Hulp door Nat. Rampenfonds thans in groter verband Franse EDG-protocoIIen Parijs besproken in Benelux-ministers heden te Valkenburg bijeen België gebaat bij Vliegende Hollander" neemt zijn kansen in Bremen en Hannover HAAT29CHE COURANT Zaterdag 21 Februari 1953 Pagina 7 No<ï steeds een wijde kloof Bemiddeling van Van Zeeland? (Van onze Parïjse correspondent) De ministersconferentie der zes Schuman-landen, die Dinsdag en Woensdag in Rome wordt gehou den en waaraan door diplomatieke kringen de laatste week een toe nemend gewicht wordt gehecht, is gisteren in Parijs ingeleid door een eerste bespreking in het zoge naamde interim-comité voor de Europese Defensie Gemeenschap (E.D.G.), die vandaag en volgende dagen wel door verschillende an dere bijeenkomsten gevolgd zal worden. De betekenis van de Romeinse conferentie komt, in een ander verband, ook duidelijk tot uiting in ontmoetingen, die gisteren even eens hebben plaats gevonden tus sen de Franse ministers Mayer en Bidault en hun Nederlandse en Belgische collega's Beyen en Van Zeeland. Minister Beyen, die ook nog zijn opwachting maakte bij president Auriol. is gisteren in de avond met de trein naar Rome vertrokken om, alvorens de officiële conferen tie begint, daar nog besprekingen met de Italiaanse premier De Gas- perï te voeren. Tijdens de samenkomst van het interim-comité, dat gevormd wordt door de experts, die ook het E.D.G.-ontwerp hebben geredi geerd, zijn gisteren voor het eerst de langzamerhand berucht gewor den protocollen besproken, die Frankrijk zoals men weet aan het oorspronkelijke ontwerp verdrag voor het Europese leger wil hechten. Herr Blank, die is voorbestemd Westduits minister van Oorlog te worden, was daarvoor speciaal overgekomen uit Bonn, waar hij waarschijnlijk vandaag weer naar terug zal keren, om bij Bondskan selier Adenauer persoonlijk ver slag van deze eerste confrontatie tussen de Franse en Duitse thesen uit te brengen. Dat er tussen die thesen nog steeds een wijde kloof bestaat, is wel zeker, al spant men zich van officiële Franse kant de laatste vierentwintig uur dan ook zicht baar in de tegenstellingen zo veel mogelijk te bagatelliseren. Wil men het Franse regerings standpunt geloven, dan zouden die tegenstellingen hoofdzakelijk wor telen in het misverstand, dat door Adenauers tegenstanders in Bonn buiten alle proporties moet zijn opgeblazen. Er is geen sprake van, zo zeide men ons gister-avond bij voorbeeld aan de Quai d'Orsay, dat Frankrijk nu zou proberen terug te nemen wat het eerst geschon ken had; en dat door de proto collen het supra-nationale karakter van het Europese leger zou worden aangetast om zo de tegenwoor dige Franse militaire macht in stand te kunnen houden, ontkende men ten stelligste. Verder was men nogal slecht te spreken over de Duitse loslippig heid, waardoor de inhoud van de Franse protocollen, tegen elke goede diplomatieke gewoonte in, openbaar was gemaakt en boven dien in een zeer tendentieus dag licht was geplaatst. Volgende week zal wel blijken in hoeverre deze onschuldige voor stelling van zaken door de feiten gerechtvaardigd wordt, maar in tussen is nu toch al wel moeilijk te ontkennen, dat men niet alleen onder de Duitse, maar ook bij de vier andere delegaties. Italië en niet in de laatste plaats de Bene lux heel veel reserve in acht wenst te nemen voor wat betreft de mogelijkheden voor een overeen komst op korte termijn. En dat is wel te onrustwekkender. van de Franse gezichtshoek uit bezien waar hier vannacht bekend werd. dat Amerika en Engeland thans de mogelijkheden onderzoeken West- Duitsland in het Atlantisch Pact op te nemen, in geval binnenkort en men begint daarbij nu in weken te rekenen het Europese leger helemaal vast zou lopen. Een hoopgevend element is daar- entegen dat van drie kanten door de heren Beyen, De Gasperï en Van Zeeland al is aangeboden tussen de Fransen en de Duitsers bemiddelend op te treden. Vooral minister