Zorg voor bejaarden en opleiding van meisjes VALDA Oostenrijk Zondag naar de stembus W atersnoodcömmissie Oostenrijk Paardenbaas „jEuropa over Amerika Amerika over Amerika Verre vrienden P.v.d.A.-vrouwen bespreken problemen Wij zijn jegens hen verantwoordelijk Menselijke solidariteit Humanistische verzorging van gevangenen SOCIALISTISCH COMMENTAAR Spreeuwenpraa t HET VRIJE VOLK ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De communisten zijn door de Tweede Kamer uit de door haar Ingestelde Watersnoodcommissie geweerd. Terecht, naar het ons voorkomt. Omdat ook in deze commissie onderwerpen aan de orde moeten kunnen komen, waar de communisten ais „verlengstuk van een vreemde mogendheid" niets mee te maken heljben. De heer Oud meende, dat zulke onderwerpen niet direct In deze commissie behandeld zouden behoeven te worden en verklaarde zich derhalve een tegenstander van de door mr Burger voorgestelde uit sluiting Het heeft ons verbaasd, in de Nieuwe Rotterdamse Courant over deze, uitsluiting te lezen: „dat de Kamer bij gelegenheden als deze wel eens al te gemakkelijk over de aanwezigheid van communisten In haar mid den kan heenlopen". En verderop: de politieke stemming in de Kamer is helaas nu eenmaal niet zo. dat een redenering als die van prof. Oud weerklank vindt". Wanneer de N.R.C. het zakelijk verschil van mening tussen mr Oud en mr Burger in het politieke vlak wil trekken, dreigt zij uit te komen bij de mening, dat de democratie om wille van de verdraagzaamheid waarop zij rust, geen uitzonderingsmaatregelen mag treffen tegen haar belagers. De harde feiten hebben naar onze overtuiging geleerd, dat deze mening bij de huidige stand van zaken onhoudbaar is. Dï vraag of de Oostenrijkse sociaal-democratie Zondag de sterkste partij zal worden in het parlement Is niet de 'belangrijkste, die bij deze verkiezingen zal worden beslist. Want dit kan gelukken als de socialisten hun geringe achterstand op de Volkspartij (39 pet en 40 pet) inlopen, maar het gelukt nog zekerder als de Volkspartij sterk gehavend uit de strijd komt en deze kans is groter dan gene. Immers wordt Figl besprongen door allerlei reactionnaire splinter groeperingen. waarvan de „Onafhankelijken". die reeds zestien man daten in het Parlement hebben, ongetwijfeld de hoogste ogen zullen gooien. Hun leider is dr Butschek, voormalig medewerker van Seyss- Inquart. In zijn stembuscampagne gewaagt hij met trots van de acht tien maanden, die hij in totaal heeft uitgezeten wegens nazistische be ledigingen. Hij rekent op 25 zetels, want zijn partij is niet alleen een vergaarbak van oud-nazi's, maar ook van de Oostenrijkse „Welte- rianen". die tot iedere prijs de samenwerking van de katholieken met „de Marxisten" willen torpederen. De sociaal-democraten worden natuurlijk het felst bestreden door e communisten, die zich verscholen hebben achter de benaming „Volksopposition". Ze trekken op in samenwerking met een dissident socialistisch groepje (onder leiding van Erwin Scharf) en met de „De mocratische Unie" van professor Dobretsberger. Daar ook deze hoogge leerde een onverdacht fascistisch verleden heeft (hij was lid van de regering van Schuschnigg), betwisten de communisten dus de Nazi- stemmen aan dr Butschek. Verwildering van links en van rechts heeft derhalve bij de stem- buscampagne een grote rol gespeeld. Bovendien hebben de communis ten ditmaal voor het eerst terroristisch kunnen optreden in de Russi sche bezettingszone. En de belangrijkste vraag waarover we Zondag uitslüitsel ontvangen is dus deze: is de Oostenrijkse democratie sterk genoeg om zich haar vijanden van het lijf te houden? Wie geen bijzondere studie van de militaire rangen en graden heeft gemaakt zal van de benamingen van officieren, hoofd- en opperofficieren niet veel begrijpen. Hij zou kunnen denken, dat een kapitein (die in het Nederlands hoofdman zou heten), de voornaam ste leider