Witte klokjes in de sneeuw RCH en Sparta lopen risico; laatste aanval van DOS en MYV NEDERLANDSE VOETBAL-PROFS TEGEN HET FRANSE ELFTAL Grote hockey-dag voor Veendain tegen Groningen om Noord-titel DAMRUBRIEK ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 PAGINA 9 TUIN- EN KAMERPLANTEN Bloeiende sneeuwklokjes in de sneeuw JN deselfde periode, dat de winter- aconiet, waarvoor ik onlangs Uw aandacht vroeg, haar gele bloemen opent, etaleert het sneeuwklokje zijn blanke schoonheid, al gebeurt het wel zo nu en dan, dat liet ook nog in April een lust voor de ogen is. Wanneer dit laatste het. geval is, be tekent het, dat de voorafgaande maan den door strenge en langdurige vorst, werden gekenmerkt, zodat de bloei, die zich gewoonlijk over de maanden Janu ari tot en met Maart, uitstrektaanmer kelijk door de ongunstige weersomstan digheden is x-ertraagd. In de meeste jaren is het echter" een prettig vroege lentebode, die zeer popu lair is en massaal wordt gekweekt: zijn bloei-manifestatie in een overigens bloemenarme tijd. wanneer slechts haze laars en elzen stuiven en alleen een beperkt aantal andere planten de aan dacht trekken door de klem-en van kroonbladen of bloemdek, spreekt tot veler fantasie, temeer daar Galanthus nivalis, dus letterlijk: de in de sneeuw bloeiende melk-bloem, zeer gTacieus 's. Inderdaad de foto legt het feit trouwens vast bloeit 't sneeuwklokje soms temidden van de optassing der donzen vlokken, maar in open winters gebeurt het ook menigmaal, dat het, om Constantijn Huygens' „Scheepspraet" met een zeer kleine variant aan te halen, helemaal geen „gesnor van buien (althans geen wittel over zijne muts ziet gaan". Ofschoon het sierlijke bolgewas, dat ieder jaar weer blijmoedig floreert, zon der dat men er naar om behoeft te kijken elke behandeling in de vorm van bemesting en dergelijke kan men achterwege laten ook wel in verwil derde staat voorkomt. o,a. op de dijk langs de Eem tussen Soest en Amers foort, is het nochtans een Zuid-Euro- peaan, die niet alleen binnen het meer of minder strakke kader van een tuin wordt gekweekt, maar het ook zeer goed doet op gazons en minder ver zorgde glasvelden. Men moet in het prille voorjaar maar eens de ..bruggetjesdorpen" bezoeken van Zuid-Holland en Utrecht, waar op de groene ei-ven de bloemen bij duizen den blinken. En als ge dan in Tienhoven belandt, kijk daar dan vooral goed uit, want één der dorpsbewoners heeft daar zijn sneeuwklokjes derwijze „gepoot", dat zij vijf, reeds op 'n afstand zichtbare grote hoofdletters vormen: LENTE: >en witte juichkreet! Nu ik het toch over „poten" heb, wil ik er meteen de aandacht op vestigen, dat men de sneeuwklokbolletjes van de na-zomer tot en met de herfst aan niet al te droge aarde kan toevertrouwen; men legge ze in gaten, die ruim een halve tot driekwart decimeter diep mo gen zijn. In de grond vormen zich broedbolletjes, die weer het aanzijn geven aan nieuwe planten. Ei- bestaat in beginsel ook de mogelijkheid om zijn sneeuwklokjesvoorraad door uitzaaien uit te breiden, maar het ongeluk wil nu eenmaal, dat de vruchtrijping in de meeste gevallen achterwege blijft. De eenbloemige stengel rijst omhoog lussen twee lijnvormige blauwgroene bladeren en steekt daar bovenuit. Nau welijks behoeft vermeld te worden, dat de bloemen een hangende positie inner men: ieder kent deze karakteristieke houding. Men spreekt bij het sneeuwklokje niet van kelk- en kroonbladen. maar van zes bloemdekbladen, waarvan de drie buitenste ongevlekt zijn. d.w.z. zuiver melkwit; de drie binnenste, die ongeveer half zo lang zijn, vertonen een versie ring in de vorm van een groen halve- maantje aan de - buiten- en groene overlangse strepen aan de binnenkant. Bij de albus-verscheidenheid heeft men het groen bijna weg weten te wer ken; aan de andere kant hebben de kwekers, strevend naar een tegenover gesteld uiterste, kans gezien de pictus- variëteit in het leven te roepen: hierbij vertonen ook de buitenste bloemdek bladen een groene iopvlek. Natuurlijk heeft men ook getracht een pleniflorus- vorm tot leven te wekken en met suc ces, maar zo'n gevuldbloemig sneeuw klokje is voor mijn gevoel lang niet zo aantrekkelijk als een enkelvoudig. Tegenwoordig moet nivalis in onze tuinen zich meermalen de mededinging laten welgevallen van een Klein-Aziaat. die als G. Elwesii