Van Zeeland schijnt zich daar erg voor in te willen span nen. Minister Beyens bezoek heeft een tweeledig doel gehad. Ten eer ste stelde onze minister van Bui tenlandse Zaken er prijs op offi cieel kennis te maken met zijn nieuwe Franse ambtgenoten Mayer en Bidault, die hij hier toen zij nog geen minister waren al leen nog maar één keer op een lunch aan de Nederlandse ambas sade had ontmoet. En daarna heeft hij vast een voorlopige gedachten- wisseling willen hebben over de twee Nederlandse nota's, die de laatste weken uit Den Haag naai de overige hoofdsteden van klein Europa zijn verzonden. Die nota's betroffen zoals men zich zal herinneren de op richting van een Europese douane unie en behelsden een aantal voor stellen om tot gemeenschappelijke in- en uitvoertarieven te komen. Nederland staat op het standpunt dat de instelling van een supra nationale politieke autoriteit voor af dient te worden gegaan door een veel verder doorgevoerde economi sche samenwerking en de eerste stap daartoe zou een coördinatie moeten zijn van de douanetarieven tussen de zes Schuman-partners, zowel onderling als met de andere landen. Ofschoon dit voorstel uitsluitend aan de landen van de Schuman- gemeenschap is gedaan, betekent het volgens verschillende Franse ingewijden toch een onmisken bare stap terug op de weg naar een werkelijke Europese integratie. Men wijst er op dat inter-gou- vernementele overeenkomsten hier in de plaats schijnen te willen treden van een overdracht van souvereiniteit aan een boven-na- tionale autoriteit en daarmee zou men zich in plaats van in federale in confederale richting begeven. In elk geval heeft het Neder landse plan, dat dus een van de hoofdpunten van de Romeinse agenda uitmaakt, veel vérstrek kender betekenis dan men in Pa rijs, en ook in andere hoofdsteden, aanvankelijk scheen te vermoeden. En door die onderschatting lijkt het bezoek van minister Beyen eerst aan Bidault en Mayer en daarna dus aan De Gasperi, dan ook wel voornamelijk verklaard te kunnen worden. Antwoord op de Franse E.D.G.-protocoIIen De vertegenwoordigers van West- Duitsland, Italië, België. Neder land en Luxemburg hebben Vrij dag in de loop van de vergadering van de interim-commissie van de E.D.G. aan de voorzitter van de Franse delegatie, Alphand. het ant woord van hun regeringen met be trekking tot de voorgestelde Fran se protocollen bij het E.D.G.-ver- drag overhandigd. Nieuwe geruchten rond Boudewijn Koning Boudewijn zal Zondag avond uit Antibes naar Brussel te rugkeren. aldus is gisteren bekend gemaakt. De Franse arts Luigi, die de Bel gische Koning heeft behandeld, verklaarde Vrijdag, dat de Koning de rust, die hij nodig had, niet kon krijgen door de perscampagne te gen zijn verblijf aan de Franse Ri- vièra. Volgens dokter Luigi is de gezondheidstoestand van Koning Boudewijn echter verbeterd. Koning Leopold en de Prinses Réthy gaan Zondag ook naar Bel gië terug. Dokter Luigi heeft ontkend dat de Koning ernstig ziek zou zijn, zo als Zondag jl. door premier Van Houtte is verklaard in antwoord op vragen van socialisten in het parlement. In de omgeving van de Koning wilde men niets zeggen over de re den van de terugkeer. Algemeen werd verwacht, dat hy nog enkele weken aan de Rivièra zou blijven. Een vooraanstaand socialist ver klaarde te Brussel: „Dit is zeer vreemd na hetgeen de premier over de gezondheid van de Koning ge zegd heeft." Men weet niet, waarom de Koning thans terugkeert. Volgens geruchten zou hij terugkeren om afstand te doen. Deze geruchten worden door regeringskringen ge heel en al tegengesproken. Volgens andere geruchten staat de terug keer in verband met de gespannen politieke situatie die is ontstaan, doordat de regering een nieuwe belasting wil heffen voor het her stellen van de schade, die veroor zaakt is door de overstromingen. tariefi unie Van onze Brusselse corres pondent) Ofschoon op de ministeriële Benelux-conferentie, welke