Groenland moderniseert zich volkomen AKKERTJES O Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek Vrijwilligheid behoort basis te zijn van alle normalisatie Nederlandse predikanten kunnen de aanpassing van emigranten bevorderen ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 9 Eeuwenoud eiland bezit thans industrieën en bevolking boorde nieuwe bestaansbronnen (Van een medewerkster) LfVENALS de Hollandse en Engelse zeevaarders in de zestiende eeuw in hun wedijver met Span jaarden en Portugezen hoopten het rijke Oosten, waarvan de schatten Europa binnenstroomden, langs een noordelijke zeeweg te bereiken, zo hebben de luchtvaartmaatschappijen in onze eeuw begrepen, dat een verbinding over Groenland de vlugste route is tussen het westelijke en oostelijke halfrond. New YorkShanghai, het is thans slechts een kwestie van uren, evenals San FranciscoMoskou. Een korte stop op Peary Land en in Thule op West- Groenland en de sprong is genomen. Groenland, het vroegere nagenoeg onbekende Groenland heeft het twijfelachtige genoegen op een gevaarlijke viersprong te liggen. Reeds in de tweede Wereldoorlog, toen het eiland van het moederland Denemarken was afgesneden, hebben Deense auto riteiten op Groenland Amerika toestemming gegeven om luchtbases langs de westkust aan te leggen en in 1951 werd er door de Deense regering opnieuw een overeenkomst gesloten. Nabij de kleine neder zetting Thule, de noordelijkste plaats, waar mensen wonen en waar de zon van November tot Februari zich nooit vertoont en temperaturen van 50° onder nul worden geregistreerd, iverd de militaire lucht basis Blue Jay aangelegd. Thans wonen er 6000 Amerikanen alleen mannen in deze aluminium barakkenstad, die de Deense politiek eerbiedigend, geen contact hebben met de inheemse bevolking. „Manhattan aan de Noordpool" noemen de Amerikaanse militairen hun stad, die er een Fifth Avenue en genummerde straten op nahoudt, al is het alleen de toren van het radiostation, die op vijf tien meter na even hoog is als het 202 vei-diepingen hoge Empire State Building op de échte Fifth Avenue. Thule is echter niet alleen een Amerikaans mili tair steunpunt in het hoge noorden. Het zal spoedig ook een vliegveld worden voor het gewone lucht verkeer. Het was de S.A.S., die de eer toekomt in 1952 het initiatief te hebben genomen voor de his- Door de lucht met de overige wereld verbonden torlsche civiele proefvlucht over de Noordpool, maar ook de Engelse B.O.A.C. en de Pan American Air ways hebben het plan via deze korte route naar Amerika en het Oosten te vliegen. Groenland houdt dan op een gesloten land te zijn. zoals het sedert de Deense kolonisatie twee eeuwenlang is geweest. Reeds in de tiende eeuw was de IJslander Erik de Rode, met een handjevol mannen in een open boot naar Groenland getrokken; hij stichtte daar op de zuidkust van het onbewoonde eiland, waar hij slechts sporen van nomaden vond, een tweetal nederzettingen. De Scandinaviërs, die zich moeizaam op de schrale bodem op landbouw en veeteelt toe legden, stierven echter in de loop der eeuwen uit, hetzq in hun strijd met de uit Canada binnentrek kende Eskimo's, hetzij door assimilatie met deze nomadenstammen. De Deens-Noorse Koningen, die ook over de Far 0er en IJsland regeerden, vergaten nooit, dat ook Groenland eens tot hun domein had behoord en trachtten herhaaldelijk door expedities de band te herstellen. Maar eerst in 1720, toen de zendeling Hans Egede met zijn vrouw naar het JO is het leven van f" de Groenlander ra de parlementaire de mocratie in de vorige eeuw werd ingevoerd, Groenland niet langer op de oude "koloniale wijze bestuurd kon blijven. In. de eerste plaats werd er ge streefd naar verbete ring van ondenoijs. Niet alleen leerden alle Groenlanders le zen en schrijven de leerplicht van zeven dicaal veranderd. Hij, die eens als Eskimo een onafhankelijk