is, want wie kan hoger dan een hoofdman zijn? Maar neen, boven de kapitein staat nog de majoor, hetgeen grotere beduidt. En daarboven staat de plaatsvervangende leider van een colonne of luitenant-kolonel, wat weer minder voor de hand ligt. Na de kolonel' zelf treffen wij nog een rijkgeschakeerd gezelschap van generalen aan. Naarmate het militaire apparaat in omvang en betekenis wint is er een groeiende behoefte aan bazen-boven-bazen. Zo heeft men voor een supergeneraal de titel maarschalk bedacht, hetgeen te merkwaar diger moet heten, waar maarschalk oorspronkelijk paardenknecht? betekent. Het is bekend, dat in Duitsland ook de maarschalk nog promotie kon maken. Hij kon het tot veldmaarschalk, en als hij heel bijzonder .ip de gunst stond zelfs tot rijksmaarschalk brengen. In Rusland ging het anders. Daar heette Stalin als oppergeneraal; eerst generalissimus, wat de alleralgemeenste moet betekenen. Daarna werd ook Stalin tot paardenknecht bevorderd. En nu heeft de Humanité, de Franse Waarheid, in opperste bewon dering voor de tsaar aller Russen een nieuwe titel bedacht: Marécha-; llsslmo ofte wel maarschalkste aller schalken. Wij wachten nu in spanning af wat boven deze titel van paarden-; baas uitgaat. Van één der volksliederen, die eens ons oor streelden en ons hart verkwikten, herinneren we ons de volgende passage: Acht en zestig en op een hoffie, Zat een ouwe keukenmeid. Met een poes en een ketel koffie En haar hart vol bitt're spijt Deze ouwe keukenmeid kwam ons weer voor de geest, toen we in het neutrallstische Franse dagblad „Le Monde" lazen, dat Europa November Jl. de Amerikaanse verkiezingen heeft verloren. Waarna zeer breedvoerig werd uiteengezet hoeveel beter voor Europa de poli tiek van Truman en Acheson is geweest dan de thans door Elsenhower en Foster Dulles gevolgde. Welnu, het waren de Franse neutralisten, die, speculerend op het nihilisme van uiterst links, er in slaagden, de Amerikaanse Democra ten leder belangrijk succes van hun thans als voortreffelijk ge prezen Europese politiek te onthouden, terwijl zij er w e 1 de Ameri kaanse burgers zware belastingen van moesten opleggen. Een en ander heeft er sterk toe meegewerkt, dat „Europa de Ametf- kaanse verkiezingen verloor". Daarom is het berouw van „Le Monde" even steriel als dat van de spijtige keukenmeid In onze kinderjaren. Stevenson, de gevallen presidents-candidaat van de Democraten heeft zijn partij haar ongewoon geworden taak als oppositie aangewezen. Twee hoofdpunten in het beleid der Republikeinse regering, noopten naar zijn mening tot grote waakzaamheid. In de eerste plaats moest voorkomen worden, dat de mensen van de „New Deal" slechts werden opgevolgd door de mensen van „de nieuwe auto's". Waarmee Stevenson dus de vinger legde op het risico van een politiek die al te eenzijdig door zakenlieden werd bepaald. Het tweede gevaar zag de democratische leider in een buitenlandse politiek, die de bondgenoten voor voldongen feiten stelt of aan hen wordt opgedrongen. Willen wij onze vrienden behouden, aldus Steven son, dan mogen we nooit meer terugkeren tot de „dollar-politiek" van weleer, maar dan moeten we de door Roosevelt ingeluide „politiek van de goede buur" in ere houden. Deze constructieve critiek heeft in een groot deel der Amerikaanse pers een stevige bijval gevonden. Dat zij ook door de „liberalen" in het Republikeinse kamp gedeeld wordt is duidelijk. En Europa moge uit dit gezonde voorbeeld van crltlsche samenwerking een betere gedrags lijn afleiden dan uit het gejammer van de neutrallstische keukenmeid. Een wereldkaart hangt aan de wand. Er trekken rode lijnen door die alle wijzen naar ons land. Zo'n lijn stelt „Hulp aan Holland" voor. Veel namen klinken onbekend. Een man uit Koeweit stuurt een pak. En ergens ver uit Chili zendt een vrouw wat kleren in een zak. Er woont een kind in Reykjavik, dat heeft zUn spaarpot omgekeerd. In V&xjö en in Kopervik wordt in de straat gecollecteerd, jy verre vriend, die onbekend en ongevraagd Je by stand bood de wetenschap dat jy er bent is onze winst in deze nood. (Van een onzer verslaggeefsters) In de zittine van Vrijdagmorgen van de Bondsvergadering van de P.v.d.A.