Houdt U vrouw? Duizenden tonnen goederen vragen om bestemming Rijk neemt dijkherstel in eigen hand Gat geslagen in weg naar Anna Jacoba Coördinatiecommissie geeft opening van zaken Uitgifte loopt gesmeerd Hercules-taak wacht technici Minister Donkers triomf: ontslagrecht niet beknot „Emigratie is géén export en import van bodies" Francesco Nitti overleden Weer eens uit GELEZEN- en gewogen Zaterdag 21 Februari 1953 3 DE hoeveelheid goederen, die aan de slachtoffers van de overstromingsramp wordt ter beschikking gesteld, is langza merhand zo groot geworden, dat er nog een zeer belangrijk gedeelte zal overblijven, ook nadat allen, die hiervoor in aan merking komen, zullen zijn geholpen. Omtrent de bestemming van deze resterende goederen zal binnenkort het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis in overleg met de regering een be slissing nemen. Aan het buitenland is reeds het verzoek ge daan geen gedragen kleding meer te zenden. Het ligt in de bedoeling de opslag van de goederen zoveel mogelijk te cen traliseren. Op een persconferentie ten stad- huize onder voorzitterschap van de heer J. Hasper. hebben vertegen woordigers van het Ned. Rode Kruis de Coördinatiecommissie en het Mid denstands Besturen College opening van zaken gegeven over de uitgifte der gezonden goederen. Er is op ge wezen. dat de organisatie van het Rode Kruis niet. was berekend op zulk een omvangrijke hulpactie als waarvoor het in de laatste weken werd geplaatst. Elke vorm van steun is daarom van harte welkom ge weest. Dat er fouten zijn gemaakt, zal niemand durven ontkennen. Het is tenslotte maar „mensenwerk". Hierin ligt de verklaring voor de gebreken en misverstanden, die er zijn geweest. Na de aanvankelijke, ruwe arbeids verdeling op de eerste dag van de evacuatie en de eerste uitgifte van goederen in de Ahoy' hal is er lang zamerhand meer tekening in de or ganisatie gekomen,' aan het sorteren kon meer aandacht worden besteed: aanmerkingen hierop worden nu ook niet meer gemaakt. Sinds de centrale winkel in het Groothandelsgebouw, waarover wij gisteren uitvoerig heb ben geschreven, de verdeling van kleding e.d. heeft ter hand genomen, Advertentie l.M.) (Vervolg van voorpagina) met de verbinding van Walcheren. Noord- en Zuidbeveland, zal een aanzienlijke vermindering geven van de dijklengte, die in de toe komst als waterkering zal dienen. Bovendien zal een zodanige voor ziening op bijzondere wijze ten goede kunnen komen aan de zoet water voorziening van ons land. Uiteraard zal er alleen van af- dcmming van deze drie zeearmen sprake kunnen zijn. Westerschelde en Nieuwe Waterweg behoren in verband met de daarbij betrokken scheepvaartbelangen open vaarwa ters te blijven. De minister zei tenslotte, dat met de uitvoering van definitieve beveiligingsmaatregelen nog jaren zullen zijn gemoeid. God moge verhoeden, dat binnen die tijd an dermaal een stormvloed optreedt als thans is geschied. De voorzitter der comissie, ir A. G. Maris, verklaarde in zijn ant woord, dat de commissie met de grootst mogelijke spoed zich van haar taak wil kwijten. Reeds tij dens het herstel van de thans ge havende dijken zullen de plannen te dienen beraamd voor de verde re verbetering der waterkeringen, opdat daarmee, in aansluiting aan het herstelwerk, op zo kort mo gelijke termijn kan worden begon nen. Het feit, dat een grote af- sluitdam in het Haringvliet reeds eerder als ernstige mogelijkheid werd aanvaard, zou een aanwij zing kunnen zijn, dat de techni sche problemen, die zich voordoen bij de afsluiting van de zeegaten niet onoplosbaar zijn. (.Advertentie l.M.) DUIKERS hebben vaak een nuttige functie bij het afvoeren van water, maar worden ge vaarlijkwanneer de stroom al te heftig is, omdat te veel grond wordt meegevoerd. Dit is de kapotte Rijksweg bij St. Philips- land, de enige bruikbare ver binding over land tot nabij het zwaar getroffen