Nieuws uit STAD en OMTREK G Week-end Journaal sportnieuws uit delft Toekomst V oortaanéén Delftse Kunstkring eheugen Hulp Het Katholiek Onder wij s in Delft Dit jaar geen druivenfeest in het Westland ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Geschiedenis van de fusie ij hebben enkele maanden geleden enige publicaties geplaatst over een eventueel samengaan van de Vereniging „Kunstkling Delft" en van „Kring *46", de twee verenigingen bier ter stede, die elk op eigen wijze zich ten doel stelden de kunstenaars te verenigen en de kunst te bevorderen. Het realiseren van de overwogen fusie stuitte op moeilijk te elimineren bezwaren, bezwaren welke wellicht aan elk compromis kleven. De bestu ren van genoemde twee verenigingen besloten dientengevolge deze fusie plannen te laten rusten. FUSIE TOCH DOORGEZET In beide besturen bleef echter de over tuiging leven dat er in Delft slechts plaats is voor één vereniging, die zowel de in Delft wonende kunstenaars ver enigt als de belangstelling voor de schone kunsten bevordert. Door enkele bestuursleden van beide verenigingen werd daarna de oprichting van een nieuwe 'vereniging overwogen, welke gedachte door alle bestuursleden van de Kunstkring Delft en van Kring *46 kon worden aanvaard. Deze nieuwe kring heeft thans zfjn beslag gekregen. De leden van beide bestaande kunstkrin gen werden uitgenodigd toe te treden tot de nieuwe vereniging, waarbij het dus de bedoeling is dat de activiteiten van de twee liquiderende verenigingen groten deels worden overgenomen door „De Kring". Aangezien de liquidatie van de ge noemde twee oude kunstkringen een feit is geworden, treedt de nieuwe vereniging „De Kring" thans voor het publieke voet licht. Doelstelling „De Kring", Vereniging voor Schone Kunsten te Delft" stelt zich, aldus de concept-statuten, ten doel de kunst in al haar uitingen te bevorderen, de belangen van de Delftse kunstbeoefenaars te behar tigen, de samenwerking van de kunste naars onderling te stimuleren en de kunstbeoefenaars en de kunstminnenden met elkaar en met de kunst in contact te brengen. Hij tracht dit doel te bereiken door het organiseren van tentoonstellin gen. concerten, voordrachten, lezingen enz. In deze activiteiten zijn ten dele die tot op heden door de Vereniging „Kunstkring Delft" werden georgani seerd, voor een ander deel de mani festaties, welke door „Kring '46" wer den gebracht. Er zullen tentoonstellingen van beel dende kunsten worden georganiseerd, zowel van het door eigen werkende le den gemaakte werk als grotere exposi ties van moderne kunst van elders of van kunst uit het verleden. De door „Kring '46" jaarlijks georga niseerde grote Contour-tentoonstelling, de Nederlandse salon voor de beeldende kunst zal door de nieuwe vereniging worden overgenomen. De voorbereiding daarvan zal spoedig ter hand genomen worden. Kortom „De Kring" wil zijn de bun deling van het particulier initiatief in Delft, die naast en in nauwe samenwer king met de Directeur van het stedelijk museum „Het Prinsenhof" de belang stelling voor de beeldende kunst wil bevorderen. Het bestuur van „De Kring" houdt zich er van overtuigd dat ziin stre ven door het Delftse gemeentebestuur met warme instemming zal worden beje gend en dat hij nimmer vergeefs een be roep zal behoeven te doen op de steun en medewerking, waar dit ook maar enigszins mogelijk zal ziin. Ook wat de samenwerking met de Directie van het stedelijk museumsbet reft, vertrouwt het bestuur van „De: Kring" op de stimule rende steun om alle particuliere activi teiten van de nieuwe vereniging te doen slagen. Hier kan een allerplezierigste en vruchtdragende wisselwerking tussen de Directie van het stedelijk museum en het gebundelde particuliere initiatief alleen maar leiden tot het bereiken van goe de resultaten. Muziek en voordrachten De Delftse musici zullen in „De Kring" hun eigen afdeling vinden. Kleine con certen zullen worden georganiseerd, waar niet alleen deze eigen werkende leden optreden, maar waar ook musici van el ders uitgenodigd kunnen worden. Zoals voorheen door de Vereniging „Kunst- ki mg Delft" werd gedaan, zullen door .De Kring" concerten op kleine schaal worden georganiseerd, waarbij een op treden van eigen werkende leden van de afdeling muziek voor ogen staat. Naast tentoonstellingen en concerten, zo als hierboven bedoeld, worden o.m. voordrachten en lezingen gehouden. Hiervoor zullen deskundigen op ver schillend kunstgebied uitgenodigd wor den. Deze zowel voor de werkende- als voor ae kunstminnende leden geprojec teerde avonden beogen naast een educa tieve waarde ook van betekenis te zijn voor het contact tussen de kunstenaars en de belangstellenden in de kunst. Een eerste avond werd reeds Donderdag j.L georganiseerd in het Gebouw voo'r De coratieve Kunst van de Technische Ho geschool. waar de heer Baard, Directeur van het Frans Hals museum der gemeen te Haarlem over „Etsen van Rembrandt" sprak en waarover wü gisteren een uit voerig verslag gaven. Het bovendoelde contact tussen de Delftse kunstenaars en de kunstminnende leden van de ver eniging. dat zo belangrijk is voor het be ier verstaan van wat de kunstenaars beweegt tot hun werk, zal in belangrijke mate gediend worden door het beschik ken over een eigen localiteit. Het bestuur van „De Kring" is nu zo gelukkig in liet centrum van de stad een gezellig onder dak te hebben gevonden, waar gediscus sieerd kan worden over allerlei onder werpen. Dit centrum zal ook van grote, betekenis zijn voor de contact-avonden, die er speciaal voor de werkende leden ziillen worden belegd. De leden „De Kring" onderscheidt wei-kende en kunstminnende leden. De contributie is laag, opdat het voor niemand een be lemmering mag zijn om toe te treden als lid tot de nieuwe vereniging. De werkende leden zijn ondergebracht in afdelingen, die op het hun toever trouwde kunstgebied betrekking hebben. Zaterdag 21 Februari City-Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9 uur: Storm over Malakka, K.F.C.14 jaar. Delfia, 2.15, 4.15, 7 en 9 uur: Sterren stralen overal, K.F.C.Alle leeftijden. Doelen Kino. 2.30, 4.30, 7 en 9 uur: Carson City. K.F.C.: 14 jaar. Roxy. 2.15, 4.15. 