Socialisten in Oostenrijl kunnen zegevieren Op Tholen twee polders terug Tousseul alweer in Duitse krant Eventuele winst wordt geen aardverschuiving Staat dekt de kosten van 't verlorene 55 millioen in Fonds Volledige vergoeding van schade tot f 1000.- ZAL GLORIE VAN JAREN 1919 EN '30 HERLEVEN? Gevecht tegen de stroom Elzassers zijn vrijgelaten Duitsers naar Tito-congres Het zwaarste komt nog Drie piraten üit Tanger gezet Gestrand en weer vlot Voorlopig geen aanvragen voor woningsplitsing Gratis klokken voor getroffen duivenhouders Waterschappen behartigen zelf eventuele verbeteringen Rampgebied in beton Maar politie vindt niets... ^BERICHT Democratisch-socialistisch dagblad HcfViijeXolk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Zaterdag 21 Februari 1953 1V*> Achtste Jaargang Nummer 2370 UIIG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. V. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 ct. - GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9. ROTTERDAM TEL. 11X030 REDACTIE 28693, 113949, 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513, 28302. Uittocht uit Egypte ,De groeten van thuisI" llllllll llllllllllilllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli (Van onze speciale verslaggever E. Messer) ZULLEN de Oostenrijkse socialisten hun glorie van de ver kiezingsjaren 1919 en 1930 heroveren en weer de meerderheid in het parlement van Oostenrijk verkrijgen? Als de voortekenen niet bedriegen bestaat de kans dat de verkiezingen van Zondag 22 Februari een overwinning van de S.P.Ö. te zien zullen geven. Een overwinning die overigens geen aardverschuiving zal wor den, maar ten hoogste een kleine zetelmeerderheid voor de Sozialistische Partei Oesterreich zal opleveren. Nu het laatste etmaal voor de verkiezings-Zondag is aan gebroken, komt de waarheid aan het licht: de grootste mede dinger van de socialisten, de katholieke Ö.V.P., begint de ernst in te zien van de kleine, maar talrijke afsplinteringen, die haar logge massa dreigt te ondergaan en waarschuwt nu al vast tegen de gevaren, die een socialistische bondskanselier zouden kunnen aankleven. Die bezorgdheid van de Oester- reichische Volkspartei is overigens niet ongegrond. Daar zijn de weg gelopen middenstanders, onder aanvoering van een bakker uit Wenen, die vinden, dat de ö.V.P. te veel met de grote handelsbe drijven" onder één hoedje speelt. Zij zochten toevlucht in de Christliche Soziale Partei. (Van een speciale verslaggever) DUïZEND MANNEN TE ERG. Dat was de stroom, die door het dijkgat schuurde bij St.-Annaland. Tot tweemaal toe kon dat leger van zakken met klei en honderden mannen de stroom niet beteugelen. De derde keer is het gelukt. Om vier uur, na een zwaar gevecht. Weer twee polders van Tholen, bij elkaar zes honderd ha land, zijn heroverd. Tien dagen heeft dit gevecht tegen vloed en eb bii de Grote Nol geduurd. Ongeveer twaalfhonderd mannen van Tholen. St.-Annalanders. Poortvlie- ters en St.-Maartensdiikers vooral hebben er al die dagen en ook vele nachten moet werken, eer de dam het hield. Draglines of zuigers konden hier bi,j de ondiepe Krabbekreek niet ko men. Het leek eerst een verloren zaak. Misschien als er heel veel volk kwam, was er een kans van slagen, meen den de experts. Dat volk is gekomen. Meer dan duizend man. Zes dagen vulden ze zandzakken. Noorse, en ook mooie witte Braziliaanse zakken uit tal van landen. Dinsdag begonnen zii in de polder achter het diikgat een dam te bou wen. De mensen van Tholen ver wachtten toen dat ze de dijk konden dichten. Ze wisten niet. zoals de op zichters van Waterstaat, hoe fel het water zich verzet als het om de laat ste meters gaat. Maar eergisteren hebben die van Tholen dat onder vonden. De staaldraad, waarmee een zware ijzeren schuit (een bak), verankerd was, knapte. De eb was voordat ze het beseften, al in vloed veranderd en die nam de bak op, smakte hem met nog drie man aan boord dwars door hun zandzakkenbouwsel heen, een paar honderd meter ver in de polder. En wat ze toen ook in het gat plonsden, de stroom nam het mee als waren die zakken van soms meer dan dertig kilo lichte spaanders. Zie