Oostenrijk naar de stembus Bevolking nuchter en VODR30Ï1G BEUW ïflOUO :hillig onversc AKKERTJES Postzegels Grotere omzetten Heemaf 1952 vmm Heeft ons land nog grotere watervloeden gekend? HET GRABBELTONNETJE DE HEILIGE VAN DE WEEK Brutowinst H. A.L. sterk gestegen ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 PAGINA Katholieken en socialisten vechten 0111 de topleiding DE STERKSTE INDRUK, welke jour nalisten, die in Oostenrijk hun werk hebben en bezoekers aan dit land tij- el--s de verkiezingscampagne hebben op gedaan. is ongetwijfeld, dat, terwijl de functionarissen der partijen en natuur lijk ook de propaganda-leiders der cam pagne een verwoede activiteit ontwikke len. de grote massa der Oostenrijkers niet alleen heel nuchter, maar ook onverschil lig staat tegenover de verkiezingen voor de Nationale Raad, welk Zondag a.s., 22 Februari, worden gehouden. Men kan dit complex van gegevens heel goed verklaren. Het Oostenrijkse volk is de politiek niet beu; als men met ben spreekt, komt men als bet ware automa tisch bij de politiek terecht, maar dan bij de buitenlandse politiek, welke er maar niet in slaagt hun een staatsverdrag en een vredesstatuut te geven. Dat is de grote zaak, voor welke zij zich interesse ren. Acht jaar na de bevrijding zijn zij nog steeds een door vier mogendheden bezet land. en zij voelen zich volkomen machteloos, en zijn het ook inderdaad, om de besprekingen tussen de Grote Mogend heden ook maar het kleinste stapje nader tot een resultaat te brengen. Zij zijn een- eenvoudig overgeleverd aan de bezetters, dat is te zeggen, in de practijk aan de Rus sen, die tot dusverre om redenen, welke ver buiten het Oostenrijkse probleem als zodanig liggen, het totstandkomen van 't staatsverdrag hebben verhinderd. Niets wijst er op, dat het Kremlin voornemens is zijn houding te wijzigen, veeleer wijst alles er op. dat het op de eenmaal inge slagen weg. die van sabotage, onbe schroomd verder zal gaan. De belangstelling van de Oostenrijker voor de buitenlandse politiek, heeft dus een louter academisch karakter; hij kan er geen enkele invloed op uitoefenen; hij moet ze ondergaan. Als hij er graag over spreekt, dan is het om gehoor voor zijn bittere klacht, een volkomen gerechtvaar digde klacht overigens, te vinden. En wat de binnenlandse politiek betreft, is het al niet veel anders. Oostenrijk heeft een eigen regering, voortgekomen uit de in 1945 en 1949 gehouden vrije, algemene en geheime, dus zuiver democratische ver kiezingen; het heeft een parlement, dat vrij kan beraadslagen en wetten aanne men. Deze regering en dit parlement heb ben tamelijk vrij spel, al moeten de „Grundgesetze" de goedkeuring van de vier bezettende mogendheden htbben. Ge wonen wetten en verordeningen daaren tegen moeten unaniem door de vier wor den verworpen, willen zij „geweigerd'* worden. De Russen zijn in Oostenrijk tot dusverre, in tegenstelling met overal elders, tamelijk soepel geweest. En zij konden dit te gemakkelijker zijn, omdat regering en parlement van Oostenrijk reeds bij voorbaat met een veto van Rus- De balans der Britse overstromingen De Britse minister ran buitenlandse za ken. Sir David Maxwell Fife, heeft Don derdag in een Lagerhuis-debat over de overstromingsramp de balans opgemaakt van die rampzalige nacht. De regering kondigde in de loop van het debat aan, dat haar bijdrage aan het En gelse Nationale Rampenfonds net zo groot zal zijn als het totale bedrag, dat door par ticulieren was bijeengebracht. De materiële schade welke Engeland als gevolg van de stormvloeden heeft_ ge leden, werd door de minister op 40 k 50 millioen pond sterling geschat (tussen de 400 en 500 millioen gulden). In totaal kwa men 307 personen om het leven, terwijl 1000 koeien en paarden, 800 schapen, 1500 varkens en 20.000 stuks pluimvee ver dronken; ongeveer 90.000 ha grond kwam blank te staan en 400 huizen werden met de grond gelijk gemaakt; 25.000 huizen le den waterschade, terwijl meer dan 32.000 personen geëvacueerd moesten worden. In de dijken en zeeweringen tussen de graafschappen Yorkshire en Kent werden niet minder dan 1200 gaten geslagen, waarvan er Woensdagavond reeds 1100 waren gedichf. De Britse regering was de mening toe gedaan, dat zij de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de ramp op haar schouders moest nemen. Waar nodig zal zij dan ook alle hulp en bijstand verlenen. De schade, welke niet door verzekerings maatschappijen wordt gedekt of door di recte bijstand van gemeentelijke, provin ciale of regeringslichamen alle onge dekte persoonlijke schade dus zal voor zover dit mogelijk is. door het Nationale Rampenfonds worden gedekt. Dit fonds, het z.g. Lord Mayor's Fund, stond gisteren op 8 millioen gulden (minder dan een zes de deel van zijn Nederlandse tegenhan ger Meer vrijwillige bijdragen zullen noodzakelijk zijn en Sir David deed dan ook een ernstig beroep op het Engelse volk, met milde hand te geven. Enkele