Houdt U vrouw? Wetsontwerp ontslagrecht aanvaard IVOROL Keres bleef ver beneden zijn gewone vorm x tm* 9 Levendige tentoonstelling over het rampgebied ANDERMAAL EERT DE SICA DE ARMOEDE Het uitkomen besliste over winst of verlies DUIKEN IN DE KRYPTEN Frans voetbalelftal tegen Nederlands profs Damkampioenschap van Nederland begonnen ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1933 7 Advertentie Jngez. med.) Laat haar dan eens een lijstje maken van wat zij op één dag doet. U schrikt ervan. Niemand werkt zo hard en zo veel als een huisvrouw. Voor haar geen 8-uren dag. Zij staat het eerste op en zit 's avonds om 10 uur nog met een berg verstelwerk. Als U dat lijstje eenmaal gezien hebt, wilt U Uw vrouw in het goud zetten. Maar misschien ligt Uw kelder toe vallig niet vol goud. Doe dan iets beters. Help haar van dat lang durige verstelwerk af. Geef haar een nieuwe Pfaff-naaimachine. Een schit terende draagbare electrische koffer machine kost niet meer dan f 373.- en U kunt de machine nog op ge makkelijke condities betalen ook. U houdt van Uw vrouw? Laat haar dan niet langer een slavin van de verstelmand blijven. Verlicht de taak, die zij zo vol toewijding doet. Zij verdient het. Zij verdient een échte Pfaff! Pfaff-naaimachines zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de speciale Pfaff- naaimachinehuizen. Mocht het adres U niet bekend zijn, schrijft U dan naar: Pfaff Naaimachines 's-Hertogenbosch. Motie die meerderheid had kunnen krijgen door samenloop van omstandigheden verworpen (Van onze parlementaire redacteur) VG ravenhage, 21 Februari. TVE Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen U omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten gistermiddag zonder hoofdelijke stemming aanvaard, met aantekening, dat de communistische fractie wilde geacht worden te hebben tegengestemd. Het heeft echter heel wat voeten in de aarde gehad, voor het zover was. Over de motie-VanHijckevofsel (k.v.p.)Oud (v.v.d.) is nog een strijd van ruim een uur gevoerd welke, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze editie kort hebben kunnen melden, door een ongelukkige samenloop van omstandigheden ongunstig voor de indieners is afgelopen. ZOALS men weet, beoogde deze motie de regering uit te nodigen om het artikel, dat aan de rechter de be voegdheid geeft de beëindiging van een dienstbetrekking „kennelijk onredelijk" te verklaren en aan de wederpartij een schadevergoeding toe te kennen, niet in werking te doen treden vóór het be paalde in de artikelen 6 en 9 van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen hiermede tot een sluitend geheel zou zijn gemaakt. Het zou gisteren waarschijnlijk vrij wel onmiddellijk tot een stemming over deze motie kunnen zijn gekomen, zo dr Schouten (a.r.niet een nieuw vraag punt in het debat had gebracht. Waar om, zo vroeg hij, komt gij eigenlijk met een motie en niet met een amendement, bijvoorbeeld op het laatste artikel van het ontwerp, waarbij wordt bepaald, dat de bepalingen dezer wet in werking treden op een bij K.B. vast te stellen tijdstip Mr Van Rijckevorsel had geen be daar, wanneer do heer Schouten zelf met een dergelijk amendement zou komen, maar het was voor hem op dat ogenblik blijkbaar nog niet geheel zeker, dat hiertegen geen gegronde technische bezwaren zouden kunnen worden In gebracht. Prof. Oud stelde de zaak daarop aldus scherper: Inderdaad is zulk een amen dement niet o n mogelijk, in dien zin, dat in dit laatste artikel zou kunnen worden bepaald, dat artikel 1639 S pas zou worden ingevoerd krachtens een nadere wet. Dat, zo zei da heer Oud, kunnen wij dan straks nader bezien, wanneer dat artikel aan de orde is. Er was echter geen enkele aanleiding, de motie niet te aanvaarden, Integendeel, dat 'is zeer gewenst, omdat zij een principiële uitspraak brengt, welke voor de minis ter een aanwijzing is, in welke richting SCHAAKRUBRIEK DE laatstgehouden wedstrijd om het kampioenschap van de U.S.S.R. geeft aanleiding tot het vaststellen van de volgende twee belangrijke feiten: le. dat Botwlnnlk. die in de laatste jaren met matig succes aan enkele wed strijden had deelgenomen, thans weer zijn superieure