„Spel wierp der vergissingen K.V.R-motie ver- Vergoeding van de geleden rampschade Pax Christi-bedevaart naar getroffen gebied Ingewikkeld juridisch debat over wijziging van het B.B.A. s*.im Vier beeldhouwwerken boven Jaarbeurs-ingang Vijftiende lijst van slachtoffers Eerste uitkering van vijftig pet. voor huisraad Als een wassende vloed Hulp bij geestelijke bloedarmoede der volkeren Breda- en Westerling-affaire ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Noodvoorziening dijkenherstel volgende week in de Kamer 's-GRAVENHAGE, 20 Febr. 1953 DE motie-Van Rijckevorsel (K.V.P.), ingediend op het wetsontwerp Wijzi ging van de bepalingen omtrent het ontslag by arbeidsovereenkomsten heeft hedenmiddag een serie juridische puzzles en misverstanden bij de stemming opge leverd, welke een ingewikkeld, maar Interessant debat tengevolge hadden. De heer Van Rijckevorsel had namelijk in de motie vastgelegd, dat art. 1639 S omtrent het kennelijk onredelijk ontslag niet in werking zou worden gesteld, voor- flat de artikelen 6 en 9 van het B.B.A. daarmee tot een sluitend geheel zouden zijn gemaakt. Dat hield dus in een aan drang op de minister om eerst de betref fende bepalingen van het B.B.A. te wijzigen. Nadat d'e beraadslagingen over deze motie waren heropend, betoogde de heer j Schouten (A.R.), dat een .aerziening van het B.B.A., welke de heer Van Rijcke vorsel beoogde, met deze motie niet werd bereikt. Het ware volgen» hem beter een amèndement in te dienen op art. 10 van het wetsontwerp, dat de mogelijkheid biedt de verschillende artikelen van hst ontwerp op verschillende tijden in voeren. De heer Van Rijckevorsel nodi; de daarop de heer Schouten uit dat doen, hij zou hem dan gaarne steunen, waarop de heer Schouten niet ten on rechte opmerkte, dat niet hij, maar heer Van Rijckevorsel deze zaak had aan gesneden en dat hij niet deed aan deloyale concurrentie. De heer Oud (V.V.D.), die voor juridische puzzles een zeer gevoelig oor heeft, kwam aanstonds de zaak ver helderen door op te merken, dat men wel een amendement kon indienen op art. 10, maar dat men dan eerst een principiële uitspraak zou moeten hebben over de wijziging van het B.B.A Volgens de heer Schouten echter bleek de bedoeling van het wijzigen van het B.B.A. niet duidelijk genoeg uit de motie van de heer Van Rijckevorsel. Deze vond echter, dat deze bedoeling uit de debat ten voldoende duidelijk tct uiting was gekomen. Men was dus van mening, dat een amendement in die gee9t zonder vast stelling vooraf, dat het B.B.A. moet wor den gewijzigd, een slag to de lucht zou zijn. Socialistische aanval De heer Schouten nodigde de heer Van Rijckevorsel nog uit zijn motie in dat opzicht te Verduidelijken. Een aan val op de K.V.P. kwam nog daarna uit dè socialistische hoek, toen. de heer Burger de heer Van Rijckevorsel ver weet, dat hij deze nieuwigheid van het beroep op de rechter niet wenste en dat zo het morele effect eraan werd ont nomen. De heer Van Rijckevorsel ont- woordde hierop, dat hij dit effect wel wilde maar op een andere wijze. Ook prof. Romme kwam toen in het debat. Hij stelde zich op het standpunt van de heer Oud. Men moest art. 10 amen deren,'maar om deze een basis te geven eerst de motie van de heer Van Rijcke vorsel aanvaarden. Op de opmerking van de heer Burger antwoordde prof. Romme, dat ook nü de Krabben en peuteren maakt de nwaal steeds erger. De helder nitalfllfl vloeibare D.D.D. dringt diep in de porig,, door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN UÜUi, tiUIVÖll, LMIlOWi onredelijke ontslagen werden bezien en wel door het Gewestelijk Arbeidsbureau. Hij vond de opmerking van de heer Bur ger een bar goedkope politiek. Dit was geen nieuwigheid in het geldende arbeids recht, alleen in het normale recht. Anders wel aangenomen Toen kwam de stemming en ging het amendement-Van Rijckevorsel ten onder aan enkele ver gissingen. Eerst stemde naar •tU later aan de voorzitter ver klaarde de heer Van Dis (S.G.P.) bij ver- gissing tegen waarop ds Zandt de zaal verliet om niet tegen zijn fractiege noot irt te moe ten stemmen. Bovendien bleek de heer Van Rijckevor sel zelf niet te kunnen stem men, omdat hij vergeten had de presentie lijst te tekenen. Met het gevolg, dat zijn motie werd verworpen met 38 tegen 39 stemmen. Voor stemden de K.V.P., V.V.D. ex de heren Van der Feltz (C.H.), Schou ten, Verkerk, Van den Heuvel, Van der Zaal en Van Eysden (A.R.). Zouden de heren Zandt en Van Rijckevorsel hebben gestemd en had de heer Van Dis zich niet vergist, dan zou de uitslag hebben geluid, dat de motie zou zfl,n aangenomen met 39 tegen 38 stemmen. Nu werd zij verworpen. Een motie van