en vrij bestaan leidde, is nu ingeschakeld in de technisch mechanische samenleving van deze tijd. Ook historische fac toren deden zich daar bij géiden. Het was vanzelfsprekend, dat toen in Denemarken tot veertien jaar is thans ingevoerd maar in iedere nederzetting werd een kleine kern gevormd, die in poli tieke en maatschappelijke problemen werd geschoold. Geleidelijk werd het medezegging schap in eigen regeringszaken voorbe reid en verkregen. Dertien Groenlan ders, die ieder een district in West- Groenland vertegenwoordigen, hebben zitting in de Nationale Raad, waar nieuwe wetten en actuele sociale en economische vraagstukken worden be handeld en begrotingen opgemaakt voor steun aan zieken, ouden van dagen en kinderen. Twee Groenlanders zullen dit jaar voor het eerst hun land vertegen woordigen in de Deense Rijksdag. De weg naar zelfbestuur is ingeslagen. Ook het uiterlijk aspect van het land Is veranderd, sedert de Eskimo tot Groenlander evolueerde. De platte uit steen en graszoden gebouwde hut is aan de westkust bijna overal vervangen door kleurig beschilderde houten huis jes en komt alleen nog in het district Thule en aan de oostkust voor. Toch zijn die houten huizen niet altijd een vooruitgang. Zij zijn slecht geisoleerd en nagenoeg onverwarmbaar. Meubels waren schaars in die oude tijd, toen vele families 's winters samen woonden in één hut. Een houten brits diende als gemeenschappelijke zit- en slaapplaats. Onder de bank stond het keukengerei en het onontbeerlijke vat. waarin de urine werd verzameld, die gebruikt werd voor het looien en strip pen van de huiden. De Eskimo's liepen binnenshuis zo goed als naakt rond. want door de traanlampen, het koken van het vette zeehondenvlees. het dro gen van de natte huidenkleding en het gebrek aan ventilatie, was de bedompte atmosfeer ondraaglijk warm. In hei voorjaar, het jachtseizoen, werd de hut voor een tent verwisseld. Het dak werd van het woonhol gelicht om het door Internationale organisatie van verzetsstrijders Op een te Parijs gehouden congres van het Comité d'Act ion de la Resistance is besloten tot oprichting van een inter- geallieerde verzetsbeweging onder de naam van: Comité d'Action Interalliée de la Resistance (C.A.I.R.De be weging staat onder leiding van George Bidault, minister van Buitenlandse Zaken en vice-premier van Frankrijk. Voor Nederland heeft de Nationale federatieve raad van het Voormalig Ver zet mr B. W. Stomps te Aerdenhout, Vincent Boon te 's-Gravenhage en W. C. Bier te Aerdenhout als vertegenwoor digers aangewezen. Moskou zou er mee hebben ingestemd, dat Charles Bohlen Amerikaans ambas sadeur wordt in Moskou. Hij zal er Kennan opvolgen, die geen persona grata meer was. PRODUCTSCHAPPEN Adviezen door de SER vastgesteld De Sociaal-Economische Raad stelde in zijn vergadering van 20 dezer een ad vies aan de regering tot het instellen van een hoofdpx-oductenschap voor ak kerbouwproducten en productschappen voor granen, zaden en peulvruchten, voor aardappelen en voor veevoeder vast. Een amendement van prof. mr W. F. de Gaay Fortman en vier anderen, dat beoogde besturen van organisaties te horen, vóórdat een productschap een verordening vaststelt, werd met 22 te gen 17 stemmen verworpen. Aan het begin hoorde de Raad staand.' een toespraak van de voorzitter, prof. mr F. de Vries aan. Deze bracht tot uiting hoe diep begaan de Raad is met de slachtoffers van de watersnood. Hij sprak de hoop uit, dat het herstel van de schade snel zal gebeuren. Bij de bespreking van het hoofd eiland trok om het te kerstenen, werd een begin gemaakt met de moderne ontwikkeling. De Eskimo's, die Egede er aantrof, hadden na tuurlijk een geheel andere sociale en economische structuur dan de Scandinaviërs. Hun gehele bestaan draaide om de jacht. De sociale organisatie was dan ook heel eenvoudig. De nederzettingen waren