-Vrouwenbond kwam de watersnood andermaal ter sprake. Het Tweede-Kamerlid mej. mr N. S. Corry Tendeloo sprak er haar mis noegen over uit, dat in de watersnoodcommissie van de Tweede Kamer Igeen vrouwen benoemd zijn, omdat de fracties dit overbodig vonden. „Nu wordt de watersnood weer bekeken van uit de hokjes van Waterstaat, Defensie, Economie en Financiën, maar de mens met zijn reële noden komt er niet aan te pas", aldus juffrouw Tendeloo. Verder was de hoofdmoot van deze vergadering: de menselijke verant woordelijkheid jegens de ouden van dagen en de werkende jonge meisjes, wier voorbereiding op hun taak als moeder in het gedrang dreigt te raken. aan de vaak onharmonische sfeer in de gezinnen. De eisen van de school zijn veelal te hoog, zodat de meisjes er niet veel aan hebben. Onderwijsvernieu wing is, zoals de meeste groepen ook hebben uitgesproken, erg nodig. Al leen als we de jeugd goed opvoeden krijgen we bewuste mensen. Daartoe behoort ook vakopleiding voor meis jes; dat betekent meer dan alleen het aanleren van technische vaar digheden. Hoe die opleiding zijn moet is een probleem dat nog veel onderzoekingswerk vraagt, want we weten, er nog niet goed raad mee. Verplichte vormingsarbeid tijdens de werktijd zou zeer toe te juichen zijn. Verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes alleen is erg schriel, aldus besloot mej. Bos. Het moet worden uitgebreid tot meisjes in de landbouw en de huishouding en dient gepaard te gaan met ver lenging van de leerplicht. Mevrouw Van der Goes van Naters besloot de vergadering met onder meer de mededeling, dat er voor het Rampenfonds ƒ275 bijeen was gebracht. In het hoofdbestuur werden her kozen de dames: A. van der Goes van Naters—van der Plaats (Wasse naar), D. Heroma—Meilink (Am sterdam), A. C. Ploeg—Ploeg (Utr.), C. P. de Roos—Oudegeest (Amster dam), M. van SchieWouts (Arn hem), A. Thomassen—Lind (Zaan dam), N. VooysTreffers (Heerlen), M. v. d. Wall—Duyvendak (Haar lem), J. Zeelenberg (Rotterdam). Als nieuwe H.B.-leden deden hun intrede de dames F. J. van Gelder- Droste (Den Haag) en T. de Roo— Koopman (Drachten). Met hartelijke woorden werd afscheid genomen van de aftredende leden H. L. Sikkes Hartelust (Friesland) en L. Mey- boom—Broerse (Rotterdam)t Het hoofdbestuurslid mevrouw L. Meyboom—Broerse leidde een actie in ten behoeve van de vrouwengroe pen in de getroffen gebieden. „Die vrouwen zullen er straks behoefte aan hebben eens uit hun zorgen ge haald te worden", aldus spr. Met algemene instemming van de verga dering werd besloten dat in de groe pen gespaard zal worden om die vrouwen de gelegenheid te geven op „De torn" op hun verhaal te komen. Amsterdam-Noord en -Zuid II hadden een voorstel ingediend om bij de Kamerfractie aan te dringen op een bevordering van een wette lijke regeling van de gezinsverzor ging. Mevrouw Ploeg—Ploeg zei, dat vooralsnog van regeringszijde niet wordt gevoeld voor een wette lijke regeling. Op zijn minst zouden er 20.000 gezinsverzorgsters nodigj zijn. Wij hebben er echter met de ongediplomeerden mee maar vier duizend, die in dienst zijn van 73& verschillende instellingen. Het werk staat op ongezonde financiële basisNWe zullen moeten blijven streven naar een wettelijke regeling, aldus mevrouw Ploeg. Het voorstel zal naar de Kamerfractie worden gezonden. Naar aanleiding van een voorstel van De Bilt—Bilthoven betoogde mej. mr J. Zeelenberg, dat er bin nenkort als het wetsontwerp-Wyers aan de orde komt in de Kamer kans is op verbetering van de huwelijks wetgeving. Het is echter dringend nodig, dat de vrouwen daarvoor meer in actie komen. Wat is ouderdom? De