eratie thans dweil in en volle zwabber gang Op MANNEN GEEN DE VLOER! OP Niet voor kleintje vervaard Doe wat U wilt! VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS IK W0DGEB1ED lh.tcus.ue.ct (ui U? EEN UIT HET LEGIOEN MET HYGIËNE IN HET VAANDEL Ttauw vaac de> 1febuw Afgewentelde last Mode 1953: r~ geen ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 TROUW 7 (Van een onzer verslaggevers) Misschien komt het omdat Berkenwoude in de Krimpenerwaard zelf ternauwernood aan de dans ontsprongen is in de rampnacht van 1 Februari. In ieder geval komt dit dorp, met de burgemeesterse als stuwende kracht, de eer toe nummer één te z(jn geweest bij het mobiliseren van een vrouwelijke vrijwillige hulpcolonne, die momen teel in Middelharnis en Sommelsdjjk de strijd tegen de drabbige klei in de (weer drooggekomen) huizen met elan heeft aangebonden, (Van een onzer verslaggevers) I weest voor die deuren?" vraagt me- TIJD om wat op verhaal te ko- vrouw Vroegh in het Brabantse dialect van 'haar streek aan de 9-iariSe Tinus. i van haar streek aan de 9-jar.ige Tinus. TïlBïi had juffrouw Schouten Maar Tinus heeft het vergeten. Hij heeft meer belangstelling voor zijn arm, die wat opgezet is door de inen ting. Juffrouw Schouten vertelt dat de kinderen die morgen naar de dokter geweest zijn om ingeënt te worden te gen typhus. „We moeten erg op onze hoede zijn voor besmettelijke ziekten' zegt zij. Ook al werkt de waterleiding weer, het blijft raadzaam het water voor gebruik te koken. Ondertussen ligt de poes tevreden nietnadat zij de vorige week Eindhoven examen had- gedaan voor sociaal werkster en geslaagd was. Ze werd dadelijk naar het getroffen gebied gestuurd om te ruggekeerde verdrevenen behulp zaam te zijn bij het weer bewoon baar maken van hun huis. Juf frouw Schouten kwam terecht in Dussen en wij troffen haar toen zij mevrouw Vroegh aan de Nieu we Steeg hielp bij het schrobben van het klinkerstraatje voor de woning. De beide vrouwen had den plezier in het werk. Dat was te zien aan de enthousiaste wijze waarop spuit en bezem gehan teerd werden. „Gelukkig, dat de wa,terleiding het doet," zei juf frouw Schouten, anders zou het heel wat .moeilijker zijn om. de huizen hier weer bewoonbaar te maken.' Mevrouw Vroe«rh kon de hulp van de sociale werkster best gebruiken. Het valt ook niet mee, om, wanneer er ruim een meter water in de kamer heeft gestaan, de boel weer wat toon baar te maken. Op de vloer lag een dikke laag slib, toen het water gezakt was en in de modder, vlak bij de verroeste kaohel, lagen vier grote dode ratten. Nu is mevrouw Vroegh niet voor een klein tje vervaard,, maar dat was haar wel wat al te bar. Het verwijderen van de beesten heeft ze dan ook graag over gelaten aan haar man, die dijkwerker is. Veel hulp bij het in orde brengen van haar woning kon mevrouw Vroegh overigens niet van haar man krijgen, want die vertrok al gauw naar Zeeland om te ihelpen bij bet herstel van de dijken. ^-an de kleine woonkamer van de familie Vroegh hebben we thee ge dronken. De kaohel stond rood gloeiend. Het verdampende vooht uit vloer en muren had er een drukkende atmosfeer geschapen. Maar daar had de familie Vroegh geen erg in. Zij was terug in haar huis, dat was het voornaamste. De zes kinderen, allen jongens van wie de oudste elf jaar en de jongste vier maanden was, rumoerden in de kamer. Hoewel moeder af en toe moest in grijpen, wanneer Huib (2 jaar) op albumplaatjes kauwde of wanneer Wimke (5 jaar) met een mes speelde, tooh week haar opgewekte humeur niet. „Morgen begint de school