mej. Tendeloo (P.v.d.A.) om gedurende de schorsing bij een ver zoek van de werkgever om de herplaatsing om te zetten in een afkoopsom het loon door te betalen, werd door de minister overgenomen. Een amendement-Van Rijckevorsel om bij de redenen waarom men zich bij een ontslag tot de rechter kan wenden „belangrijke wijzigingen to de omstandigheden" te veranderen in „wijzigingen in de omstandigheden" werd z.h.s. aangenomen. Het wetsontwerp zelf werd daarop z.h.s. goedgekeurd. ..bij vergissing tégen.. Rucphen zorgt goed voor St Willibrord's werklozen Een ander wetsontwerp van deze middag was de Wijziging van de grenzen tussen de gemeenten Rucphen, Hoeven en Etten en Leur. Hier ligt de situatie aldus, dat tot nu toe St Willibrord ('t Heike) onder drie gemeenten viel namelijk: Rucphen, Etten en Leur en Hoeven. In dit wetsontwerp wordt nu voor gesteld St Willibrord geheel onder Ruc phen te brengen, daar Rucphen toch reeds het grootste deel van St Willibrord binnen haar gebied had en de sociale zorg voor de vele werklozen droeg. De bezwaren daartegen waren, dat deze werklozen dan niet onder een kern in het ontwikkelingsplan voor Brabant zouden vallen, daar deze kernen zijn „gepland'' Etten en Leur en Oudenbosch. Minister Beel verdedigde zich daartegen met de opmerking, dat Rucphen in de plannen van de regering zeker niet zou achterblijven en dat deze oplossing de beste was, omdat Rucphen de zorg voor de werklozen van St Willibrord zeer goed behartigde. Bovendien waren de omliggen de gemeenten het hiermede volmaakt eens, alsook de plancommissie van het Econo misch Technologisch Instituut. Ook zouden deze plannen van grenswijziging geen ver andering brengen in de algemene grens wijzigingen noch in de bevordering van de industrialisatie van dit gebied. Het ontwerp werd toen z.h.st. aangeno men. Aangenomen en z.h.st. werd ook het wetsontwerp Nieuwe regeling omtrent het uitbrengen van exploiten ten verzoeke van de getrouwde man aan de vrouw en om gekeerd, nadat alleen mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) een aantal opmerkingen had ge maakt in verband met de echtscheiding. De conclusie van het verslag der commis sie in zake schadevergoeding aan J. Leys- sen te Waalre voor zijn zoon van Belgische nationaliteit, die door een fout van de ge meente Waalre ïn militaire dienst was ge houden, werd op verzoek van mr Van Rijckevorsel opnieuw aangehouden, daar er na het onderzoek een nieuwe brief te voorschijn was gekomen, waaruit zou blijken, dat Leyssen jr zou zijn ontslagen wegens broederdienst. Het wetsontwerp tot verhoging van bet bedrijfskapitaal van de Stichting Water bouwkundig Laboratorium te Delft werd zonder enige moeilijkheid eveneens z.h.st. goedgekeurd. Minister Algera deelde daar bij mede, dat er in verband met de nieuwe taken tot afsluiting van de zeegaten, bin nenkort nog een nieuw crediet zou worden gevraagd. De volgende week zal de Kamer in de afdelingen een wetsvoorstel behandelen tot een noodvoorziening voor het herstel der dijken. Verwacht wordt, dat dit nog dezelfde week in de Kamer zal worden behandeld. Voorts zullen dan aan de orde worden gesteld de Zondagswet, de kosten van voorbereidingen voor een tweede in stituut voor technisch hoger onderwijs en waarschijnlijk ook de begroting van het nieuwe ministerie van Maatschappelijk Werk. F. S. Piet d'Hont hakte in blokken van 7500 kilo Gewijzigde dispensatie voor militairen Z.H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink, aarts bisschop -coadjutor van Utrecht, heeft een Gewijzigde dispensatie in de Vasten- en Onthoudingswet aan de militairen van Land-, Zee- en Luchtmacht, bekend ge maakt. Zijn boodschap luidt: „Bij deze delen Wij aan belanghebben den mede, dat Wij Ons schrijven van 7 Febr. jl. intrekken en de in dit schrijven verleende dispensatie vervallen vèrklaren. In plaats hiervan verlenen Wij bij deze aan de militairen van Land-, Zee- en Lucht macht van het Nederlandse Leger dispen satie in de Vasten wet. met uitzondering van Goede Vrijdag. Wat de Onthoudings wet betreft, hierin is dispensatie verleend in de Vasten- en Onthoudingswet voor de Nederlandse Kerkprovincie van 15 Januari 1950 onder punt V sub 2: „Aan de militai ren en aan alle overigen, aan wie in dienstverband door de burgerlijke Over heid, of de leiding van neutrale of niet- katholieke inrichtingen maaltijden worden verstrekt, doch alleen voorzover zij van de hun verstrekte maaltijden gebruik maken. Eveneens aan de zeevarenden, wanneer zij zich van „de scheepskost be dienen". Het betreft hier dispensatie in de Ont houdingswet op alle dagen van het jaar, behalve op Goede Vrijdag. Ir J. A. P. Franke