in grote nood verkerende gedupeerden had den reeds bedragen tot f 250 uit het fonds ontvangen. Onder luide bijval kondigde de minister van binnenlandse zaken aan, dat de Britse regering een volledig onderzoek naar de oorzaken van de ramp zou instellen. Op grond van het betreffende rapport zal worden vastgesteld, welke maatregelen er genomen dienen te worden om het over stromingsgevaar in de toekomst te ver minderen. De regering zal alle benodigde gips, dat voor de onlzouting van de bo dem nodig is, gratis aan de boeren ver strekken. land rekening hielden. Maar de Oostenrij ker heeft het gevoel gekregen, dat niet Oos tenrijkers. maar de bezettende mogendhe den het land besturen; en dat heeft zijn belangstelling ook voor de binnenlandse politiek in hoge mate academisch ge maakt. EN TOCH; en toch wordt er, door de partij-instanties, 'n felle verkiezings campagne gevoerd. Want het gaat er om. of de (katholieke) Oostenrijkse Volkspartij het grootste aantal zetels zal behouden en dus de bondskanselier zal le veren. dan wel of de socialisten de sterk ste groep zullen worden en dus de groot ste invloed op het regeringsprogram zul len uitoefenen. Dat is de kern van de grote strijd, welke momenteel in Oosten rijk woedt; welke de grote massa tamelijk koel en koud laat, maar in de top na tuurlijk de hevigste spanningen veroor zaakt. Het merkwaardige daarbij is, dat, ter wijl naar buiten een strijd als op leven en dood wordt gevoerd, binnenskamers de overtuiging heerst, dat, terwille van het vitale belang van Oostenrijk en het Oos tenrijkse volk, hoe de verkiezingen ook uitvallen, Oostenrijkse Volkspartij en so cialisten zullen moeten blijven samenwer ken in een coalitie-regering. Men heeft klaarblijkelijk zelfs de grote lijnen van een coalitie-program reeds getrokken, waarbij de Volkspartij wellicht wat meer Twee veertigjarige priesterj nbilea Pater A. Bernaerts O.F.M. en pater T. Smits O.F.M. (Van onze Limburgse redacteur). Pater Antonlus Bernaerts O.F.M., die tot en met het afgelopen studiejaar con rector was van het St. 'Franciscus-college te Rotterdam, zal Maandag 2 Maart a.s. de dag herdenken, waarop hij veertig jaar geleden in de Mïnderbroederskerk te Weert tot priester werd gewijd. Als leraar in de Franse en Engelse taal heeft deze eenvoudige Franciscaan zich op verschillende colleges veie en grote ver diensten verworven. Achtereenvolgens gaf hij les aan de R.K. H.B.S. te Heerlen, het Gymnasium „Immaculatae Conceptionis" te Venray, het voormalig Missie-college „St Franciscus Solanus" te S:ttard en ge durende 17 jaar aan het St Franciscus- college te Rotterdam. Tevens doceerde hij gedurende ruim twee jaar aan het R.K. Meisjeslyceum van de Maasstad. Toen hij verleden jaar de pensioengerechtigde leef tijd bereikte, werd hij overgeplaatst naar Maastricht. Op dezelfde dag en in het zelfde kloos ter zal ook pater Telesphorus Smits 40 jaar priester zijn. Na enige jaren leraar te Megen geweest te zijn. kwam hij in de zielzorg en was o.m. kapelaan aan de Doddendaalkerk te Nijmegen en op de Nieuwe Groenmarkt te Haarlem. In laatstgenoemde stad was hij belast met de zorg voor het St Franciscus Liefde werk. Vele jaren is pater Smits pastoor ge weest te Veenhuizen. Hij is nog steeds lid van het hoofdbestuur van de R.K. Reclas sering. water in de wijn heeft gedaan dan me nige kiezer aangenaam zal zijn. Stilzwij gend hebben beide partijen echter afge zien van vele radicale eisen, welke bij de aanvang van de verkiezings-campagne werden gesteld, zodat reeds de basis van 'n economisch en sociaal-economisch pro gram zichtbaar wordt. Het gaat er dus bovenal om, wie de kanselier, wie de vice- kanseller zal stellen; en velen menen, dat daarmede, ingeval de socialisten de sterk ste partij zouden worden, de belangrijk ste wijzigingen in het kabinet zouden zijn voltrokken; afgezien dan van het feit, dat sommige kabinetsleden, die zeven en een half jaar aan het bewind zijn ge weest, inderdaad ambtsmoede zijn en niet zullen willen terugkeren. Over de uitslag verkeert men, 't spreekt van zelf. volkomen in het onzekere. In de Oostenrijkse Volkspartij hebben zich de laatste jaren felle spanningen voorgedaan; er hebben afsplitsingen plaats gehad; de strijd tussen rechts en links heeft vaak zeer onaangename vormen aangenomen. De socialisten hebben een sterke eenheid bewaard en zullen waarschijnlijk wat communistische stemmen kunnen verove ren. Een volkomen onberekenbare factor vormen de scharen van werklozen en ontheemden, onder wie de communisten, uiterlijk zonder veel succes, een geweldige propagandistische activiteit ontplooien. Maar als zekerheid wordt toch wel aange- dat Volkspartij en socialisten sa- een flinke meerderheid zullen ver- welke een stevige en stabiele re gering waarborgen. De stand der partijen in de nu aftreden de Nationale Raad van 165 zetels, is Volkspartij 77 zetels (uit 1.884.850 stemm.) Socialisten 67 zetels (1.621.275). Onafhankelijken 