„Het geheim van het houtje' gaat over van vader op zoon Een transactie van het handelshuis Hong-wei-Fu Financiering herstel schade vooral voor leningen Verdronken Putten lijkt driehoekige spiegel met vlekken en strepen Moet Ueens horen! Gekocht in een boel goed. met kist gereedschap Slachtoffers watersnood 15e lijst Het nieuwe AKKERTJES Minister VAN DE KIEFT verklaart: Indonesië DE DIJK IS DICHT9 juicht St Annaland Een vree mdeling riep: „Bitte, bitte meine Herrn! Zaterdag 21 Februari 1953 7 (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Dezer dagen bestond de timmerzaak van de heer S. Klaver te Drachten honderd jaar, maar dit feit is niet half zo interessant als het geheim van „het houtje", dat de Klavers nu al tientallen jaren bewaren. Het geheim, dat van vader op zoon overgaat en dat nooit iemand aan een van de Klavers heeft kunnen ontfutselen, behalve de begaafde Friese beeldhouwer Pier Pander, die het in 1904 exporteerde naar Italië, waar ook niemand er raad mee wist. Het is een wonderlijk geval met had. Jarenlang hebben de broers dat houtje. Twee zoons van de mo lenmaker Ale Jans Klaver, die in 1853 het huidige timmerbedrijf van de Klavers in Drachten grondvestte, namelijk Durk en Pieter, zaten zich op een goede dag omstreeks 1870 te vervelen in een keet te Oranje woud, waar zij een werk in uitvoe ring hadden. Het weer was slecht en aan werken viel niet te denken. Daarom trokken ze naar een boel- goed in Tijnje en ze kochten daar een gereedschapkist met boren, die echter behalve het gereedschap ook een vreemdsoortig stukje hout be vatte, dat bestond uit drie delen. Twee langwerpige stukjes hout met aan beide einden een uitsteeksel waren door het derde gestoken. Alle delen bestonden uit een stuk. en het was om te beginnen voor de twee broers een raadsel, hoe men die delen zo in elkaar gekregen Elzassers heden op vrije voeten gesteld PARIJS. Als gevolg van de am nestiewet. welke Zaterdag in het Franse Staatsblad is gepubliceerd, zijn de twaalf Elzassers. die door de Duitsers tot dienstneming in de SS- divisie ..Das Reich" werden geprest en zodoende betrokken geraakten in de uitmoording, in Juni 1944, van het Franse dorpje Oradour. vanochtend vóór het aanbreken van de dag. op vrije voeten gesteld. De veroordeel den. die zich te Bordeaux in een ge vangenis bevonden, zijn per auto naar hun woningen vervoerd. Bruinisse Provisorisch begraven op de vluchthaven Zijpe: Deurloo. Ieman. oud 46 jaar/ Kort gene: Blok. Jan. geb. 25.9.1866 te Kort- gene; Boot. Lena. geb. 5.9.1899 te Kortgene. wed. van Nicolaas Poort, vliet; Blok, Adriana Pleternella, geb. 6.5.1900 te Den Haag; Welle- man, Gerard, geb. 19.8.87 te Kort gene. Oosterland: Provisorisch begraven op de vluchthaven Zijpe: Hendriksc Jacob Adriaan, 5 jr. Oude Ton ge: Geborgen: Van Bergen, Gerardus. geb. 3.2.1865; De Boet, Adriana Ma ria, geb. 24.8.32; De Boet. Adrianus geb. 12.3.1872; Fris, Gerda. geb. 6.3.1948; Holleman. Lena, geb. 13.12.21 echtg. van Donkersloot; Koert. Pieter. geb. 25.4.1885; Mulder. Klaasje, geb. 18.9.1890, echtgenote van Osseweijer; Koert. Willemtje. geb. 21.9.1874. echtgenote van Van der Veer: Sluimer, Dina Lijdia, geb. 31.12.1884. echtgenote van De Gast; Van der Spaan. Aren. geb. 21.7.1872; Tuns, Pieternella, geb. 29,12.1876. echtg. van Pollemans; De Vos. Adrianus Pieter, geb. 30.4.1939; De Vos. Jannetje, geb. 28.10.1914. echtgenote van Bruinse; De Vos, Johahnis. geb. 9.10.1941; Willems. Cornelia, geb. 20.8.1865, echtgenote van Van Bergen. Stavenisse: Geïdentificeerd: Goedegebuure. Hubrecht Mat- theus Karei. geb. 7.5.03 te Stavenis se. W olphaartsdijk Geborgen en geïdentificeerd; De Leeuw. Geertruida, geb. 11.9 1900 te Wolphaartsdijk. weduwe van C. Kloosterman; Kloosterman. Mari na Wilhelmina. geb. 2.10.41 te Wolphaartsdijk. St. Philipsland: Aanvulling derde verlieslijst: Geborgen te St. Annaland: Suurlant. Jan Marinus. geb. 20.6.1898 te