Davitamon ELSEVIERSS Praetvaeria-varia H' E B Te. 2 ELSEVÏERS WEEKBLAD Zaterdag 21 Februari 1953 Een 10 voor gezondheid hèi aangewezen preparaat voor de aanvulling van vitamine-tekorten in Uw voedsel. Flacon 50 drageesI 2.25 I 100 drawees zijn Flacon 100 dragées: I 3.75 I voldoende voor I ruim 3 maanden. I Fran» brood, roomboter, 2 portie» kaas, Q a 1 glas wijm *n klassieke Lunch 12.40 liOEOPeCD Uflf2 II UURTOT I UUR 5RACHTS |l ij^zoiiDflGs gesioïen- PBCPftSflRDORUflDflsjJj Restaurant Schiphol AVIORAMrl HET VENSTER OP HET WERELDLUCHTVERKEER Het grote succes van het Schloss Hotel V"UU'tt urn Wiirir-i \t-t- WIENER TRIO ERNST KUHN Exclusief optreden voor Nederland Tafelreservering: Tel. 713970 Amsterdam 100°/o RENDEMENT geeft een centrale verwarming, als S&M haar installeert 100 o/o RENDEMENT door langdurige en veelzijdige ervaring 100=7O RENDEMENT dank zij een perfecte en vak kundige uitvoering 100-Wo RENDEMENT dank zij een blijvende, steeds parate service In onze gratis-folder vindt U o.a. vele namen van hen, die alleen met 100% rendement tevreden waren. CENTRALE VERWARMING FABRIEKSINSTAILATIES VENTILATIE STIGTER MESSEMAECKERS TEL K 3400-12851 KIEUWE BRKHT 30 UTRECHT 'EEKBLAD President- Directeur Directeur Directie. Herlnctie. Administratie en Advertenties 7 etetrron Abonnementen 1 etetonn Postgiro Abonnementsprijs J. P KlaUt? P. vaD bek Losse Agenten voor België Agenten voor Engeland Agenten voor Frankrijk Het leven heeft zijn rechten hernomen zoals de journalisten dat zo fijntjes we ten uit te drukken en het is alweer bijna twee weken geleden dat wij door prachtig Zierikzee liepen, dat zo droevig te midden van de eindeloze wateren lag. Wij kwamen daar aan als nieuwsgierige buitenstaanders en liepen langs de mistroos tige havenkade met ons hoedje op en een koffertje in de hand. Wij waren, in die posi tie, niet bizonder tevreden met ons zelf, want eigenlijk houden wij niet van die zwer men steekneuzen, die komen kijken als er ergens diep-emotionele dingen gebeuren. Maar de mensen willen weten hoe het met de mensen is en daarom doen de steekneu zen goed en nuttig werkdaar niet van, doch ons (persoonlijk) ligt het niet erg, met zo'n hoedje en zo'n koffertje „op de plaats des onheils te arriveren", het is net, of ge handelsreiziger in menselijke emoties zijt vertegenwoordiger van de N.V. Nieuwsfa- briek. Alle respect voor alle uitgebreide ver slagen alle eerbeid voor alle neergeschreven en gedrukte ontroering, maar onze stiel is het niet. Wanneer wij het voor het zeggen hadden, dan lieten wij tien staats-journalisten een so ber verslag maken van alle gebeurtenissen, met een gulden boete voor elke maal dat zij „ik", of „wij" schreven maar gelukkig hebben wij het niet voor het zeggen en heeft de allerindividueelste expressie van de aller individueelste emotie vrij spel in de vrije journalistiek, een der weinige terreinen des openbaren levens, waar de staat zijn Almach tigheid nog niet kan botvieren. Als wij hef voor het zeggen hadden dan konden wij met onze steekneus, ons hoedje en ons koffertje wel op het dak gaan zitten en dat is op den duur ook niets, wij zouden ons zelf de das om doen en u voelt zó, dat dat niet kan. Ja, het is alweer bijna twee weken gele den, dat wij in Zierikzee waren en zoals de journalisten dat zo mooi kunnen zeggen het leven heeft zijn rechten hernomen. De dagelijkse gebeurtenissen gaan weer be slag leggen op onze aandacht. Wij gaan de kameroverzichten en de bioscooprecensies weer lezenTom Poes, Rat Verlegh en het mooie proza van de critici. Nieuws maakte, iets wat voorheen, entre nous gentlemen, als onoirbaar gold. Zo herneemt het leven zijn rechten en schuiven wij lang zaam naar de afgrond der naamgrapjes. Maar hoe dat ook zij, juffrouw De Vink zit niet op het touw cn de heer meester Roolvink zit er wèl en het begrip kwaliteits zetel heeft een deuk-major gekregen „iets wat" zoals een oud-parlementariër uit onze sterk-gevarieerde kennissenkring het uitdrukte „iets