Frankrijk moet kiezen MET ZWAARD EN ZWEEP TEGEN DE TOENEMENDE WREEDHEID door Beverley Baxter He ZIJ HEBBEN HET ZELF GEZEGD Zaterdag 21 Februari 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD T door Jacques Chastenet lid van het Instifut de France en van de Raad van de Franse Unie) Min. Bidault naar Londen Door het vele gebruik is de uitdruk king keerpunten in de geschiedenis wat afgezaagd. Toch kan men zich afvragen of de Fransen thans niet op zo'n keerpunt gekomen zijn, namelijk door het besluit dat het parlement in de naaste toekomst zal moeten nemen en waarvan inderdaad Frankrijks lot vele jaren zal afhangen. Zal Frankrijk met de daaraan verbonden voor- en nadelen een westelijke continentale Europese federatie accepteren? (Het Europese leger is overigens slechts een beslissende stap naar die federatie). Of zal het de voorkeur geven aan het isolement (dat men zo men wil autonomie kan noemen)? Dit is nu eenmaal de vraag en met „als" en „maar" kan men wel trachten deze te verdoezelen, maar daarom is zij niet minder scherp en urgent. Het is stellig gewettigd in protocollen garanties te eisen en zonder twijfel zullen onze bondgenotc-n bereid zijn ons hierin tegemoet te komen. Maar als de aanvullende bepalingen de hoofdpunten zouden verzwak ken inplaats van versterken, dan zou het aandringen op aanvaarding van de aanvul lende bepalingen neerkomen op een afwij zing van het essentiële. Men kan het zeker betreuren dat Enge land volhardt in zijn afzijdigheid van de voorgestelde federatie en het is goed dat Mayer, Bidault en Bu- ron naar Londen zijn gegaan om te trachten deze weerstand te overwinnen. Wij vre zen echter dat het a verzet niet te breken 1 is en dat de te ver-: wachten toezeggingen in hoofdzaak formeel zullen zijn m.a.w. ons „ja" afhankelijk te stellen van de volledi ge Britse medewerking zou nochtans „neen" betekenen. Het „neen" is overigens verdedigbaar, mits men goed in het oog houdt wat de consequentie daarvan 'zou zijn zoals reeds gezegdhet isolement. De jongste uit latingen van Eisenhower en Dulles de houding van de regering te Bonn - hoe verschillend ook van die te Londen laten op dit punt geen twijfel. Wie isolement zegt, zegt ook autonomie. En in die richting gaande maakt men stellig een politiek. Mac hier van moet men de gevolgen niet onder schatten het afzien van buitenlandse hulp, verhoogde krachtsinspanning, economische autarchie, versterkte controle, verlaging van het individuele levenspeil ten gunste van de nationale kracht, kanonnen voor boter". Deze offers zijn gebracht door Hitler- Duitsland, door Sovjet-Rusland: zij zijn niet zonder grootsheid. Maar zal het Franse volk bereid zijn, zich dergelijke opofferingen te getroosten? (Laat men niet zeggen dat zij te ver mijden zijn en dat een geïsoleerd Frankrijk, zonder die opofferingen, rustigjes verder zou kunnen leven. Gezwegen van het alsdan dreigende buitenlandse gevaar, zou het zich geplaatst zien tegenover een economische concurrentie, die op korte of lange termijn de ondergang zou betekenen.) Dus vrije toetreding tot de Europese gemeenschap met prijsgeving van souve- reiniteit en afstand doen van waardevolle tradities, die er het onvermijdelijke ge volg van zouden zijn. Of isolement autonomie zo men wil met alle offers die deze autonomie eveneens eist. Men zal moeten kiezen. Het fatale is dat de Fransen misschien door de soepelheid van hun intelligentie, die hun zowel het pro als het contra van een zelfde probleem doet zien niet graag een keus doen. En de gevolgen van deze natuurlijke aanleg zijn in het bijzonder toe genomen door een politiek