vorm heeft getoond. Botwlnnlk is onlangs aan de Technische Hogeschool tot dootor gepromoveerd, zodat vermoedelijk aan studieredenen de oorzaak van zijn minder succesvol optreden moet worden toegeschreven 2e. dat Keres. die zowel in het vorige als in het daaraan voorafgaande toernooi de kampioenstitel veroverde, thans ver beneden zijn gewone vorm bleef en zich met een bescheiden plaats moest tevreden stellen. Een verklaring hiervan kunnen wij niet reeds als de ongekroonde koning begonnen te beschouwen. Al nemen wij in aanmerking, dat In on derstaande partij de leider van de witte stukken een van de sterkste Russische spelers is. zal men. Indien de naam van zijn tegenstander niet in het hoofd was vermeld, stellig niet. vermoeden, dat deze Keres luidt Vergelijk bv. deze partij met die tussen Keres en Simagin in onze ru briek van 15 Maart 1952. Nlmzo-Indlsch Wit: Gelier Zwart: Keres 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7—e6 3. Pblc3 RfS—b4 4. e2e3 De Rubinstein-variant, die in Rusland veel aanhangers heeft. 4f... b7b6 Dit antwoord treffen wij reeds aan vóór dat aan deze opening officieel de naam van Nimzowitsch werd verbonden. Het werk ook een panr maai in de match Bot- winnikBronstein toegepast. 5. Rfl—d3 Het gebruikelijkst Is hier 5. Pge2 om verdubbeling van de c-plon te voorkomen. 50—0 6. Pgl—f3 7. 0—0 8. Reld2 9. Rcl3Xc4 10. a2—a3 11. a3xb4 12. Rd2xc3 Het is niet duidelijk de koninginnen ruilt d7d5 Rc8—b7 Ó5xc4 c7cö c5Xd4 d4X'c3 Pf6—e4 ivaarom zwart niet met Rf3: vervolgt. Immers na 12Ddl 13. Tfdl Rf3:, 14. gf3.. Pbd7 is er niet veel aan de hand. Of geschiedde dit enkel om wit niet de twee raadsheren tegen twee paarden te laten? 13. DdlXd8 Tf8xd8 14. Tf ldl Td8—c8 Opnieuw niet erg begrijpelijk, waarom zwart zonder strijd de d-lijn prijsgeeft en niet Pbd7 speelt. De onderstelling, dal zwart gedacht heeft Rc4 aan te vallen is te simpel, want dit stuk mag niet geno men worden wegens TdS mat. 15. Rc3—el Kg8—18 Hierna moet wit de raadsheer up c4 dek ken of deze verplaatsen Was het echter niet beter, nu het paard op el niet vee! meer te verrichten heeft, dit naar f6 terug te trekken? 16. Tdl—dé K£8—e7 17. Tal—dl TcSc7 18. Pf3—e5 Verhindert Pd7. 18f7—f6 19. Rc433 Stelling na 19. Rc4—d31 Re4: 19Pe4—d6 Wit heeft fraai berekend, dat zwa het nadeel komt, als hij op e5 neemt 19feó20. Te4Rei:, Pc6, 22. b5. Na de tekstzet komt ook niet geheel zonder kleerscheuren af 20. Rd3Xh7! f6Xcó 21. Td4Xd6 Rb7d5 22. Td6Xd5 e6Xdö Weliswaar beeft zwart de kwaliteit ver overd. echter, ten koste van twee pionnen 23. TdlXdS TcS—cl 24. Kglf 1 Pb8c6 Eindelijk komt het paard uit de hoek. tiaar een belangrijke rol krijgt het niet »eer te vervullen. 25. Kfl—e2 26. Td4Xd8 27. Rel—c3 28. Rh7gRt 29. Uif4 Ta8d8 Pc6Xd8 Ke7—e6 Ke6d6 e5Xf4 P-dSè6 Kd6—d5 pion verliezen e3xf4 31. Rc3—e5 Zwart moet nu. nog eet zonder enige compensatie. 32. Re5Xg7 Tel—c8 Dit is nodig, daar 33. f5 dreigde. 33. RgSXeet Kd5xe6 ■34. Ke2—f3 Tc8—c4 35. Rg7—c3 Ke6d5 Zwart had hier zonder enig gewetens bezwaar de strijd kunnen staken 36. h2—hé a7a5 37. béxaS Tc4Xc3t Dit zullen wij maar wanhoop noemen want van een. normale Keres mogen wij niet aannemen, dat hij zijn a-pion nog enige toekomst zou toedenken 38. "b2Xc3 b6Xa5 39. hé— h5 Kdóe6 40. Kf3e3 Zwart geeft 't op. PROBLEEM No. 95 J, Hannelius (le prys toernooi Arbejdcn-Skak 1952) de Kamermeerderheid deze kwestie wenst te zien opgelost. Ook prof. Romme (k.v.p.) mengde zich nog een ogenblik in dit belangwekkende debat, waarbij hij de visie van de heer Oud volledig bleek te delen. Bovendien richtte prof. Romme zich nog even scherp tegen mr Burger (arb.), die had getracht een politiek element in dit geschil te brengen. Natuurlijk sprak ook minister Donker bij dit alles nog zijn woord mee en kort gezegd kwam diens houding hierop neer. dat hij de motie niet „onaanvaard baar" noemde, maar haar wel „ernstig ontraadde". Toen kwam dan de stemming, waarbij de motie werd verworpen met 39 tegen 36 stemmen. Tijdens deze stemming deden zich echter enige incidenten voor, die voor de parlementaire geschiedenis zeker in de rubriek: „Parlementaire varia" thuishoren. Ir Van Dis (st. geref.) stemde