heden te Valkenburg plaats vindt, de belangrijke proble men van de prijzen en lonen in Beneluxverband zullen worden behandeld, kan van deze conferentie geen enkel spectaculair resultaat wor den verwacht. Het gaat in feite slechts om de maandelijks te houden bijeenkomst van een te Knokke ingesteld per manent ministerieel comité, dat langzamerhand zal dienen uit te groeien tot de politieke autoriteit van de Benelux-unïe om de so ciale, economische en financiële systemen van Nederland en België te coördineren. De ministers moe ten elkander in deze commissie leren kennen en zij dienen deze geregelde bijeenkomsten te blijven houden, ook wanneer er geen drin gende problemen aan de. orde zijn. Het comité zal beraadslagen over een nota, welke door de raad van presidenten der drie landen werd geredigeerd. De Belgische delegatie zal nogmaals de wens naar voren brengen dat in Nederland zal wor den overgegaan tot een vrije loon vorming, maar over deze kwestie kan de Nederlandse regering geen enkele definitieve beslissing ne men. Het advies van de Sociaal Economische Raad hierover zal namelijk pas begin Maart aan de Nederlandse regering worden uit gebracht. Het comité zal verder de weer slag onderzoeken van de over stromingsramp op de Nederlandse economie, welke ramp aan het Nederlandse staatsbudget minimum een milliard gulden zal kosten. De katholieke en protestantse vakbonden der beide landen, die gisteren te Brussel bijeen kwamen, lieten in hun communiqué door schemeren, dat, de ramp geen grote gevolgen voor Nederland op het gebied van de lonen en prijzen en de export zal hebben, maar in Belgische regeringskringen is men daar niet zo optimistisch over. In ieder geval zal voorlopig noch aan verhoging van de lonen der ge schoolde arbeiders, noch aan be lastingverlaging kunnen worden gedacht. De voorzitter van het verbond der Belgische nijverheid, Léon Bekaert, heeft aan de Belgische premier een schrijven gericht om te vragen dat de te Knokke inge stelde speciale commissie, welke oplossingen diende te vinden voor die Belgische sectoren, welke te zwaar onder de Nederlandse con currentie lijden, af te schaffen. Deze commissie zou, volgens de heer Bekaert. slechts geringe re sultaten hebben bereikt. Men moet de ambtenaren der beide regeringen belasten met deze kwestie en zij moeten gezamenlijk contingenten vaststellen voor de invoer van Nederlandse producten in België. Naar wij vernamen, had den sommige Belgische industrieën de opzegging van het Benelux- verdrag geëist, maar de heer Be kaert en de meerderheid van de bij het Verbond der Belgische Nij verheid aangesloten takken van bedrijf weigerden radicaal dit voor stel te aanvaarden. Het Brusselse blad ..Le Soir" pu bliceerde gisteravond een commen taar waaruit blijkt, dat de Belgi sche regering het Nederlandse voorstel om een Schuman-douane- unie, om het vrije verkeer binnen de zes landen te organiseren, wel willend zal onderzoeken. Immers, deze douane-unie zou de Benelux- moeilijkheden beter kunnen op vangen dan de beperkte Benelux. De Belgische exporteurs zouden nieuwe afzetgebieden vinden in Duitsland en Italië, maar voorna melijk in Frankrijk, waar een groot aantal producten reeds duurder is dan in België. Hierdoor zou de Nederlandse invoer in België min der zwaar drukken op de sectoren der Belgische verbruiksgoederen. Intussen werd ons gisteren ver zekerd. dat de directies van de Nederlandsche Bank en van de Nationale Bank van België sedert geruime tijd geregeld bijeenkomen. Dit is een winstpunt voor de Bene lux daar hieruit geleidelijk een gemeenschappelijke deviezenpolï- tïek tot stand kan komen. Overi gens loopt de monetaire politiek van Nederland en België op het ogenblik bijna volkomen parallel. (Advertentie) Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruisl) in huis hebt. Aan de vooravond van Rome Van onze Romeinse corres pondent) In verband met de conferentie der Schuman-landen te