7 en 9 uur: Rancho Notorious. K.F.C.: 18 jaar. Flora. 3, 7 en 9.15 uur: Tijgerhaai, K.F.C.: 14 jaar. Museum „Het Prinsenhof": Tentoon stelling Kees Verwey. Zondag 22 Februari Bioscopen en tentoonstelling als Zater dag. behalve aanvangstijden. Flora: 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 23 Februari Bioscopen en tentoonstelling als Zon dag. Aanvangstijden bioscopen City-Theater: 2.30, 7 en 9 uur. Delfia: 2.30, 7 en 9 uur. Doelen Kino: 2.30. 7 en 9 uur. Roxy: 2.30, 7 en 9 uur. Flora: 7 en 9.15 uur. Reeds bezette dagen 23 Februari. 8 uur. Congregatiegebouw: Pater Scjiotte voor Kath. Vrouwen beweging- 24 Februari, 8 uur, Stads Doelen: Theo van der Pas. 26 Februari. 8 uur, Stads Doelen: Delftse Gymnastenbond; K.A.B.-gebouw: ir Habraken. IN DEN HAAG TONEEL EN MUZIEK Zondag 22 Februari Kon Schouwburg 2 uur: Androcles en de leeuw' (De Haagse Comedte) (strikt volw.).; 8 uur: Het heilige experiment (De Haagsche Comedie). Gebouw voor K. en W.. 8 uur: Lucia de Lammermoor (Italiaanse Opera). Diligentia, 2-30 uur: Vioolrecital lierman Krebbers 8 uur: Piano-recital Tola Econo- mos. De Kleine Comedie. 8 uur: De ander i Comedia). Maandag 23 Februari Kon. Schouwburg, 8 uur: Hendrik IV (Rot terdams Toneel). DUlgentla, 8 uur: Piano recital Gïna Bachauer. De Kleine Come die. 8 uur: De ander (Comedia). APOTHEKEN In het tijdvak van 21 Februari tot 28 Februari zal de apotheek van A. L. Over stays. Oude Delft 155. tel. 127, door lo pend geopend zijn. KA1HOIIÜC DAGBLAD VOOR DElFT IN OMSTREK IN 8ste Jaargang No- 2372 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Delft, Oude Delft 97, telefoon 2941. Giro-nummer 590.944. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal. ƒ2.— per maand, f0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.10 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.20 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere taneven. welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen i kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 cent Elk woord meer 3 cent. Maximum ril) woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten er geplaatst overeenkomstig de Regelen vooi 'net Advertentie-wezen. Alle annonces verschijnen zonder prijsver- ging ook in het dagblad „De Westerbode". Onderscheiden worden een Afdeling Beel. dende Kunst, waarbij de schilders ei beeldhouwers zijn ingedeeld, een Afde ling Muziek voor mifèici en een Afde ling Woordkunst, die zich beweegt op literair gebied. Ter coördinatie van de naar buiten tre dende manifestaties van de vereniging werd een Adviescollege ingesteld, dat het dagelijks bestuur hierover adviseert. In de handen van dit college ligt de ver antwoordelijkheid voor het aesthetisch niveau van de vereniging. Hierin hebben zitting de heren G. L. A. de Brauwere, voorzitter, H. W. Herwïg, secretaris. H. E. M. Gronheid. penningmeester .Dirk Coster, Leen 't Hart, I. Keekstra, S. A. Koster, J. H. Oosterloo (voor pers en propaganda). F. van der Vegt en de voorzitters van de hierboven genoemde afdelingen. Deze zijn de heren Th. p. Haanebrink, voorzitter voor de Afdeling Beeldende Kunsten, de heer A. G. Ven- derbos, voorzitter voor de Afdeling Mu ziek en de heer D. P. Oosterbaan, voor zitter voor de Afdeling Woordkunst. Rest nog te vermelden dat het bestuur van „De Kring" als volgt is samenge steld W. A. van Bijlert, voorzitter. H. W. Herwig, eerste secretaris. Dr C. Storm, tweede secretaris. J. W. P. Guérain, pen ningmeester en G. L. A. de Brauwere. Sociaal-charitatief werk Commissie aangewezen Om de stand van zaken bij het sociaal- charitatief werk in Delft te belichten en daarin verbetering te brengen werd gister avond in Hotel Centraal een bijeenkomst gehouden voor alle katholieken, welke zich bezighouden met dit soort werk. Als inleider voor de gedachtenwisseling was rector Bokeloh bereid gevonden om uiteen te zetten, hoe het sociaal-charitatief werk zich de laatste eeuw en in hei bij zonder'de laatste jaren heeft ontwikkeld. Spreker uitte de mening, dat dit werk evenals vroeger in handen moet blijven van het particulier initiatief. Gezien het feit, dat materiele zorg steeds gepaard gaat aan de geestelijke, achtte hij de maat schappelijke menslievende verenigingen de enig juiste instanties om te voorzien in deze behoeften. Dat deze daarbij geldelijke steun van de overheid niet kunnen mis sen, vond hij boven alle twijfel verheven. Om echter effectief te kunnen werken, is het nodig, dat er grote onderlinge sa menwerking bestaat; tevens valt er bij onze verenigingen ten opzichte van de burgerlijke een zekere achterstand *te be speuren wat betreft de wetenschappelijke zijde. Tenslotte werd na lange discussies be sloten enige personen aan te wijzen, die binnen korte tijd voorberëidend werk zul len moeten verrichten ter coördinatie, en die dan met een concreet voorstel voor de dag zullen moeten komen. De hoogeerw. deken J. P. J. Kok besloot de vergadering met het aflezen van de aangewezenen. Deze waren de heren J. Frumau, P. H. Bosman, mej. D: Keuier, de heren J. van Houten en Alsemgeest, mevr. Vos-Jongbloed, kapelaan Kooyman, mej. T. Smit en de heer Mulbregt. Marionettentheater van Bert Brugmans Yoor Delftsche Studenten Kunstslichting De aula van de Technische Hogeschool was gisteravond tot de laatste plaats bezet met leden van de Delftsche Studenten Kunststichting die kwamen genieten van het marionettentheater van Bert Brug mans. Het programma vóór de pauze bestond uit het poppenspel in 6 taferelen „Don Quïchotte" naar het beroemde werk van Miguel de Cervantes, dat voor het mario nettentheater was bewerkt door D. M. Huizïnga. Wat Bert Brugmans van dit ver haal over deze figuur van Don Quicjiot, die zich -ingebeeld had een dolende ridder te zijn en genoodzaakt was de strijd aan te binden met dé vermeende vijanden en belagers van zijn geliefde Dulcinea, heeft weten te maken, was zó knap en kunstig, dat ieder die nog sceptisch stond tegen „poppenkast" volkomen zal zijn genezen. Wat men te zien en te horen kreeg, de voordracht van de gemoderniseerde tekst, de typeringen der personagiën, de ex pressiviteit van de karakters in de pop- penkoppen, de sprekende gebaren der pop pen, de wisselend gekleurde belichting, de décors en de costumes, was zo met elkaar in harmonie, dat het spel boeide van het begin tot het eind. Zo was het ook met het Biedermeier zangspel, „Het Oude Lied" van W. A. Mo zart, na de pauze. De charmante geschie denis van twee jonge mensen, die na aller lei verwikkelingen, dank zii hun beider bewondering voor dc muziek' van „het wonderkind", elkaar vinden, werd door medewerking van de zangsolisten Julia Röntgen en Wiebe Drayer mèt de spreek stemmen van Frieda en Bert Brugman ën begeleiding van het strijkkwartet en clavi- chorel onder leiding van Johannes Rönt gen plus de marionetten: professor Stein. juffrouw Wimmer en Lotte Sommer tot kunstzinnig geheel herschapen. DE HULP GAAT DOOR Gisteren kwam bijna 1000 in Delft bin nen voor het Nationaal Rampenfonds. Perfra stortte 375, de film De Dijk is dicht bracht 518,50 op en een oud-pa pieractie van de Ned. Hervormde Kerk bracht nog 65,69 binnen. DELFTSE HULP TERUG UIT OUDE TONGE Een ploeg Delftenaars, beambten van Openbare Werken, die in Oude Tonge reeds enige tijd bezig zijn bij de dijken en de herstelwerkzaamheden, zijn voor enkele rustdagen naar Delft terugge keerd. Maandag gaan z(j weer in het noodgebied aan het werk, waar ze me dehelpen onder de Rijkswaterstaat. Maandag zuilen ook weer 500 burgers van Oude Tonge naar hun woonplaats terugkeren, waar ze gelegerd zullen wor den in een woonark. Dinsdag trekken de soldaten uit Oude Tonge weg en zullen de bewoners zelf het werk moeten gaan overnemen. NIEUWS VOOR EVACUé'S De Evacuatiedienst heeft het gedaan gekregen, dat het Rode Kruis voor de te Delft geëvacueerden vijftig ledikanten heeft afgestaan. Daarvan zijn er 25 één persoons en 25 tweepersoons. Vooral de oudere évacué's kunnen daarmee worden geholpen. Deze ledikanten zouden in de loop van vandaag worden geplaatst. PROPAGANDA-AVOND MONDHARMONICASCHOOL In de grote zaal van het Congregatie gebouw aan de Brabantse Turfmarkt werd gisteravond een propaganda-avond van de Eerste Ned. chromatische Hohner Mond- harmonïcaschool gehouden, om te komen tot de aanwerving van cursisten der „afd. Delft" van deze school. De mondharmoni- caschool liet horen wat met studie als or kest te bereiken valt, zo b.v. de „Chromo- nicals". De sterren van de avond schitter den in de drie mondharmonica-virtuozen, die internationaal als het „Hotcha Trio" bekend zijn, met enkele van hun radio- en gramofoonsuccessen. Coen van Orsouw, leider van „Philharmonica" en schrijver van ongeveer 300 uitgegeven muziekstuk ken. speelde op de speciaal voor hem ver vaardigde concertaccordeon met 2 klavie ren, die enig is in Nederland, vóór de pau-^ ze een „Hungaria" en een parafrase op het bekende Russische volkslied „Zwarte ogen", terwijl hij na de pauze de door hem zelf gecomponeerde concertine „Flying Enterprise" als een waarlijk maestro ver klankte. WEER EEN NORMALE WEEK Langzamerhand herstelt zich het gewone leven. Het nieuws over en voor ge- evaeuëerden begint in te krimpen. Maar juist nu geldt het: zich te blijven herinne ren. dat het leed blijvende wonden heeft geslagen. En waar men slachtoffers ont moet, en waar het mogelijk is deze mensen te helpen, zal dit moeten gedaan worden. Maar het verschil met de eerste dagen na de ramp is dat het gewone leven zich weer herstelt. Want laat m'en ook eens denken aan de schade die veroorzaakt is op indirecte wijze door deze rampEn deze kan slechts beperkt worden door het normale leven zoveel mogelijk weer door gang te doen vinden. Zo had dit weekend de opening van Vóór het Mandement der bisschoppen (1868) MUTATIE AAN DE WEES- HUISSCHOOL In het jaar 1839 was er een grote ver bouwing aan het Weeshuis tot stand geko men. Hierdoor waren lokalen van het Oude-mannenhuis leeggekomen, zodat tot uitbreiding van de