weer. Dan ben ik ten minste drie van mijn lum mels overdag kwijt," lachte ze. De baby had met de watersnood een verkoudheid opgelopen. De dokter was geweest en had een drankje voorge schreven. Maar het medicijnflesje was nu leeg. Huib had het in een onbe waakt ogenblik voor zijn mond gezet en uitgedronken. „Kijk eens hoe keurig de kachel er weer uitziet?" zegt mevrouw Vroegh. „De roest zat er een duim dik op." Maar met het dressoir was niets te beginnen. Het lag helemaal uit elkaar. Van de tafel zijn de poten kromge trokken en de stoelen zijn ook on bruikbaar, Gelukkig hadden zij nog een paar stoelen op zolder staan en die komen nu uitstekend te pas. Het beddegoed in de opkamer heeft vader Vroegh nog tijdig naar de zol der kunnen brengen. Zodoende heeft het gezin slaapgelegenheid voor alle maal behouden. De deuren zijn door het water erg gaan kraken en piepen. Bovendien sluiten ze niet goed meer. *Zijt ge al naar de timmerman ge-' Enthousiast hanteert juffrouw Schouten de spuit en mevrouw Vroegh de bezem. op een overall achter de kachel te spinnen. Zij deelt het geluk van de an deren nu het 'huis van de familie Vroegh aan de Nieuwe Steeg in Dussen weer bewoonbaar is. Morgen gaat de sociale werkster er gens anders helpen. Haar taak in het getroffen gebied is voorlopig nog niet ten einde. SCHOUW VOOR DE VROUW" De Bonden van Plattelands vrouwen zijn voornemens tij dens de Landbouw beurs, die van 27 April tot 2 Mei te Utrecht zal worden gehouden, weer ge zamenlijk een tentoonstelling in te richten, die ditmaal de naam zal dragen van „Schouw voor de vrouw". Voorlichting zal worden gege ven op het gebied van woning en efficiency in de huishouding. Voorts zullen worden geëxpo seerd meubelen, woningtextiel, vloerbedekking, huishoudelijke artikelen, glas- en aardewerk. De expositie, die vorig jaar grote belangstelling trok, zal worden ondergebracht in de grote nieuwe Jaarbeurshal op het Croeselaanterrein, die. zoals be kend, ter gelegenheid nan de 60ste (Voorjaars)beurs in ge bruik zal worden genomen. Nummer één van een bezem- dweil-en-boenwas-legioen, dat zich opmaakt om overal in de zich her stellende noodgebieden die typisch vrouwelijke arbeid te verrichten, „waarbij we mannen als kiespijn kunnen missen", zoals de vrouwen en meisjes van dat legioen zeggen. Werkelijk, een Hollandse huismoe der zou er een deuntje bij gaan huilen als ze zo'n zogenaamd drooggekomen huis binnenkwam. Want al is het wa ter dan weg, de qualificatie „droog" in de huisvrouwelijke betekenis van het woord is voorlopig op die woningen nog niet van toepassing. Een ruwe schets: om te beginnen ligt er een vieze, blubberachtige kleisub- stantie van enkele centimeters dikte op de vloeren, let wel: op het vaste kleed in de huiskamer of op het vroe ger zo 'bloedig glimmend gewreven linoleum, 't Behang, voor zover het niet is afgeweekt, geeft maar al te dui delijk aan hoe hoog het water gestaan heeft, meubels, uitgeslagen door het zoute water, zijn gebutst door het tegen elkander klotsen, een smeedijzeren schemerlamp is met een bruine roest' laag overdekt. Doch dyn plicht Aan de wand van een der eerste woningen in Middelharnis, die door drie koene werksters onder handen ge nomen werd, hing nog fier een bordje met het Friese spreekwoord: „Doch dyn plicht en lit de ljue rabje" (doe je plicht en laat de mensen kletsen), een motto dat volkomen van toepas sing is op de 32 dames, die niet bab belen maar doen! Tientallen emmers modder werden met de regelmaat van een klok naar buiten gedragen en daar leeggekieperd. 