rest van de ochtend werd be steed aan het probleem: „Zorg voor de bejaarden". In de verschillende vrouwengroepen is dit onderwerp langdurig bestudeerd. Afgevaardigden ■van enkele groepen gaven een over zicht van hun conclusies over tijds besteding, gezinszorg, woningpro bleem, en dergelijke. Mej. mr. M. Tjeenk Willink, lid van de Eerste Kamer, wierp de vraag op: „Wat is ouderdom?" Een vraag.zonder antwoord. a,l liggen de geschriften erover hoog opgestapeld. Het meest wezenlijke van de ouder dom is misschien wel de nabijheid van de horizon. Het kernprobleem is er niet een van huisvesting en tijds besteding, maar een confrontatie met de laatste en diepste levensvragen. In de rapporten heeft 'men, naar spreeksters mening, het probleem te weinig gezien tegen deze achtergrond. Welwillend medelijden van mensen in de kracht van hun leven is onjuist. Daarmee miskennen wij de diepere zin van de ouderdom. Het pleit niet voor onze cultuur, dat de ouderen daarin de plaats van stiefkinderen in nemen, die niet meer voor vol tellen. In onze maatschappij vindt men helaas nog iets van de tendens van natuurvolken, die hun ouderen als onnuttig terzijde zetten. Wij verdrin ken wel is waar niet onze zestig jarigen maar de 65-Jarigen worden uit hun werk gestoten. De arbeid voor boven de 65-jarigen is een moeilijk pro bleem. dat nog niet is doordacht. Wij dienen ook hier het socialis tisch ideaal van de menselijke waar digheid voorop te stellen en de gelijk heid der kansen voor ieder mens, on geacht zijn leeftijd. Er zijn nu li pro cent mensen ouder dan 65 Jaar. Hon derd jaar geleden was dat maar 5.2 procent. Als wij de leeftijdsgrens voor wer kende mensen op 65 jaar blijven stel len, komen wij voor grote economi sche zorgen te staan. De werkende groepen komen in de verdrukking, want zij moeten zorgen voor de jeugd en de ouderdom. Het is nu al zo, dat 64,3 procent moeten werken vtjor 35,7 proc., die nog niet of met meer productier zijn. Wij kunnen ons eigenlijk niet per mitteren, de mensen zo jong al te laten ophouden met werken. Wij zullen echter meer dan tot dus ver het productieproces moeten in stellen op de mens, in plaats van de mens op de machine. Dat zou de ar beidsvreugde en dus het menselijk ge luk ten goede komen. De pensioen periode hoeft dam niet meer het land van belofte te zijn voor mensen, die zonder vreugde hebben gewerkt, maar die vaak ondervinden, dat „met pen sioen zijn" een grote innerlijke leegte betekent. Mogelijkheden om hun, die werken kunnen, ook werk te geven, moet naar de mening van mej. Tjeenk Wil link het leidende beginsel zijn in de socialistische beweging, al zullen wij wel, zolang de strijd tegen de werk loosheid niet is gewonnen, wat het zwaarste is het zwaarst moeten laten wegen. l\'a de school In de middagzitting begonnen de afgevaardigden met frisse moed aan een nieuw algemeen probleem: „De mogelijkheid van opleiding van meis jes boven de leerplichtige leeftijd". Ook hierover hadden de groepen rapporten ingediend, die ter verga dering werden toegelicht. Mej. W. Bos gaf een samenvat ting van het onderwerp. De over gang van school naar maatschappij is altijd groot, aldus spr. De meis jes, die na de lagere school gaan werken, hebben echter wel erg weinig Kansen. Men is er niet met de fa briek als grote zondebok te bestem pelen; een complex van factoren be- invloedt de werkende Jonge meisjes. Zij moeten de kans krijgen zich volledig te ontplooien. Uitstel tot het zestiende jaar, voor zij in de maat schappij treden, is zeer noodzakelijk. Natuurlijk zijn er financiële be zwaren in de gezinnen, maar we verkorten ook niet de leerplicht om daaraan meer tegemoet te komen. Voorts moeten we aandacht besteden Op de cuituafcle avortd na de eerste congresdag splak de voorzitter van de Partij van dé Arbeid, de heer Koos Vorrink. Hij schetste hoe de nationale ramp ons behalve ver schrikking en verslagenheid