slechts klein om zó van het jachtterrein het grootst moge lijke profijt te trekken. Niemand van de kleine ge meenschap had honger te lijden, zolang er buit ge noeg was. Geschreven wetten waren met van node. Zolang de economische basis van het land nog de zeehondenjacht was, werd er in dit primitieve so ciale systeem weinig verandering gebracht. Naar mate de Eskimo's echter in nauwer contact kwamen met Europeanen en zjj vuurwapenen leerden han teren. gingen de eeuwenoude gewoonten, aangepast aan het leven in het barre klimaat, verloren, met het gevolg, dat toen hun waakzaamheid verslapte, zij tot armoede vervielen. Door het eiland voor af gesloten gebied te verklaren, trachtte de Deense regering de demoraliserende invloed van de Wester se „beschaving" tegen te gaan en tevens door staats monopolie van de handel het volk tegen uitbuiting te beschermen; maatregelen, die nu nog van kracht zijn. Gedurende de twee laatste generaties zyn evenwel grote veranderingen gekomen. De Eskimo van het stenen tijdperk evolueerde in minder dan een halve eeuw tot de Groenlander, zoals hjj zich thans noemt, die leeft in een op de moderne techniek ingestelde maatschappij. Allereerst begon de natuur hem in de steek te laten door hem in plaats van zeehonden, kabeljauio te geven. Tegen 1920 werd het klimaat in het noordelijk halfrond milder en door het war mere water trok de kabeljauw meer en meer naar het Noorden. Daarbij kwam, dat door de roekeloze jacht de zeehonden steeds schaarser werden en niet meer toereikend waren voor de groeiende bevolking. De Groenlander, die visvangst altijd als te tam had verworpen, moest er nu wel toe overgaan. Maar uit het vel van de kabeljauw kon niets worden ge maakt en zo was de visser wel genoodzaakt zijn waar te verkopen, om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien. Uit een primitieve samenleving, Verdwijnend Groenland: primitieve hut bij Thule in het Noorden. waarin ieder gezin door zelf ver zorging in eigen be hoeften voorzag, groeide een maatschappij, die han del dreef door middel van geld. De twee grootste garnalen- en steurgarnalen- banken ter wereld werden in 1948 in de Disco-baai aan de westkust ontdekt. Twee diepvries- en in- maakfabrieken werden in de nabijheid opgericht en de Groenlanders hebben zich thans intensief op de vangst van deze voor export zo uitermate geschikte schaaldieren toegelegd. Ook de haai is door het warmere klimaat noordwaarts gedreven en wordt nu geregeld aan de Groenlandse kust gevangen. Geheel opgegeven is de zeehondenjacht eenter niet. In Noord-Groenland legt men zich er nog terdege op toe, evenals op de walrussenjacht. Heel anders gaat het in het Zuiden toe. Daar hoort men in de kleine havens het geronk van motorboten. De mannen zijn niet meer in vellen en bont gekleed, maar in oli'ejassen. Zij dragen zuid westers en zware rubberlaarzen en hun ambitie is, zoveel te verdienen, dat zij hun motorboot kunnen afbetalen en een grotere aanschaffen. In dezelfde beschutte valleien aan de zuidkust, waar duizend jaar geleden de Scandinaviërs zich op landbouw en veeteelt toelegden, bebouwt nu de Groenlandse boer zijn velden en grazen de uit IJs land geïmporteerde schapen. Slechts kleine gebieden van de stenige bodem kunnen worden ontgonnen, maar toch zijn er in het Juliana-haab-district al 20.000 schapen, dat is evenals op IJsland en de Far 0er één dier per hoofd. Natuurlijk zitten er in een zo bergachtig land als Groenland enorme schatten aan mineralen in de bodem verborgen, maar tot nu toe is slechts het delven van cryoliet, dat gevonden wordt in de rot sen nabij Ivigtut in het Zuiden practisch de enige fjlaats ter wereld, waar deze voor de aluminium- ndustrie zo belangrijke delfstof voorkomt winst gevend. Andere mineralen, zoals koper, goud, zilver, graphiet, nikkel, ijzererts en ook marmer werden weliswaar hier en