't Was verwonderlijk te zien, hoe snel de bezige handen al enig schot in de zaal kregen. „Och, nu kennen we de kneepjes nog niet zo, we zijn amper begonnen," vertelde er één, terwijl ze ijverig voortploeterde, „maar over een poosje hebben we binnen een dag een huis bewoonbaar." Zij behoort tot het team, waarover mevrouw GautierVerstoep, echtge note van Berkenwoude's burgervader, de schepter zwaait. „Ik geloof dat bur- f De Duitse regering ondervindt met tiaar voorstel om de huwelijkswetge ving te moderniseren lang geen alge mene instemming. In deze herziening wil zij nl. ook afstand doen van het beginsel, dat de man de beslissende stem in alle familiezaken heeft en de ze maatregel vooral vindt lang niet bij iedereen instemming. De Rooms-Katholiéke bisschoppen hebben hun „tegen" al laten horen. In de Evangelische kerken heeft men zich uitgesproken voor een gedeelde zeg genschap tussen man en vrouw. Deze kerken zien geen gronden om de be slissingsbevoegdheid bij de man alleen houden. Man-en vrouwoordelen zij, moeten gezamenlijk hun beslissingen nemen. Hoogstens willen zij de man in geval van een conflict het laatste woord toekennendoch pas nadat alles gedaan is om het geval lot een oplos sing te brengen. Slechts waar het om de opvoeding der kinderen gaat wil len de Evangelische kerken de be voegdheid geheel aan de man laten. Een dame uit Torquay in Engeland, moest voor de rechter verschijnen om te worden gehoord in verband met haar faillissement. Zij verscheen voor de rechter gehuld in een prach tige mantel van beverbont. De rechter zag de manlfèl en onderkende ter stond de grote 1vaarde en zei: Die mantel moet aan de curator worden ter hand gesteld. Maar Edelachtbare, jammerde de dame, het is de enige mantel die ik heb en ik heb 'm nodig legen de kou. In orde, zeide rechter. „U moogt hem blijven dragen tot 1 Maart." En hij verdaagde de zitting tot die datum. Een 63-jarige drogist heeft in zijn testament bepaald dat zijn 26-jarige dochter en 40-jarige zoon pas hun er fenis 5000 ieder in bezit zul len krijgen als zij 50 jaar zijn, want volgens de overleden vader komt het gezond verstand pas op die leeftijd. En de overledene heeft ook aan zijn !-jarige vrouw gedachtivant hij heeft bepaald, dat zij hun woning zal als zij wed uwe zal blijven. Ove rigens zijn zowel de vrouw als de kin deren niet ontevreden over de voor waarde van him man en vader. De vrouw, die overigens niet aan her trouwen denkt, ziet er een zeer ge rechtvaardigde zorg en bescherming van haar man in en de kinderen zijn de mening toegedaan, dat zij in het verleden inderdaad wel wat te gemak kelijk geld uitgegeven hebben. Zij zijn dan ook niet van plan de voorwaarde aan te vechten. In het Koning George de Vijfde ziekenhuis in Sydney in Australië werd een tweeling geboren met een tussen poos van 56 dagen. Het eerste kind kwam 16 Dec. ter wereld en het tweede 10 Februari. Bij het speuren naar overtredingen van het parkeerverbod bij het. stad huis van New York, ontdekte een agent een auto met. een briefje op het windscherm van deze inhoud: Wij zijn leüën trouwen; geef ons s.v.p. twintig 1 minuten. A Een blauwe overallj waterlaar zen en een wit op blauw gespik keld hoofddoekje, dat is de uni form van de vrouwelijke vrij willigers, die door de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland zijn uitgezonden om de drooggekomen woningen in het eens ondergelopen gebied schoon te maken. Het is een lumineus idee ge weest om deze dames te mobili seren. Want om de huisvrouwen alleen op te laten draaien voor het gigantische karwei, terwijl