Poortvliet, weduwnaar van C. de Graaf. geëxperimenteerd om het geval uit elkaar te krijgen. Als ze maar even tijd hadden, zaten ze met jobsge duld te prutsen aan die simpele houten voorwerpen, waar zo voor en na ook menige buitenstaander z'n krachten op beproefde zonder het houtje uit elkaar t.e kunnen krijgen. Het lukte tenslotte Durk Klaver om het raadsel te ontwar ren. Hij zweeg echter over de me thode als het graf. Hij had twaalf kinderen, maar hij heeft het geheim alleen verteld aan zijn zoons, toen die meerderjarig waren, en ook die bewaren het geheim. Een van die zoons, de heer S. Klaver heeft nu nog zo'n „houtje" (het origineel is verloren gegaan) en hij beleeft er nu nog plezier aan. Z'n leraren op de ambachtsschool hebben het houtje weieens uren la ten meesudderen in een pan kokend water, om te zien. of het toch niet in elkaar gelijmd was. maa'r het geheim bleef voor ben een geheim, evenals het geheim een volkomen raadsel is gebleven voor de vele an deren, die zich ermee bezig gehou den hebben. Een of andere weten schappelijke beredenering is er over ..'k Vertel het niet, 't is veel te mooi", zegt dheer Klaver en daar- H- samenstelling van/Eef hontji» geheim Van h€t h°ulie niet te geven. ..'t Is een hand- greep," zei de heer S. Klaver, „als je 't weet is het erg gemakkelijk*. Maar. hij wilde de handgreep me: demonstreren, want zijn vrouw en zijn drie dochters stonden erbij en zelfs die komen het geheim van „het houtje" niet te weten. Dat is alleen weggelegd voor de zoon des huizes, die nu nog zwoegt voor z'n Mulo-diploma, maar die zo tussen algebra en physica door ook zit te prutsen met het befaamde ..houtje". Z'n vader zit er dan glim lachend bij en zegt: „als 'ie eenen twintig is. dan vertel ik het. eerder niet". En. wij zijn ook niet zo geluk kig geweest als Pier Pander in 1904. (Advertentie LM.) Grieperig Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek wilt zijn. neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! J AMSTERDAM. Minister Van de Kieft heeft, in de vorm van antwoord op vragen van het weekblad „De Zakenwereld", een inzicht gegeven in de financiering van de door de watersnood ramp veroorzaakte schade. Deze financiering zal in hoofdzaak moeten plaats vinden door leningen om het gevaar voor inflatie te voorkomen. De vraag of voor het herstel een beroep zal wor den gedaan op de tegenwaarderekening van de Amerikaanse (sinds lang beëindigde) Marshall-hulp, moet later nog rustig worden bekeken. Het deblokkeren van dit geld werkt inflatie in de hand en wij moeten voorkomen, aldus de minister, „dat wij na de wateroverstroming ook nog een geldoverstroming krijgen." Een lening is reeds in voorberei ding. Reeds vóór de ramp werd over leg gepleegd over een consolidatie- lening, doch de onderhandelingen zijn hu natuurlijk in een geheel an dere sfeer gekomen. Voor een lening zijn grondige voorbereidingen nodig. „Het moet ten slotte een zakelijke lening zijn, zonder een geforceerd lage rente en ook niet met een rente, die boven de huidige marktverhou dingen ligt." Bij de grote liquiditeit der schat kist, aldus de minister, behoeft ach ter het financieringsplan niet zo'n haast te worden gezet. Hij geloofde bovendien, dat die liquiditeit, na tuurlijk afgezien van de verplichtin gen ten opzichte van de rampschade, voorlopig groot zal blijven. De minis ter geloofde niet, dat de door velen zo gevreesde importlawine zal plaats vinden. Op de vraag, of hij geen kentering in de export vreesde, antwoordde de minister, daarop niet positief te dur ven antwoorden, omdat er zovele fac toren zijn, die deze beïnvloeden. Af gezien van de vraag hoeveel devie zen het herstel der schade ons zal kosten feen vraag, die hij nog niet kon beantwoorden» was hij niet pes simistisch ten aanzien van de nor male ontwikkeling van de deviezen reserves en de betalingsbalans. Het is echter mogelijk, dat de ramp onze „Overledene" blijkt nog te leven