daar opgedolven, maar de exploi tatie leidde altijd tot groot verlies door het lange vervoer ter zee en de grote kosten, die er aan het opgraven in het ruwe klimaat verbonden zijn. ste oorlog aan de oostkust voet aan wal gezet om er posten voor meteorologische waarnemingen op te richten. Nu be schikt Denemarken er over vele hyper moderne meteorologische stations, die van zulk een groot belang zijn voor het internationale luchtverkeer. Dag en nacht worden er weerberichten per radio naar Europa en Amerika uitgezonden. Groenland eens door het water bijna volkomen van de overige wereld ge scheiden, ia nu door de lucht er ten nauwste mee verbonden. Advertentie-Ingez. med.) Een bonzend hoofd van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee .die helpen direct! J de regen te laten schoonspoelen. Een grondige jaarlijkse schoonmaak! De gezinnen trokken met hun tenten en huisraad in de umiak, de boot, die door vrouwen werd geroeid, over de ontdooide wateren naar een geschikt jachtterrein. De mannen togen er in hun kajak op uit, de vrouwen hadden de handen vol werk met het schoonmaken van de buit, het drogen van het vlees en het verwerken van de huiden tot kleren, laarzen en bedekking voor de boten. De nomade-Eskimo bestaat niet meer, de meeste Groenlanders bewonen nu een houten huisje. Soms, als zij nog op zeehondenjacht gaan. betrekken zij voor korte tijd een tent. maar zij is van can vas en niet langer van drijfhout en dierenvellen gemaakt. De Groenlander slaapt niet meer op een brits, maar in een gewoon bed en hij heeft zich. al is het nog pover, meubeltjes aange schaft. Ook de aard van het voedsel is veranderd, sedert er ook in de winter vers vlees en vis, blikjec, macaroni, ja wat niet al, te krijgen is in dè nog onder Deens staatsbeheer staande win kel. het centrum van iedere nederzet ting. Natuurlijk is ook de typerende Eski mo-kledij aan het verdwijnen. In de hoofdstad Godthaab hebben de vrouwen ie huidenkleding, die zo uitmuntend ge schikt is In het ruwe klimaat al lang verwisseld voor dikgevoerde katoenen stofjes en gepermanente meisjes ziet men er zelfs in nylonkousen op hoge hakken paraderen. Slechts in het kou dere Thule-district en aan de oostkust lopen mannen en vrouwen nog in het noordpool-tenue. zoals wij ons nu een maal de Eskimo's voorstellen. Maar op feestdagen en bij bijzondere gelegen heden wordt overal het schilderachtige nationale costuum voor de dag gehaald »n dan kan men de kamiken. versierd met kleurige, reepjes leer, de bonte anorak met de fel afstekende ceintuur en bovenal de grote kralen schouder kragen van de jonge vrouwen bewon deren. ,OK de Groenlandse vrouw heeft nu Vele meisjes gaan naar Denemar ken of ontvangen in eigen land een op leiding als verpleegster of vroedvrouw, die op eenzame nederzettingen een zware verantwoordelijke taak vervul len en hygiënisch pionierswerk verrich ten; andere meisjes worden naaister, typiste, of hulp in het huishouden bg Deense families, velen werken thans ook in de visconservenfabrieken. De Groenlandse huisvrouw heeft anders genoeg te doen! Zij maakt doorgaans alle kleren voor haar in de regel grote gezin. Zij houdt het huis schoon, kookt en wast en wat vermoeiend en t\jd- Modern Groenland: dagelijkse toch\ naar de winkel, waar alles te koop is. rovend is. zij moet zelf het water met een emmer lilt de rivier of bron schep pen, in de winter zelfs ijsblokken mee naar huis slepen, als er geen pomp in de nederzetting is; want er is geen waterleiding in de Groenlandse huizen. De zindelijkheid is dan ook in arme ge zinnen door schaarste aan water vaak zoek. Wel zijn er in enige nederzettin gen reeds badhuizen en zijn schoolbaden zelfs verplicht, maar toch is t.b.c. maar al te zeer onder de bevolking verspreid. Een zware taak voor de Deense ge zondheidsdienst. die te worstelen heeft met grote sociaal-hygiënische