ALGEMEEN HANDELSBLAD J Toezicht over waterkeringen bij minister van Waterstaat DE KAT VAN DE BAKKER HAD EEN TAART GESTOLEN ALGEMEEN HANDELSBLAD §Itcutt>e ^msteröatrtöd^e @ourartt Koning Boudewijn keert naar Brussel terug OPNIEUW MOESTEN TROEPEN TE HULP SNELLEN jen m UBI LEUM- PRIJSVRAAG Zaterdag 7 Maart 326e JAARGANG No. 41030 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN ZATERDAG#* FEBRUARI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Wetsontwerp Noodvoorzieningen Dijkherstel Teneinde doeltreffend gebruik van middelen tot herstel mogelijk te maken T TIT de aard der zaak is het om verschillende redenen noodzakelijk, dat de herstelwerkzaamheden, waar mede terstond na de ramp is begonnen zij het veelal als noodherstel zo spoedig mogelijk worden voort gezet en dat een definitief herstel onverwijld tot stand komt, zo zegt minister Algera in de memorie van toe lichting op het wetsontwerp Noodvoorzieningen Dijkher stel, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. Met het oog op de ontzaglijke omvang van de aan de getroffen dijken opgetreden beschadigingen kan het her stel niet worden overgelaten alleen aan de beheerders, die daartoe niet over voldoende uitgebreide technische diensten beschikker. Weliswaar hebben de provinciale waterstaatsdiensten zich terstond ter beschikking van de beheerders gesteld en hebben zowel deze diensten als de bestuurders en technici van de waterschappen bij de herstelwerkzaam heden voortreffelijk werk verricht, doch het is reeds thans gebleken, dat voor de uitvoering van een aantal herstellingen een zodanig omvangrijk technisch apparaat .vereist is, dat slechts het rijk deze werken kan uitvoe ren. De rijke technische en organisatorische ervaring, welke is opgedaan bij werken als de afsluiting van en de inpolderingen in de Zuiderzee, de afsluiting van de Briel- sche Maas en van de Braakman en het herstel van de oorlogsschade aan de dijken van Walcheren, zijn voor de moeilijke problemen, waarvoor men thans is komen te staan, onmisbaar. Het spreekt vanzelf, dat daarbij de medewerking van de deskundige technische diensten van provinciën en waterschappen niet zal kunnen worden ontbeerd, te min der daar deze over de noodzakelijke kennis van de locale omstandigheden beschikken. Het is dan ook de bedoeling zo weinig mogelijk af te wijken van de historische taak van de waterschappen voor de instandhouding van de waterkeringen zorg te dragen. Deleg; ;atie van provincies mogelijk VOOR zoveel het herstel dan ooit zon der bezwaar aan de beheerders zelf kan worden overgelaten, zal de minister van Verkeer en Waterstaat kunnen bepalen, dat die taak bij hen blijft berusten. Hieromtrent wordt met de provinciale besturen overleg gepleegd. Indien bjj dit overleg blijkt, dat de herstelwerkzaamheden van zodanige aard zijn, dat deze het beste door de provincie kunnen worden verricht, moet dit eveneens aan de provincie kunnen worden opgedragen, ook indien de pro vincie niet het beheer over de betref fende waterkering heeft. Het is zaak, dat alle beschikbare mid delen zowel technische en andere arbeidskrachten als materiaal en mate rieel op de snelst mogelijke en op de meest doeltreffende wijze worden ge bruikt tot het herstel der dijken. De volgorde en de wijze van uitvoering dei- werken mogen niet worden bepaald door toevallige omstandigheden en door de ongelijkheid in organiserend vermogen der dijkbesturen, doch het potentieel van de aannemerswereld en het beschikbare materiaal moet op zo doeltreffend moge lijke wijze over de getroffen gebieden worden verdeeld. Het is daarom noodzakelijk, dat deze