school kon worden overgegaan. De Regenten hoopten daar door te bereiken, dat het onderwijs meer doelmatig zou kunnen worden gegeven, dan sedert de aanstelling van J. Elzen had plaats gehad. Tevens zou dan de school ook kpnnen gebruikt worden voor de kinderen der be deelden, die de stadsschool bezochten. Aan de heer Elzen, die twee scholen be stuurde, werd de dienst aan hei Weeshuis opgezegd. Een advertentie in de Haar lemse Courant en in de Noord-Brabander, riep onderwijzers op om te solliciteren naar de Weeshuïsschool. Zeven candïda- ten meldden zich aan. De keuze was moei lijk. want na een vergelijkend examen hadden 5 candidaten een goed resultaat bereikt. De Regenten besloten om A. Ros- sius. die algemeen geacht werd om zijn levenswandel en die ook om zijn kundig heden niets te wensen overliet, aan te stellen. De heer Rossïus was een Delfte naar en onderwijzer aan een der stads armenscholen. Een nieuwe instructie werd opgesteld, zijn tractement gebracht op 190 per jaar. waarbij hij met Kerstmis." en Nieuwjaar 5.ontving. Behalve de jongens van het Weeshuis, had hij ook de meisjes te onderwijzen, welke op de breïschoól der Geestelijke Zusters gingen en op geen stadsschool wa ren toegelaten. 1 Mei trad hij in dienst, zijn school begon met 108 leerlingen. Uitbreidingen In de loop van het jaar werd een huis naast het Weeshuis verbouwd en de zol der geschikt gemaakt voor schoollokaal, terwijl tevens een kamer voor de onder wijzer werd afgeschoten. Nu ook werd aan de plaatselijke school commissie bericht gezonden, dat ook meisjes van de breischool werden opge nomen. De plaatselijke schoolcommissie bericht, dat zij geen bezwaar maakte tegen de toe lating. als deze kinderen niet in de ter men vielen van de stadsscholen. Toen de broeders 6 Augustus 1844 in het Weeshuis hun intrek namen, verliet de heer Rossius het Weeshuis en trok bij zijn moeder in. Subsidieaanvrage afgewezen In 1844. toen'de school gedurende vijf jaren in leerlingen-aantal zo was toege nomen, dat de uitgaven voor de Weeshuis- kas te zwaar geworden waren, besloten de regenten met de schoolopziener en een van de plaatselijke school-commissie te gaan praten met het doel een subsidie an de stad te krijgen. Met de meest dubbelzinnige betuigingen van welwillen de belangstelling werden de Regenten ont vangen. De Heren raadden hen aan zich tot B. en W. te wenden, daar school in een wezenlijke behoefte voorzag en de lokalen der stadsscholen, zelfs na de vergroting van dat jaar geen genoeg zame ruimte bevatten om boven de aldaar aanwezige en daartoe ingeschreven kin deren ook nog de kinderen van de Wees huïsschool op te nemen. Na dit onderhoud waren de verwachtin gen der Regenten .op een gunstig ant woord op hun verzoek hoog gespannen. Toch waren zij bescheiden in hun aan vrage. Zij vroegen slechts een toelage tot aankoop van schoolbehoêften voor kinderen, welke de gemeentelijke onder- wijs-commissie naar hun school had ver wezen. Zij onderstreepten in het verzoek, dat hun school in een werkelijke behoefte voorzag. Hoe teleurgesteld waren de Re genten echter, toen door B. en W. afwij zend op hun verzoek werd beschikt. Toch waren zij niet uit het veld geslagen men overwoog, opnieuw officieuse onder handelingen met de schoolopziener en enige leden van de plaatselijke schoolcom missie individueel te openen. De besprekingen verliepen buiten ver wachting vlot en vol hoop dienden de Re genten opnieuw een verzoek in. Doch hoe teleurgesteld waren de Regenten, toen hun op 16 April 1845 een afwijzende beschik king van B. en W. was toegezonden, blijkt uit de notulen. Daarin lezen we, dat de plaatselijke schoolcommissie aan B. en W. had verklaard, dat er op de stadsscholen nog 74 plaatsen beschikbaar waren, welke verklaring geheel strijdig was met het geen bij de voorafgegane vriendschappe lijke onderhandelingen, ten deze officieus door sommige leden der plaatselijke schoolcommissie was meegedeeld en het welk aanleiding had gegeven om opnieuw een verzoek tot B. en W. te richten. Men besloot andermaal om een geschikte tijd af te wachten en dan wederom op deze zaak terug te komen, daar de Regenten an mening waren, dat zij, nu zij de stads kas zo zeer verlichtten, wel enige aan spraak op vergoeding mochten maken. Nieuwe tegenslag Een andere teleurstelling trof in deze dagen de Regenten, toen de bekwame on derwijzer Rossius. na enkele weken ziek te zijn geweest, overleed. De school, met ruim tweehonderd leerlingen, moest voor lopig worden waargenomen door de on dermeesters Koster en Van den Berg. Met spoed werd een advertentie geplaatst in het Algemeen Handelsblad en de Noord- Brabander. Enkele weken later werd Hen- dricus JohannijKptto. ondermeester te Utrecht, tot ciWjrwijzer aangesteld, zeer tegen de zin van" mr P. van Rijckevorsel, regent van de Utrechtse Armenschool, die bij onze regenten protesteerde tegen het plotseling vertrek van de heer Otto. Doch de Regenten legden dit protest naast zich neer en op 16 April 1845 trad de heer Otto te Delft in functie. In deze dagen bereikte de Regenten een verzoek van de Wed. Rossius. moeder van de overleden onderwijzer, om in 't Oude- Vrouwenhuis te mogen worden opgeno men. Zij bood haiar huis aan in de Haar steeg ter waarde van 600.—, nog te vor deren schulden van 200.— en de boeken van haar zoon tér waarde van 100.