en alge mene sanitaire problemen en met een tekort aan vitaminenrrjk voedsel. Het bijkans ontoegankelijke Oost- Groenland heeft nog het meest het oude Eskimo-karakter behouden. Daar woon de in de vorige eeuw een kleine stam langharige Eskimo's geheel geïsoleerd door.de grote gletschers. Zij leidden nog geheel een bestaan uit het stenen tijd perk" waarin het recht van de sterkste gold. Pasgeboren kinderen, ouden van dagen en, zieken werden in tijden van nood afgemaakt en opgegeten. In 1884 ondernam de Deense ontdekkingsreizi ger Gustav Holm in umiaks een tocht naar Oost-Groenland en vond slechts enige honderden overlevenden van de grote stam, die eens de kust had be volkt. Holm begreep, dat er dringend door de Deense regering moest worden ingegrepen, wilde men "het uitstervende volkje nog kunnen redden. Een Deense nederzetting werd opgericht, waar de Eskimo's vuurwapenen en metalen mes «en konden krijgen om de stenen har poenen en het ondoelmatige stenen werktuig te vervangen en waar zij de overtollige jachtbuit konden inruilen voor geïmporteerd voedsel. Er werd streng toezicht gehouden, dat zrj ook werkelijk het aangeboden vlees en de beren- en zei honden vellen konden mis sen en traan mocht bijvoorbeeld niet worden verkocht. Op een troepje van 352 mensen rustte de hoop om deze volbloed Eskimo's voor uitsterven te be hoeden. Het gelukte! Vijftig jaar later telde de stam al 1470 zielen Het Chris tendom verzachtte de ruwe zeden en door betere wapenen, beter voedsel en de thans ingestelde leerplicht, verkre gen zij een geheel ander levenspeil Maar helaas ook hier deden t.b.c. en syphilis haar Intree. De. ontwikkeling van de luchtvaart bracht nieuwe wetenschappelijke on derzoekingen met zich. Reeds lang was vermoed, dat de Groenlandse ijs kap he'. .veer in Europa en in het Noord-." antische gebied beïnvloedde. De Duitsers hebben dan ook in de laat- Bedrijfskapitaal van Waterbouwkundig laboratorium wordt verhoogd VOORLOPIG TOT ÉÉN MILLIOEN (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 21 Febr. Na het debat en de stemmingen over het ontslagrecht bg arbeidsovereen komsten heeft de Tweede Kamer giste ren nog een aantal ontwerpen zonder veel tegenkanting aanvaard. Over het ontwerp nieuwe regeling omtrent het uitbrengen van explodten ten verzoeke van de getrouwde man aan de vrouw of omgekeerd, maakte alleen mej. mr Zeelenberg enige opmerkingen, welke door minister Donker werden be antwoord. Het ontwerp werd z.h.s- goedgekeurd. Bp het ontwerp wijziging van de grenzen tussen de gemeenten Rucphen, Hoeven en Etten en Leur wisselden de IJSLAND gaf twee postzegels met toe slag uit, waarvan de opbrengst aan de slachtoffers van de watersnood in ons land ten goede zal komen. Zij voorzagen daartoe postzegels van 75 ore en 1.25 kroon van een opdruk. Betere dagen geven kans op uitvoering bouwplan (Van een onzer verslaggevers) De sombere wolken, die zich de laatste jaren samenpakten boven het Museum van de Arbeid te Amsterdam trekken wat weg. Het Museum zal indien on verwachte tegenslagen uitblijven als een jong en nieuw Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek herrgzen. De tijd voor uitsluitend een Museum op het terrein van de krachtig zich ont plooiende Nederlandse industrie, is voor bij. Het bestuur besefte dit en al enige tijd geleden zijn zowel naam als doel stelling volkomen veranderd. Dit blëek goed gezien en het beroep dat men enige maanden geleden op onze industrie deed heeft weerklank gevonden. Niet alleen zijn er aanzienlijke bedragen toegezegd, maar de industrieën als zodanig zullen ook met materialen steunen. Wat de financiële steun van over heidsinstanties betreft vernemen wp het volgende. De provincie Noord-Holland is op haar oorspronkelijke plan terugge komen. zij continueert voorlopig haar subsidie. Aan de gemeente Amsterdam zal binnenkort