verder pag. 5 9 De Franse Nationale Vergadering heeft Vrijdagavond met 300 tegen 228 stemmen de amnestiewet ten behoeve van de twaalf Elzassers in tweede lezing goedgekeurd. Zij zijn vanmorgen voor het aan breken van de dag vrijgelaten en per auto naar hun woningen vervoerd. (Van onze correspondent te Bonn L. J. van Looi) De Westduitse Socialistische Party zal twee toeschouwers zenden naar het congres van de Tito-party in Bel grado, zo heeft de voorzitter van de S.P.D., Erich Ollenhauer, verklaard. Een officiële delegatie kan de S.P.D. wegens de verschillen in opvattingen met de Zuidslavische communisten niet zenden, maar zrij heeft een ac tieve belangstelling voor de politieke ontwikkeling in Zuidslavië en wil daarom toeschouwers sturen. Het gat in de zeedijk bij St.- Annaland is Vrijdagmiddag ge dicht. Nu resten op Tholen nog duizend hectaren land waar de vloed nog kan binnendringen. Door de aanval te richten op de gaten in de dijk bij Stavenisse hoopt men ook dat gedeelte veilig te kunnen stellen. Dit laatste kar wei op Tholen zal echter ook het zwaarste zijn en vermoedelijk zijn. hier vele weken mee gemoeid. In het gebouw van de Unesco te Pariis wordt van 23 tot 26 Februari een bijeenkomst gerouden van verte genwoordigers van 25 jeugdorganisa ties uit verschillende landen. Men zal Daar is verder de aanlokkelyke ..neutrale" partyioze party die zich Alitte, het midden tuisen rechts en links noemt. Daar zijn voorts een aantal weg gelopen ontevreden Jongeren uit de O V.P., veelal oud-frontsoldaten, die zich onder de niet bepaald onbevlekte banier hebben geschaard van de W.d.U., de Wahlpartei der Unabhan- gigen, 'vroeger ook wel V.d.U. of wel Aktion genaamd. Allemaal mooie be titelingen voor een partij die ir wezen fascistisch en herhaaldeiyk duideiyk anti-semietisch is. Een party die ook een kans maakt op een of zelfs meer zetels, Oorspronkeiyk bekeken de Ameri kanen deze W.d.U. met een welge vallig oog. maar ze hebben, nu het anti-semietische en fascistische karakter duidelijk doorbreekt, haar ais een gloeiende steen laten vallen. Meeloper Daar is de aanhang van de geleer de economieprofessor dr Josef Do- bretberger van de universiteit van Graz, het schoolvoorbeeld van de „fellow-traveller", een meeloper met de communisten. Men zegt hier van hem. dat hy de Wilhelm Pieck van Oostenrijk wil worden. Hy prykt nu in leder geval als prysetalagepop op de ïy'st van wat zich noemt de Volksopposition, maar wat in wezen niet anders is dan: de communistische party, versterkt met bovenvermelde en soortgeiyke fel low-travellers en een paar werklozen- comlté's, opgekweekt op de vrucht bare bodem van de stygende werk loosheid (285.000 deze maand), door de communistische agitatoren. Met deze vier, de socialistische .P.O.. de katholieke ö.V.P., de crypto-fascistische W.d.U. en de com munistische volksoppositie heeft men meteen de vier partyen gehad, die een kans maken op een deel van de 165 zetels van de Oostenryke Twee de Kamer, de Bundestag. De andere splinterpartijen maken vrywel geen kans op ook maar één zetel. -m Zie verder pag. 2 Naby Sabadell in Spanje is een gehele kaak van een Mastodont, be horende tot een soort, die ongeveer tien millioen jaar geleden heeft ge leefd, gevonden. Het vorig jaar zijn in deze streek ongeveer dertig fossie len gevonden. Drie Nederlanders, opvarenden van het piratenschip „Esme", dat op 4 October jl. in de Middellandse Zee het schip „De Combinatie" overviel, zyn op verzoek van de Nederlandse gezant in Tanger by een besluit van het internationale bestuur buiten het territorium van dit gebied uitgewe zen. Het zyn de kapitein van de „Esme", E. J. Engelsman, en de beide opvarenden F. Berghuis en J. J. van Delden. De drie mannen zullen naar Marseille worden overgebracht om aldaar te worden berecht, zo verne men wy. Wisselkoersen In- en verkoopkoersen Engels pond 10,56—10.57 Franse franc 1,0781,08 Zwitserse franc 87.0787,17 Zweedse kroon 73,11—73,21 Amer. dollar 3,80 3/163,80 11/16 Belgische franc7,60%7,61% Voorlopig zullen geen aanvragen 'om premies voor woningverbetering en woningsplitsing kunnen worden ingediend. De