Bouw van een nieuw Hoofdbureau Politie van Frans elftal (12 Maart in Parijs) tegen de Nederlandse professionals i i i i i i 1 S' i li a i m Éi FORT-COCKTAIL SPEL VAN WERELDKLASSE IN HAAGSE DIERENTUIN TéWDDI - - HAAGSCHE COURANT "Zaterdag 21 Februari 1953 Pagina 11 Belangrijke Raadsvergadering op komst En van een nieuw gebouw voor Gemeentewerken Naar wij vernemen, zal in de vergadering van de Gemeenteraad, welke Maandag 9 Maart a-s. zal worden gehouden, aan de orde ko men liet voorstel van B. en VV. om over te gaan tof de bouw van een nieuw Hoofdbureau van Politie aan het Alexanderveld, terwijl dan tevens beraadslaagd /a' worden over het voorstel lot de bouw van een nieuw onderkomen voor de Dienst van Gemeentewerken aan het Groenewegje. De leden van de Commissie voor Plaatselijke Werken en Eigendom men hebben onlangs een excursie gemaakt, zowel naar het Hoofd bureau van Politie dat. zoals bekend, in verschillende gebouwen is ondergebracht als naar de verschillende percelen aan het Groenewegje. waarin de Dienst van Gemeentewerken is gehuis vest. Deze excursie had ten doel, de betreffende Raadsleden ervan te overtuigen, dat de huidige toe stand niet houdbaar en dat nieuw bouw noodzakelijk is. daar het doordat zowel het Politiebureau als de Dienst voor Gemeentewer ken niet over één groot gebouw be schikken onmogelijk is, effi ciënt te werken. UITREIKING LANDSTEINEK-PLAQUETTE De uitreiking der Landsteiner- plaquette door het Rode Kruis, welke oorspronkelijk was vastge steld op Vrijdag 13 Februari, doch in verband met de nationale ramp werd uitgesteld, zal thans plaats hebben op Maandag 23 Februari te 16.30 uur in het Pageshuis, Lange Voorhout 6. Volgende week Zaterdag zullen de leden van de Commissie voor de Financiën uit de Gemeenteraad, onder deskundige leiding een ex cursie maken naar het Hoofdbu reau van Politie én naar het hui dige gebouw van Gemeentewerken, om de toestand ter plaatse op t.e nemen en om kennis ie nemen van de tekeningen, welke op de nieu we plannen betrekking hebben. De rioolwater zuiveringsplannen Gemeente zal hoofd niet in de school leggen Naar wij vernemen, wordt door de Dienst van Gemeentewerken sinds enige tijd de mogelijkheid onder het oog gezien, om uit de •impasse te geraken, welke ontstaan is, doordat de aanvankelijke riool- waterzuiveringsplannen niet de goedkeuring konden wegdragen van het Hoogheemraadschap Delf land en van het R.I.Z.A. .„Den Haag", zo werd ons meegedeeld, „dient zich er thans over te bera den, wat haar te doen staat en zal het hoofd niet in de schoot leggen". Door Gemeentewerken wordt dan ook nagegaan, of er plannen zijn op te stellen, welke de instem ming van genoemde hogere instan ties zullen kunnen verkrijgen. In dit verband zou, naar wij bij ge ruchte vernamen, het idee zijn ge rezen, om de zuiveringsinstallatie niet in Morgenstond, aan de Ley- weg, te bou-.ven, maar in de Kerke, tuinen onder Loosduinen. Voorts zou demping van het wa ter langs de Waldeck Pyrmontka- de overwogen worden. Bevestiging hiervan konden wij ter bevoegder plaatse echter niet verkrijgen, daar het hier „een moeilijke kwestie be treft. die nog smeulende is". Maar in ieder geval blijkt er aan nieu we plannen gewerkt te worden. JUBILEUM S. J. SAMPIEMON Op 1 Maart a.s. zal de heer S. J. Sampiemon, procuratiehouder op het kantoor Herengracht van de Nederlandse Handel Maatschappij N.V.. de dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij doze maatschappij. SPORT Drie landcnzwem wedstrijd le Brussel Door het Belgische sportblad „Les Sports" is het initiatief genomen tot het organiseren van een drielanden- wedstrijd zwemmen tussen Nederland, Belgiè en Frankrijk. De baten van deze wedstrijd, welke 21 Maart in het overdekte zwembad van Saint Gilles t« Brussel zullen worden gehouden, ko