tegen deze motie, maar dat was een vergissing, welke echter, zodra de volgende naam eenmaal is genoemd, niet meer kan worden her steld. Onmiddellijk daarop sprong zijn fractiegenoot ds Zandt op en verliet, onder grote hilariteit, in draf de vergadering. Waarom ds Zandt dat deed? De ver klaring moet deze zijn: Er zijn In de Kamer twee fracties, oie nu eenmaal nooit verdeeld stemmen: de communis ten en de staatkundig gereformeerden. Ds Zandt nu, die vóór de motie was, wilde zelfs in dit geval blijkbaar niet tegen zijn fractiegenoot instemmen en... verliet daarom de vergadering. Tot overmaat van ramp bleek toen r Van Rijckeyorsel zelf de presentie lijst niet te hebben getekend, hetgeen pas tot hem doordrong, toen de stem ming geëindigd was en zyn naam daar bij niet was afgeroepen. Zou ir Van Dis, zoals eigenlijk zjjn bedoeling was geweest, vóór in plaats van tegen hebben gestemd en zouden de heren Zandt en Van Rijckevorsel hun stem w e 1 hebben uitgebracht, dan zou de motie met 39 stemmen voor en 38 tegen zjjn aangenomen. Formeel zou het thans, naar het ons voorkomt, nog wel mogelijk zijn ge- f; X A M M t A A - JL OPLOSSING No. 94 E. M. Hassberg. 1, Pb5, enz. G. W. J. ZITTERSTEYN weest, toch nog het voorgenomen amen dement in tc dienen, maar wij geven toe, dat dit niet erg elegant zou zijn geweest. De voorstemmers bij de motie waren: de K.V.P., de V.V.D., de K-N.P., de A.R.-leden Schouten, Van Eysden, Van der Zaal,-Fockema en Verkerk en het C.H.-lid mr Van der Feltz. Meer succes hadden de heren Van Rijckevorsel en Oud met een amende ment op artikel 1639 W. Dtt artikel noemde onder do „gewichtige redenen" voor de onverwijlde beëindiging van een arbeidsovereenkomst „belangrijke ver anderingen in de omstandigheden, welke van dien aard zijn, dat de dienstbetrek king billijkheidshalve dadelijk of na korte tijd behoort te eindigen". Het amendement Van Rijckévorscl-Oud be oogde nu, de toepassingsmogelijkheden van deze bepaling te verruimen en uit Le breiden door de schrapping van het „belangrijke". Dit amendement werd z.h.s. aangenomen, waarna als conse quentie van deze beslissing, di't woord bij onmiddellijk Ingediende nota van wijzigingen van de minister ook op enkele andere plaatsen werd geschrapt. Een amendement van mej. Tendeloo (arb.), dat de bedoeling had om te voorkomen, dat een werknemer, die in een geding tot herplaatsing in het gelijk is gesteld, zijn Inkomsten uit loon zou derven gedurende de tijd, dat de werk gever verzoekt het bevel tot herplaat sing te wijzigen in betaling van een afkoopsom werd, toen niemand het bleek te bestrijden, door de minister overgenomen. Eenzestal amendementen van de communistische fractie werd stuk voor stuk met alleen de stemmen der com munisten voor, verworpen. Na deze wederwaaniigheden zag de minister zijn ontwerp eindelijk aanvaard op de boven reeds vermelde wijze. Handelsblad Cineac Herstel in drooggemaakte polders Behalve de uitgebreide reportage over de ramp, en de herstelwerkzaam heden aan de dijken, kan het journaal In de Handelsblad Cineac ons deze week ook het begin van het herstel in de drooggemaakte polders tonen. Een ver heugende gebeurtenis is dit, ook al is het nog maar een zeer klein en beschei den begin. Met man en macht werken die Zeeuwse vrouwen die niet behoefden te evacueren om haar huizen weer schoon te krjjgen. Dulmendik zit alles onder slib en vuil, geen voorwerp, geen meubel dat niet grondig onder handen moet worden genomen. De evacuatie van Zlerikzee is inmiddels (voorlopig) beëindigd. Op de film ziet men de laatste evacué's schoorvoetend ver trekken, Ook op Teasel is men bezig met herstel H.M. de Koningin brengt er een bezoek, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de vorderin gen. Het buitenlands nieuws laat ons iets van de herstelwerkzaamheden aan de dijken in Engeland zien. alsook de tewaterlating van een Engels vlleg- kampschlp, een van de modernste ter wereld, voor de Engelse Marine. In Van week tot week tenslotte laat een beeldschone juffrouw het nieuwe Pa- rijse kapsel bewonderen, wordt de straatversiering voor de Engelse Kro ningsfeesten vervaardigd en strijden in Helsinki Russen en Nederlanders om