—. De regenten overwogen, dat de vrouw 64 jaar was. een kapitaal had van 900. dat voldoende was om de verplegingskos- ten te bestrijden; terwijl haar betrekicing als overgeblevën moeder van wijlen de onderwijzer van het gesticht, een aanlei ding te meer was om haar verzoek in te willigen. Haar huis werd verkocht, de te vorde ren schuld geïnd en de -boekerij van haar zoon werd bestemd tot grondslag van een schoolbibliotheek. A. VAN PEER. De belangrijkste film deze week is wel de Nederlandse speelfilm Sterren stralen overal", muarover men reeds uitvoerig heeft kunnen lezen. Een andere film met goede kwaliteiten is „Storm over Malakka". Dan zijn er verder de gewone vechtfilms, waarin ditmaal Mariene Dietrich weer eens op de proppen komt, en een oorlogsfilm in Flora. STORM OVER MALAKKA In CITY-THEATER wordt een uitste kende film gegeven, waarvan de En gelse titel luidt: „A Planter's wife". Deze titel geeft beter de intentie van deze film weer. Hier worden namelijk op in drukwekkende wijze weer gegeven de omstandigheden waaronder dé planters in Malakka leven. De strijd van de planter tegen de natuur en de strijd die door het echtpaar gevoerd moeten wor den om hun eigen huwelijksgeluk én te gen de bandieten die hun onderneming willen plunderen, vormen een groots ge geven. Vooral de documentatie veroor zaakt een intense spanning met alle drei gingen van het oerwoud, De dramatiek is wat zwakker. De verhoudingen bij het plantersechtpaar Jim Hawkins en Claudette Colbertz(jn wat schematisch gebleven. Het communistische gevaar in Malakka dat achter het bandietendom schuilt, bluft eveneens slechts latent ,s de |aatsl(, d aangegeven. Voor personen boven 14 - jaar. laat dit figuurlijk en letterlijk in fellé kleuren zien. De z.g. „champagne-rovers" zo genoemd omdat zij hun slachtoffers champagne schonken bij de overval verlichtten de last van de postkoetsen door zich over de geldzendingen te ontfermen. Een bankier laat daarom een spoorlijn aanleggen, gedachtig het aloude devies „veilig, vlug, voordelig". Doordat echter de champagne-rovers, die uiteraard tegen de spoorverbinding zijn, heel wat stiekume streken uithalen, gebeurt er zo het een en ander, waarbij vuist en pistool een hartig woordje meespreken. Dat Randolph Scott tenslotte de sterke man blijkt, welke ech ter voor een meisje bezwijkt, spreekt van zelf. K.F.C.-keuring: 14 jaar. STERREN STRALEN OVERAL In DELFIA draait deze Nederlandse film. die het vervolg is op „De Dijk is dicht", die deze week nog in Delft ver toond is. Deze film bezit vele verras- de kwaliteiten. Hierin wordt een pro bleem behandeld dat de algemene aan dacht heeft: de emigratie. Piet Amstel, een Amsterdamse taxichauffeur, besluit zijn geluk elders te beproeven. Doordat hij moeilijkheden krijgt met de verloof de van zijn dochter, komt hij in de klem te zitten omdat hij zijn spulletjes al verkocht heeft. Door het ingrijpen van het duo WaldenMuyselaar wordt op de veiling zijn inboedel zo duur verkocht dat alles weer op zijn pootjes terecht komt en het gezin na veel vermakelijke intermezzo's de overtocht kan onderne men. Een hartelijke film waaruit blijkt dat de Nederlandse filmindustrie zieh in stij gende lijn bevindt. Voor alle leeftijden CARSON CITY" Het pad van Dodge City naar Garson City ging in de tijd, waarin zich het ver haal van „Garson City" afspeelde, niet over rozen. Het witte doek in Doelen Kino TIJGERHAAI Een verhaal over een gedeelte van de strijd in Korea is de inhoud van „Tijger- haai", die deze weck in Flora" draait. Hel de strijd tegei Japan, dat de officier van een duikboot zich verplicht ziet bij een aanval onder te duiken, ofschoon hij niet weet of de gewonde commandant, die op het dek ligt, dood is of niet. De wroeging hierover blijft hem achtervolgen, tot in zijn huwelijk toe. Bij het uitbreken van de strijd in Korea krijgt hij gelegenheid een gevaarlijke opdracht met succes uit te voeren, waardoor hij bewijst een moe dig mens te zijn. Voor personen boven 14 jaar. RANCHO NOTORIOUS In Rancho Notorious (Ranc-h der ver doemden) speelt Mariene Dietrich de rol van begeerde vrouw, als .koningin" van een beruchte ranch. Deze film, welke in ROXY THEATER draalt Is een „Wes tern" in technicolor, welke op een hoger niveau staat, dan men doorgaans van deze genre films gewend is .De regis seur Fritz Lang heeft hierin Marlène Dietrich gebruikt, als de blonde engel van het Wilde Westen. Ook nu weer is ztj een vrouw met een slechte reputatie, die op haar ranch misdadigers herbergt tegen betaling. Op dit. „onderduikadres" dingen velen naar haar gunst, maar slechts één weet haar hart te treffen. Bij een revolvcrgevecht, maakt een kogel een eind aan haar leven, als zij de man. die zü liefheeft, niet haar eigen lichaam beschermt. K.F.C. keuring boven 18 jaar. de tentoonstelling Kees Verwey door Jos de Gruyter plaats, die in een uitmunten de openingsrede de bijzondere plaats van Verwey in onze hedendaagse schilderkunst aangaf. Uit een uitvoerig jaarverslag van het vorig jaar bleek, dat de verzorging van het Gemeentearchief langzaam verbeterd wordt. De bouw van een nieuw archief werd wéér als „spoedig te verwachten" aangekondigd Maar er blijft nog veel te wensen over bij de schat aan gegevens die daar opge tast liggen. Voor de geëevacueerde jeugd was het een grote vreugde toen wethouder Sipman zelf geschenken overhandigde afkomstig van het Jeugd-Rode-Kruis Ten bate van het Rampenfonds werden en