Dulles-bom in Bonn ontploft BALLADE VAN BABYLON Realiteit Is ratificatie EDG-verdrag verzekerd? Zaterdag 21 Februari 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD 3 Het wangedrag van de Nederlandse communisten tijdens de overstro mingsramp heeft twee gunstige gevolgen. In de eerste plaats zuilen de Nederlandse kiezers zich straks in nog sterkere mate van het communisme afwenden. In de tweede plaats vestigt de gehoorzaamheid dezer Ne derlandse communisten aan Moskou's be velen weer de aandacht op het kardinale feit in de situatie van Europa op dit ogenblik. Dit Europa is verscheurd en gesplitst en tussen zijn twee delen verheffen zich de stalen staketsels van een steeds scherper be waakte grens. Het is een dwaze vergissing te menen, dat de Russische politiek zich van Europa zou hebben afgewend teneinde zich bezig te houden met Azië. Zij voert integendeel de koude oorlog op alle fronten. Voor West-Europa het heeft geen zin dit te verzwijgen is de splitsing van dit conti nent in een vrije en een welhaast onbereik bare communistische helft uitermate scha delijk. Tegelijkertijd vindt achter het IJzeren Gordijn een proces snelle voortgang, dat neerkomt op de volstrekte en onvoorwaar delijke economische inlijving van de satel- lietlanden in de Sovjet-sfeer. Nochtans speelt Moskou het klaar vele Duitsers nog steeds naar de lokroep ener hereniging te doen luisteren. Terwijl alle tekenen erop wijzen, dat het Kremlin er niet aan denkt Oost-Duitsland uit zijn machtsgreep los te laten, blijven zelfs West- duitse socialisten zich nog warmen aan de povere illusie, dat het mogelijk zon zijn een herenigd Duitsland op korte termijn te doen herleven. En voor deze ijdele hoop sabo teren zij dan West-Duitslands invoeging'in het geheel van West-Europa. Miserabel spel Reeds in de allereerste dagen van de watersnood vonden sommige bladen nog tijd, plaats en lust om zich te verdiepen in een onverkwikkelijke radioruzie. Zij konden niet wachten, geen dag en geen nacht, om van hun goedgespeelde ver ontwaardiging te getuigen over het gedrag van de A.V.R.O. Wij wensen ons daar zelfs thans nog niet in te verdiepen. Wij geven er de voorkeur aan onze waardering uit te spreken voor de wijze, waarop de gehele radio-omroep tijdens de watersnood in het algemeen be lang gewerkt heeft. Liever dan zich tot deze voortreffelijke prestaties te bepalen, hebben de besturen van een drietal omroepverenigingen V.A.R.A., K.R.O. en N.C.R.V. gesteund en aangemoedigd door een aantal kranten, een even onverkwikkelijke als miserabele rel ontketend naar aanleiding van een ver gissing of een fout, die wellicht door de A.Y.R.O.-leiding op de tweede rampdag zou zijn begaan. Nu zijn wij zelfs wanneer die fout niet begaan was van mening, dat de A.V.R.O.- voorzitter, de heer De Clercq, een kribbige, lastige en eigengereide man is. En wij me nen, dat hij beter zijn plaats aan jongere krachten zou kunnen overlaten. Maar dit doet niets af aan de narigheid van het schouwspel, dat wordt opgevoerd door drie verpolitiekte radio-verenigingen, die proberen van één enkele mogelijke fout van één man gebruik te maken om een nut tige, onmisbare en niet-politieke radio-om roep te schaden en verdacht te niaken. Vertragende factor ijfc Met verwondering zagen wij het ad- vies van de Sociaal-Economische Raad, dat zich uitspreekt voor een arbeids- verbod van veertienjarige meisjes. Onze ver wondering geldt niét dit advies zelfna tuurlijk had deze arbeid reeds lang verboden moeten zijn. Maar wel verwondert het ons, dat de S.E.R. tot deze uitspraak komt over een vóór-ontwerp van wet, dat hem reeds in Mei 1952 door de toenmalige minister van