LICHTGEVENDE BEZWIJKEN OF DROMEN INKTVIS VROEGER HUISVROUW IN DEN HAAG Mvcouzy WATERGATEN op FLAKKEE PAGINA 11 Verlokkingen der Amerikaanse modehuizen NEW-YORK, 14 Februari. De leute stormt dit jaar vroeg New-York binnen. Het ene ogenblik hagelt hel er op los, het volgende ligt de stad in zon te blinken, die dan uit een blauwe lucht met wat onschuldig uitziende wolkjes schijnt, alsof er niets aan de band is geweest. Geen wonder dat de seizoenwisseling onrust in de Amerikaanse vrouwen brengt, die vinden dat het hoog tijd wordt eens er op uit te gaan om te zien wat de lente alzo in de New-Yorkse modezaken heeft gebracht. veel meer gedragen ivorden dan mantels in lente en herfst. En als men nn dus voor de een of andere gelegenheid [gekleed eruit moet zien, kan men toch [volstaan niet nit te gaan in een mantel lak, doch als men ter plaatse het jasje (dktrekt, komt men te voorschijn in een "voHedig geklede japon. Overigens zijn kraagjes en manchetten aan de orde van de dag. overal, op japon nen als wel op mantels en mantelpak ken; en op de lichte losse wijdvallende zomermantels draagt men manchetten op .de grote mouwomslagen. De kragen wor- 'den meestal zo gemaakt, dat men ze ook opstaand kan drager, wat bijzonder flat teert. De manteï-japon komt er ook goed in. Een voor Amerika zeer practische combinatie, waarvan men er in de col lectie van Jean Desses verschillende kon zien. Het zijn van voren als op de wijze' van een mantel dichtgeknoopte japonnen van zijde, taf of voor de zomer geschikt materiaal. Deze combinaties kunnen van de ochtend tot de avond bij alle moge lijke gelegenheden gedragen worden. Materialen en kleuren Linnen en shantung zijn verder de twee voornaamste materiaal-concurrenten voor het komende seizoen. Er is een weelde van blousjes en zomerjaponnen in zachte pastelkleurige tinten in de modezaken ge daald, en haast stuk voor stuk zijn ze met allerlei borduurwerk gegarneerd. De kraagjes, zelfs ook van mantels en revers van mantelpakken, zijn van kralenstiksels en versieringen voorzien; japonnetjes zijn druk bewerkt met garneringen. Rijnsteen tjes en parels vieren hoogtij en middag japonnen en cocktailjurkjese zijn er mee bezaaid. Voor cocktails kunnen we het dit komende seizoen ook niet minder doen dan met japonnen van kant. Men ziet zwart kant óver oud-rose of blauw ge légd, of omgekeerd. De modellen zijn sim pel. meestal mouwloos en nauw aanslui tend; het is het materiaal zelf, de kant, met ten hoogste een geschulpt halslijntje, dat 't 'm moet doen. Aan details als handschoenen, cein tuurs, kraagjes en een vloed van kleine, zijnen shawltjes besteedt efe voorjaars mode veel aahdacfit. De handschoenen, die hier wegens de warmte altijd, van katoen zijn gemaakt; komen dit jaar in gekleurde combinaties uit. De witte zijn bescheiden bedrukt met rode of zwarte of donkerblauwe figuur tjes. Een schuchter begin daarmee is het vorige jaar gemaakt, nu komt het er in- Wel drijft men de fantasie soms wat ver, zodat men op de handschoentjes in drie .talen bedrukt kan vinden met hetgeen in het Nederlands ,.Ik houd van je" be tekent. Een enkel maal is zo'n ,,I love you" of Je t'aime" ook wel. op de enkel van de nylon-kous gewevenMeer en kneer worden lange handschoenen ge dragen, vooral nü, met de driekwart mouwen van japonnen, of de wijde mou wen van mantels- Ook staan ze goed over de nauw aansluitende mouw van het mantelpak. Ceintuurs zijn nog steeds overladen met garneringen van allerlei aard. en vooral de jèugd omgordt zich graag met die brede elastieke banden van „goud" of ceintuurs van zwaar kalfs leer. Raffinement, U ziet na het winkelen door de kle- dingparadijzen is-het heel moeilijk voor de Amerikaanse vrouw "s avonds zónder tenminste één aanwinst voor zichzelf 'thuis te komen. Al het fraais wat de lente in de New Yorkse modemagazijnen brengt, wordt hier bovendien ook nog zo geraffineerd en knap en op zulke arti stieke wijze in étalages uitgesteld, dat het zien alleen al van dit moois het doet ver kopen, Het is waar, pantoffeltjes van wit kant, of muiltjes