worden nog steeds allerlei bijeenkom sten georganiseerd. De B.B. maakt goede vorderingen en ook in onze stad bestaan er reeds flinke voor raden aan materiaal, dat nog steeds wordt aangevuld. Een prettige gebeurtenis was het. toen de fam. Garos in de Prinsenkelder het zilveren feest van de oprichting van hun bedrijf vierden. De vreugde werd nog vergroot omdat zoveel studenten en afge- studeèrdenide meest aangename berinne ringen hebben aan hun stamcafé „Het Noorden", dat ook geëxploiteerd wordt door de fam. Garos. Drs J. G. M. Delfgauw hield een leer zame lezing voor de middenstand, waarbij hij verschillende economische problemen diepgaand besprak. Broeder Matemus vertrok naar Curacao en de Kunstkring Delft hield zijn laatste vergadering vóór de fusie met de Kring '46, waarover men elders op deze pagina kan lezen. De prachtige inleiding van de directeur van het Frans Hals Museum, de heer Baars, vormde een waardige inzet van de nieuwe Kring. De etsen van Rem brandt werden mede door een voortreffe lijke serie lichtbeelden op Indringende wijze behandeld. Als gevolg van de ramp zal de lustrum viering van het D.S.C., waarover zo'n deining is geweest in verband met het gebruiken van het Wilhelmina park, niet doorgaan. i Stads Doelen had een interessant sportforum plaats, waarop de Olympische Spelen behandeld werden en de oude strijdvraag van het amateurisme natuur lijk aan de orde kwam. De reis van Prins Bernhard was het onderwerp van 'n causerie van zijn secre taris dr F. A. de Graaff. Hel was interes sant te vernemen hoe de prins daar actief de economische belangen van ons land be hartigd heeft. Tenslotte rest ons nog te melden een niet geheel ongestoorde lezing voor slecht horenden: plotseling een Egyptische duis ternis. ontstaan door een kortsluiting, we] passend bij een lezing over Egypte, ge houden door mevr. O. D. C. Idenburg- Siegenbeek van Heukelom. Ook voor de bejaarden werd er nu een definitieve oprichtingsvergadering ge houden. Laten wij eindigen met nog het wonderlijke poppenspe.l van Bert Brugman le vermelden, dat aan de Studentenkunst kring werd vertoond. Dan is het alweer de eerste Zondag van de vasten. En 's Zondags in de vasten is het toch weer anders dan op een gewone Zondag Prettig weekend. Gevraagd wordt 35 tweetallen van woor den te vormen. Het tweede woord van elk paar bestaat uit dezelfde letters als het eerste woord plus nog één toegevoegde letter. De betekenis van de woorden is hieronder gegeven. Het cijfer tussen haak jes geeft het aantal letters aan van het eerste woord. Het tweede heeft dus één letter meer. Bij goede oplossing vormen de toegevoegde letters een spreekwoord. 1. wapen (5)gratie. 2. streep (4)pui 3. gebak (5)—huizenrij 4. natuurverschijnsel (6)—getal 5. hoofdbedekking (4)—uitspansel 6. rook (4)—waterloop 7. overschot (4)krachtig 8. boom (4)—kleur 9. vechtwapen (4)—begunstiger 10. haven aan de Oostzee (4)langhalzig dier 11. insect (4)maat 12. voorraad (5)tuig 13. tobbe (4)—haartooi 14. graan (5)—duister 15. deurgreep (4)praal 16. zachte veertjes (4)misdadig 17. kleur ^4)hemeling 18. kleur (4)drinkbeker 19. bijtmiddel (4)Italiaans dichter. 20. uitingsmiddel (4)land in Afrika 21. zeil minderen (5)—feest houden 22. zangstem (5)—hinderen. 23. éten voor dieren (4)—Engelse kust plaats. 24. lichaamdeel (4)vaartuig 25. niet doen (5)treuzelen 26. spreker.(6)deel van een fiets 27. lelijk dier (6)muziekinstrument 28. fijn weefsel (3)—gewicht 29. haargroei (4)—rij kralen 30. dorp in' Noord Brabant (6)—katten- geluid. 31. lichaamsdeel (4)—vloerbedekking 32. achterkant (3)reuk 33. gewas (5)—vorstenwoning 34. ceremonies (5)—glazen 35. dorp in Zuid-Limburg (6)—dorp bij Venlo. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot Donderdagmiddag. Over de puzzle-ru- briek kan niet worden gecorrespondeerd. De oplossing van de kruiswoord-puzzle van verleden week is: Horizontaal: 1 ver onderstellen. 13 ereis, 14 gamel, 15 st. 17 ere, 19 sik, 20 k.o., 21 sap, 73 sla, 25 lor, 26 elan. 28 moord. 30 bord. 21 roteren. 33 koorkap, 35 S.N., 36 geit, 37 Arno, 38 no, 39 wed, 40 we,e, 41 as, 43 reis, 46 leed, 48 nl, 49 anderen, 51 onledig, 53 ruin, 54 robot, 56 rage, 57 tik, 59 tod, 61 leb, 62 ut, 63 bar, 65 K.R.O., 67 I.R., 68 gelei, 70 leica, 72 goedgunstigheid. Verticaal: 1 vissers vaartuig, 2 re, 3 ore. 4 Nero, 5 die, 6 es, 7 s.g„ 8 tas. 9 Emir, io Lek. 11 1.1.. 12 noordpoolgebied, 16 talon. 18 vlo, 20 ko ran, 22 pat, 23 Sont, 24 Arka, 25 lok, 27 negeren. 28 Mei. 29 dor, 30 broeder, 32 reder, 34 onwel, 42 snuit, 44 Ier, 45 snot. 46 lood, 47 ent, 48 Niger. 