wat onder Nolens een voudig niet zou hebben gekund". Wij hebben onszelve (uit zelfbehoud) ge dwongen over deze belangwekkende historie na te denken en wij zijn tot de bevrijdende conclusie gekomen, dat het ons eigenlijk totaal niets schelen kan. Wij kennen juf frouw De Vink noch meester Roolvink. Het enige dat wij van hen weten is, dat de juf frouw kwalificaties voor buitenlandse aan gelegenheden heeft en dat de meester een nogal eerzuchtig man moet zijn, die het kamerlidmaatschap zó belangrijk vindt, dat hij cr een dame een nogal ruwe duw voor mag geven. Viva Roolvink! En moge de toom van Romme hem niet treffen. Dit is ons allerlaatste woord in deze zaak men houde het zich voor gezegd! Tijd Nu zoals de journalisten dat zo mooi weten te zeggen de tijd en het leven hun rechten hebben hernomen en het jongste verleden weer achter ons ligt, heb ben wij, op onze manier, (die de manier der volstrekte leken is), al wandelend door de stad van ons hart, lopen nadenken over het begrip „tijd" en wat dat is. Wij geloven dat wij er verkeerd aan doen de tijd te verdelen in verleden, heden en toe komst, want „heden" bestaat eigenlijk niet (geloven wij)„heden" is eigenlijk maar een onvatbaar, vloeiend, iets, niet méér dan de imaginaire grenslijn tussen „verleden" cn „toekomst". Eigenlijk bestaat het „ver- Spuistraal 110-112 Amsterdam 32211 Kloveniersburgwal 51 43558 335900 15 p ir ot 3.80 p kw 0.35 Elsevier Brussel N V. Steenweg op Charleroi 26. Brussel Postcheque no. 962 4S Jaarabonnement 250 fr.; halt] abi I 30 tr.; kwartaalaht tl) tr Alb Milhado Ltd 140 Cromwell Road London S W 7 Nouvelles Messageries de la Pi esse Pnrisicnne Rue Réamur 111 Paris (2e) De verschrikkelijke ramp heeft ons eens de betrekkelijkheid aller nieuws- I tijdingen doen beseffen. Tegen het aanstromend watergeweld was ook de da gelijkse sensatie niet bestand. Dingen, die eigenlijk nog lang niet waren uitgewerkt, zijn plotseling overspoeld en voorgoed uit onze belangstelling weg-gesla- gen. Vóór die afschuwelijke éérste Februari was Nederland nog midden in de sensatie van de vluchtelingen uit de Bredase strafge vangenis. Maar nü kan het ons. eerlijk ge zegd, weinig meer Schelen en het zal nog wel even duren, vóórdat wij met vóór- Februarise belangstelling de officiële berich ten lezen om te zien, wie directeur van het postkantoor te Steen wijkerwold is geworden en wie ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het is nauwelijks tot ons doorgedrongen dat enige Nederlanders van formaat - Bosch van Rosenthal, Nijhoff, Loudon voor immer uit het beeld onzer gemeenschap zijn heengegaan. Wij hebben nauwelijks een letter gelezen van Eisenhower's State of the Union. Het verdrag dat in Cairo (met een gouden vulpenhouder) over het lot van de Sudan heeft beslist („voor zo lang als het duurt", placht onze oom Albert uit Eibergen te zeg gen) heeft weinig indruk op ons gemaakt. Het pathetische plaatje van koning Bou- dewijn mager en ziek in zijn bemodderde kaplaarzen hebben wij maar oppervlak kig bekeken en de fijnzinnige commentaren die een deel van de Belgische pers aan haar Koning wijdde, hebben wij bij wijze van spreken slechts met één oog gelezen. Ds van der Vaart Smit, die wij reeds ken den toen zijn naam buiten Zwijndrecht door niemand gekend werd, had zowaar een por tret van ir Mussert in zijn cel en eigenlijk waren wij geneigd dat niet zo belangwek kend te vinden. Wij hebben er weer wat hoogleraren bij gekregen de heer jonkheer O. Reuchlin is tot gezant te Tokio benoemd, zonder dat onze ogen ervan geknipperd hebben en zo is de aarde twee weken ouder geworden met allerlei dingetjes, terwijl in Korea en in Indo-China iedere dag honderden aardige jongens worden neergeschoten cn de mensen den mensen wolven zijn. Schokje Eerlijk gezegd heeft het nauwelijks meer dan een schier-onmerkbaar schokje bij ons teweeggebracht dat dc heer meester Roolvink uit Twenthe, zijn zetel in de Tweede Kamer heeft ingenomen, ofschoon die bestemd was voor