de wereldtitel schaatsenrijden. Russische organisaties hebben onge veer 950.000 gulden bijeengebracht tot steun aan de slachtoffers van de over stromingen dn Engeland. Ten bate van kleuterscholen in getroffen streken (Van een onzer verslaggeefsters) Meer dan ooit is het nodig dat de Zeeuwse kleuterscholen de beschikking krijgen over goed materiaal, beter dan wat zij voor de ramp hadden. De kleu ters kunnen de gebeurtenissen der laatste weken niet verstandelijk begrij pen en om hun emotieB te uiten zijn zij afhankelijk van de kleuterschool en van het materiaal dat die kleuterschool hun lean verstrekken, aldus de directrice van de Gemeentelijke Vormschool voor Onderwijzeressen aan voorbereidende scholen te Amsterdam, mejuffrouw A. C. van der Tuin. Aldus ook de wethou der van Onderwijs, mr A. de Roos, die sprak over de noodtoestand bij het kleuteronderwijs, zoals die voor de ramp al in vele plaatsen in het getroffen ge bied heerste en die de nadruk legde op het grote belang juist dit onderwijs, waar zoveel van kan afhangen, krachtig te steunen. De leerlingen van de Vormschool hebben een tentoonstelling georgani seerd over de ramp en de betekenis van het rampgebied voor Nederland, onder de titel De noodklok blijft luiden. Mevrouw d'Allly verrichtte gisteravond na de Inleiding van mej. Van der Tuin wethouder De Roos de symbolische opening, door de geldkist in het gym nastieklokaal te openen en er de eerste bijdrage ln tc leggen. De tentoonstelling is zeer levendig. Tekeningen wisselen de foto's van de overstromingen en de (Interessante) statistieken af. Er han gen gegevens over 'het ontstaan van een springvloed, een Beaufort-stormschaal, uitknipsels van buitenlandse kranten, gedichten en ook kindertekeningen, waaruit een wonderlflke voorstelling van dijken en gaten daarin blijkt. Aan de andere kant van het bord met kleu- tertckeningen hangen gesprekken over de ramp: „Kan de Brouwersgracht ook overstromen? Als het regent loopt hij vol". „Maar dan kan de Palmgracht ook wel overstromen en dan gaan we op zolder zitten bjj de duiven." Om geld binnen te krijgen houden de leerlingen van de Vormschool ln een van de lokalen een verkoop van door hen gemaakte voorwerpen. Fiere, houten paardjes zijn er bij, met manen en staar ten van touw en een trots papier „Luctor et Emergo", papieren en stof fen Zeeuwse boertjes en boerinnetjes, plastieken en een gezellig lappenkussen. Bovendien kunnen de bezoekers de teke ningen die overal in het gebouw hangen tegen een door hen zelf te bepalen prij9 kopen. Als zelfs dit het hart van de be zoeker nog niet vermag te vermurwen zijn er nog een tearoom en een loterij. En al het geld dat binnenkomt is voor de kleuterscholen Vandaag is de tentoonstelling in het gebouw aan de Pi eter Langenaykstraat 44, 's middags van twee tot vijf geopend, 's avonds van acht tot elf. Maandag voor het laatst, van acht tot elf 's avonds. - Dr H. J. de Graaf te Wassenaar is aan de Leidse universiteit als privaat docent ln de nieuwere geschiedenis der Indonesische volken toegelaten. Steeds sterker spreekt de stem van zijn hart IN zijn nieuw werk Umberto D. (De Uitkijk), wederom naar een sce nario van Cesare Zavattini, heeft de Italiaanse filmkunstenaar Vittorio de Sica de uiterste consequentie getrokken van de armoede, die reeds lang het leid motief van zijn films ls geweest. Hij heeft deze rolprent opgedragen aan de nagedachtenis van zijn vader, die, even als De Sica's Umberto Domenico Fer rari, als gepensionneerd ambtenaar moest trachten, met een karig pen sioentje het fatsoen der stille armen te bewaren. Het onuitgesproken, onuit sprekelijke leed van een oude dag in nooddruft en verlatenheid werd in Um berto D. aangrijpend verpersoonlijkt. Het filmwerk ademt de devote nederig heid, die De Sica bezielt tegenover de eerbiedwekkende smarten van zijn mis deelde naasten, waarin hij zich steeds bezonkener, steeds Inniger verdiept, om zijn eredienst van de broze armoede te celebreren als een feest van toewijding. In Umberto D. komt men fragmenten tegen, die aan werk van Chaplin doen denken. Het hartzeer van de eenzame ouder dom, geconcentreerd in Umberto D., is te eenzamer door de