Dilemma in de Parijse voorjaarsmode Zwitsaletten door Constance Wibaut Nieuwe benaming voor de hoed gevraagd „Haute mode" toont haar voorjaars collecties „wi KOORTSIG, RILLERIG Voorjaarshoeden van Max Heymans: kleurig en sober r Onder de Zaterdag 21 Februari 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD 31 l\/f es<^ames et messieurs, la collec jjlVl tion est terminée Zo klonk het in de afgelopen weken zo'n dertig keer in de Parijse salons, wanneer de bruid, of soms een koningin in purper en hermelijn, zich een weg baande door de naar de uitgang dringende mensen. Opnieuw hebben de mode-ontwerpers in Parijs de wereld laten zien hoe zij in de komende maanden de schone vormen van het vrouwelijk lichaam denken te omhullen en te onthullen. Opnieuw heb ben Jackie, Josephine en Joke Jacqueline zich met haar glinsterende japonnen door de tot de nok met halsrekkende journa listen gevulde salons gewrongen, terwijl de confectie-wereld ademloos wacht op het laatste woord uit Parijs. Maar in de tweestrijd, waaraan de Parijse couture nu al enige seizoenen laboreert, is het laatste woord ook dit voorjaar nog niet gezegd. De couturiers staan namelijk voor dit dilemma moe ten zij de ongetailleerde Balenciaga- school volgen, of „gewone" passende kleren maken, op gevaar af voor ouder wets en on-creatief te worden uitge maakt? Balmain geeft duidelijk te kennen dat hij voor dit laatste geen vrees heeft. Zijn col lectie getuigt misschien van een wat con servatieve smaak, maar is de meest draag bare in Parijs, en trok een leger inkopers. Zijn tailleurs hebben gewone mouwen, ge wone taille en gewone revers en zijn ge schikt voor jong en oud. Zijn middag- jurkjes zijn eenvoudig van coupe en fraai van detail, en hij heeft genoeg gala toiletten om het hele Engelse hof te kleden. Revolutionnair waren alleen zijn wagenwiel- hoeden, voor het eerst weer schuin gedragen. Fath zit met zijn collectie bepaald tussen twee stoelen. Aan het geroezemoes in de zalen kun je horen dat hij de verwende critici niet onafgebroken weet te boeien. Bij een goede collectie moet je de sigaretten- as kunnen horen vallen. Bovendien had hij, op het moment dat de taxi's van alle kan ten aanreden, nonchalant laten aankon digen dat de aanvang van zijn openings show een uur verzet was, en ons ijskoud laten staan blauwbekken in de tochtige Rue Pierre Ier de Serbie. Allemaal niks erg, als de prima ballerina maar haar beloofde aan tal piroüettes draait. m En zolang Fath in de richting van de sex ap peal pirouetteert, is hij tops. Decolleté's om van te watertan den, V-vormig of ovaal, en soms beide, d.w.z. het ene voor en het andere achter. Vaak bindt hij dan een losse strik om de hals. Een taille-lijn, die zonder naad of cein tuur de onvolprezen natuur volgt, om pas op de heup in de rok over te gaan. Die rok is meestal recht en strak, soms klok kend, en soms geknipt in een onnoemelijk aantal baantjes die halverwege de knie in losse pandjes overgaan en bij het lopen uit waaieren als linten aan een Meiboom. Dit alles is onvervalst Fath. Daarom moet hij (net als Dior) de Balenciaga-jasjes aan Balenciaga overlaten. Want, plus royalisle que le roi, maakt hij ze t e wijd over de heupen, t e nauw in de schouders, t e wijd De vrouw: haar werk, haar kleding SS? weerstand tegen ziekten... bouwt U op met de, aan vitamines en waardevolle opbouwstoffen io rijke, levertraan in de smakelijkste Alleen echl mei 'I vissertje op de sluitband der verpakking ROWNTREE. AMSTERDAMS om de hals. Bovendien laat hij zijn laag en heel nauw ingezette mouw wijd uitlopen, en eindigen even boven de pols. Zelfs op de mannequins zien deze jasjes er „gekre gen" uit. En in zijn overigens zeer kunstig gesneden Empire-mantels zou een Holland se er uitzien of ze op alle dag liep. Bij Hubert de Givenchy leek het die eerste avond w'el de slag bij Waterloo. In zijn grijs beklede zaal, die aan weerszijden met vijf rijen stoelen bezet was, was om negen uur geen stoelleuning of schoorsteen mantel