Schouwen- Duiveland. zijn de klachten nagenoeg verdwe nen. niemand wordt maar iets tekort gedaan en er is nu eerste soort kle ding beschikbaar. Overigens heeft men de ervaring, dat de geëvacueer- den in het begin veel te weinig heb ben aangevraagd. De enige moeilijk heid is thans nog, dat men de men sen met de grote maten niet altijd kan helpen. Hiervoor zal, zo werd medegedeeld een crediet beschikbaar worden gesteld. De verdeling van de enorme hoe veelheden goederen is inmiddels een nationaal probleem geworden. Een nadere beslissing over wat met de overschotten moet gebeuren, zal spoedig vallen. Op de duur wil men de goederen zoveel mogelijk centrali seren. Een brouwerij in Amsterdam heeft ruimte met een capaciteit van 4000 ton aangeboden. Maar ook dan is men er nog niet, want er zijn dui zenden tonnen, die ondergebracht moeten worden. Dit probleem is ver re van eenvoudig. Er is immers be slag gelegd op loodsen en vemen, die weer aan het bedrijfsleven moeten worden teruggegeven. Rivièrahal wordt ontruimd De Rivièra-hal, die zoveel te ma ken heeft met het maatschappelijke en culturele leven in Rotterdam, hoopt men in de loop van de volgen de week te ontruimen. Nu de meeste vrijwilligers, onder wie zich vele studenten en leerlingen van middel bare scholen bevonden, zijn afge zwaaid. heeft men naar nieuwe hulp krachten moeten omzien. In dit op zicht verrichtte de Haven Arbeids Reserve schitterend werk. Havenar beiders, die hiervoor betaald worden, zullen zich belasten met expeditie- werk in de Rivièrahal en bij Furness. Wat de getroffenen door de waters nood in Rotterdam betreft, kregen wij te horen, dat alle schadegevallen thans worden onderzocht door de Coördinatiecommissie, die hiervan rapport door zendt aan het. Rode Kruis. Het Recreatiecentrum van de Rotterdamse Gemeenschap hoopt men minstens drie maanden geopend te houden. Het vraagstuk van de kos ten zal worden besproken in het convent der kerken. Overigens kreeg Sociale Zaken ruimschoots zijn deel van het werk. De dienst heeft er de zorg bij van 4000 gezinnen. Maandag a.s. begint de uitbetaling op basis van de nieuwe regeling. Offerblokkenlichter werd op heterdaad betrapt WEERT. De politie is na weken speuren, overgegaan tot arrestatie van een offerbloklichter. de bank werker J. v. d. P. uit Venlo. De man werd op heterdaad betrapt. (.Advertentie l.MJ Mogelijkheid geschapen rijke technische ervaring der laatste 25 jaar te benutten DEN HAAG. Een wet Noodvoorzieningen Dijkherstel is ingediend, ten einde het mogelijk te maken, dat het Rijk in de taak van het herstel de leiding in handen neemt, met de be doeling, dat alle voorhanden krachten zo efficiënt mogelijk worden aangewend. Bovendien kan van de rijke technische en organisatorische ervaring, welke is opgedaan bij de grote wa terstaatswerken van de laatste kwart eeuw, op deze wijze het beste worden geprofiteerd. Volgens art. 199 van de Grond wet is het dijkherstel een zaak van Prov. Staten, doch in dat artikel is tevens de mogelijkheid opgenomen, dat door middel van een wet een andere instantie daarmede belast wordt. De voorgestelde wet strekt zich ook uit tot het ondervangen van privaatrechtelijke en publiek rechtelijke belemmeringen, doch het is de bedoeling, dat de in de Grond wet aangewezen instanties, indien zij in staat zijn om het herstel ter hand te nemen, daarmede ook zul len blijven belast. De wet draagt de minister van Verkeer en Wa terstaat op. om de Staten-Generaal geregeld op de hoogte houden van de gevallen, waarin, op grond van de voorgestelde wet. van de grond wettelijke voorschriften wordt af geweken. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat de ramp. welke heeft plaats gehad, het ge hele land aangaat. Het Nederlandse volk heeft dit terdege gevoeld door in ruime mate financiële steun te verlenen en zich veelal persoonlijke offers te getroosten ten behoeve van de slachtoffers. De billijkheid brengt mede, dat het Rijk. die kosten voor zijn reke ning neemt, welke zijn gemaakt om de waterkeringen uiteindelijk in de oorspronkelijke toestand te herstel len. d.w.z. deze hetzelfde waterke- rend vermogen te geven, dat zij voorheen hadden. Indien van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om het waterke- rend vermogen van een waterkering te verbeteren, hetzij door vergro ting van de afmetingen, hetzij door verandering van haar samenstelling, dan wel op andere wijze, zal het West-Brabant vóór 1 April droog? (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Ir. L. Hamers, waarnemend hoofd van de Provin ciale Waterstaat in Noord-Brabant, meent dat bij een vlot herstel van de dijkgaten bü Willemstad. Nieuw Vossemeer en Ossendrecht het groot ste deel van de Brabantse Westhoek nog vóór 1 April droog kan komen. De weersomstandigheden moeten dan echter gunstig zyn. Momenteel wordt nog op drie plaatsen tegen het water gestreden, nl. de enorme dijkgaten bij Wil lemstad. Nieuw-Vossemeer en Os sendrecht. Een eerste poging om het dijkgat bij Willemstad te dich ten is mislukt. Volgende week zal een nieuwe poging worden ondernomen. De dijkgaten bij Nieuw Vossemeer en Ossendrecht zal men pas bij dood tij met enige kans op succes kunnen herstellen. betreffende waterschap de daaruit voortvloeiende hogere kosten zelf moeten dragen. Ten einde het in beginsel mogelijk te maken, dat het Rijk in die hogere kosten een tege moetkoming verleent, is een spe ciaal artikel in het ontwerp opge nomen. Eén dodeéén gewonde Ernstig auto-ongeluk; oververmoeidheid chauffeur oorzaak? (Van onze correspondent) MEPPEL. Vannacht is op de rijksweg nabij Uffelte een vracht auto tegen een boom gereden. Door de schok schoof een zware vlees machine, die op de vrachtauto stond, door de achterkant van de cabine, tengevolge waarvan een der inzit tenden, H. J. Rozendal uit Ulft, werd doodgedrukt. Een tweede in zittende bekwam een been- in een bekkenfractuur, terwijl de chauf feur. G. J. H. Seegers, uit Doetin- chem, een shock kreeg. He: ongeval is vermoedelijk te wijten -'.an over vermoeidheid van de chauffeur. Laat haar dan eens een lijstje maken van wat zij op één dag doet. U schrikt ervan. Niemand werkt zo hard en zo veel als een huisvrouw. Voor haar geen 8-uren dag. Zij staat het eerste op en zit "s avonds om '10 uur nog met een berg verstelwerk. Als U dat lijstje eenmaal gezien hebt, wilt U Uw vrouw in het goud zetten. Maar misschien ligt Uw kelder toe vallig niet vol goud. Doe dan iets beters. Help haar van dat lang durige verstelwerk af. Geef haar een nieuwe Pfaff-naaimachine. Een schit terende draagbare electrische koffer machine kost niet meer dan f 373.- en U kunt de machine nog op ge makkelijke condities betalen ook. U houdt van Uw vrouw? Laat haar dan niet langer een slavin van de verstelmand blijven. Verlicht de taak, die zij zo vol toewijding doet. Zij verdient het. Zij verdient een échte Pfaff! Pfaff-naaimachines zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de speciale Pfaff- naaimachinehuizen. Mocht het adres U niet bekend zijn, schrijft U dan naar: Pfaff- Naaimachines 's-Hertogenbosch. VWWCW* PFAFF-NAAIMACHINEHUIS Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 213 Tel. K 1800 - 37915 Rotterdam, Hillevliet 61 Dordrecht, Groenmarkt 49 Tel. K 1850 - 5183 Na zwaar debat zorgden mej. Zeelenberg en de heer Scheps voor lichte toespijs DEN HAAG. Had Dr Schouten Vrijdagmiddag niet het woord ge vraagd, dan zou vermoedelijk de motie-v. Rijckevorsel, welke verlangde dat de ontslagregelingen van het Buitengewoon Besluit Arbeidsovereenkomst en van het aanhangige wetsontwerp tot herziening van het ontslagrecht in het Burgerlijk wetboek, tot één sluitend geheel zouden worden ge maakt, zonder verder debat in stemming zijn gekomen. Dat zou beneden de maat geweest zijn. omdat dan de