toevloed van aanvra gen is gedurende de wintermaanden zo groot geweest, dat de beschikbare middelen ontoereikend zyn. Nu dringender zaken moeten voor gaan, kan niet worden gerekend op een spoedige aanvulling van deze middelen. Verwacht moet worden, dat een aantal aanvragen, waar omtrent geen toezeggingen zyn ge daan, zal worden afgewezen. By een eventuele hervatting van de premie- en subsidieregeling zullen deze voor rang krijgen. Er is goed nieuws voor vyf en twin tig door de overstroming getroffen duivenliefhebbers. De Zwitserse Fa- brique d'Horlogerie te St. Blaire heeft 25 STB-klokken voor hen beschik baar gesteld. Een vorstelyk geschenk ter waarde van 5.750.1 Dat danken zy aan het initiatief van de heer J. Rustwat uit Rotter dam, die de fabriek uitvoering van de ramp op de hoogte stelde. VrQwel per kerende post kreeg hy antwoord en naast woorden van medeleven bevatte dat ook de verheugende mededeling van de gift. NOODWET THANS INGEDIEND Het Nederlandse kustvaartuigbar racuda(290 brt) is Vrijdagmorgen bij paal 31 ten noorden van Bergen aan Zee tussen de eerste en tweede bank vastgelopen. Vrijdagavond om kwart over tien, juist toen men de pogingen tot de morgen wilde uitstel len, slaagden de sleepboten Nestor en Hector er in beweging in het schip te krijgen, waarna het spoedig vlot gesleept was. (Van onze parlementsredactie) Het rijk neemt, mèt de wa terschappen, het herstel van de dijken in de getroffen ge bieden voor zijn rekening. Het zal die kosten dragen die gemaakt zijn en zullen worden om de waterkeringen te her stellen in de oorspronkelijke toestand. Dit wil zeggen: de kosten om de dijken hetzelfde waterkerend vermogen te ge ven, dat zij voorheen hadden. Minister Algera heeft, het aange kondigde ontwerp-Noodwet Dijkher stel thans bij de Tweede Kamer in gediend. De Kamer zal het Dinsdag in de afdelingen onderzoeken. Als getroffen gebieden noemt het wetsontwerp de overstroomde gedeel ten van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. De minister behoudt zich het recht voor, ook elders ge legen gebieden onder de wet te doen vallen. Hierbij is o.m. gedacht aan de stormvloedschade aam de dijken te 's-Gravenzande en op Texel. Met het oog op de ontzaglijke om vang van de beschadigmgen, aldus de memorie van toelichting, kan het herstel niet alleen worden overgela- 'ten aan de eigenlijke beheerders, die daartoe niet over voldoende tech nische diensten beschikken. Zowel de Provinciale Waterstaats diensten als de bestuurders en tech nici van de waterschappen hebben reeds voortreffelijk werk verricht. Maar het is al gebleken, dat slechts het rijk in staat is, de grote wer ken uit te voeren. Onmisbaar is een rijke technisch» en organisatorische ervaring, zoal» opgedaan bij de Zuiderzeewerken, de afsluiting van de Brielsche Maas en de Braakman. Het spreekt vanzelf, dat daarbij de medewerking van de deskundige technische diensten der lagere orga nen niet kan worden gemist. Het is dan ook de bedoeling van de minis ter, zo weinig mogelijk af te wijken van de historische taak van de wa terschappen. Hieromtrent wordt met de provin ciale besturen overleg gepleegd. Volgorde en wijze van uitvoering van de werken mogen niet worden bepaald door toevallige omstandig heden en door de ongelijkheid in or ganiserend vermogen der dijkbestu ren. Evenwel moeten het vermogen van de aannemerswereld en het be schikbare materiaal zo doeltref fend mogelijk over de getroffen gebieden worden verdeeld. Het spreekt vanzelf, dat het rijk van de publiekrechtelijke lichamen, die het beheer voeren over de betrok ken waterkeringen, de nodige mede werking verwacht. Wat hun financiële middelen be treft zijn.de waterschappen in hoofd zaak aangewezen op heffingen op de opbrengst van de omslag van onroe rende eigendommen binnen hun ge bied. Deze zijn geheel onvoldoende om de kosten van de herstelwerkzaam heden te dekken. En het is onmoge lijk, de omslag zo hoog op te voeren, dat dit wel het geval zou zijn. De ramp, zo schrijft de minister, is een zaak die het gehele land aan gaat. Het Nederlandse volk heeft dit terdege gevoeld, verleende in' ruime mate financiële steun en