waarvan het voetje vol- gelegd is met rozen, zijn niet practisch- En bouquet]es viooltjes, die in cellophaan doosjes uit parfumfiesjes aan gouden bo men in etalages groeien, zijn veel duur der dan die men fris bij de bloemist haalt. Maar ongelukkigerwijs maken de suggesties die van de gouden bomen en de feeënachtige pantoffeltjes uitgaan zelfs de practische Amerikaanse vrouwen al tijd weer onpractisch -En die er met een koel hoofd aan voorbijgaan, worden 's nachts in surrealistische dromen ver strikt, waarin zij op pantoffeltjes met rozen, aan de voet van gouden viooltjes bomen triest verpozen Al meerdere malen heb ik opgemerkt dat de ge noeglijke wanorde die bij de meesten van ons in de gewelven vah onzé handtas heerst een waar struikel blok betekent voor de an dere sexe. Maar deze ken nen dan ook niet zo het plezierige gevoel van op avontuur gaan je handtas waar je de laatste tijd al lerlei zaken even „in had opgeborgen en die je na je lang afgevraagd te heb ben waar ze nu toch ge bleven waren plotseling weer ontdekt. Nee, de man weet meer van dit ogen blik dat je op punt van uitgaan even iets in je handtas moet zoeken en met je schoot vol rommel het gezochte, dat natuur lijk net naar de bodem gezakt is eindelijk opvist. Het is dan ook een man, die op het idee kwam in onze handtas eens orde op de zaken te gaan stellen. Drie jaar lang experi menteerde hij. ontwierp model na model tot hij eindelijk de tas waar hij van droomde met mede werking van tal van Ne derlandse industrieën en buitenlandse ontwerpers gerealiseerd zag. Deze tas, die een wonder van vernuft is. mag ik wel zeggen, werd ons deze week door een aantal mannequins getoond en het gebruik ervan uitgelegd, want je moet wel even weten hoe alles in elkaar zit. De modellen waren over het algemeen vrij fors (wat een voordeel is) en uitgevoerd in allerlei leersoorten, van boxcalf tot krokodil. Van buiten is er aan' deze tassen dus nog niets opmerkelijks te ontdekken; maar nu van binnen Door op het mid delste knopje van de sluiting te drukken, Nu hekend Parijse modiste Geklede japon met jasje van Mollie Parnis HOEDE-N, BLOESEMS EN VOILES -En dat is genoeg om elke vrouw in de grootste temptatie te brengen. Want het is haast niet mogelijk de bebloesemde kleine voor jaarshoedjes voorbij te lopen, zonder ér een op te passen, en als men er wat op gepast heeft, niet één favoriet, daaronder te kopen. Het zijn zulke prettige model letjes. veel matelotjes in grof en glanzend stro, vaak in zwart-wit. of blauw-witte ruit uitgevoerd. Of het zijn ook „pillen doosjes" of andere aansluitende dopjes, die zeker onder een bloeiende kersenboom gelegen hebben, omdat ze volgewaaid zijn met rose of witte kleine bloemen; soms zijn ze, met een enkele roos, die ertussen ls gevallen, afgewerkt. Haast alle hoedjes laten op het ogenblik het achterhoofd vrij, omdat ze op de chignon zijn berekend, die in Amerika veel wordt gedragen. Niet dat de dames het haar tot hun middel laten groeien; integendeel, de chignon is erin gekomen juist nu het laatste jaar het haar kortgeknipt wordt gedragen, en voor va riaties speldt men dan af en toe een valse haarwrong tegen de saamgekamde pieken. Er worden ook weer veel verleidelijke trucjes met voiletjes uitgehaald. De ene keer gaat men uit zonder hoed, met alleen een streepje voile voor de ogen, de andere keer bindt men de voiles, die aan de „pil- lendozen" hangen, strak om het hele ge zicht. Ze zijn in allerlei patronen en kleu- ren gemaakt, met gaten groot als in kip pengaas of fijn als in sluiers, en bewerkt met paarlmoeren lovertjes, kraaltjes en met van alles wat glinstert en zo groot als een droppel is. Als een zachte mist be kleden ze de bloemenbedekte hoedjes, en sterk is de vrouw die aan deze verleide lijke charme kan weerstaan. Mantel-co stumes Hoofdkleuren van het lenteseizoen zijn grijs en donkerblauw. De mantelcostumes ziet men overal in zachte blauwgrijze tin ten. Er zijn dit jaar, waarschijnlijk wel voor het eerst in de geschiedenis van het mantelpak, vaak grote shawls met en zonder franje