Rome, noemde de Italiaanse minister, Lamalfa, het Nederlandse voorstel tot economisch integratie door middel van verlaging der tarieven een gunstige grondslag voor de discussie, mits een algehele libera lisatie van de handel tussen de zes betrokken landen daaraan vooraf gaat. Hij zeide het verder nodig te achten, dat de bijna onvermijde lijke economische moeilijkheden van tijdelijke aard. volgende op de tariefsverlaging, gezamenlijk wor den gedragen. De instelling van een gemeenschappelijk egalisatie fonds is stellig noodzakelijk. De minister wees op de moeilijkheden waarin de O.E.E.S. zich sedert kort bevindt en verklaarde in verband daarmede geen oordeel te willen uitspreken over nieuwe plannen. Van andere Italiaanse zijde is gewezen op de noodzaak om de kwestie van de economische inte gratie over de ganse lijn tegelijk aan te pakken en niet te verdelen in verschillende sectoren van het economische leven. Daar de communisten manifes taties hebben aangekondigd, zijn er politiemaatregelen genomen om de orde in de Italiaanse hoofdstad te handhaven. Naar wij vernemen, lijdt de minister-president De Gas peri aan influenza, welke hem sedert jl. Maandag het bed doet houden. Geleden huisraadschade in geld te vergoeden (Van een onzer verslaggevers) „Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds is tot de over tuiging gekomen, dat het over het algemeen aanbeveling verdient de geleden schade in de persoonlijke sfeer (huis raad) in geld te vergoeden, daar dit de getroffenen beter in staat stelt de persoonlijke smaak bij de wederinrichting van hun woningen tot zijn recht te doen komen en bovendien meer ruimte laat voor individuele bepaling van de aard van de huisraad-artikelen, welker onmiddellijk bezit noodzakelijk wordt geacht". Dit heeft vanochtend luit.-generaal b. d. Alons, op een persconferentie medegedeeld, er voorts op wijzende, dat de hulpverlening vanwege het N.R.F. thans het stadium gaat bereiken, waarin deze in groter verband zal gaan geschieden. Beschikbaarstelling textielpakketten Op verschillende plaatsen in de rampgebieden, voornamelijk in de provincie Noord-Brabant, ontwik kelt de toestand zich zodanig, dat verwacht mag worden, dat vele ge- evacueerden binnen niet al te lan ge tijd naar hun woonplaatsen kun nen terugkeren. De terugkerende gezinnen dienen uiteraard zo spoedig mogelijk weer te kunnen beschikken over hel eerst noodzakelijke huisraad, lin nengoed en andere artikelen, welke gerekend kunnen worden tot de persoonlijke sfeer. Intussen is het niet de bedoeling de ter beschikking van het N. R. F. staande, goederen in natura geheel onbenut te laten. Zo ligt het, zulks in verband met de beschikbare gro te hoeveelheden textielgoederen, zelfs in de bedoeling de verstrek king van deze artikelen zoveel mogelijk in natura te doen geschie den. Zulks zal plaats hebben in de vorm van textielpakketten, welke zo spoedig mogelijk zullen worden uitgereikt. Met betrekking tot de vergoe ding in contanten heeft het, N.R.F. zich beraden omtrent een proce dure, welke een snelle uitbetaling van een eerste uitkering kan ver zekeren. Het N.R.F. heeft, gemeend dit doel te kunnen bereiken door uit. te gaan van een voor gezinnen van verschillende samenstelling gespecificeerde lijst van huisraad artikelen, welke in gezinnen van de aangegeven samenstelling ge middeld kunnen worden aangetrof fen. De te volgen procedure Aan de hand van schade-aanmel dingen zal dan in grote trekken worden vastgesteld welke van de in die gespecificeerde lijst voorkomen de artikelen verloren zijn gegaan. De in die lijst vermelde vervan- Advertentie) Werkkleding nodig Koopt Uw K.L. M. werkkleding o.a. bij: Coelijn's bedrijfskl. Boekhorststr. 