men ten goede aan de Belgische er Nederlandse rampenfondsen. Hoewel nog niet vaststaat hoe groot de Nederlandse ploeg zal zijn en wie zullen worden aangewezen, heeft de K.N.Z.B. zich in beginsel bereid ver klaard naar deze wedstrijden een offi ciële Nederlandse ploeg te zenden. Het programma zal bestaan uit: 100 vrije slag dames en heren; 100 rugslag dames en heren: 400 m. vrije slag dames en heren: 200 m. school slag dames en heren; 3 X 100 m. wisselslag estafette dames en 4 X 100 m. wisselslag estafette heren. Jan Strang gaat jubileren Zóndag 1 Maart a.s. om 8 uur zal de heer Jan Strang, de bekende in structeur en trainer, te zijnen huize, Brouwersgracht 19, door het bestuur van V.I.O.S, worden gehuldigd Jan Strang is een bekende figuur. 'Hij is ruim 20 jaar trainer van VIOS, voorts is hij ruim 34 jaar instructeur, o.a. bij Laakkwartier met de heer K. Straatman. Ook heeft hij bekendheid verworven als trainer bij D.F.C 30 jaar geleden, bij de v.v, Scheveninge» en de v.v. Ooievaars. SPORTSPIEGEL Vrijdagavond 6 Maart houdt de federatie van klaverjasverenigingen In de Haagse Dierentuin een con cours voor het Rampenfonds. Zater dag 28 Februari wordt. In het pavil joen Rijswijkseplein een klaverjas- wedstrijd georganiseerd voor het Rampenfonds. Een tafeltenniskraehtmeting te Apeldoorn tussen Nederlandse en Zuidslavische spelers is door de gasten met 41 gewonnen. Voor Ne derland speelden Cor du Buy en Pel ser. Alleen het dubbelspel werd door onze landgenoten gewonnen. INTERESSANT PLAN GAAT DOOR Vrijdagavond kwamen op Schiphol per K.L.M.-vliegtuig uit Parijs aan de heren G. Kruyver, bestuurslid, van de KNVB en L. Brunt, secretaris- penningmeester. In de Franse hoofdstad hadden beide voetbalofficials besprekingen gevoerd met de heren Gambardella en de Vieune, resp. voorzitter en vice-voorzitter van de Franse Voetbalbond, bij welke conferentie ook de secretaris van de FFF, de heer Henri Delaunay aanwezig iaas. De Nederlandse voetbalofficials waren naar Parijs ge komen om het aanbod van hulpverlening van de Franse voetbalbond verder uit te werken. Besloten werd op I2 Maart a.s. in het Pare des Princes, dat daarvoor gratis ter beschikking wordt gesteld, een voetbal wedstrijd, te organiseren tussen het. officiële Franse elftal en een team, samengesteld uit Nederlandse professionals, spelend in clubs in Frank rijk, Italië en Duitsland. De ontmoeting, welke om S uur in de middag aanvangt, zal worden geleid door een Luxemburgse scheidsrechter, terwijl twee Franse grensrechters als zodanig zullen fungeren. Dé gehele bruto-opbrengst zal worden afgestaan ten bate van de slachtoffers van de ramp in Nederland. De Franse bond heeft zich zeer genereus betoond door zich bereid te verklaren alle on kosten to betalen. Dus ook de reis- en verblijfkosten van de Neder landse professionals, die uit ande re landen komen. Het profteam van Nederlandse spe lers zal tegen liet einde van de maand worden samengesteld, waarbij contact zal worden gezocht tussen de KNVB en Theo Timmermans uit Nimes. die met het plan van bovenbedoelde wed strijd naar voren is gekomen. Men mag hopen en vertrouwen, dat de buiten landse voetbalbonden en de betref fende clubs bereid zullen zijn de Ne derlandse profs voor deze wedstrijd, die midden in de week wordt gespeeld, af te staan. Er zullen geen cadeaux worden geboden, terwijl na afloop geen ban ket zal plaats vinden. Drie Nederland se officials zijn door de Franse voet balbond uitgenodigd de ontmoeting bij te wonen. De KNVB zal zorg dra gen voor de kleding van de Neder landse spelers. Zij zullen in de rood- wit-blauwe kleuren in het Pare des Princes spelen. NEDERLAND—FRANKRIJK IN JUNI? Op 3 Juni a.s. speelt. Frankrijk een voetbal-landcnwedstrijd tegen Zweden te Stockholm. Door het bestuur van de Franse voetbalbond