meer onbezet, en het wachten was nog op „Vogue" en „Harper's Bazaar", die om half tien verschenen, ieder vijftien man hoog. Toen iedereen ten slotte na veel gewring en geduw gezeten was, ten koste van enige vroegkomers, die onder tranen hun held haftig verdedigde zetels prijsgaven, moes ten de arme Bettina en haar vriendinnen over benen, asbakken en bontmantels heen stappen om aan het eind van de zaal te 11, -I--1 ''omen. Niemand zag méér van de manne quins dan hun hoofd en schouders, maar Givenchy had daar blijkbaar op gerekend, want al zijn japonnen hadden doodgewone rokken, en zijn nieuwe ideeën waren boven de taille aangebracht. Ik begrijp nooit waarom juist bij Givenchy iedereen in grand gala verschijnt, want zijn kleren zijn sportief en jong, en zelfs zijn avondjurken- eerder geschikt voor tuin feestje dan voor de Opera. De meeste zijner ideeën kwamen deze keer uit de keuken doperwtjes, tomaten, citroenen en ananas, slakken en zelfs oesters-met-paarls, alles zeer natuurgetrouw nagebootst, waren geappliceerd op witte organdie jurkjes. Heel mooi vond ik een bruin gevlekte zij, die hij schildpad noemde en voor blouses, en zelfs voor voering gebruikte. Ook een blauwe zij, bedrukt met schuimen de golven, was zeer decoratief. De stoffen zijn alle door Hubert zelf ontworpen, en moeten goedmaken wat er in zijn collectie aan echte couture ontbreekt. Melding dient nog gemaakt van een paar uitstekende tweed tailleurs, een met een levenslange nertscape, die de Amerikaansen in de zaal naar adem deed snakken. De Givenchy's vaak heel originele vondsten, benevens zijn Cary Grant- achtige verschijning hebben hem een enorme toeloop bezorgd van fans en geestdriftige klanten, die op deze openingsavond met heftig applaus van hun aanwezigheid blijk gaven, en elkaar na afloop voor de cabine verdrongen om een glimp van hun held op te vaneen. PARIJS, Dinsdag 'isten we maar een andere benaming voor de hoed", verzuchtte Madame Blanchot, presidente van de „Haute Mode". De gastvrouw kijkt ons wanhopig aan. „Als jonge vrouwen van een hoed horen, zetten ze zich al schrap. Bonnet, bonnichon, coiffe, turban, calot, al die na men doen nu eenmaal wanhopig ouderwets aan. Het snoezigste hoedje jaagt ze op de vlucht. Er moet een nieuwe naam gevonden worden, als een smeltende bonbon op de tong. Wie zal Madame Blanchot aan het Rose Valotslicht caramel stro-hoedje met witte margrieten magische woord helpen dat de vrouwen ver lokt weer hoeden te kopen? Nu is de reactie tegen het blootshoofds lopen wel weer sterker geworden, maar de meeste jonge vrouwen besteden meer aan dacht aan de accessoires om in haar kleding af te zijn, dan aan de hoed. Als de hoedjes tot de accessoires konden worden gerekend, zouden de vrouwen ook die kans tot opschik niet laten voorbijgaan. De modisten hebben zich al aan de algemene vereenvoudiging aangepast. Niet echter wat de prijzen be treft, maar dat is een andere kwestie. Ook nu zijn ze, nog meer dan voorheen, met zeer kleine coquette hoedjes gekomen. Om het een ieder naar de zin te maken, werkten ze in alle kleuren. Heel weinig zwart wat voor Parijs al bijzonder opvalt ook veel minder wit, maar alle schakeringen van beige, zacht rose, grijs, ook wel rood en zelfs groen. Hoe verschillend de modellen van iedere collectie ook zijn, in alle verzamelingen komen er twee, natuurlijk met veel varian ten, voor. Er wordt altijd met stelligheid verzekerd, dat over en weer niet door de ateliers gepraat wordt om een bepaalde vorm te brengen. Ook in de couture komt het voor, dat men een bepaalde coupe plot seling van verschillende kanten ziet te voor schijn komen. Men zegt dan „c'est dans ï'air". Wat deze keer „in de lucht heeft geze ten", is het hoedje dat strak om de slapen sluit en dan in de lengte gerekt is, doch het voorhoofd geheel vrij laat. Het heeft geen afzonderlijke bol, maar bol en rand gaan ongemerkt in elkaar over. Dit model von den we in alle collecties en overal viel het in de smaak omdat iedere modiste