Opstelling van plan tot afsluiting van zeegaten Minister installeert studiecommissie Koning keert morgen naar Brussel terug Gedupeerden krijgen spoedig 50 pet van schade vergoed Rampenfonds 55 millioen VERRASSING IN BELGIE Dreigende kabinetscrisis of overlast van fotografen Eerste uitgave vergt veertig millioen Uit Rusland een millioen voor Rampenfonds KNVB schorst 3 voetballers Zuid- Westenwind zorgt voor zacht weer op raars Evacueetjes op Soestdijk koninklijk ontvangen HERCULES-TAAK WACHT TECHNICI Verenigd Europa 13e Jaargang, no. 44' Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Zaterdag 21 Februari 1(>3. HEI ROTTERDAMSCH PARGDl Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf rij, OöVerveerd Abonnementsprijs per week 47 et; kwartaal 6,05; losse nummers 10 ct ren van afdammingen, die de daarachter gelegen dijkvakken de nodige bescherming konden bie den. Men beschikt over een grote se rie waarnemingen en metingen van het waterloopkundig laboratorium te Delft, waar een model van het complex benedenrivieren is ge bouwd: maar tot nu toe is het denkbeeld om ook de afdammin gen tussen Goeree en Schouwen DEN HAAG. Nederland staat voor de keuze, óf een dijk- lengle, van meer dan duizend kilometer met tenminste een me ter te verhogen in sommige gebieden een bezwaarlijk uit voerbare taak óf enkele zeegaten af te sluiten op zodanige wijze, dat de kustlijn, die door stormvloeden wordt bedreigd, aanzienlijk wordt verkort. Aldus minister Algera in de rede, waarmee hij hedenochtend de commissie van deskundigen, in gesteld voor het bestuderen van de technische voorzieningen ten behoeve van de door de stormvloed van 31 Januari geteis terde gebieden, heeft geïnstalleerd. Deze ramp drukt ons allen zwaar, zeide de bewindsman, en wij zullen moeten doen wat menselijkerwijs mogelijk is om een herhaling te voorkomen. De minister merkte op. dat de commissie zal kunnen voortbou wen op eerdere studies van de Rijkswaterstaat. Reeds sedert meer dan vijftien jaar is gewerkt aan de voorbereiding en voor een deel ook al aan de uitvoering van plan nen. die voor een belangrijk deel betrekking hebben op het gebied, waarvoor nu de speciale aandacht is gevraagd. Deze plannen hebben betrekking op twee punten: ten eerste het watervrij maken van gebieden, die bij enigszins hoge vloeden nog geregeld onderlopen, alsmede de vergroting van de vei ligheid van de binnen de grote waterkeringen gelegen gebieden cn ten tweede de beveiliging van het land tegen verzilting. In zijn rede gewaagde de minis ter van de resultaten van het werk der zogenaamde Stormvloed commissie, onder leiding van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland. Rekening houdend met dc geologi sche bodemdaling en de ten op zichte van de rivieren tot stand te brengen ingrijpende waterstaats werken heeft deze commissie ge tracht de zogenaamde randvoor waarden te bepalen voor het jaar 2000. daarbij uitgaande van waterstanden gelijk die met een kans van ongeveer 20 pet. per eeuw zullen voorkomen. Voor Hoek van Holland kwam deze commissie daarbii tot een cijfer, dal schommelde tussen 4 en 4.05 meter boven N.A.P. Hue ernstig dit is. kan blijken uit het feit. dat bij de jongste stormvloed het wa ter daar waarschijnlijk tot plus 3.85 meter is gestegen. Ook voor meer binnenwaarts gelegen plaat sen is op dezelfde wijze de theo retische stormvloedhoogte voor 't jaar 2000 vastgesteld: het resultaat was zodanig, dat over aanzienlijke lengten dijkverhogingen zouden moeten worden aangebracht, tenzij men zou overgaan tot het uitvoc- DEN HAAG. Het totaal van het Nationaal Rampen fonds was Vrijdagavond tot 55 millioen gulden gestegen. Er was in één dag weer twee millioen bijgekomen.