17 Tel. 112460 Haven en handel in één Map (Van een onzer verslaggevers) De deur van het Hotel Columbus te Bremen is van een bij zondere constructie. Het zijn twee in elkaar passende cylin ders, waarvan de binnenste, met één opening,in voortdurende beweging is en draait in de buitenste met twee openingen. Wie dit hotel betreedt, behoeft geen deur open of dicht te doen en evenmin slaat er bij zijn entree een stormwind mee naar binnen. De hall van dit hypermoderne hotel is dan ook tochtvrij. Hypermodern hotel! Het is met Marshall-hulp ge bouwd, het is van alle comfort, die men zich bedenken kan, voorzien en heeft, zo fluisterde men ons toe doch wij weten, dat alle fluisteringen niet juist behoeven te zijn 26 millioen Mark gekost. Dat. is een heel bedrag. Maar het is best mogelijk. Dit hotel is niet het enige dat in Bre men is her bouwd Bremer was een belang h ryke duikboot basis en geer wonder, dat cl' Engelse zendei in haar bericht geving voor d „Hafenstadte und die Was serkanle" noga eens wist te vertellen, da' deze stad „schwer mïtg' nommen war of ,mit Bombei belegt". Zo i er in deze stad die iets stoei" en iets stugs te gelijk heeft, in haar bouw wel wat zwaar op haar grondves ten staat, meer dan 60 pet. van de huizen be schadigd of ver woest. Een be langrijk deel. Ook de havens heeft men zwaar te pakken gehad. De won den en littekens van deze bombar dementen ziet men nog allervvege. Menig oud gebouw uit deze vrije Hanzestad is verdwenen, waarmee de trots van de vrije burgers, die zo rond 500.000 thans, steeds een eigen geluid hebben laten horen en als gevolg daarvan nu ook allen hun eigen opbouw moeten betalen, een flinke knauw heeft gekregen, wat hen echter niet belemmerd heeft te gaan opbouwen, zoals zij zien, dat het moet. „Binnen und buten" luidt hun lijfspreuk, wat zoveel zeggen wil, als „de cost gaet voor de baet uit". Zij lieten daarom de stad de stad eri begonnen het eerst, zoals de Rotterdammers het ook deden, aan de vernieuwing en het herstel van de havens. Eerst de havens klaar, waarmede het geld moest worden verdiend en daarna de stad. De havens zijn hersteld en modern in gericht. Grote vemen, waarin men de stukgoederen uit het binnen land, gecollisionneerd en droog kan binnenrijden, eventueel op nieuw verzamelen en direct weer aan de havenzijde ervan ver schepen. Graansilo's van enorme afmetingen en grootte verwerken de granen. Het havenbestuur is een zelfstandig lichaam, onder preasidium van de vroegere kapi- Het i tein van de „Bremen" (een van Duitslands grote passagiersschepen voor de oorlog), de heer W. Daeh- ne, een bestuur, dat de havens in pacht heeft, aan de stad een goede huur betaalt en zorgen moet. dat deze huur kan worden opgebracht. Stad en staatsbestuur in deze vrije Hanzestad zijn gescheiden en houden zich ieder op eigen terrein bezig, al zullen deze terreinen el kaar wel eens overlappen. De bur gemeester is tevens Senaats president en het zijn al deze be sluurderen, die zo niet. tegely kertijd, toch kort na elkaar vei gaderen en de belangrijke beslis singen le nemen hebben, als part ner van de „Bundesrepublik". En vele beslissingen zijn er te nemen, want Bremen dingt nog altijd naar een belangrijke plaats in de rij van havens aan de West kust met hel. gehele Duitse ach terland als belangengebied. Dat dc stad, het hart, „plarunassig" wordt opgebouwd kunnen wij niet zeg gen. Men is te zeer aan de tradi ties verkleefd, men ruimt pas pui als men gaat bouwen, waardoor di: bouwen te verbrokkeld is en men evenmin de gelegenheid heeft kun nen waarnemen om de binnenstad te saneren, nauwe straten en moeilijke draaipunten uit de weg te ruimen, waardoor hel ook al niet mogelijk is, dat bepaalde nieuwe tramwagens haar route door deze bonnenstad nemen. Zo worden de Bötcherstrasse met Roselius Haus, Paula Becker Modersohnhaus, en enige an dere in grove rode baksteen en vele zware kolommen opgetrokken gebouwden, weer geheel hersteld. Een bouwstijl, die iets doet denken aan het nieuwe gebouw van de Spoorwegen in Utrecht. Iets mau soleumachtigs. Vermoedelijk is deze zwaf-e solide toets er op ge legd, omdat indertijd de bouw van deze straat met haar