De vrijheid geeuwt verveeld... Het onoverbrugbare cultuur verschil tussen blan ...„de vrouw gildemaar de omstanders durfden niet te hulp te komen... Zuid-W estenwind S.E.R. adviseert tot instelling van hoofdproductschap voor Akkerbouw President Peron in Chili SCHOONHEID EN FRUIT Wortel van de Zuidafrikaanse tragiek a en zwart ï3Si^.,ïs.-brs«ï.\?isisïï:"'»» Van achter mijn schrijfmachien ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 PAGINA 8 Vluchtend voor de rode stormvloed (I) De Nederlandse inzending op de „Grüne Woche". Onze tuinders hadden een enorm en zeer kleurig tableau van groenten ontworpen. De stand trok erg de aandacht, maar een van de merk waardigste inzendingen op deze tentoon stelling was een complete boerderij, waarvan het vee zelf voorgas zorgde: de mest vat? één koe schijnt namelijk anderhalve kubieke meter gas te leveren. Het vliegtuig kan niet landen. De Duitser naast mij heeft reeds enige tijd zijn krant neergelegd (het vastenavondnummer van de .frankfurter Rundschau" met een kostelijke kolderreportage over de kroning van Adenauer totKaiser Konrad)hij kijkt ongeduldig op zijn horloge: meer dan 2-| uur geleden zijn we uit Wahn (tussen Keulen en Bonn) vertrokken, hadden al lang op Tempelhof geland moeten zijn. De stewardes een van de talrijke Duitse stewardessen, die dienst doen op deze lijn van de „British European Airways" komt de reizigers gerust stellen: Het is boven Berlijn zó druk. dat we nog minstens een half uur in de lucht zullen moeten blijven. Onmiddellijk probeert iedereen iets te zien buiten: de avond is echter donker, het zicht nu en dan zo slecht, dat men nog nauwelijks de vleugeltip-lichten kan onderscheiden. Mijn buurman leest verveeld de gemengde berichten: „Heden arriveerden Keer meer dan 1400 vluchtelingen in West Berlijn Hij geeuwt en kijkt op zijn horloge. Het is jaren geleden Diep beneden ons moet de stad liggen: begraven in de nacht. We vliegen blind. Op de vorige vlieg tocht naar Berlijn vlogen we ook blind. Onze Britse militaire Dakota was toen een van de honderden toestellen, die 24 uur de klonk rond in drie onafgebroken stromen op Berlijn aanjoegen, Berlijn veroverde toen alle wereld pers-voorpagina's, de situatie was cri- tiek. en met de wetenschap, dat er toen anderhalve minuut vóór ons en ander halve minuut achter ons, bovendien nog boven en beneden ons andere vliegtuigen door die nauwe aanvliegcor- ridor op Berlijn toedreunden. zaten we toen ailemaal een beetje onzeker op die harde Dakotabanken. terwijl het toestel de zware remoustikken van kletterende hagelslormbuïen afbonkte. Tempelhof toen, waar men op het starten en landen der toestellen elke 30seconden meen ik z'n horloge gelijk kon zetten. En die vreemde ochtend, dat de ruïne- stad in de doodstille zware mist verdronk. De dagen, dat men niet wegkon, en men na twee dagen het staken van de lucht- brugdienst reeds aan het eten merkte. De oude verkleumde vrouwen, krom van de kou. puinruimend en stenen bikkend, het nijpend kolengebrek en de twee uur stroom per dag, welke de westelijke sec toren om beurten kregen. Het donkere vrije Berlijn en aan de andere kant der sectorengrenslijn toen de stralend spot tende lichtreclames in de Sovjetsector van de stad. Vier-en-negentig procent Het K:.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied strekt zich uit van het zeegebied ten Oosten van de Azoren tot aan de Balkan. Een centrum ligt bij de Alpen, waar vanmorgen de barometers waren opgelopen tot boveD 1030 mb. Op de Oceaan is de depressie activiteit vrij groot. Een belangrijke sto ring trok vanmorgen in diepte toenemend over het Noorden van Schotland, waardoor op de Noordzee de luchtdrukverschillen nog toenemen en de krachtige Zuid-Wes- telijke luchtstroming ook in ons land nog aanwakkerde. De hierbij aangevoerde lucht heeft een voor de tijd van het jaar hoge temperatuur en is bovendien vrij vochtig, waardoor een laag wolkendek zich vooral over het Noorden van het land uitstrekt. Een koudefront over de Britse eilanden, dat samenhangt met de storing bij Schot- iand, begrenst deze warme Zuia-Weste-1 Gedwongen oprichting van enkele andere productschappen (Van onze Haagse redactie) ten wijn, koffe, thee en cacao bij de land- tige grootheden noemde hij strijdig met de geest van de raamwet. Na de repliek van prof. Veraart ver klaarde diens Tilburgse collega het ad- teren een drietal belangrijke beslissingen genomen. Het toporgaan van de P.B.O. heeft besloten de regering te adviseren een wetsontwerp tot instelling j lijke luchtstroming. Aan de achterzijde ?uCten Mj heï pariement in te dicnen iets jvie* voor h?1 hoofdproductschap niet te van het kou-front bevindt zich koude i de raamwet nietheeft voorzienwillen tegenhouden. Hij handhaafde echter i lucht, afkomstig van het Noordelijke deel L 4nT reccring dc wens ken- *'-in suggestie, de regering voor te stellen. ee« zodanige wijziging van de raamwet te n gemaakt, dat de mmstcr bevordercn dat soortgelijke instellingen m :.0. rechtstreeks de wettelijke h n)0 Akkerliouwpro- - Thans is de weg naar Helmstedt weer vrij, maar Oost- en Westsectoren zijn scherper gescheiden, en bovendien loopt er dwars door Duitsland, een rauw lit teken van een bruut kaalgeschoren strook niemandsland. Practisch onpas- seerbaar. 