HAAGSCHE COURANT Minister v. d. Kieft „Financiering herstel hoofdzakelijk door leningen" Geen pessimisme t.a.v. deviezenreserve en betalingsbalans No. 20978 20 pagina's Zaterdag 21 Februari 1953 PRIJS DEZER COURANTAbonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 13500 DIRECTIE: A. G. SUTHOFF, Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA PRIJS DER ADVERTENTIëN 1 t/m 26 mm 0.17# per mm, daarna iedere mm meer 0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KL adv. bü vooruitbet. tot 15 w. ƒ1.daarboven tot max. 20 w. 1.50 Verborgen zegen a blessing in disguise DE WATERSNOOD, die ons land geteisterd heeft, is een ramp van een omvang, als zich afgezien van een oorlog en een bezetting gelukkig slechts eens in de paar honderd jaar voordoet. Ons economisch en financieel her stel is daardoor ernstig getroffen. Terwijl onze belastingen naar het vrijwel algemene oordeel reeds zo hoog zijn, dat zij het herstel be lemmeren, zullen nieuwe middelen moeten worden gevonden. Maar, zoals iedere medaille twee kanten heeft, gaan met de ramp van de watersnood ook verschijn, selen gepaard, die op zichzelf be keken, als een zegen moeten wor den beschouwd. Krachten die blijken te bestaan, worden door de nood werkzaam, waarvan men zich in normale om standigheden geen rekenschap gaf, omdat vrijwel alle aandacht in be slag werd genomen door de dage lijkse sleur. De Engelsen gebruiken een eigenaardige zegswijze: „a blessing in disguise", die men met de woor den: „een verborgen zegen" kan vertalen. Wat de Voorzienigheid met ons voor heeft, kunnen de stervelingen veelal nauwelijks begrijpen, maar dikwijls ervaren zij, dat. wat aan vankelijk een ramp zonder licht zijde leek, toch ook haar lichtran- den heeft, aanvankelijk door de wolken bedekt. Er is bij deze ramp ge bleken, dat er onder ons volk en in de verhouding van ons volk tot andere volken een mate van saamhorigheid bestaat, een bereidheid tot het dragen van el kanders lasten, waarvan men ach in normale omstandigheden geen rekenschap geeft. Tussen de eigenaardige toestand van onze bodem en ons volks karakter bestaat een verband, waarvan wij ons meestal niet he- wust ziin, en dat tot buitenlanders soms duidelijker spreekt, dan tot ons zelf. De Zwitserse theoloog A. Keiler heeft dat eens op treffende wijze aangegeven, toen hij ons land als volgt beschreef: Nederland zonder zee, zonder het fijne netwerk van kanalen, zonder de wijde, open horizont zou Neder land met zijn. Waar men staat of gaat, stroomt het water. Neder land is eigenlijk „Drijvend land". Zeewater, grondwater, rivieren, kanalen, één waterstroom; popu lieren in lange rijen, een molen; dit ie het eigenlijke landschap. De kanalen verdelen het land in talloze eilanden, schiereilanden, vierkante en driehoekige eilanden; water vormt de grens. Dit landschap is een symbool van een geestelijke gesteldheid. Nederland is verscheurd, verdeeld, gekanaliseerd, ook in zijn gods dienstig leven. De kerkelijke wereld is hier wel sterker verdeeld en verscheurd dan overal elders. Het is een systeem van niet- communicerende buizen. Daardoor worden typische eilanden gevormd, die door onoverbrugbare kanalen van elkaar gescheiden zijn. Hier heeft het protestantse individualis- me zijn hoogtij gevierd; die heer lijkheid en vrijheid van de enkeling wordt hier gevonden, die Coleridge deden zeggen: „Ik ben één met de heilige, alleen zaligmakende en onfeilbare kerk, waarvan ik op het ogenblik het enige lid ben." Ontroerend ïs de hulp, die ons door het buitenland wordt geboden. Langs particuliere en of ficiële wegen stromen de aanbie dingen, de goederen en het geld toe. Men beeft gezegd: dat is de ware integratie van Europa en de wereld. Strikt genomen is die uitdruk king hier niet toepasselijk. Van integratie behoort men eigenlijk alleen te spreken, wanneer de samenwerking wordt geleid door een