SOEST. Het komt weinig voor dat een overledene zelf het rouw- I beklag aanhoort. De heer B. Kop pen van de Schoutenkampweg in Soest heeft het zover gebracht. Hij was namelijk enige dagen te rug door een dagblad dood ver klaard. Nu blijkt, dat de heer Kop pen nog leeft. Hij is wel uit het rampgebied met een flinke longont steking teruggekomen, maar zijn toestand is momenteel toch wel zo. dat men het ergste zeker niet be hoeft te vrezen. Uiteraard verwekte het bericht veel opzien want de heer Koppen is de geziene verzorgei en deelne mer van de Soester vierdaagseploeg. Velen kwamen dus naar het „sterf huis" maar het werd ditmaal geen condoleren, doch gelukwensen. betalingsbalans tijdelijk ongunstig zal kunnen beïnvloeden. De minister onderstreepte, dat Ne derland niet zal terugkomen op het besluit om afstand te doen van ver dere dollarhulp tot 30 Juni. „Wij ho pen het zo te kunnen bolwerken, dat we ook het volgende jaar niet om hulp behoeven te vragen. Nog steeds is de gulden bijna een harde valuta" De ramp zal ongetwijfeld wel een zeer nadelige invloed hebben op de begrotingspositie. Behalve dat het geraamde overschot van 131 mill, óp Gewone Dienst, Buitengewone Dienst I (buitengewone uitgaven van afnemend karakter) en Landbouw Egalisatie Fonds te zamen, zal om slaan in een tekort van ca. 80 mil- lioen. zal ook het tekort op de Bui tengewone Dienst II van 623 mill, toenemen. „Wanneer ik een zeer vage raming van het totale tekort voor 1953 mag doen. dan zou ik dit in de orde van grootte van 1200 millioen willen stellen." Of ondanks de verwachte ongunstige ontwikkeling der begro tingspositie; toch tot verlaging dei- lasten op het bedrijfsleven over zal worden gegaan, daaromtrent kon de minister nog niets mededelen. Deze zaak zal nog nader in de Minister raad moeten worden bekeken. De minister deelde verder mede. dat het zogenaamde Transforma tiefonds dat de doorstroming van geld uit de risico-mijdende naar de risico-dragende sfeer wil stimuleren bijna gereed is. Het zal een gegarandeerd vermogen van 100 millioen hebben en zo zelfstandig mogelijk bestuurd wor den. Van een eventuele opheffing van de dividend-beperking en de specu latiewinstbelasting verwachtte de minister geen belangrijke resultaten voor het bedrijfsleven. Een opheffing van het prolongatieverbod is van de minister niet te verwachten even min als een opheffing van het rente gamma. Tenslotte zeide de minister te ge loven. dat wij het een heel eind kun nen brengen om grotendeels met eigen inspanning de gevolgen van de ramp te boven te komen. „De prach tige offervaardigheid van ons volk, naast de schitterende giften uit het buitenland, toont aan. dat wij in nood wel wat mans zijn. Indien het in 1953 beschikbare kapitaal in de goe de richting zal stromen, als dus het grootste deel van dit beschikbare ka pitaal naar de overheid kan vloeien, dan hoop ik, dat wij het onder elkaar wel zullen redden," aldus minister Van de Kieft in het interview. Advertentie I.M.) Maandag a.s. verschijnt F. J. GOEDHART EEN REVOLUTIE OP DRIFT INDONESISCH REISVERHAAL Prijs 4.90 gebonden. Het boek is onderverdeeld in TWAALF HOOFDSTUKKEN Met president Soekamo op reis. Van Semarang naar Djokja. Bankroof in Soerabaja. De chef-staf glimlacht. Samsa wil naar de bergen. Steeds meer mensen. Ontmoetingen in het Padangse De olie van Noord-Sumatra. Bij de commissaris thuis. t Een transactie van het han delshuis Hong-Wei-Fu. Persconferentie. 