de kwaliteits-juffrouw De Vink. Ons lijfblad, de Nieuwe Rotterdamse Courant, noemde dat „de Vinkenkwestie" en dat schokte ons dieper dan het geval op zichzelf, omdat het, bij ons weten, de eerste maal was dat deze courant een naam-grapje het verleden en de toekomst zouden kunnen zien als gezamenlijk-bestaande in „nu"op dezelfde wijze als wij ons huis en ons kan toor ruimtelijk als gezamenlijk-bestaande kunnen zien in onze gedachten, dan zouden wij wellicht gemakkelijker kunnen leven, omdat wij dan zouden ervaren dat ons „ge vecht met de klok" onzin is en dat wij het gelaat van de klok verkeerd zien de klok is niet een vijand om tegen te vechten, doch een vriend om mee samen te werken. Wij zien,, dachten wij, de Tijd ten onrechte als twee-dimensioneelbreedte en lengte. Maar er is een derde dimensiehoogteen die is, geloven wij, de belangrijkste wellicht de enig belangrijke. Wanneer wij aan de evolutie-der-dingen denken, denken wij aan lengte, maar alle evolutie is evolutie in de hóógtegéén voor waarts gaan, doch omhóóg gaan. Het is wonderlijk,, dat ge tot zulke over peinzingen komt, wanneer ge aan de Zond vloed over Zeeland en aan de heer meester Roolvink denkt. Maar van het één komt (onherroepelijk) het ander. De tijd is een wonderlijk ding, even won derlijk als debloedstroom door ons hart, even wonderlijk als het leven zelf. De waterramp is slechts een episode in de tijd. Zij zal uit het verleden, over het niet- bestaande heden, naar de toekotnst stromen, ook als zij niet meer is. En meester Roolvink? Wij zouden zijn plaatsbepaling aan hem zelf willen overlaten. leden" óók niet helemaal, tenminste niet zo als wij dat, voor het gemak, hebben gecon cipieerd als dode dagen die niet weerkeren want het verleden keert herhaaldelijk weer. Ge moet maar eens in een oud kasteel zijn. Dan is het zelfs tastbaar. En de herinnering is niet anders dan het levende verleden. En de toekomst? Is de toekomst toekomst, in zoverre dat zij er niet is? Of is het zó, dat gij, wanneer ge 's morgens opstaat, de ge hele komende dag met al zijn gebeurtenis sen, zéér duidelijk voor uw lijfelijke ogen ziet, zoals hij zich tot .het (bittere of zoete) einde ontwikkelen*^^ onverwachte, schok kende, bijtia notfU-grt'Jriiedende gebeurtenis sen voorbehouden? Soms (denken wij) vloeien verleden en toekomst inéén tot het onvatbare heden. Wanneer gij uw huis verlaat om naar uw kantoor te gaan, ligt het huis (als het ware) in het verleden en het kantoor in de toe komst, doch gij weet dat zij, ruimtelijk, beide in het heden aanwezig zijn ge kunt ze beide ruimtelijk, zij het niet physiek, zien. Het huis dat verleden is, en het kantoor, dat toekomst is, worden samengevat in het „heden". Wanneer het ons, dachten wij, mogelijk zou zijn, het gevoel voor de hogere dimen sies van het begrip „tijd", in ons te ontwik kelen wanneer wij, met andere woorden, „Aanvullende Brandpolis" van de „ASSUMIJ" van 1896 's-Gravenhage Gezaghebbende Juristen en Economen zeggen: éven nuttig en éven noodzakelijk als de gewone brandpolis" Sociaal En deze (ontstellende) mededeling is uit een stukje óver de Volkscredietbank te Haarlem in de Bloemendadlse Post Men streeft er als sociale instelling naar het leven overbodig te maken en daarom de bedragen der leningen geleidelijk kleiner te stellen. Keuze "|"a de Amersfoortse Courant: 1 AQUARIUM of geraamte, onge veer 70x40x40. Tijssen, Lange- straat 56 I. Mag het geen rooktafel zijn, Tijssen? Of een olie- en azijnstel? Of een ledikant? Hoevéél óevéél men soms eist van de clientèle blijkt uit deze jn de Helderse Cou rant: Bij overlijden belle men op 245 6 of 3114 Algemene Begrafenis-Vereniging „Den Helder", Kantoor Midden weg 130. Vraag Tn de Arnhemsohe Courant deze Gevraagd door gezin met 1 kind (beroepsmilitair) half Maart 2 ka mers en keuken. Br. no. T 1759 bur. v. d. bl. Kan dat kind niet in de kazerne? D .eze in Utrechtsch Nieuwsblad Zijn uw kinderen zwak of mager stuur ze naar de PAARDENSLA- GER. Lappen 