aan de „Faustus" voort te zetten. „Het kan nu eenmaal niet anders of met de uitvoering van de definitie ve beveiligingsmaatregelen zullen nog jaren gemoeid zijn. God moge verhoe den, dat er binnen dit tijdsbestek an dermaal een dergelijke stormvloed optreedt als thans is geschied." Aldus sprak de minister van Ver keer en Waterstaat, mr J. Algera Zaterdag toen hij de commissie in stalleerde, die moet bestuderen of af sluiting der zee-armen gewenst en mogelijk is. De minister ging na wat er in het verleden aan studie en onderzoek was verricht. Wanneer, zo zei hij, de commissie niet zal kunnen adviseren tot afslui ting van alle daarvoor in aanmerking komende zee-armen, dan zal zy maatregelen moeten opstellen voor de veiligheid der waterkeringen die dan in open verbinding met de zee blijven. Bij het thans onder handen genomen herstel van de dijken zal er naar worden gestreefd om enkele zwakke punten reeds dadelijk te ver beteren. Het proDleem zal daarmee echter niet zyn opgelost. De voorziter van de commissie, ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, verklaarde dat de commissie zich met de groot ste spoed van haar taak zal kwyten. Reeds tijden», de periode van het herstel zullen plannen voor de toe komst dienen te worden geraamd. Dinsdag reed door de gladheid een grote personenauto, bestuurd door de heer Van E. uit Rotterdam, met grote snelheid ter hoogte van het „Koetshuis" te Veenendaal tegen een boom. De heer v. E. en zijn 68-jarige vader, die naast hem zat, werden zodanig gewond, dat overbrenging naar het Julianaziekenhuis noodzake lijk bleek. Zaterdag is de oudste heer v. E. aldaar aan de gevolgen over leden. Na maanden van moeizame onder handelingen zijn de Geallieerden en de Duitsers thans overeengekomen, dat Alfred Krupp al zijn belangen in de kolen- en de ijzer- en staalindus trie in 1960 zal moeten hebben ver kocht. Naar verwachting zullen vertegen woordigers der Geallieerden en van Krupp de volgende week een over eenkomst ondertekenen, die bepaalt dat Krupp na de overeengekomen verkoop niet meer zal trachten nieuwe belangen in de kolenindustrie of de ijzer- en staalindustrie te ver werven. In de nacht van Vrijdag op Zater dag is door storm de Arubaanse schoener „Express" met II opvaren den tegen de rotsen van de noordkust van Curasao te pletter geslagen. Vijf opvarenden wisten zich te redden. Voor de in het rampgebied getroffen middenstand zullen bijzon dere maatregelen inzake de schade-regeling worden getroffen. De regeling is nog niet definitief, maar de directeur-generaal voor dc middenstand, dr A. L. Groeneveld Meyer, heeft hierover te Zierikzee in een bijeenkomst van de Middenstandscentrale reeds mededelingen kunnen doen. Minister-president dr IV. Drees heeft Zaterdag de reis naar Driebergen niet gemaakt om prof. Banning, die die dag zijn 65ste verjaardag vierde, alleen maar geluk te wensen. Hij bracht een speciaal geschenk mee: het ridderkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw, dat prof. Ban ning ter gelegenheid van deze dag was verleend. De getroffenen zullen waarschijn lijk 80 tot 90 pet van hun verdiensten over 1952 in de vorm van overbrug- gingssteun uitgekeerd krijgen. Dit gebeurt op basis van de balans over 1952 of over 1951. Heeft men klanten verloren door evacuatie of door ge deeltelijke vernieling van üe zaak, dan geldt een soortgelijke overbruggings- regeling voor deze gedeeltelijk getrof fenen. Een nauwkeurige boekhouding is daartoe eerste vereiste Iedere getroffen middenstander uit de rampgebieden zal by het Ryk een crediet kunnen opnemen, dat los staat van de schade-afwikkeling en wordt o.a. verstrekt