17 October in Djakarta. Alom in de boekhandel verkrijg baar. G. A. VAN OORSCHOT. Uitgever - Amsterdam LI ET handelshuis Hong-wei-Fu is A »en grote import- en exportfir ma. gevestigd in een der belang rijke Indonesische havensteden. Hong-wei-Fu is een rijk man. Nie mand weet. hoeveel millioen hij be zit, waar hij buitenlandse bankreke ningen heeft en hoe groot het rie- viezentegoed is. waarover hij be schikken kan. Zelfs zijn procuratie houder heeft van dit alles slechts een vage voorstelling. Om hem af leiding en verstrooiing te verschaf fen als hij vermoeid van zijn druk ke bureau thuiskomt, heeft hij vier vrouwen, die met elkaar wedijve ren in charme, jeugd en schoon heid. Zij maken zijn maaltijden tot dagelijks terugkerende festijnen, zij wuiven zijn sombere gedachten weg, zij zoenen zijn grijzende slapen en zij inspireren hem telkens weer tot nieuwe en grote plannen. Iedereen kende Hong-wei-Fu dan ook reeds lang als een gelukkig man. Onlangs kwam Hong-wei-Fu op een ongewoon uur thuis. Hij deed de onaangename ontdekking, dat zijn procuratiehouder namens hem optrad op een terrein, waarvoor hij hem geen procuratie had gege ven. Zijn jongste vrouw, de favo riete van zijn huis. schonk hem al datgene, wat alleen Hong-wei-Fu als persoonlijk recht kan opeisen, bij wijze van gunst. Hong-wei-Fu ontstak in woede, ontsloeg de pro curatiehouder op staande voet. dien de de ontrouwe echtgenote een pak slaag toe en joeg haar de straat op. De procuratiehouder zon op wraak. Hij begaf zich naar de hoofdcommissaris van politie en deed hem uitvoerige mededelingen over gefingeerde boekhoudingen, omkoping van douanebeambten, smokkelarij, illegale deviezenaftai- res. opium- en wapenzaken en an dere aangelegenheden, waarvoor een politieman ambtshalve de grootste belangstelling moest hebben. Dit is een ernstige zaak! zei de hoofdcommissaris. Hij dacht een ogenblik na en nam toen een besluit. Met twee inspec teurs en een zestal manschappen reed hij naar het grote gebouw, waarin het handelshuis Hong-wei- Fu gevestigd is en deed er bij ver rassing een inval. Hong-wei-Fu werd met een paar van zijn staf- employé's gearresteerd en een groot aantal bescheiden werd na huiszoe king in beslag genomen. De ver dachten werden naar het politie bureau gebracht én daar opgeslo ten. De vrienden van Hong-wei-Fu kwamen terstond in beweging. Het was toch al te mal om een groot koopman, wiens naam een goede klank had in Singapore. Hongkong. Tokio en Bombay, zo maar te ar resteren en in het ge%-ang te stop pen! Zij zonden een afgevaardigde naar de hoofdcommissaris om te vragen wat er gedaan zou kunnen worden om aan deze onmogelijke toestand een einde te maken. De hoofdcommissaris wreef eens over z'n neus. Toen zei hij: Dit is een zeer ernstige zaak, mijnheer! De afgevaardigde van de vrienden van Hong-wei-Fu knikte ten teken, dat hij het begreep. Wat zou ik voor u kunnen doen. mijnheer de hoofdcommissa ris? vroeg hij. De hoofdcommissaris keek enige ogenblikken zwijgend voor zich uit. Toen scheen hem een idee in het hoofd gekomen te zijn. Hij klopte zachtjes met het vouwbeen, dat voor hem op tafel lag, op zijn bureau en zei toen: Honderdduizend roepia voor de procuratiehouder en honderdduizend roepia voor mij. Ik denk. dat ik uw vriend dan wel zal kunnen redden uit de onaangename positie, waarin hij zich bevindt. De afgevaardigde verwijderde zich en kreeg gelegenheid, om de zaak met Hong-wei-Fu in diens cel te bespreken. Deze wilde echter niets van het voorstel weten. Het geld kan me niets schelen, zei hij. Maar ik denk er niet aan om de ontrouwe procuratiehouder, die mij m'n liefste bezit heeft ont nomen, op de koop toe nog een beloning te geven! Zeg de hoofd commissaris. dat ik zijn voorstel niet kan aannemen! Met deze boodschap ging de vriend terug naar de hoofdcom missaris. Deze luisterde aandachtig naar het afwijzende antwoord, dat Hong-wei-Fu hem liet brengen. Hij dacht enige tijd na en wreef nog eens met zijn rechterhand over z'n neus. Toen zei hij: Mijnheer, dit is een ernstige zaak. Ik stel me aan grote moei lijkheden bloot. Maar ik heb begrip voor de positie, waarin uw vriend zich bevindt. Ik kan ook begrijpen, dat hij niet wenst, dat de procura tiehouder verder in deze zaak be trokken wordt. Zijn eis terzake aanvaard ik. Ik doe dus een nieuw voorstel. Het luidt: vijfhonderddui zend roepia voor mij en niets voor de