- en van de Oosterschelde te be studeren, niet in de beschouwingen betrokken. Weliswaar zag men aan een dergelijk plan verschillende aantrekkelijke kanten, doch men oordeelde de daaraan verbonden moeilijkheden zo groot, dat men er de voorkeur aan gaf eerst an dere afsluitingen van minder gro te afmetingen tot stand te bren gen. alvorens zich aan dit inder daad wel uiterst ingewikkelde probleem te wagen. Intussen had de minister in November opdracht gegeven om ook dit onderdeel in nadere beschouwing te nemen; en de watersnood van het begin van deze maand heeft wel een tragi sche stimulans gevormd om er nog meer spoed achter te zetten. De afsluiting van het Haring vliet. van de zeearm tussen Goeree en Schouwen en van de Ooster schelde, eventueel gecombineerd (Zie verder pag. 3) Vierjarig jongetje onder sneltrein gedood (Van onze correspondent) ROERMOND. Vrijdagmiddag is onder c»c gemeente Maasniel de vier jarige Leo Janssen onder een snel trein geraakt en onmiddellijk ge dood. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Hoewel enkele dagen geleden de eerste minister mee deelde, dat koning Boudewijn voor herstel van zün gezondheid nog min stens enkele weken en waarschijnlijk zelfs een maand in Zuid-Frankrijk zou moeten blijven, werd gisteren tot ieders verbazing uit Antibes gemeld, dat de koning Zondagavond vandaar per trein naar Brussel zal vertrekken. Koning Leopold III en dc prinses van Rethy zullen tegelijk met hem terugkeren. Gisteren arriveerde reeds uit An- lijke familie bij de openingsplcch- tibes de jongere broer van de ko- tici.eid zou zijn van een expositie, die ning. prins Albert, ten einde vandaag als een manifestatie van de vriend- de opening van een tentoonstelling schappelijke betrekkingen tussen En- te kunnen bijwonen, die de titel geland en België is opgezet, draagt ..Koningin Victoria. Koning Geen enkele officiële mededeling Leopold I en hun tijd" Van regc- is tot nu tuo te Brussel over deze ingszijde was dc wens uitgedrukt, onverwachte terugkeer gedaan. Het dat toch zeker één lid van de konink- DEN HAAG. Vanmorgen heeft de directeur van het Nationaal Ram penfonds, de heer P. Alons, bekend gemaakt, dat binnenkort zal worden overgegaan tot het verstrekken van een eerste uitkering van 50 pet van de geleden schade aan door de watersnood getroffen gezinnen, voorzover deze schade is berekend volgens een gespecificeerde lijst van huisraadartikelen, die is opgesteld voor gezinnen van verschillende samenstelling. DEN HAAG. De Centrale Raad van de Vakverenigingen in Rusland heeft besloten aan het Nationale Rampenfonds .t 500.000 te zenden. De Centrale Raad van Coöperatieve Instelling in Rusland schonk 250.000 en de Anti-Fascistische Vereniging van Sowjetvrouwen 100.000. Voorts deelde Vrijdag de Sowjet- ambassade mede. dat het executieve i jing verdient om de geleden schade muziek en sportverenigingen etc. Het comité van het Russische Rode in persoonlijke sfeer in geld te ver- zal van de verder aan het fonds toe- Kruis en de Rode Halve Maan aan goeden, daar dit de getroffenen in vloeiende middelen afhangen in hoe- het Rode Kruis in Nederland .slaat stelt, om de persoonlijke smaak verre het fonds haar taak in dit op- 150.000 zal doen toekomen. Het ge- bij de wederinrichting van hun wo- i zicht zal kunnen volbrengen zamenlijke bedrag der hulpverle- ningen tot zijn recht te doen komen 1 De schade-aanmeldingen moeten ning door Rusland bedraagt dus Vclgens een ruwe raming zal deze geschieden bij de rampschade-bu- één millioen gulden. i eerste uitkering van 50 pet. reeds een reaux. die overal in de noodgebieden I laten verstrekken aan de gedupeer- I den, die in hoofdzaak bestaan uit dc i geschonken