wet het toezicht over de waterkeringen in het getroffen gebied, hetwelk volgens de Grondwet aan de staten der provin ciën behoort, met gebruikmaking van de mogelijkheid, welke het desbetreffende artikel van deze wet (199) biedt, op draagt aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Het spreekt vanzelf, dat van de publiekrechtelijke lichamen, die het be heer voeren over de desbetreffende waterkeringen, bij de uitvoering van de herstelwerkzaamheden door het rijk de nodige medewerking mag worden ver wacht. Ten einde evenwel mede de admini stratieve beslommeringen, verbonden aan het aanvragen en verlenen van de onder welke benaming dan ook vereiste goedkeuringen, ontheffingen of vergun ningen, te vermijden, is het in deze bij- Tegenstrijdige berichten over 's konings gezondheidstoestand wekten bevreemding in België jyiORGEN keert Koning Boudewijn van België naar zijn land terug. Zijn Franse arts Georges Luigi heeft verklaard, dat de gezondheidstoe stand van de koning is verbeterd. Deze kan aan de Riviera overigens de innerlijke rust niet vinden, welke hij behoeft, zolang zijn verblijf in Zuid-Frankrijk aanleiding geeft tot polemieken. Koning Leopold in en de prinses de Réthy zullen koning Bou dewijn vergezellen. Dr Luigi heeft de verklaring tegenge sproken van premier Van Houtte, die pas nog zeide. dat de koning ernstig ziek is en dat hij nog enige weken aan de Riviera zou blijven. Van Houtte zou hem daar nog enkele malen bezoeken. Te Erussel hebben de tegenstrijdige be richten over 's konings gezondheidstoe stand. over de reden van zijn vertrek naar Zuid-Frankrijk en over zijn onver wachte terugkeer bevreemding gewekt. Volgens Reuter werd in politieke krin gen gevreesd, „dat de terugkeer van koning Boudewijn meer complicaties zou verwekken dan zijn vertrek". Gister avond werd een van "s konings juridische adviseurs, majoor Quinet, in Nice ver wacht. om koning Boudewijn van advies te dienen. Men weet niet, welke aange- legenhc'd besnroken zal worden. Gisteren is ook de hofmaarschalk Baron Carton de Wiart in Zuid-Frankrijk aangekomen. Premier Van Houtte zeide tot journa listen, dat het goede weer de genezing van de koning had bevorderd. Diens ve blijf in Brussel zou nu gewenst zijn, om dat een politieke crisis dreigt door het voorstel tot verhoging van de inkomsten belasting. De oppositie brengt de terug keer van de koning in verband met het voorstel van een liberaal parlementslid, om de status van de prinses de Réthy en haar kinderen nader te regelen. zondere omstandigheden, waarin ver traging in de uitvoering tot elke prijs moet worden voorkomen, noodzakelijk hiertoe voorzieningen te treffen. Verantwoordelijkheid van deze minis ter tegenover de Staten-Generaal brengt tervens mede, dat hij zich verplicht acht bij de periodieke mededelingen omtrent de vorderingen van het herstel, welke hij zich voorstelt te doen, tevens kennis te geven van ingrijpende afwijkingen van de normale wettelijke voorschriften. Niet alleen wat betreft de feitelijke uitvoering, doch ook ten aanzien van de vraag, op welke wijze de kosten daarvan zullen kunnen worden gedelgd, rust. naar de mening van de regering, op het rijk de plicht, bijstand te verlenen. Wat hun financiële middelen betreft, zijn de waterschappen in hoofdzaak aan gewezen op de opbrengst van de om slag. welke van de binnen hun gebied gelegen onroerende eigendommen wordt geheven. Die opbrengst is geheel onvol doende om de kosten, welke uit de her stelwerkzaamheden voortvloeien, te dek ken, terwijl het onmogelijk is de omslag tot de in dit verband noodzakelijke hoogte op te