aan het jasje van het cosjume bevestigd. Shawls, in hetzelfde materiaal en dezelfde kleur van het man telpak, worden er ook los bij gedragen, maar heel veel ziet men jasje en shawl op verschillende manieren met elkaar gecombineerd, en is het één kledingstuk geworden Het kan er heel elegant uit zien en als nieuwigheid is hét voor deze en gene. die eens op wil vallen, wel aar dig om zo'n mantelcostume van drie delen aan te schaffen, maar voor Amerika, waar lente en herfst dikwijls zo ontzettend warm kunnen zijn. zal het mantelcostume met de shawl met te practisch blijken en vermoedelijk zullen we op uilverkopen dit jaar vooral deze shawls-mantelpak ken vinden. Een ander ding is, dat men de rechtlijnige jasjes van mantelpakken, die men al gedurende de herfst had ge lanceerd. er nu bepaald probeert in te krijgen Mantels zonder taille, en recht- geknlpte jasjes van mantelcostumes ziet men in alle winkels, maar het schijnt dat de dames er toch weinig lust in hebben. Want zelfs in New York, waar men wel van iets aparts houdt, en niet bang is om het te dragen, ziet men deze rechtgeknip- te jakjes en mantels maar sporadisch in werkelijk gebruik. De Amerikaanse vrou wen hebben een goede zin voor het prac tische. en de mode dringt haar maar moeilijk iets op, wat ze gedecideerd niet willen n.l. hun goed'figuur en smal mid del verbergen. Nieuwe combinatie Overigens heeft men een nieuwe cos- lunie-combinatic bedacht, die wel prac tisch is; op geklede japonnen, waarvan de rok nauw is. heeft men inantelpakjasjes gemaakt. Dit is vooral voor dit warme 1 maat handig, waar men na half Mei zel den behoefte heeft aan een lange man tel en waarom mantelpakken hier ook Jaren geleden stormde een .opgewonden Frans kindermeisje met een hummel van een kind op de arm een Haagse woning binnen waar sinds enige tijd een jong Frans gezin Woonde. „Madame, Madame, we zijn in het bos de Koningin Moeder tegengekomen, la Reine Mère keek in 't wagentje en vond bébé erg lief. Toen heb ik verteld, dat hij een Frans jongetje is!" Nu is dat Franse jongetje tot een boom van een kerel opgegroeid, maar zijn moeder vertelt nog met kennelijk plezier van de eerste en enige ontmoeting, die haar zoon met Koningin Emma had. Die Parijse familie woonde geruime •tijd in Den Haag, waar de heer Ledoux, dii-ecteur van de pufoliciteits-afdeling »/as van een Amerikaanse onderneming. Zijn vrouw heeft uitstekende herinnerin gen aan haar verblijf in Nederland be waard. „De mensen bij jullie zijn zo hartelijk" zegt ze. „Nooit heb ik er me een vreemde gevoeld en met genoegen denk ik altijd aan mijn Hollandse tijd terug". Toen ze in Den Haag woonde, was Ma dame Ledoux een pas getrouwd vrouw tje, trots op haar man, haar kind en haar huis. Op dat moment had ze er geen flauw vermoeden van. dat ze eens buiten haar eigen wereldje om, zich een werk kring zou zoeken. En toch, jaren later, toen de kinderen eenmaal opgevoed waren, voelde ze een leegte. Haar tijd doorbrengen met brid gen en theevisites, zoals zoveel vrouwen van middelbare leeftijd doen, wilde zij niet. Ze vroeg zich af wat ze eigenlijk wel zou kunnen ondernemen, ze kende geen vak. Wel had ze bijzonder veel ge voel voor kleuren en vormen wat niet verwonderlijk is, want haar Vader was de schilder Jaulmes Evenals die andere schildersdochter, perdd Uw y&MHdUeidj U<>oyU>z6to GEEFT LEVENSVREUGDE EN NIEUWE KRACHTEN AAN KINDEREN EN VOLWASSENEN. 4 o C PHILIPS, HANAU, ENZ. v.a, I 125.» 1 e MIDDELLANDSTRAAT 72 Simone Vernet Dolly van Dongen, besloot ze de liefde voor kleuren productief te maken door hoeden te ontwerpen. Kenschetsend voor de Franse vrouwis het perfectionneren van een liefhebberij, zo, dat er geld mee te verdienen valt. Milieu, opvoeding, financiële staat doen daar niets aan toe of af, zelf geld verdie nen is voor veel vrouwen uit de gegoede bourgeoisie een sport geworden, die niet beoefend moer worden in de zaak van haar man. maar geheel zelfstandig. Man lief mag de inrichting van de zaak van zijn vrouw betalen, desnoods de eerste paar jaar financieel bijspringen, maar