16 zetels (489.132). Communisten 5 zetels (212.651). Beroep op H. Vader In de zaak der Joodse kinderen Het „internationale Joodse genoot schap" heeft in een telegram aan Z. H. Paus Pius XII uiting gegeven aan „de bewogenheid der Joodse gemeenschappen in de gehele wereld, veroorzaakt door het niet aan de naaste familie terugge ven der kinderen Finaly" (die door een Franse katholieke dame tijdens de Duit se Jodenvervolging in Frankrijk werden geadopteerd, in de aanvankelijke veron derstelling, dat de kinderen geen familie bezaten, welke suppositie later onjuist bleek). Op de Paus wordt een beroep gedaan tussenbeide te komen, „opdat deze betreurenswaardige zaak uit de wereld geholpen en de vrede in onze geesten hersteld worde"- De Parïjse politie heeft mededeling ge daan van de arrestatie van twee Basken, die ervan verdacht worden de hand te heb ben gehad in de verdwijning van de twee Joodse kinderen. Finaly, één van de Bas- ken. zou de twee ouderloze jongens (door toedoen van hun verzorgster, mej. Brun, gedoopt) op 13 Februari uit de buurt van Bavonne naar het Pyreneën-dorp Biriatou gebracht hebben, vanwaar zij door andere via smokkelwegen over de Spaanse grens gebracht zouden zijn. Resolutie over de „geheime clausules" President Eisenhower heeft Vrijdag het Amerikaanse Congres verzocht te verkla ren, dat het alle uitlegging van interna tionale overeenkomsten, „die zijn ver draaid om de onderwerping van vrije vol ken tot stand te brengen", verwerpt. Het gaat hier dus om de zgn „geheime clau sules" bijv. in de overeenkomst van Jalta. De resolutie vraagt tevens om een uit spreken van de hoop. dat de onderworpen volken „opnieuw het recht zullen genieten om over hun eigen lot te beslissen binnen een raam, dat de vrede zal schragen". K.L.M.-vervoer in 1952 gestegen Volgens definitieve, cijfers vervoerde de K.L.M. vorig jaar 517.075 passagiers (1951: 499.194). 14.348.841 kg vracht (12.870.000) en 1.977.287 kg post (1.516.000). Het aantal ge vlogen kilometers is 44.657.100. het aantal vlieguren: 134.338. De productie ton/kilo meters beloopt 240.814.400 en de verkoop ton/kilometers 155.927.000. De voornaamste oorzaak van de stij ging in het passagiersvervoer is de in stelling van de toeristenklasse op de Noordatlantische diensten. Daardoor is een nieuwe groep passagiers aangetrok ken. Op de lijn Amsterdam New York zijn in beide richtingen in 1952 32,778 passa giers vervoerd (21.600 in 1951), van wie er 15.702 met de toeristenklasse reisden. Op alle Noordatlantische diensten van de K.L.M. n.l. naar New York, Curacao en Mexico zijn in totaal 41.784 passagiers vervoerd, 17.167 daarvan gingen met de toeristenklasse. Het aantal kilometers dat elke KL.M.-passagier gemiddeld heeft afgelegd in 1952, bedraagt 2250, dat is een afstand van Rome naar Dublin. Amerikaanse militaire lasten beknot? Senator Taft, de leider van de republi keinse senaatsfractie, heeft Vrijdag voor speld, dat de regering-Eisenliower mili taire uitgaven op lange termijn zou ge- knotten bij haar pogingen om de begro ting sluitend te krijgen. „Het publiek moet weten", aldus Taft, „wat een ontzet tende last ons door de regering-Truman is nagelaten niet slechts door de bij het congres ingediende begroting ten bedrage van 78,6 milliard dollar, doch ook door de plannen voor militaire uitgaven over een periode van vijf jaar". Jongeman vond 123 goudstukken Gistermorgen vond een 16-jarige be diende van een meubelzaak te En schede bjj het graven van een kuil een jampotje. Bij nader onderzoek bleek dit gevuld te zijn met 118 gouden tientjes en vijf gouden vijfjes. De moge lijkheid bestaat, dat deze goudstukken werden begraven door een Joodse familie die naast de meubelzaak heeft gewoond. RUSSISCHE HULP VOOR ENGELAND Door verschillende Russische organisa ties is een bedrag van ongeveer 945.000 gulden geschonken ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen in Engeland. TREINBOTSING IN PARIJS Bij het station Asnières, een westelijke voorstad van Parijs, zijn Vrijdag twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Drie personen moesten naar een zieken huis worden overgebracht, terwijl 60 rei zigers licht werden gewond. Het verkeer kon spoedig worden hervat. BRITSE TREILER VERGAAN In zware storm is Vrijdag op de Schotse westkust de Britse treiler „Richard Crofts" (290 ton) vergaan. Acht van de twaalf leden van de bemanning, zijn om het leven gekomen. Een bonzend hoofd van de pijn, die maar geen f einde neemt Een snel maar I zeker werkend middel om j er in tien^minuten af te j zijn: neem één of twee f .die helpen direct! J EVEN AANDACHT VOOR jp R ZIJN DE LAATSTE JAREN, nu het terrein der postzegels zich steeds Hj meer uitbreidt en beperking noodzakelijk is geworden, enkele Neder landse albums verschenen voor het verzamelen van zegels van bepaalde landen. Onder dit tiental albums bevindt er zich ook een voor emissies van het Vaticaan en dat zelfs in