Directeur-generaal van de voedselvoorziening Bij K. B. is ir J. A. P. Franke te Voor burg benoemd tot Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening bij het ministerie van Landbouw, Visserij -n Voedselvoor ziening. De heer Franke, tot dusver raads adviseur in Algemene Dienst, volgt dr ir S. L. Louwes op, die einde Januari 1953 overleed en die hij sedert September 1950, waar nodig, verving. De heer Franke werd geboren te Sleen op 19 Juni 1914 en verwierf in 1939 te Wa- geningen het diploma van landbouwkun dig ingenieur. In September van dat jaar trad hij in dienst bij het rijksbureau voor de voedselvoorziening, waar hij spoedig in de leiding werd betrokken. Na een tij delijk optreden als plaatsvervangend di recteur van het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproducten, kwam de heer Fran ke na het einde van de oorlog bij het ministerie van Landbouw. In 1948 volgde zijn benoeming tot voorzitter-directeur van het hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten en tot voorzitter van de bedrijfschappen voor granen, zaden en peulvruchten en voor veevoeder. Benoemd tot raadsadviseur in algemene Dienst, trad ir Franke na 25 September 1950 tevens op al plaatsvervangend direc teur-generaal van de voedselvoorziening. Hieronder volgt de vijftiende Ujst van slachtoffers van de watersnoodramp. Deze Ujst werd ons verstrekt door het Infor matiebureau van het Neöerlandsche Roode Kruis. BRUINISSE Provisorisch begraven op de vlucht- haven Zijpe: Deurloo, leman, oud 46 jaar. KORTGENE Blok, Jan, geb.: 25.9.66 te Kortgene, laatste adres: Tofendijk 357; Boot, Lena, geb.: 5.9.99 te Kortgene, weduwe van Ni- colaas Poortvliet, laatste adres: Toren- dijk 360; Blok, Adriana Pieternella, geb.: 6.5.00 te Den Haag, laatste adres: Toren- dijk 357; Welleman, Gerard, geb.: 19.8.87 te Kortgene, laatste adres: Torendijk 375. OOSTERLAND Provisorisch begraven op de vlucht- haven Zijpe: Hendrikse, Jacob Adriaan, 5 jaar, laatste adres: Oosterland. OUDE TONGE Geborgen: Van Bergen, Gerardus, geb.: 3.2.65; De Boet, Adriana Maria, geb.: 24.8.32; De Boet, Adrianus, geb.: 12.3.72; Fris, Gerda, geb.: 6.3.48; Holleman, Lena, geb,: 13.12.21, echtgenote van Donkersloot; Koert, Pieter, geb.: 25.4.85; Mulder, Klaas je, geb.: 18.9.90, echtgenote van Osseweijer; Koert, Willemtje, geb.: 21.9.74, echtgenote van Van der Veer; Sluimer, Dina Lijdia, geb.: 31.12.84, echtgenote van v. De Gast; Van der Spaan, Aren, geb.: 21.7.72; Tuns, Pieternella, geb.: 29.12.76, echtgenote van Pollemans; De Vos, Adrianus Pieter, geb 30.4.39; De Vos, Jannetje, geb.: 28.10.14, echtgenote van Bruinse; De Vos, Johannis, geb.: 9.10.41; Willems, Cornelia, geb. 20.8.65, echtgenote van Van Bergen. STAVENISSE Geïdentificeerd: Goedegebuure, Hubrecht Matheus Karei, geb.: 7.5.,03 te Stavenisse, i laatste adres: Oudelandsedijk A 92. WOLPHAARTSDIJK Geborgen en geïdentificeerd: De Leeuw, Geertruida, geb.: 11.9.00 te Wolphaartsdijk, weduwe van C. Kloosterman, laatste adres A 93; Kloosterman, Marina Wilhelmina, geb.: 2.10.41 te Wolphaartsdijk, laatste adres: A 93. ST. PHILIPSLAND Aanvulling derde verlieslüst d.d. 6.2.53, geborgen te St Annaland: Suurlant, Jan Marinus, geb.: 20.6.98 te Poortvliet, we duwnaar van C. de Graaf, laatste adres: Zuiddïjk 112. Onverbiddelijke bepalingen HET GEVAL-LODIN de communisten op de hals. Het regende dreigbrieven. Men maakte hem voor een agent provocateur uit. Des nachts belden onbekenden hem op en op tal van andere wijzen werd zijn nachtrust verstoord Een semester lang moest hij de politie helpen bij het ontwarren van het ingewikkelds spionnagesysteem In die tijd moest hij zijn studie verwaarlozen. En omdat hij zijn studie verwaarloosde, werd zijn toelage ingehouden. Zijn vrouw, aan het eind van elk studiejaar wordt op die een kindje verwachtte, werd ondanks IN ZWEDEN KAN iedereen op staats kosten studeren. Wie goede cijfers op de middelbare school heeft gehaald, voor hem of haar staan de universiteit of hogeschool open. Arm en rijk kan er van profiteren. Het is een staatsregeling. De studenten ont- een maandelijkse uitkering grond van de behaalde resultaten beslist, of de studie vervolgd kan worden. Zoals met staatsregelingen wel meer voorkomt, werken de bepalingen soms stroef. Het wordt b_v. als een groot be zwaar gevoeld, dat'de student het geld later terug moet betalen en dikwijls ja renlang onder die last- zucht. Maar het geval-Lodin bewees, dat de stroefheid ener staatsregeling zich nog in de wettelijke bepalingen dienaangaande ontslagen. Het bedrijf, waarin ze werkte verklaarde, tengevolge van de rondom haar plaats gevonden hebbende publici teit haar