supranationaal gezag, waaraan de staten onderworpen zijn. Het is juist de aantrekkelijk heid van deze actie, dat zij spon taan is ontstaan en niet van hogerhand werd georganiseerd. Zoals het veel misbruikte woord „integratie" hier gebruikt is, moet men daaronder verstaan: «en grote mate van spontane saam horigheid, zonder welke van de werkelijke integratie niets terecht zou komen. Twee losse grepen mogen het overweldigend medeleven illustre ren. Alleen door Frankrijk zijn zo veel kinderen uitgenodigd, dat er voldoende aanbod is voor alle Nederlandse kinderen. Er was reeds enkele dagen geleden 50 kilo aan kleren per evacué beschikbaar. WAARLIJK NIET MINDER GROOT Is de mate van saam horigheid, die in het land zelf is gebleken. Een bedrag van 55 millioen gul den in enkele weken bijeenge bracht, is een tot dusverre nog nooit bereikt resultaat. Alle groepen werken samen. Zonder iemand te kort te willen doen, wijzen wij op de 3 milhoen gulden, die de mijnen in Limburg bijeenbrengen door overwerk van de arbeiders en door het beschik baar stellen van dat door over werk verkregen product (dat toch meer dan het loon alleen kosti door de ondernemers. Hier wordt niet uit de éne beurs overgeheveld in de andere beurs, maar hier wordt door onbeloonde extra inspanning meer geproduceerd. Deze wQze, om de gevolgen van de watersnood te lenigen, is doel treffender, dan „minder kopen" en „minder uitgaan naar comedies, bioscopen en café's", al is de ge dachte, die daaraan ten grondslag ligt., op zichzelf sympathiek. Want het laatste gaat voor een deel ten koste van degenen, die deze in richtingen exploiteren en daar op treden. Het langer werken van de mijnwerkers gaat ten koste van niemand anders. Wy zwijgen over de enkele uit zonderingen op deze regel, die ïuist helder in het licht stellen, hoe „Na wateroverstroming oppassen voor geldoverstroming Raming begrotingstekort 1955: §1200 millioen „Heeft U zich al een enigszins afgerond idee gevormd van de wijze, waarop het herstel van de rampschade gefinancierd zal moeten worden?". Deze vraag heeft het weekblad „De Zakenwereld" gesteld aan de minister van Financiën, de heer J. v. d. Kieft, wiens antwoord daarop luidde: „Deze financiering zal in hoofdzaak, ja, in zo sterk mogelijke mate, door leningen moeten plaats vinden om het inflatoire effect te voorkomen. Of per saldo ook nog een beroep zal worden gedaan op de tegenwaarderekening is een zaak, die wij later rustig moeten bekijken. Tenslotte is het gebruik van deze rekening voor de financiering van het herstel der aangerichte schade een zuiver inflatoire maatregel en wij moeten er voor oppassen, dat wij na de wateroverstroming niet ook nog een geldoverstroming krijgen". Op de vraag of een lening in voorbereiding is, antwoordde de minister: „Ongetwijfeld. Overigens werd reeds vóór de ramp overleg gepleegd over een consolidatielening. Door de nationale ramp zijn die onderhandelingen natuurlijk in een geheel andere sfeer gekomen. Men moet echter wel begrij pen, dat ik niet maar zo op de knop kan drukken om een lening voor de dag te toveren. Daarvoor zijn grondige voor bereidingen nodig. Het moet tenslotte een zakelijke lening zijn, zonder een geforceerd lage rente en ook niet met een rente, die boven de huidige marktverhoudingen ligt". Dr. Di •ees opent 19 Maart de „Keukenhof" De nationale bloemententoon stelling „Keukenhof" te Lisse, die dit jaar voor de vierde maal in successie wordt gehouden zal op 19 Maart a.s. officieel worden ge opend door de minister-president, dr. W. Drees. Geen dollarliulp vragen Bij de grote liquiditeit der schat kist. aldus de minister, behoeft achter het financieringsplan niet zo'n haast te worden gezet. Hij ge loofde bovendien, dat die liquidi teit. natuurlijk afgezien van de verplichtingen ten opzichte van de rampschade, voorlopig groot zal blijven ?n er dus geen belangrijke