procuratiehouder. Opnieuw verwijderde de afgevaar digde zich teneinde wederom over leg te plegen met Hong-wei-Fu. Dit maal accepteerde deze het voorstel onmiddellijk. De noodzakelijke geldelijke voor zieningen werden getroffen. De hoofdcommissaris ontving het vast gestelde bedrag en Hong-wei-Fu keerde naar huis terug, met mede neming van zijn gearresteerde staf- employé's. de in beslag genomen bescheiden en de boekhouding, de echte en de gefingeerde. Iedereen was met deze gang van zaken tevreden, behalve de procu ratiehouder. Hij belde Hong-wei-Fu op en bedreigde hem, maar deze legde het luisterapparaat weer op de haak zonder op de geuite dreigementen te antwoorden. Hij bracht een nieuw bezoek aan de hoofdcommissaris, die zijn bezoeker evenwel te verstaan gaf, dat hij beter deed zich niet langer in deze affaire te mengen, daar het anders wel eens minder goed met hem kon aflopen. Toen schreef de procura tiehouder uitvoerige brieven naar de kranten, waarin hij alle bijzon derheden verhaalde en om openbaar protest vroeg. Maar een ervaren dagbladredacteur begrijpt, dat het nooit goed voor zijn krant kan zijn om conflicten uit te lokken met mensen van big business en van het gezag. De bladen namen zijn protest dus niet op. De hoofdcommissaris laat nu een nieuwe bungalow voor zich en zijn gezin bouwen. De woningnood is uitermate nijpend in het huidige Indonesië en elk nieuw huis, dat er bij gebouwd wordt, helpt mede de toestand enigszins te verbeteren U F.T Kamerlid F. J. Goedhart Pieter 't Hoen) heejt zich altijd een -prachtige voorvechter betoond van de Indonesische on afhankelijkheid. Daaraan heeft hij het te danken gehad, dat hij op uitnodiging van president Soekamo een tijdlang in Indo nesië heeft, kunnen vertoeven. Zijn ervaringen heeft hij neer gelegd in een boek, dat deze week is uitgekomen bij de uitge verij G. van Oorschot. Het ts ge titeld „Een revolutie op drift", waaruit reeds kan blijken dat de schrijver allesbehalve geestdrif tig is over de toestanden, die hij daarginds heeft aangetroffen. Een revolutie kan alleen dan als ge slaagd gelden, wanneer zij wordt gevolgd door consolidatie van de nieuwe toestand, door een zich duidelijk vestigen van de nieu we orde. En daarvan is. zegt de heer Goedhart, geen sprake. Er wordt niet hard gewerkt, er is ontzaglijk veel corruptie, poli tieke leuzen verhinderen het aanpakken van de grote pro blemen des lands (b.v. de over bevolking van Java, de onveilig heid, de daadwerkelijke terugga ve van de grote ondernemingen) Het communistisch gevaar is on der deze omstandigheden niet ge ring; het komt vooral van de kant van de vakverenigingen. Uiteraard staan deze dingen los van de historische noodzake lijkheid der souvereinitettsoucr- dracht. Deze is tn dit boek dan ook niet meer aan de orde. In donesië zal zijn eigen problemen moeten oplossen. Wij publiceren uit het boek een hoofdstukje, waaruit iets blijkt van corruptie, waaronder het land lijdt. (Advertentie I.M.) Het neusje van de zalm.~« En niet duurder dan andere» Rampen en defensie De heer J. Stuivenberg heeft in deze rubriek de mening naar vo ren gebracht, dat er geen grotere ramp denkbaar is, dan door een eventuele bezetter te worden ge knecht. geplunderd en uitgemoord. Om dat te voorkomen dienen de uitgaven voor de defensie. Mag ik hem een vraag stellen? Welke ga rantie is er, dat een onzer kan worden gespaard of beschermd? In dien een derde wereldoorlog uit barst. zullen wij, ondanks onze be wapening worden geknecht, geplun derd, enz. Toch kan de bewape ning misschien van groot nut blij ken. Dit nut. dat momenteel (al weer misschien) de grootmachten Fries niet beheersen, deswege geen betrekking in Friesland kunnen aanvaarden, dan moeten de Frie zen zich niet verwonderen als wjj hen hier niet meer willen hebben. J. H. WIND* (Het Fries zal uiteraard slecht» begintaal op de scholen worden daar, waar het ook gesproken wordt. Dat wil dus