niet langer te kunnen handha ven. mede vanwege de rust in het bedrijf. Inger Lodin werd ziek. Jan kon niet studeren en het jonge paar verviel allengs tot armoede. Kort geleden werd het to taal verkommerde paar gevonden door andere, bijna onbarmhartige vormen kan een reporter van het grote blad „Aftenbla- doen gelden, aangezien ze nu eenmaal geen rekening houdt met onvoorziene omstandigheden. Hierin raakte buiten zijn schuld de stu dent Jan Lodin. Evenals zovele studenten was hij getrouwd__ Dan gaat de toelage toch door. Zijn vrouw werkte op een kan toor. Teneinde hun inkomsten te verrui men. hadden ze iemand in huis genomen. Het was een zekere Enbom. Deze deel de hun in de Kerstnacht van 1951, door wroeging overmand mede, betrokken te zijn bij spionnage ten behoeve van Sov jet-Rusland. De naam Enbom kreeg spoe- dat het gelukken zal, Jan Lodin det", die direct de grote trom begon te roeren. Maar het lukte hem niet. Jan Lodin weer aan een studietoelage te helpen, De bepalingen bleken onverbiddelijk. Nu heeft het blad een grootse campag ne geopend, om aan Inger en Jan Lodin, die als goede patriotten een spion aan gaven en hun vaderland voor veel on heil behoedden, er weer bovenop te hel pen, De Zweedse publieke opinie toonde zich verontwaardigd en men heeft alle hoop, dig een wereldvermaardheid. Hun geweten dwong hen rul.. hem bij de politie aan te geven en het gevolg laten studeren. Het geval-Lodin zal vermoedelijk in de Zweedse rijksdag ter sprake worden ge- de sensationeelste spiónnage-aifaire, ooit bracht en dan zal beslist worden, of ie- in Zweden voorgekomen. Jan Lodin en zijn vrouw Inger haalden zich natuurlijk de meedogenloze haat van mand, die voor zijn vaderland alles op offert. aan zijn lot mag worden overge laten. By de vijftigste Jaarbeurs hebben deel nemers e'én som gelcis bij elkaar gebracht, met de bedoeling hiervan de Raad van Beheer een geschenk aan te bicden. De keuze is toen gevallen op een beeldhouw werk, aan te brengen boven de hoofd ingang van de Jaarbeursgebouwen op het Vreeburg te Utrecht, waarvoor opdracht werd gegeven aan de beeldhouwer Piet d'Hont. Deze heeft reeds eerder zijn talen- dieust van de Jaarbeurs gesteld en begint rstdaags ook aan een reliëf- versiering van het tympaan aan de stad- huisvleugel. Thans is het eindelijk zo ver, dat vier grote reliëfstukken, waarvan twee wel van zeer gigantische afmetingen, Maandag naar het Vreeburg getransporteerd zul len worden en op een hoogte van 4.20 meter tegen de Jaarbeursgevel bevestigd worden, zodat zij op de eerste dag van de 60ste Jaarbeurs onthuld kunnen worden. In het atelier van de beeldhouwer, die een prachtige werkruimte heeft in Manen- borg, een der fortificaties van de oude stadswallen, hebben wij zijn werk reeds bewonderd. Eerst in de open ruimte zul len de vier symbolische figuren uit het Jaarbeursleven, welke Piet d'Hont it reusachtige blokken tufsteen hakte, vol komen tot hun recht komen, doch reeds nu hebben wij ons kunnen overtuigen van hun fraaie compositie en de goede syn- HONORERING VAN SPECIALISTEN Waarom pr ij zenbeschikking werd, uitgevaardigd Op een aantal vragen van het Tweede- Kamerlid De Vos van Steenwijk (V.V.D.) met betrekking tot het eventueel uitvaar digen van een prij zenbeschikking voor de honorering van specialisten heeft de mi nister van Economische Zaken, mede na mens de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, schriftelijk het volgende geantwoord: De reden welke tot het vaststellen van bedoelde prijzenbeschikktog heeft geleid is, dat, naar het oordeel van de minister van Economische Zaken door een aantal - artsen-specialisten de tarieven op onge-i th£se van het geheel, motiveerde wijze zijn verhoogd. In feite Piet d Hont heeft 1 zijn de specialistenhonoraria in de centra Breda en Tilburg, doordat geen kortingen meer op de declaraties worden toegepast, met circa 16 pet gestegen, hetgeen, prijs politiek gezien, niet aanvaardbaar is, zo lang deze stijging niet met behulp van daartoe strekkende gegevens redelijker wijs aannemelijk is gemaakt. Het budget van een bepaalde corporatie wordt uiter aard bij het vaststellen van maximum prijzen niet in overweging genomen. De ziekenfondsorganisaties hebben geen bezwaar gemaakt tegen voortzetting der onderhandelingen over de honorerings- regeling der specialisten. De Ned- Ver. van Specialisten wenste deze onderhan delingen echter slecht» voort te zetten, indien de ziekenfondsorganisaties bij voorbaat bereid waren, bepaalde voor waarden in te willigen. Bij verreweg het .grootste gedeelte der specialisten be stond echter en bestaat nog de bereidheid tot onderhandelen, zonder het vooropstel len van bepaalde voorwaarden. Oplichter paste nieuwe truc toe Oud-politieke delinquenten als prooi In Hilversum werd een nieuwe oplich terstruc toegepast. Een man, die eerst tal rijke adressen van mensen die „fout" waren geweest had opgespoord, kwam op bezoek bij een oud-delinquent. Hij ver telde zelf oud S.S.