verhoging van subsidie Worden gevraagd. In het stadsbestuur is een sterke stroming om het instituut te steunen en voor Amsterdam te behouden. Dit is o.m. gebleken uit gesprekken die directie en bestuursleden voerden met burgemeester d'Ailly en met de wethouder voor Open bare Werken, die vooral met het oog op de industrialisering van Amsterdam prijs stellen op dit instituut. Er is nu de industrie steun ver leent alle reden voor het Rpk de in dertijd ingetrokken subsidie weer op nieuw te verlenen. Immers het Rijk staat op het standpunt, dat het Instituut mede door de industrie in stand dient te worden gehouden en aan deze voorwaarde is nu voldaan. De plannen voor een grondige ver- bouwing van de oude schoolgebouwen op de hoek van de Rozengracht en de Marnixstraat zijn reeds in een verge vorderd stadium. Mede dank zp een grote aannemersfirma en de steun van de industrie is men nu zover dat er aan kan worden gedacht de plannen te reali seren. De aannemersfirma zal deze plannen geheel belangeloos architecto nisch uitwerken. Het interieur en de gevels van het gebouw zullen geheel worden gewijzigd. Tevens hoopt men deze gelegenheid te benutten om de nut-| tige ruimte aanzienlijk uit te breiden, zodat men in de toekomst ook beschikt over een depotruimte en een projectie- filmzaal. Dit zou gevonden kunnen wor den door overkappen van de beide binnenplaatsen. Nog zp vermeld, dat uit industriële kringen van verscheidene kanten aan biedingen zijn binnengekomen om zalen in te richten om de bezoekers een beeld te geven van de moderne werkwijze in de fabrieken. Ook het aantal tijdelijke tentoonstel lingen, die zeer veel succes hebben, zal worden uitgebreid. In 19147 is men met dit systeem van tpdelpke exposities begonnen; wp her inneren aan de tentoonstelling over de Amsterdamse haven, die 15.000 bezoe kers trok, die over cacao, met ongeveer een even groot aantal en de woltentoon stelling, die thans open is en die zich eveneens in een grote belangstelling verheugt. heren Scheps (arb.) en dr Mol (k.v.p.) nog kort van gedachten met minister Beel, waarna ook dit ontwerp z.h.s. werd aanvaard. Het tot nu tóe over drie gemeenten verdeelde dorp St Wil- lebrord komt nu (wanneer ook de Eer ste Kamer het ontwerp goedkeurt) onder Rucphen te behoren. Bp het wetsontwerp tot verhoging van het bedrijfskapitaal van de Stich ting Waterbouwkundig Laboratorium te Delft van 500.000 tot 1 mlllloen stelde lr Posthumus de vraag of deze verhoging, nu wij Inmiddels voor de gevolgen van de watersnood zijn komen te staan, wel voldoende is- Minister Algera deelde naar aanlei ding hiervan mede, dat de stichting inderdaad, vooral met het oog op de onderzoekingen tot het voorkomen van dergelijke rampen, het doen van een nieuwe aanvraag tot verhoging over weegt. Tijdnood van minister Van de Kleft, was oorzaak, dat het wetsontwerp be treffende het crediet aan de Handel Mij Albert de Bary Co. N.V. werd aan gehouden tot de volgende week Dinsdag. Aangezien er geen eenstemmigheid bestond over de vraag, of de gemeente Waalre dan wel de staat aansprakelijk is. werd ook (en dit voor onbepaalde tijd) aangehouden de conclusie van het verslag over het verzoek van J. Leijssen. te Waalre, om vergoeding van door hem geleden financiële schade gedurende de tijd. dat zijn zoon, die de Belgische na tionaliteit bezit, ln Nederlandse mili taire dienst is gehouden. productschap voor akkerbouwproducten werd een suggestie van prof. mr Van der Grinten overgenomen om de rege ring te verzoeken door een spoedige wijziging van de wet op de P.B.O. het instellen van hoofdproductschappen mo gelijk te maken. De practijk vraagt hierom. Bezwaren werden ingebracht tegen het instellen van adviescommissies voor thee, koffie, cacao en wijn onder het hoofdproductschap. Waaróm, zo werd gevraagd, stelt men hiervoor geen pro ductschappen in? Prof. dr