zeggen: niet in de Stellingwerven en evenmin in Het Bildt. Of hel Gronings de vol» gende stap zal zijn, is ons natuurlijk niet bekend; maar de opvatting, dat het kind op school moet worden ontvangenin de taal, die het thuis heeft geleerd, beperkt zich niet tot Friesland. Wie weet! En waarom zouden niet-Friezen geen elkaar in bedwang houden en dat betrekking meer in Friesland kun- in die tijd Wereldfederalisten er in slagen de volkeren aller landen mo biel te maken voor Wereldfederatie. Slagen zij daarin niet. dan meen ook ik. dat de gelden, besteed om te voorkomen, wat de heer Stuiven berg terecht als de grootste ramp beschouwt, weggegooid geld zijn. H. A. C. v. d. KRAAN Sr. Het Fries op school Komt het Fries ook op school in de Stellingwerven met hun Saksisch dialect; blijft het bij het Fries, of zal het Gronings de volgende stap zijn? Het zijn vragen, die opkomen bij het lezen van Uw artikel: Ver sterking. geen ontbinding. Als het zo gaat. dat landgenoten, die het ST. ANK ALAND. Nu is het dan toch gelukt, het gat is dicht." juichte de St. Annalandse jeugd Vrijdagavond. Het gat is dicht", rie pen de vrouwen, wier mantien daar nu al drie dagen en nachten on afgebroken aan de dijk zwoegen. „Het gat is dicht." Het gaat als een lopend vuurtje door het dorp, een bewijs, dat alles en allen niet dit grote werk meeleven. Een machtige strijd is geleverd en thans zo goed als gewonnen. Het is nog maar een voorlopige be scherming, maar dan toch al weer een bescherming. Ruim 250.000 zakken vormen de dam, die het water nu tegenhoudt. De dijkwer kers sjouwen nog voort, rij aan rij, ondanks de uitputting nu weer iets veerkrachtiger, nu ze met trots straks thuis kunnen zeggen: „De dijk is daar dicht." De vloed komt op. Aan de ene kant van de dam stuwt het water er tegen, aan de andere kant is er nog de druk van het water in de polder. Als een symbool van de aangerichte verwoesting liggen in die polder de grote stukken van het weggeslagen dijkgedeelte, maar als symbool van de ongebroken weerstand van de mensen van Tholen ligt daar ook de dam, de dam. die het weggeslagen dijkge deelte nu vervangt. Inderdaad, het gat kwam dicht. Na vier uur Vrijdagmiddag hielden de zandzakken het in de laatste meter, die tussen de twee dammen nog open lag. Dat was het begin van deze afsluiting, die van de on geveer achthonderd dijkwerkers uit St Annaland, Oud-Vossemeer, Tholen en Poortvliet, van deskun digen en opzichters, de laatste drie dagen en nachten het uiterste had gevei'gd. Het is ook niet eenvoudig, om een zestig meter breed zeegat met sterke stroom zonder groot mate riaal, alleen maar met mankracht, met klei en zakken zand te dich ten. Maar de dijk is daar dicht. De vloed komt nu opzetten en men moet nog even aanzien, of het laatst aangebrachte stuk van deze kronkelende dam de aandrang van het water zal weerstaan. Men is daarom door gegaan met het werk, ook deze nacht. Als het goed gaat: de laatste nacht. (Van een onzer verslag gevers) TOEN het laatste gat in - - eilanden waar de dode men sen en dieren en de ge kraakte huizen niet bij tien de dijken van de Zuid landse polder op het eiland zijn geteld. Alsof kommer Putten was gedicht en de en zorgen zich slechts in mannen een ogenblik om getallen laten uitdrukken! een bonenstaak vergaard Elk rekensommetje faalt. waren om daaraan de drie- of ge nu over de laatste kleur te hijsen, kwam er straten van Flakkee gaat of bootje by de hand te heb- een vreemdeling amechtig over de afgebrokkelde dijk ben want fi j aanroeien in een wiebelend van Heenvliet naar Zuid- voorlopig bootje. Vlakbij gekomen land, het hart van het on- dorp. „Pas sprong hij overeind in zijn dergelopen Putten. Van de in de dijk langs het vaartuigje, riep: „Bitte. bitte, Eerst passeert ge Abben- best van pas. In het ene, broek, waar op het dorps- een oud kavalje met barok- plein boeren van verre ke krullen langs de daklijst. tallen, maar bij