ook iets anders gebracht had: een blijde ver wondering over een getuigenis van menselijke solidariteit, een openba ring van scheppende, opbouwende en troostende krachten, die velen van de huidige wereld niet hadden ver wacht. Hij vergeleek het leed met dat van .de vluchtelingen uit Oost-Europa, de millioenen, die in eenzaamheid en verlatenheid zwerven. Zonder huis, zonder uitzicht. Hij maakte zijn toehoorsters dui delijk. hoe wij hier in West-Europa op een bastion van vrijheid staan en hoeveel er afhangt van de bereid heid om voor de geestelijke vrijheid pal te staan. „Wij munten nog al tijd niet uit in gastvrijheid tegen over deze vluchtelingen", riep hij uit. „Wij schieten schromelijk tekort in politieke toewijding en zelfs in menselijke solidariteit." Sprekende over het congres noem de de partijvoorzitter dit een getui genis van de toewijding en de dap perheid van de vrouwen. Het Neder landse socialisme, zo besloot hij. is een nieuw socialisme met nieuwe, 'zuiverder, meer overwogen doelstel lingen. Het is waard daarvoor te strijden. BIJ KEELPIJN PASTI LLES (Van onze parlementsredactie) Indien het Humanistisch Verbond beschikt over bepaalde leden, die vol doen aan de daarvoor te stellen eisen, zullen zij kunnen worden toegelaten als geestelijke verzorgers van gevan genen, zo deelt minister Donker in z(jn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mede. Een van de voorwaarden hiertoe zal zeker zijn, dat deze geestelijke verzorging in geen enkel opzicht die van de erkende kerkgenootschappen zal belemmeren of bemoeilijken. Uiteraard zullen de verzorgers er voor dienen te waken, dat zij de by de gedetineerden nog levende gods dienstige gevoelens niet zullen kwet sen of verzwakken. De Beginselenwet Gevangeniswezen, zo merkt de minister op, laat de mo gelijkheid open van geestelijke ver zorging door middel van persoonlijk contact zowel als van collectieve ver zorging. 2W Vervolg van voorpag. Maar in wezen zal het gaan tussen de socialisten en de katholieke volks partij. Bij de verkiezingen van 1949 was een verschil tussen de volkspartij en de socialisten nog evident: 77 tegen 67 zetels, maar bij de presi dentsverkiezingen van 1951 zakte de Österreichische Volks Partei tot 71 en de socialisten stegen tot 68 zetels. Een gelijk opgaan ditmaal van de twee grote partijen ligt dus helemaal niet buiten het waarschijnlijke eij een kleine overwinning van de socia listen (op grond van grotere ver liezen van de volkspartij) is onte genzeggelijk mogelijk. Temeer waar zich bij de socialisten veel minder af6plintering voordoet eq •<ieed. En hoe staat het met de commu nisten? Als zij kans zullen zien om hun bescheiden aantalletje van vier «etels in het parlement te handhaven, dan zullen zij hun petje wel heel diep mogen afnemen voor de hulp van hun grote Russische broer. Die" heeft er in de Russische bezettingszone (waar o.a. het belangrijke industrie centrum Wiener Neustadt onder valt) geen twijfel over laten bestaan, welke kant de kiezers volgens hen uit moeten. En reeds nu staan de militaire auto's en de vrachtwagens van de Russische T/sip-f abri eken (70.000 em ploye's) klaar, om de arbeiders Zon dag willens of niet willens naar de stemlokalen te brengen. Pas in het stemhokje zullen zij alleen zijn met hun keus. Blijf democratisch En de socialistische minister van Advertentie UTILITAIRE STANDAARD LUXE TRANSPORT Binnenlandse Zaken Helmer heeft daarom gisteren die 70.000 Usia- fabrieksarbeiders nog eens een extra riem onder het hart gestoken en ge zegd: „Blijf democratisch, de stem ming is geheim, niemand kan je dwin gen een andere keus te doen dan Je wilt." Die grootscheepse kiezerstranspor ten zijn dan de afsluiting van een reguliere campagne die de Russische bezetters in hun zone voor de Oosten rijkse communisten hebben gevoerd. Een campagne van verbod van aan plakbiljetten, snel afhuren van za len voor Russische