voeren. Daarenboven is de ramp, welke heeft plaats gehad, een zaak, die het gehele land aangaat en het Nederlandse volk heeft dit terdege gevoeld, door in ruime mate financiële steun te verlenen en zich veelal persoonlijke offers te ge troosten ten behoeve van de slachtoffers. De billijkheid brengt mede, dat het rijk die kosten voor zijn rekening neemt, welke zijn gemaakt om de waterkeringen in de oorspronkelijke toestand te herstellen, d.w.z. deze hetzelfde waterkerende vermogen te geven, dat zij voorheen hadden. Indien van de gelegenheid wordt ge bruik gemaakt om het waterkerende vermogen van een waterkering te ver beteren, hetzij door vergroting van de afmetingen, hetzij door verandering van haar samenstelling, dan wel op andere wijze, zal het desbetreffende waterschap de daaruit voortvloeiende hogere kosten zelf moeten dragen. Artikel 7 maakt het in beginsel mogelijk, dat het rijk in die hogere kosten een tegemoetko ming verleent. H.M. DE KONINGIN ging in de pauze zelf rond met een schaal gebakjes en wisselde menig vriendelijk woord met de jonge évacué's. Tot heden 634 slachtoffers geïdentificeerd Van de door hét informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis tot heden geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood in totaal heden 519 lulden de leeftijdsgroepen als volgt: 0— 1 jaar: 19; 14 jaar"; 4i"; 5—14 jaar: 60; 15—19 jaar: 35; 20—29 jaar: 47; 30—39 jaar: 42; 4049 jaar: 52; 50—59 jaar: 73; 6069 jaar: 68; 7079 jaar: 54; 80—89 jaar: 27; 90 en ouder 1. Daarnevens werden 30 kinderen en 85 volwassenen geborgen en geïdentifi ceerd. waarvan de leeftijd nog niet kon worden vastgesteld. De heer P. E. Teppema, die thans nog Nederlands ambassadeur te Tokio is, zal half April definitief van zijn standplaats vertrekken en tegen 1 Juli de dienst met pensioen verlaten. Bres bij St. Philipsland Ook bij Rilland Bath wordt wederom een heroïsche strijd geleverd Wij aandacht op: VERANTWOORDING VAN GIF TEN voor slachtoffers van de Watersnood pag. 3 BESCHULDIGINGEN JEGENS ROOSEVELT zijn grotendeels onjuist pag. 1, EXPLOSIEVE SITUATIE in Berlijn pag. 4 NIEUWELINGEN IN WASH INGTON leren de étiquette pag. 4 ENGELAND EN V.S oefenen druk uit op Frankrijk pag. 4 WETSONTWERP ONTSLAG RECHT aanvaard pag. 7 WAT DE HAND VINDT OM TE DOEN (fotoreportage) pag. 8 GROENLAND moderniseert zich pag. 9 EERSTE UITKERING van het Rampenfonds pag. 10 EUROPESE WEDLOOP in „ex port-bevordering" pag. 12 CARL MARIA VON WEBER bond strijd aan met hegemonie der Italiaanse zangkunst pag. 11 KAFKA'S BRIEVEN aan Milena Jecenskd pag. 11 FINANCIËLE KRONIEK pag. 13 (Van onze correspondent in West-Brabant) ^ENERAAL WARRINGA, bevel- J hebber van het Derde Militaire Gewest, heeft in allerijl opnieuw een aantal van zijn soldaten naar het noodgebied gezonden om te helpen aan het herstel van de dijken. Overste Beets van de commando's in Roosen daal, kreeg nog Donderdagavond laat het verzoek met zijn jongens naar Anna Jacobapolder te vertrekken, waar de vloed een gat van 25 meter lengte heeft geslagen in de enige ver bindingsweg, welke van Brabant naar het verdronken eiland Schouwen leidt en in de loop van Vrijdag werd een aantal soldaten van het regiment Prins Frederik naar Rilland-Bath ge dirigeerd ter ondersteuning van de daar nog aanwezige 2000 man mili taire hulptroepen die in nauwe sa menwerking met burgers een gigan tisch bedijkingswerk uitvoeren. De bezorgdheid van vele gemeente lijke autoriteiten over het beëindigen van de militaire bijstand is dus niet ongegrond gebleken. Reeds vanaf de eerste dag na de ramp is er met man en macht gevochten om het behoud