achteruitgang op korte termyn in deze liquide reserves zal plaats •inden. De minister geloofde niet, dat de door velen zo gevreesde im portlawine zal plaats vinden, zo dat er vermoedelijk geen groot scheepse aanval van de zjjde van de import op onze deviezenre serve zal komen. Op de vraag of hii geen kente ring in de export vreesde, ant woordde de minister, daarop niet positief te durven antwoorden, omdat er zovele factoren zjjn, die deze beïnvloeden. Afgezien van de vraag hoeveel deviezen het herstel der schade ons zal kosten (een aag, die nog niet kan worden beantwoord), ben ik niet pessimis tisch t.a.v. de normale ontwikke ling van de deviezenreserves en de betalingsbalans. Het is echter mo gelijk, dat de ramp onze beta lingsbalans tijdelijk ongunstig zal beïnvloeden. De minister onderstreepte dat Nederland niet zal terugkomen op het besluit om afstand te doen van erdcre dollarhulp tot 30 Juni. „Wij hopen het zo te kunnen bolwerken, dat we ook het volgen de jaar niet om hulp behoeven te vragen. Nog steeds is de gulden bijna een hard currency." De ramp zal ongetwijfeld een zeer nadelige invloed hebben op onze begrotingspositie. Door de uitval van vele agrarische produc ten en onvermijdelijk uitstel en verlichting van belastingen zullen de inkomsten belangrijk dalen. De verhoging der uitgavenposten is nog met te overzien. De minister imde op de gecombineerde ge- ..„ne dienst, buitengewone dienst I en landbouwegalisatiefonds, in plaats van een oorspronkelijk ge raamd overschot ad 131 millioen, een tekort van ca. 80 millioen. Het tekort op de buitengewone dienst II was 623 millioen. „Wanneer ik een zeer vage ra ming van het totale tekort voor 1958 mag doen, dan zou ik dit in de orde van grootte van 1300 millioen willen stellen." Of het niet wenselijk is, ondanks de verwachte ongunstige ontwik anders de regel is. De uitzondering bevestigt hier, naar het oude spreekwoord, de regel. Wanneer er nooit duisternis was. zou men het licht niet meer waarderen. Zelfs de politieke partijen, die somtijds de neiging hebben, de be staande verschillen, die zeker niet verwaarloosd mogen worden, op te blazen, zijn het in deze omstandig heden vrijwel eens. Er is op de/e regel één uil zondering, die dan ook bijzonder karakteristiek is. Na de redevoeringen van de ministers Drees en Algera voor het forum van de publieke opinie in de Twee de Kamer, zweeg de critiek. De gemeenschappelijke nood deed voor een ogenblik de verschillen ver dwijnen. Dal heeft Koningin Juliana dui delijk gevoeld en uitgesproken in de rede, die zij voor de radio hield. Als altijd wist zij in die rede de gevoelens van het gehele volk weer te geven en toch op haar woorden een persoonlijk stempel te drukken. Zij eindigde haar korte rede met doze eenvoudige woorden: „Over al waar leed is, is zegen n a b Ij". keling der hegrotingspositie, toch tot verlaging der lasten op het be drijfsleven over te gaan, daarom trent kon de minister nog niets mededelen. Deze zaak zal nog na der in de ministerraad moeten worden bekeken. Transformatiefonds bijna gereed Op de vraag, welke maatregelen hij denkt te nemen om de door stroming van kapitaal uit de risi comijdende naar de risicodragende sector te vergroten, antwoordde de minisfer, dat het zg. transformatie- fonds b\jna gereed is. Het wordt nu op Economische Zaken in wets- vorm gegoten en hierbij 's volledi ge overeenstemming hereikt tus sen de ministers van Economische Zaken, Financiën en Landbouw. Het fonds zal een maximum ga rantievermogen van 100 millioen hebben. Het is de bedoeling het zo zelfstandig mogelijk te laten be sturen. zodat de overheid slechts een kleine vinger in de pap zal hebben. Het fonds zal een goede spreiding van beleggingen stimu leren. De minister zeide het er mee eens te zijn dat, waar dit kan, ka pitaalmarkt en effectenbeurs zich ruimer zouden moeten kunnen ontwikkelen, maar