Sociale Zaken werd voorgelegd. Wan neer dit college voor zulke adviezen tien maanden nodig heeft, dreigt het een ver tragende factor in ons staatsbestel te worden. Adonis in de cel Overigens schijnt een zekere traag- heid toch inhaerent te moeten blij ven aan het Nederlandse ambtelijk bestel. Geruime tijd geleden werd te Amsterdam een zekere Adonis gearresteerd. Deze Ame rikaan, wiens naam weliswaar aan een klas siek profiel doet denken, wordt in werkelijk heid gezocht door de Amerikaanse Justitie. Zijn uitlevering werd formeel gevraagd. En de man zit sinds begin December in Am- sterdam gevangen. Twee Amerikaanse offi cieren, majoor Arthur Keaten en luit. Hugo Stockburger, kwamen naar Nederland en namen hun intrek in Hotel des Indes in Den Haag. Zij pleegden overleg met de Nederlandse autoriteiten zij drongen zelfs hoffelijk aan op enige spoedmaar nadat zij meer dan twee maanden van het win terse natuurschoon in Nederland en de gast vrijheid van Hotel des Indes hadden ge noten, zijn zij onverrichter zake weer naar Amerika teruggereisd. En Adonis zit in zijn cel te Amsterdam nog maar te zitten. Als verklaring geeft men op, dat op het ministe rie van Justitie allerlei moeilijkheden inzake dit verzoek tot uitlevering naarstig worden onderzocht. Maar als de ambtenaren van Justitie in dit tempo blijven doorwerken, zal Adonis wellicht nóóit uitgeleverd worden. Maar hij zal zij het op hoge leeftijd terwijl Justitie zijn zaak nog onderzoekt in de gevangenis sterven. Dans-avontuur In de Kunstrubriek van dit nummer wordt uitvoerig melding gemaakt van de opheffing van het Ballet Kurt Jooss, alsmede van de enorme subsidiebedragen, welke de Westduitse overheid heeft uitge geven om dit ensemble dat trots inter nationale befaamdheid en internationale successen het geld bij tonnen goud verslond in stand te houden. Waar ons departement van O., K. en W. op het punt staat zich in een hoogst onbe raden en lichtzinnig avontuur ten aanzien ▼an de danskunst te begeven, moet de Ne derlandse belastingbetaler wel vurig hopen, dat de gegevens van ons bericht voor de betrokken minister een „bezint eer gjj be gint" zullen betekenen. HAMBURG, Woensdag TTet bezoek van Eisenhowers minis- ter van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, aan de staatslieden van Italië, Frankrijk, Groot-Brittannië, de Westduitse Bondsrepubliek en Nederland, is wellicht van beslissende betekenis geweest voor het toekom stige lot van Europa en de westerse wereld. Wij hebben zojuist uit abso luut betrouwbare bronnen inlichtingen verkregen over de achtergronden en de strekking van dit bezoek. Deze inlichtingen zouden in één zin kunnen worden samengevatDulles kwam naar Europa omdat hij Bonn moest bezoeken. De viermotorige constellation van de president der Verenigde Staten landde op Donderdag 5 Februari op het vliegveld Keulen-Wahn. Bondskanselier dr Adenauer verwelkomde de gasten. In geen enkele Europese krant is gemeld, dat behalve de minister van Buitenlandse Zaken en de M.S.A.-directeur Harold E. Stassen nog twee andere gasten met de constellation arriveerdennamelijk McArthur, neef van de generaal, en McCarthy, broer van de roemruchte senator uit Wisconsin. Beiden namen deel aan alle officiële en particuliere gesprekken tussen Dulles en de Duitse bondskanselier. MacArthur en McCarthy waren weliswaar met Dulles en Stassen uit Amerika gekomen, en ook in Rome, Parijs, Londen en Den Haag geweest, maar alleen in Bonn namen zij deel aan de bespre kingen. Ontmoeting met Eddy IN BONN WERD OVER EUROPA'S TOEKOMST BESLIST v.l.n.r. John Foster Dulles, Walter Hallstein, Adenauer en Harold Stassen., Het officiële programma van het