zal een dezer dagen worden overwogen om op de terugweg een ontmoeting tegen Neder land te spelen, welke wedstrijd dan tc Amsterdam of Rotterdam zal plaats vinden. Het bestuur van de Franse voetbal bond zal. indien men in beginsel tot het spelen van deze wedstrijd besluit, nader met de clubs overleg plegen, aangezien men in Frankrijk reeds over het oorspronkelijk vastgestelde aantal landenwedstrijden in dit seizoen heen is en men bovendien een achter stand in de competitie heeft. Mochten ook de clubs in Frankrijk tegen dit plan geen bezwaren hebben, dan zal de wedstrijd 4 of 5 Juni in de avond uren worden gespeeld. De. opbrengst zal worden bestemd voor de dóór de ramp in Nederland getroffen clubs. FRANSE CLUBS HELPEN NEDERLANDSE De Franse voetbalclubs zijn van plan een aantal voetbalverenigingen, die in het getroffen gebied van Neder land liggen, te adopteren teneinde de Nederlandse verenigingen te helpen met kleding, schoeisel en materiaal. De KNVB za] een lijst van clubs samen stellen. die in het getroffen gebied hun domicilie hebben, welke zal worden opgestuurd naar de Franse voetbal bond. Intussen zijn in Frankrijk reeds tal- rijke wedstrijden gespeeld, waarvan de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers in Nederland. Ook collec tes zijn gehouden. Het ligt in de be- DE MUNCK doelman in Parijsf T<\AJ> VifnvEó. rechtsbinnen in Parijs doeling. dat de Franse clubs deze be dragen aan de Franse voetbalbond overmaken, waarna de voetbalbond de gelden zal overhandigen aan de Ne derlandse ambassadeur te Parijs. Om de nationale damtitel Eerste winst voor Wim Roozenburg (Van onze dammedewerker) Hoewel het eigenlijke tournooi om het damkampioenschap van Neder land vandaag pas begint, werden gis teravond te Utrecht reeds drie par tijen gespeeld, welke bij een normale rooster-indeling Zondag op het pro gramma zouden hebben gestaan. Al dus komt de K.N.D.B. al verscheidene jaren tegemoet aan de wensen van de deelnemers, die principiële bezwaren hebben tegen spelen op Zondag. De uitslagen waren: A. H. v. Aal- ten—H. N. v. Mourik 1—1: ir. G. E. v. DijkW. Huisman 11 en W, Roo zenburgW. F. v. d. Sluis 20. Dat Wim Roozenburg complicaties niet vreest, weten we, maar ook v. d. Sluis voelt zich in ingewikkelde stel lingen het' meest op zijn gemak, zodat een spannend partijtje verwacht kon worden. En zo was liet ook. vooral toen v. d. Sluis zich in een van de gebruikelijke normen nogal afwijken de klassieke partij aan de korte vleu- d liet opsluiten. De moeilijkheden apelden zich dan ook op mét als ge- >lg schrikbarende tijdnood aan bei- i zijden. Niettemin hield Roozen burg zijn tegenstander stevig in zijn greep, formeerde keurig de winststel ling, doch verzuimde op het kritieke ogenblik een onmiddellijke' beslissing. Toen v. d. Sluis echter op zijn beurt gebreke bleef, faalde de Rotterdam mer niet ten tweede male en dwong fraai combinerend de winst af. Niemand zal er van opkijken, dat Van Dijk en Huisman de punten deel den. Beiden spelen oersterk, maken zelden een blunder, doch riskant spel ligt niet in hun aard. Na een uitge breide ruilcombinatie drong Huisman naar voren, maar de Wageninger ving de aanval keurig op. Hij behield wel iswaar enig terreinverÜes, kon ech ter, daar de gelederen intussen zeer gedund waren, op zijn sloffen remise maken. De debuterende Zuidhollandse kampioen Van Mourik had in zijn eer ste treffen geen „kei" tegenover zich. Hij kon zich dus tegen Van Aalten rustig inspelen. Een geltjkopgaande flankspelpartij eindigde zonder veel wederwaardigheden in remise. Hockey voor morgen Heren. Districtswedstrijden: Oost- West; West—Zuid. le KI. B: Victoria—Delft. St.; HGC 1 HGC 2. GooiKampong.. Prom.- kL: AeolusTOGO 2; Asvion HHIJC 3; IIGC 3—Tempo '34; HDM 2 HHIJC 2. 