te boek staat. De eerste lettergreep van deze soortnaam doet nogal Grieks aan. maar wij hebben hier te maken met de heide beginletters van een persoonsnaamdie van de Engelse plantkundige Elwes, In liet Nederlands heet deze Galan- thus-soort groot sneeuwklokje. Dit „groot" slaat op de afmetingen van de bloemen, welke die van het gewone sneeuwklokje aanmerkelijk overtreffen. Er zrjn' echtér niet alleen proportie- verschillen. Terwijl bij beide soorten de bladeren" blauwgroenzijn, zijn die varv Elwesii duidelijk breder; de bloemen knikken eveneens en de buitenste bloem dekbladen zrjn" tevens wit. De buiten kant van de binnenste bloemdekbladen vertoont echter een donkergroene vlek aan de voet. Dan is er ook nog een Kaukasiër (caucasieusi, die eveneens breedbladiger en grootbloemiger is. Alle soorten en vormen (afgezien dan van het genoemde flore plono-product) zijn uiterst fijne verschijningen, waar van de bloemen treffen door bekoorlijke bouw, kleur en tekening en wie men te eerder een hartelijk welkom toeroept, omdat zij hun opwachting maken in een tijd, als de sneeuw meermalen de aarde nog dekt. Dat komt ook tot uitdrukking in allerlei buitenlandse benamingen, o.a Schneeglöckehen, snowdrop en perce-neige. RINKE TOLMAN. Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 Feijenoord-Eiiulhoven achter PSV's rug In het voetbal-programma, dat voor morgen in de eerste klassen is vastgesteld, heeft competitie-leider Goorsse kans gezien, nog twee inhaal-wedstrijden te ver werken: en wel AchillesEnschede en A.G.O.V.V.Vitesse, beide in afd. B en van 4 Januari. De overige wedstrijden zijn die, welke op 1 Februari voor het grootste deel niet werden gespeeld. En het betreft de returns van de tweede competitiedag 14 September, waarvan de wedstrijd Go AheadElinkwijk intussen al is gespeeld. Kans voor Ajax In afd. A een big-mateh in Utrecht, waar RCH op bezoek moet bij ae gevaar lijke runner-up DOS, die In Heemstede al wonVerder kunnen alleen Ajax en Heracles nog voor enige concurrentie zor gen; de Amsterdammers klaren het wel tegen Zwolse Boys maar voor de Twente naren liggen er bij VSV plenty voetangels en klemmen. Kleine kansjes voor de Friese staartclubs op eigen grond tegen clubs die gemiddeld de staart ontlopen zijn: FrisiaEDO en SneekEnschedese Boys; in de middenmoot Wageningen Voïewijckers. Heerenveen's „afstand" - concurrenten kunnen in afd. B iets inlopen, nu Abe c.s. zelf niet spelen. Vitesse en Enschedé kre gen de genoemde uitwedstrijden tegen Achilles en AGOVV als „inhaal" ingelast en hebben goede kansen. Leeuwarden zakt definitief naar de middenmoot als de reis naar Haarlem, dat voor zijn eigen kans vechtweer vergeefs uitloopt- In de bovenste middenmoot, met voor de win naars een iets ruimer uitzicht op de kop groep, DWSStormvogels en 't Gooi Blauw Wit, met vrijwel gelijke kansen. B.V.V. op de ivip #partaMVV om de kop in afd. C en intussen moeten Willem II en BW op passen dat zü thuis tegen Excelsior resp. HBS zich niet opnieuw „vergis sen" Drie wedstrijden waarin de kop groep aanzienlijke wijzigingen kan on dergaan. SVVEmma in de bovenste en Sittardia Longa in de onderste helft van de midden moot. evenals JulianaBrabantia. En in tussen wordt de staart van die midden moot ernstig bedreigd, als Theole er in T:el in zou slagen om VW te verras sen Achter leider PSV, een vrije dag, .vech ten Feijenoord en Eindhoven om de twee de plaats in afd. D; en als ADO hier bij wil blijven, moet het zich hoeden voor het grillige Xerxes, dat h'et Zuiderpark wei eens „overeind" kon zetten.... In L!m- burgiaDHC en RBCMaurits zijn alle betrokkenen, in NACBleijerheide de gastheren en in NOAD—Hermes-Dvs de bezoekers beducht voor een altijd nog mogelijke „coup" van hekkensluiter TEC, die morgen vrij is en dus altijd op de een of de ander weer wat meer achter raakt. „GIRO"-ORGANISATOREN WILLEN ANDERE DATA (Van onze sportcorrespondent) PARIJS, Donderdag. Er is sprake van, dat de „Gazetta dello Sport" doende is, te trachten, de data van de „Giro", de Ronde van Italië, welke door dit Milanese sportblad wordt georganiseerd, te verschuiven. Hoewel dc data van 28 Mei tot 14 Juni op het Kalendercongres van de U.C.I. te Zurich waren vastgesteld, wil men overgaan naar de data van 12 Mei tot 2 Juni. Een en ander blijkt uit een telegram van de heer Torriani, de wieler-baas van de „Gazetta", aan de secretaris van de U.C.I., de heer CbesaI te Parys. Begrij pelijkerwijs heeft dit telegram in U.C.