hij vroeg zich af. wat er van de oorspronkelijke beursstructuur is overgebleven. De Indonesische fondsen hebben hun grote belang op de beurs verloren, de grote banken hebben bijna al het beursverkeer naar zich toege trokken en de institutionele be leggers zijn eigenlijk de grootste klanten van de beurs geworden. Dit zijn structurele wijzigingen, die door bepaalde overheidsmaatrege len niet kunnen worden wegge vaagd. Gevraagd naar zijn mening of een opheffing der dividendbe perking en der speculatiewinstbe lasting niet een gunstige invloed kan hebben, zeide de minister: „Laat men dit toch niet overdrij ven. Haar opheffing zal heus niet het paradijs openen. Opheffing der speculatiewinstbelasting is echter in ernstige overweging. Ten aanzien van een verdere verlenging van de dividendbe perking wordt nu advies ge vraagd van de Sociaal-Economi sche Raad. Maar een opheffing van het prolongatieverbod is van mij niet te verwachten. De pro longatie heeft nooit een gezond beursverkeer gestimuleerd en heeft te veel ellende teweegge bracht." De minister onderstreepte, dat hij het rentogamma zeker zal aan houden. „Het doet heus geen kwaad Het is een gemakkelijk hanteerbaar instrument, vooral voor het geval dat er weer eens ern stige dingen mochten gebeuren." Tenslotte zeide de minister te geloven, dat wij het een heel eind kunnen brengen om grotendeels met eigen inspanning de gevolgen van de ramp te boven te komen. De prachtige offervaardigheid van ons volk, naast de schitterende gif ten uit het buitenland, toont aan, dat wü in nood wel wat mans zijn. Indien bet in 1953 beschikbare ka pitaal in de goede richting zal stromen, als dus het grootste deel van dit beschikbare kapitaal naar de overheid kan vloeien, dan hoop ik, dat wij het onder elkaar wel zullen redden." Ambassadeur met pensioen De heer P. E. Teppema. die thans nog Nederlands ambassadeur te Tokio is, zal half April definitief van zijn standplaats vertrekken en tegen 1 Juli de dienst met pensioen verlaten. Elders in dit nummer vindt men: Enorme hoeveelheid goederen voor watersiioodslachtoffers Pag. 2 Waterstaatsteehnïsche Com missie geïnstalleerd Pag. 3 Opbrengst straatcollecte Den Haag 433.561,20 Pag. 5 Wijziging ontslag bij arbeids overeenkomsten goedgekeurd door Tweede Kamer Pag. 5 Geëvacueerde kinderen zagen poppenkast op paleis Soestdijk Pag. 5 Vliegende Hollander neemt zijn kansen in Bremen en Hannover Pag. 7 Hulp door Nat. Rampenfonds thans in groter verband Pag. 7 Benelux-ministers heden te Valkenburg bijeen Pag. 7 Sportcocktail Pag. 11 Frans elftal te Parijs tegen Nederlandse professionals Pag. 11 en ons wekelijks bijvoegsel Deze zomer zal de voor Noordwijk bestemde reddingboot, welke de naam „Curt Carlsen" (de kapitein van de „Flying Enterprise") draagt, gereed komen. Het scheepje wordt in Katwijk gebouwd. Een millioen uit Rusland Het A.NP. verneemt van de Sovjet Ambassade, dat de Centrale Raad van de Vakverenigingen in Rusland heeft besloten aan het Nationale Rampenfonds in Neder land, een bedrag van 500.000 toe te zenden. De Centrale Faad van Corporatieve InstellingenTin Rusland heeft besloten een bedrag van 250.000 en de Anti-Fascistische Vereniging van Sovjetvrouwen een bedrag van 100.000 aan het Ram penfonds te doen toekomen. Voorts deelde de Sovjet Ambassade aan het A.N.P. mede. dat het Executieve Comité van het Russische Rode Kruis en de Rode Halve Maan aan het Rode Kruis in Nederland een bedrag van 150.000 zal overmaken. Het gezamenlijke bedrag der hulp verlening door Rusland beloopt een bedrag van 1 millioen. De helft voor de communisten? In „De Waarheid" van gister avond wordt over deze Russische hulp gezegd dat een half millioen gulden van het totale bedrag aan het communistische Comité Volks hulp ten goede komt. Oostenrijk Morgen zullen de Oostenrijkse stemgerechtigden naar de stem bus worden geroepen om