honderden plachten samen te komen is een opslagplaats geves- de vijf oostelijke gaten langs het Haringvliet heb ben het tot nog toe gehou den en evenzo de dam in de binnendijk, die het Zuid- landse territoir afsluit van ter paardenmarkt. Voorbij tigd en in het andere, van dit plaatsje zoudt ge rechts- gloednieuwe rozigheid over- af kunnen slaan naar togen, zetelen de secretarie. de zee rondom Oudenhoorn. Oudenhoorn, maar halver- de provinciale waterstaat Net gemaal werkt al en het wege dient ge dan toch een en de aannemers. Soms water zakt. twee centime- komt er ook de dokter om ter per dag. De deskundi- Oudenhoorn is injecties te geven en op de 6en ,var? de Noordhollandse een verloren deur naar de toneelzaal provinciale waterstaat, die anneer het gat hangen alle bekendmakin- Ha- gen. Vroeger werden die meine Herren!" en bracht een fototoestel aan zijn rechteroog om een plaatje te maken van die piechtige gebeurtenis op dat kluitje modder in het stille, zoute water. „Nou staan ze in een buitenlands blad." zei de man. die ons dit verhaal op het dorpspleintje van Zuid- land vertelde. „Maar wat kopen ze d'r voor? In onze lucht uit gezien lijkt dit eigon kranten heb ik er niks overstroomde gedeelte van van gelezen. Voor me zelf het eiland net een driehoe- vraag ik het niet. Ik was kige spiegel met hier en er maar toevallig bij en daar wat vlekken en stre- morgen zit ik weer thuis pen. waar huizen, stukjes hun collega's uit dit gebied te hulp zijn geschoten, ma ken reeds aanstalten om naar huis te gaan. „Veer tienhonderd hectaren da's een goeie maand malen." schatten ze voorzichtig. „Misschien komen we tegen die tijd eens weerom. Als bezoekers." Toen we die middag van Zuidland naar Heenvliet terugliepen scheen een ogenblik de zon en 't water ter weerszijden van de dijk lag doodstil en glanzend in het licht. Tegen de glooiing ringvliet, niet ver van Hel- aangeplakt tegen het ge- levoetsluis. is gedicht kan meentehuis maar dat staat daar het water worden weg- nu midden in het water. gemalen. Voordien zal er „De mëlk is weer bij de van de weg kleurden hon- van wonen en werken in straatslijters verkrijgbaar," derden aangespoelde appels vOudenhoorn niet veel ko- meldt één van de papiertjes, geel en rood en oranje in achter de kachel. Maar de van verdronken dorpen en men," zei ons een ingenieur hetgeen er op zou kunnen de vochtige modder. Daar kerels hier. die nog steeds dijken boven het water uit- ^'an Waterstaat. „Wanneer duiden dat in de gemeente lagen ook een fluitketel en naar kadavers duiken, naar steken. De basis van de dat 1S? Nou. het gat is bij- van burgemeester L. de een klomp en een zwart lijken zoeken en Joost mag driehoek is de gebroken dijk na zeventig meter breed en Kool het leven weer een boekje met koperen slot. weten hoeveel gaten heb- langs het Haringvliet, de zo d,ep. da,t ar zelfs bij eb beetje z'n gewone gang gaat. De eerste tot de drie en •ben dichtgegooid die ene zijde is het Voorns ka- no§ water in stroomt. Rijks- Zover is het helaas nog niet vijftigste bladzijde waren er verdienen warempel óók naai en de andere wordt waterstaat is hard bezig met en een andere bekehdma- uitgescheurd door het water wel eens een beetje belang- gevormd door de strook het leggen van zinkstukken king zegt dan ook. dat ach- en wat we zochten zouden stelling!" polderland paar heel vroe- en het opspuiten van zand tergebleven kinderen tot we dus niet vinden:Dat Hebben we het verdron- ger het riviertje Bernisse maar laat er één ontijdig zestien jaar alsnog moeten de wateren van onder den ken deel van Putten echt Hep. dat in de buurt van stormpje komen en het is vertrekken. Tachtig procent hemel in eene plaats verga- een beetje vergeten? Mis- Heenvliet in de Brielse allemaal voor niemendal ge- van de bevolking is ge- derd worden, en dat het schien maar wie zich van Haas uitmondde. Dwars daa"-" evacueerd en alleen wie no- droge gezien worde: en het Rotterdam uit deze kant op door dit meetkundig feno- dig is bij het herstel mag was alzoo"Maar een eind- waagt, komt er ook zo ge- neen. gesthapen door de [V] EE. ge doet maar het terugkeren. Lang zal het je verderop zongen vogels makkelijk toe in Heenvliet dolgeworden vloed van am- 1 beste regelrecht door te toch echter niet meer du- in de zwellende takken van te blijven zitten op z'n per drie weken geleden, lopen naar Zuiflland. Op het ren of alle mannen en vrou- een jonge wilg en de vrede plaatsje in de propvolle bus loopt dan de weg naar het dorpsplein met stadse allu- wen en kinderen van Zuid- van alle goede dingen en door te rijden over die hoofdkwartier van al diege- res staan twee café's. Een land zullen weer rond de scheen heel even reeds te bochtige, tijdelijke route nen die Ritten weer droog, beetje teveel van het goede eigen tafel in het eigen dorp zijn teruggekeerd op het naar Hellevoetsluis en daar weer vruc&tbaar willen ma- misschien in normale dagen; zitten. De polder is immers overspoelde land van Put- de boot te pakken naar de ken. nu komen ze beide opper- dicht! De noodkaden voor ten. nen aanvaarden? Niemand zal van hen vragen, dat zij Fries kennen. Iets anders is of zij niet verstandig doen, zich moeite te geven het na verloop van tijd althans te ver staan. Dit geldt trouwens in even sterke mate voor het Limburgs en de Saksische dialecten in het Oos ten en Noorden des lands. Red.). Slechts vijftig procent Met grote verbazing las ik in deze rubriek het stukje van de heer Ro- senquist, waarin deze voorstelt, dat iedere Nederlander slechts 50% van het saldo op zijn spaarbank boekje zou afdragen aan het Ram penfonds. Dat vind ik te gek om over te praten. Dan zou dus iemand, die verloofd is en jarenlang zuinig is geweest en heeft geploeterd om het geld. dat nodig is om te kun nen trouwen bij elkaar te krijgen, nu de helft daarvan moeten af staan. met het resultaat dus. dat van voren af aan moet worden be gonnen. Ik geloof, dat toch wel iedere Nederlander (misschien een enkele uitzondering daargelaten) voor het Rampenfonds bijdraagt zo veel als in zijn vermogen ligt. Mi. is het beter van het geven geen verplichting te maken. ABONNEE. Soldaat sloeg luitenante Vaak verbaas ik mij over de on deskundigheid van de lezers, die in deze rubriek een mening uitspreken als het het Nederlandse leger of de verhoudingen daarin betreft. Ik doel hier in het bijzonder op de reactie op de geslagen luitenante. Zelf niet van de juiste toedracht op de hoogte, zal ik de laatste zijn om een oordeel uit te spreken, hoewel ik het slaan van een vrouw onder iedere omstandigheid minderwaar dig vind. De krijgsraad, die. dit weet ik uit eigen waarneming, waarach tig niet alleen maar vanwege „be ledigde sterren" veroordeelt, maar wel degelijk alle omstandigheden nauwkeurig beziet, zal heus wel een reden hebben gehad voor het uit spreken van het zo gewraakte von nis. Inzenders vergeten blijkbaar, dat het slaan van een luitenante, behalve minderwaardig ook een mi litair misdrijf is. De luitenante moet volgens de militaire wetten (waarop zij de eed van trouw heeft afgelegd) een en ander rappor teren. waarop dan de militaire jus titie al dan niet tot vervolging kan overgaan. Het veroordelen van deze luitenante, zonder kennis van zaken, zoals door inzenders is ge schiedt. is dus wel wat erg voor barig. Waar een der inzenders de wijsheid vandaan haalt om te be weren, dat een militair arts alleen op medisch gebied te bevelen heeft, is me een raadsel. Een officier van gezondheid heeft alle rechten en DÜchten die iedere officier bezit. KAPITEIN P. WASHINGTON. Meer dan 29.000 Amerikaanse soldaten, matrozen en personeel van de luchtmacht zullen dit voorjaar deelnemen aan een reeks atoomproeven en manoeuvres op de proefterreinen in Nevada. Aldus deelt het Amerikaanse ministerie van defensie mede.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1