regiem dat veel sterker is in het critiseren dan in het nemen van besluiten. Kostbare besluiteloosheid In een recent verleden is deze besluite loosheid men zou haast kunnen zeggen willoosheid ons zeer duur te staan ge komen. In 1923 laat Poincaré de Ruhr be zetten. Tegenover Duitsland, dat na zijn nederlaag van 1918 reeds op weg is naar herstel, Ts dit een krachtpolitiek. Op het moment dat deze op het punt staat vruch ten af te werpen, trekt men zich terug en begeeft men zich in een politiek van ver dragen, in de praktijk neerkomende op een successievelijk alles loslaten Deze nieuwe houding zou eigenlijk tot resultaat moeten hebben een blijvende ont spanning van de Frans-Duitse betrekkin gen. Punt. Nadat wij in 1933 hebben toe gelaten dat Hitier de Republiek van Weimar vernietigde, wijzen wij in 1934 het aanbod van diezelfde Hitier tot beperking van de Duitse bewapening af, een aanbod dat zonder twijfel slechts provisorisch was, maar waarvan het accepteren ons een aan zienlijke voorsprong had verzekerd. Betekent dit het terugkeren tot de krachtpolitiek? Neen. Wij laten successie velijk zij het onder protest Duitsland zijn militaire dienstplicht herstellen, het Rijnland hermilitariseren. Oostenrijk in lijven en ten slotte Tsjechoslowakije onder de voet lopen. Resultaathet verdrag van München in 1938. Zijn wij dus besloten Hitier de vrije hand te laten in het Oosten en tevens van plan van het uitstel te profiteren door ons tot de tanden te bewapenen? Volstrekt niet in het voorjaar 1939 versterken wij onze banden met Polen en de Balkanstatcn, be vestigen wij de vroeger gegeven garanties •n verplichten'ons hierdoor tot militaire bijstand bij een oorlogsuitbarsting in het ©osten. Maar de productie, in de oorlogs industrie wordt slechts matig versneld. Ziedaar enige staaltjes van onze tegenzin in: het nemen van besluiten, waarvan wij tussen de twee oorlogen hebben blijk- gegeven. En dan nog een veel erger voor beeld terwijl het systeem van de verdragen van wederzijdse bijstand, waarop onze diplomatie was gebaseerd, de eventuele verplichting meebracht, ver van onze gren zen een aanvalsoorlog te beginnen, was het een zuiver defensief systeem dat van de Maginotlinie waarop onze militaire politiek berustte. Men kent de catastrophe waarop al deze tegenstrijdigheden zijn uitgelopen. Zullen wij nu volharden, ons na een goede start vóór de hindernis terug te trekken? Zullen wij van mening blijven dat formules overlopende van „in principe" en „onder voorbehoud", krachtige resoluties kunnen vervangen? Zullen wij ons blijven verbeel den altijd door slimmigheden de voordelen van twee tegengestelde methoden te behalen, terwijl wij niet anders doen dan er de na delen van incasseren? Het volharden in een dergelijk gebrek aan begrip zou dodelijk zijn. Om dit het hoofd te bieden zou eerst de grondwet zodanig moeten worden herzien, dat de kortstondige combinaties van groepen en ondergroepen de verantwoordelijke minis ters niet langer noodzaken tot een voort durend verstoppertje spelen, waardoor iedere diplomatieke continuïteit wordt be lemmerd. Daarbij is vóór alles een deskun dig en serieus voorgelichte publieke opinie onontbeerlijk. Wij zouden onze medeburgers willen smeken zich niet met frazen in slaap te laten sussen en zonder vooroordelen ernstig na te denken over de problemen, die niet alleen htm eigen lot, maar ook dat van hun kinderen raken. EEN FORT IN DE MAGINOT-LINIE het einde een catastrophe TOTDAT WIJ HET OERWOUD VERLATEN HEBBEN LONDEN, Dinsdag et is een sombere, natte morgen met een leikleurige hemel die geveinsde tranen in mijn