van de verbinding SteenbergenAnna Jaco- ba-veer, de enige bruikbare weg voor de colonnes, die Nieuw Vossemeer, St Phi lipsland en Schouwen te hulp snelden. De weg heeft voortdurend bloot gestaan aan de nog altijd sterke stroming, maar in het begin van deze week liet het zich aanzien dat de provisorische heistel lingen het wel zouden houden. De weg is echter ernstiger ondermijnd dan men had vermoed. Donderdag ont stond plotseling een bres van 25 meter in de rijksweg en peilingen wezen uit, dat de diepte van het nieuwe gat op sommige plaatsen meer dan tien meter moet bedragen. Onverwijld is men nu begonnen met het aanleggen van een tweetal kistdammen, teneinde rond het gat een dijk te kunnen leggen, die de nog bruikbare delen van de rijksweg met elkaar zal vei'binden. Commando's noch burgers kwamen Donderdagnacht uit de kleren, maar hun bovenmenselijke inspanning kon niet verhinderen, dat de eerste kistdam bij het nieuwe tij wegspoelde; de tweede, dam schijnt het te zullen houden dank zij de duizenden zakken zand. die nu worden aangevoerd. Een aantal com mando's die ook hulp kregen van dienst plichtigen uit Breda heeft in allerijl een zandzakkenbedrijf georg-aniseerd bij St. Philipsland. Men hoopt de twee kistdammen nog tijdens het weekeind gereed te hebben. De verbinding met Schouwen zou hier door alleen voor voetgangers ztfn her steld, maar men heeft dan tenminste bereikt, dat de sterke stroming is be dwongen, die het herstel van de rijks weg op het ogenblik onmogelijk maakt Onmiddellijk aansluitend aan het werk van de militairen zal dan ook het dich ten van de grote bres moeten volgen. Er moet echter rekening mee worden Weersverwachting WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht tot Zondag- ivond: veel bewolking met in het Noorden van het land tydeljjk wat motregen, maar in het Zuiden enige opklaringen; matige tot krachtige zuid-westelijke wind, weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u 7.3 C. luchtdruk 1019.4 millibaren of 764 6 mm. windrichting en -kracht Z.W.-6. max temp. gisteren 7.7 min. temp. 41 geen neerslag. Zon morgen op 7.42, onder 18.06: Maandag op 7.40, onder IS.OS. ©Maan morgen onder 4.32, op 11.20; Maandag onder 5.22. op 12.21. Volle maan 28 Februari. (Het wserstaatje vindt men op blz. li) gehouden, dat voor het gemotoriseerde verkeer de verbinding met Schouwen voorlopig dient te worden afgeschreven. (Zie verder pag. 10, eerste kolom) Jongeman vond jampotje met gouden tientjes Gisteren vond een 16-jarige bediende van een meubelzaak te Enschede bij het graven van een kuil een jampotje. Bij nader onderzoek bleek dit gevuld te zijn met 118 gouden tientjes en vijf gou den vijfjes. De mogelijkheid bestaat, dat deze goudstukken werden begraven door een Joodse familie, die naast de meu belzaak heeft gewoond. Poppenkastvertoning op paleis Soesfdijk voor geëvacueerde kinderen Voor vijftig kinderen tus. sen 5 en 7 jaar van Goeree, Overflakkee, Schouwen en Duiveland was het gisteren een grote dag. Zij zijn op het paleis Sgestdijk geweest en hebben dfrar een poppen kast-vertoning gezien, teza men met de Koningin en de vier prinsessen. Om kicart voor vijf arri veerde voor het paleis een grote bus met de kinderen, die met hun ouders geëva. cueerd zjjn naar Baarn en Soest. Allerminst geïmpo neerd hólden ze naar bin- de hy er nog deskundig aan toe: „De benzinepomp staat ook onder water." Een der grootste gaven die het mensdom heeft ge kregen is die van het verge ten van leed en nergens manifesteert zich dit mar. kanter, dan bij kinderen. Daardoor was dit feestje op Soestdijk zo spontaan en zo