Ameri kaanse bezoek verliep als volgtvan het vliegveld reden de gasten met hun gastheren de dertig kilometer lange afstand naar Bonn in een lange autocolonne. Daarna volgde de officiële ontvangst in Adenauers ambts woning, het paleis Schaumburg, waar ook de pers werd ontvangen en de officiële toespraken werden gehouden. In aanslui ting hierop vertrokken de vier Amerikaanse gasten naar Godesberg, waar zij in het kas teel van de plaatsvervangende Amerikaanse Hoge Commissaris, Samuel Reber, de opper bevelhebber der Amerikaanse landstrijd krachten in Europa, Man ton S. Eddy, ont moetten. Er wordt gemeld dat Dulles bij deze gelegenheid aan de generaal het nieuwe militaire operatieplan der regering-Eisen- hower overhandigde. Nadat een kort beleefdheidsbezoek was afgelegd bij de presi dent der bondsrepu bliek, professor Heuss, vonden de twee ver vergaderingen plaats .waarvoor de vier mannen uit Washing ton naar Europa waren gekomen. Om zes uur 's mid dags verschenen de drie aanvoerders der sociaal-democratische Duitse oppositiepartij in het kantoor van de Amerikaanse Hoge Commissaris in Meh- lemer Aue, te Mehlem bij Bonn. De sociaal-democraten, die sedert twee jaren steeds verklaard hebben nimmer de verdra gen nopens de Duitse deelneming aan een Europees leger te zullen ondertekenen, gol den tot voor enkele maanden als de toekom stige regeringspartij der Westduitse Bonds republiek. Sterkste partij Deze zomer zullen in Duitsland verkiezin gen worden gehouden en alle politieke en journalistieke waarnemers waren het er over eens dat de sociaal-democraten als de sterkste partij uit de verkiezingen voor de dag zouden komen en de nieuwe Duitse regeringen zouden vormen. De halsstarrige weigering der sociaal democraten om de ratificatie der Europese verdragen goed te keuren, scheen drie tot vier maanden geleden de hele Amerikaanse politiek in Europa met inbegrip van At lantisch Verdrag, Nato en het Europese leger de doodssteek toe te brengen. Eisenhower had zelf, toen hij nog opper bevelhebber in Europa was, getracht om Ollenhauer, de leider der sociaal-democraten tot een ander standpunt over te halen. Toen zijn poging was mislukt, had men Ollen hauer naar Washington laten komen waar president Truman eveneens zonder succes hem tot een andere houding had trachten te bewegen. De bespreking van Ollenhauer met Dulles en de drie andere mannen uit Washington werd derhalve met recht beschouwd als een der belangrijkste en misschien de belang rijkste conferentie's van Eisenhowers vier vertegenwoordigers. In het geval dat de sociaal-democraten hun houding nog steeds niet zouden willen wijzigen, zouden zij, na de verkiezingen van deze zomer, als rege ringspartij der Duitse Bondsrepubliek de gehele Europese politiek der regering- Eisenliower kunnen saboteren. Welke nieu we argumenten zouden Dulles en zijn drie collega's aanvoeren om Ollenhauer om te praten? Vijl Februari Op die vijfde Februari hield heel Duits land de adem in. Wij zijn in staiït om een authentiek ver slag te brengen over het verloop van deze conferentie. Ollenhauer bevestigde dat zijn partij geen toestemming zou geven tot Duitse deel neming aan hetEuropese leger. Hij stelde een nieuwe viermogendhedenconferentie voor tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittan nië, Frankrijk en Rusland, waarbij men het dan eens moest worden over de hereniging van de twee door het. IJzeren Gordijn ge scheiden delen van Duitsland. Duitsland moest een nationaal leger krijgen, als onder deel van een groot coalitieleger dat bestaan zou uit de legers van alle landen van Europa, van Turkije tot Engeland en van Joegoslavië tot Nederland. Op