een normale en in een meer luxe uitvoering. Het feit dat zoiets mogelijk was in Ne derland. dat vergeleken met andere lan den toch maar een beperkt aantal verza melaars telt, pleit wel voor het katholiek gedeelte van de philatelisten hier te lande. Van d:e kant toch kan men nagenoeg uit sluitend belangstelling verwachten en de uitgevers zullen uiteraard wel zo verstan dig zijn geweest om alleen van die lan den albums in de handel te brengen, waarvan men van tevoren wist, dat er voldoende vraag naar zou bestaan. Geen wonder overigens die belangstel ling voor de zegels van de staat van de Karlsruhe behandelt de Europese verdragen De tweede kamer van het Westduitse constitutionele hof te Karlsruhe is Vrij dag begonnen met de behandeling van het verzoek der regeringspartijen om uit te maken, of de verdragen tussen de bonds republiek en de Westelijke mogendheden (nl. de conventies van Bonn en het EDG- verdrag) met eenvoudige meerderheid van stemmen kunnen worden bekrachtigd. Blijkens het verslag over 1952 van de N.V. Heemaf. te Hengelo, beliep het saldo van de bedrUfsrekening over dat jaar 7.029.954 (v.j. 6.122.302). Na aftrek van afschrijvingen ad. 2.225.548 (778.981), reservering voor research cn ontwikkeling van 250.000 (500.000) en reservering voor belastingen ad. f 3.360.000 (3.250.000) resteert een saldo winst van 1.194.406 (1.093.320). Voorgesteld wordt op preferente aan delen 5 pet (onv.) uit te keren en op de gewone aandelen 10 (8) pet en voorts aan h-t reservefonds toe te voegen 240.000 (onv.). Gezien de verminderde reële waarde van de reserves ten gevolge van de sedert l'M5 plaats gehad hebbende muntontwaar- <i!ng. meent de directie in verband met cia aigemeen gevoelde waarschijnlijkheid van een terugslag in de jaren van 1953, te mccten adviseren de balanspositie nog verder te verstevigen door afschrijving van de post Gebouwen en terreinen tot op f Door deze afboeking is dan het gehele kapitaal, vermeerderd met de open reser ves, beschikbaar voor de financiering van voorraden en productie, aan welke finan ciering ongetwijfeld bij een terugslag hogere eisen zullen worden gesteld. In het verslag schrijft de directie, dat ondanks de teruggang in de vraag naar kleine motoren het bedrag aan opdrach ten van binnenlandse afnemers, de tractie- opdrachten buiten beschouwing gelaten, niet onbelangrijk groter is geweest dan over het vorige boekjaar. De exportomzet eveneens excl. tractie bewoog zich ongeveer op hetzelfde niveau als in 1951. De binnenlandse vraag naar grote ma chines vertoonde, dank zij een belangrijke toeneming in het laatste kwartaal, een verbetering t.o.v. het vorige jaar. De be stellingen hadden echter een meer een zijdig karakter. In de vraag naar instal laties moest n.l., door de vermindering van dé investeringen, een terugslag worden ge constateerd, die zonder wezenlijke verbe tering van het industriële klimaat dreigt aan te houden. De directie acht thans het ogenblik aan gebroken met betrekking tot de bestaande pensioenregelingen een aanvullende voor ziening voor te stellen om de reeds ont stane en nog te verwachten noden naar billijkheid te lenigen. Voorgesteld wordt 1.000.000 af te zonderen voor een fonds ter toekomstige verbetering van de pen sioenen van het gehele personeel, waar van de gelden buiten de onderneming zul len worden belegd. Na het tot stand komen van een wet op de ouderdomsvoor ziening zullen deze gelden worden over geheveld naar de organen, die reeds vanaf 1941 met de uitvoering van de pensioen regeling zijn belast. Men hoopt volgende jaren aanvullende voorstellen te kunnen doen. Opperherder der Katholieke Kerk. Rome blijft immers in het hart van elke katho liek een bijzondere plaats innemen en waarom zou de liefhebberij van een phila telist zich dan ook niet richten tot de zegels van het Vaticaan. Verleden week werd hun aantal mei twee uitgebreid, beide met een afbeelding van de H. Maria Goretti. Men zal zich herinneren hoe op 24 Juni 1950 met grote luister in aanwezigheid van naar schat ting 600.000 personen in Rome de heilig-, verklaring plaats vond van dit volkskind uit de Pontijnse moerassen. De aanleiding tot deze nieuwe uitgifte vormt het feit, dat het onlangs vijftig jaar was geleden, dat de elfjarige Maria Goretti haar leven gaf toen iemand haar reinheid roven wilde. Een der zegels nl. de 35 Lire werd Sn ons nummer van Dinsdag 1.1. reeds afge drukt; de kleur is rood met een bruin mid denstuk; de andere waarde, 15 Lire, heeft een bruine kleur met een paars midden stuk. Deze nieuwe emissie vormt een mooie gelegenheid om hier lets over geschiedenis van de Vaticaanse Post mede te delen. Zoals in alle slaten werd voordat de spoorwegen er waren, de post door eigen koeriers, te voet. te paard of met de postkoets vervoerd. Aanvankelijk waren er nog geen postzegels; in 1852 volgde de Kerkelijke Staat het voorbeeld van ver scheidene landen om tot het invoeren van postzegels over