94 Procent van alle vluchtelingen t Gatow Flughafen zijn nieuwe prikkel- komt thans in het Westen aan via het óraadbarricades opgeworpen. By het enige voorportaal, dat nog bereikbaar is: Bahnhof Potsdamer Platz nemen twee de Sovjetsector van de stad. Vandaar is I Vopo's een oude vrouw mee na een be- men in enkele stappen op het eiland der zoek aan de westsector, vrijheid. West Berlijn. Voor onze redacteur in verband met de watersnood uit Duitsland terugkeerde, vloog hy nog naar Berlijn. Een reportage-serie over de steeds aanzwellende stroom van vluchtelingen uit de Oost-zóne moest begrijpelijkerwijze plaats maken voor het dramati scher nieuws dichter bij huis, maar helaas blijft ook het vluchtelingen vraagstuk in de voormalige Rijks hoofdstad brandend actueel. Nederland, dat in de afgelopen weken van zo nabij de overstro- mings-ellende meemaakte, welke duizenden landgenoten van huis en haard verdreef, zal meer nog dan vroeger kunnen beseffen, hoe af schuwelijk wreed deze andere stormvloed moet zijn. de storm vloed van het communisme, die ontelbaren in Oost-Duitsland alles in de steek doet laten. Wij publiceren hiernaast de eerste brief uit Berlijn. meters verderop gedrukt worden: de Oost-Sector-kranten. De communistische „Tagliche Rund schau", wier gebouwen aan de achterzijde aan de westsector palen, heeft alle ge vaar voor besmetting met westerse ideologieën bezworen door eenvoudig een hoge muur te laten metselen. West Berlijn probeert eenvoudig niet te denken aan hetgeen er achter die muur gebeurt. Het lijkt normaal, een normale westerse grote stad. en de dag, voor ons vliegtuig op Tempelhof land de, werd er een nieuwe jitterbug-tent ge opend, met twee negerbands, en daarin streek enkele dagen later een jury neer om plechtig de West Berlijnse „Frau- lein Pullover" (sweatergirl) te kiezen. Natuurlijk is er het gemengd nieuws: Pfaueninsel (in de West Sector) wordt door de Russen afgesneden van de stroomvoorziening, bij Lïchtenrade Men geeuwt verveeld over het ge mengd nieuws, dat dagelijks nieuwe vluch telingstromen meldt: honderden, soms meer dan duizend per dag. In deze wereld van ons is een vluchteling uit het Oosten geen nieuws meer. Hun aantal is een der vele cijfers, wel ke het dagelijks nieuws bevat: beursno teringen, waterhoogten, temperatuurs minima "etc etc. En nauwelijks meer. Berlijn is Berlijn nog ..Het zal U niet meevallen eenhotel te krijgen: de stad is erg vol......" „Natuurlijk, met al die vluchtelin gen Hoogst verwonderd„Vluchtelingen Nee...... de „Grüne Woche" is juist be gonnen". In de permanente „jaarbeurs -hallen rond de Funkturm (Britse sector) is een imposante landbouwtentoonstelling on dergebracht: alle „Lander" der Bonds republiek, de stad West Berlijn, 51 ver schillende organisaties, honderden fir ma's alsmede Canada, Amerika en Ne derland zijn hier met inzendingen ver tegenwoordigd. Berlijn waardeert een dergelijk evene ment waarschijnlijk meer dan welke an dere stad ter wereld Het bewijst er zichzelf mee, dat het nog leeft: dat het niet alle glans van voormalig Reichscentrum en wereld stad verloren heeft: de buitenlandse inzendingen negeren het isolement, waarin deze in tweeen gespleten stad, aan alle kanten door Russisch bezet ge bied omgeven, zich bevindt. Berlijn is Berlijn nog, zegt het opgeto gen krantencommentaar over de inter nationale ruitertournooien en congres sen rondom deze „Groene Week". Berlijn is nog Berlijn zegt het. glan zende boulevardleven van de Kurfursten- damm met de stralende, een halve gevel beslaande bioscoopreclames, waarop men oude namen in nieuwe creaties leest: Filmpremière van „Cuba Cabana", met ce „betoverende) stem van (de lichtelijk verwelkte) Zarah Leander in exquise nachtcabarets. „Die grosze Versuchung met de na oorlogse filmdoek-favoriet Dieter Bor sch» een soort rauwe, weinig charman te, maar echt Duitse Charles Boyer. Zuckmayer's nieuwe „Filmlustspiel, Der Fröhliche Weinberg" en natuurlijk het superkolossale Amerikaanse circus- kijkspel „Die gröszte Schau der Welt", en „Don Camillo und Peppone". en „Der Fall Cicero" etc. etc. Carol Reed draait momenteel in de Berliinse Tiergarten een nieuwe „derde rr.an"-film. die waarschijnlijk „Berlin Story" heten zal. en in morbiede span ning niet onder zal doen voor The Third Man. Er zijn immers ondanks de Kurfürstendamm meer donkere lugubere stadsgedeelten in Berlijn, dan waar ook. ..Fraulein Pullover West Berlijn lijkt normaal: reisbureaux noden U tot een tiendaags verblijf aan de Rivièra, er is een dagelijkse autobus dienst naar het Westen ivoor degenen, die over een interzone-pas beschikken), men kan aan déze zijde van de Branden burgertor (waarachter de Russische sec tor begint) alle grote kranten uit het Westen kopen, en het Amerikaanse weekblad „Time" is er, net als in Brus sel, Amsterdam of Rome 's Zaterdags ochtends te krijgen. „Die Caine war ihr Schicksal (Wouk s „The Caine Munity") was het best ver kochte boek in Januari en men heeft zo juist Fitzgeralds „Tender is the Night" herontdekt. In de hitparade van radio AFN-Berlin staat „The Mess is here" bovenaan, en populaire diskjockey Geor ge Hudek krijgt zelfs verzoeken van de Oost-Duitse Volkspolizei. Zou hy hun na men noemen voor de radio, dan verdwe nen zij in het tuchthuis, Slechts één soort kranten kan men niet kopen in West Berlijn: kranten, welke soms slechts enkele honderden „De vrouw gilde, maar de talrijke omstanders durfden niet te helpen, aangezien op het perron van de onder grondse nog meer Vopo's aanwezig wa ren", zegt het laconieke krantenbe richt. En natuurlijk zijn er de cijfers: de dagelijkse score van het aantal vluchte lingen, maar de voetbaluitslagen van de „West Toto" trekken meer belangstel ling. Meer dan 300.000 vluchtelingen stroomden tussen '49 t.m. '52 West Ber lijn binnen. Slechts 78.000 werden er per vliegtuig afgevoerd naar de bondsrepu bliek; de rest bleef, een klein aantal hun ner wacht nog op transport. Veruit het grootste deel van deze „blijvers" viel echter niet onder de para grafen, welke de vluchteling een ver blijfsvergunning garanderen, werd dus niet „opgenomen". Ze worden weliswaar niet terugge- stuurd, maar krijgen geen werkvergun ning, kunnen slechts op een minimale ondersteuning en een onderdak in 'n kamp rekenen. Daarnaast is er nog een grote groep, die geheel „zwart" leeft in Berlijn, zich nooit gemeld heeft. Berlijn derft ongeveer de helft van zijn vooroorlogs inkomen nu het niet langer rijkshooCstad is. Ongeveer 80 procent van de industrie werd er gedemonteerd; het hoeft bovendien wel geen betoog, dat ook het ontbreken van enig achter land uiterst zware consequenties voor deze in tweëen gesneden stad mee brengt. De werkloosheid is er enorm: een kwart der arbeidende bevolking stem pelt, statistieken wijzen uit, dat ze dit tw'ee jaar later nó^ doen. De bevolking j js Vrijdag op Chileens gebied aangeko- men voor een bezoek van zes dagen. Het lucht afkomstig van het Noordelijke dee! vn„rls d(. 4, van de Atlantische Oceaan. Dit front ver- I j,aar plaatst zich weliswaar in de richting van voor de pro reeiitsireeas ne weiieinite ons land, maar zal ons toch niet kunnen i„,tpiiin£r viiftal nrndtictxrhaDnen 1 vervolg binnen het kader daarvan bereiken, omdat een nieuwe storing, die h s. «„„minitr heeft hpf rnilêcp pon i zu^en vallen. Prof. Tinbergen werd „ge- nu nog in het zeegebied ten Noorden van ïmcndemcnl i" «K-Fortman ver- m=' dc mededeling, dst het de Azoren ligt, ervoor zal zorgen dat de J™rïen dat ten doe? h7d de ^rteèei- ™nsun,c„tcnbelang - een redel.jke pros worpen, aai ten ooei nno ne „negen ,.oor eik product in alle sectoren zeker cvoordigers der erDe organisaties m de l(j„er^liw ee„ eI.„s,lg0 behandeling besturen der productschappen een zo- uJj, s E.R. ten deel zal vallen, danige bevoegdheid Ie seven, dal ztl daar- advieze„ m de product- m nagenoeg mandatarissen van die orga- schappen ,llcrd onk dat VOOP hpt h0d((i. msaties zonden hebben. i productschap tenslotte zonder hoofdelijke Betrekkelijk vlot verliep de behandeling .temming goedgekeurd. Gelijk bij de ad- der adviezen tot wettelijke instelling van j Vjezen voor de 6 productschappen van drie nieuwe productschappen, en wel die 30 januari j.j. Werd ook hieraan een nota voor granen, zaden en peulvruchten, voor j van drs Derksen toegezegd. Deze forrriu- aardappelen en voor veevoeder. -leert hierin opnieuw zijn bezwaar tegen Meer voeten in aarde echter had hethef in het jeVen roepen van productschap advies inzake het op te richten hoofdpro- j Derj np agrarisch gebied, zolang de nieuwe ductschap voor akkerbouwproducten. De Landbouwwet haar beslag nog niet heeft voorzitter der organisatiecommissie, prof. gekregen, dr Veraart, wees erop. dat tot nu toe1 steeds nauwgezet de hand is gehouden aan de raamwet. In dit geval geeft deze echter geen bevredigende oplossing. Met. verschillende argumenten toonde de Delftse hoogleraar aan. dat hel. instituut der