voorsteller niet eens had geantwoord op de formele bezwaren, welke minister Donker daartegen had aange voerd. Iets wat moeilijk anders dan als een bewijs van zwakte had uitge legd kunnen worden. Maar bovendien zou dan onze parlementaire geschie denis van een alleraardigst debatje zijn beroofd. Dr Schouten (A.R.) begon' te verklaren, dat de bedoeling van de motie hem niet helemaal dui delijk was. Is het niet veel effi ciënter om een amendement in te dienen, dat beoogt het omstreden artikel-(1693s B.W.) niet in wer king te doen treden? Mr v Rijckevorsel (K.V.P.) antwoordde, dat als dr Schouten zulk een amendement zou indie nen, hi.j dit graag zou steunen. Zelf zag hij blijkbaar geen kans om er zo gauw een te redigeren. Prof. Oud (V.V.D.) vond er het volgende op: men zou kunnen bepalen, dat het omstreden artikel pas in werking zal treden bij een nadere wet. Dan houdt de Kamer daarbii een vinger in de pan. Prof. Romme (K.V.P.) zag in deze suggestie wel iets. maar, zo betoogde hij. zij maakt de motie niet overbodig. Die nadere wet zal een bepaalde grondslag moeten hebben. En daarvoor zorgt nu die motie! Tenslotte werd de motie-Van Rijckevorsel met 3936 stemmen verworpen. LICHTE TOESPIJS Na dit peperig menu, volgde, zoals mej. Zeelenberg (P. v. d. A.) het uitdrukte, een lichte toespijs. Zij zei dit in een aardig speech je over een ontwerpje. dat een leemte in het echtscheidings recht wil opruimen. Het is n.l. voorgekomen, dat een echtschei ding bii verstek werd uitgespro ken, nadat de man, verzwijgende dat de vrouw in het buitenland vertoefde, slechts had gesteld, dat zij geen bekende woonplaats bin nen het Koninkrijk had.... Het wetsontwerp draagt er nu o.m. zorg voor. dat bij bekende woon plaats van de vrouw (resp. man) in het buitenland, het exploit aan haar of haar raadsman toch zal wor den uitgebracht. Was dit lichte kost. rechtuit vro lijk. werd het met de speech van de heer Scheps (P. v. d. A.) o%Ter de wijziging van de gemeen tegrenzen tussen Rucphen, Hoe ven, Etten en Leur. Uit zijn mond klonk eensklaps een schetterend: „Tsing boem. tsing boem. tsing boem, tralalala Hoeven moet blijven bestaan En het plan moet van de baan Daarom uiten wij onze hartewens Blijf af van Hoevens grens. Het was een lied, waarin be woners vn Hoeven hun bezwaren tegen een streekplan van Gedepu teerde Staten van Brabant onder woorden hadden gebracht, aan gezien dit tot opheffing van hun gemeente zou hebben geleid. De heer Scheps sprak zeer beeldend over die bezwaren en de onthoof ding van de plaatselijke bescherm heilige. Doch in het wetsontwerp was slechts een onderdeel van dit ..grote plan" aan de orde, iets wat dokter Mol (K.V.P.). zelf uit Et- ten, enigszins betreurde, omdat hij vreesde, dat het „grote plan" op de lange baan zou worden gescho ven. Doch tenslotte gaf hij toch evenals de lach-orkanen verwek kende heer Scheps zijn fiat aan de rustig verdedigende minister Beel. DR EMMEN, TERUG UIT VERRE OOSTEN Regering en kerken zouden vertrekkenden betere voorlichting moeten geven (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „Met de regering van het land, waar zij komen, dragen onze regering en de kerken in Nederland een grote verantwoordelijkheid voor het welzün van de emigranten. Men ruag het daar niet als een „im port" en hier niet als een „export van bodies" zien. Er gaan in zekere zin ontwortelden weg. die in de vreemde slechts de vraag ontmoeten wat zij in de maatschappij waard zün; die echter geheel van onder af aan moeten beginnen en slechts wel varen, wanneer zij een vaste wil tot slagen bezitten. Maar regeringen en kerken hebben een taak in sociaal, cultu reel en geestelijk opzicht. Er moet betere en diepgaander voorlichting komen over de situatie van het moment waarop de emigranten in hun nieuwe vaderland komen." Zo sprak tot ons dr E. Emmen. secretaris-ge neraal van de synode der Ned. Herv. Kerk, die