wat sombere omgeving, de sanering was van een buurt, waar de lichte levens houding iels te nadrukkelijk werd voorgestaan. Dit neemt, toch niet weg, dat men in Bremen niet licht leeft, wat men ook weer zwaar leven kan noemen dat is van welke kant men het bekijkt. Men gaat er gaarne naar een cabaret en drinkt er even graag zijn goede glas wijn, dat er vooral in de Rats- keller, onder het Renaissance stad huis kan worden gedronken, ja uit huilend kan worden gedronken en ook alleen maar Duitse wijnen, omdat de vroede vaderen, de tal rijke bierhuizen en andere gele genheden, waar ook uitheemse wij nen worden geschonken, niet te veel concurrentie willen aandoen. In de Ratskeller liet men ons de Rosewein drinken uit het jaar L727. In de fraaie zalen van dit stadhuis, de Kaiser Zimmer en de Kaminsaal, aan met fraai damast gedekte tafels, waarin de sleutel van het wapen van Bremen gewe ven was, een wapen eveneens ge graveerd in het kristal, dat fon kelde in het licht der kaarsen, geplaatst in enorme en rijke zil veren kandelabers, in die zalen werd een aantal gasten toege sproken en toegedronken. Graag geziene gasten. Het waren ver tegenwoordigers van de K.L.M., onze luchtvaartmaatschappij, die de weg naar Bremen weer heeft gevonden en dan ook haar moder ne kantoren weer heeft ingericht. Zeker niet alleen om reclame te maken voor de Vliegende Hollan der. doch ook om de Bremers, die zich snel naar Noord- of Zuid- Amerika willen begeven en vooral dit laatste, bleek ons, ge niet, bij de Bremers grote belang stelling, dus Holland let op uw saeck een snelle vervoersgele- genheid te geven. Dat hierbij ook een aantal journalisten tegen woordig was is begrijpelijk. Wij deden reeds eerder kond van de gesproken woorden. Wij moesten ook de stad aanschouwen en horen wat de pers in Bremen had mede te delen, in woorden, die van veel vriendelijkheid getuigden en mede leven met de ramp, die ons land heeft getroffen. Niet. alleen Bremen, met de aan trekkelijke en rijke etalages dei- winkels. die onze aandacht vroe gen, doch een in het warenhuis Karsladt, ons gruwelijk toe schreeuwend met een realistische afbeelding van een vermoord meisje, luguber beroep van de po litie om medewerking van het pu bliek bij de opsporing van de dader, doch ook een andere stad in dit Duitse land vroeg de aandacht: Hannover! Ook deze Nedersaksische han delsstad, die buitendien zo coquet- teert. met haar groen en tuinen, wil een rol spelen op het gebied van de handel en industrie. Met haar Messe, neemt zij thans een zeer belangrijke plaats in. De stad is eveneens ernstig, zeer ernstig beschadigd. Het „Opernhaus" waar men zo trots op was, pompeus, log van stijl, is herbouwd, dank zij een loterij en het botje bij botje leggen van de burgerij, die dit ver lies niet kon verkroppen. Men bouwt hier aan een vliegveld, dat eerst een militair vliegveld is ge weest en verheugt zich al evenzeer er over, dat de oudste luchlvaart- lyn ter wereld, de K.L.M., ook daar een nest heeft, gevonden, waarbij zy slechts drie malen in de week een (in gewaagde beeldspraak ge zegd) pied a ter re heeft. Zo hebben Bremen en Hannover een belangengemeenschap gekre gen, de snelle verbinding van beide steden met de K.L.M., naar alle delen van de aarde. De Senaatspresident van Bremen, Wilhelm Kuisen, las met belang stelling de luchtfoto-editie Storm vloedramp 1953, wellce door de Haagsche Courant werd uitgege ven. Naast hem Prins Louis Ferdinand van Hohenzollern, thans het hoofd van de Hohen- zollerndynastie. De foto werd ge maakt tijdens een receptie, aan geboden op het vliegveld Bremen bij de opening van de nieuwe K.LM.