danstroepen als er een politieke vergadering van niet- communisten zou worden gehouden, arresteren en weer loslaten van bur gemeesters die geen aanplakborden aan hun gemeentehuizen wilden laten maken. Van een campagne met ln beslag nemen van kranten op grote schaal, zo zelfs dat een van de bla den. de „Wiener Kurier" aan de vooravond van een „gewaagde" publi catie een kadertje op de voorpagina zette, dat wie de krant de volgende dag onverhoopt niet zou zien ver schijnen een exemplaar in de Ameri kaanse zone kon gaan halen. Boemerang En een campagne ook met voor treffelijk nagebootste honderd schil ling-biljetten, die op de achterzijde communistische verkiezingspropagan da bevatten. Maar dat werkte als een boemerang want de biljetten leken zo goed op de echte, dat vele simpele zielen ze zich als goed geld in de handen lieten stoppen, Ruim 4,5 millioen Oostenrijkse kie zers gaan dus op deze alcoholvrije Zondag van zeven uur 's ochtends tot vijf uur 's middags naar de stem bus om uit 1567 candidaten een keus te maken. Men verwacht minder op komst dan de hier in Oostenrijk nor male 96 procent. Het jaargetijde is zo, dat de bergboeren moeilijk naar beneden zullen komen en de kiezers uit de stad maar al te graag de bergen zullen ingaan. Verder is er, wat ook in de gehele kalm verlopen campagne te merken Was, een zekere matheid te bespeuren in het Oostenrijkse politieke partij leven. Maandagochtend om ongeveer acht uur hoopt Oostenrijk te weten vaar het voor de eerstvolgende vier poli tieke jaren aan toe zal zijn. By K.B. is benoemd tot lid van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, mr J. in 't Veld, oud-minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Advertentie IM. Antwoord op vragen van radio-luisteraars Na de mensen de dieren. Ik zeg na de mensen: niet, zoals een luisteraar my schreef: naast be mensen, want mensen gaan by mij voor. 1 Er zijn over de redding van de dieren uit de watersnood nogal wat brieven binnengekomen. De aanlei ding was een opmerking, die ik een t>aar weken geleden voor de micro foon heb gemaakt over de foto, waarvan ik het meest onder de Indruk ben gekomen. Het was de foto van een water vlakte, waarin twee dieren stonden, een paard en een koe, gelaten wach tend. Het was niet, zei lk, om het lot van die twee bees ten, maar om de ontzettende verla tenheid van dat beeld, dat de foto zo'n diepe indruk maakte. Een lulsteraarster, die aan het red dingswerk heeft deelgenomen schreef mijik kan u gelukkig meedelen, dat die twee paarden gered zijn. Ik hoop het, maar op mijn foto waren het Uit protest tegen het ontslag van een vakbondsfunctionaris by de „Austin"-autofabriek te .Manchester Zijn 2000 arbeiders in staking gegaan. Door deze staking dreigt het werk in de gehele fabriek, waar 21.000 man werken, tot stilstand te komen. door een paard en een koe en dus twij fel ik. Sommige luisteraars waren boos. U houdt niet van dieren, schreven te. Het ging wel om het lot van die twee beesten. Ik heb ze teruggeschreven, dat ik me zou schamen als het lot van twee dieren op een foto mij dieper geraakt zou hebben dan het leed van 1400 doden, e: 'ge honderdduizenden getroffenen en duizenden andere dieren, waarvan talloze aangrijpende foto's getuigen. Neen, het was beslist niet uit medelijden met juist die twee beesten, dat deze foto een die pere indruk maakte dan welke an dere ook. Of ik van dieren houd. Och. dat doet er eigenlijk niet zo veel toe. Ik .wil, wat dat betreft alleen maar zeggen, dat de man, die mij dat schreef, zich geen raad zou weten, als alle dieren, die ik in mijn leven vooral in mijn jonce leven heb gehad, verzorgd, beschermd. aHe hon den, duiven, katten, hagedissen, sala manders, mollen, egels, witte, bonte, grijze en zwarte muizen, kraaien, spreeuwen, een reiger, schildpadden, enz,, zich op een avond aan zijn deur kwamen melden om onderdak voor de nacht. Maar ik ben nooit