armoede, te nijpen der door de honger, fe verdrietiger door de fatsoensbegrippen, die de werkelijk heid van alledag steeds hardnekkiger loochent. Zijn net kamertje, dat h\j nooit helemaal kan betalen, wordt eerst be zoedeld als een onkies pied-d-terre, per BRIDGERUBRIEK DE orige week bespraken w(j een slam spel uit de wedstrijd tégen Oostenrijk, waarbij het uitkomen van grote be tekenis was. Wij vestigden er toen de aan dacht op, dat dit probleem vaak tot grote moeilijkheden aanleiding geeft. Als pendant wederom een spel uit deze edstrijd, waarbij de speler, die moest uit komen. het eveneens uiterst moeilijk had waarbij zelfs het uitkomen beslissend i voor de afloop. Noord A 6, 5 V a- 7- 5, 4, 2 4 'n, 10. 2 8, 5, 2 Advertentie-Ingez. med.) Het neusje van de zalm... En .niet duurderdan andere» DITMAAL weer een krypto-krulswoord- puzzle. Hier zijn de ómschrijvingen: Horzontaal: 1 Zo'n streek is har teloos geweest. (6) 4 Wat op flinke af stand over het IJ vooral wordt ver wacht bij de tun nelplannen. (4) 7 Iets waar nog wel wat aan te doen valt, of Delfts ma teriaal voor een college mijnbouw kunde. (8) 8 Een Brabantse ge- meente's wijn. (6) 10 Zulk hout is niet zo goed, al zit er olm in. (8) 13 Onze krant komt van een er van. (6> 14 dan hond, zo'n oude aap? (7) 15 Hoe beter de zaak draait, hoe meer publiek ei- komt. (6) 18 De tegenslag vult bijna het hele be richt. (7) 19 Al horen wij er yeel van, we houden ons op een afstand. (6) 20 Vis in ere houden, betekent geen margarine gebruiken. (7) 25 Een onnozel dier; maar pas op voor de brutale achterkant! (6) 26 O. man je hart raakt van streek, zal zijn vrouw hebben geroepen toen haar man hier wegrende. (8) 27 Hij gaat en keert terug als iemand, die wat voor anderen presteert. (6E 28 Dit dier is van voren een schaduw. (8) 29 Als men in deze gemeente een slechte stemming krijgt, gaat men Elspeet. (4) 30 Uit dit drankje kan een kater groeien! (6) Verticaal: 1 Hier zal men zijn best doen een lage rjj te vinden. (6) 2 De groei getuigde van weinig "ver stand vroeger. (6) 3 Hy heeft zo weinig verstand, dat hy de thee in de rivier gooit. (6) 5 Wat een thema anaérs aardig kan maken. (8) 6 Dit wapen zit vol verre mogelijk heden. (8) 7 Hij luistert niet, als een vreemde duif. (4) 9 De leden van dit lichaam hebben oren. (6) 11 Popelde om een willoos werktuig te zijn. (7) 12 Zakt tot moeders ontzetting. (7) 13 Al blijft hij trouw staan, hjj is anders echt in de war. (7) 16 Deze gemeente is blijkbaar lichtvaar diger dan andere. (6) 17 Een prachtige bloem is maar voor de helft een denkbeeld. (8) 18 Het klinkt alsof die iets wat van meer belang is hebben te zeggen. (8) 21 De klassieke veerman raakt de kluts West A a. h, 7, 4, 3 V - 4 a, b, 8 Jft a, v. 10, 6, 4 Oost A v- b' 10, 9 h, v, t 4 9, 7, 6, 3 Zuid 4» 8. 2 10. 9, 8. 6 4 v. 5. 4 jb h. b, 9, 7 W-O kwetsbaar. Z is gever. In kamer I (Oostenrijk W-O) verliep het bieden onder constant passen van Z-N W: 1 in Sch.; O: 4 In Sch.W: 6 in Sch. Waarmee moest N uitkomen? gunstige kans zelf niets in KI. hebbpnde dat hij het voor zijn partner ln die kleur bederft. R.? Hieraan zyn natuurlijk voor- delen verbonden. Heeft Z R.v., dan winl men door de uitkomst met R. een gewich tig tempo. Maar natuurlijk loopt men gevaar W-O een R.-slag te geven, anders niet zou zijn gemaakt. H.a.? Men maakt misschien deze slag. maar men i liest een tempo. Troef? Hieraan ls het minst te bederven, maar hier staat even tueel tempo-verlies tegenover, Voor alios valt Iets te zeggen, maar tegen alles kan men ook argumenten aanvoeren. Geen aan gename positie voor N. Gezien het nietszeggende bledverloop be sloot N maar een afwachtende houding aan te nemen en koos hij de defensieve uitkomst met Sch.: W„ op tafel met Sch. aan slag, speelde H.h. na, waarop hij R.8 uit eigen hand speelde. N Kwam hierdoor met H.a. aan slag. maar kon toen winst W niet meer voorkomen, daar W R b. op zijn vrygespeelde H. kon opruimen. In de andere kamer (Oostenrijk Z-N) ging het bieden eveneens onder constant issen van Z-N als volgt: W: 1 in Sch.; O: 2 in H.; W: 3 ln KI.; 4 in Sch.; W: 6 in Sch. Door dit bledverloop had N meer aan leiding met R. uit te komen dan