-lijn op Bremen. gingswaarde van die verloren ge- gane artikelen vormt de basis voor de berekening van een eerste uit kering. De grootte van deze eerste uitkering is bepaald op 50 van het totaal van het aldus berekende bedrag. Hieruit moet vooral niet worden afgeleid, dat het de bedoeling van het N.R.F. is, de volgende uitkeringen in be ginsel tot het resterende deel van het totaal berekende be drag te beperken. Het ligt wel degelijk in het voornemen de in de huisraadsfeer geleden totale schade te enquêteren. In de schade-aanmeldingen en de daaruit voortvloeiende berekenin gen zullen dus mede worden be trokken alle niet in de normatieve lijst genoemde verloren gegane goederen. Hierdoor zal het N.R.F. in staat, worden gesteld om, zo de beschikbare middelen zulks veroor loven, de individuele differentië ring in het huisraadbezit, tot zijn recht te doen komen. Nog geen garantie voor volledige vergoeding Men zal echter dienen te beden ken, dat volgens een uiteraard ruwe raming, deze eerste uit kering van 50 pet. reeds een uit gave van rond f 40 millioen kan be tekenen, zodat het N.R.F. op dit moment nog niet over voldoende middelen beschikt om een volgen de uitkering tot hetzelfde bedrag als de eerste'te garanderen. Mede dient te worden overwogen dat de hulp in de persoonlijke sfeer zich niet beperkt tot de vergoeding van geleden huisraadschade alleen, doch dat tevens de verzorging van weduwen en wezen aandacht ver dient, alsmede o.m. het herstel van het gemeenschapsleven (buurthui zen, kleuterscholen, jeugdzorg, me- dïsch-sociale instellingen, muziek- en sportverenigingen, enz., enz.) Het is dus wel overduidelijk, dat het van de verdere aan het N.R.F. toevloeiende middelen zal afhan gen of en in hoeverre dit fonds de haar toegevallen taak tot leniging van de nood in de persoonlijke sfeer zal kunnen volbrengen. De aanmelding van schade Wat de wy'ze van aanmelding der schade en de betaling der eer ste uitkering betreft, is het vol gende van belang. De schade-aanmelding moet ge schieden bij de reeds opgerichte of nog op te richten rampsehade- bureaux. Deze bureaux zijn of wor den opgericht overal waar daaraan behoefte bestond of gaat bestaan. In 't algemeen zal dit het moment zijn waarop naar het oordeel van de terzake bevoegde locale auto riteit binnenkort met de reëvacua- tïe een begin zal worden gemaakt. De aanmeldingen zullen door de rampschade-bureaux worden ge registreerd en, ter bevordering van een snelle afdoening, voorlopig slechts op eenvoudige wijze op be trouwbaarheid worden getoetst. Daarbij zal zoveel mogelijk ge bruik gemaakt worden van de locale kennis van plaatselijke in stanties. Aan de hand van dit gegeven, gecombineerd met de eer der bedoelde normatieve huisraad opsomming zal dan terstond de grootte van de eerste uitkering worden vastgesteld. Het aldus vastgestelde bedrag, of desgewenst een voorschot daarop, zal dan binnen slechts enkele da gen in de vorm van een cheque aan betrokkene worden uitgekeerd. Deze chèque zal namens het Na tionaal Rampen Fonds worden afgegeven door de daartoe aange zochte onderorganisatie van het N.R.F., de Algem. Verenigde Com missie ter leniging van rampen door Watersnood in Nederland en zal betaalbaar zijn op alle kanto ren van de Posteryen en alle bank kantoren van de leden van de Nederl. Bankiersverenigïng en de aangeslotenen bij de Centrales der Landbouwbanken. De aan deze procedure verbon den administratie zal onder con trole st.aan van by het Nederlands Instituut van Accountants aange sloten deskundigen, tot welke con trole de NIVA zich belangeloos bereid heeft verklaard. Aan de Coolsingel te Rotterdam, te genover het stadhuis, is gistermorgen zonder officieel vertoon de eerste paal geslagen voor de bouw van een kan toorgebouw. bestemd voor de „Basler Transport Versicherungs Gesellschaft", waarin echter ook enige andere bedrij. ven een onderkomen zullen vinden. In Amsterdam is gisteren overleden dr. H. O. W. Wüst, in leven directeur van de Nederlandsche Credietverzeke- rïng Mij. N.V. De overledene, die de 62-jarige leeftijd heeft bereikt en Of ficier was in de Orde van Oranje- Nassau. zal Maandag a.s. te Wester - veld gecremeerd worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4