productschappen hier niet voldoet. Er is in het agrarische vak sprake van een onderling verbond, dat een zelfstandig lichaam vraagt. Hoewel de wetgever de behoefte hiervan destijds niet heeft ge voeld. zal daarom thans dus toch de in stelling van een hoofdproductschap wor den geadviseerd. Zuid-Westelijke luchtstroming in onze om geving weer terrein zal winnen en de koude lucht zal terugdringen. Vierjarig kind door trein gegrepen (Van onze correspondent) Het vierjarig zoontje Leo van de fami lie G. .T. te Leeuwe.n-Maasniel (L.) raakte gistermiddag om twee uur bjj het spelen onder de electrische sneltrein uit de rich ting Eindhoven. De machinist zag van wege een bocht te: plaatse het kind te laat om nog tijdig te kunnen remmen. Toen de trein tot stilstand was gekomen vond hij het kind reeds stervende langs de spoorlijn. Tragisch was, dat. de vader, nietsvermoedend toelopend omdat de trein remde, als tweede zijn stervend zoontje vond. Het slachtoffertje overleed enige tijd later ter plaatse. Geen vrijwillige instelling bestaat voor tien procent uit vluchte lingen: daarnaast nog uit 7 procent „Heimatvertrïebene". Eind '51 ontving van de 2.1 millioen inwoners bijna 1 millioen in enige vorm ondersteuning: als werklozeals inva lide, als gepensionneerde, of als slacht offer van het Naziregime. Meer dan 30.000 mensen leven er In kampen, duizenden en nog eens duizen den zwerven werkloos rond, mógen niet eens werken, tienduizenden zien hun te hoog gespannen verwachtingen de bodem ingeslagen, spoelen weg naar het wrak hout der uitzichtlozen, der labiele ele menten. der criminelen. De besten pro beren aan de kost te komen door „onder tarief" ie gaan werken: vrouwen...... „duizenden gaan er hier naar de haaien", zegt een Berlijner cynisch. Ër zijn thans 74 kampen. In de toe komst. wil rnen slechts 7 procent der vluchtelingen in Berlijn zelf laten, maar het transportschema, de langdurige schiftingsprocedure is hopeloos ten ach ter, en dagelijks wordt dat erger. „Deze stad zit vol explosieve stoffen", zegt men (J in de Berlijnse Senaat. De Oostsec'tor-lichtreclames (juist over dé grens) zyn vlak voor Kerstmis gedoofd De Russen schijnen thans ook zelf niet meer in hun effect te geloven. Geen enkele propaganda is opgewassen tegen de zwijgende woordeloze, nooit op houdende stroom van vluchtelingen, die dagelijks uit een der donkere schachten van een Westelijk U-Bahn station naar het licht klimmen, of plotseling herade-' menen bij de uilgang van een S. Bahn hof. De eerste avond in Berlijn wil men nog even de stad in: men kent de stad haast niet meer terug: zolang men ten minste in de buurt van de Kurfürsten damm bljjft. En al die bioscopen en restaurants, die smaakvolle kleine trot toir-etalage-kastjes. de geur van „heïsze Würstchen" en „gebrande zoete aman delen". is zo geruststellend. En wie hoort dan nog de schorre kran tenverkoper, die op die avond uit zijn „Nachtausgabe" geen ander nieuws weet. te melden, dan dat de „Flüchtüngstrom" tot een catastrophe wordt. Naast hem staal, een reclame-wagen geparkeerd: ..Venus in het schuimbadmit „König Faruk II" in het meest exclusieve nachtcaharet... De slecht geklede schuwe mensen, die voor elke overvolle etalage blijven staan, aandachtig de overdadige luxe bekijken en dan weer gelaten verder slenteren, loopt iedereen geeuwend voorbij. Vannacht zullen ze veilig opgeborgen zijn in een kamp, en meer kan men niet doen, nietwaar? J. W. HOFWIJK. VERBINDINGEN MET OUDE TONGE Oude Tonge is weer bereikbaar via de President Juan Peron van Argentinië weg die langs Stad Haringvliet voert. Deze weg die naar Zuidzijde en vandaar Oude Tonge voert is ook voor auto's bezoek heeft zeer sterk de aandacht ge trokken en wordt beschouwd als een mogelijk beginpunt van een nieuw tijd perk in Zuid-Amerika. Dit zal, aldus ge looft men, worden ingeluid door een nieuwe campagne om de onderlinge be trekkingen in geheel Latijns-Amerika te versterken. Zondag j.l. verklaarde Peron in een vraaggesprek, dat als Chili en Argentinië eenheid bereiken zouden, zoals hy hoop te, zy een kern in Zuid-Amerika zouden 'ormen. Na Chili en Argentinië zou een unie met andere landen Brazilië by- oorbeeld tot stand kunnea komen. NACHTELIJKE BRAND IN ALKMAARS HOTEL Door nog onbekende oorzaak is in de nacht van Donderdag op Vrijdag brand ontstaan in hotel Victoria te Alkmaar. De gasten waren juist ter ruste gegaan toen zij door een hevige rookontwikkeling uit uit slaap werden gewekt. De brand bleek te zijn ontstaan in de eetzaal of de daar naast gelegen vergaderzaal. Beide zijn ge heel uitgebrand. Doör snel ingrijpen van de brandweer kon erger worden voorko men. AMSTERDAMSE GRAANMARKT AMSTERDAM, 21 Febr. De belangstel ling voor buitenlandse granen is sedert