uitgelaten. Hier waren kin deren ongedwongen onder elkaar, met op de achter grond enkele ouderen, die evenveel vreugde beleefden aan de vrolijkheid der kin. Koningin en prinsessen deelden koekjes rond nen, op naar de poppenkast. Prinses Margriet rende heen en weer tussen het filmzaaltje, waar de pop penkast stond en de deur, waardoor het rumoerige gezelschap binnen kwam. De kleinsten nam ze zelf aan de hand en leidde ze naar binnen, langs de grote tafel met limonade en koek. jes. Op de voorste banken zaten de kleinsten en daar tussen het jongste prinses je, dat onmiddellijk de beste maatjes was met haar buurmeisje. Hans van der Berg uit Ooltgensplaat ging stoer achteraan zitten met een vriendje. Hij behoorde tot de grootsten. „Mijn va. der werkt aan de dijk" ver telde Hans. „Hij heeft hem al bijna dicht. Morgen komt hij naar ons toe en dat vind ik fijn". En toen de Konin gin even later met een koekje bij hem kwam voeg. deren als deze aan het boei ende spel der poppenkast. Muisstil werd het, toen mevr. Testas uit Blaricum haar inleiding tot de voor stelling begon. De kat van dpoppenkast had de taart van de bakker gestolen, maar op mysterieuze wijze kon even later een stralen de bakker toch weer een taart tonen. „Dat heeft ie'em gauw gelapt", riep Hans van de achterste rij en de kleintjes knikten in stemmend. Van terzijde overzag de Koningin glimlachend de schare en op de voorste rij was Marijke een en al aan dacht. In de pauze begon de pret pas goed. Toen werden er papieren fluitjes en mjftsen rond gedeeld en het zaaltje geleek een bonte miniatuur. kermis. Oorverdovend PRINSES MARIJKE (rech ts) geniet van een glas limonade. knerpten de fluitjes, gretig zogen kindermonden de li monade door de rietjes. De Koningin en de oudste drie prinsessen gingen rond met koekjes. Om zeven uur stond de bus weer voor en een blijde schare kinderen reed, nog nagenietend van deze uren, naar Baarn en Soest, waar ouders en pleegouders hen met warmte en dankbaar heid ontvingen. „De poppenkastvertoning op het paleis", dat is iets waar ze nog lang over zul len praten, ook nog als ze straks weer met vriendjes en vriendinnetjes in hun eigen dorpjes en stadjes op de eilanden spelen. Dan heeft Hans' Vader de dijk weer dicht en staat de ben zinepomp in Ooltgensplaat weer droog. MORGEN worden er verkiezingen ge houden in Oostenrijk. Zij zijn ver vroegd. omdat de in October uitge broken politieke crisis onenigheid demonstreerde tussen de twee regerir partijen, de katholieken en de socia ten. De eersten wilden sterk bezuinigen, omdat de Amerikaanse Marshallhulp eindigde en de economische vooruitzich ten somber leken. De socialisten protes teerden tegen besnoeiing van de sociale diensten en bepleitten werkverschaffing. Sinds October is de economische toe stand verbeterd, daar de oogst zeer is meegevallen en de export heeft geleid tot opmerkelijke verbetering van de handelsbalans en van de deviezenvoor- (Dagelijks commentaar aad. Daardoor zijn gematigde katholie ken en socialisten nader tot elkaar ge bracht: zij menen nu beide, dat het voorkomen van inflatie kan gepaard aan met doeltreffende bestrijding van e werkloosheid (die 250.000 mensen treft) door bevordering van bedrijvig heid in de industrie en de woningbouw. Sinds 1945 berust de politieke stabili teit in Oostenrijk op de samenwerking tussen de twee partijen, die de overgrote meerderheid van het volk vertegenwoor digen tegenover de bezetters, en die een krachtig bolwerk vormen tegen commu nisme en rechts extremisme. Men is niet zeer bevreesd voor toeneming van de communistische invloed, noch voor de positie