landerige tuin laat vallen. Midden op het terras staat een houten tafel met vier houten stoelen, doorweekt door de wekenlange regen," maar wachtend op het voorjaar als dat ooit mocht komen. Ik zit te schrijven in mijn bibliotheek waar de portretten v~n Lloyd George, Winston Churchill, Disraeli en Joseph Chamberlain mij er aan herinnere- dat hij die zitting heeft in het parlement, ••crant- woording schuldig is aan zijn tijd, hoe be-1 antwoordelijk was voor de naleving van de wet, maakte bekend dat in de tussentijd alle misdadigers die tot de dood zouden worden veroordeeld, automatisch gratie zou den krijgen. Een wonderlijk toeval wilde dat de eerste moordenaar die de volgende dag werd be recht, een ellendig individu was die op een misselijke manier een politieagent in mijn kiesdistrict had vermoord terwijl ik in Ame rika was. Bij mijn kiezers had de vermoorde agent, die een bijzonder aangenaam mens was geweest, zo hoog in ere gestaan, dat zij voor de weduwe bijna tweeduizend pond bijeen hadden gebracht. En juist op dit ogenblik kwam hun ver tegenwoordiger -1 ,c- i Amerika terug om langrijk of onbelangrijk hijzelf ook moge i de moordenaar van zijn. de galg te redden! Hier in de bibliotheek zie eel van mijn kiezers levenloze tuin. De tuin past bij mijr stem- beschouwden mij als ming, want weldra zullen wij er in het parle- i cen sentimenteel stuk ment over debatteren of de lijfstraffen in cngeluk en zelfs als Engeland opnieuw zullen worden ingevoerd, i hypocriet. AnH'"an en ik fieb besloten om aan het debat deel te nemen als de voorzitter mij oproept. De standpunten der partijen worden buiten be schouwing gelaten en de kwestie zal beslist worden door de stem van elk afgevaardigde die alleen volgens zijn eiger geweten en zonder partijverschillen znl stemmen. Mijn houding is ietwat gecompliceerd om dat ik in 1948, tijdens, een dergelijk debat over de doodstraf de afschaffing van de dood door de strop had verdedigd omdat het mij verkeerd toescheen dat de staat iemand het leven kon ontnemer. en een moordenaar op deze wijze kor verhinderen om met God tot overeenstemming te komen. Wij wonnen toen met een kleine meer derheid en het is goed mogelijk dat aan mijn redevoering de vier of vijf extra-stemmen te danken waren die nodig waren om de strijd te beslissen. De wet moest echter nog goed gekeurd worden door het Hogerhuis. Chuter Ede, de toenmalige socialistische minister van Binnenlandse Zaken, die ver- ÖMÜA OMEGA HEEFT Her VERTROUWEN VMMWEBEt» Anderen meenden dat ik het wel goed bedoelde, maar niettemin onge lijk had. Tot slot verklaarde het Hogerhuis de be slissing van het Lager huishuis ongeldig en de doodstraf tot op hanging werd weer ingevoerd behalve voor hen die in de tussentijd gratie hadden gekregen. De moordenaar van mijn politie agent wordt thans gevangen gehouden „zolang het Hare Majesteit behaagt". In hetzelfde debat hadden wij ook de lijf straffen in elke vorm afgeschaft, behalve voor aanvallen op cipiers. Hier was het Hogerhuis het mee eens geweest. In de vol gende jaren is geen enkele misdadiger, hoe beestachtig hij ook gehandeld mocht heb ben, geslagen of gegeseld, behalve als hij een cipier had aangevallen. Weidra zal nu het parlement beslissen of de lijfstraffen opnieuw zullen worden in gevoerd. Het is juist dat het aantal geweldplegin gen niet is toegenomen sedert de afschaf fing der lijfstraffen anderzijds zijn de mis daden op zichzelf wel beestachtiger gewor den. Bijna dagelijks publiceren de kranten verhalen over jonge mannen die een oude vrouw de hersens inslaan om haar geld te roven. Er worden barbaarse overvallen