2c KI. HDM 4—Cl Te Werve; HHIJC 4—SV '35: Gr. Geel 2 Dordt; Tempo '34 2—HDS: Delft. St. 2—Rijswijk; Delft. St. 3—VCL; HDM 3—TOGO 3; Leiden 2—Kievi ten. Dames: Nederland BEngeland B (Zat.). le KI.: Rood WitBe Fair; Gooi Hilversum; Adam—BDHC; TOGO— HHIJC. Scherts en Schaak Een partijtje dat thuis hoort in de rubriek „Voor de Jeugd" Wit: Andersen; Zwart: Johansen. I. e2-e4, e7-e5, 2. Pgl-f3, Lf3-c5, 3. Pf3xe5, PbS-c6, 4. Ddl-h5 (Wit zoekt een snelle beslissing, slaagt daarin ook, zij het dan ten pleziere van zwart4Dd8-e7, 5. Pe5xf7 (Wit is in ieder geval consequent, maar beter was Pxc6, Dxe4. 6 Kdl, Dxc6, 7. Lc4) 5g7-g6 (De enige juiste, want op Pf6 zou dub- belschaak Pd6 volgen) 6. Dh5-f3, Pc6-d4, 7. Df3-c3, Pg8-f6! (Om dit uitroepteken te begrijpen moet U even aldus verder gaan 8. PxhS, Pxe4, 9. Dd3, Px£2, 10. Kxf2, Pxc2, II. Kg3, Dg5, 12. Kh3. d5, 13. g4, Dxg4 mat). 8. Pf7-g5, d7-d5! (Deze pion komt met explosieve kracht opzetten. Het is nu allemaal erg ingewikkeld, maar meestal komen de „bokken" juist dan wel uit zich zelf aandraven) 9. d2-d3??, Lc5-b4, 10 opgegeven, het waarom laten wij gaarne aan Uw weldenkend heid over. In het Universitaire schaakkam pioenschap van Amsterdam werd enige tijd geleden onderstaande conïmedy of errors opgevoerd. Wit: Donner. Zwart: Baren- drecht. 1. d2-d4, d7-d5, 2. c2-c4, e7-e6, 3. Pbl-c3, Pg8-f6. 4. Lcl-g5, LfS-e7, 5. c4xd5, e6xd5. 6. e2-e3. c7-c6, 7. Ddl-c2, h7-h6 (Van hier af moet zwart met het eventuele Pc3xd5 rekening houden. Zo faalt dus Pf6-e4 wegens Lxe7. Dxe7 en Pc3xd5) 8. Lg5xf6 (Donner wilde tóch wel even weten of Barend- recht het eerder gememoreerde grapje kende en vroeg wat hij op Lg5-h4 zou hebben geantwoord. Uit het antwoord bleek echter zonneklaar dat Barendrecht zich heus niet tot Pf6-e4 zou hebben laten verleiden 8. Le7xf6, 9. Pgl-f3, Dd8-e7 (Zou Donner dan toch over magische krachten be schikken?) 10. Pc3xd5, zwart gaf op, met een glimlach en vol zelf verwijt. Na 10. c6xd5. 11. Dc2xcS. De7-d8, 12. Dc8xb7 is er geen aardigheid meer aan. Aljechin m m (Advertentie) 9&üjpt ondeA de wMne tfldRacuiAe. ym tPieiilaxmAe. iinaoAap/fxeten tnandctALfnen en, citvaestesL yjn UnafceÜj&M, en >üj&.eA aan vitaminen Bergmann nog altijd een tafellennis-meesler (Van onze tafeltenmsmedewerker) Het moet voor de organisatoren van de demonstratiewedstrijd Enge land—Frankrijk bepaald teleurstel lend zijn geweest, dat de grote zaal van de Dierentuin slecbts voor de helft was gevuld. Het vorige jaar trok de pure show tussen Bergmann en Boros een uitverkocht huis en de verwachting was dus gewettigd, dat liet ditmaal storm zou lopen. De wegblijvers hebben wel heel veel ge mist, want er is tafeltennis van we reldklasse gebracht in een vorm, als Den Haag maar zelden tevoren zal hebben aanschouwd. Deze wedstrijd tussen aloude rivalen moest op ver langen van de nationale bonden slechts het karakter dragen van een demonstratie, maar vast staat, dat de spelers daarnaar niet hebben gehan deld. Zij hebben gegeven wat zij konden daarom is deze wedstrijd tot een hoogtepunt van het Haagse tafelten- nisleven uitgegroeid. Na een vlot openingswoord begon Renê Roothooft aan de lange weg. die hem de uiteindelijke zege op de jonge Engelsman Kennedy zou bren gen. Deze Bryan Kennedy, tot voor gisteravond onbekend in Den Haag, heeft heel wat in zijn mars en het zou ons niets verbazen, als hij het nog eens tot opzienbarende prestaties zou brengen. Nu kon de Franse kam pioen hem maar ternauwernood baas blijven; eerst na vijf lange games kwam de winst aan de Fransman. Ware Kennedy wat eerder zijn schroom de baas geworden, dan zou een Franse nederlaag niet onmoge lijk zijn geweest. Deze nederlaag kwam in de tweede wedstrijd tussen Bergmann en Haguenauer. De eerste game bracht vlot winst voor de Fransman, die een zoekende en tas tende