een nieuw parlement te kiezen. In vergelijking met 1949, toen de vorige parlementsverkiezingen werden gehouden, zijn thans min of meer be- Builenlands Overzicht Veesmokkel met België Douanebeambten corrupt De politie te Turnhout, in samen werking met andere politiediensten en ambtenaren van het ministerie van Financiën, gaat thans over tot een onderzoek naar de veesmokkel aan de Belgisch-Nederlandse grens. Elf personen, onder wie drie douanebeambten zijn reeds in hech tenis genomen. De drie aangehouden beambten leverden valse doorlaatbewijzen af aan de smokkelaars en brachten hen op tje hoogte van de dienst- regeling van de douane. „Houdt het hoofd koel en de voeten warm" dachten deze sol daten. die hulp bieden in de over stroomde gebieden en zij maten zich ieder een paar klompen aan. „De cïf jlv is dicht" langrijke ver schuivingen te verwachten en met name be staat de kans, dat de (katho lieke) Oosten rijkse Volks partij van Bondskanselier Figl haar positie als grootste partij xn het parlement zal verliezen. Momenteel zijn in het parlement vier partijen vertegenwoordigd: de Oostenrijkse Volkspartij met 77 ze tels, de socialisten met 67 zetels, het. Verbond van Onafhankelijken met. 16 zetels en het (communisti sche) Linkse Blok met 5 zetels. De stemmenpercentages van deze vier partijen in 1949 waren resp. 44, 39. 12 en 5. Hieruit blijkt, dat vooral de katholieken hebben ge profiteerd van de districteninde- ling. Een verschil van 5 pet leverde hun namelijk 10 zetels méér op dan de socialisten. Wat zijn nu de kansen voor mor gen? Zoals gezegd, zijn deze voor de Oostenrijkse Volkspartij niet zo best. Vooreerst is te verwachten, dat deze partij stemmen en zetels zal verliezen aan het Verbond van Onafhankelijken, waarbij zich ver schillende vroegere leiders van de Volkspartij hebben aangesloten en dat, bovendien de steun heeft ge kregen van aanzienlijke kringen uit het bedrijfsleven in Opper- Oostenrijk. Voor dit Verbond is dan ook vrij grote winst bij de ver kiezingen van morgen tc verwach ten. De Volkspartij zal bovendien gehandicapt zijn door de slechte weersomsta n digheden, waardoor een groot deel van de boeren in do bergdorpen die nagenoeg allen tot de Volkspartij behoren niet ter stembus zal gaan. Wat de socialisten betreft, wordt verwacht, dat. ook zij enige winst zullen boeken, niet zozeer op de communisten aan tere zij inte gendeel door de toenemende werk loosheid wel stemmen zulle: ver liezen doch op het Verbond van Onafhankelijken, dat een deel ran zijn arbeidersaanhang zal verhe zen. De communisten ten slotte zul len een lichte vooruitgang boeken in stcmmenaantal Dit zal o.m. het gevolg zijn van het feit, dat zij m verschillende districten bekenae onafhankelijken als candidaten hebben gesteld. Uit het bovenstaande blijkt, dat geen bepaalde algemene lijn in termen van „rech Is" en ..links" is aan tc geven. Door het districten stelsel zal het bovendien moeilijk zijn. een juiste voorspelling te doen. Daar komt nog bij dat hier en daar de districtsgrenzen zijn veranderd, hetgeen hier en daar ook nog wij zigingen in het totaalbeeld kan opleveren. De verschillende ver schuivingen zullen echter zodanig zijn. dal: de Oostenrijkse Volks partij misschien zelfs ernstige ver liezen zal lijden en dat het Ver bond van Onafhankelijken. do socialisten en de communisten tri deze volgorde stemmenwinst kun nen verwachten. Voor de Volks partij, die in 1945 nog 50 pet van alle stemmen behaalde en 85 zetels verwierf in het parlement, zal het morgen een hard gelag zijn. wan neer zij haar aanhang verder ziet afbrokkelen. In St. Annaland heeft men het geblaard „Nu is het dan toch gelukt, het gat is dicht", juichte de St. Anna- landse jeugd gisteravond elkaar toe. „Het gat is dicht", riepen de vrou wen wier mannen daar nu al drie dagen en nachten onafgebroken aan die dijk zwoegen. Het gat is