aan hen, die on inbare kapitalen hebben uitstaan er. ook voor aanvulling van voorraden Zij. die hun hele voorraad verloren krygen 70 pet schade-uitkering, maar kunnen de resterende 30 pet via een crediet aanvullen. Credicraanvragers moeten de laatste bekende balans van hun zaken overleggen by de aanvrage. Lof voor vissers De verbinding over zee is in han den gelegd van vissers uit IJmuiden, die regelmatig als tij en weer het toelaten met een kleine kotter heen en weer varen. De vissers maken zich beroemd: hun doorzettingsver mogen is boven prijs. Bij iedere reis zit hun kajuit vol met passagiers, die zij uit louter goedheid meenemen, hoewel ze dat helemaal niet verplicht zijn. Ze varen nu voor rekening van de gemeentebesturen. Voor het ver voer van passagiers vragen zij geen cent. Zie verder pag. 2 ENSCHEDE zal deze zomer vier dagen „Muziekstad" zyn. Op 29 en 30 Augustus en op 5 en 6 September zullen vijftig muziekgezelschappen uit heel Europa en zelfs uit Canada en Turkije, in het strijdperk treden. De beste corpsen zullen worden af gevaardigd naar het Ensohedese con cours. Twee steden worden elk jaar aangewezen voor het houden van een internationaal concours: dit jaar zijn dat Bolzana in Italië en Enschede. In Juli wordt reeds een internatio naal concours voor drumbands ge houden en in samenwerking met het Haagse Gemeentemuseum zal een tentoonstelling worden ingericht van muziekinstrumenten. Enschede zal dus de gehele zomer eigenlijk in het teken staan van de muziek. In Grouw is Zaterdag het feest van St. Pieter weer met alle luister gevierd. De kinderen van Grouw, die St. Nico- laas helemaal niet kennen, hebben hun privé-heillge een hartelijke ont vangst bereid. Aan geschenken heeft het niet ontbroken en burgemeester Renken heeft de oude Pieter harte lijk dank gezegd, dat hij ook dit jaar Grouw niet heeft vergeten. 3®» De provincie Gelderland heeft in 1952 verschillende subsidies verleend voor het herstel van molens in dit gewest. Ook het Gelderse landschap wordt door draaiende wieken verlevendigd. Zm DE HEER Joharines van der San- den, afkomstig uit Rotterdam en thans woonachtig op het door de watersnood getroffen eiland Canvey ln de monding van de Theems, heeft het niet getroffen: het huis, dat hij vroeger in Rotterdam heeft bewoond, heeft slechts 30 cm water gehad tijdens de stormramp van 1 Februari en zijn tegenwoordige huis op Canvey niet minder dan" 1,20 meter. Het.huis in Rotterdam was na een paar uur al weer leeggelopen en dat op Canvey staat nu nog 30 cm onder water. Zijn meubels zijn bedorven en hij heeft zyn televisietoestel op de golven zien wegspoelenigu? Toen meneer en mevrouw John Baruche, die aan de New Yorkse Park Avenue wonen, dezer dagen even naar de bioscoop waren, verschaften dieven zich toe gang tot hun flat. Zy ontkwamen met een buit aan juwelen ter waarde van zeshonderd duizend gulden. 3©? Twee Italiaanse smokkelaars, die hun kameraden hadden verraden, werden meegenomen naar zee en net zolang met gewichten om de nek in het water geduwd tot zy vertelden waar zy de smokkelbuit (sigaretten) hadden gelaten. Dit bleek uit de ver horen tijdens een smokkelproces in Genua. De smokkelaars traden onder elkaar tegen verraad nog scherper op dan de politie tegen het smokkelen. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht van Maandagavond tot Dinsdagavond. Overwegend droog weer met veel be wolking, maar mor gen enkele opkla ringen. Matige tot zachte wind tussen West en Zuid. Mor gen overdag dezelf de temneraturen als vandaag of iets hogere. 3 Maan ond. opk. ond. 18.10 13.30 5.59

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1