J. Veraart, voorzitter van de subcommissie van voorbereiding, zeide dat de wet het in stellen van sub-organen toestaat, dat de wens tot het instellen van deze advies commissies uit het bedrijfsleven zelve kwam en dat uit de commissies product schappen kunnen groeien. De heren Chabot en prof. Frietema wilden aanvankelijk vastgelegd zien, dat de (verbruiks)-coöperaties in de be sturen der productschappen opgenomen dienen te worden. Na breedvoerige dis cussie hierover, waarbij werd aange voerd, dat deze vaststelling zou leiden tot wensen van andere groepen, zoals het groot-winkelbedrjjf, en voorts, dat in de practijk bij de bestuursvorming deze organisaties aan bod zullen komen, werd genoemde wens geschrapt. Dagorder van commandant Zeemacht En van generaal Warringa De commandant der Zeemacht in Nederland heeft in een dagorder het personeel van de Koninklijke Marine, zowel het militaire als het burger personeel, dat hulp heeft verleend en reddingswerk heeft verricht, hiervoor zijn bijzondere waardering betuigd. „Er is door u allen, zowel militairen als burgers, zowel het varende personeel als het personeel aan de wal. of zij nu op het terrein van de actie waren of in het achterland, bij de Rgkswerf, de Marine-inventarisdienst, de bureaux, de werkplaatsen of waar dan ook, van hoog tot laag met spoed en energie de nodige hulp tot stand gebracht", aldus de dag order. Ook generaal-majoor J. G. Warringa, bevelhebber in het Derde Militaire Ge west heeft in een dagorder uiting gege ven aan zijn waardering voor de wjjze, waarop de onder zijn bevelen staande militairen van hoog tot laag hun beste krachten hebben gegeven brj hun taak in het rampgebied. Slechts terwille van veiligheid en volksgezondheid mag hiervan worden afgeweken (Van onze correspondent) Hilversum, 21 Februari Nadat zes deskundigen hun visie hadden gegeven op de mogelijkheden van normalisatie, heeft ir F. Donker Duyvls, voorzitter van de hoofdcommis sie voor de normalisatie in Nederland op het gisteren te Hilversum gehouden congres van de Vakgroep Opvoering Productiviteit een samenvatting gege- m van het besprokene. De veelzijdige toepassingen van nor malisatie hebben een karaktertrek ge meen: zij berusten op vrjj initiatief, op vrijwillige samenwerking voor de op bouw van \ormen, op vrijheid bij de toepassing, aldus ir Donker Duyvis. Deze drievoudige basis van vrijwillig heid is een volstrekte voorwaarde voor welslagen. Normalisatie levert niet al leen voordelen op, maar kan ook een gevaar meebrengen, een gevaar, dat in nadeel omslaat, indien de aanbevolen normen tot absoluut voorschrift wor den. In uitzonderingsgevallen zou dan niet de meest practlsche oplossing wor den gekozen. De snelle ontwikkeling van de techniek wordt dan niet gevolgd en kan zelfs worden geremd. Slechts wanneer veiligheid en volks gezondheid zulks vereisen ls het zaak, dat de overheid bepaalde normen In Australië en Nieuw-Zeeland zijn er reeds tien werkzaam (Van onze Haagse redacteur) Dr E. Emmen, secr.-generaal van de synode van de Ned. Herv. kerk, heeft een reis van ca drie maanden door Australië en Nieuw-Zeeland gemaakt, waarbg hij gelegenheid heeft gehad ge sprekken te voeren met vele civiele en kerkelijke autoriteiten, maar ook met Nederlandse emigranten op ver afge legen plaatsen. Dr Emmen heeft de indruk, dat het voor de emigranten in het algemeen zeer moeilijk is een plaats te verwerven. Emigratie moet zijn een dienst, waar voor de autoriteiten in Nederland en in de immigratielanden gezamenlijk de ver antwoordelijkheid dragen. De voorlich ting moet exact en vooral actueel zijn. De emigranten moeten er goed van door drongen zijn. dat zij een pioniersgeest moeten bezitten. Niet de diploma's gel den. maar de mens. Dr Emmen is van mening, dat er ook oor kleine zelfstandige boeren zowel in Australië als in Nieuw-Zeeland moge lijkheden