ge pleegd op banklopers en chauffeurs van postwagens. Deze zaken zijn moeilijk te ver klaren, want de gemiddelde Brit is zeker niet wreed. Ik moet bekennen dat ik in mijn houding tegenover de strop en de lijfstraffen sterk ben beïnvloed door een bezoek dat ik aan de vooravond van het doodstrafdebat bracht aan de directeur van de Wandsworth ge vangenis. „Ik hoop dat jullie in het parlement de doodstraf zullen afschaffen. Als we hier iemand moeten ophangen, proberen we het altjjd geheim te houden, maar het wordt toch bekend door klopsignalen. De hele ge vangenis wordt dan roerig en opstandig. En dan is er nog cen ander aspect. In de onder wereld is de moordenaar een aristocraat hy doodt en riskeert er de strop voor. Als de strop wordt afgeschaft, zal de onder wereld hem beschouwen als een laffe bruut die doodt zonder zijn eigen nek te riskeren. Ik geloof dat dan de misdadigerswereld zich tegen hem zou keren." „Met lijfstraffen is het anders. Een mis dadiger die gegeseld is, wordt beschouwd als een ellendige stakker. De straf verlaagt hem tot het peil van de schooljongen die met het rietje er van langs krijgt. Hij is een verachtelijk wezen. Voor sommige bruten is geseling de enige taal die zij verstaan." De philosoof, de idealist en de gevoels mens zullen antwoorden dat wij niet langer in de duistere middeleeuwen leven en dat onze beschaving de tijd voorbij is dat de maatschappij zich op de misdadiger wreekte door hem te verminken. Het is moeilijk hier een antwoord op te geven, maar als wij onze tijd critisch be zien, moeten wij tot de slotsom komen dat, al zijn wij in de twintigste eeuw op sociaal, wetenschappelijk en paedagogisch gebied belangrijk vooruit gegaan, deze eeuw toch ook een van de wreedste der geschiedenis is geweest. Daarom zal ik in het Lagerhuis verklaren dat wij de vooruitgang der beschaving moe ten erkennen, doch niet blind mogen zijn voor de opmars der wreedheid. Hun wegen lopen evenwijdig en zij schrijden met bij kans de zelfde pas voort Laten wij echter eens de argumenten onderzoeken van hen die er oprecht van overtuigd zijn dat de invoering der lijf straffen een stap terug zou zijn. Sommigen hunner menen dat misdadigers die geweld daden plegen, geestelijk ziek, erfelijk belast of verbitterd zijn door armoede. Zij zouden dan niet langer bun eigen meester zijn, maar overgeleverd aan Invloeden buiten hun wil. Toegegeven dat ergclykheid en omgeving van invloed zijn, zoals trouwens in ieders leven. Maar zouden zij onder invloeden staan buiten hun wil? Overvallen zjj een bank wanneer de politie staat te kyken? Slaan zij een vrouw neer als haar man thuis is? Neen toch immers! Wij moeten hen daarom beschouwen als mensen die hun lot in eigen handen hebben. Toch is de maatschappij niet geheel vrij te pleiten. De manier waarop de kranten over misdadigers schrijven omgeeft de moordenaar met een aureool niet opzet telijk, maar niettemin gebeurt het. Een ach terlijke jongen kan een nationale held wor den door een politieman met kogels te door zeven. Of hij kan geld krijgen zonder ervoor te werken en in de onderwereld leven als een prins. En als hij ten slotte moet hangen, zijn er misschien duizenden mensen die gratie voor hem eisen alsof hij een nationale held was. De kranten zullen antwoorden dat zij niet te oordelen hebben, maar slechts publiceren, en dat zij het leven slechts weergeven zoals het is. Toch is dit antwoord niet geheel ter zake. De al dan niet opzettelijke verheer lijking van de misdaad door kranten en films heeft een sterke invloed op jonge mensen die hard moeten ploeteren als zij op het rechte