ze nog zoveel andere beslomme ringen aan haar hoofd hebben, is iets wat ze nu juist net niet er bij kunnen hel''en. Anders dan bij gaven in geld is hier sprake van een geven van zichzelf. Een gedupeerde be woonster zei het zo: ,,'t Is of een zware last van me wordt afge wenteld. Want dat schoonmaken van m'n huis, daar za.g ik nu het meest van alles tegenop." Maar niet alleen uit Zuid-Hol land, ook vanuit Brabant zijn al ploegen dames aan het werk. En nog meer hulp zal zeer, zeer welkom zijn! gemeestersvrouwen hier een taak heb ben," zei deze. „Toen ik van de oproep van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland hoorde, ben ik in onze gemeente onmiddellijk met huisbezoek begonnen en in een mini mum van tijd had ik een fijn team bij elkaar. Er zijn veel boerendochters bij en ook zelfs drie getrouwde vrouwen; 'k heb een ploegje dat de handen uit de mouwen kan steken en ik hoop dat er in heel ons land nog flink wat van die teams zullen worden gevormd. Want d it is me nu al overduidelijk ge bleken: de mensen in de noodgebieden zitten om dergelijke hulpkrachten te springen! Kledingstukken •e vrijwilligsters doen meer dan huizen bewoonbaar maken. Ze ver lenen hulp in de centrale keukens, die er in Middelharnis en Sommelsdijk zijn en ze maken zich verdienstelijk bij het sorteren van de vele kledingstukken, die in de Ned. Ilerv. Kerk van Som melsdijk torenhoog liggen opgestapeld. De animo voor deze originele wijze van hulpverlening blijkt gelukkig verrassend groot te zijn. Maar er zijn ook veel van die vrouwelijke vrijwil ligers nodig. En wel des te meer, naar mate het aantal drooggekomen gebie den groter wordt. (Van een onzer verslaggevers) Tot het leger van meisjes en vrouwen, - dat Hygiëne in het vaandel voert, hoort ook Hannie Baggerman uit Andel. Zij werkt in het Land van Heusden en Al- Kieme hoedjes Cestv'eerdel J hek T\E grootste charme die Parijs voor het nieuwe modeseizoen lanceert, is wel dit milde gebaar: Doe wat u wilt! Deftig gezegd: Er is geen bepaalde ten- dem. Natuurlijk heeft elke mode-ontwer per zijn eigen speciale ideeën naar vo ren gebracht, maar die zijn zo uiteen lopend, dat we gerust kunnen spreken van een wereld van mogelijkheden. Zij die van lange rokken houden, krijgen haar zin, maar de andere cate gorie zal ook niet buiten het mode boekje gaan, wanneer ze haar eigen wegen wenst te bewandelen. De achterkant van onze kleding schijnt interessanter te zijn dan de voorkant. Alle ruimten en accenten worden nd&r en aan de achterkant van de mantels, japonnen en tailleurs ver werkt. De rokken kunnen echter ook kokernauw zijn. La jupe tube, noemt Parijs dat. Het opstaande kraagje heeft niet af gedaan, maar ook de lage uitgesneden hals is „en vogue". Ziende op de verschillende collecties zou men tot de conclusie kunnen ko men, dat men over 't algemeen de la ge taille dicteert, een laag uitgesneden (Van een onzer redactrices hals, natuurlijke schouder lijn, de mouwen soms in gezet, soms aangeknipt. De tailleurs zijn zeer correct getailleerd. De mantels behouden hun rechte lijn. zijn ze wat ruimer. Ook PARIJS MAAKT MILD GEBAAR Sopis handhaaft men hier en daar nog de martingale,de brede rugceintuur. De tailleurs en mantels ziet men vaak kraagloos, maar wel worden ze dan meestal hoog aan de hals gesloten. Ver der krijgt -de robe-ma-nteau weer een grote kans, dë „mantel-jurk", die door alle tijden heen een geliefd kledingstuk is geweest van de Frangaise en. waar mee men steeds zeer gekleed is. Naast de robè-manteaux vindt men ook complets die bestaan uit een