zijn. Men denkt in Nederland voor de land- en tuinbouwers te veel aan Canada; maar men mag Australië hier bij toch niet vergeten. De Nederlandse emigranten zijn in het algemeen zeer welkom in Australië en Nieuw-Zeeland, Men heeft waardering voor de Nederlanders in verband met hun werkkracht, hun betrouwbaarheid hun aanpassingsvermogen. Op het platteland zijn de emigranten beslist meer welkom dan in de steden. Dr Emmen acht het noodzakelijk, dat het opvangen van de emigranten in Australië planmatiger geschiedt. Hij verwees daarvoor naar het werk van de immigratiedienst in Canada. Dr Emmen's taak was te onderzoeken, hoe de situatie van de geestelijke ver zorging is. hoe het staat met het ker kelijk leven. Dat is een afspiegeling van dat in Engeland. De Ned. Herv. kerk onderhoudt voor de emigranten nauwe contacten met de Presbyteriaanse kerk. De protestantse emigranten moeten zich ernstig inspannen om de sfeer daarvan te leren begrijpen. In de overgangstijd acht dr Emmen begeleiding door Neder landse predikanten noodzakelijk. In Nieuw-Zeeland is reeds een predikant der Ned. Herv. kerk werkzaam; er komen er meer. In Australië zjjn er op het ogenblik negen; een tiende vertrekt binnenkort. De meesten van hen zijn verbonden aan een Presb. gemeente. Van Nederlands gezichtspunt bezien is het practische kerkelijke leven er nog niet zo sterk. Dr Emmen hoopt, dat jonge predikan ten en afgestudeerde candidaten bereid zullen zijn eveneens naar Australië en Nieuw-Zeeland te emigreren. Zij kunnen bij het aanpassingsproces een belang rijke bijdrage leveren. Ten slotte verklaarde dr Emmen be tekenis te hechten aan groepsemigratie Op Tasmanië heeft hg daarvan een gun stig voorbeeld gezien. dwingend voorschrift. Wanneer deze dwang evenwel over het gehele front van de techniek zou worden toegepast, wordt het paard achter de wagen ge spannen Dit bleek bijvoorbeeld in de bezettingstijd, toen ons de Duitse nor men werden opgedrongen. Ir Donker Duyvls wees er op, dat ln de afgelopen 37 jaar duizenden des kundigen in ons land vrijwillig hebben samengewerkt om de verzameling Ne derlandse normen tot stand te brengen. De normalisatie is een van de oudste vormen van het streven naar rationali satie en efficiency. Deze gezindheid scheppende gemeenschapsarbeid te ver richten, heeft gemaakt, dat zoveel ln belangeloosheid zowel als in belangen gemeenschap ls tot stand gebracht ln de vorm van normalisatie. Ir Donker Duyvis besloot zijn sa menvatting met te wijzen op het won derlijke versehgnsel dat, wanneer een corm op de juiste wijze ls verwezenlijkt, het grote publiek zich van de aanwezig heid van de norm nauwelijks bewust ls. Dagelijks heeft men geheel of gedeelte lijk genormaliseerde voorwerpen in han den. ma-»r men zou pas opschrikken, wanneer ze niet zouden voldoen aan re delijk te stellen normen: een fietsband moet passen om een velg, een elec- trlsche lamp in een fitting, een stek ker in een contactdoos... Juist waar het zo vanzelf spreekt, dat tal van normen tot de alledaagse prac tijk behoren, vergeet men soms, dat men hierbij onbewust gebruik maakt van een gemeenschapsarbeid, die nog voortdurend moet worden uitgebreid en vernieuwd. Het is noodzakelijk, dat deze arbeid materieel maar ook moreel wordt gesteund door de samenwerking van allen. Bijivietlampjes uit een automaat (Van onze correspondent) N ij m e g e n, 21 Februari Een Nijmeegse rgwielhandelaar heeft iets nieuws bedacht op het gebied van automaten, nl. een rijwiellampjes-auto maat. Door het inwerpen van een munt stuk kan men een voor- of achterlicht lampje. naar keuze, uit het apparaat doen rollen. De eerste automaat is gis terochtend bij het bedrijf van de uit vinder aangebracht. Het is de bedoeling dergelijke automaten ook elders in den lande te plaatsen. (Advertentie-Ingez. med.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3