te gaan. Evenals de andere oud-Italiaanse sta ten (Parma, Sicilië, Modena, enz.) be schikte ook de Kerkelijke Staat over een eigen munt. nl. de Bajocchi en de Scudo Deze waarde-aanduidïng komt dan ook voor op de eerste zegels- Pas na het één- worden van de Italiaanse staten werd voor het gehele gebied de Lire ingevoerd In het jaar 1359 scheidde Romagna zich af van de Vaticaan-staat, ging zelf over tot het uitgeven van postzegels om in 1860 op te gaan in het koninkrijk Sardi nië. waaruit in 1862 het eigenlijke ko ninkrijk Italië ontstond. Ook de Kerke lijke Staat werd in 1870 door Garibaldi bij Italië ingelijfd en het Vaticaan was genoodzaakt tot 1929 Italiaanse zegels te gebruiken. Velen van ons herinneren zich nog het sluiten van het Verdrag van Lateranen in 1929 tussen Paus Pius XI en Mussolini, waarbij de huidige Vaticaanstaat als souverein gebied werd uitgeroepen. Kort daarop verschenen de eerste postzegels met de beeltenis van de regerende Paus- Men vindt er hieronder een met Paus Pius XI afgebeeld en daarnaast een der postzegels met de tegenwoordige Paus- Het was destijds een gebeurtenis op postzegelgebied, die vooral door de ka tholieke verzamelaars met vreugde werd begroet- Ook omdat dit voor hen een mooi beginpunt vormde de zegels van het Vaticaan te gaan verzamelen met de mogelijkheid om bij het geregeld aan schaffen van de nieuwe uitgiften, op dit terrein werkelijk compleet te kunnen blijven .Iets wat tot heden zelfs voor de middelmatige verzamelaar mogelijk is gebleken. Sindsdien vormen de mooie en smaak vol uitgevoerde Vaticaanzegels, welke steeds in de Italiaanse Staatsdrukkerij worden gedrukt, een sieraad voor vele collecties. Nieuwe uitgiften B E L GIE. Met een toeslag ten bate van de Vereniging „Gedenkteken van Walther Dewe" te Luik kwam deze week een zegel van 2 frs. van de pers. De Bel gische verzetstrijder staat er op afgebeeld evenals het monument dat te Thier k Liè- ge voor hem is opgericht. Dewe was amb tenaar bij de posterijen. Tijdens de bezet ting werd hij als een der leiders van de verzetsgroep „La dame blanche" door de Duitsers gefusilleerd. De toeslag van de zegels bedraagt 1 fr. Tot 14 Maart a.s. zijn ze aan alle postkan toren in België verkrijgbaar. CANADA. Naar gemeld wordt zullen de volgende maand postzegels met Konin gin Elizabeth in omloop komen. Het por tret voor deze emissie werd gemaakt door de fotograaf Y. Karsh in Ottawa. Als eers te waarden zullen worden uitgegeven de 1, 2, 3, 4 en 5 et. Ter gelegenheid van de kroning op 2 Juni a.s. zal vermoedelijk slechts een ze gel verschijnen. LIECHTENSTEIN. Begin deze maand kwam er een nieuwe serie uit met afbeeldingen van bekende schilderijen uit het museum van dit vorstendom. Ook vorige jaren vormden kunstschatten uit deze schilderijengalerij reeds het onder werp voor Laaie zegels. Thans verschenen vier waarden, nl. 10 Rp. (groen) voorstellende een jonge man naar een schilderstuk van een onbekende kunstenaar, 20 Rp. (geelbruin) St. Nico- laas van B. Zeitblom (14841517), 30 Rp. (violet) H. Cristophorus van Lukas Cra- nach (14721553) en 40 Rp. (blauw) Le- onhard .Graf zum Hag van Hans Kulm- bach (1476—1522). De 20 en de 30 Rp. vindt men hierbij afgebeeld. Was de St. Elisabethsvloed uitgebreider? De tweede van die naam de eerste richtte vooral in Zeeland scbrikbarende verwoestingen aan (1404) nam de Zuidhollandse Waard voor zijn rekening, waardoor Dordrecht op een afzonderlijk eiland kwam te liggen (1421)Onder het puin van de Pettense kerk verloren vierhonderd mensen 't leven. Twintig dorpen verdwenen voor altijd van de kaart. Maar de Allerheiligenvloed van 1570 stuwde het water tot véél noodlottiger hoogte op: „Geen der latere vloeden is, met betrekking tot deszelfs uitgebreid heid en aangerigte verwoestingen met denzelven gelijk te stellen" schrijft F. Arends, die van deze dingen een bizondere studie maakte. Mogelijk zou hij dat thans niet meer kunnen stellen? Vlaanderen werd toen eveneens het kind van de rekening; te Antwerpen zette de vloed een zwaar beladen schip op de „kaaij". Friesland, Groningen, maar ook Duitsland kregen zware klappen. Ham burg, Bremen, Sleeswijk-Holstein en Oldenburg. Mogelijk kwamen alleen al in die streken vijfduizend mensen om het leven. Waren er, vóór beide over stromingen, geen, grotere in Nederland1 Uit de oudste tijden is tot ons gekomen een verhaal omtrent de Kimbrische vloed het jaartal loopt uiteen van 350 voor Chr. tot 120 voor Chr. De Kimbren anderen schrijven: Cimbren waren ondernemende Germanen, die van de Noordzee naar Karinthië (Oostenr.) uit zwermden en daar zelfs geduchte legers als de Romeinse, een nederlaag toe brachten. Een zware overstroming zou hen tot deze verhuizing genoodzaakt hebben: de Kimbrische vloed. Immers, een Latijns schrijver bericht: „de Kim bren zijn verdreven door de overstro mingen van de zee". Die vloed zou ver antwoordelijk geweest zijn voor het ont staan van het hoogveen