Richard tegenover zich 'vond. Maar in de tweede game veranderde het spelbeeld. Het zoeken en tasten was verdwenen en het fijn afgestem de, volkomen wetenschappelijke spel kwam er voor in de plaats. Met zijn fabelachtige voetenwerk legde de oud-wereldkampioen hier de basis voor zijn uiteindelijke zege. Zijn voortdurende perfecte verdediging met plotselinge uitschieters ging kna gen aan de rust en het zelfvertrou wen van Haguenauer en via 2113, 2117 werd de stand 21 voor Bergmann. De vierde game bracht een Franse opleving en het ging er bepaald angstig uitzien toen Bergmann achter kwam met IT20. Er was nog maar enkele minuten te spelen en Ri chard zou het zeker niet tot winst brengen als hij zijn zelfde spelletje bleef voortzetten. Zijn omschakeling was fantastisch. Fel jagend met dreu nende, maar toch altijd weer zo be rekende smashes, bracht hij de sym pathieke Haguenauer op de knieën. Dit was tafeltennis in zijn hoogste vorm. Toen hij de voorsprong had verkregen kroop Bergmann weer te rug in zijn spel van steeds weer lokkende, altijd uitdagende vragen om „te komen". Het dubbelspel werd een benauwde Engelse overwinning, maar bepaald vlot was de zege. die Bergmann op Roothooft boekte, waardoor de winst met 31 aan Engeland kwam. De wegblijvers hadden ditmaal dus wel ongelijk, want een wedstrijd als deze krijgt men voorlopig niet weer te zien in Den Haag. De uitslagen zijn: Kennedy—Root hooft 19—21. 19—21. 21—16, 21—18. 1821: BergmannHaguenauer 1521. 21—13. 21—17, 21—20 (tijd); dubbel spel 21—16. 23—25. 21—19; Berg mann—Roothooft 21—19, 21—16. Wim Slijkhuis heeft meegedeeld dat h(j in het komende seizoen sa men met Gaston Reiff in Brussel een poging zal doen, het wereld record 5000 meter te verbeteren. In Amsterdam zal gepoogd worden het wereldrecord 1500 meter omlaag te halen, eveneens met Reiff. ABCDEFGH ViokHireff Zwart begint en geeft mat in 5 zetten. J. ORBAAN Misleiding welke is toegestaan In het tafelspel mag men de tegenpartij misleiden door bijv. met vrouw, boer, 5 van een kleur in de hand op het aas (of de heer) van de tegenstanders de boer te werpen, in de hoop hem te verlei den de heer (of het aas) na te spe len en zodoende een vrije kaart te verkrijgen. Deze vorm van misleiding is te allen tijde toegestaan. Ziet nien in een spel, dat de tegenspelers zullen moeten snijden om een contract te maken, houd dan desnoods 3 waardeloze kleine kaartjes in die kleur vast om de te snijden vrouw bij de partner niet te verraden. Onlangs zagen wij op een dupli- cate-wedstrijd het volgende spel: Aan beide tafels speelden de Noordspelers 6 Sch. Beide keren kwam Oost met harten uit, die na tuurlijk in Noord werd getroefd. Noord speelde steeds 3 maal troef en daarna klaveren en Oost trok in beide gevallen harten na, waar op Noords laatste troef viel. Tot hiertoe ging het dus gelijk op. De beide Noord-spelers trokken nu viermaal klaveren en pas nu bleek welke West-Oostspelers uit -het ware hout waren gesneden. Aan de eerste tafel werd op de laatste drie klavers door Oost tweemaal ruiten en H. 6 gegooid, waarbij West uitsluitend hartens spuide. Noord speelde nu R. 6 naar de tafel en sneed van daar met succes naar aas-boer toe. Aan tafel 2 wierop Oost al zijn hartens weg (hij wist dat West H. 10 moest hebben) en West, die het mislei dende spelletje van Oost doorhad, wierp tweemaal een R. en H. 7 bij, Noord in de veronderstelling bren gend, dat hij de R.-vrouw er bij Oost uit zou kunnen snijden. De list gelukte en het spel ging 2 down, waardoor deze West en Oost een groot aantal matchpunten voor hun viertal scoorden. J. M. S. Om de plaatselijke titel Onze plaatselijke dam-corypheën zijn weer aan het werk om uit te maken wie zich kampioen van Den Haag mag noemen. Hieronder een aardig fragment uit deze wedstrijd. Zwart: Van Steyn (R.D.G.): 11—15, 17—19, 23, 24. es m m m m m feü i i.i'y.i 'Cl, 'CÏ ïfcry kjji; l - 25—27, 33—36. 