zojuist terug is van een reis van enkele maanden door Australië en Nieuw Zeeland. TEGENSLAG BIJ ST PHILIPSLAND ST. PHILIPSLAND. De hulpverlening aan Schouwen- Duiveland heeft een ernstige tegenslag ondervonden, door dat gisteren een groot gat is geslagen in de weg, lopende van Steenbergen over St. Phi- lipsland naar Anna Jacoba en vandaar, via het grote pont- veer, aansluitend op het we gennet van Duiveland. Deze weg lag bij vloed ongeveer 65 cm. onder de waterspiegel doch kwam bij laag water vrijwel droog. De bruikbaarheid berustte vooral op cle betonplaten waarmee hij was ge dekt en die door het water niet wer den aangetast. De tegenslag is ver oorzaakt door een duiker, waar het water door circuleerde en die, als meer duikers in het getroffen gebied, de onderbouw van de weg is gaan ondermijnen. Tenslotte heeft dit ge leid tot het wegslaan van de aarde- baan en breuk van de betonplaten. Er is inmiddels al een gat van acht a negen meter diepte ontstaan en een dijk op enige afstand komt nu in ge vaar. Enige honderden man com mandotroepen uit Roosendaal zijn in allerijl ingezet om de schade te her stellen. Zeventigjarige haalt titel van meester in de rechten AMSTERDAM. De 70-jarige heer P. H. de Koster uit Amsterdam heeft vanmiddag aan de Gemeente- Universiteit de titel meester in de rechten gehaald. De heer De Koster, die geen middelbaar onderwijs heeft genoten, begon op 57-jarige leeftijd aan zijn studie. Toen hij 55 jaar was ging hij, na 40 jaar ambtenaar te zijn geweest, als referendaris bij de PTT met pensioen. Dr Emmen is met het emigranten schip ..Sibajak" in September naar het Verre Oosten vertrokken in op dracht van de synode om te zien wat er voor het geeste lijk welzijn van de emigranten ge daan kan worden. Door besprekin gen met vertegenwoordigers van re gering en kerken alsmede met emi granten is dr Emmen ervan door drongen geraakt, dat emigreren wel een zeer ingrijpende beslissing is in een mensenleven. En zeker, wanneer daar nog de tegenslagen bij komen van geen werk en geen woning. Reeds in het begin der emigratie periode is contact gezocht met de presbijteriaanse kerken die be schouwd worden als onze zusterker ken. Ondanks de hulp van die zijde staan nog vele emigranten en vooral zij, die de taal niet voldoende be heersen. vreemd tegenover het gees telijke leven en de godsdienstoefe ningen daar. Het is daarom vooral in deze overgangstijd nodig, dat Ne derlandse predikanten de mensen ter zijde staan. Niet om er een hervorm de kerk te stichten of als groep apart te staan, maar juist om de mensen te helpen zich ook bij het geestelijk klimaat daar aan te pas sen. Er zijn nu reeds acht hervormde predikanten in Australië en één in Nieuw Zeeland. Het ligt in de bedoe ling van de synode om een weg voor verschillende jonge predikanten daarheen te banen. Dr Emmen heeft over het alge meen bevonden, dat de Nederlanders wel gewaardeerd worden; om hun werkkracht, hun betrouwbaarheid en hun aanpassingsvermogen. Vooral in de landbouw, waar grote mogelijk heden liggen, zijn de Nederlanders welkom. Ook in de industrie zullen velen kunnen worden geplaatst, doch de handel zal moeilijker zijn. omdat daar meer typische gewoonten en landsaard een grote rol spelen. Van het planmatig opvangen der emi granten is echter te weinig sprake. Dr Emmen ontkende, dat men er in een „slechte en perverse wereld" komt. Het is een materialistische we reld. Moreel en cultureel verschilt er veel van wat wij hier gewoon zijn. doch evenals hier hangt ook daar al les van de persoon af. Russische hulp voor Britse slachtoffers LONDEN. Door verschillende Russische organisaties is een bedrag van ongeveer 945.000 gulden geschon ken teil behoeve van de overstro mingsslachtoffers in Engeland. Deze gaatjesblouse en gaatjes- hoed waren te zien op een En gelse Kronings-modeshow. De blouse en de hoed zijn van broderie anglais uit