Ï.- kringen grote consternatie teweeg ge bracht- Verscheidene grote wedstrijden in Frankrijk en België dreigen nu door de „Giro" onmogelijk te worden ge maakt. De Italianen zijn tot hun nieuwe data gekomen, omdat zij de „Giro" vóór de Italiaanse verkiezingen uitgereden willen hebben. Maar de nieuwe data staan nog niet vast, al zijn de Italiaanse wieier- bonzen machtig en al zal er stellig weer een hoop lawaai over komen. T.b.v. het Rampenfonds wordt a s. Zon dag in Haarlem ëen wegrace over 60 k.m. gereden lussen de Haarlemse wielerclub De Kam oen en de Amsterdamse club Olym- p!a; "deelnemers o.a. Cor Bijster, Piet Pe ters. Wim Rusman, Piet van Roon, Arend van 't Hof, Adri Voortlng. Piet van Heus- den, Daan de Groot. In eerste instantie Eerste klas A: Zwolse BoysAjax 2—3. Voïewijckers—Wageningen 1-2, Enschedese Boys—Sneek 3—0, EDO —Frisia 2-0 RCH—DOS 1—3, He racles—VSV 2—2. Eerste klas B: StormvogelsDWS 3—0, Blauw Wit—'t Gooi 0—3. Leeu warden—Haarlem 21. Eerste klas C: MVVSparta 20, Excelsior—Willem II 3—3, Emma SVV 2—0. VVV—Theole 2—1, Longa Sittardia 12, Brabantia—-Juliana 1—0, HBS—BW 2—1. Eerste klas D: EindhovenFe ij en- noord 0—1, Xerxes—ADO 1—2, Bleijerheide—NAC 3—0, Maurits— RBC 1—3. Hermes-Dvs—NOAD 1—1, DHCLimburgia 31. V1LEVI HARANGOZO (ZUID-SLAVIë) die te Parys in de finale Richard Berg- tnann klopte en internationaal Frans kampioen werd En bij de KNVB Is bericht ontvangen, dat de FIFA (de Internationale Voetbal Federatie) een bedrag van 1.000 gulden aan het Rampenfonds heeft geschonken. Officieel op 12 Maart te Parijs Vrijdagavond kwamen op Schiphol per K.L.M.-vIiegtuig uit Parys aan de heren G. Kruyver bestuurslid van de K.N.V.B. en L. Brunt, secretaris-penïngmeester. In de Franse hoofstad hadden beide voet balofficials besprekingen gevoerd met de heren Gamhardelln en De Viennë, resp. voorzitter en vice-voorzitter van de Franse voetbalbond, bij welke conferen tie ook de secretaris Tan de F.F.F., de lieer Henri Delnunny aanwezig was. De Nederlandse voetbalofficials waren naar Parijs gekomen om het aanbod van hulp verlening van de Franse voetbalbond verder uit te werken. Besloten werd op 12 Maart a.s. in het Pare des Princes, dat daarvoor gratis ter beschikking wordt gesteld, een voetbal wedstrijd te organiseren tussen het offi ciële Franse elftal en een team, samen gesteld uit Nederlandse professionals, spelend in clubs in Frankrijk, Italië en Duitsland. De ontmoeting, welke om 3 uur in de middag aanvangt, zal worden geleid door een Luxemburgse scheids rechter, terwijl twee Franse grensrech ters als zodanig zullen fungeren. De gehele bruto-ophrengst zal worden afgestaan ten hate van de slachtoffers van de ramp in Nederland. De Franse hond heeft zich zeer genereus betoond door zich bereid te verklaren alle on kosten te betalen, dus ook de reis. en verblijfkosten van de Nederlandse pro fessionals, die uit andere landen komen. Het proftenm van Nederlandse spelers zal tegen het einde van de maand worden samengesteld, waarbij contact zal worden gezocht tussen de K.N.V.B. en Theo Tim mermans uit Nimes, die met het plan van bovenbedoelde wedstrijd naar voren is gekomen. Men mag hopen en vertrouwen dat de buitenlandse voetbalbonden en de be- Haagse Juni-Rallye Naar Luxemburg en terug Het district Den Haag van de RAC- West komt met een nieuw Rallye-idee in de vorm van een betrouwbaarheidsrit Schcvenïngen—Luxemburg—Scheveningen, welke op 12—14 Juni a.s. wordt gereden. Na de bekende Fakkel-Rallye van Bayeux naar Eindhoven en de grote Internationale Tulpen-Rallye zal ook het district Den Ilaag met een betrouwbaarheidsrit de grenzen overschrijden. Verwacht wordt, dat voor deze zeker aantrekkelijke rit grote belangstelling zal blyken te beslaan. (Schaakredacteur P- A. KOETSHEID Huize St. Bernarüus. Sassenheim.) (Zaterdag 21 Februari 1953.) No. 6983. J. HARTONG, Rotterdam. Ie prijs Problema 1951. Mat in twee zetten, No. 6984. J. HARTONG. Rotterdam. Ie 2e pr. ex aequo Problema 1951. Mat in drie zetten. DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Met genoegen nemen we weer enige mooie lauweren van landgenoten, in buitenlandse tournooien behaald, op- Men ziet, in Problema 1951 legden zij beslag op dc eerste plaatsen. In Arb. Skak 1952 I wist zich Rietveld op bijzon dere wijze te onderscheiden n.l. in de afd. driezetten- Dit probleem hopen we de volgende weck te geven. De driezetten uit deze rubriek hebben een lichte con structie en zullen hierdoor de oplosser zeker inspireren- Oplossingen over drie weken. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6977. A. P. Eerkes. Opl. 1. Pc5—a4 dreigt 2- Pfeflt, Rb6:ft 1Pd6 2. Dc7t, Rc5ft. 1. Pb5 anders. 2. Pe3f, Re3:tt. Ter verduidelijking van de be doeling in 't zelfmat hebben we hier de oplossing volledig gegeven. Men ziet. dat wit's spel zwart noodzaakt wit mat +e geven. No. 697S- A. P. Eetkes. Opl. 1- Td8 dreigt. 2. Pf6ï. Ke5 3- '?g4'i"f. 1Pd2 2. Pc5i', Ke5 3- Pd3!tt. 1P anders 2. Pb6t, Kc5 3. Pc4tr- Beide problemen werden goed opgelost door: ir A. Bergstein. Geleen; M. E. Nordlohne. Leiden: Paul Raschdorf, Han nover; J- G. M. Vos, Rijswijk. No. 6977 door: H- Th. v- Goor, Voor burg; Fr. Kok. Tilburg. No.6978 door: N. G, Schaaps. Rijswijk. CORRESPONDENTIE. J. A- A- te G. Bedoelt u de wed strijden. waarin voor iedere goede oplos sing punten werden toegekend? We geloven, dat deze attractie niet bij alle lezers bijval vond- TOURNOOI-AANKONDIGINGEN. Tidskrift for Schack. Informal tour- nooi 1953 voor 2-, 3-, 4- en meerzettcn. Prijzen voor 2-zetten 25. 15 en 10 kr Voor 3-zetten 30, 20 en 10 kr. Voor 4. en meerzetten 25 en 15 kr. Inzendingen aan Bror Larsson, Kungstengatan 63 IV. Stockholm Va. Schweden. Sprmgaren in 1953 in 3 afdelingen in 2-, 3-, en 4-zetten. Voor iedere afdeling 3 prijzen. Inzendingen aan Herbert Hult- berg, Co Carlsson, Odengatan 35 III, Stockholm Va. Norsk Sjakkblad 1953 voor tweezetten. adres: Alf Myrhaug, Nannestad, Norge; en driezetten. adres: André Fossum, Ringeriksgt 11, Oslo. Drie prijzen iedere afdeling. Skakbladet 1953 voor 2-, 3-, en 4-zetten. Voor iedere afdeling 3 prijzen. Adres: P. Rasch Nielsen. Damkus Boulevard 37, Köpenhamm. Valby. Arbejder Skrk voor 2- en 3-zetten halfjaarlijkse wedstrijd. Deze aankondigingen zijn genomen uit TidskrL. för Skak. treffende clubs bereid zullen zyn de Nederlandse profs voor deze wedstrijd, die midden in de week wordt gespeeld, af te staao. Er zullen geen eadeaux worden aangeboden, terwijl na afloop geen banket zal plaats vinden. Drie Nederlandse officials zijn door de Franse voetbalbond uitgenodigd deze ontmoeting bij te wonen. De K.N.V.B. zal zorgdragen voor de kleding van de Nederlandse spelers; zjj zullen in de rood-wit-hlauwe kleuren spelen. ALLEEN DUBBEL-ZEGE Ned. tafeltennissers met 41 door Zuid-Slavië geklopt De te Apeldoorn onder, grote belang stelling gehouden tafeltenniswedstrijd tusen Nederland en Zuid-Slavië' is door de gasten met. 4^-1 gewonnen. De ge detailleerde uitslagen luiden: Du Buy (N.) verl. van Dalinar (Zd. SI.) 1321 21—17 12—21 17—21. Pelser (N.) verl. van Harangozo (Zd. SI.) 921 1621 1521 Pelser verl. van Dollnar 1621 1421 14—21. Du Buy verl. van Haran gozo 12—21 21—23 15—21. Du Buy en Pelser sl. Dolinar en Harangozo 1321 21—19 21—17. SPORT EN RAMPENFONDS De vriendschappelijke wedstrijd Feije noordHeerenveen heeft een batig saldo opgebracht van 7.444 gulden, van welk be drag zowel Feijenoord als Heerenveen ieder de hun toekomende helft van 3.722 gulden in het Nationaal Rampenfonds heb ben gestort (de ontvangstkosten voor Feijenoord en de reis- en verblijfkosten voor Heerenveen hebben de2e clubs niet van het saldo afgetrokken doch uit eigen kas betaald). Het aantal toeschouwers bij deze wedstrijd was 16,260. Bovendien heeft Feijenoord zelf een be drag van 2.500 gulden in de kas van het Nationaal Rampenfonds gestort. Districtsduel West-Zuid te Den Haag hockey-medewerker) Doorzetten heeft de competitie-lei der, Jhr Quarles van Ufford, gezegd en aanstonds is voor a.s. Zondag voorrang verleend aan de competities in Noord en Oost, waardoor de dislricts-wedstrijd Noord—Oost is komen, te vervallen. WestZuid is echter gehandhaafd om dat deze ontmoeting ook van bijzondere betekenis is als spelers-test in verband met demenstelling van het Nederlands elftal en van Nederland B. Deze wedstrijd vindt om 3 uur op Klein Zwitserland plaats en zal. behalve een nuttige stellig ook een boeiende kracht meting worden. Voor de rest draait het competitierad gewoon door en zelfs wordt in het Zui den nog de wedstrijd EindhovenGeel Zwart gespeeld, van belang omdat de Veghelaren nog gevaar lopen voor de laatste plaats en dat betekent automa tische degradatie Een grote dag wordt het voor Veen- dam, waar de titel-houder cn titel-favo- riet Groningen te gast komt. Als Daring nu eens zou winnen en uitgesloten lijkt het nietdan gaat Daring. met één punt méér Groningen voorbij. De Veenöammers krijgen dan een beste kans. vooral als Meppel in Tietjerk van LHC zou verliezen, wat èök niet uitgesloten is Bij Gron. Studenten GHBS en HVA GCHC zullen de gastheren wel winnen. Bij het Oosten wordt P.W.