daar houden zijn bemoeiingen mee op. Al zijn de mannen meestal dadelijk be reid hun vrouwen dan financieel te hel pen. ze willen toch maar liever niet. dat hun naam genoemd wordt. Typisch Frans is het. dat een vrouw niet onder haar eigen naam een zaak opent, maar onder een pseudoniem. Madame Ledoux besloot zich in het zakenleven Simone Vernet te noemen. En Simone Vernet is bezig zich een bekendheid te verwerven, die Mada me Ledoux nooit bezeten heeft! Ze begreep heel goed, dat het dwaas heid zou zijn groot te beginnen, eerst moest ze de nodige ervaring opdoen. Ze deed dit op zeer handige wijze door zich een bij uitstek goed terrein ie kiezen, de eerste twee jaar werkte ze uitsluitend voor de „bontiques" van de Conturiers. Door zich op dergelijke modellen toe te leggen, verkreeg ze een uiterste soberheid in haar werk daar al wat in zulke ..bou tiques" verkocht wordt chic, eenvoudig en zonder garnering moet zijn. Drie din gen die niet binnen het bereik van ieder een liggen. Maar Simone Vernet begreep dat in Parijs alleen de zeer eenvoudige smaakvolle hoed nog kans op succes heeft. Zo schiep ze zich een eigen genre, haar hoeden passen zowel bij eenvoudig als gekleed toilet en bovendien heeft ze verschéidene modellen, die opgerold kunnen worden. Dit laatste is van belang want nog slechts weinig vrouwen nemen op reis een hoedendoos mee. Het derde jaar stelde haar man haar In staat een alleraardigst verkoopsalon en atelier in te richten. Sindsdien behoort Simone Vernet tot een der jonge modis- ten, die het meest van zich doen spreken. De metamorphose van Madame Ledoux in Simone Vernet bewijst, dat de menta liteit van de gegoede Franse bourgeoisie sinds de oorlog veel veranderd is! Monsieur Ledoux, die toch een man van middelbare leeftijd moet zijn, be schouwt het als heel normaal, dat zijn vrouw, zonder dat het noodzakelijk is, een eigen zaak opent. Een standpunt, dat in die kringen tot voor 'korte tijd nage- j noeg onbekend was. Daar eiste men uit- I sluitend van de vrouw, dat ze haar kinde- ren opvoedde en haar huishouden be stuurde. Verder wat haast als even be langrijk gold, was ze het vlagvertoon voor haar mans zaken! DINY K W. MATERIëLE ECHTSCHEIDINGSRECHT Op vragen van het Tweede-Kamerlid Romme. in verband met het 111 de vraag punten omtrent hel nieuwe Burgerlijk Wetboek achterwege laten van de vraag punten over het materiële echtscheidings recht, heeft de heer Drees, minister-pre sident. mede namens de heer Donker, mi nister van Justitie, geantwoord, dat de re gering van oordeel is. dat het niet wen selijk is en niet vruchtbaar zou zijn bij de herziening van het Burgerlijk Wetboek het materiële echtscheidingsrecht in be handeling te nemen. Onder die omstandig heden meent zij te kunnpn afzien van het bepalen van een standpunt ten aanzien dev problemen, die te dezer iake zouden kun nen rijzen, indien het onderwerp wel aan de orBiTzbu worden gesteld. Uw tas als schijnwerper-. Mannelijke uitvinding voor vrouwen. gaat de tas open, en zie, je hangt hem er gens aan een spijker in de garderobe of je zet hem doodgewoon neer, en je hebt meteen een miniatuur-toilettafeltje voor je. Want een lichte druk op de sluiting naar links, schakelt de verlichting van de make-up spiegel in, die tegen de beugel aan is geconstrueerd en die geflankeerd wordt door twee zilveren staafjes, waarin we onze lippenstift en een flesje parfum kunnen bergen. En deze gaat niet glijden, want ze worden magnetisch op hun plaats gehouden. Naast de spiegel is er nog plaats voor een foto uitgespaard en erachter een vak waarin we sigaretten en van allerlei an dere zaken kunnen bergen. Het gezoek naar een kam is bij het gebruik van deze tas ook uit, want dit zit keurig verstopt achter de spiegel in twee kamklemmen en heeit zo dus zijn vaste plaats. Maar de wonderen aan deze tas zijn daarmee nog niet ten einde. Wanneer men op het knop je van de sluiting naar links drukt, begint een lampje de inhoud van de tas te be schijnen; in het pikkedonker dus geen gegraai meer naar de sleutels voor je huisdeur en