38, 39, 43. Wit: Kouwen (R.D.G.) Hoe het ging: 42. ,11—16; 43. 34—29. 23x34; 44. 39x30, 18—23; 45. 38—32. 13—18; 46. 33—23, 23—29; 47. 36—31, 18—23; 48. 27—22, 14—20; 49. 22x11, 16x7; 50. 25x14, 19x10; 51. 2SxlS. 24x13; 52. 43—38, 10—14; 53. 31—27 15—20! 54.38—33. 29x38; 55. 32x43. 12-17! 56. 43—39, 13—19; 57. 39—33 19—23; 58. 30—25, 20—24; 59. 27—21, 17—22; 60. 21—16, 22—27 (of?): 61. 33—28!! 23x32; 2. 2621, en in deze stand afgebroken en niet meer uitge speeld, daar Van Steyn zich wegens ziekte moest terugtrekken. Maai bij uitspelen zou het resultaat waarschijnlijk een puntenverdeling zijn geweest. Hoo het moest! 42. 23—28!!; 43. 33x22, 17x28; 44. 34—30 (Op 44. 38—33. 19—23: 45. 33x22, 23—28; 46. 22x33. 14—20; enz. wint); 44. 24—29; 45. 39—34, 29x40; 46. 35x44, 15—20; 47. 44—40, 20—24; 48. 40—35, 24—29; 49. 36—31, (Op 25—20, 43—39, enz. overmacht voor zwart); 49. 28—33; 50. 38—32. 11—16; 51. 26—21, 33—39; enz. en wint. Of: 44. 27—21, 24—30!; 45. 35x24, 19x30; 46- 21—26, (op 46. 3429, 30—35; en wint). Op 46. 36—31, 2832!!; 47. 38x27, 11—16; 48. 34—29 (of?) 18—22!; 49. 27x20. 15x44; 50. 25x34. 16x36; en wint); 46. 15—20; 47. 16x7, 12x1; 48. 36—31, 20—24; 49. 38—32. (Op 49. 31—27, 30—35; 50 38—33, 18—23!!; 51. 33x22. 24—29! enz. wint); 49. 28x37; 50. 31x42, 18—23; 51. 43—38, 30—35; 52. ad. lib., 23—29!; 53. 35—40; enz. wint. Enkele andere variaties zijn mogelijk en bovenstaande spelgang is slechts als richtlijn bedoeld. B. SPRINGER T\ EREK DOOLEY zal niet meer voetballen. U Gaat het U ook zo, dat soms het ongeluk en de tragiek van één mandie ge notabene slechts uit krantenberichten kent, meer tot U spreken dan de rampzaligheid van velen, van een hele stad vol men sen? Heeft dat bericht over 1500 slachtoffers in Iran U dieper getroffen dan de - op zichzelf beschouwd toch aanzienlijk minder schokken de mededeling, dat een 22-jarige Engelse beroepsvoetballer „koud vuur" in een gebroken, been ge kregen heeft, waardoor amputatie noodzakelijk werd Of is het juist andersom? Mixer vindt het een vreemde gewaar- voor ding, maar de tragiek van Dooleji spreekt hem sterker aan. Met Dooley als voetballer is een merkwaardige figuur van de Britse velden verdwenen: vorig seizoen hielp hij Sheffield Wednesday aan promotie naar de eerste divisie en scoorde toen b6 goals, wat nog nimmer tevoren door een Engelse prof gepresteerd was. 't Merk waardige was, dat deze rossige reus, wiens voeten van ongewone afmetingen waren zijn schoe nen waren speciaal voor hem ge maakt technisch een matig speler was, maar zijn ontzagwek kende doortastendheid en gewel dige schutterscapaciteiten maak ten alles goed. Ook dit seizoen deed hij weer van zich spreken, hoewel hij aanvankelijk moest wennen aan de grotere tegenstand, die hij ondervond nu hij in een hogere klas opereerde. Een andere opera tie heeft een eind gemaakt aan een loopbaan, die nog lang niet het definitieve hoogtepunt bereikt scheen te hebben. In Augustus }l toen hij trouwde, zei Derek, dat hij „de gelukkigste man van Enge land" was. En nu nu worstelen de dokters van de Royal Infirmery in Preston om zijn leven te be- houden. Zijn weergaloze carrière ligt vergruizéld en als hij er het naakte leven afbrengt, mag dat nog een wonder heten. Gebeurt dat, dan zal een geweldige sympathie van meelevend Engeland alles doen om hem over de ergste moeilijkheden heen te helpen. Maar alle sympathie ter wereld kan niet ongedaan maken wat gebeurd is. ff. O OVEN de Internationale tenniskampioenschappen van Nederland Jj heeft even de dreiging gehangen, dat ze dit jaar niet zouden door gaan. Maar die wolk is overgedreven en dat juichen wij zeer toe. In „Lawntennis" stond hierover het volgende: „In de