-DKS (wéér een gelijk spel de grote match, doch het gehele programma met Arnhem-Henge lo. Union-Nijmegen en WageningenDe venter wordt zeker een interessante ge schiedenis Victoria ontvangt voor de Westelijke eerste klasse B de Delftse Studenten en heeft hier wel winstkansen, als met alle RICHARD BERGMAXN. eens een Weens wonderkind, als genaturaliseerd Engels man vier maal Wereldkampioen, ook nu, hoewel schijnbaar op zijn retour, de grote crack in het open internationaal tafel- tennïs-kampioenschap van Nederland te Rotterdam. OM DE NED. DAM-TITEL Vrijdagavond zijn te Utrecht de eerste partijen gespeeld van de finale om het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland De uitslagen luiden: Van Aal ten (Huissen)Van Mourik (Nieuwland) 1l; Van Dijk (Wageningen—Huisman (Leiden) 11; W. Roozenburg (Rotter dam)Van der Sluis (Amsterdam) 20. energie gespeeld wordt, want daaraan ontbreekt het de Studs stellig niet. HGC I-HGC II is een onbetekenend on deronsje. daarentegen is GooiKampong van belang omdat de verliezer practïseh als uitgesloten voor de titel te beschou wen is. Voetbal interland tegen Franse profs In Juni in ons land? Op 3 Juni a.s. speelt Frankrijk een lan- denwedstryd tegen Zweden te Stockholm. Door het bestuur van de Franse voetbal bond zal dezer dagen worden overwogen om op de terugweg een ontmoeting tegen Nederland te spelen, welke wedstrijd dan te Amsterdam of Rotterdam zal plaats vinden. Het bestuur van de Franse voet balbond zal, indien men in beginsel tot het spelen van deze wedstrijd besluit, na der met de clubs overleg plegen, aange zien men in Frankrijk reeds over het oor spronkelijk vastgestelde aantal landen- wedstryden in dit seizoen heen is en men bovendien een achterstand in de compe titie heeft. Mochten ook de clnbs in Frankrijk tegen dit plan geen bezwaren hebben, dan zal de wedstrijd 4 of 5 Juni in de avonduren worden gespeeld. De op brengst zal worden bestemd voor de door de ramp in Nederland getroffen clubs. A.G.O.V.V. 40 jaar Op 25 Februari a s. zal de Apeldoornse voetbalclub A.G.O.V.V. 40 jaar bestaan. De principiële drankbestrijders, die op 25 Februari 1913'de „Apeldoornsche ge heel Onthouders Voetbal Vereemging" oprichtten, hebben zeker niet vermoed, welk een grote vlucht hun club zou ne men A.G.O.V.V. telt thans 31 elflallen en welk een vooraanstaande plaats zij reeds betrekkelijk spoedig in de Neder landse voetbalsport zou innemen In 1927 deed zij haar intree in de eerste klasse en zonder onderbreking heeft zij zich daar 'kunnen handhaven. Het geheelonthoudersprincipe is intus sen reeds lang verlaten in 1917 werd de naam gewijzigd in „Alleen Gezamenlijk Oefenen Voert Verder", waardoor de oor spronkelijke initialen gehandhaafd kon den worden. Aan de viering van het 40-jarig bestaan zal op 21 Februari een herdenking van de overleden leden op de begraafplaats aan de Soerenseweg en Heidehof voorafgaan. Op 25 Februari wordt een feestelijke bui tengewone ledenvergadering gehouden en voor 28 Februari staan een receptie en een feestavond op het program. COURSES TE HILVERSUM Hilversum heeft aan het programma voor Zondag een attractief nummer toe gevoegd, n.l. een monté-course waarvoor bij eigenaren een flinke animo blijkt te bestaan. Wederom zal een serie-drave rij met finale worden verreden, welke eveneens steeds in de smaak valt. rijder HeskesQua Vadis, Dulith Z rijder MeskesQuo Vadis, Dulith Z Quick P. Parkiet-prijs serie draverij 1880 m. 17 inschrijvingen, Pieter DQueenieO Lapize IT. Kolibri-prijs 2340 m. 15 inschrijvingen, rijder StrooperNico the SaintPelikaan S. Vinken-prijs 1960 m. 11 inschrijvingen, LarikinOverste van Fresena Postduifje G. Leeuwerik-prijs 2340 m. 7 inschrijvin gen, LionMadame BNorton