geruime tijd reeds gering en werd in de afgelopen week eerder nog kleiner, in ver band met de mededeling van het Bedrijfs- schap, dat met ingang van 2 Maart a.s. tegen inlevering van grondstoftoewijzin gen met serieletter O de prijzen extra zul len worden verlaagd met 1 per 100 kg. Met ingang van 2 Maart zal de gemiddel de prijsverlaging dan 3 per 100 kg be dragen. Wat inlandse granen betreft, wss haver iets gemakkelijker te koop. terwijl rogge een vast gestemde markt had door vraag uit België. Voor zomer gerst be stond weinig interesse. Inlandse 54/55 kg gepunte haver per Maart levering werd verhandeld voor 24.25, terwijl legen het slot 23.75 werd gevraagd. In rogge met 17% vochtgaran- tie kwamen zaken tot stand bij 28.25 op Maart levering, terwijl voor doorsnee- kwaliteit op dezelfde 27.25 werd betaald. Zomergerst noteerde al naar kwaliteit van 32 tot 33 en wintergerst 28.75. berijdbaar. De militaire bevoorrading kan hierlangs plaats hebben. Het herstel van de verbindingsweg tussen Oude en Nieuwe Tonge is gisteren begonnen. Deze weg zal voornamelijk worden gebruikt voor het vervoer van cadavers. Het dorde belangrijke punt vormde het verslag der commissie, welke de moge lijkheid heeft onderzocht de instelling van productschappen voor landbouwzaaizaden, voor pootgoed, voor pluimvee en eieren, voor suiker en voor zuivel te adviseren. Ofschoon de betrokken organisaties alle de wenselijkheid daarvan hebben erkend, is men het in geen dezer vijf sectoren eens kunnen worden over de samenstelling der besturen. De Raad verenigde zich met het .hierover aan de regering uit U brengen Strijdig met geest van verslag. Dat verslag wijst erop. dat het onder- rnamwei. jzock. tot teleurstelling van de S.E.R, niet Ook prof. Van der Grinten achtte ter- s" 1 men voor het tot stand brengen van een hoofdproductschap aanwezig. Hij drong er echter op aan, de regering voor te stellen met een aanvullend wetsontwerp op de P.B.O.-wet te komen. Voorts maakte hij er beiwaar tegen, dat ook de produc- Als ge de schoonheidssalon van Iza Vally op de Place de l'Opera binnentreedt, ziet ge geen tubes crème, potten zalf en fles sen reukwater. Ge waant U daarentegen in een bar deftige groentewinkel: aard appelen, bananen, citroenen, komkommers sla, radijzen, princesseboontjes vormen nl. de ingrediënten, waarmee onze reeds beroemd geworden Iza de klanten be- erkt. Iza behandelt Uw gelaat niet met olie of crème, doch met schijven kom kommer en het moet gezegd worden het resultaat is verbluffend. De zaken lopen uitstekend, want de Parijse beau monde schijnt de tubes te hebben afge zworen. Terug naar de natuur! Als men in fijne crème een stuk banaan verwerkt, omdat banaan zo goed is voor sommige celletjes, waarom dan niet ineens een ba naan genomen Iza is een Italiaan. Getroffen door de heilzame uitwerking van vele simpele schoonheidsmiddelen, die de vrouwen op het Italiaanse platteland gebruikten, be gon hij deze natuurlijke methode te be studeren. Hij ontdekte, dat deze volks middelen chemisch of pharmaceutisch wel degelijk verantwoord waren en o,a. veel snellere resultaten afwierpen, dan de kunstmatige middelen in tubes en potten, welke men voor duur geld in de fijne zaken kon kopen. Na vele onderzoekingen stelde hij e..i soort schoonheids-encyclopaedie samen uitsluitend voor eigen gebruik. Maanden lang probeerde hij zijn natuurrecepten uit. Toen begon hij zijn schoonheidssalon op de Place de l'Opera. Iedere ochtend kunt ge de Italiaanse „meester" thans langs de Parijse groentemarkt zien schar relen om de beste soorten groente en fruit uit te zoeken. Belast en beladen met aard appelen, radijzen, perziken, citroenen, si nasappelen, komkommers, kortom een hele groentewinkel, keert hij terug in zijn def tige en chique zaak om de Parijse manne quins. enkele filmsterren, een paar prin- cessen en vele andere klanten een mas ker van aardappelpuree op te zetten, ze in te wrijven met sinaasappelsap, geperste radijzen, bananen, gemalen kastanjes en nog honderd andere dingen. Voor een te vette huid masseert Vally met een meng sel. bestaande uitappelmoes, sinaas appelen, citroenen en radijzen. Dit meng sel heeft een sterk astringerende werking en inderdaad bereikt onze vriend er re sultaten mee. Voor een te droge huid dient een behandeling met bananen, wor teltjes, komkommer, aardbeien en slag room. Het meest simpel is de huidverzorging voor dames, die een normale huid hebben. Twee maal daags massage met tomaten is voldoende om rimpels le voorkomen de huid in de juiste conditie te be waren. Vally weet overal raad op. Overtollige dikte masseri hij weg met fn en groen te. Ontharen doet hij met een citroenpre- paraar. In de verjongingsemulsie over weegt de banaan enz. Zijn roem