zoek je soms een huisnummer, een drukje op het knopje naar rechts en door een klein venstertje in je tas straalt een miniatuur schijnwerper. Christian Dior heeft deze tas als het ware geadopteerd en lanceerde hem op zijn voorjaarsshow, waar hij veel succes oogstte. Talrijke orders uit het buitenland stroomden al binnen, zelfs zó, dat de capa citeit van de Nederlandse fabriek, die 250.000 per jaar bedraagt, voor dit eerste jaar al te klein blijkt en er dus maar wei nig exemplaren zullen overblijven voor de Nederlandse markt zelf. Ter veredeling van het ambacht Ook dit jaar weer vak- bekwaamlieidsproeven Het bestuur van de vereniging ter Ver edeling van het Ambacht brengt ter ken- •nis van belanghebbenden dat, bij vol doende deelname, ook dit jaar de gelegenheid zal worden gegeven tot het onder Rijkstoezicht afleggen van de examens ter verkrijging van de graden van „gezel" of „meester" in de onder staande ambachten, en wel: in de week van 1318 Juli te Amsterdam plaat- en smidsbankwerken, vuurwerken (burger smid) constructiebankwerken, vuurwer ken (fabriekssmid), machinebankwerken, metaaldraaien, meubelmaken, timmeren (allen gezel), huisschilderen (alleen ge zel), modelmaken. In de week van 27 Juli1 Augustus te Utrecht timmeren, timmerman-bouwpa- troon (alleen meester), meubelmaken, huisschilderen, metselen, steenhouwen. De candidaten voor het examen „ge zel" in vakken timmeren, meubelmaken, huisschilderen, metselen en steenhou wen moeten in 1953 ten minste de leef tijd van 19, die voor het examen „gezel" in de overige vakken tenminste de leef tijd van 22 jaar bereiken. De candidaten voor het meester-examen in de vak ken timmeren, timmerman-bouwpatroon. meubelmaken, huisschilderen, metselen en steenhouwen moeten dit jaar de leef tijd van 23 jaar bereiken, die voor het meester-examen in de overige vakken de leeftijd van 25 jaar. Candidaten voor een meester-examen moeten in het bezit zijn van het diploma gezel in hetzelfde ambacht; zij die in het bezit zijn van het vestigingsdiploma meubelmaker, smid of huisschilder kun nen zich voor het meester-examen laten inschrijven zonder eerst het gezel-exa men af te. leggen. De" diploma's y.meester in het meübël- maken". „meester in het smeden" en „meester in het huisschilderen" zijn door de Minister aangewezen als diploma van bekwaamheid, bedoeld in de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937. Bezitters van deze meesterdïploma's hebben der halve het recht zich hierop te vesti gen in de betrokken branche. Het diploma „meester-timmerman- bouwpatroon" geeft recht op vrijstelling van het vestigings-examen bouwpatroon (aannemer), afgenomen door de Stich ting Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Aanmelding moet uiterlijk op 15 April plaats hebben. Inschrijfformulieren zijn kosteloos ver krijgbaar bij de Secretaris der Examen commissie. de heer J. L. Best. Stadhuis, kamer 197. Amsterdam-C., die gaarne nog nader gewenste inlichtingen ver strekt. Belastingbrieven in liet rampgebied Aanmaningen vóór ramp verzonden Naar aanleiding van klachten omtrent de verzending aan belastingplichtigen - in Sommelsdijk van aanmaningen tot indie ning van aangiftebiljetten voor de omzet belasting, vernemen wij, dat deze aan maningen door de belastingadministratie blijken te zijn verzonden od de dag vóór de ramp. Als gevolg van de ramp is da postbezorging in het rampgebied begrij pelijkerwijs vertraagd, zodat de belang hebbenden deze aanmaningen enige dagen later hebben ontvangen. Van bevoegde zijde deelt men on9 mede, dat deze aan maningen uiteraard kunnen worden be schouwd als niet te zijn verzonden. Gevoel van op een liniaal door de Noordzee Wij zouden zo heel gaarne een optimistische toon bewaren en niets ware ons liever dan te schrijven, dat de dijken van de twee zwaarst getroffen eilanden van Zuid-West Nederland, Goerec-Overflakkee en Schouwen- Duiveland weer behoorlijke beveiliging geven. Maar de feiten dwingen ons een iets somberder geluid te laten horen. Stellendam, Nieuwe en Oude Tonge, Battenoord. de havenwijk van