Williams. Ie Monté-prijs 1880 m. 17 inschrijvingen. Our DreamMatadorMarum's Gregor. ZONDAG 21 FEBRUARI HILVERSUM I (402 M.i 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, 17.30 VARA 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nws; 818 Gram.: 8.30 V. h. platteland; 8.40 Orgel. harp. viool en zang: 8.58 Sport: 9.00 Gram 9.45 Caus.: 10.00 Caus.: 10.05 V. <i. Jeugd: 10.30 Kerkdienst: 12.00 Strijkork.: 12.35 ,Even afrekenen. Heren"; 12.45 Surinaamse volksmuz.: 13.00 Nws: 13.03 Medoc!, of gram.. 13.10 Gevar. muz.: 14,00 Boekbcspr.: 14.20 Klein koor en solisten: 14.45 Toneel; 15.00 Radio Philh Ork. en solist; 15.55 Gram.: 16.30 Sport; 17.00 Caus.: 17.20 Caus-: 17.30 v. d. jeugd: 17.50 Sport; 18,15 Nws: 13.30 Plano: 18.45 Volkszang en woordenspel: 19.30 Radiolympus; 20.00 Nws: 20.05 Gevar. muz.; 21.05 Hoorspel: 21.45 Lichte muz.22.15 Meded.; 22.20 Dansmuz.; 23.00 Nws: 23,15 Reportage of gram.; 23-25—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 8.00 NCRV. 8.30 IKOR, 9.30 KRO, 17.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. S 00 Nws; 8.15 Gram.: 8.30 Morgengebed: 9.15 Koor en orgel: 9.30 Nws: ».45 Gram.: 9.55 Hoogmis; 1130 Gram.: 11.40 Kamermuz. en soliste: 12.15 Apologie: 12.35 Gram.: 12.SS Zonnewijzer; 13.00 Nws en Katli. nws; 1.3.10 Lichte muz.; 13.40 Boekbeaor.: 13.55 Gram.; 14.00 v ,d. jeugd; 14,30 Plano; 14.50 Gram.; 15.00 .Eeuwfeest Kerkelijke Hiërarchie"', caus.; 15.30 Kamerkoor: 16.00 Gram.: 16,in Kath. Thuisfront Overal!: 16.15 Soort: 16.30 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Gewijde muz.; 18.50 Kamerkoor: 19.00 Samenzang: 19.30 Caus.; 19.45 Nws: 20.00 Gram.: 20.25 De gewone man 20.30 Weense muz.; 20.50 „De appel valt niet ver van de boom": 21.08 Operctteconc.; 21.38 Actual,: 21.45 ,En het zaad is het woord Gods", hoorspel: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service 330 M. 12.05 Caus. 12.30 Muzikale caus. 13.10 Critle- ken. 13.55 Weerb. 14.00 Nws. 14,10 Caus. 14.30 Opernmuz, 15.00 Wenken voor de tuin. 15,30 Hoorspel. 17.00 Concertork, 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de kinderen, 18.50 Caus. 18.55 Weerb. 19.00 Nws. 19.15 Caus 19.30 Kamerorlc. 20.45 Avonddienst. 21.25 Liefdadlgheldsoproep. 21.30 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 IClankb. 23.15 Symphonie-ork. en solist. 23.52 Epiloog. 24.00 —0.03 Nws. Engeland. BBC Light Progr., 1500 en 247 M. 12 00 ..Can I come in" 12.30 Kerkdienst 13.00 Ver/.oekprogr. 14.00 Revue-ork. en solist. 14.15 Lichte muz. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Idem. 16.00 Interviews cn gram. 17.00 Gevar. progr. 17 30 Idem. 18.00 Gram. 1H.30 Gevar. progr. 19.00 Round Britain Quiz. 19.30 Hoorspel met muz. 20 00 Nws. 20.30 Hoorspel. 2130 Com munity hymn singing. 22.00 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23,30 Muzikale caus. 23.45 Orgel. 0.15 Gram. 0.56—1.00 Nws. Nordwestdcwtscher Rundfunk, 309 31. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.20 Gevar. muz. 15.00 Verzoekprogr. 16,30 Dansmuz. 17.45 Symphonie-ork.. koor en soliste. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 22.45 Cabaret. 23.15 Lichte muz. 24 00 Nws. 0.10 Symphonie-ork. en piano'9. 1.13 Muziek tot morgenvroeg. Frankrijk. Nationaal Programma, 347 M. 12.00 Klankb. 13.00 Nws. 13.20 Hoorsp. 15.30 „Cavalleria Rusticana", opera. 17.40 Gram. 17.45 Orkestconc. 1930 Gram. 20.00 Lichte muz. 20.30 Hoorspel. 23,00 Kamermuz. 23.45 24.00 Nws. Brussel, 324 cn 474 M. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerb. 12.34 Gram. J3.00 Nws. 13.15 Vlaamse liederen, 13.30 Voor dc soldaten. 14 00 Gram. 15.30 Idem. 15 45 Sport. 16.30 Mannenkoor. 17.00 Lichte muz. 17.45 Sportuitslagen. 17.50 Gram. 18.00 Vioolrecital. 18.30 Godsdienstige ultz. 19.00 Nws. 19.30 Gev. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws 22.15 Verzoek progr. 23.00 Nws. 23.05 en 23 30—24.00 Gram. 484 M. 12.08 Amusementsmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ver zoekprogr. 14.30 Gram. 15.00 Idem. 15.45 Idem. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.00 Gods dienstige uitz. 19.45 Nws. 20.00 Nationaal ork. lOm p!m. 20 40 Gram.). 22.00 Nws. 22.10 Lich te muz. 22.50 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. Engeland. BBC European Service. Uit zendingen voor Nederland. 