pad blijven. Maar ook de maatschappij is niet vrij van schuld. Elke natie der westerse wereld is verwikkeld in de strijd tegen het communis me. In Korea, Malakka en Indo-China ge ven jonge mannen hun leven. Maar terwijl zij sterven in de jungle, voeren jongeman nen van hun leeftijd in het vaderland een wrede, wilde strijd die geen genade kent. Deze lieden zijn niet slechts misdadigers, zij zijn verraders. In de oorlog kan het gebeuren dat de zenuwen van een jonge soldaat na dagen en nachten vol angst het niet langer uit houden en hij ten slotte deserteert. Hier is slechts één straf voor het vuurpeloton. Mr W. H. FOCKEMA AN- DREAE, firmant van het ban kiershuis R. Mees en Zoonen, in een lezing voor de Neder landse Maatschappij voor Nij verheid en Handel„De om wenteling, die zich, niet alleen op technisch gebied, over de gehele wereld voltrekt, is der mate fundamentcel, dat zij de mensheid en dus ook het be drijfsleven voor telkens nieuwe problemen zal stellen. Dreigt onze snel gegroeide vinding rijkheid, waarvan de toepassin gen steeds ingewikkelder wor den, zich niet meester van ons te maken in stede van dat wij haar zelf beheersen?" THOMAS E. DEWEY, gou verneur van de staat New York, in een speech voor de National Republican Club „De geschie denis zal wel tot de conclusie komen dat Wereldoorlog II ontstond als gevolg van het Amerikaanse luchtledig in de buitenlandse politiek en de ge schiedenis zal zeker tot de slot som komen dat de politiek van president Truman tot de oorlog in Korea leidde." Mr Th. J. F. A. DOLK, directeur van de Unie van wa terschapsbonden, in een bijeen komst te Rotterdam r „De jong ste watersnood heeft in ieder geval geleerd, dat in ons land de waterschapszorg op de eerste plaats moet staan. Bezuinigin gen op de begroting van water staat zjjn uit den boze." BAO DAI, keizer van Viet- Nam, in een radiotoespraak „Gij zult een leger krijgen dat op het niveau zal staan van uw vaderlandsliefde. Wij zullen niet de satellieten van China wor den wel zullen wij zo veel mo gelijk met andere Aziatische mogendheden vriendschappelij ke betrekkingen onderhouden." PROFESSOR Mr N. E. H. VAN ESVELD, hoogleraar in arbeidsrecht, sociaalrecht en sociaal-politieke verhoudingen aan de Economische Hoge school te Rotterdam, in zijn intreerede„Veel van het ar beidsrecht is nog uiting van de strijd tegen de allerergste uit buiting en continueert daar mede het beruchte „wantrou wen", hetwelk de samenwer king tussen ondernemers en arbeiders tot op de huidige dag vertroebelt." RAYMOND GUYOT, lid van het Centrale Comité van de Franse Communistische partij, in een tijdschriftartikel„In de ondernemingen en in de werk plaatsen moet de partij de strijd voor de vrede uitdragen. Daar alleen kan met de meeste kans op succes het eenheidsfront van de werkende stand, het cement van het nationale eenheidsfront, worden gemaakt." GENERAAL JAMES VAN FLEET, bij zijn afscheid als commandant van het Achtste Legercorps„Een algemeen offensief van de Verenigde Naties in Korea zou thans met succes worden bekroond. De Geallieerden hebben in 1951 de kansen om de communisten te verslaan, voorbij laten gaan." Maar in Engeland kan de jonge misdadiger die zijn plicht als burger verzaakt een wisselloper neerslaan in de wetensc' p dat zijn leven voor de wet onschendbae 3. Ik herhaalde misdadiger is de deserteur van het thuisfront. Hij moet een ieder <egen zich vinden. In de gevangenissen moeten wij hem trachten te beteren, hem op zijn burgerplichten wijzen, hem ervan overtui gen dat geweld niet loont omdat het geweld uitlokt. En als hij dit niet wil geloven, kan