in kamer I. Hij deed dit dan ook, waarop de v. bij Z en" het a. b(j W kwam. Hierna speelde W terecht Kl.a. en KI. na; op tafel werd af getroefd. Toen volgde H.h. van tafel. W hoopte, dat 7. H.a. zou hebben. Hy speelde eveneens R. bij. Maar toen N in deze kamer met H.a. aan slag kwam, kon hij R.h. in casseren, waardoor W 1 down ging, Zoals men ziet, is het uitkomen met R. voor W fataal en leidt elke andere uit komst tot winst. Aldus verloren wij op dit spel 1530 pun ten (10 matchpunten). MR F. W. GOUDSMIT kwijt op deze vreemde boerderij. (6) 22 Verenigde? (6) 23 Deze wetenschap wordt met al niet meer toegepast. (6) 24 Dit paard zit veel in de tuin. (4) Oplossingen uiterlijk 2 liefst per briefkaart met linkerbovenhoek. Februari, ,puzzle" in Uitgeloofd zyn weer een prys va gulden en twee prijzen van 2.50. De oplossing van de puzzle van Februari luidt: HANDELSBLAD 18409675680 en X 2 De prys van tien gulden is ten deel ge vallen aan de heer K. Compaan, Aalst (N.-B.); de prijzen van ƒ2.50 zyn toe gekend aan de heren J. C. J. Abrahams, Vlissingen, en H. H. Traanberg, Amster dam. FILMS VAN WEEK DE verhuurd. Dan zegt de hardvochtige hospita hem de huur op. Hij vindt een kortstondig asyl in een ziekenhuismaar dra begint de wanhoop weer. Hij pro beert te bedelen, hij kan het niet: de reeds uitgestoken hand trekt zich terug in een vaag gebaar. Ten slotte zoekt hij, geheel uitgeput, alleen nog de dood. Maar hy heeft nog de verantwoordelijk heid voor één levend wezen, zyn hondje. En dit hondje behoudt hem voor het leven. Hoe hij zal kunnen leven? Dit weet noch De Sica, noch de toeschou wer. Maar de dood is nog eenmaal over wonnen Met weinig woorden en een overstel pende beeldenstroom vertelt De Sica zijn relaas. Hy heeft, zoals zo vaak. indrukwekkende vertolkers gevonden onder mensen, die nooit acteurs zyn ge weest. Zijn Umberto D. Is Carlo Bat- tisti. professor in de taalkunde aan de universiteit van Florence. Een naaister tje, een boerenmeisje van de Abruzzen werd het kleine dienstmaagdje van de hospita, ook een van de misdeelden, die De Sica's onverdeelde liefde hebben. Het bestaan van dit dienstmeisje, een kame raadje ran Umberto in de solidariteit van weerloze berooidheid (zij venvacht een kind, maar weet niet van wie), heeft de regisseur opgevangen in een onver getelijke passage in de vuile keuken, waar een nieuwe grijze dag begint. In het expressieve, nog kinderlijke meisjes kopje van Maria Pia Casillo tekent de filmcamera lijnen van zachte hulpeloos heid en vroegrijpe vertedering. En zij vangt de schuifelende pasjes op van het sloofje, het begin van een uitbundig jong gebaar, de stevige aanpak van Maria's werkhanden of haar kwieke streling. Ook uit het prachtige gelaat van een liefdezuster in het hospitaal en de vluchtige ontmoetingen met voorbij gangers put de camera voortdurend levenskrachc voor De Sica's film. De gezichten van de onverschilligen, of van Ümberto's gegeneerde oude collega's, zijn gesloten als dichte deuren^ Steeds lijkt De Sica ons te willen zeggen, dat onverschilligheid het ergste kwaad is. Zijn werk. de elegie van een niet onver schillige, heeft als muzikale grondtoon de Valse Triste. EEN Franse politie-thriller ln N g- g e r a t h, Het Uur voor Midder nacht. munt uit door knap camera- verk van Nicolas Hayer en het spel var wijlen Louis Jouvet en Madeleine Ro binson. De eigen stijl, die men in Frank rijk heeft gekweekt voor het genre detective-film, heeft Henry Decoin met succes toegepast, zü het veel minder brillant dan Clouzot in Qual des Orfè- vres. Een cerebraal scenario met een wat te gecompliceerde intrigue en ele gant geschreven dialogen, die met een grote vreugde aan het gesproken woord kunnen worden voorgedragen, zijn ken merken van die stijl. Jouvet hoorde thuis in de sfeer van dit half mondaine, half intellectuele schaakspel met speurders en misdadigers. Men ziet hem hier als een inspecteur van politie, die het leven van een vermoorde gangster, zijn dub belganger, voortzet om ophelderende gegevens te bemachtigen En de supe rioriteit. waarmee hij zijn rol (en de film) beheerst, bewijst nog eens, hoe veel de Franse cinematografie, naast het Franse toneel, door