kleding, eventueel aan gevuld met nieuw gekocht goed. Overigens beperkt de hulp in de persoonlijke sfeer, die het Rampen fonds is toebedeeld, zich niet tot de geleden huisraadscha.de alleen: ook de verzorging van weduwen en we zen verdient aandacht en hel hei-stel I van het gemeenschapsleven als Het Rampenfonds heeft gemeend. buurthuizen, kleuterscholen, jeugd- dat het over het algemeen aanbeve- zorg medisch-sociale instellingen. mogelijk, dat gezien de wankele positie van de regering-Van Houtte, die in eigen kring op grote tegen stand stuit voor haar belastingplan nen. een verder verblijf buitenslands van de koning wel zeer ongewenst werd geacht. Het heet ook. dat de koninklijke familie zich te zeer ach tervolgd achtte door de pers en de fotografen om aan de Rivièra nog langer van het vacantieverblijf te kunnen genieten. Wat zeker niemand in België meer weet is, hoe nu eigenlijk de gezond heidstoestand is van {ie koning, van wie de ene dag wordt gezegd, dat hij volstrekte bedrust moet hebben en nog niet eens tijdschriften mag door kijken. die de andere dag toeschou wer bij een golfpartij van zijn vader is, voor wie het funest wordt ge noemd als hij te snel naar het gure Noorden zou terugkeren en die kort daarna in staat blijkt tot een lange en vermoeiende treinreis. Overtreding van dc amateursbepalingen (Van onze correspondent) HEERLEN. Zaterdag. De KNVB heeft wederom enkele spelers ge schorst wegens hel overtreden der amatearsbepalingen, zulks met in gang van 19 Februari. De geschorste spelers zijn o.a. Rixoort. dc keeper van Sittardia. die voor zes maanden geschorst werd. verder Doolhof van uitgave betekenen van rond veertig zuilen worden gevestigd. Reeds een t RFC uit Rotterdam voor een jaar en millioen gulden, zodat het Rampen fonds. dat thans over een bedrag van 55.200.0000 beschikt, verminderd met plm. 3 millioen aan reeds ge dane uitgaven, nog niet over vol- i doende middelen kan beschikken om een volgende uitkering van eenzelf de bedrag te garanderen. Intussen is het niet de bedoeling, aldus de heer Alons. om de ter be schikking staande goederen in natu- ra geheel onbenut te laten. In ver- Zaken, J. W Beven De chèque ver- band met de grote hoeveelheden tex- tegenwoordigde het bedrag, dat in tiel-goedcren heeft men besloten om men weigerden heeft Vrijdagavond Frankrijk voor de slachtoffers van bel Rode Ki uis. dat in dit verband i een vrachtauto uit Lieshout de spoor de Nederlandse watersnoodramp in- optreedt als hulporganisatie van het - gezameld werd Rampenfonds, textiel-pakketten te Fransen schenken 20 millioen francs PARIJS. De Franse minister j van Buitenlandse Zaken. Bidault. heeft Vrijdag tijdens een lunch een chèque ter grootte van 20.000.000 francs overhandigd aan de Neder landse minister van Buitenlandse eek na de aanmelding zal over het algemeen tot uitkering van de eer- ste vergoeding kunnen worden over- j gegaan i Trein ramde vrachtauto; chauffeur had tijdig wagen kunnen verlaten (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Doordat de rem- DE BILT Hei K.N.M.l. deelt mede: Een krachtig hoyedrukgebied strekt zich uit ran liet zeegebied ten oosten van de Azoren lot aan de Balkan Een centrum liyt bij de Alpen, waar vanmoryen de baro meters waren opgelopen tol boren 1030 m b. Op de oceaan is de depressie- activiteit vrij groot. Een belangrijke storing trok vanmorgen in diepte toenemend over het noorden van Schotland, waardoor op de Noord zee de luchtdrukverschillen nog de lucht zal terugdringen, toenamen en de krachtige Zuid _.elijke luchtstr land aangevoerde lucht heeft een voor de tijd van het jaar hoge tempe ratuur en is bovendien vrij vochtig, waardoor een laag wolkendek zich vooral over