dit ogenblik barstte de poli tieke bom. Het gebeurde zo onver wacht dat Ollenhauer doodsbleek werd en begon te stotteren. Minister Dulles viel Ollenhauer in de rede: „Uw vastgestelde spreektijd is afge lopen", zei hij met cynische grof heid. En toen begon hij te spreken, in snel Amerikaans slang, zonder op de tolk te wachten. Hij sprak onaf gebroken, afkeurend, sarcastisch, als een onderwijzer. En toen kwamen de bedienden die de hoeden en man tels der Duitse politici brachten. Dulles had de sociaal-democraten, de gevreesde oppositie waarvan heel Europa verwachtte dat zij de Ameri- kaans-Europese integratieplannen zou verstoren, jazelfs vernietigen, eenvoudig gebruskeerd. Op dezelfde avond voltooide Dulles het werk waarvoor hij naar Europa was geko men. In het paleis Schaumburg, de ambts woning van dr Adenauer, vond het officiële diner plaats. Bij deze gelegenheid overhan digde Dulles de Duit se bondskanselier de enige persoonlijke boodschap die presi dent Eisenhower aan een Europees staats man had doen toe komen. „Ik ben er van overtuigd", zo schreef Eisenhower, „dat Europa met be hulp van een Duitse bijdrage zich veilig heid zal kunnen ver schaffen tegen een eventuele aanvaller en hierdoor een vaste basis zal kunnen leggen voor de vrede en vooruitgang in de gehele vrije wereld." De president der Verenigde Staten had nauwelijks duidelijker kunnen zeggen dat hij de Duitse soldaten beschouwt als Amerika's stoottroepen in Duitsland. En dat bij er niet aan denkt om van dit wapen af te zien. Aan het einde van de brief werd Adenauer in hartelijke bewoordingen uitgenodigd tot een spoedig officieel bezoek aan Washington. Dit is de eerste persoonlijke uitnodiging van Eisenhower aan een Euro pees staatsman. Ollenhauer .doodsbleek. Vóór April 's Avonds om acht uur ging Dulles zich verkleden de officiële diplomatenuniform verwisselde hij voor een ietwat ouderwetse rok. Terwijl hij dit deed ontving hij drie zeer bekende internationale persvertegen woordigers. Onder de voorwaarde dat men hem niet woordelijk mocht citeren zei hij het volgende In de Westduitse Bondsrepubliek zullen de Europese verdragen niet later dan in de tweede helft van Maart geratificeerd worden. Op de vraag van een der journalisten, waarom hij de sociaal-democraten gebrus keerd had, en of hij niet vreesde dat zij na de verkiezingen van deze zomer aan de regering zouden komen, antwoordde Dulles met een lach. De voorstellen van Ollen hauer zouden helemaal geen voorstellen zijn geweest, maar „uiterst zwak en slap ge praat". (Extremely feeble and unsubstan tial.) De nieuwe Kieswet die Bondskanselier Adenauer thans voorbereidde, en die een overwinning der sociaal-democraten prac- tisch onmogelijk zou maken, zou de huidige Duitse regering onder Bondskanselier Adenauer een staatsman van zeer groot formaat in staat stellen om de Europese verdragen te doen ratificeren. Voorts zeide Dulles dat de Franse minis ter-president, Mayer, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault, hem beloofd had den dat het Europese Verdedigingsverdrag door Frankrijk zou worden geratificeerd. Toen een der verslaggevers Dulles vroeg hoe het stond met de aanvullingen van het verdrag die Frankrijk had geëist, antwoordde Dulles dat Mayer en Bidault hem hadden verzekerd dat de Europa-verdragen op zich zelf niet zouden worden aangetast door de Franse amendementen. Welke araendemen ten de Fransen wensten, zo zeide Dulles, wist hij zelf nog niet. Dulles voegde aan al deze behoorlijk sensationele verklaringen nog een hoogte punt toe op de voorafgaande Woensdag was in Londen te zijner ere een banket gehouden. En tijdens dit banket had Churchill, die