gaat door de wereld. Rijke touristen uit Amerika laten zich meermalen daags behandelen om de kunst af te kijken, doch dat schijnt niet zo glad te zitten, want Iza is voor zichtig. Volgens hem zit zijn geheim in de juiste samenstelling, Het is namelijk niet genoeg om een vette huid met het hierboven genoemde fruit plus waf- anpel- moes te masseren, doch men moet de juis te hoeveelheden weten, terwijl bovendien de ene vrucht vers en de andere soort fruit weer niet te vers moc-t zijn. Sommige vruchten moeten juist op de grens van het verrottingsproces zijn om invloed op de huid te kunnen hebben. Ik heb me zelf niet laten behandelen, hoewel mijn schoonheid lang niet zonder cc„ fouten is. Derhalve weet ik niet uit eigen treden, ervaring, of ge baat zult hebben bij een' appelmoeskuur. Maar wel weet ik, dat Iza bezig is bar veel geld te verdienen. Verkenningen in Zuid-Afrika (II) Met een beroep op de universele waarden, inhaerent aan alle cultuur, kan men de onderlinge verschillen tussen rassen en volken niet loochenen, nóch de practische consequenties daarvan afwijzen zonder de klaarblijkelijkheid van de feiten geweld aan te doen. Het begrip „ras" immers sluit reeds naar zijn inhoud een verscheidenheid, een „apartheid" in, welke niet slechts in de uiterlijke biologische kenmerken van kleur en lichaamsbouw be staat, maar ook in een verschillende cultuursfeer als gevolg van eigen his torische ontwikkeling, invloed van natuur, stoffelijke levensvoorwaarden en tal van andere factoren. Wellicht hebben wy vaker. lydend aan J jagen en daar een leven laten leiden van een zekere cultuur-hoogmoed, zulke an- ontwortelden, die in een geestelijk derssoortige beschavingssferen al te zeer nihilisme ondergaan en aldus zelfs een beoordeeld naar onze eigen normen, sis-j bedreiging gaan vormen, niet slechts voor of in de negentiende en twintigste eeuw onze eigen gemeenschap, maar zelfs de beschavingsgeschiedenis van het mens dom haar laatste woord spreekt en de mensheid voorgoed de haven van het ge- Niet te vergelijken Na de jongste uitbarsting van onmen selijke rassenhaat in het oude Europa ,.cji voortgekomen uit een heidens-materialis- 0p een zodanig beschavingsniveau leven, tische levensbeschouwing, welke bloed dat zy door hun tegenwoordigheid elkan- en bodem tot hoogste norm voor de1 - - - - - - practische staatkunde maakte wekt teuïl naast de zyne een luizige landloper vond, die zyn neus op het Smyrna-tapijt snoot en in heel zijn manier van optreden blijk gaf van een beschavingspeil, dal ver beneden het gemiddelde lag. Zijn onmid dellijke reactie zou de gedachte zyn: „Hoe kan die bioscoop-directie nu zo iemand in een beschaafd gezelschap toe laten?" En stelt u zich nu voor wat er zou ge beuren als diezelfde fanatieke meneer genoodzaakt werd, dagelijks en in alle publieke gelegenheden niet met één, maar met duizenden van zulke lieden samen te zyn! Practisch is dit natuurlijk in Europa uitgesloten en kan de bank directeur met een gerust hart plaats ne men naast de arbeider, omdat beiden bin nen de Europese cultuursfeer doorgaans luk bereikt heeft als alle negers en kleur lingen in „Be-Bop" rondlopen en Coca- Cola drinken! Wanneer wij echter de primitieve af godstempeltjes der gekleurde heidenen in gruizelementen gooien, maar deze mensen mét. de uiterlijk-technische voor uitgang de levensleegheid geven van een modern heidendom, dat zelfs geen afgo den meer kent, dan zouden wy voorwaar beter doen. hen maar voort te laten gaan met hun nederig offertorium van vruch ten en dieren, want zelfs hun aanbid ding van de gedrochtelykste „maaksels van mensenhanden" brengt groter eer betoon aan de Onbekende God dan het geestelijk luchtledig, waarin een aan merkelijk deel van de zgn. beschaafde mensheid sterft van verveling, Moeten wij, blanke christenen, deze mensen bij honderdduizenden, bij mil- lioenen losrukken van hun oeroude pri mitieve tradities, hen zonder enig over gangsstadium naar onze industrie-centra het woord „rassenpolitiek" in vele krin gen onmiddellijk beklemmende asso ciaties. De millioenen onschuldigen ko men ons voor de geest, wier gemartelde lichamen niet ln de biologische „super- klasse" pasten en die daarom genadeloos werden afgeslacht. Er leeft in Europa als reactie op al de beleefde ellende een sterke drang naar rassen-nivellering, een drang, welke zeer begrijpelijk is, daar zich immers in geen enkel Europees land, ja zelfs in geen enkel land ter wereld een rassenvraagstuk voordoet, dat ook maar in de verte op het Zuid-Afrikaanse lijkt. In aile Europese landen vormen de elementen van %!reemd ras zulke klei ne. onbetekenende minderheden, dat een geheel eigensoortige ontwikkeling te ge ven, d.w.z. 