het noorden van het land uitstrekt. Een koufront over de Britse eilanden, dat samenhangt met de storing bij Schotland, begrenst deze I vangen. warme zuidv\ estelijke luchtstroming. Aan de achterzijde van het kou front bevindt zich koude lucht af komstig van het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. Dit front verplaatst zich welis waar in de richting van ons land maar zal ons toch niet kunnen be reiken. omdat een nieuwe storing, die nu nog in het zeegebied ten noorden van dc Azoren ligt. ervoor zal zorgen, dat de zuidwestelijke luchtstroming in onze omgeving weer terrein zal winnen en de kou- wegbomen en de overweg aan de Ton gerensestraat geramd. De auto kwam op de overweg tot stilstand en werd even later door een uit Maasti-icht komende electrische trein totaal ver nield. De chauffeur had zich tijdig in veiligheid weten te stellen. Door het ongeval ondervond de treinloop EindhovenWeert een uur vertra ging. Benningshof van Sparta voor drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar. Deze spelers zijn enkele jaren ge leden van Rotterdam naar Heerlen verhuisd, waar zij gespeeld hebben voor de S.V. Heerlen. De penning meester van deze vereniging heeft terecht gestaan wegens verduistering van een bedrag van ruim f 11.000. uie de kas van de Gemeentelijke Volkscredietbank, waar hij als amb tenaar werkzaam was. De betrokken spelers zouden gelden hebben ontvangen. De schorsing van Rixoort heeft in Limburg grote ver ontwaardiging gewekt, ten eerste omdat men zo laat termen aanwezig heeft geacht om in te grijpen en ver volgens omdat de vereniging Sittar dia hierdoor midden in het seizoen ernstig gedupeerd wordt. Er gaan ge ruchten dat Rixoort volgend jaar zal spelen voor Alemannia te Aken. dat uitkomt in de Oberliga West van de Duitse voetbalbond. /estelijke luchtstroming ook in ons' i ■- ,n -il* and nog aanwakkerde. De hierbij lil illdoiiesie 4 72 llllllioen rupiah voor Rampen fonds DJAKARTA Op de hoofdreke ning van het Centraal Comité Wa tersnood Nederland te Djakarta was Donderdag éys millioen rupiah ont- Weinig verandering Weersverwachting geldig van Zaterdag avond tot Zondag avond: Veel bewolking met in hei Noorden van het land tijdelijk wat motregen, maar in het Zuiden enkele opkla ringen. Matige tot krachtige Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. 22 Febr., zon od 7.42 uur. onder 18.06 uur: maan op 11.20 uur: onder 4.32 uur. 23 Febr.. zon op 7 40 uur; onder 18.08 uur: maan op 12.21 uur: onder 5.22 uur. Max.temp Neers* Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Helsinki Sneeuw Z.O. 4 - 5 C 0.1 mm Oslo Zw. bew. N.O. 2 -0 1 Kopenhagen Regen Z.W. 10 4 0.5 Londen Geli bew. Z.W.6 9 0 Amsterdam Geh. bew. Z.W. 14 7 0 Brussel Half bew. Z W 8 0 Parits On bew. Z.O. 3 1 0 Bordeaux Mist Windstil 3 0 Nice Onbew. N.W. 3 4 0 Warschau Motregen W 10 3 1 Berlijn Geli bew. W 6 6 0.3 Frankfort Zw. bew. Z.W.6 4 0.1 München Zw bew. Wind Z.W. 4 0 0,1 ZUrlch Mist 0 Wenen Zw. bew. Windstil 4 0 Op het paleis Soesldijic werd Vrijdag een vijf tigtal in Baarnen Soesldijk geëva cueerde kinderen uit. het rampge bied een feestmid dag aangeboden. BOVEN: Koningin Juliana deelde zelf versnaperingen rond en sprak hartelijke woor den met de eva- cueeljes. MIDDEN: De jong ste telg van het koninklijk gezin, prinses Marijke, amuseerde zich best. Samen met een klein evacu- eelje blies zij om hel hardst. Met haar feesimuts op hield Marijke rechtshaar con currente angstval lig in de gaten. ONDER: Ook prin ses Beatrix was behulpzaam bij het ronddelen van li monade en versna peringen. Feest met toeters, mutsen en poppenkast, koningin en prinsesjes tracteerden SOESTDIJK. Voor Huits van der Berg uit Ooltgcnsplaat