Ouddorp, het gehele lage land van Schouwen en Diiiveland en alles wat in de onheilsnacht op deze eilanden onder water ging, ligt nog onbeveiligd, neen, zelfs zwakker dan ooit. Tot de conclusie zijn wij gekomen, nu wij practisch alle geteisterde delen van Goei ee-Overflakkee hebben bezocht. Het grote gapende gat in Den Bommel vreet nog altijd verder om zich heen. Nog meer huizen en zakenpanden dreigt het op te slokken. Ziende de gevaren "heeft men nu groot materiaal laten aanrukken Het gat zelf is op het ogenblik niet te dempen, maar daar het uitmondt in de haven meent men een kans te hebben door eenvoudigweg deze haven geheel af te dammen, waarna men het gat telijf kan gaan. Dan is men echter nog niet geheel uit de misère, want de grote polder Den Bommel zal dan ook zijn normale lozing missen, zodat het water er in blijft staan! Hetgeen zou betekenen, dat er dit jaar geen schijn van kans meer is op betelen van akkers. Waarbij zij opgemerkt dat het merendeel der Flakkeese boeren deze mogelijkheid al practisch heeft afgeschre ven. Bij Middelharnis is nu ook een gat ge komen, dat bij vloed water in en bij eb uit laat. Vlak naast het havenhoofd zit het, in de dijk van de Van Pallandtpolder. Als het water hier nog lange tijd vrij spel houdt, zullen de gevolgen niet te overzien zijn. Nochtans moet eerst het gat bij Den Bommel dicht, daarna kan het materiaal naar Middelharnis komen. Oudzeer zit bij Herkingen, aan de Zuid kant van Flakkee. In de hoge zeedijk, op een kilometer van het dorpje, zijn meer dere bressen geslagen en door een daar van vinden hoog en laag tij hun weg. Men heeft er een zinkstuk in neergelaten maar het bleek niet voldoende: er zal meer moeten gebeuren. Intussen blijft de gehele grote polder ten Oosten van Her kingen onderhevig aan eb en vloed, met alle gevolgen van dien. Het vierde cn laatste gevaarlijke gat zit aan Jillesweg, tussen Goedereede en Oud dorp, ook aan de Zuidkant van het eiland. Hierdoor stuwt het water bij vloed hele maal tot aan de duinrand in het Noorden van Goeree en tot in de buurtschap Oost- dijk. Men liet er ook al een zinkstuk in neer, maar naar wij vernamen, kwam het niet zo terecht als men gewenst had en dus is ook hier het fundament voor het herstel nog niet eens aanwezig. Het spreekt vanzelf dat het land tot in wijde omtrek van bovenvermelde vier gaten behoorlijk diep onder water blijft. Vooral als een Westenwind het hoger op voert, zoals Dinsdag toen wij vanaf Oud- PERZ TAPUTEN MN TOOREHBVkC DAM ME NH/eBlWtlHWlC3tO T/O PIARTSOEN ROTTERDAM TELEfPON 3RT3S Op de hoedjes is het al lente. Een model van Lilly Bache. door PETER BARON 70) Hij bleef met zijn neus in de krant gestoken zitten, totdat de bus Park Side Road bij Wimbledon Common bereikte. Toen keek hij op en zag zijn mannetje de trap afgaan. De bus ging verder en toen zij een paar meter had afgelegd sprong de jon geman er uit en keerde op zijn schreden terug. Sir Marcus zag hij koers zetten naar een punt tussen De Witte Hut en De Windmolen. De man met de monocle volgde opveilige afstand. De baronet zette de kraag van 2ijn jas overeind, stak zijn handen in de zak, en dacht onder het lopen over de reden van deze samenkomst. Na tien minuten lopen ongeveer, kwam hij voor een lang laag-gegeveld gebouw, terwijl op hetzelfde ogenblik de eerste bliksemstraal de lucht doorkliefde en daarmede een onweer aangekondigd werd. Hij keek naar boven en zag. dat er Rushmere House in geschreven stond. De R was gedeeltelijk weg, maar de rest vertelde hem alles wat hij moest weten. Met gebogen hoofd ging hij het hek door en de laan door de tuin, die geheel met onkruid overwoekerd was, en onder wijl keek hij naar het onaangename ge bouw, onwillekeurig bukkend, wanneer het bliksemde. Sir Marcus keek even naar het huis, toen hij de deur bereikte. Voor de deur was een kort bordes. De deur was van eikenhout en stevig. Er klonk geen geluid van binnen en geen enkel raam was verlicht. Het stond daar als een ontzaglijk groot, dood ding, bewegingloos. Wat kon er ditmaal toch voor bijzon dere boodschap