dit tot dusver hardnekkig had geweigerd, zijn instemming betuigd met „een zekere associatie van Groot- Brittannië aan het Europese verdrag". „Tevreden" door J. W. F. Werumeus Buning How many miles to Babylon? Als de soldaat slechts vecht voor geld. Worden het malcontenten, En zoodanig was het gesteld Met onze regimenten. Hoeveèl mijlen naar Babylon, Te gaan, en thuis te komen? Slechts zoolang als het kaarslicht brandt, Wanneer gij weet te droomen. Een ieder dacht aan eigen macht En weinig aan 't gemeen Toen kwam een volk van sterker kracht". Sprak een gevallen steen. O, torenen van Babyion, Hoe zijt gij zoo gevallen? De stad lag in een welig land, De stad had hooge wallen? Een iedereen dacht bij den dag, Was liever lam dan leeuw. Zoo sprak een schedel die daar lag Al sedert menig eeuw. Wilt gij het weten, vreemdeling? Gód ging voor ons verloren. Wij hechten slechts aan ons bezit. En hebben dit verloren. Hoeveèl eèuwen na Babyion Te gaan, om thuis te komen? Slechts zooveel als het kaarslicht brandt Wanneer gij weet te droomen. Ten slotte had Dulles zich verkleed. Hij had de rok aan en gaf de aanwezige journa listen de hand. Dezen waren nog een weinig versuft door de ongebreidelde openhartig heid van de Amerikaanse minister. „Mister Dulles", zei een der journalisten, bent u tevreden met het resultaat van uw Europese reis"? Op dit ogenblik kwamen de heren MacArthur en McCarthy, eveneens in rok en glimlachend, de kamer binnen. Zij had den de laatste vraag gehoord. „Wij zyn met de resultaten van ons be zoek san Bonn tevreden", antwoordde de minister van Buitenlandse Zaken. De volgende ochtend om negen uur ver trok de Constellation met Dulles, Stassen, MacArthur en McCarthy naar Nederland. Bondskanselier Adenauer, die de heren tot aan het vliegtuig had vergezeld, wachtte niet totdat het met enige vertraging startte. Hij reed met zijn Mercedes-300 naar Bonn terug, regelrecht naar het parlementsge bouw. In de wandelgang ontmoette hij de sociaal-democratische afgevaardigde Erler, die in vele redevoeringen had gedreigd dat de sociaal-democraten de ratificatie van het Europese Verdedigingsverdrag zouden sabo teren. „Wel, Herr Erler", riep de bondskan selier hem toe in een van zijn zeldzame joviale buien, „willen we nu eens een kleine weddenschap sluiten dat de Bondsdag de verdragen ratificeert"? Erler bleef staan, wilde iets antwoorden, maar bedacht zich en liep zwijgend door. De grote knuppel Nadat Adenauer in de fractiekamer van zijn partij was teruggekeerd, werd hem medegedeeld dat de Bondsraad de Senaat van het Duitse parlement de nieuwe kieswet van Adenauer had afgewezen. Een ogenblik zag hij er plotseling oud en moe uit. Toen grijnsde hij „Hindert niet", zei hij. „We zullen het toch wel klaarspelen." Toen een voorbarig journalist binnen ge- hoorsafstand van Adenauer mompelde „Geen wonder dat de ouwe in zo'n goede bui is. Dulles heefi gedreigd met de grote knuppel staking van de Amerikaanse dollarzegen", keerde Adenauer zich om en tracteerde de spreker op een ijzige blik. ,;De heer Dulles heeft in het geheel geer druk uitgeoefend. Dat heeft hij in Duitsland niet nodig Enkele uren later vlogen Dulles en zijn drie collega's naar Washington terug. Hun bliksembezoek aan de Europese hoofdsteden was beëindigd. Dulles kon aan president Eisenhower rapporteren dat Bonn en de andere Europese hoofdsteden waren gewonnen. Volgens menselijke be rekening zal het Europese Verdedigings verdrag met het Duitse soldatencon- tingent in overeenstemming met de Amerikaanse plannen geratificeerd wor den. Althans door West-Duitsland. HEINZ LIEPMAN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2