'n harmonische ontwikkeling, welke, aangepast bij hun eigen aard en tradities, hun mét de verworvenheden der uiterlijk-technische beschaving ook de geestelijke waarden van een christe lijke cultuur geeft, zodat het evenwicht tussen hun geestelijke en hun stoffelijke levenssfeer blijft gehandhaafd? Zo op het oog twee gemakkelijk le be antwoorden vragen, in werkelijkheid ech ter vragen, waarin heel de tragiek li" In de Unie van Zuid-Afrika ligt, d« zaak echter geheel anders. Daar staat een minderheid van twee en een half millioen blanken tegenover een bevolking van tien millioen naturellen en kleurlin gen. waarvan het overgrote deel het pri mitieve beschavingspeil van de natuur mens niet of nauwelijks te boven is. Dit te constateren en daaruit de consequen ties te trekken, welke men slechts mo daal verschillend ook binnen de maat schappelijke sfeer ener geheel blanke irr ituKctt, Htutriii iicei ur scnappeujKe opgesloten van het moeilijke en gerucht- gemeenschap trekt op grond van cul- makende Zuid-Afrikaanse rassenvraag- j turele overwegingen, betekent geen ras- stuk. J sen-discriminatie, doch is doodgewoon Hadden degenen, die in de loop der ge-1 |«et natuurlijke gevolg van deze gradatie schiedenis de integratie van de naturel len bevorderden, zich deze vragen Üidig en grondig gesteld, clan zou de huidige generatie van Afrikaners waarschynlyk een probleem bespaard zijn gebleven, dat ingewikkelder en moeilijker oplosbaar schijnt naarmate men het in theorie en in practijk langer bestudeert. in beschavingspeil. Cultuurproblemen Menige fanatieke tegenstander van de Zuid-Afrikaanse apartheidspolitiek zou verontwaardigd protesteren als hij, zyn 1 Zaterdags bioscoopje pikkend, in de fau- der niet hinderen. Men kan zelfs tal van arbeiders vinden, wier innerlijke bescha ving die van menige maatschappelijk hogergeplaatste in de schaduw stelt, ook al is de verstandelijke vorming van deze laatste groter en zyn economische positie krachtiger. Juist deze fundamentele homogeni teit binnen de Europese cultuursfeer, waarvan aller staatsburgerlijke gelijk heid een logisch uitvloeisel is. maakt het de Europeaan op een afstand van enkele duizenden kilometers zo moeilijk zioh le verplaatsen in de levensomstan digheden van een land, waar de verhou dingen geheel anders liggen en de ras sengrens vrijwel met de beschavings- grens samenvalt. Daarentegen zou het van Afrikaanse zyde m.i. niet alleen tactischer. maar ook juister zyn en meer begrip wekkend als men niet zoveel over het „rassen vraagstuk" sprak, maar de zaak óók voor het wereldforum méér als cultuurpro bleem stelde. Men zou dan liet accent la ten vallen waar het eigenlijk vallen moet. De Afrikaners streven immers de zgn. „apartheid" niet na. omdat zy hun me demensen willen discrimineren op grond van hun biologische raskenmerken van een rassentheorie in de bloed- en bodem-zin is hier geen sprake maar omdat zij zelf als minderheid hun eigen christelijk-Europese cultuursfeer wensen te handhaven temidden van een geheel anderssoortige cultuur, welke groten deels primitief en heidens is, dus vreemd aan hun eigen wezen. Na deze algemene inleiding zal een historisch overzicht van de groei van het probleem zeker de beste grondslag vormen voor een nadere beschouwing. FONS HERMANS. met succes is bekroond: ua* d» bedrijfs organen oude stijl verdwijnen, doch dat hun werkzaamheden dienen te worden ■oortgezet. In verband hiermee wordt de regering verzocht, in nauw overleg met de betrokken organisaties van onderne- ters en werknemers hiertoe dc geëigende ettelijke maatregelen voor te stellen. Hieruit mag dus worden geconcludeerd, dat op basis van vrijwilligheid noch het bedrijfsleven zelf noch de bemiddeling van de S.E.R. de technische moeilijkheden heeft kunnen ondervangen. Thans schijnt dus nog slechts dc mogelijkheid van ge dwongen instelling door samenwerking van minister De Bruyn cn de Statcn- Gencraal over te blijven. De muiterij in Denemarken Palle Voigt. hoofdredacteur van het Deense communistische jeugdblad „Fre- mad", zal er van beschuldigd worden sol daten tot ongehoorzaamheid te hebben aangezet, aldus heeft de politie van Ko penhagen medegedeelt.Voorts zijn te Ton der, nabij de Duitse grens, twee leerlin gen van een kweekschool gearresteerd, die bezig waren anti-militaristische aan plakbiljetten op te hangen. Behalve deze burgers zijn ook weer mi litairen gearresteerd; het totaal aantal arrestanten bedraagt thans 30. Honder den soldaten worden ondervraagd. Extra zitting van Brabantse Staten De commissaris der Koningin in Noord- Brabant, prof. dr J. E. de Quay heeft de Kroon machtiging gevraagd voor het hou den van een extra-zitting der Provinciale Staten. Ged. Staten zullen in deze zitting dan uitvoerig verslag uitbrengen over de