zover gekomen dat ik dieren even hoog stelde als mensen. Daarom: na de mensen de dieren. Wat niet betekent, dat dieren geen aanspraak hebben op hulp en bescherming. Koeien, paarden, honden en andere dieren, die een Niet aan Pkate hebben in mei aan QRZe menseijjke sa- hun lot menleving, hetzij overlaten on\ economische redenen, hetzij al- de gezelligheid, zo afhankelijk van hun baas. De ineesten kunnen zichzelf niet redden als ze aan hun lot zijn over gelaten. Als ze in nood zijn wachten ze maar op de baas, die voor ze moet denken en handelen. Duizenden heb ben die gelatenheid met de dood moeten bekopen omdat de baas niet meer kón helpen. Het is goed, dat de zorg voor de mensen de bezorgdheid over de dieren niet verdrongen heeft. Ook bij het redden van dieren zijn staaltjes van moed vertoond en er is zelfs een dierenrampenfonds gesticht waar de dierenliefhebbers hun gaven kun nen storten. Na de mensen dedieren. Dat be tekent niet: laat die beesten maar aan hun lot over Om de nuchtere reden, dat het behoud van een zo groot mogelijk gedeelte van onze veestapel economisch noodzakelijk is, maar vooral ook omdat de afhan kelijkheid van deze wezens hun recht geeft op onze bescherming, zijn wij verplicht voor hen te doen wat wij kunnen. TOT VANAVOND OM TIEN UUR. Lieden, die stelen in het rampgebied of zich vergrijpen aan voor de vluchtelingen bestemde goederen, maken misbruik van de nood van anderen en worden streng ge straft. Pieter schreef „Terecht, want in deze ty'd moeten dui zenden kunnen reke nen op het fatsoen van hun medebur gers. Het is nodig, dat de justitie voor beelden stelt om an deren te waarschuwen". Een Rotterdamse huismoeder wil dit soort misdaden niet goedpraten, maar zü meent, dat de Vlaardinger, die een paar laarzen wegnam dit ze ker niet uit weelde heeft gedaan. Vol gens briefschryfster had hij beter een „gewone" inbraak kunnen plegen. Dan had hij er nog altijd beter op gestaan en had naderhand nog een appeltje voor de dorst gehad ook Die laatste suggestie van dat „ge woon" stelen lijkt my overigens nogal vreemd. Diefstal is een misdaad en het zou een mooie boel zijn, wanneer ieder ter oplossing van financiële problemen op het dievenpad ging. Zo'n appeltje voor de dorst is van de allerslechtste kwaliteit! De man deed het niet uit weelde; de zware straf treft niet alleen de Vlaardinger, maar ook vrouw en kind. Dit is de ene zyde van de zaak. En de andere? Daarover zal Pieter iets uit zyn eigen herinneringen ver tellen. In het barre oorlogsjaar 1944 woonde Pieter in een grote stad in het oosten des lands. Deze stad is wekenlang over de gehele wereld het gesprek van de dag geweest. Para chutisten vochten verwoed om haar in hun bezit te krijgen. En de bur gerbevolking, om en naby honderd duizend mannen, vrouwen, kinderen, zieken, zwakzinnigen, ouden van da gen moest evacueren. Deze Rotter damse huismoeder heeft waarschijn lijk wel eens iets gehoord over die kilometers lange in- en ir»trieste stoet, die zich kruipend als een slak over de Veluwe bewoog, heuvel op, heuvel af en moeizaam sjokkend naar een onzekere toekomst. Deze vluchte lingen hadden alles achtergelaten. Hun huis. hun boeltje, waarvoor ze jaren gewerkt hadden, hun zorgzaam bijeengegaarde wintervoorraad, kort om, alles wat het doodgewone leven van alledag voor burgers VEin een grote stad inhoudt. In kleine dorpen, in kippenhokken, schuurtjes van boerderijen, school lokalen hebben die honderdduizend in angstige spanning het lot van de verlaten stad met hun verlaten eigen dommen gevolgd. En steeds weer kwam die vraag naar voren: Hoe zul len wy alles terugvinden? Die vraag heeft een duideiyk ant woord gekregen: Plundering door de bezetter en helaas ook plundering van landgeno ten, zelfs stadgenoten, die hier mis bruik maakten van de nood van an deren. Pieter heeft in die dagen deze plunderingen, dit profiteren van an dermans ellende op welke