Zwitserland afkomstig. „Miss Prim" heet de combinatie. ROME. Francesco Saverio Nitti, die in twee opeenvolgende regerin gen in 1919 en 1920 premier van Ita lië is geweest en voor en tijdens de eerste wereldoorlog verscheidene mi nisterposten heeft bekleed, is Vrij dagavond in de ouderdom van 84 jaar te Rome overleden. Nitti, die sinds enkele dagen met griep te bed lag. stierf aan een hart aanval. Sedert verscheidene jaren leed hij aan een hartkwaal. De thans overleden staatsman is hoog leraar in de financiële wetenschap aan de universiteit van Napels geweest voor hij in 1904 als liberaal zijn intrede deed in het Italiaanse parlement. Hoewel hij zich in later jaren onafhankelijk noem de. is hij met de linkervleugel van de liberale party altijd nauw verbonden gebleven. Het Italiaanse fascisme, dat hij „een ramp voor het land" noemde, heeft hij verwoed en hardnekkig bestreden, zo wel voor als na 1924. toen hij zijn land verliet om zich in ballingschap te be geven. In de tweede wereldoorlóg depor teerden de Nazi's hem naar Duitsland. In 1945 keerde hij na een ballingschap van meer dan twintig jaar naar Rome terug om daar nogmaals een belang rijke politieke rol te vervullen. In de herfst van 1948 hield hij zijn laatste grote rede in de Italiaanse Senaat. In West-Europa heeft Francesco Nitti zich onder meer grote bekendheid ver worven door zijn boek „Het verval van Europa", waarin hij zich ongeveer in dezelfde tyd dat zulks door de Britse econoom Keynes gedaan werd. op felle wijze tegen de bepalingen van het vre desverdrag van Versailles keerde, dat. naar zijn mening, de strekking had „Europa te balkamseren". De beste tradities van het liberalisme in zün glansperiode, die in hem be lichaamd waren, kwamen in zün latere leven opnieuw tot uiting, toen hü zich geheel aan de problemen der sociale wetgeving wijdde. Hierdoor werd hij een dergenen, die dc stoot gaven tot de sociale verzekering voor arbeiders in Italië. Ir J. Franke nieuwe directeur-generaal voedselvoorziening DEN HAAG. Bij K.B. is ir J. A. P. Franke te Voorburg benoemd tot directeur-generaal van de Voed selvoorziening bij het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening. De heer Franke, tot dusver raadadviseur in algemene dienst, volgt dr ir S. L. Louwes op, die einde Januari overleed en die hij sedert September 1950, waar nodig, verving. P^IJ de cassa zei de vrouw tegen de man: „Laan we nou maar gaan Hij aarzelde met een onwillig ge zicht, de schouders bokkig bewe gend, gelijk iemand die wordt mee- geloodst. ,De andere mensen gaan toch óók weer?" vervolgde ze. ,,'t Verzet je zinnen. Je kunt toch niet aldoor thuis in die krant blijven studeren?" Ze legde geld op het plankje en beval: „Twee stalles op een hoekje En tot hem: ,,'t Is eens wat anders, 't Haalt je er uit." Even later zaten ze naast me. De bioscoop was goed bezet lang zaam keren de stadsmensen tot hun geiooonten terug, vullen de café's, zien een film. Déze was niet zo andersals ze beloofd had: een routine-romance, met de gebruike lijke oogopslagen. De vrouw keek ontspannen naar het doek, met een dom, goedhartig gezicht, of haar iets op de mouw werd gespeld door een colporteur aan de deur, de man draaide nerveus op zijn stoel, ge lijk een lijder aan slapeloosheid die woelt en woelt. Hij was kennelijk een beetje teleurgesteld in zichzelf, omdat hij daar nu al weer zat, net. of er niks gebeurd was. Een goede film zou die vage wroeging gauw hebben genezen, maar déze tweede rangs rol wakkerde de twijfel juist aan. Hij werd nergens „uitgehaald", dat stond wel vast. Het happy end naderde langs ge baande paden. Na veel zwarigheden kregen de sterren op het doek zacht fotografenlicht aan de slapen en zwol, op de achtergrond, romige muziek om te bewijzen dat alles be zig was terecht te komen. De jonge held nam het meisje in de armen en de zaal verrees. Want er is een wereldinstinct