-er te zijn, ontsnapt uit een gevangenis. Het doel van zijn be zoek was om 25,- te lenen als bijdrage voor zijn reis naar Duitsland, waar hem asyl zou worden verleend. De ander was zo verstandig de politie te bellen. Een onderzoek wees uit dat de geldvrager nooit lid van de S.S. was geweest en de bedoeling had met zijn nieuwe systeem vele oud politieke delinquenten op te lich ten. Het was echter de eerste maal dat hij zijn „vinding" toepaste. AUTO REED DOOR DE AFSLUITBOMEN Gisteravond reed een vrachtauto door de afsluitbomen van een bewaakte over weg te Eindhoven op het moment, dat de stoptrein, die om 18.29 uur van het station in de richting Maastricht was vertrokken, kwam aanrijden. De auto werd geheel ver nield en moest door een kraanwagen wor den weggesleept, maar de chauffeur kwam met de schrik vrij. De overvolle trein moest naar Eindho ven terugkeren. De express-trein, die er vlak achter zat, kwam met bijna een uur vertragin? in Maastricht en Hewlen aan: Piet d'Hont heeft werkelijk voor geen geringe opgave gestaan en na driekwart jaar aan de modellen gewerkt te hebben heeft hij ruim een jaar over het eigenlijke beeldhouwwerk gedaan. Voor zijn voorstellingen heeft hij nu eens niet conventionele symbolen als de god Mercurius e.d. gekozen, maar meer wer kelijke beelden, die voor de verschillende facetten van de Jaarbeurswereld bijzonder representatief zijn. De twee grote stukken, die op een afstand van 15 M. aan de buitenkant weerszijden komen en 2.50 M. hoog en 2.25 M. breed zijn, geven met een man, die telefoneert en een figuur, die gezeten bij een tekentafel een plantot realisatie brengt, een typering van de administratie en de technische dienst. Tussen deze twee grote reliëfs worden de andere stukken, die 1.04 bij 1.90 M. groot zijn, geplaatst met als voorstellingen een man met een steekwagen, hetgeen duidt op het transport en een charmante jonge vrouw, die door het dragen van Kamercommissie voor de watersnood Werkzaamheden Donderdag begonnen De Commissie voor de Watersnood, waarvan de leden j.l. Dinsdag door de voorzitter van de Tweede Kamer benoemd zyn, heeft Donderdag een aanvang ge maakt met haar werkzaamheden. In de eerste vergadering, welke werd bijge woond door de minister-president en de minister van Binnenlandse Zaken, wis selde zy' met deze ministers van gedachten over verschillende onderwerpen, de ge volgen van de watersnood betreffende, o.a. door de verhouding tussen de hulpver lening van regeringswege en die vanwege 't Nationaal Rampenfonds en over enkele evacuatie-problemen. Zij besloot binnen enkele dagen met verschillende ministers in overleg te tre den, o.a. voor de vorderingen van de droogmaking, over de verschillende vor men van onmiddellijke hulpverlening, over het landbouwherstel, over de begin selen van de te verwachten schaderegeling en over de samenwerking tussen het Rijk, provincies en waterschappen. De voorbe reiding van elk dezer besprekingen werd aan enkele leden der commissie opgedra gen. De commissie stelt zich voor, in een later stadium ook over andere onderwer pen met de regering te overleggen. Zoveel mogelijk zal worden samengewerkt met andec comznisrias uit ds Karnen koffers en tassen een indruk van. de jaar beurs-service moet geven. Het transport van de nodige blokken tufsteen uit Ettingen in de Eifel naar Utrecht is een geschiedenis apart. De grote blokken hadden voor de bewerking een gewicht van 7500 kilo en waren nog nooit van zulk een afmeting uit de groeve gebroken. Yarrah reeds 50 jaar onze specialiteit is nog steeds 't aantal giften, dat gestort wordt voor liet Nationale Rampen fonds. Het Nederlandse volk laat het er niet bij zitten. Grote nood? Dan moet er ook grootscheeps geholpen worden. Wie nog iets te missen heeft, kan van giro-nummer 9095 ten name van De Maasbode-pers te Rotterdam gebruik maken. Sinds onze laatste verantwoording is door ons voor de slachtoffers van de watersnood nog ontvangen A. H., Traben Trasbach 225.— J. M„ Oran 100.- M. v. d. Z., Rotterdam 20.— R.K. Ver. Mandolica's R'dam A. R., B. J. L„ S, 200.25 1.— 2.50 100.— 10.— B. A. W. M. v. d. M., Zutphen C. M. F. v. d. H., Rotterdam L. G. C., R20.- H. P., Grubbenvorst 25.- Dir. en personeel Fa. A. H. van Zon en Zonen, Rijswijk (Z.H.) 250.- H. M-, Rotterdam 25.- Hermien, Maastricht 10.