zijn overlijden heeft verloren. Liefhebbers van de Italiaanse opera kunnen in City een uitvoering beluis teren van Verdi's II Trovatore, gediri geerd door Gabriele Santlni. Zij zullen kunnen genieten van het mooie orkest van de Romeinse opera en van de solis ten, die op de twee door doubles ge speelde hoofdrollen na, ook acteren. Vooral de mannelijke partijen zijn fraai bezet. Voor de filmminnaars blijft ook deze nieuwe verfilming van een opera door Carmine Gallone (die reeds La Travlata had geregisseerdeen zeer twijfelachtige aangelegenheid. Gallone worstelt met een probleem, dat onop losbaar lijkt, want Verdi's opera en.de film passen bijzonder slecht bjj elkander, en de tweeslachtigheid van de combina tie is eenvoudig niet weg te werken Met taaie volharding heeft de film maker niettemin gepoogd, de muzikale hoofdzaken te begeleiden met beelden reeksen vol beweging en betekenis. Hij 's zelfs teruggegaan tot de oude Spaanse bronnen van het libretto, om de hande ling losser, voor een filmscenario ge schikter te maken, zonder Verdi's Trou badour geweld aan te doen. Maar hoe meer hij heeft ondernomen om twee on- 'erenigbare elementen met elkaar te versmelten, hoe duidelijker blijkt de on doenlijkheid van zulk een transcriptie, Gallone's energieke denkbeelden ten spijt. Het eerste hallf uur heefit de toe schouwer bij Hongkong in R o y a 1 wer kelijk het Idee, dat het een goede film gaart. worden. De beelden van de Ameri kaanse avonturier, die door een wijd landschap vludbt voor de oprukkende communistisohe Chinese legers, onder weg een klein Chinees jongetje vindt en het kind min of meer tegen wil en dank meeneemt, door een ruw soort mede lijden bewogen, zyn ln mooie tinten en met goede smaak verfilmd. Heeft hij echter eenmaal Hongkong bereikt en het buitensporig aantrekkelijke onderwyze- resje van de zendingsschool ontmoet, dan blijken de amourette en de strijd om het gouden godenbeeldje, dat de kleine jongen meesjouwde, zo yselijk conventioneel, dat men de afwikkeling van het verhaal met moeite uitzit. Het schattige Chinese jochie ls op zijn eentje veel leuker dan de hele rest. maar het is een ongelijke strijd. Overigens kan men een merkwaardig verschil in kleu ren opmerken tussen die gedeelten die in de studio zijn gemaakt en de passa ges, waarvoor de filmers het echte Hongkong hebben opgezocht: ze lijken in niets op elkaar. Luxor vertoont weer een rolprent in Wamer-Color, in kleuren, die het goed menen met de landschappen en de wilde paarden in het Wilde Westen. Wildfire, een prachtige, intelligente en nerveuze zwarte hengst, speelt de hoofd rol in De Koning der Wildernis. Het paard heeft het hart van een cowboy gestolen, die zijn vriend door dik en dun verdedigt: het steelt ook het hart van de toeschouwer, minder tijdens zyn ge vecht met een heuze leeuw, dan wanneer het zo wantrouwend om de hoek komt kijken, als de belagers samenspannen. ELLEN WALLER REEDS AANBEVOLEN: De Geluids barrière (Van S winden): Don Ca- mlllo (Victoria); The Importance of Being Earnest (Alhambra); Le Plaisir (Kr iter ion); We're Not Married (R1 a 11 o)Bright Victory (D e Liefde). Op 12 Maart in Pare des Princes Overweldigende hulp en misschien toch nog Nederland-Frankrijk in Juni Gisterenavond kwamen Schiphol uit Parijs aan de heren G. Kruyver, bestuurslid van de K.n.V.B.. en L. Brunt, secretaris-pen ningmeester. In de Franse hoofdstad hadden de voetbalofficials besprekingen gevoerd met de heren Gambardella en De Vienne, resp. voorzitter en vïcevoor- zltter van de Franse voetbalbond, bij welke conferentie ook de secretaris van de F.F.F., de heer Henrl Delaunay aan wezig was. Besloten werd op 12 Maart (Van onze dammedewerker) GISTERAVOND zijn de eerste drie partyen van de wedstrijd om het damkampioenschap van Nederland gespeeld. Het is het begin van een lange reeks, want de dertien ronden van het toernooi zullen zeven achtereenvol gende weekeinden (Vrijdagen, Zater dagen en Zondagen) in beslag nemen. De voornaamste deelnemers zijn R. C. Keiler, die zal trachten zijn dertiende kampioenstitel te veroveren en ir G. E. van Dyk en W. Huisman, die zich in het wereldtoernooi 1953 de gelijken hebben