mouw loze jurk en een kort jasje waarvan de lengte variërend is. De japonstoffen zijn soepel, eenvou dig bedrukt en luchtig van- weefsel: yersey, shantung, alpaca, zuivere zijde. Ook veel katoen. De Givenchy lanceert als nieuw snufje bedrukt piqué. De modekleuren voor het komende seizoen zijn:-witj beige, koffiebruin en roze. Mogen vele zonnestralen hieraan de onontbeerlijke glans geven! tena, dat ingekapseld is in het stroomgebied der grote rivieren. Hannie is 23 jaar en ze heeft haar opleiding gekregen bij de Protestantse Gezinsverzorging te Eindhoven. Tegen haar dominee heeft Hannie gezegd: „Ik kan toch eigenlijk wel weg uit Andel" en nu helpt ze bij klompenmaker Co- lijn. Zijn vrouw is over haar toe ren geraakt en ligt te bed. Er zijn vijf kinderen in huis. Dat is dus geen klein gezin. Bij alle narigheid is Hannie's hulp een groot geluk voor klompenmaker Colijn. Zijn drijfnatte motoren staan nu te drogen in de bakkerij van de dorps- oakker. Bij de familie Colijn en ook bij ai die andere gezinnen ziet men die Kostelijke en kosteloze hulp node gaan. Maar lang kunnen ze niet blijven, want er wachten nog vele, vele gezin nen op hulp. Uit Helmond, uit Helvoirt, uit Eind hoven heeft men deze broodnodige helpsters gezonden. We hebben ze be zig gezien in het huis van de oudjes Van der Pluim op de hoek van de Kerkstraat in het kleine dorp Hank. Een huis als vele, waar de modder de raamgordijnen tot bijna de helft don ker heetf gekleurd, het aardewerk in de keukenkasten onherkenbaar was, de gootsteen een modderpoel en de wan den een wanhoop voor iedere huis vrouw. De meisjes hier in Hank werkte een Katholieke ploeg, zijn enthousi ast ontvangen door de maatschappelij ke werkster, mej. van Wanrooy, die de vrouwelijke hulpcolonne in dit dorp ieidt, in samenwerking met de sociaal ambtenaar van de secretarie. Ze begin nen iedere morgen om acht uur. Ze boenen, schrobben, dweilen, poetsen en wrijven tot twaalf uur, half een. Tegen tweeën gaan ze verder, maar om zes uur is onherroepelijk het einde van de dagtaak. „Dan moeten we ophouden" zegt mej. van Wanrooy „want om een uur of negen vallen de ogen al toe." nE wanneer ze de volgende morgen met frisse moed beginnen in een ander huis, wordt allereerst de kachel schoongemaakt, opdat er kan worden zij helpt gestookt en opdat er warm water is, veel warm water. Vóór de middag zijn de schorten zwart van het vuil, maar dan ook mod- derzwart ip; Verleden jaar ls in Utrecht gepro moveerd dr. E. A. Cohen, op een proef schrift „Het Duitse concentratiekamp" Van deze dissertatie zei me iemand, die de ganse oorlog in kampen had door gebracht: „Dit is het eerste boek, dat precies zegt hoe het was". Dr. Cohen heeft getracht zich in te denken, hoe het gebeuren kon, dat mensen, van wie men het nooit voor mogelijk zou geacht hebben, vaders van gezinnen, nijvere burgers, die plichts getrouw ieder beroep uitoefenden, ook z'o plichtsgetrouw moordden en op bevel de andere gruweldaden in de con- Iedere morgen krij gen de vrouwelijke vrijwilligers in het noodgebied haar in- - structies van de t 11 -S leidster. -t? Daarna zwermen ze uit. Als ze slag eenmaal beet hebben, zien ze kans een huis in één dag schoon te krijgen. Wat dat betekent, weten degenen, die zo'n huis gezien hebben, waar an derhalve meter wa ter heeft gestaan. De modder ligt er centimeters dik, de meubels zijn uit geslagen en de kachel zit onder een dikke laag roest. <0 centratiekampen voltrokken". De verklaring, die dr. Cohen geeft en die ook ons iets zeggen kan, is deze: „De vorming van de