en 50 andere kinderen tussen 5 en 7 jaar van Goeree Ovcrjlakkec en Schou- wen-Duiveland was her Vrijdag een grote dag. Z:j zijn op het paleis Soestdijl: geweest en hebben daar een poppenkaslverroning gezien, te zamen met de Koningin en de vier prinsessen. Om kwart voor vijf arriveerde voor het paleis een grote bus met de kinderen, die met hun ouders geëvacueerd zijn naar Baarn en Soest. Allen op hun Paasbest, de meisjes met strikken in het haar, de jongens met nrnnjespeldjes op hun jasjes. Allerminst geïmponeerd holden ze naar binnen, naar de poppenkast, want daar ging het tenslotte om. Prinses Margriet rende heen en zogen kindermonden de limonade weer tussen het filmzaaltje waar door de rietjes De Koningin en de poppenkast stond en de deur, de oudste drie prinsessen gingen waardoor het rumoerige gezel- rond met koekjes schap binnen kwam. De kleinste j De voorstelling ging door en nog nam ze zelf aan de hand en leid- i kauwend op snoepjes zetten de de ze naar binnen, langs de grote kleintjes zich vol aandacht tot het tafel met limonade en koekjes die bekijken en beluisteren van het uiteraard de volle belangstelling tweede deel van het programma, had. Het zaaltje was versierd met Om zeven uur stond de bus weer papieren slingers en gonsde direct voor en een blijde schare kinde van de kinderstemmetjes i ren reed. nog nagenietend van de- beste maatjes was met haar buur- vm~en meisje Hans van der Berg ging ..De poppenkastvertomng op het stoer achteraan zitten met een paleis", dat is iets waar ze nog lang over zullen praten, misschien nog wel als ze straks weer met vriendjes en vriendinnetjes in hun eigen dorpjes en stadjes op de eilanden spelen Dan heeft Hans' vader de dijk weer dicht en staat de benzinepomp in Ooltgensplaat weer droog. Jonger, vindt jampot met 123 gouden tientjes en vijfjes vriendje. Hij behoorde tot de grootsten en stak dit in zijn com mentaar niet onder stoelen of ban ken. „Mijn vadei werkt aan de dijk", zei Hans, ..hij heeft hem al bijna dicht Morgen komt hij naar ons toe en dat vind ik fijn" En toen de Koningin even later met een koekje bii hem kwam voegde hij er nog deskundic aan toe- ..de benzinepomp staat ook onder wa ter". Muisstil werd het toen mevrouw Testas uit Blarieum haar inleiding tot de voorstelling begon. Van terzijde overzag de Konin- ENSCHEDE. - A'rijdagmo n gin glimlachend de schare en op Vond een 16-jarige jongen bij hal de voorste rii was Mariike een en graven van een kuil een jampotje, al aandacht. In de pauze begon dat gevuld was met 118 gouden de pret eerst goed Tnen werden er papieren fluitjes en mutsen ge deeld en het zaaltje geleek een bonte miniatuurkermis. Oorverdo vend knerpten de fluitjes, gretig tientjes en vijf gouden vijfjes. De mogelijkheid bestaat, dat deze goud stukken werden begraven door eert Joodse familie, die naast de meu belzaak heeft gewoond. ZEER opzienbarend was indertijd het plotselinge ontslag van Paul Henri Spaak als voorzitter van het Straatsburgse parlement. Toch was het geen onverstandig ont slag. Uitnemend strateeg als de Bel gische staatsman is, had hij wel be rekend, dat de schok van zijn altre den meer ten goede van een verenigd Europa zou uitwerken dan welke redevoering en welke resolutie ook. Ei viel veel te winnen en weinig te verliezen. Spaak wist het: waar de victorie van het verenigd Europa ook zou beginnen, niet te Straatsburg. Het was wel prettig, daar gezichten te zien uit zo veel Europese landen, doch men komt nu eenmaal niet verder met onwilligheid en spraakverwarring. Het waren vooral de Britten en de Zweden over wie Spaak zich ergerde; zo beleefd afwijzend en zo hooghar tig vrijblijvend. Men was wel West- Europeanen onder