- Het Nationaal Rampenfonds zal ter vergoeding van de geleden huisraad- schade aan de getroffenen een eerste uitkering verlenen van vijftig percent der totaal berekende schade. De volgende uitkeringen zullen in beginsel niet tot het resterende deel van dat schadebedrag worden beperkt. Het ligt namelijk in het voornemen de totale in de huisraadsfeer geleden schade te enquêteren. Wordt immers bij de eerste uitkering van normatieve lijsten uitgegaan, later zullen in de huisraadschade-aanmeldingen ook alle niet in die lijst genoemde verloren gegane goederen worden betrokken. De vergoeding van huisraad en wo ninginrichting komt in groot verband aan de orde, wanneer de getroffenen in hun woningen terugkeren. Op verschil- lende plaatsen in de rampgebieden, voor namelijk in Noord-Brabant zullen vele geëvacueerden binnen niet al te lange tijd naar hun woonplaatsen kunnen te rugkeren. De gezinnen moeten dan zo spoedig mogelijk weer kunnen beschik- nen over het eerste noodzakelijke huis raad, linnengoed en andere artikelen, die tot de persoonlijke sfeer behoren. Het N.R-F. meent, dat de geleden huisraadschade over het algemeen in geld dient te worden vergoed. De ge troffenen worden daardoor beter in staat gesteld bij het opnieuw inrichten van hun woningen de persoonlijke smaak t0t zijn recht te laten komen- Intussen is het niet de bedoeling de in natura verstrekte goederen geheel on benut te laten. De grote hoeveelheden beschikbare textielgoederen zullen bin nenkort in de vorm van textielpakket- ten worden uitgereikt. A. F. L., Heerlen, aanvullende gift 100—. R.K. Klaverjasver. „Spes Bona", Rotterdam 25. Land- en Tuinbouwjongeren, Kethel 25.— N.N., Rotterdam 10. J. J. B„ Rotterdam, zakgeld 6.— A. Haamke, Tjilatjap, oud- Rotterdammer 100.— J. J. H„ Haarlem 2500.— N.N., Eindhoven 300.— Kaartpot, Eindhoven 30.— N.N., Rotterdam 2.50 Familie V. d. V., Rotterdam 35.— In dienst van de Kerk „Indien men werkelijk de oorlog wil verhinderen, dan moet men op de eerste plaats hulp trachten te bieden by de geestelijke bloedarmoede der volkeren on aan hun gebrek aan besef van hun eigen verantwoordelijkheid tegenover God en de mensen, als het gevolg vnn het ontbreken der oliristelyke orde, die alleen' vermag de vrede veilig te stellen. Daarop is thans de krachtsinspanning der Kerk gericht". Wanneer men deze woorden leest in de Kerstrede van Paus Plus XII in 1951, begrijpt men, waarom de H. Vader tot tweemaal toe, in 1947 en 1951, zijn vreugde uitsprak over de totstandkoming van de Pax Christi-beweging en daaraan zijn bijzondere goedkeuring verleende. Is daarvoor een nieuwe organisatie óf groepering nodig? Het hier gestelde I ideaal wordt ons toch door de Kerk zelf De Pax-Christlbeweging wil zich invoorgehouden, als een noodzaak om we- dienst stellen van de Kerk om „de vrede zenlijk christen te zijn? van God, die alle begrip te boven gaat"| Volkomen juist, het is de boodschap en die ons geschonken is door en m van het Evangelie zelf, maar het heeft Christus, te verwerkelijken in het per- z,Jn nut me„ 2iet in de hele Kerll soonlyke leven van iedere mens, in alle instellingen en groeperingen van de men selijke samenleving, mede als voorberei ding op een meer vredelievende gezind heid en samenwerking tussen de volke ren. De vrede, die de Pax-Christibewe ging nastreeft heeft dus een diepere be tekenis en is van meer bovennatuurlijke aard dan de internationale vrede tussen de volkeren. Zij wil vóór alles de vrede van Christus in de harten der mensen brengen, maar vanzelf moet dit leiden tot een vrede tussen de naties. In dezelf de Kerstboodschap heeft de Paus er dan ook op gewezen, dat op dit ogenblik de kern van het vredesprobleem in de gees telijke orde ligt en bestaat in een tekort koming of gebrek van geestelijke aard- Boven het spel der politieke machten uit Boven het spel der politieke machten en boven louter menselijke wijsheid uit. wil de Pax-Christibeweging de boodschap der christelijke broederschap onder de volkeren levendig houden- Zij wil alleen aandringen op het gebed voor de vrede, op de bestudering van het christelijk vre- desideaal, en op het bevorderen van de vredelievende gezindheid, overal waar zij bezielend en bevruchtend kan werken- Dit doet zij onder de .leiding der Hiërar chie, door de bezieling van het Evangelie en van een persoonlijk doorleefd Chris tendom uit, ook op andere wijzen en met andere in tenties dat een bepaald aspect bijzon der wordt gaccentueerd. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs en internationaal voorzitter van de Pax Christi verklaarde, dat er onder de vele verenigingen, orga nisaties en genootschappen geen is. die als deze beweging het scheppen van de vrede door het verbinden en verenigen van alle mensen in de liefde van Christus als eerste en enige doel heeft gekozen. De Pax Christi is ook geen organisatie op de eerste plaats, die het zoekt in de grote massa, maar een beweging, voov alles gericht op de persoonlijkheid van de mens. Vandaar haar grote aantrek kingskracht in landen als Frankrijk, Duitsland. Italië, Luxemburg, Zwitser land, het Saargebied en Nederland. Aan het hoofd van de Landelijke Be stuursraad staat een vertegenwoordiger van het Hoogwaardig Episcopaat. In ons land heeft Z- H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink de aartsbisschop-coadjutor het Bescherm heerschap op zich willen nemen, terwijl het secretariaat in handen is van pater dr M- Smits van Waesberghe S.J., Stijn Buysstraat 11, Nijmegen. Er zijn hier 8 plaatselijke comité's, 30 contactpersonen in verschillende plaatsen en 700 actieve leden. Als voornaamste middelen staan de Fax Christi-beweging ten dienste: de groeps vorming in de geest van christelijke saamhorigheid, met het „gesprek" over 'n onderwerp, dat samenhangt met de ver werkelijking van de vrede van Christus; de bedetochten (Routes de la paix) en de gelegenheden tot internationaal contact. Wat die bedetochten betreft herinneren onze lezers zich wellicht de nationale Pax Christi-bedevaart, die vorig jaar in Mei bij wijze van ster-tocht naar O. L. Vrouw van Amersfoort werd gemaakt. Daarvan zijn uitvoerige verslagen in ons blad ver schenen, waarin men ook heeft kunnen lezen van de diepe indruk, welke deze tocht maakte op anderdenkenden, waar van Amersfoort's burgemeester tijdens een algemene samenkomst zo treffend ge tuigde. Boetetocht Het ligt In de bedoeling dit jaar van 29 tot 31 Mei een ster-boetetocht naar O. L. Vrouw van Bergen op Zoom te maken, zodat de deelnemers in de geest van gebed en boete door het geteisterde gebied trek ken, hoewel dit niet tevoren was voorzien. Als bijzonder punt voor deze pelgrims tocht, die van Breda en Roosendaal uit zal trekken, met vier verschillende routes van Breda naar Bergen op Zoom, en voor het 30 Mei te houden congres is gekozen: het feit van de eenheid in Christus te maken tot daadwerkelijke structuurfactor van onze samenleving. Van 't programma noemen we een lichtprocessie door de stad Bergen op Zoom met het zingen van de Rozenkrans, nachtelijke aanbidding 30 op 31 Mei in de Dekenale kerk en een H. Mis, vermoedelijk in de openlucht, op Drievuldigheids-Zondag. Vast staat, dat ook Duitsers en waarschijnlijk Fransen aan deze „Route de la paix" zullen deelnemen. De internationale Pax Christi-tocht heeft plaats 16 Augustus en gaat naar Alten- berg bij Keulen. Rondreis van pionier Teneinde aan de Pax Christi-beweging, die op het einde van de laatste wereld oorlog door Franse verzetsstrijders ge sticht werd, toen zij zich aansloten met de plechtige belofte voor hun vijanden te bidden en voor de vrede van Christus te gaan ijveren in ons land meer bekend heid te geven, zal de grote promotor in Duitsland en Oostenrijk, de Capucijner- pater Manfred Hörhammer van 1 tot en met 15 Maart een rondreis door ons land maken, hij houdt spreekbeurten in Sittard, Roermond, Horst-Sevenum, Nijmegen, 's Hertogenbosch, Tilburg, Helmond, Venlo Eindhoven. Arnhem, 's Gravenhage, Lei den, Amsterdam, Amersfoort en Utrecht. Wat de vergoeding in contanten betreft wordt een snelle uitbetaling van de eer ste uitkering verzekerd- Hierbij wordt nl. uitgegaan van een voor gezinnen van verschillende samenstelling gespecificeer de lijst van huisraadartikelen, welke in die gezinnen gemiddeld kunnen worden aangetroffen- Aan de hand van de scha de-aanmelding zal dan in grote trekken worden vastgesteld, welke van de in die lijst voorkomende artikelen verloren zijn gegaan. De eveneens daarin vermelde vervangingswaarde van die artikelen vormt de basis voor de berekening van een eerste uitkering, Het N.R.F. beschikt op dit moment nog niet over voldoende middelen om een voldoende uitkering tot hetzelfde bedrag als de eerste te garanderen. De hulp in de persoonlijke sfeer beperkt zich nl. niet tot vergoeding van geleden huisraadscha de. Ook de verzorging van weduwen en wezen verdient aandacht. Hetzelfde geldt voor het herstel van het gemeenschaps- Oinroep-Zuid maakt klooster-reportages De Regionale Omroep Zuid zal van 22 Febr. tot 29 Maart telkens een program ma beginnen met reportages gewijd aan kloosterordes of congregaties die in Lim burg gedomicilieerd zijn. De bedoeling hiervan is dat men in Limburg een beter inzicht krijgt in leven en werken van deze religieuzen. Men begint op 22 Februari met een reportage over de Trappisten