8.00—8.15 Engelse les voor beginnelingen (op 464, 49 en 42 M.). 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen (op 224, 49, 42 en 31 M.). 22,00—22.30 Nws. De Engelse graafschappen Surrey (op 224 en 49 M.). MAANDAG 23 FEBRUARI HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Liederen; 9.25 V. d. huisvrouw; 9.30 Waterstanden: 9.35 Gram.. 11.00 Caus.; 11.15 Opera: 12.00 Orgel en piano. 12.33 „In 't spionnetje": 12.38 Metropole Ork.. 13.00 Nws: 13.15 Meded. en gram.: 13.40 Dansmuz.; 14.00 Caus.; 14.20 Gram.: 14.30 Voordracht; 14.45 Alt en piano; 15.15 V. d. vrouw: 16.15 Cembalogezelschap: 17.30 V. o. padvinders; 17.45 Gram.; 17.50 Mil. comm.. 18.00 Nws; 18.15 Gram.; 18.25 Reportage of gram,: 10.30 Accordeonork.; 19.00 Muz, caus.: 19.1.5 Strijkkwartet; 19.45 Regerlngsultz.; 20.U0 Nws; 20.05 Operette-conc.; 21.05 Cabaret; 21.30 Kamerork. en solisten: 22.35 Gram.: 23.00 Nws; 23.15 Film; 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00—24.00 NCRV, 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 ëws: 8.10 Sport; 8.23 Gewijde muz.; 8.45 Gram.; 9 00 V d. vrouw: 9.35 Gram.; 10.00 Sopraan en piano: 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Hoorspel; 12.00 Gram.; 12.25 Voor boer en tuinder: 12.33 Orgel: 12 59 Klokgelui; 13.00 Nws: 13.15 Lichte muz.: 13.43 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gram.; 14.45 V d. vrouw; 15.15 Gram.: 15.30 Strijkkwartet; 15.55 Gram.: 16.00 Bijbellezing: 1G.30 Lichte muz.; 17.00 V .d. kleuters; 17.15 Gram.: 17.30 V .d. jeugd; 17.45 Regerlngsuitz.: I8.no Koor zang: 18.20 Sport: 18.30 Lichte muz.; 18.45 Engelse les: 19,00 Nws: 19.10 Gram.: 19.30 Caus.: 19.43 Zigeunerkwintet: 20.00 Radio- krant: 20.20 Orkest, koor en solisten: 21.25 Hoorspel: 22.13 Kamerkoor en solisten; 2245 Avondoverdenking: 23.00 Nws: 23.15 Caus.; 23.30—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service 330 M. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gram. 13.25 Gevar. progr. 13.55 Weerb. 14.00 Nws. 14.10 Orkest conc. 15 00 Schoolradio. 16.20 Criüeken 17.05 Gram. 17.30 Interviews. 18.00 Voor de kinde ren. 18.55 Weerb. 19.00 Nws. 19.15 Sport. 19 20 Caus. 19.30 BBC Northern Orchestra en so list. 20.30 Caus. 21.00 Gevar. progr, 21.45 Ame- rik. commentaar. 22 00 Nws. 22.15 Hoorspel. 23.35 Gram. 23.45 Parlemcntsoverz. 24.00— 0.03 Nws. Engeland. BBC Light Progr.. 1500 cn 247 M. 12.00 Mrs Dale's Dagboek. 12.15 Voordracht. 12.30 Dansmuz. 13.15 Orgelspel. 13.45 Orkest conc. 14.45 Voor de kinderen. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Salonork. en solist. 16.45 Lichte muz. 17.15 Mrs Dale's Dagboek. 17.30 Hoorspel 19.00 Militair ork. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.25 Sport. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Vragen- beantw. 21.30 Sport. 22,00 Verzoekprogr. 22.30 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Actual. 23.20 Dansmuz. 0.05 Voordr. 0.20 Lichte muz. 0.56 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.25 Omroep- ork. 15.50 Pianorecital. 16.10 Klassieke muz. 16.40 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Symphontc-ork. 21.45 Nws, 22 10 Sopraan, bariton en piano. 22 30 Causerieën en hoorspel 24.00 Nws. 0.30 Dansmuz. 1.15 Muziek tot morgen vroeg. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 M. 12.00 Semi-klass. muz. 13,00 Nws. 13.20 Se- miklass. muz. 14.00 Nws. 14.17 Gram. 14.30 Vocaal ens. 15.00 Orkestconc. 16.00 Klassieke muz. 17.50 Semi-klass. muz. 17.50 Gram. 18.30 Amerik. uitz. 19.00 Gram. 20.00 Symphonie- ork. 22.45 Gram. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerb. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Gram. (Om 12.50 Koer sen). 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.30 Gram. 13.45 Lichte muz. 14.00 „II Matrimonio se- greto", opera (gram.). 16.20 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 13.15 Gram. 18.25 Financ. kron. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Omroepork. en solis ten. 21.00 Amusementsmuz. 21.40 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Orgel cn gram. 22.5523.00 Nws. 484 M. 12.05 Gram. 13.00 Nws. 13.10. 14.15 en 15-00 Gram. 16.00 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 18.30 Idem. 19.00 Idem. 19.45 Nws. 20.30 Gram. 20.45 Muzikaal progr. 21.15 Viool en piano. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.50 Nws. Engeland. BBC European Service. Uit zendingen voor Nederland. 8.00—8.15 Engelse les voor beginnelingen (op 464, 49 en 42 M.t. 22.00—22.30 Nws. En gelse des voor gevorderden (op 224 en 49 M.). B. M. R. S. Zaterdag 21 Februari: Radioprogramma B.M.R.S. Uitzending van uit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter. 22.00 uur: Jam Session, 22.15 uur: Verzoekplaten. 01.00 uur: Sluiting. Auteursrecht op de radioprogramma's Pleidooien voor de Hoge Raad In het geding tussen de stichting „Het Radioprogramma" en de omroepvereni gingen over het auteursrecht op de radio programma's zijn gisteren voor de Hoge Raad de pleidooien gehouden. Mr W. Blackstone verdedigde de stichting twee cassatiemiddelen, betoogde daarbij, dat voor de oorlog omroep een zuivere particuliere zaak was, doch dat dit na de oorlog radicaal ver anderd is. De luisteraar betaalt een retri butie en daarmede de omroep. Maar wil hij een programma weten, dan moet hij ook nog eens 10.betalen per jaar voor het omroepblad en het lidmaatschap van een omroepvereniging. Om aan deze on billijkheid eon einde te maken, is genoem de stichting In het leven geroepen. Voorts betoogde pleiter, dat de auteurs- wel. in t bijzonder in dc artikelen 1 en 10, slechts het oog heeft op die werken, aan welke een eigen karakter door hun makers is gegeven, hoedanig karakter niet toekomt aan de radioprogramma's. Voor de omroepverenigingen pleitte mr C. Wijckerbeld Bisdom, die de recassatie- middelen bestreed. Over de vraag of de omroepverenigingen auteursrecht op de radioprogramma's hebben zijn tal van uitspraken geweest, die aldus pleiter alle ten gunste van de omroepverenigingen waren. De enige ongunstige uitspraak hield verband met het feit, dat in dc gid sen niet vermeld was geweest „auteurs recht voorbehouden". Op de principiële punten was ook deze uitspraak gunstig voor de omroepverenigingen. De advocaat-generaal, prof Langemeijer, zal conclusie nemen over 14 dagen. PROBLEEM No. 2598. JAN SCHEYEN en J. PENNINGS Zwart 15 schijven op: 1. 2. 6, 8. 10, 12, 13, 20, 23; 6 en 28 30. Wit 14 schiiven op: 11, 16. 17, 21. 27. 32, 34. 35. 37'40. 42 en 45. PROBLEEM No. 2599. FRANCOIS PéREZ, Peyriac-de-Mer (Aude) Zwart 11 schijven op: 7. 11. 13, 14, 17, 19, 22, 25. 27. -31 en 45. Wit 11 schijven op: 28 30. 33 4. 38, 404. 44. 47'8. Oplossingen binnen drie weken in te zenden. OPLOSSINGEN. Probleem Nö. 2557, (A- F- HOOGVELTi. Zwart: 5. 7. 12, 13, 14, 18. 22. 27 én 28. Wit.: 16, 29, 33, 34, 37, 38. 41'44. Wit: 29—23, (zw. 18 49), 16—11. (23 4S) 11:2. 37: 10. (48:46), 2—16 en 16:5. Probleem No. 2558. (A. F. HOOGVELT) Zwart: 4. 7'10. 14. 16. 34. 36 en 40- wit: 18, 19. 22. 23. 25. 27, 28. 38. 41, 45 en 48- Wit: 18—12. (7:29), 27—21. (14:43), 43:30 (16:18). 45:5. (36:47). 5—10, 3024 en 2514. Blokkademotief Hoog- velt. Probleem No. 2559. (J. W. KONINGS). Zwart: 4. 6, 8, 10, 12, 13, 13, 20. 22. 23, 35 en 36. Wit: 15, 16. 24, 32, 34, 38, 41, 44. 45 en 47'49. Wit: 45—40. 47—42, 44—39. 32—28, 4817. (47:11). 34 :23. 16:9. 15:4. Stand: zwart 6, 8. 13 en 29; wil 49. dam op 4. (13—19) de beste. 4—13. (19—23). 13:2, (29—34). 2—7. (23—29). 49—44. (6—11). 7:16. (29—33), 16—43;: (33—39). 44:33. (.3440. 43—39, enz- Probleem No- 2560. <D. VUURBOOM.) Zwart: 3. 8. 9. 11. 16. 17. 19. 20. 21 en 26 Wit: 12. 27, 28. 30. 32'5, 38 en 42. Wil: 28—22. (17:43). 38—32. 30—25. 35:4. (3—9), 25:3. (20—31. 21—26 en 16:29). Stand: zw. 11. 26 en 29: wit 36. dam 4. (16—21). 39—11. n 33—39). 27—21 ONZE PROBLEMEN. Het Franse blad „Revivré" heeft een problemistenwedstrijd uitgeschreven, waaraan door 86 problemis'en is deel genomen. De eerste prijs werd gewonnen door Marcel Puertolas. de kampioen V3n Bordeaux- De tweede en derde prijs gingen naar twie Nederlanders- beiden trouwe medewerkers aan onze dam- rubriek Onze vriend Marcel Bounard. stelde ons in de gelegenheid de kroonde'problemen te publiceren. voor onze dank- Tevens onze felici taties aan de Nederlandse prijswinnaars. Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. d, BROEK Nwe. Binnenweg 46, Rotterdam C. No. 810 (21 Februari 1953.) PROBLEEM No. 2596- MARCEL PUERTOLAS. Bordeaux. Zwart 10 schijven op 7 9. 12, 14 5. 18 9. 21 en 26. Wit 13 schijven op: 16. 23, 25, 27..29 32. 34, 37, 42, 19 en 50.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5