1.30-/ 1.40-/ 1.50 per 500 gr. Lange Jufferstraat 18. Herenmode n in de Zierikzeesche Nieuwsbode: VERLOREN tussen Nieuwerkerk en Brouwershaven: gummibroek met broodtrommel. Tegen beloning terug te bez.: Post station Zonnemaire. Rammelde die nou niet, toen hij afzakte? Bord (I) ij Maison Tini (Vergierde Weg, Haar lem) Wü eten tussen 12/2V/j uur. Cliënten doorlopen s.v.p. Bord (II) Maartensdijk, bij een boerderij, dfc bord VOOR LEKKE BANDEN ACHTEROM O.T. Ti de Kralingse Kerkbode De Grasklokjes Meisjesclub 13—-16 Woensdag 21 Jan. 7.45 uur hebben w< O.T. „De val van Jericho". Nemen jullie voor deze avond een naald met draad mee MET ZIJDELINGS R-E-K-BARE BOORD nylons geweven Hebt U ze ook in evuij iP door Martie Verdenius 0, die vreselijke mensen, die het zo goed weten! Bij elk plan kijken ze je welwillend aan en vertellen je dan, hoe onverstandig het zou zijn, om het uit te voeren. Waarom? Omdat het er geen tijd voor is. Maar het is nooit ergens tijd voor, behalve voor hun, in goed gekozen bewoordingen, domper. „Zeg, we denken er over om zelf maar een huis te laten bouwen." „Bouwen! In deze tijd! Maar me-lieve- mensen, dat is toch veel te duur. In deze tijd moet je niet bouwen." „O nee?" zeggen wij angstig. Onze vriend, die helaas tot bovenge noemde categorie hoort, lacht vaderlijk, moederlijk, of vals, precies zoals je het zelf wilt zien, en legt ons sufferds uit, aan welk onheil we nog maar net ont snapt zijn, door hem gelukkig van te voren om raad te komen vragen. En dan oreert hij een hele avond over in het verleden bouwen, wat wel verantwoord was, in de toekomst bouwen, wat mis schien verantwoord is en schildert ons het rampzalig lot van de krankzinnigen, die nu, NU, zegt hij nog eens, hun onder gang tegemoet rennen door hun geld om te zetten in stenen, specie, kozijnen, bin ten en tegels voor de keuken en kranen in de badkamer. Na de vierde borrel heeft hij er Australië, Amerika, Rusland en de Kleine Antillen nog bijgehaald en boordevol met zijn gelijk wankelt hij na enkele uren voldaan onze naargeestige huurkamers uit. Ziezo, dat gaat dus niet door. Laat ik dan maar in elk geval vast nieuwe pannen kopen, denk je een volgende keer hardop. „Nieuwe pannen," zegt de vriend. „NIEUWE PANNEN! Met deze prij zen van ijzer. In deze tijd moet je geen pannen kopen." Australië, Amerika, Rus land en de Kleine Antillen komen er weer bij te pas en daarna weten we dat we aan een groot gevaar ontsnapt zijn. Helaas laten we dan een woordje val len over de strikt noodzakelijke aanschaf van een pak. „Met deze wolprijzen," zegt de vriend. Hij schudt langdurig en mistroostig het hoofd en kijkt ons om beurten aan of hij ons gaarne voor onbepaalde tijd voor ons bestwil aan de geordende samen leving zou willen onttrekken. Naast Australië, Amerika, Rusland en de Kleine Antillen komt nu ook nog Ierland ter sprake. En dan weten we het eindelijk wel. Dan weten we dat alles wat we op een bepaald ogenblik nodig hebben te duur is en dat we moeten wachten met kopen, tot we het niet meer nodig heb ben, omdat we te oud zijn om er van te kunnen genieten of al geheel en al ver gaan zijn. Maar als de vriend weg is, bedenk ik altijd een goed verweer. Dan zeg ik tegen hem „Dat gezeur van jou over te duur. Als jij op een avond uit gaat, en je wilt nog wat drinken ergens, ga je dan op het trottoir voor je lieve- lingsbar zitten met je vriendin en schenk je haar dan uit een fles in, die je in een winkel gekocht hebt, omdat dit veel goedkoper is dan de drankjes, die je binnen krijgt? Cheerio, in de regen zo gezegd?" Maar als hij erbij is, kan ik rustig de moeite sparen. Dan overdon dert hij me toch weer met zijn Australië, Amerika, Rusland, de Kleine Antillen en verdere geographie. Zo'n vreselijke vriend, die het van zijn eerste snik tot zijn laatste zucht beter weet eri dat vertikt om voor zich te houden. Hebt u ze ook in uw omgeving? Dan kun je beter niks hebben, zeg ik....

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2