te Tegelen. Daarna komen op 1 Maart de missionarissen van het H, Kart te Stein aan de beurt en Zondag 8 Maart de Cla rissen Capucinessen te Waalwylre. Op Zondag 15 Maart volgt een uitzending over de paters Passionisten uit het klooster Maria Hoop te Echt. De uitzendingen wor den de vijfde Zondag van de Vasten be sloten met een uitzending over de Medi sche Missiezusters en een reportage over het leven en werken van de paters Car- melieten in Merkelbeek. Het Nationaal Rampenfonds heeft volgens de laatste telling een bedrag van 55,2 millioen gulden ontvangen. Dit totaalbedrag is als volgt samengesteld: betalingen 1,2 millioen, kasgeld 1500, girostor tingen 1,5 millioen, direct reali seerbaar schatkistpapier 34 mil lioen, gedeponeerd bij de Neder- landsche Bank 17 millioen en vreemde valuta 1,5 millioen. Tot dusver heeft het N.R.F. tot een bedrag van 2,5 millioen verplichtin gen aangegaan. Daarbij komt nu rond 40 millioen voor de gegaran deerde eerste 50 pet-uitkering ter vergoeding van de geleden huis raadschade. leven, waarbij ïs gedacht aan buurthui zen. kleuterscholen, jeugdzorg, medisch- sociale instellingen, muziek- en sport verenigingen. Het is dus duidelijk dat het van het verder toevloeien van middelen zal afhangen in hoeverre het Fonds zijn taak tot leniging van de nood in de per soonlijke sfeer kan volbrengen. KLEIN SEMINARIES STEUNEN RAMPGEBIED Onder de leuze „Bidden en Bouwen" hebben zich een aantal klein-seminaries spontaan verenigd om door een gezamen lijke gebedsactie en stoffelijke actie steun te brengen aan de getroffenen van de watersnood. De gebedsactie omvat naast gebeden naar eigen keus een aparte dag voor ieder seminarie, waarop bijzonder in gebeden en offers aan de getroffenen wordt ge dacht. In hun stoffelijke actie proberen de se minaristen door zelfwerkzaamheid in hun vrije tijd op verschillend gebied een zo groot mogelijke som bijeen te brengen, die zij samen tot steun van de getroffenen aan het Rampenfonds zullen afdragen. DE OVERVAL OP DE „COMBINATIE" Ned. zeerovers uit Tanger uitgewezen Drie Nederlanders, opvarenden van het piratenschip „Esme", dat op 4 October jl. in de Middellandse Zee het schip de „Combinatie" overviel en leegplunderde, zijn op verzoek van de Nederlandse ge zant in Tanger bij een besluit van het internationale bestuur buiten het territo rium van dit gebied uitgewezen. Het zijn de kapitein van de „Esme", E. E. en de beide opvarenden F. B. en J. van D. De mannen zullen nu naar Marseille worden overgebracht om aldaar te worden berecht, zo vernemen wij. VIJFDE NEDERLANDSE LEDERWARENBEURS De Coop. Ver. Koffer- en Lederwaren- belangen zal in de a.s. zomer wederom de lederwarenbeurs organiseren en wel in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam van 17 t/m 21 Augustus. Er hebben zich al meer dan 100 exposanten aangemeld uit de lederwarenindustrie, terwijl er bovendien stands zullen zijn van zaken, die de four nituren voor deze industrie leveren. Zoals bekend, is de vierde Lederwarenbeurs in het Jaarbeursgebouw in Utrecht gehou den, doch een enquête heeft uitgewezen, dat voor een vakbeurs als deze Amster dam de voorkeur verdient. PER BUS EN BOOT NAAR WALCHEREN De Nederlandse Spoorwegen hebben voor de reizigers naar Walcheren een bus dienst ingelegd van Bergen op Zoom over Antwerpen. St. Niklaas, Gent, Aardenburg naar Breskens, vanwaar men verder kan reizen naar Vlissingen en Middelburg per Indonesische minister ziet verband tussen: In verband met liet aanstaande proces tegen -Sultan Hamid II heeft een lid van de Indonesische ministerraad aau de pers medegedeeld, dat hem ter ore is gekomen, dat ook Nederland zich thans voor een uitleveringsvraagstub geplaatst ziet, zoals Indonesië ten aanzien van Westerling. Oe minister doelde op de vlucht naar Duits land van enige Nederlandse oorlogsmis dadigers, die. volgens de minister, Duit ser geworden waren door tijdens de Twee de Wereldoorlog dienst te nemen in het Duitse leger. „De Nederlandse regering heeft waar schijnlijk uitlevering verzocht van ge noemde vluchtelingen naar aanleiding van hun misdrijven jegens het Neder landse volk tijdens de oorlog. Indien de Nederlandse regering in dit verband consequent is, dient zy ook het verzoek van Indonesië in te willigen en Wester ling, die beschouwd wordt als misdadi ger te zyn opgetreden jegens tienduizen den Indonesiërs, uit te leveren", aldus deze minister. Indien de gegevens, welke de minister ontving, juist zijn, achtte hij het gewenst dit moment te benutten om nogmaals bij de Nederlandse regering aan te dringen op uitlevering van Westerling.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4