men het hem bewijzen. Als er mensen zijn die menen dat lijfstraffen barbaars en ouderwets zijn, zou ik hen willen herinneren dat het aan de misdadiger ligt of ze toe gepast worden of nP' De misdadiger die een wapen draagt, zou niet gedramatiseerd moeten worden als een dappere handiet, maar gezien moeten wor den als een lafa. I en verrader der ge meenschap. De mi: 'adiger die een weer loze kassier neerknuppelt, moet voorgesteld worden als het uitschot der maatschappij. En wel oor dezelfde organen die hem thans romantiserende pers, de film en de strip verhalen. Te lan^ nebben wij misdadigers aan vaard als een lastig doch onvermijdelijk deel der mensheid. Ongetwijfeld is het onze plicht om voor arbeid en vrijetijds besteding voorwaarden te scheppen die gezond zijn voor lichaam en geestonge twijfeld is het de plicht van kerk en ge meenschap door met woord en voorbeeld de plichten en rechten van het burger schap te propageren. Maar als ondanks alles toch een mis dadiger een slag toebrengt aan de maat schappij, in de vorm van een geweld dadige aanval op een weerloze man of vrouw, dan moet het recht niet alleen ge wapend zijn met het zwaard, maar ook met de zweep. Totdat onze beschaving eindelijk zal kunnen zeggen „wij hebben het oerwoud verlaten en zijn niet langer dieren." LONDEN, Woensdag Het duurt weliswaar nog een maand of tien, voordat Churchill zijn tachtigste verjaardag kan vieren, maar aan één van zijn geschenken wordt reeds hard ge werkt. Het is een boek over het leven van Engelands premier elk hoofdstuk door een andere hand geschreven. Lord Simon zal „Churchill als liberaal" bijdragen Leo Amery „Churchill in twee oorlogen". In andere hoofdstukken zal Churchill als histo ricus worden belicht, als orator, parlemen tariër, schilder en journalist. Als alle interes sen van deze veelzijdige Britse staatsman beschreven worden, zal het boek minstens in twee delen moeten uitkomen. Want Churchill heeft ook nog een naam op het gebied van films, goudvissen, renpaarden, hoeden en zelfs als metselaar. KRONING (I) Bijna driehonderd straal jagers zullen in dichte formatie over Buck ingham Palace vliegen, als koningin Eliza beth H op 2 Juni a.s. gekroond zal zijn. „The greatest combined roar ever heard in the air", is het oordeel der Engelsen. KRONING (II)Bijna 190 oorlogssche pen zullen aan de vlootschouw deelnemen, die op 15 Juni a.s. voor Spithead zal worden afgenomen. „The" greatest Coronation Review ever held", zeggen de Britten, die er nog aan moeten wennen, dat er elf keer zo weinig slagschepen zullen zijn als bij de kroningsvlootschouw van 1937. DIT ENGELAND (I)„Het meester worden van de militaire groet is één van prins Philips eerste plichten als veldmaar schalk" (de Evening Standard, naar aanlei ding van de benoeming van de hertog van Edinburgh tot veldmaarschalk, luchtmaar- schalk en admiraal). DIT ENGELAND (II): „Als de Britse huisvrouwen konden kiezen tussen meer levensmiddelen of meer nylonkousen, dan zouden ze naar alle waarschijnlijkheid naakte benen boven naakte keukenkasten prefereren" uit een rapport, opgesteld door de British Socialist Agricultural Society). Eén van Amerika's leidende jazz-vocalis- ten, Sarah Vaugham (Miss Magic Voice), heeft een daverende ontvangst in de Royal Albert Hall gehad. Voor één uitvoering laat dit 24-jarig ex-fabrieksmeisje zich zeven duizend gulden betalen. En haar gramofoon- platen brengen haar jaarlijks 350.000 gulden op! Haar succes-nummers? „It's Magic", „Everything I Have Is Yours", „Don't Blame Me" en „I Cried For You". L.v. B. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4