in Drente en Groningen; nu, dan moet het water toch wel een aanzienlijke hoogte hebben be reikt? Het gekke van het geval is, dat Julius Caesar, die dan een halve eeuw later in deze streken verschijnt, er ner gens met ook maar 'n woord van rept. Onze oudste bewoners zagen in vesti ging aan de Noordzeekust weinig of geen heil; zij woonden langs beekdalen. Het hogere Oosten was het enigste terrein, dat de Schelde-Maas-Rijn-delta hun in ruimde. Zij deden aan jacht, landbouw en veeteelt, deze oer-bewoners van ons land; de groengronden en het laagveen boden daartoe gelegenheid. Te Hengelo (O.) heeft men de schedel van zo'n oudste Nederlander opgegraven, de schedel dus van de diluviale mens. Deze gelijkt op de schedels, die in Cró- Magnon (Fr.) zijn ontdekt en die veel weg hebben van „moderne" schedels. De juist genoemde „delta" stak boven de zeespiegel uit. Maar gaandeweg kreeg het buitenwater de overhand. De groot ste watervloed die „Holland" ooit heeft getroffen, greep om zich heen: bewesten een lijn Antwerpen-Bergen o.Z.-Utrecht- Stavoren-Groningen stond alles blank. Tot in het begin onzer jaartelling bleek Westelijk Nederland een riskante woon ruimte, door vrijwel iedereen gemeden. Met één uitzondering: omstreeks 1700 v. Chr. moet in de buurt van Alkmaar een oud cultuurvolk hebben gewoond. De rest der bevolking dienen we te zoe ken in het oude Drente en in Zuid-Lim burg. waar vuursteennijverheid werd beoefend. De eerste grotere vestigingen in de grenzenloze veengebieden van het Wes ten vielen samen met de komst der Romeinen. In Zeeland deden toen de boeren zeer bedreven in de schapenfokkerij iets. wat men ook thans weer hoort noemen: zij wierpen vluchtheuvels op, welke enigermate aan de Friese terpen deden denken. Er is evenwel verschil. Allereerst in grootte: de Friese terp, aangelegd tot wijkplaats in veelal dijk- loos land, kwam tot een hoogte van pl.m. 15 m. A.P. (Amsterd. Peil) en besloeg soms een oppervlakte van pl.m. 15 ha.! Vervolgens: in strekking. Friese terpen waren woonheuvels reeds de oude Plinius maakte er gewag van. De Zeeuwse: vliedheuvcls waren zo goed als zeker niet voor woonplaats bestemd. Ongeveer na het vertrek der Romeinen uit deze streken bezweek voor een be langrijk gedeelte de natuurlijke, watvor- mige verheffing, door de zee opge bouwd: de strandwal, die toentertijd laag-Nederland beveiligde. Dit veroor zaakte een ramp van schrikbarende om vang. Vier eeuwen daarna is het "Westen verdronken land geweest, overspoeld door zee- en rivierwater, practisch on bewoonbaar. Door brede geulen baanden de golven zich een weg naar het binnen land. „Onze zeegaten in hun tegenwoor dige vorm ontstonden en konden zich later nog verbreden. 'tRuw geweld der natuur overheerste; de mens vlood uit het verdronken land, dat nog meer tot moerassen en poelen werd omgevormd" (Dr J. Klok). Deze gebeurtenissen kunnen we stellen tussen 400—900 na Chr. Neem bijv., het Zeeuwse Domburg, reeds de Romeinen bekend en dat al in 1220 stedelijke rech ten bezat. Hier „moet" een tempel ge staan hebben ter ere der godin Nehalen- nia. mogelijk een Germaanse godin van de vruchtbaarheid; men ziet haar op ge vonden „wijstenen" afgebeeld met een vruchtenkorf bij zich. Van deze tempel nu heeft men geen spoor meer kunnen terugvinden. Het zou eeuwen duren eer de grillige zee een nieuwe strandwal vormde door haar branding op een vlak strand. Jonge duinen vervingen de verwoeste. Tegen het einde der tiende eeuw bezat het Westen weer een beschermend bastion. Niet, dat de strijd toen voor goed beslist was. Dat is hij nu zelfs nog niet. Waak zaamheid bleef geboden. De 3e November 1042 maakten de trouweloze golven zich van Vlaanderen en Zeeland meester en vernietigden hui zen, mensen, goederen en vee. Zware stortregens joegen tevens het binnen water op, zodat ook Holland in last kwam. Doch geleidelijk stroomden uit het Zuiden Frankische kolonisten Hol land binnen, mensen uit Brabant en Vlaanderen, die met de Friezen naar taal en opvatting één geheel gingen vormen. „De groepen gingen in elkander op" schrijft dr Klok „het Friese element viel wel te onderscheiden, maar de Fran kische beschaving overheerste". In allu viaal („aangespoeld") Nederland werd de mens een gevestigde verschijning; „sedentair". Gemeenschappelijke strijd tegen het wassende water sloeg om verspreide groepen een band, die duurzaam bleek. Daar kwam een band van hogere orde bij: die van eenheid in het H. Geloof al viel het velen niet mee de oeroude, heidense zeden- en gewoonten vaarwel te zeggen. Aangemoedigd door landsheer, adel en Kerk de kapittelkerk van Geervliet bedijkte het thans zo vaak ge noemde Zuidland wist men uit een waddengebied, waarover de meeuwen scheerden, een provincie te vormen, die tijdens de Republiek een belangrijke rol zou spelen in „de lage landen bi der see". Eenmaal de bedijking voltooid dr A. Beekman noemt voor Zeeland de 10e eeuw als het begin kon akkerbouw