van de socialisten, maar wel voor verdere afbrokkeling van de macht der katholieke partij. Haar kleine linker vleugel deserteerde reeds gedeeltelijk er- richtte o.a. de vrij kansloze chrïstelijk- sociale partij op, welke de sympathie moet genieten van de plaatsvervanger van kardinaal Innitzer, de aartsbisschop- coadjutor Jachym. Maar veel ernstiger is de uittocht van de rechtse elementen, die tegen samenwerking zijn met de socialisten. Dit verschijnsel heeft de invloed van kanselier Figl verzwakt, zodat de ex-Heimwehr-man Julius Raab partijleider is geworden. Hij moet pogen, de rechtsen in de organisatie te houden, maar men rekent op een verdere ver zwakking van zijn partij. DE beide regeringsgroepen steunen voor haar coalitie-politiek op de be zadigde ouderen. Er komen nu evenwel een half millioen nieuwe kie zers: jongeren en vluchtelingen, die intussen burgerschapsrechten hebben verkregen. Van de 4.586.000 stemgerech tigden zijn 2.572.000 vrouwen. Er zijn dus onzekere factoren, vooral ook door de aanzienlijke werkloosheid. De socia listische partij, die in 1949 onder leiding van Adolf Schaerf 1.623.000 stemmen verkreeg, of 39%, en 67 zetels, kan wel licht iets verliezen. Maar veel meer wordt, zoals wij zagen, zulks gevreesd ten aanzien van de katholieke partij, die 1.846.000 stemmen 44% en 77 zetels behaalde in 1949. Zal zij bij de achteruitgang volharden in haar coa litiepolitiek, of streven naar een samen gaan mat de onafhankelijken? Dat zou ernsti zijn. omdat de socialisten in de oppos' .e zouden worden gedrongen en de onafhankelijken aan invloed zouden winnen. Deze laatste staan nu onder leiding van Max Stendebach, hebben zich verbonden met Graaf Strachwitz, een uit de katholieke partij getreden jeugdleider, en zullen inderdaad wel vooruitgaan. In 1949 kregen zij 11.6% der stemmen en 16 zetels. Voor de helft bestaan zij uit ex-nazi's. De al of niet verkapte communisten, die bij de laatste verkiezingen 5% der stemmen en c zetels kregen, komen nu uit als „Volks oppositie". Zij vormen een coalitie met iinkse socialisten en met de „democra tische unie". Hun gezamenlijke leider is prof. Dobretsberger, nota bene een ge wezen lid van de zeer rechtse regering van Schuschnigg. Zjj genieten vele voor delen in de Russische zone, waar de Sowjetwinkels plotseling goedkope tex tiel en levensmiddelen gingen verkopen. Veel toeneming van de communistische invloed vreest men desondanks niet. Waarschijnlijk zijn naast deze vier groe pen de overige te verwaarlozen. Elke partij moet 25.000 stemmen behalen in één district, om recht te hebben op een zetel in het parlement, en de vorige Ir J. A. P. Franke wordt directeur-generaal van V oedsel voorziening Bij K.B. is ir J. A. P. Franke te Voorburg benoemd tot directeur-gene raal van de voedselvoorziening bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De heer Franke, tot dusver raadsadviseur in algemene dienst, volgt dr ir S. L. Louwes op, die einde Januari 1953 overleed en die hij sedert September 1950, waar nodig, verving. maal verkregen zes splinterpartijen maar 21.000 stemmen tezamen. Onder verschillende namen pogen, nu een zevental groepjes stemmen te vannen van middenstandei's, ex-nazi's, vluchte lingen en partijlozen. Zoals gezegd zullen zij de katholieke volkspartij wel mede verzwakken. De „ruk naar rechts", zo meent men, zal niettemin voortzetting der huidige coalitie, zozeer in het belang van het nog steeds bezette land, niet onmogelijk maken. De uitslag van onze eerste jubileum-prijsvraag zal op worden gepubliceerd in het

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1