elkaar, maar toch was de Raad van Europa evenzeer te vroeg geboren als de organisatie der V.N.; een mijlpaal, veel verder dan de weg was gevorderd. Het verenigd Europa komt er wel; echter op een andere wijze dan via het machteloze en in zichzelf verdeel de Straatsburgse parlement. De Ko len- en Staalgemeenschap is nu be gonnen te functionneren. Zij omvat minder landen dan de Raad van Europa, maar is iets wezenlijks, iets tastbaars. Deze organisatie heeft een statuut, organen, bevoegdheden. Haar parlement zal niet theoretiseren maar practisch werk doen. De ontwikke ling tekent zich nog duidelijker af, wanneer wordt bedacht dat ditzelfde parlement eerlang ook zal fungeren ais dat, bedoeld in de Europese De fensiegemeenschap. Zes landen zijn betrokken bij dc Europese samen werking; het hadden er eigenlijk meer moeten zijn. doch men kan beter klein beginnen dan helemaal niet Overigens zal dit kleine Europa een inwonertal hebben, even groot als dat van de V.S., cn kunnen beschik ken over een zeer machtig industrieel apparaat. HET is nog maar de aanvang. Volgende week komen te Rome de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes lauden bijeen om de verdere plannen te bespreken. Moeilijkheden zijn er genoeg, aan tegenstand ontbreekt het niet; maar de stroom vloeit eenmaal, de bewe ging is op gang. Wij gewaagden van het gemeenschappelijk parlement voor Kolen en Staal en voor Defen sie; maar wie weet komt er in de plaats van dat lichaam een heus Europees parlement. Er is een ont werp voor een Europese grondwet uitgewerkt, waarover de ministers zich kunnen beraden: twee Kamers met verkiezingen in de aangesloten landen. Een tweede belangrijke punt is het stoutmoedige Nederlandse voorstel tot aangaan van een tariefunie tussen de aangesloten landen. Geen in- en uitvoerrechten meer en geen contin genten, het lijkt liuast te mooi om waar te zijn; en men doet wel ver standig op dit punt zijn verwachtin gen meteen niet al te hoog te span nen. De gevolgen zijn daarvoor tc vér strekkend; niet alleen door het ver vallen der bescherming van de natio nale economieën, maar ook als gevolg van het verloren gaan van belang rijke inkomstenbronnen voor de rege ringen. Toch moet het die kant uit; en het zou kunnen zijn. dat men het eens werd althans over een aantal voorbereidende maatregelen. Ook enige hachelijke vraagstukken zullen ter sprake komen: de be palingen, waarmee Frankrijk de verdragen inzake de Defensiegemeen schap wenst te zien aangevuld en die de Duitse regering onaanvaardbaar acht, alsmede de toekomst van het Saargcbicd. Wat dit laatste punt be treft. de uitslag van de verkiezingen in het Saarland heeft de zaak wel iets vergemakkelijkt; overigens zal Frank rijk in beide aangelegenheden de no dige tact en soepelheid aan de dag moeten leggen. Laat ons hopen, dat de internatio nale sfeer van de Eeuwige Stad en de ten opzichte van een verenigd Europa zo gunstige gezindheid «an de Itali aanse regering er toe zullen bijdragen, dat de ministers een forse stap voor waarts zetten op de goede en trou wens enig mogelijke weg. Twee tankschepen in aanvaring SCHEVEMNGEN - Twee tank schepen. de Britse „Daphnella" (8078 brt) en de Franse „Pilote Garnler" 6978 brt) zijn 'n de nacht van Vrijdag op Zaterdag in het Kanaal met elkaar in aanvaring gekomen Beide vroegen om onmid dellijke hulp De reddingboot van Dungeness koos zee. om hulp te verlenen. Tot de schepen die hulp aanbo den. behoorde het Nederlandse ss ..Grote Beer" dat met 760 passa giers up weg was naat Southamp ton liet aanbod van de Grote Beer'' werd echter afgeslagen: bei de tankschepen seinden dat er geen hulp meer nodig was.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1