getoond van de sterkste internationale grootmeesters. Belangrijk is ook de deel neming van Laros, die, hoe wisselvallig ook, toch altyd tot interessante dingen in staat ls en van Wim Roozenburg (broer en sparringpartner van de wereldkampioen die een van de ge- routïneerdste spelers van ons land is en in elk toernooi een goed figuur slaat. J. M. Bom, die voor de oorlog aan het begin van een grote carrière scheen te staan, zal in dit toernooi zijn eerste belangrijke wedstrijd sinds vele jaren moeten tonen, wat hij thans waard is. Verdere deelnemers: A. H. van Aalten, J. Baas, P. Beers, P Bergsma, A. Bizot, J. H. Craanse, H. N. van Mourik en W. F. van der Sluis. Allen spelers, die de lange weg hebben afgelegd, die leidt tot het kampioenstoemooi. allen zeer sterke spelers, maar die o.i. hier toch geen rol van betekenis zullen spelen. Piet Roozenburg, die het de laatste tyd erg druk heeft met simultaansean ces, lessen, studie enz., ds helaas niet van de partij. De gisteravond gespeelde partijen hadden het volgende verloop: Van Aalten en Van Mourik speelden een zeer evenwichtige partij. Het even wicht bleef gehandhaafd van het begin tot het einde, zodat het spel ten slotte wel remise moest worden- Hetgeen ook geschiedde. Ir Van Dyk verraste Huisman met een nieuwlgiheidje in de 3228. 1721; 3126, 1217 opening. De ingenieur uit Wageningen kreeg toen uitstekend spel; hy beging echter een kleine on nauwkeurigheid, waardoor Huisman zich door een ingewikkeld offer kon her stellen en in het eindspel zelfs iets beter kwam te staan. Het was echter niet vol doende voor de winst en ook hier was remise het resultaat. De partn tussen Wim Roozenburg en Van der Sluis was zeer interessant. Op ccn gegeven ogenblik waren beide spelers aan hun korte vleugel opgeslo ten. maar het bleek toen duidelijk, dat Roozenburg beter stond. Hy maakte uit stekend gebruik van zyn voordeel en forceerde zeer fraai de winst. Vandaag en morgen wordt de wed strijd, weer te Utrecht, voortgezet. In totaal zullen er dit weekeinde twee vol ledige ronden worden afgespeeld. a.s. in hetParc des Princes, dat daar voor gratis ter beschikking wordt ge steld, een voetbalwedstrijd te organi seren tussen het officiële Franse elftal en een team, samengesteld uit Neder landse professionals, snelend in clubs in Frankrijk, Italië en Duitsland. De ont moeting, welke om 3 uur ln de middag begint, zal worden geleid door een Luxemburgse scheidsrechter. De gehele bruto-opbrengst zal worden afgestaan aan de slachtoffers van de ramp in Nederland. De Franse bond heeft zich bereid verklaard alle onkos ten te betalen, dus ook de reis- en ver blijfkosten van de Nederlandse profes sionals, die lilt andere landen komen. Het profteam van Nederlandse spe lers zal tegen het einde van de maand worden samengesteld, waarbij contact zal worden gezocht tussen de K.N.V.B. en Theo Timmermans uit Nlmes. Er zul len geen cadeaux worden aangeboden, en na afloop is er geen banket. Drie Nederlandse officials zijn door de Fran se Voetbal Bon uitgenodigd de wedstrijd bij te wonen. De K.N.V.B. zal zorg dragen voor de kleding van de Neder landse spelers, Zij zullen in de rood-wit- blauwe kleuren in het Pare des Princes spelen. OP 3 Juni a.s. speelt Frankrijk een landenwedstrijd tegen Zweden te Stockholm. De Franse Voetbal Bond zal een dezer dagen overwegen op de terugweg een wedstrijd tegen Nederland te spelen, welke wedstrijd dan te Am sterdam of Rotterdam zal worden ge houden. Het bestuur van de Franse Voetbal Bond zal, indien men in begin sel tot het spelen van deze wedstrijd besluit, nader met de clubs overleg ple gen, aangezien men in Frankrijk reeds over het oorspronkelijk vastgestelde aantal landenwedstryden ln dit seizoen heen is en inen bovendien een achter stand in de competitie heeft. Mochten ook de clubs in Frankrijk tegen dit nlan geen bezwaren hebben, dan zal de wed strijd 4 of 5 Juni In de avonduren wor den gespeeld. De opbrengst zal worden bestemd voor de door de ramp in Ne derland getroffen clubs. In Londen hebben communisten ge tracht een Joodse vergadering tegen net Russische antizionisme te verstoren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2