zijn. om de samenkomst hier, op zo'n afgelegen plaats, vast te stellen Hij glimlachte nadenkend. Had de Squid er een bijzondere reden voor? Gewoonlijk hadden de ontmoetingen in de stad plaats. Het was bijna onheilspel lend. Hij stond te peinzen. Zou de Squid achterdocht gekregen hebben, of zou alles weer zijn oude gang gaan Misschien ook was de tijd voor hen gekomen om af te rekenen. Men zou kunnen afwachten. Hij was niet onvoorbereid gekomen. De revolver in zijn zak schonk altijd enige beveiliging. Toen haalde de baronet zijn schouders op en stak zijn natte hand uit. tastend naar de deur. Toen hij de klopper op de deur in beweging wilde brengen, bemerk te hij. dat de deur meegaf. Hij duwde ze verder open en keek de donkere hall in. Geen geluid geen beweging geen straaltje licht. Hij ging naar binnen. ZES EN DERTIGSTE HOOFDSTUK De Squid amuseert zich Sir Marcus stond in een vierkante, met eikenhout betimmerde hall. die alleen nu en dan door de bliksem verlicht werd en erg stoffig rook. De planken kraakten geweldig onder zijn voeten; er lag geen kleed op de vloer. De baronet wachtte, tot er weer een bliksemstraal kwam en keek toen vlug om zich heen. Tot zijn verbazing zag hij, dat drie zijden van de ruimte geen één opening, of welke onderbreking ook, ver toonden- Alleen aan de vierde kant zag hij een smalle opening. waardoor hij de onderste treden van een trap kon zien. Een andere deur was er niet. en dat verbaasde hem vooral omdat hij zich herinnerde, buiten gezien te hebben, dat er toch wel degelijk vertrekken lagen, aan weerszijden van de hal- Op de 'ast ging hij de ruimte no» eens rond. met zijn vingers de wanden onderzoekend, maar er was niets te vinden. Toen bleef hij in het midden van de hal staan en keek naar de ingang van de trap. De situatie was werkelijk merk waardig. Hij was opgeroepen voor een afspraak, maar hij had geen één detail gekregen, wat toch ongewoon was. Aan gezien*'hij ook nergens een geluid van daan hoorde komen, wist hij bovendien zeker, dat nog niemand van dc hele ben de aanwezig was. Of zij later of niet zou den komen, kon hij slechts gissen. De baronet wist ook dat de Squid zich niet zou vertonen vóór dat de bende in haar geheel aanwezig was. Hij begon er diep over na te denken. Het feit, dat hij de enige opgeroepene zou zijn. wees op iets buitengewoons en hij poogde zich te herinneren, of hij soms iets verkeerd ge daan had- Of was het alleen maar d.e bedoeling, dat hij het eerst zou komen? Mogelijk, maar dan Op dit ogenblik kreeg hij plotseling de onaangename gewaarwording van ga degeslagen te worden. Dat gevoel kwam zo snel over hem, dat hij zich omkeerde en de duisternis trachtte te doorboren, maar hij zag niets. Hij kon het idee evenwel niet opzij zetten. Er liep een rilling langs zijn rug en hij bemerkte, dat hij zijn adem inhield. om scherper te kunnen zien en horen- Hij beet op zijn lip- Dit was belachelijk ernaar staan kijken. enwat was dat? Hij moest lachen toen hij bemerkte, alleen van een gekraak bij de deïir ge schrokken te zijn. Hij ging er op af en stak zijn hand uit naar de kruk, maar die kon hij niet vin den. Voorzichtig trad hij weer terug. De muur voor hem was één glad geheel, zonder deur- Hij verwenste de buitengewoon moder ne architect, die voor zo'n spelletje ver antwoordelijk was, en direct werd hij ziel) weer bewust gadegeslagen te wor den. j —Wie is daar? vroeg hij, met het onbe schaafde accent van de boef. Deze kant op, Jerry! Bliksemsnel keerde hij zich naar rechts en zag toen. dat een gedeelte van de wand ter breedte van de gewone deur. geopend was. er brandde licht, en in de opening stond de Squid. Ik had even een vermoeden, dat jij het soms niet was. zei hij. —Ik dacht er zelfs aan om eerst te schieten en dan te informeren. Hij trad achteruit en beduidde Jerry, hem te volgen. Bewaar me, je laat me schrikken, zei sir Marcus hees. terwijl hij het drempel tje overstapte. —Deze soort architectuur is werkelijk éen tikje verwarrend, gaf de Squid toe. en sloot toen de deur. Toen die dieht was. bleef dorp tot aan het