de visserij en de veeteelt afwisselen, of vervangen, waardoor de basis voor bredere welvaart werd gelegd. Wel greep het water nog dikwijls verraderlijk in de Allerheiligenvloed van 1170 „klot ste tegen de muren van Utrecht en hield aldaar eenen tijd lang ebbe en vloed, zoodat men er den kabeljauw met netten ving", maar op den duur bleef de mens toch min of meer de baas. Het electrisch gemaal: „De Water wolf". aan het Groningse Reitdiep, draagt het opschrift: „Verlaging van de waterstand, Brengt meer koren in het land". Mocht dit feit aan het thans zo zwaar getroffen gebied schitterend bewaarheid worden. Oplossing vorig letter raadsel HET RAMPJAAR 1. H(eilige); 2. bes; 3. ratel; 4. verraad 5, schaapjes; 6. verkommeren; 7. sche penen 8. verjaar; 9. klank; 10. dar; 11. R. Iedereen kent het verhaal van Robin son Crusoe (kroe-soo) en wat hij beleef de op zijn onbewoonde eiland. Robinson Crusoe is geschreven door de Engelsman Defoe foo); het boek maakte hem wereldberoemd. Het bestond nog slechts een jaar, toen werd het al in het Neder- landp vertaald (1720). Wie nu denkt, dat de hele geschiedenis verzonnen is, heeft het mis. Luister maar: Alexander Selkirk was de zevende zoon van een Schotse schoenmaker. Hij schijnt niet erg braaf geweest te zijn, want hij moest bij de dominee komen, voor straf Alexander vond dat niet zo erg leuk Enmaakte zich uit de voeten. Zo gebeurde het, dat hij na jaren rondgezworven te hebben onder kapitein Dampier naar de Stille Zuidzee voer Hier ligt een eiland Juan Fernandez, eigenlijk: een groep eilanden bij elkaar. Omstreeks 1700 was Juan Fernandez niet bewoond. Selkirk kreeg ruzie met zijn kapitein en deze zette het lastige heer schap aan wal. Toen Dampier vertrok, wou hij graag mee, maar hij mocht niet. Zo bleef hij alleen achter en wel van 1704—1709. Pas in dat laatste jaar dead een Engels schip het „Robinson-eiland" aan; op dat schip bevond zich ook Dam pier Selkirk is in 1721 als zeeman ge storven. Men verhaalt nu, dat hij het was, die Defoe zijn lotgevallen heeft verteld. Nog altijd wijzen de Engelsen te Hartley in Kent hel huis aan, waar de „Robinson" werd geschreven. Weinig zal Selkirk ge dacht hebben, dat nog zoveel jaar later de jeugd zijn lotgevallen met spanning zou volgen. Ulysses en zijn lionil Heilige Vastentijd In een van zqn brieven schrijft de Apostel Paulus: „Hy, die in het wor stelperk optreedt, legt zich een vol komen onthouding op. Zy doen dat, om een vergankelijke kroon te ont vangen; wij om een onvergankelijke kroon". Ten tijde van St Paulus deden flo mensen nog meer aan sport dan wij. De Apostel ontleent soms beelden aan de lichamelijke oefeningen uit zijn dagen. Hier heeft hij het over „een volkomen versterving". Inder daad legden de deelnemers aan wed strijden zich strenge verstervingen op om hun wil te stalen. De wil moest de baas blijven over het lichaam; wie overwinnen wou, zich al vroeg vertrouwd maken met ver sterving en smart. Die vooroefenin gen noemden de Grieken naar een werkwoord, dat „zich oefenen" be tekent,: „askein". Ons woord: „asce se" „versterving" hangt daarmee samen. Hun doel? „Een vergankelijke kroon" eigenlijk: een vergankelijke krans van twijgen en blaren, die wat langer groen hieven van de olijf; de laurierboom maar tenslotte toch hun frisheid verloren. In de II. Vastentijd nu gaan ook flinke katholieken hun wil bijzonder oefenen om baas over hun lagere vermogens te blijven over de zon de. Verstervingen zijn daartoe uit stekende middelen. Vrijwillig een of fertje brengen uit liefde voor God kan iedereen: want iedereen k3n zich iets ontzeggen op het gebied van eten en drinken: iedereen kan meer geduld tonen bij tegenspoed en ziekte: iedereen kan minder spe len en minder rust nemen. Door al dus onze wil te sterken, zullen wy met des te vastere tred vooruitgaan op de weg, welke naar een onvergan kelijke kroon voert, de gouden kroon, die in eeuwigheid niet verwelken zal. Ulysses, of: Odysseus, wordt door de dichter Homerus geschilderd als een man, die met bovenmenselijke moed en groot geduld zijn wederwaardigheden verdroeg. Tijdens de Trojaanse oorlog hield hij zich krankzinnig, want hij deed liever niet mee. Iemand legde toen zijn zoontje voor de ploeg, waarmede Ulysses zijn akker bewerkte. De ploeger wist het kind steeds te vermijden. Daaruit bleek, dat hij allesbehalve krankzinnig was. En zo moest hij de Griekse helden naar het oorlogsveld volgen. Hij bewees hun grote diensten. Hij verzon de list met het hou ten paard, dat krijgers verborg. Dit hou ten paard speelde voor de Trojanen dezelfde rol als het turfschip van Breda; het bewerkte Troje's nederlaag. Na tal van avonturen, o.m. beschreven in Homerus' „Odyssee", bereikte Odys seus eindelijk zijn vaderland weer, ver momd als een oude, hulpbehoevende man. Hij maakte zich bekend aan zijn zoon, Telemachos. De volgende dag begaf hij zich naar zijn koninklijk paleis. Daar lag, geplaagd door