vergadering van de Bondsraad is de vraag ter sprake gekomen of de Internationale kampioenschappen, gezien het financiële risico, op het programma gehandhaafd moeten blijven. Bij enkele afgevaardigden was er voorkeur voor het organiseren van een exhibitie op een Zondag of op een-Zater dag en Zondag. Het veel geringer aantal spelers en de kortere duur maken zulk een exhibitie veel minder riskant. Daartegen over staat dat er voor onze spelers dan ook geen enkel wed strijdcontact met sterk buitenlands spel is. Bovendien vreesden verschillende bondsraadsleden dat het onderbreken van de regelmatige tweejaarlijkse kampioenschappen bij een hervat ting geen goed. zou doen, Met grote meerderheid besloot de Bondsraad de kampioenschappen te Noordwijkte doen door gaan, de duur wat in te korten (Woensdag beginnen), even tueel de voorlopige data van S12 Juli een week te verschui ven. naar 1519 Juli, omdat er in de eerstgenoemde week reeds drie internationale kampioenschappen elders zijn, nl. die van Zwitserland, Ierland en Deneraarken." Nederland krijgt tóch al zo weinig gelegenheid om sterk wedstrijdtennis te zien, dat het o.i. zeer te betreuren zou zijn, indien ook dit tournooi onze neus voorbij zou gaan. Gelukkig gebeurt dit niet. rjIJ tafeltennis wordt vaak tijdens de wedstrijden door de spelers /j druk gesticuleerd, gesproken, dramatisch gereageerd op geluk of ■pech. In „Tafeltennis" wordt aan dit gedrag de oorlog verklaard. In de vólgende, felle terminologie: „We zouden daarom willen voorstéllen, om voortaan de oorlog ie verklaren aan alle dreigende, smekende of huilerige ge zichten; pleidooien tot de lichtbakken, verwijtende grimassen tegen de scheidsrechters, halve handstanden op de tafel, Indiaanse oorlogskreten of neerslachtige ineenstortingen na nederlagen. Laten we bepaald onvriendelijk worden tegen de dames en heren, die altijd op een Icritiek spelmoment in zichzelf mompelen en zich dan waarschijnlijk vertellen, dat het leven, ondanks tafeltennis nog zo kwaad niet is. We houden wel degelijk rekening met de speciale sfeer van tafeltennis, met de bekende kleinigheid, die het verschil uit maakt tussen overwinning en nederlaag, welke deze spelers in zo'n opgewonden stemming brengt, maar wij geloven niet, dat de uiting van deze oerwóudinstincten ons mooie spel nu be paald goed doet Zou het helpen? MIXER „Holïandia" Flikt 30 jaar terug Dertig jaar geleden kwam een groep sportmensen bijeen teneinde een nieuwe Haagse wielervereniging op te richten. Op zich zelf is dit niets bijzonders, want hoeveel verenigin gen worden er niet opgericht, om na enkele jaren weder te verdwij nen. Er was zelfs een tijd. dat Den Haag een dozijn wielerclubs telde. Maar de club 21 Februari 1923 onder de naam „Hollandia" opgericht, blééf, ook ondanks tegenspoed, bestaan. Oprichters waren o.a. de heren W. F. Laman, H. P. Pieters. W. J. Goverse, Jan Polder. Yritema en Piet Segaar. bijgestaan door een legioen van ren ners. welke een kleinere of grotere rol in de wielerwereld speelden. Meer dan 25 jaar hanteerde de heer Laman de voorzittershamer. Veel heeft hij voor zijn vereniging mogen verrichten en hij werd dan ook tot Erelid en later tot Erevoor zitter benoemd. Sedert enige jaren is de heer J. Verkerk voorzitter. Van de vele renners van naam. die de groengele kleuren van Hollandia hebben gedragen, noemen w(i o.a. Maurice Peters, in 1920 wereldkam pioen. Olympisch kampioen en win naar van de Grand Prix de Paris, en Daan van Dijk. in 1928 met Ber nard Leene Olympisch tandemkam pioen. Vele successen zijn de vereni ging ten deel gevallen, o.a. in de 60 km. tijdritten om de Miss Blanche- beker. Emiel Verhoekx beloofde een groot renner te worden, doch kwam in het clubkampioenschap van Ne derland om het leven na een val partij. Ook als organisatrice