getroostte zich veelal persoonlijk offers ten be hoeve van de slachtoffers. Het rijk zal dus het zijne bijdra gen tot het herstel van de dijken. De waterschappen zullen echter zelfi de kosten moeten dragen, liggendi boven die van het herstellen in de oude toestand. Ook hierin kan het rijk een tege moetkoming verlenen. In het Nationaal Rampen fonds was tot Vrijdagavond 55 millioen gulden binnenge komen. bevat bijvoorbeeld netjes alle diep- Want de plannen zijn steeds radica- ten en ondiepten van het Grevelin- Ier geworden en dat zeker na de gen-Krammer-Volkerak. Meer naar grote overstromingsramp. Men zal boven het Haringvliet; rechts het gaan onderzoeken of het mogelijk is Hollandsch Diep. om de grote diepe zeegaten af te Toen deze foto genomen werd, was sluiten, het model (58 meter lang!) nog in En bij die studie zal dit Delftse aanbouw. In het schuurtje (rechts) laboratorium met zijn reusachtige werd gewerkt aan de Biesbosch, die „model Benedenrivieren" weer een zo groot is als een schoollokaal. onmisbare rol spelen. Jazeker, die proeven dienden om kleinde schaal dc jcrderfiaa.ende te ontdekken wat er bij stormvloe- open riviermonden in het zuid-westen den zou gebeuren, maar dan meer in nT, D.rTM, ons land. bijzonder als men in het beton PAGINA 3 "vindt €en Reeds lang voor de ramp van I alvast bepaalde plannen (afdammin- groot artikel OVer de afsluiting Februari bestond dit precies nage- gen, enz.) had uitgevoerd, die men bootste betonnen mode' en werden op hun deugdelijkheid wilde testen. e Zeegaten en de problemen er in de tuin van het Waterloop- Is het wonder, dat thans zo spoe- die daaraan Vastzitten, kundig Laboratorium te Delft proe- dig mogelijk ook de Oosterschelde in ven mee genomen, De voorste „goot" beton zal worden „aangebouwd"? .L.tl(vunv. 1U ni-.. 1L. a. Wat is dit voor reusachtige, voor wereldlijke slang? Het zijn op ver- (Van onze correspondent te Bonn, L. J. van Looi) OPNIEUW heeft de oorlogsmisdadiger Tousseul zich in Duitsland in de openbaarheid vertoond: de in Dusseldorp verschijnende avond editie van „Der Mittag" bevat een interview met de Bredase vluch teling. „Der Mittag" is het blad, dat indertijd ook de mededeling publiceerde, dat Tousseul een onderhoud had gehad met de F.D.P.- afgevaardigde, dr Mende. Klaarblijkelijk is het voor een Duitse krant niet zo moeilijk om een door de politie gezochte misdadiger te spreken te krijgen de Duitse politie zelf zoekt nog steeds tevergeefs. De poli tie-autoriteiten verklaren, 1 redacteuren bewerkt met zgn. per dat elk spoor nagegaan wordt, maar soonlyke brieven, die overigens zozeer dat de nasporingen tot dusver geen op elkaar lyken, dat het duidelyk is, resultaat konden opleveren. dat de actie van een neutraal punt uit De medelingen, die Tousseul aan wordt geleid. ,Der Mittag" deed, zyn niet omvang- IN ZIJN LEVENSAVOND heeft de heer P. H;. de Koster in Amsterdam zyn loopbaan met een academische titel bekroond. Toen hy 55 jaar was nam hy na veertig jaar ambtelyk leven afscheid als referendaris bij de P.T.T. Middelbaar onderwys had hy nooit genoten en hy had dus, toen hy twee jaar later rechten ging stu deren, heel wat in te halen. Gisteren verkreeg hij op zeventigjarige leef- tyd de meestertitel. Toen een zestienjarige bediende van een meubelzaak gistermorgen een kuil aan het graven was. stootte hij op een jampotje, dat 118 gouden tientjes en 5 gouden vyfjes bevatte, daar vermoe- delyk door een Joodse familie begra ven werd. Het Friese Scheep vaartmuseum in Sneek heeft het graf geadopteerd van Eeltsjeb»'"- g Holtrop van der Zee, dat zich in Westermeer bevindt en in zeer ver waarloosde toestand verkeert. In de vorige eeuw genoten deze broers een wereldreputatie als scheepsbouwers, vooral van Friese boeiers en jachten. Arnhem zet alles op haren eri snaren om een millioen aan het Ram penfonds af te dragen. Vandaag hoopt men het doel een flink eind te benaderen door een grootse grabbel ton-actie. MEVROUW LAURA POGUE uit Los Angeles heeft een schadevergoeding van 350.000 dollar geëist van de eige naar van een tien-tons-bus. die acht minuten lang op een voet van haar achtjarig dochtertje