ongedierte, een oude hond op een mesthoop. Terwijl niemand de koning had herkend, herkende de hond, Argos, hem terstond. Hij begon dadelijk te kwispelstaarten en legde de oren in de nek; maar hij was te zwak om overeind te komen. Ulysses had moeite zijn tranen te verbergen. Hij vroeg: „Hoe komt het. dat dit dier op een mesthoop ligt?" „Die voor hem moeten zorgen, kijken niet naar hem om. En ver van hier stierf zijn baas", luidde het antwoord. De „Odyssee" besluit dit gesprek met deze beide regels; „Maar Argos omhulde de zwarte scha duw des doods, toen hij, twintig jaar oud, Odysseus had weergezien!" CORRESPONDENTIE-ADRES POSTBUS 8, HILVERSUM kleurig, 1 esc. bruin, 1,40 esc. karmijn rood, 1,50 esc. wijnrood, 2 esc. grijs, 2,30 esc. blauw, 2,50 esc. zwart, 5 esc. vdolet, 10 esc. blauw. 20 esc. bruin en 50 esc. paars. De zegels komen in de plaats van de bekende scheepjes-serie. VER. STATEN. Volgende week zal 'n blauwe zegel van 3 ct. verschijnen, welke gewijd is aan de oudste militaire organi satie in de Verenigde Staten, n.l. aan de „National Guard", welke in 1636 werd opgericht. De postzegel geeft een teke ning van een gewapende soldaat; links op de achtergrond is het werk van de Na tional Guard in oorlogstijd in beeld ge bracht een landing met steun van vlieg tuigen; rechts een der taken in vredes tijd hulp aan slachtoffers van overstro mingen. De oplage zal niet minder dan 110 millioen stuks bedragen. Een hand grij- -\V\AG F fr\ pend naar een reddingsplank -A/G-./7 vormde hel y/ fAJ/ Passagiersseizoen laat zich gunstig aanzien gesteld wordt een dividend van \ZVst (onv.) Portugal. Voor gewoon gebruik kwam hier een vijftiental zegels ln om loop. welke alle een zelfde tekening ver tonen, n.l. een ridder te paard. De serie TOEKOMST VRACHTBEDRIJF MOEILIJK TE VOORSPELLEN In het verslag over 1952 van de Neder- landschAmerikaansche Stoomvaartmy „Holland-Amcrika Lyn" wordt medege deeld. dat dit jaar wederom een gunstig verloop had. Over de resultaten van ons vrachtbedrfo'f in dit jaar is men niet on tevreden. Weliswaar nam de uitvoer van ijzer en staal naar Noord-Amerika af, maar in het algemeen bleef de export van andere producten op een bevredigend peil. In het ladingsaanbod van de V.S. naar Europese bestemmingen tekende zich een teruggang af. alhoewel het vrarhtniveau vrijwel kon worden gehandhaafd. Het passagebedrijf heeft wederom een goed jaar achter de rug, hoewel de uit komsten de invloed ondervonden van het uit de vaart nemen van het s.s. „Nieuw Amsterdam" gedurende een periode van 2% maand voor het passeren van de vier jaarlijkse survey. Zoals in het verslag over 1951 werd medegedeeld, werden de kosten van deze survey ten laste van de exploi tatierekening van 1951 gebracht. De exploitatierekening wijst een over schot aan van 19.796.390 (34.169.070). In terest en dividenden leverden op ƒ2.032.963 (1.325.598), terwyl er voorts nog een boek winst uit de verkoop van het s.s. Volen- dam ontstond van 2.626.365. Na aftrek van verlies op effecten ad ƒ65.210 (215.828), resteert een bruto winst van ƒ54.390.508 (35.248.839). Voor afschrijvingen wordt be steed 7.196.122 (5.670.948), naar de reserve nieuwbouw vloot gaat 37.550.000. (24.400.000) en naar de reserve nieuwbouw etablissementen 1.800.000 Na een procent uit tc keren, waarvan 10 pet in aandelen. Dit dividend is reeds als interim- dividend betaalbaar gesteld. Naar nieuwe rekening gaat 15.309 (14.406). Over 1953 wordt medegedeeld, dat het passagiersseizoen zich gunstig laat aan zien. Op welke wijze het vrachtbedrijf zich in 1953 zal ontwikkelen, valt thans nog moeilijk te voorspellen. Een ruimere toepassing van het begrip „trade, not aid" en een krachtig voortgezette strijd tegen de door vele landen toegepaste vlagdiscriminatïe. zullen hierop van grote invloed zijn. Het grote probleem is nog steeds hoe aan het bedrijf een „running mate" van het s.s. „Nieuw Amsterdam" kan worden toegevoegd. Men heeft goede hoop, dat het zal mogen gelukken, de plannen te verwezenlijken, zonder de Holiand-Amerika Lijn met een naar ver houding onverantwoorde grote investe ring te belasten, iets waartoe men niet bereid is. UITSPRAAK TEGEN KAPITEIN VAN „TWIN" De Raad voor de Scheepvaart heeft, schriftelijk uitspraak doende, de kapitein P. H„ van het m.s. „Twin", de bevoegd heid ontnomen als kapitein te varen op zeeschepen voor de tijd van één maand. Het oordeel van de Raad luidt„Het motorschip „Twin" is op 3 October 1952 in de Kaimarsund aan de grond gelopen, om dat de kapitein niet wist. dat het licht van Skansgrund anders was dan op zijn kaart stond aangegeven. Het is de plicht van een kapitein, dat hij dotering van voorts 2.800.000 (600.000) aan zoi'gt, dat voor vertrek zijn kaarten het pensioenfonds resteert een netto winst zeilaanwijzingen naar de laatste berichten van ƒ5.044.386 (4.577.891), waaruit voor-1 aan zeevarenden zijn bijgewerkt".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4