van grote wedstrijden heeft Hollandia haar kunnen bewezen, o.a. de Ronden van het Zuiderpark voor het Vacantie- comitê, de Ronde van de Fruitmarkt, de Ronde van Den Haag en thans binnen afzienbare tijd de Ronde van Zuid-Holland, verder de Ronden van de Maliebaan, en de sprints op de Boorlaan. Met frisse moed gaat thans de ver eniging verder, gesteund door een groot aantal leden en supporters. Zondag 29 Maart zal de herdenking van het 30-jarig bestaan in de Ver eniging plaats hebben. Rapid legen ccii Engelse club in Nederland De mogelijkheid is groot, dat dc be kende Wcense voetbalclub Rapid in Maart een wedstrijd in Nederland zal spelen tegen een nog nader te bepalen Engelse profclub. Rapid heeft spontaan aangeboden ten behoeve van dc clubs in dc getroffen gebieden een wedstrijd in Nederland te Itonicn spelen. In begin Maart zullen besprekingen worden gevoerd tussen K.N.V.B.-offi cials en bet bestuur van Rapid, welke conferentie te Brussel zal plaats vin den. aangezien Rapid op 4 Maart in de Belgische hoofdstad tegen de Rode Duivels uitkomt. Welke Engelse prof club naar Nederland zal komen om als tegenstander van Rapid te fungeren, zal t.z.t. worden beslist. Wie volgt De Korfbalvereniging A.L.O. stortte voor het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 35terwijl H.K.V. het batig saldo van het M.I.C-R'.O. Korf- baltourno'oi voor dit goede doel afstond. Voor het Nationaal Rampenfonds worden door de 's Gravenhaagse Windhonden- renvereniging, Zondag a.s. om 2 uur op de geheel gerestau reerde renbaan Marlot vlakke- baanwedstrijden voor Grey hounds enWhippets gehouden, Er verschijnen 40 prominente honden aan de start. WIE VOLGT? Om bet turnbampioenschap van WIK De talrijke onderlinge wedstrijden van W.I.K. zijn afgewerkt. De kam pioenen werden Annie v. d. Ven (meisjes). Frans Rondel (jongens). Yda Bobeldük (dames) en Wim Schuëngel (heren). Dit viertal kwam voor 1 jaar in het bezit van een be ker. waarvoor 3 jaar zal moeten wor den gestreden om hem definitief in het bezit te krijgen. De uitslag van de hoogstgeplaatsten luidt: Meisjes 1014 jaar: le graad: 1. Th. Ravestijn 32.3 p.; 2. L. Strang 30.3 p.; 2e graad; 1. R. Lukassen 30.9 p.; 2. F. v. Eijk 30.6 p.; 3e graad: 1. M. Bot 2S.5 p.; 2. W. Boor 2S,4 punten; Meis jes 14—17 jaar; lc graad: 1. A. v. d. Ven 95,4 p.; 2. M. v. d. Does 93,3 p.; 2e graad: 1. A. Nijp 83,4 p.; 2. A. de Vrije S1.8 p.; 3e graad: 1. N.Ouwen- dijk S5.7 p.: 2. W. Verlind 84,7 p.; Da- niesaf deling: 1 A-groep: 1. Y. Bobeldük 100.7 p.; 2, J. Man in 't Veld 100.4 p.; lB-groep1. A. Velthuys S2.S p.: 2. A. Nieuwenliuizen 92 p.; 2e graad: 1. J. Zuiderwijk S9.6 p.; 2. F. Wolff 85,9 p.; 3e graad: 1 C. Pimmelaar 86.9 p.; 2. R. Oberhoff 81,3 p.: Dames-senioren: le graad: 1. J. Hageman 55.1 p.; 2. N. Koningen 54.4 p.: 2e graad: 1. G. As- kamp 53,9 p.: 2. C. Molenaar 52.8 p.; Jongens 1014 jaar: le graad: L L. Heres 44.6 p.; 2. J. Hattink 44,4 p.; 2e graad: 1. R. Frank 43.4 p.; 2. L. Til- Iemans 41.9 p.: 3e graad; 1, F. Bax 43.1 p.: 2. P. Hoet 42.5 p.: Jongens 14 17 jaar: le graad: 1. F. Rondel 46.6 p.; 2. K. v. Arkel 43,5 p.; 2e graad: L H. Lubout 42.9 p.: 2. H. Gorsen 41.8 p.; 3e graad: 1. E Bosch 40.2 p.; 2. N. Terhorst 40 p.; Heren: le graad: 1. W. Schuëngel SS.7 p.: 2. H. v. d. Berg 86.2 p.: 2e graad: 1. L. Rondel S7.9 p.; 2. Th. Susan 80.2 p.: Se graad: 1. R. Brochard 70.8 p.: 2. J. Garstman 63.S p.; Heren-senioren: 1. D. de Heer 97,1 p.; 2. J. Kruyshaar 95.5 p. De Franse bokskampioen Char les Humez zal een deel van zijn gage voor de match tegen Harry Bos op 1 Maart a.s. afstaan aan het Rampenfonds. De geprojecteerde schaatswed strijd tussen Nederland en Noorwe gen in het kader van de Noorse kampioenschappen te Oslo gaat niet door.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 8