50 dik. 52 dal. 55 bob, 50 balg, 60 kris, 63 bed, 64 reu, 65 kei, 66 och, 68 ge. 70 lt, 71 A E (afk. van Archi Episcopus). Deze week was de gelukkige Mej. M. van Koppen, Gasthuislaan 60 Delft. De prijs wordt per postwissel toegezonden. BEJAARDEN TONEN HUN ACTIVITEIT Reeds geruime tijd bestaat er in Neder land een Katholieke bond van Bejaarden en Gepensioneerden, waarvan in verschil lende steden onderafdelingen zijn opge richt. Sinds het einde van het vorige jaar en wel op 17 December is ook in Delft het initiatief genomen om voor de ouden van dagen alhier een afdeling op te richten. In het congregatiegebouw aan de Brabantse Turfmarkt is toen een oprichtings verga dering gehouden waar onder meer het hoofdbestuurslid, de heer F. Keessen een uiteenzetting gaf van hetgeen in Rotter dam reeds gedaan is. Daar werd een voorlopig bestuur samen gesteld dat de voorbereidende werkzaam heden ter hand zou nemen. Een voorlopige subsidie van de KAB van f 50 om de eerste kosten te dekken hielp de beginnende vereniging uit belangrijke geldelijke moeilijkheden. Alles is nu ech ter in orde. Er is grote zorg besteed aan het werven van leden. Het resultaat van 140 leden kan voor de korte tijd bevredi gend genoemd worden. De secretaris behandelde verder het huishoudelijke reglement. Behalve de gekozen bestuursleden wor'dt er in het bestuur een afgevaardigde van de Katholieke Vrouwenbeweging opgeno men. Tijdens de stemming behandelde de voorzitter nog enkele punten, die belang rijk zijn om de vereniging tot volle bloei te brengen en de doelstelling na te stre- Om de vragen van welke aard dan ook van de leden te kunnen beantwoorden en om hen te kunnen helpen is een advies bureau ingesteld, dat op verschillende plaatsen zitting zal houden. Eens per jaar zullen er een of meerdere H.H. Missen opgedragen worden voor de vereniging. Ook moet er aandacht besteed worden aan zieke en overleden leden. De uitslag van de verkiezing was ten slotte de volgende: L. J. van Buitenen, voorzitter, J. A. Damen, secretaris; A. P van Halderen, penningmeester en mevr. J. Verburg-Goeman, S. v. d. Valk, J. de Graaf en M. Nieuwpoort. Het gehele voorlopige bestuur, behalve de heer Boersen, die zich niet meer ver kiesbaar stelde, werd aldus herkozen. Als afgezante van de Vrouwenbond zou mevr A. Sanders-Merks komen. Tot slot sprak de geestelijk adviseur Kap. W. Juffermans, die door de bisschop is gekozen. Hij spoorde de leden aan hun zieke en eenzame medeleden te bezoeken. De Kapelaan vroeg de leden om voor de overledenen te bidden; hij beval dan ook de H. Mis om 9.30 in de Hippolytus- kerk aan, evenals het bezoek aan begrafe nissen. De herkozen voorzitter sloot de verga dering. EXPOSITIE ITALIAANSE EXCURSIE Elk jaar opnieuw maakt het Delftsch Bouwkundig Studenten Gezelschap „Sty los" een excursie naar het buitenland. De ene maal gaat het naar de Scandinavische landen om de moderne architectuur te be studeren, een andere maal gaat het Zuid waarts, op welke tochten meer naar de architectonische historie wordt gezocht. Verleden jaar van half Augustus tot half September, werd een excursie gemaakt naar Italië, waarbij Lombardije werd be zocht en de steden Venetië, Florence, Sienna en 1 dag Rome. Op de terugreis werd ook Milaan aangedaan. In de laatste twee plaatsen werd ook de moderne archi tectuur bestudeerd. Van deze excursie hebben de deelne mende studenten tal van foto's gemaakt en schetsen, terwijl tevens verschillende te keningen naar schetsen wérden gemaakt. In het gebouw Bouwkunde zijn deze foto's, schetsen en tekeningen gisteren tentoon gesteld. Voor de aanvang heeft prof. dr E. H. ter Kuile een openingswoordje ge sproken, waarbij hij een exposé gaf van de belangrijkste architectonische centra, welke onderweg waren bezocht. Daarna heeft prof. R. Guarnieri, président de l'institut de Culture de la Hay, verbonden aan het Italiaanse gezantschap aldaar, na mens de gezant, de tentoonstelling ge opend, door het doorknippen van een lint. De aardige expositie, welke een duidelijk beeld gaf van de gehouden reis, waartoe ook enkele reisherinneringen medewerk ten, werd al spoedig door tal van bezoe kers in ogenschouw genomen. Naar we vernamen ligt het in de bedoe ling dit jaar een excursie te maken naar Spanje. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Robertas Franciscus zoon van A. L. Schapers en E. P. A. Muilman Prof- Oudemansstraat 101; Dieöerjk Joan zoon van J. Zittersteyn en C. G. M. Cra mer Wateringsevest 16; Christina Gerar- da dochter van J. F. A. van Schaik en M. J. M. van Zwet Achterom 58; Stalla Philippiria Elizabeth dochter van F. de Nie en E. J. H- van der Struif C. Tromp straat 70; Lourens Klaas zoon van K. J. van der Mey en J- P. Westmaas Fred. Hendrikstraat 34; Gerard Frans zoon van G- Nijland en M. van Tilburg Fred. Hen drikstraat 29. OVERLEDEN: M. v. Zonneveld 53 i. geh. m. I. Pelt Delfgauwseweg 174; A. W. v. Peppen 86 j. Vrouw Juttenland 21; A. W. de Valk 82 j. Oudelangendijk' 28; J. v. d. Sat 75 j. geh. m. J- J. v. Veen Naald wij kseweg 178 's Gravenzande; S- Dürlich 76 j. geh. m- F. Dicker Spinoza- straat 67 's Gravenhage. ZILVEREN JUBILEA De heer J- van der Gevel, brigadier bij de Herkenningsdienst alhier, zal op Don derdag 26 Februari de dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst van de politie trad- De jubilaris, een der mede-oprichters van ons blad, is plaat selijk secretaris van de Katholieke Poli tiebond St Michael. Naast zijn drukke werkkring weet hij daarenboven altijd nog tijd te vinden voor het katholieke jeugdwerk, waarin hij een actief aandeel heeft, vooral in, lijn parochie van de H.H, Nicolaus en Gezellen. Hoewel het in zijn. bedoeling lag die dag Delft te verlaten om in familiekring in Noord-Brabant het jubileum te vieren stelt de commissaris het op prijs dat de jubilaris die dag de staf en korpsleden in de gelegenheid zal stellen hem te feliciteren. Daartoe geeft hij thans gelegenheid van 2 tot 4 uur in de koffiezaal van het patronaatsgebouw aan de Raamstraat. Voorts zal de heer A. J. Diender, hoofdagent in algemene dienst op Donderdag 26 Februari a.s. ziin zilveren jubileum in dienst van de poli tie vieren. De heer Diender heeft zich