persoonlijkheid begint in het gezin. In het Duitse gezin heerst een autoritaire geest. De vader is de baas en zowel moeder als de kin deren moeten hem onvoorwaardelijk gehoorzamen. Dit autoritaire systeem heerst ook op de scholen èri in de jeugdbeweging. Het resultaat van de opvoeding der kinde ren in de Hitlevjeugd was, dat zij blind gehoorzamend ieder bevel van de Führer zonder tegenspraak opvolgden" Na gezin, school en jeugdbewe ging vond de jonge Duitser in de militaire en de arbeidsdienst precies dezelfde mentaliteit. Vóór het Hitler-regime was trouwens de autoritaire opvatting van alle gezag al in het Duitse volk aan wezig. Eén van hen z'egt: „Door de politieke omstandigheden is de Zwitser, de Nederlander gevormd en zijn wij in Duitsland ook gedurende lange jaren opgevoed wij namelijk tot gehoorzaamheid en tot onverschil ligheid en onverantwoordelijkheid ten opzichte van de politieke realiteit. Het dictatoriale systeem der Nazi's sloot hier prachtig bij aan." Als we nu deze mentaliteit in 't oog houden en dan nog bedenken, hóe de Duitse jeugd van 1933 af leerde door de radio, de film, door krant en boek, van de onderwijzers en heel vaak van de ouders: „De Joden zijn ons ongeluk, de Joden moeten uitgeroeid worden de Russen en Polen zijn minderwaar dige mensen" dan is-het te verstaan dat latere S.S.ers -het vergassen van Joden gelijkstelden met het reinigen van' een huis van ongedierte. Zo ver staan we ook, hoe het bij vele Duit sers mogelijk is, dat zij geen schuld zien. Van één der massamoordenaars zegt dr.- Cohen- ,,De gedachte da'hij ooit voor zijn wandaden ter verant woording zou worden geroepen, was bij Höss nooit opgekomen, want naar hij zei, was iedereen in Nazi-Duitsland (ADVERTENTIE) Opletten de boodschap Goed van vertrouwen als U is, let U soms niet op, of U Uw MAÏZENA DURYEA - die U toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krijgt. Ja, thuis, in het gebruik dan merkt U het verschil gauw genoeg. Want er bestaat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Niet zonder reden wereldvermaard. Vraag dus niet alleen MAÏZENA D UR YEA, maar zie toe dat U het ook krijgt. De naam DURYEA staat op ieder pak. orders geeft, verantwoordelijk is". Uit dit alles zien we, hoe door de op voeding in gezin, school, jeugdbewe ging en maatschappij de mens zo be ïnvloed kon worden, dat hij de groot ste gruwelen bedrijft zonder gewetens wroeging, zelfs in de bevredigende overtuiging, zijn plicht gedaan te heb ben. De vervolgingen achter het Ijzeren gordijn wijzen op een dergelijke men taliteit, die hele generaties vergiftigt en tot misdadigers maken kan. Tegen deze achtergrond staat de vrijheid, die wij in de opvoeding van onze kinderen en in onze reactie op politieke omstandigheden hebben, een vrijheid waarvoor geen offer te groot is. Om deze vrijheid gaat het in de lands- en de wereldpolitiek. Daarom zullen ook de vrouwen en moeders tegenover al wat staatkundig gebeurt niet in „onverschilligheid en onver antwoordelijkheid" kunnen staan op gevaar af dat haar de grootste schatten uit de hand worden geslagen. L. A. L. Br. er van overtuigd dat „de man die de den". RECTIFICATIE De vorige week Zaterdag plaatsten wij op de Vrouwenpagina een schets, geschreven door Joop NneVebout. onderwijzeres aan een Amsterdamse school In de kop en in het er bij behorende kader, meldden wij dat Joop Naerebout on derwijzeres is op een school in de Jordaan. Dit is onjuist. De schrijfster is werkzaam aan de Oosterschool, die staat op de „Eilan-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1