voor het naderend slot van een film. In Stockholm, Stadskanaal. Tokio of Sneek komen de afnemers in de toeschouwers ruimte na een consumptie van ne gen en negentig en een half pro cent feilloos in de donkere toe schouwersruimte overeind. Zij bege ven zich, jassen aantrekkend en hoeden op het hoofd plaatsend, rug gelings naar de deur en ledigen, tijdens die terugtrekkende bewe ging. het laatste in de kelk. Alleen de eigenzinnigen, de sterke persoon- lijkheden en de potentiële ingezon- den-stukkenschrijvers blijven bits zitten wachten tot ook het woordje „einde" op het doek is aangeleverd, maar als liet licht ten slotte boven hun formalisme aangloeit, zijn de meeste anderpn nl zowat op straat. Ook het echtpaar begon, toen de bezegelende omhelzing naderde, aan de weg terug. Ik schreed naast hen achterwaarts door het middenpad. Toen we bij de tochtdeuren stonden, was de kus een feit. „Einde", moest er nu komen. Maar de film had een bouwfout: terwijl de helft van het publiek al met één been in de tram naar huis stond, verscheen op het doek plotseling nog een geheel nieuwe figuur, die een epiloog-achtig scènetjes begon te spelen.' ,,'t Is nog niet uit!", zei de vrouw, aangenaam verrast. In de donkere kudde der wegschuifelaars verwek te de onvoorziene toegift grote ver warring. Sommigen keerden op hun schreden, anderen bleven, met op de grond slepende shawls, in het middenpad staan kijken,, maar er waren er ook die, na een kort schokschouderen. dóórliepen, als wilden zij zeggen: „uit of niet uit, ilk weet genoeg." De man voegde zich bij de laatste categorie. Met morele tegenzin had hij de film on dergaan éte toegift was hem nét te veel. „Ga nou maar mee," zei hü bars. „Maar d'r kómp nog wat." sprak de vrouw en ze zeeg welwillend neer op een lege klapstoel. „Ach. jij met je filmsriep de man. „Ik heb genóg Hij liep woedend naast mij de deur uit en de trap af. Op de onderste tree ging hij zitten, met een gezicht vol halsstarrige verach ting. Boven hoorde je de film voort mompelen. Ik talmde bij de deur De doortastende geesten waren al op straat alleen de. man zat daar nog, demonstratief eenzaam, bedroefd en boos. loveklonk het gesmoord uit de trommel. Nu bereikte de muziek een vo lume dat geen twijfel meer liet. De deuren gingen open en de vrouw kwam als eerste op de trap, een traantje wegwissend. „Er was nog een héél stuk." zei ze naief. Ze zag er een beetje zielig uit onder het helle licht. „Kómmie nou nog?", kefte de man, onder aan de trap. „Ik gaan hoorl" En hij liep nijdig de straat op. „Wacht nou effe Jan!", riep ze. Op een sukkeldrafje kwam ze hem na. KRONKEL. Advertentie l.M.) Wij danken de Hr. A. B. te Amsterdam voor de ze inzending. 'n TIP VAN BOOTZ EEN der belangrijkste jonge schrij vers in het Nederlandse taalgebied is de in in 1929 geboren Vlaming Hugo Claus. Op zijn eerste, enthousiast ont vangen roman „De Metsiers" die in België bekroond werd. heeft hü thans „De Hondsdagen" doen volgeen. 'n Strak en fascinerend geschreven boek is het, waarin hij het verhaal vertelt van de jacht, die een jonge man maakt op een verdwenen meisje, dat hem Intrigeert, in weerwil van zijn binding aan een andere vrouw. Heeft de beschrüving van die speurtocht de kwaliteiten van een boeiend detectiveverhaal, het was Claus er hier toch vooral om te doen karakters essentieel neeer te zetten, psy chologische bindingen uit het onbewust tot bewustzijn te brengen, gevoelsinhou. den tot gelding te laten komen in een eenvoudig en krachtig verhaal, waar van de werkelijkheidselementen niet al leen als werkelijkheden, maar ook als symbolen van onbewust leven begrepen kunnen en moeten worden. Deze ver menging beheerste hü knap en hü gaf daarmee aan zün roman een sterke ge ladenheid. zonder dat dit werk cere braal werd. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam 7.90.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1