dorp Melissant reden over een smal streepje weg, hier en daar overspoeld, soms wit van het schuim dei- aanrollende golven; ons bekroop het ge voel van op een liniaaltje door de Noord zee te gaan! Gelukkig blijven Dirksland en Melis sant veilig achter hun dijken liggen en zakte in Middelharnis en Sommelsdijk het water nog steeds. "Wat hebben deze ge meenten het er goed afgebracht in verge lijking met de nabij gelegen dorpen Oude en Nieuwe-Tonge, waaruit alleen maar droeve berichten tot ons komen. Grote schoonmaak Woensdagmorgen begon een groep da mes uit Berkenwoude in Middelharnis en Sommelsdijk met het schoonmaken van gebouwen en woningen en met het verle nen van hulpdiensten aan de bevolking. Het initiatief voor deze hulp is uitgegaan van mevr. Gauttier-Verstoep. echtgenote van de burgemeester van Berkenwoude, die zichzelf en 32 andere dames varië- rend in leeftijd van 20 tot 40 jaar. onge- huwden en gehuwden ter beschikking stelde van de Stichting Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland. Aanstonds na aan komst in Sommelsdijk is men begonnen met het schoonmaken van de landbouw- huishoudschool, die ongeveer een meter in het water heeft gestaan, maar die men dat thans al niet, meer zou aanzien. In deze school vindt de groep ook huisves ting. Zes dames zijn naar Oude Tonge vertrokken voor cantinewerk, twaalf an dere helpen bij het sorteren van roederen in de Ned. Herv. Kerk en de openbare school te Sommelsdijk. waar men voort durend handen tekort komt. De overigen staan ter beschikking van de maatschap pelijk werker ter plaatse, de hr Geesink. De groep blijft een week op het eiland, daarna zullen er vervangers moeten komen gezien het zware werk. Herstel-Stichting Opgericht is de „Stichting Herstel Mid- delharnis-Sommelsdijk". Deze stichting wordt gevormd door de dagelijkse bestu ren van beide gemeenten t.w. burgemees ter D. Rijnders (voorzitter) en de wethou ders Vroegindeweij en Van Eek* voor Middelharnis, Dijkers en Le Comte voor Sommelsdijk. benevens de raadsleden I. van der Waal (Middelharnis) en J. Blok (Sommelsdijk); verder is vertegenwoor digd het Rode Kruis door mr L. J. den Hollander. Mevr. Rijnders-van Kempen heeft zitting in verband met de hulpactie van Doetinchem. De bemoeiingen van deze stichting zul len nog nader worden uitgestippeld: zij zal o.a. kunnen putten uit de gelden, die door de inwoners van Doetinchem zijn bij eengebracht (70.000 gld.) en men stelt zich voor dit geld o.a. te benutten voor een aanvulling op de algemene uitkering voor geleden schade aan huisraad e.d., dit in gevallen, waarin zo'n aanvulling nod ie en gewenst is. Ook tie laatste auto Tot de zwaar door de overstromings- amp getroffen ondernemingen behoort Marcus Ihet vervoersbedrijf van fa Visbeen te Nieuwe Tonge. Het wagenpark bestond uit zeven kapitale vrachtauto's, die hoofdza kelijk gebruikt werden voor snelvervoer ran land- en tuinbouwproducten Flakkee naar de vaste wal; deze firma had bv. het gehele vervoer van witlof in handen. Na de overstroming restte nog slechts één auto: deze is onmiddellijk in gebruik genomen en hervatte de bekende In het midden, ter hoogte van het oog, stak een kleine houten stop uit en sir Marcus trok die eruit, waardoor een klein gaatje zichtbaar werd. Dat behoort niet tot de architectuur ervan, zei de Squid, maar toch wel knap gedaan, nietwaar? igeoruiK genomen en nervatte de be O. dus zo zat je me aan te staren. Dat werkzaamheden. Dinsdagmiddag «u is een goed huis dunkt me. .men er mede op de veerboot Middelhar Ja. nogal, zei de Squid. —Het zit vol nis-Hellevoetsluis. vol seladen met uien. verrassingen, Jerry. j 0p ecn 0f andere wijze is de auto doorxe- Sir Marcus merkte die spottende toon]schoten en van de veerboot af de rijksho wel op en vroeg zich af. voor wie die vu -j-ven van Middelharnis ingetuimcld. zodai rassingen zouden bestemd zijn. 'nu ook dit laatste voertuig voor fa Vi«- ibeen verloren is gegaan. Met een kraan (wordt vervolg». Izal men proberen de auto te lichten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6