omvang van de watersnoodschade in het behoeften te voorzien. gewest. Bovendien zal verzocht worden een crediet te voteren om in de financiële „Textielingenieurs" Nieuwe afstudeerrichting in Delft De minister van Onderwijs, kunsten en Wetenschappen heeft in beginsel ingestemd met het scheppen aan de Technische Ho geschool te Delft van een afstudeerrich ting voor werktuigbouwkundige inge nieurs op textielgebied. Het onderwijs zal worden gegeven in nauwe samenwerking met de hogere textielscholen te Enschedé en Tilburg. Nu de minister zich met de plannen ac- coord heeft verklaard, zal de aangelegen heid nader worden uitgewerkt, zodat ver moedelijk met de cursus 1953—1954 de nieuwe opleiding zal kunnen starten, Bij de Nieuwbouw in de Wippolder te Delft is reeds rekening gehouden met voldoende laboratoriumruimte voor deze afstudeer richting. VEILING ONROERENDE GOEDEREN ROTTERDAM IN '52 Blijkens het jaaroverzicht 1952 van het Veiling Nieuws van Onroerende Goederen te Rotterdam en omgeving, uitgegeven door de N.V. Notarishuis te Rotterdam, zijn in Rotterdam in veiling gebracht 197 percelen met een gezamenlijke opbrengst van 2.037.230. En in de randgemeenten Bergambacht, Bergschenhoék. Capelle a.d. IJssel. Hoek van Holland, Pernis, Poortugaal, Ridder kerk, Schiedam, Slikkerveer. Smitshoek, Vlaardingen en IJsselmonde voor zover de gegpvens aan de administratie van het „Veiling Nieuws" zijn opgegeven, 108 per celen met een gezamenlijke opbrengst van 386.340. ZULLEN V. S. MEER GAAN KOPEN IN BUITENLAND? De directeur van het Bureau voor We derzijdse Beveiliging (M.S.A.), Harold Stassen, heeft verklaard, dat het mogelijk is, dat president Eisenhower zal besluiten, dat de Ver. Staten meer grondstoffen in het buitenland moeten kopen ter verkrij ging van een evenwichtige handel en een gezonde economische basis in de komende jaren. De politiek van Eisenhower zou, naar hij zeide, kunnen inhouden, dat in overzeese landen meer wapens en uitrusting, welke nodig zijn voor de gemeenschappelijke verdediging, gekocht zullen worden, omdat de productiecapaciteit op een gezond, niet- inflatoire basis gebruikt zou kunnen wor den. Tocli wetenswaardig De Sovjet-Unie heeft de Bulgaarse re gering verzocht, zich te belasten met het behartigen van de Russische belangen in Israël. Alle leden van de Sovjet-legatie in Israël, onder wie de gezant, zijn Vrijdag middag aan boord van een Turks schip naar de Sovjet-Unie teruggekeerd. Lichtschip voor Birma. Bij de scheeps werf Ferus Smit N.V. te Foxhol is met goed gevolg de tewaterlating geschied van het lichtschip „Baraga", dat gebouwd wordt, in opdracht, van de regering van Birma. Op de vrijgekomen helling zal de kiel worden gelegd voor een vracht-pas sagiersschip voor Indonesische rekening Centrale Raad van Beroep. Bij K.B. is benoemd tot lid van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, mr J in 't Veld, oud-minister van Wederopbouw en Volks huisvesting. wonende te 's-Gravenhage. Omdat „de traditie" en mijn zus ter het zo wilden heb ik peetoom- elijke" rechten verkregen op een neefje dat nu vier jaar geworden is. Omdat ik heel goed besefte dat een peetoom waard is wat zijn- cadeautjes waard zijn heb ik on omwonden aan de kleine man ge vraagd wat z'n lievelingswens was. Onmiddellijk grijnsde zijn hele ragebol: een schietgeweer" Nu zijn er tegen dergelijke km- derillusies natuurlijk allerlei ver warringstichtende theorieën op te zetten maar ik vind vier jaar nog geen leeftijd om de wijsheden des 'levens in al zijn teleurstellende bit- Ierheid te ondergaan en dus: „en kijk es wal oom voor jou heeft méégebracht. een puur orato rische opmerking want zodra ik de voordeur binnentrad, had neef zich reeds juichend van het pakket meester gemaakt en rende de trap op, naar de speelkamer waar een wilde bende half-indianen zich aan taart en limonade vergreep. Ik omhelsde broederlijk mijn zuster, schonk een lauwe hand aan mijn zwager, die ik niet mag omdat zijn l\jfkrant niet die is waarin mijn Zaterdagse artikelen verschijnen en praatte wat verjaardagspraat. We hadden net zo'n beetje het weer-over zicht van de laatste maand dóórgesymeld. toen 'n lawine van jongensvoeten over de gang rolde, de deur van de huiskamer openscheurde en „hij héb een gat in dé ruit geschoten mevrou" uit de kliek zinnen opdreef. „GESCHRAPT" vloekte zwager (om dc censor werk te besparen en hij daverde naar de plaats des onlieils Ik vólgde van verre Ergens boven werden rake klap pen uitgedeeld, gilde een jarig petekind en werd een schietgeweer omlaag gesmeten Ik zocht mijn hoed op en sloop huiswaarts. Het volgend jaar koop ik een pak chocolade voor hem of zo'n saaie doos boetseerklei. SEBAST1AAN.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5