dicht. Het gaat als een lopend vuurtje door het dorp, een bewijs, dat alles en allen met dit grote werk meeleeft. Inderdaad, het gat kwam dicht. Na vier uur hielden de zandzakken het in de laatste meter die tnssen de twee dammen nog open lag. Dat was het begin van deze afsluiting, die van de ongeveer achthonderd dijkwerkers uit St. Annalund, Oud- Vossemeer, Tholen en Poortvliet, van deskundigen en opzichters, de laatste drie dagen en nachten het uiterst had gevergd. Het is ook niet eenvoudig, om een zestig meter breed zeegat met sterke stroom zonder groot mate riaal, alleen maar met mankracht, met klei en zakken te dichten. Maar de dijk is daar dicht. Men ging vannacht door met het werk. Als het goed gaat: de laatste nacht. Een machtige strijd is geleverd en thans zo goed als gewonnen. Het is nog I maar een voorlopige bescherming. 1 maar dan toch al weer een be- scherming. Ruim 250.000 zakken I vormen de dam. die het water nu tegenhoudt. De dijkwerkers sjouwen I nog voort, rij aan rij, ondanks de uitputting nu weer iets vcerkrach- I tiger, nu ze met trots straks thuis kunnen zeggen: „De dijk is daar dicht". Als een symbool van de aange richte verwoesting liggen in de polder achter de dijk de grote stuk ken van het weggeslagen dijkge- deelte. Maar als symbool van de ongebroken weerstand van de Thoolse mensen ligt daar ook de dam. de dam. die het weggeslagen dijkgedeelte- nu vervangt. Dc „Barracuda" vlot De voor de kust van Bergen aan Zee op een zandbank gelopen Ne derlandse kustvaarder „Barra cuda" is gisteravond vlot gekomen, 's Middags kreeg de sleepboot „Nestor" assistentie van de ..Hec tor", maar het gelukte niet het kustvaartuig los te trekken. Toen het hoge water al weer aan het zakken was kwam er onverwacht echter beweging in het schip cn kon het naar open zee worden ge trokken. Bij het overbrengen van een treklijn van een der sleepboten naar het gestrande schip deed zich nog een ongeluk voor. De vlet waarmee dit werk werd gedaan sloeg op een zandbank om en twee mannen kwamen in het water te recht. De reddingboot „President Sleyn" verlostte hen spoedig uit hun benarde positie. Binnenkort is de ondertekening te verwachten van een GrieksNeder lands cultureel accoord. Dit accoord zal evenals de andere culturele accoor- den. in de uitwisseling van hoogleraren en studenten cn kunstenaars voorzien. Jampot gevonden met 123 goudstukken Te Enschede vond een 16-jarige bediende van een meubelzaak bij het graven van een kuil een jam potje. Bij nader onderzoek bleek dit gevuld te zijn met 118 gouden tientjes en vijf gouden vijfjes. De mogelijkheid bestaat, dat deze goud stukken werden begraven door een Joodse familie, die naast de meu belzaak heeft gewoond. Dc Bondsraad van de Algemene Ne derlandse Metaal Bedrijfsbond heeft besloten het vacantiecentrum „Ginkel- duin" tc Leersum aan te kopen. Het zal worden bestemd als vacantie-oord voor de bij de A.N.M.B. aangesloten leden. riet Weer Venvachting tot Zondag avond (opgemaakt te 10 u.) Weinig verandering Veel bewolking met in het Noorden van het land tijde- lijk wat motregen, maar in het Zuiden enkele opklarin gen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 22 Febr.: Zon op 7.42, on der 18.06. Maan op 11.20, onder 4.32 (V.M. 28 Febr. 19.59 u.) 23 Febr.: Zon op 7.40, on der 18.08. Maan op 12.21, onder 5.22, (V.M. 28 Febr. 19.59 u.) Barometer alhier v.m. 8 u.: 763 mm; v.m. 12 uur: 767 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stijgende. Hoogwater t« Scheveningen 22 Febr.: Ie hw. 9.28, 2e hw. 22.16. 23 Febr.: Ie hw. 11.00, 2e hw. 23.58. Tussen gisterochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter geen neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 7 gr. C.; 12 uur: 8 gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 8 gr. C. en de laagste 7 gr. C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1