manier dan ook, tot in het diepst van zijn hart leren verafschuwen en op dat ogen blik stond hij aan de andere kant van dit probleem. De Nederlandse rechter ziet in de behandeling van zo'n zaak beide kan ten. Algemeen belang.... persoonlyk belang. En dat vrouwe Justitia's weeg schaal doorslaat naar de kant van het algemeen belang, kan ik mij vol komen indenken. Vooral omdat ik groot vertrouwen heb in- de>objectivi- teit, de deskundigheid en de mense- ïykheid van de Nederlandse rechters. Onderonsje Ik heb u gisteren verteld van Mieke's witte, eigenmaakte „Hoop", die nu voor het Rampenfonds vaart en wiens ruim op het achterdek almaar volge stopt wordt met los geld. Dan moet ik nu vandaag vertellen, dat een „on deronsje" in „De Rode Leeuw", waar de waardin in haar helderwitte schort ook pannekoeken voor het fonds ver koopt, in de gauwigheid 3.60 heeft opgebracht. Pieter houdt van derge- ïyke onderonsjes.... Van meneer D. E. N. T. ontving ik een papieren gulden en u zult het ongetwijfeld appreciëren wanneer ik vertel, dat D. E. N. T. „doet er niet toe" betekent. Verdere stortingen op het giro nummer van het Rampenfonds: een rijksdaalder van een ja, zo noemde hy zich .Dreesmannetje" uit de Obreenstraat, 2.50 van mevr. D. uit de Joh. Brandstraat, vyf gulden van de wed. A. van K. van het Reigerpad, ƒ1.van J. uit de Meermanstraat en twee gulden van H. uit de Agniesestr. En zo dragen de spreeuwenvrienden ook hun bouwsteentjes by voor het herstel van de noodgebieden. Vergeten we ten slotte niet de aan tekening in ons Boek der Aanbiedin gen: Kleding van Frau A. Esselmann, Frits Reuterstraat, Bielefeld, Deutschland! Startklaar En ten slotte een dringende oproep mede namens het Rode Kruis te Rot terdam: Ledikanten, één-, twee-per- soons en kinderledikanten hebben we broodnodig! Ergens in onze stad sla pen twee stokoude vluchtelingen op de vloer. Zo zijn er meer voorbeelden. De spreeuwenauto staat startklaar. Aanbod Groot is het aantal aanvragen voor kleding. Groot ls gelukkig het aan bod en derhalve noteren we ook van daag: kleding en schoeisel van Van D van de Aelbrechtskade. van K. uit de Groepstraat, van Van B. uit de Busken Huetstraat-, van H. uit Heenvllet, en van H. uit de Putselaan. Kleding alléén van Van V. van de Kanaalweg te Cnpelle aan den IJssel. van K. uit de Agnlesestraat. van H. uit de Hoeksestraat. van L. uit de Bloemstraot en van Van H. uit Rockanje. Voorts tijdschriften van Van E. uit de Hommelstraat en capsules en zilverpapier van C. S. uit Van der Poel straat. Ook de passerdoos voor George, de aan komende ambacht85Choller, hebben wij. WIJ ontvingen zo'n doos van M. uit de Prins Hendrikstraat te Vlaardlngen. Iedereen hartelijk dank! Spreeuwenpot In de spreeuwenpot stopten we 2 50 van De H van het Lorenzpleln te Schie dam. 0.50 van B. van de Lange Hllle- weg en I van K. uit de Paarlstraat. Verlies, vondst Mevr. Koster, Adrianastraat 53. be treurt het verlies van een rode porte- m o n n a 1 e met elf gulden, wat los geld en twee gaspennlngen. Het was geld voor de belasting en dus ls mevr. K. zeer gedupeerd In de omgeving Haspelstraat vond O. van Schie, Bootmanstraat 13. ongeveer drie weken geleden een gladde gouden ring met Inscriptie van naam en datum. Afd. Dieren Peggy ls verdwenen en de fam. Van RIJsbergen, Malvastraat 7b, hoopt dat ze spoedig weer thuis is. Peggy ls een grijs- wlt-brulne ruwharige foxterrier en zij nam 18 Februari de benen. Voor Bertu» „Ik ben een liefhebber van postzegels, maar Jammer genoeg kan lk die niet bekostigen, want mUn vader trekt van Drees. Hopende dat lk ln de gunst mag staan", schrijft de Jongeheer Bertus (oud 14 Jaar) ln zijn mooiste schoonschrift. Pieter zou Bertus en enkele andere aanvragers graag wat postzegels sturen. Helaas ls onze postzegeldoos leeg. Van daar dit beroep op de spreeuwen vrienden. PIETER SPREEUW

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2