aan alle festiviteiten onttrokken, doordat hij die dag verlof neemt. RECLAME BUITEN DE STREEK De feestcommissie van Bond Westland, waarin zitting hebben het dagelijks be stuur van Bond Westland en de voorzit ters der vijf grootste aangesloten veiling verenigingen, heeft van hét bestuur van Bond Westland opdracht gekregen, om het R.K. HANDBALVEREN. R.O.H.D.A. Van R.O.H.D.A.'s dames elftallen komt a.s. Zondag alleen het tweede senioren team in actie; zulks voor de uitwedstrijd tegen H.I.O.S. 3 en met een behoorlke winstkans voor onze stadgenoten. De heren gaan op visite bij Wilhelmus 2 en dienen zich op hevige tegenstand te pre pareren. zonder dat bij voorbaat aan „verliezen" gedacht moet worden. Bij niet doorgaan van alle wedstrijden wordt er Zondag weer in de zaal onder ling gespeeld: Dames Senioren 12.00; Da mes Junioren 12.45; Heren Senioren 13.15 uur. VAN BAT EN CELLULOID- BAL Op de lijst van de persoonlijke resulta ten staan de Delftse tafeltennissers(-sters) als volgt geklasseerd: Heren 2e klasse B: 1. L. v. Leeuwen (HBS) 95 p.; 2. W. Klein Breteler (VVV) 93 p.; 3. H. Dlemers (DHCl 92 p.; 3e klasse A: 1. L. v. Gent (DKS) 91 p.; 2. J. Rougoor (DHC) 84 p.; 3e klasse B: 1. J. Loonstein (Jagers) 93 p.; 2. J. Balcu- wel (DOS) 90 p.; 3. G. Slootweg (DHC) 85 p.; 3e klasse E. 1. v. Es (Swallows) 100 p.; 2. Kathman (Swallows) 96 p.; 3. G. Fisher (DOS) 81 p.; 4. v. Miert (Detas) 81 p.; 4e klasse O: 1. A. v. d. Starre (DTS) 100 p.; 2. B. v. d. Borg (DVC) 94 p.; Dames le klasse: 1. M. de Jong (PTT) 94 p.: 2. Lau (Scylla) 78 p.; 3. J. Heemskerk (Treffers) 74 p.; 4. M. Grocneveld (DHC) "3 p.: 5. Klein (HBS) 72. p.; 6. Reynhoudt (HBS) 69 p.; 7. N. BrinkerRougoor (DHC) 64 p.: 2e klasse A: 1 Harket (DSB) 97 p.; 2. Lemc- kert (DSB) 88 p,; 3. De Bruin (DSB) 88 p.; 4. v. Meerten (Sportief) 87 p.; 5, van 't Oever (Batswingers) 86 p.; 6. Enserinck (PTT) 63 p.; 7. v. Oosten (Detas) 58 p.; 3e klasse A: 1. Putters (DSB) 94 p.: 2. Kemp (Kitno) 85 p.; 3. Braun (Kitno) 83 p. SCHERMEN Morgen, Zondag 22 Februari wordt in de grote Foyer van Stads Doèlen het Dames Floret Kampioenschap van Ne derland verschermd onder auspiciën van de K.N.A.S.B. De deelname bestaat uit 34 scherm- sters waaronder de kampioenen van 1952, mej. A. Middendorp en de oud-kam pioene mevr. J. Steensma van de Klauw. Ook de veelbelovende 17 jarige scherm- ster mej. J. van Es uit Den Haag zal van de partij zijn. Voor de Delftse bezoekers aan deze wedstrijd is het zeker interessant te we ten. dat ook drie Delftse dames zullen mededingen naar de hoogste scherm-' titel. DAMCLUB D.O.S. In de derde ronde van de bórdenbe- zettingswedstrijd van de Delftse damclub D.O.S. werden de .volgende resultaten ge noteerd: Hoofdklasse J. Roozenburg—S. Rhijns- burger 2—0; J. Mersch—P. van Swieten 0—2; le klasse: C. Arink—Chr. Wilmer 0—2; D. Laros—Th. Wolffenbuttel 2—0; J. Zwarts—A. Veul 2—,; 2e klasse: M. Bos— J. Veul 0—2, J- Hoeve—G. Laros 1—1; -T. Collette—C. v. Rossem 2—0; K. v. Zeeven- ter—J. Rhijnsburger 2. 3e klasse* W v. Dijk—D. v. d. Werf 2—0; W. v. Noord— W. Kardolus 0—2; K. Vrijenhoek—K. Mathlener 2—0; D. Gerlofsma—R, Cam bridge 2—0, W. den Braver—J. Wiegman 2—0, W. v. Dijk—W. Kardolus 2—0, W. Vastenburg—R. Cambridge 0—2. reclame-schema van de bond voor dit jaar vast te stellen. In haar deze week gehou den vergadering heeft deze feestcommis sie met algemene stemmen besloten, dit jaar in het Westland geen druivenfeest te organiseren, doch de reclame voor de Westlandse druif te verleggen naar enkele consumptie-gebieden buiten de streek. Dit besluit, dat ongetwijfeld door het bondsbestuur wordt gesanctionneerd. bete kent derhalve, dat er dit jaar in 't West land geen druivenfeest komt. Het betekent niet. dat als er ergens in het Westland een bepaalde actie wordt georganiseerd. Bond Westland niet bereid zou zijn deze aciie te ondersteunen. Het betekent evenmin, dat druivenfeesten in het Westland voor goed van de baan zijn. Wij betreuren deze beslissing. Ongetwij feld zijn er verleden jaar fouten gemaakt, maar dat de organisatie van hét druiven feest geen nut heeft afgeworpen, zal nie mand. die op de hoogte is, durven bewe ren. We hebben ons in verbinding gestéld met een der leden van het dagelijks be stuur van Bond Westland en sterk de in druk gekregen, dat aan deze beslissing niet meer valt te tornen, hetgeen begrij pelijk is', als mén weet, dat het een una nieme beslissing is van alle leden der N.V: INSTRUMENTFABR. EN -HANDEL KIPP Op de Jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeelhouders der N.V. Instrument- fabriek en -handel v.h. P. J. Kipp Zonen te Delft werd de door Directie en Commis sarissen overgelegde Balans en Verlies- en Winstrekening over het boekjaar 1951.-52 goedgekeurd. Het afgelopen boekjaar was voor de Vennootschap gunstig. De Verga dering besloot wederom een bedrag aan de reserve toe te voegen en over te gaan tot uitkering van 10 pet dividend. Het res terende winstsaldo werd naar nieuwe re kening overgeboekt. Over de gang van zaken in het thans lopende boekjaar deelde de Directie me de. dat de vijf afgelopen maanden niet al leen een behoorlijke omzet hebben opge leverd, doch dat ook orders in ruime mate zijn binnengekomen. De Directie meent dan ook met vertrouwen de gang van za ken ln het niéuwe boekjaar te mogen te- gemoetzien. t ft

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2