er toch een eigen variatie in wist te brengen. Bij Jane Blanchot heeft het omgebogen punten en bij anderen zagen we er met verschillend gewelfde randen. Het achterhoofd gaat meestal schuil onder enige lussen organza of fluweel. Het korte kapsel van thans staat nu eenmaal niet mooi onder de hoed uit daarom vinden de modisten het nodig het onder afhangende garnering te verbergen. Het andere veel voorkomende model is nog kleiner en wordt naar achteren op het hoofd gezet. Ook dit hoedje is zeer flatteus door de garnering met fluweellint of kleine vleugels die van het achterhoofd naar de wangen staan. Die twee modellen zijn het leitmotiv in alle collecties. De canotier, die hier nog altijd als de voorjaarshoed wordt beschouwd, ontbreekt niet, maar wordt toch veel min der gezien. Ook het hoedje met schuine ooglijn en omgeslagen rand is nog niet uit de mode. Het flatteert te sterk dan dat het zich zo maar zou laten opzij dringen. Alle collecties zijn nog niet vertoond, maar de modisten bewezen reeds dat het heel wat gemakkelijker is leuke vlotte hoedjes te ont werpen, dan er een nieuwe benaming voor te vinden. DINY KUYPER-WILMANS Marie Christiane witte picot toque, opgemaakt met witte vleugels verjaag dat lome griepgevoel met: ...'n ZW/T£>ALpreparaat rjHe Parijs toonde Max Heymans zijn collectie voorjaarshoeden aan een bijzonder gunstig gestemd pu bliek, dat gepakt werd door aardige kleuren, mooi materiaal en vooral sobere garnering, wat hier altijd in de smaak valt. Verscheidene hoeden waren zeer goed van vorm. Heymans had voor kleuren beige, wit, rood, zwart, citroengeel en licht- en don kerbruin gekozen. Wat de lijn betreft liepen zijn hoeden wel zeer uiteen, want hij had zich geïnspi reerd op herenhoed, baret, tamboe rijn, en ook op de hoed uit Bretagne en op de grote capeline. Vooral zijn aan de achterzijde gegarneerde hoeden zijn zeer chic. Zijn modellen vragen, evenals alle hoeden dit voorjaar, zeer kort geknipt haar of een toet. Bij haar, dat in de hals afhangt, staat dit jaar geen enkele P* hoed. Ook die van Heymans niet en t we vragen ons af of dat voor de klanten in Holland geen moeilijk heden zal opleveren. De kapper za' er aan te pas moeten komen. D. K.-W. Wol en breinaalden De Gooise burgemeestersvrouwen hebben het initiatief genomen tot de inzameling van wol en breinaalden voor evacué's. Op die manier snijdt het mes van twee kanten en verschaft behalve hulp ook de zo nodige bezigheid. Twee zielen „Ik zal haar verrassen" dacht sergeant Luther Seldon, „ik schrijf haar niet, dat ik met verlof kom". „Ik zal hem verrassep", dacht zijn vrouw, „ik schrijf hem niet, dat ik hem in Duitsland op ga zoeken." En zo kwam hij in Amerika aan, terwijl zij op weg was naar Duitsland, Daar wacht ze nu maar tot hij van zijn verlof, dat hij nu bij zijn ouders doorbrengt, terug is. Schadevergoeding Mevrouw Taha heeft een schadevergoe ding van 100.000 Egyptische ponden van koning Faroek geëist. Haar man werd in Maart 1952 door leden van ex-koning Fa- roeks ijzeren garde doodgeschoten. De kleine vuurtoren Er is een supplement van „De kleine vuurtoren" verschenen. (Uitg. Voorhoeve en Dietrich R'dam). Mèt de najaarsuitgave van 1951 is het een vertrouwde gids voor allen, die belangstellen in goede jeugd lectuur. Huwelijken Ginger Rogers 41 is in Palm Springs (Californië) in het huwelijk getre den met de 26-jarige Franse advocaat Jacques Bergerac. De Engelse schrijfster Mrs Ursula Wood is in Londen getrouwd met de bekende 80-pirige componist Vaughan Williams. Clare Booth Luce Eisenhower zal mevrouw Clare Boothe Luce benoemen tot ambassadeur in Italië. Zij is een bekend toneelschrijfster, vrouw van Henry R. Luce, de uitgever van Time, Life en Fortune. Mevrouw Boothe Luce is een vurig republikeinse, die voor Connec ticut zitting in het Congres had. Geen enkel land werd tot dusverre in Rome door een vrouw vertegenwoordigd. r Wees wijs Jeanctje f PK Nee» n CEFALETJE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 15