heeft gestaan. De chauffeur weigerde de bus te ver zetten, omdat voorschrift was, dat hy na een ongeluk niets aan de bus mocht doen. 3@5> Een Italiaanse piloot, commandant Mario de Ber- nardi. heeft een „armeluisvliegtuig" gemaakt, dat minder kost dan een auto: 3800 gulden. Het zal een snel heid van 145 km per uur kunnen be reiken en kan twee passagiers vervoe ren. De „lucht-scooter" zal in April worden getest. Het toestelletje ziet er uit als een kruising van een ge wone eendekker en een hefschroef- vliegtuig. Verleden week zag de 35-jarige Patrick Culliney, die zestien jaar moet uitzitten, kans uit de ge vangenis van Bristol te ontsnappen: hy kroop door een 45 cm brede ven tilatorschacht beneden zijn cel. Een week lang is hy op vrije voeten ge weest. Toen zag de politie van Huil hem toevallig op straat lopen en re kende hem in. ryk, noch omvatten zy veel nieuws. „Een misdadiger ben ik niet", ze' Tousseul, „laat de Nederlandse rege ring de motivering van myn vonnis maar eens bekendmaken en", zo zei hy „dan zal blijken, dat er slechts sprake ls van politieke misdryven en dat er geen woord over gewone misdaden staat". Uitvoerig schilderde hy voor de redacteur van „Der Mittag" de ma nier waarop de zeven uit Breda zyn ontvlucht. Hy verzekerde ten slotte, dat aan de vlucht zelf geen Duitsers hebben meegewerkt. Alleen vrienden en familie hadden er by geholpen. Systematische actie In de laatste weken is in Duitsland een systematische propaganda voor de Bredase vluchtelingen aan de gang, die werkt met ingezonden stuk ken aan alle kranten. Deze stukken zijn zogenaamd van lezers afkom stig, maar een paar kranten, die na gegaan hebben wie die lezers waren-, kwamen tot de conclusie, dat de adressen onder de Ingezonden stuk ken vals waren. Bovendien worden eveneens syste matisch politieke personen en hoofd- Beperking nodig van preventieve hechtenis Ook minister Donker is van oor deel, dat het vorderen van preven tieve hechtenis met geen ander oog merk dan het verkrygen van een be kentenis of het vergemakkeiyken van het vooronderzoek niet toelaatbaar is. Het Openbaar Ministerie heeft zich in dezen strikt te houden aan het .bope?lde -ir. art. 64 van het Wetboek- van Strafvordering. Reeds minister Mulderye heeft in- dertyd aangedrongen op een uiterste beperking van frequentie en duur dei- preventieve hechtenis, mede in ver band met plaatsgebrek in de huizen van bewaring. Niet alleen de rampschade-bureau's, maar ook de gemeentebesturen stel len schade-aangifte-formulieren beschikbaar voor schade aan onroerende goederen: huizen, gebouwen, e.d. By de schade-bureau's zyn ambtenaren van het departement van Weder opbouw gedetacheerd, die de taxatie van de schade verrichten. Daartoe zyn taxateurs aangetrokken. De werkzaamheden zyn al begonnen. Met het herstel behoeft men overi gens niet op de taxatie te wachten. Men dient echter alle rekeningen, op dit herstel betrekking hebbende, goed te bewaren en t.z,t. over te leggen. Schade tot f 1000 zal, zo ligt in de bedoeling, geheel worden vergoed na aftrek van f 50. Schade tot f 50 wordt niet vergoed. Voor grotere be dragen zal een nader vast te stellen percentage worden vergoed. Wette- lyke maatregelen zyn daartoe in voorbereiding. Afbraak van panden moet pas geschieden na overleg met de hoofdingenieur-directeur van het Ministerie van Wederopbouw in de provincie. Herstel van boerderyen zal ge schieden volgens een regeling als die voor de oorlogsschade. Nederlands schip bij Svenborg gestrand Het Nederlandse vrachtschip „Vi king", dat met een lading kokoskoe ken op weg was van Hamburg naar o.en'.' jg C-"üiièn), is in de Sont ge strand. De schipper heeft hulp van de hand gewezen, daar hij van oor deel is dat zijn vaartuig op eigen kracht vlot kan komen. De stranding is het gevolg van slecht zicht en ys- gang. Weinig verandering De Bilt verwacht van Zaterdagavond tot Zondagavond: Veel bewolking met in het Noorden van het land tydelyk wat motregen, maar in het zuiden en kele opklaringen. Matige tot krach tige zuidwesteWjke wind. Weinig ver andering in tem peratuur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1