Min. DONKER haalt benauwde ©verwinning in Tweede kamer UthoqR&fische kunst Radioprogramma gntge needs de) Motie keldert door vergissingen Griep DAMP in het kort Anton Touseul duikt op Noordersas is zwakke plek Vermist schip nog niet gevonden Aart. van Dobbenburgh over Te koop gevraagd: Te koop aangeboden: Diversen: FRIESE KOERIER Zaterdag 21 Februari 1953 (Van onze parlementaire medewerker) HET zag er Vrijdagmiddag naar uit, dat de Kamer zonder nadere discussie zou gaan stemmen over de motie-Van Rijckevorssel (KVP) en zulks ondanks het feit, dat minister Donker de dag te voren in zijn .laatste woord" duidelijk had aangetoond, dat die motie technisch onuitvoerbaar was niet alleen, maar tevens omdat hij ernstige bezwaren had tegen het uitlichten van de belangrijkste bepaling der nieuwe wet op het ontslagrecht. Op het allerlaatste moment de griffier zou reeds beginnen met het aflezen van de namen voor de stemming vroeg de heer Schouten (AR) nog het woord. De voorzitter had de beraadslagingen reeds gesloten, doch nu stelde hij voor de discussie te heropenen, welk voorstel de Kamer accepteerde. Er is toen nog meer dan een uur over het voor en tegen van de motie geredekaveld. Het ging daarbij vreemd toe. Hoe vreemd, dat kan uit het hierna volgende relaas blijken. Het allervreemdste was echter wel de eindstemming over de motie. Wanneer mr Van ^Rijckevorssel nu eens niet vergeten had de presentielijst te tekenen en wanneer ds Zandt niet boos was geworden op zijn verkeerd stem- meade fractiegenoot Van Dis en niet de deur was uitgewandeld, dan zou de motie zijn aangenomen en had mr Donker een nederlaag ge leden. Nu won hij het pleit, zij het dan ook, dat hij amper met de hakken over de sloot kwam. dienen van een dergelijk amendement van mr Van Rijckevorssel, van prof. Romme, van mr Oud of van dr Schou ten.... Die hadden nu immers de kans van de dag, gezien de stemmenverhou ding bij de stemming over de motie. Maarhet amendement kwam niet. Ondertussen werd met kwistige hand een exemplaar van de „R.K. Werkge ver'' in de vergaderzaal rondgedeeld, waarin een artikel was opgenomen, waarin betoogd werd. dat het B.B.A. als een voogdij voor de werkgevers onaanvaardbaar is. Daar kwam dus de aap uit de mouw! De heren Stapelkamp en Van Baal (A.R.) hadden geweigerd om in dit schuitje plaats te nemen, evenals de grote meerderheid van de C.H.-fractie. De opzet is niet gelukt: het B.B.A. zal zijn beschermende functie voor de de werknemers blijven uitoefenen. Het was op het nippertje. Als de Eer ste Kamer het ontwerp niet verwerpt, dan zal de combinatie van twee rege lingen heilzaam kunnen werken voor de rechtszekerheid in ons bedrijfsleven. Nadat nog een serie hamerstukken door de Kamer was besproken en aan genomen, werd de vergadering gesloten. „Ho, ho". zei prof. Romme, die deze beschuldiging blijkbaar niet over zijn kant wilde laten gaan, „die opvatting mag men hier niet te berde brengen, want dat is de strekking van deze mo tie helemaal niet." Iedereen begreep, dat als het die kant zou uitgaan, het gevaar voor de eenheid in de K.V.P.-fractie zeer drei gend zou worden. Want dan zou t e duidelijk blijken, wat do werkelijke be doelingen van het conservatieve lid der K.V.P.-fractie, mr Van Rijckevorsel, „Wat wilt u nu eigenlijk?" Zoals gezegd, heropende dr Schou ten het debat. Hij begon maar meteen te vragen aan de voorsteller van de motie„Meneer Van Rijckevorssel, wat wilt U nu precies?" De minister heeft, aldus dr Schouten, wel laten merken, dat het nog de vraag is of hij de motie kan en wil ten uitvoer leggen. Daarom wilde de A.R.-fractieleider deze zaak anders tracteren. Uitdruk kelijk stelde hij vast het eens te zijn met de strekking van de motie, die de afschaffing van het Buitengew. Besl. Arbeidsverhoudingen (B.B.A.) wil en aanpassing ervan in het wetsontwerp voorstaat. Maar juist daarom wenste spr. de Kamer een amendement te la ten aannemen, waardoor de regering gedwongen zou worden te doen, wat nu in de motie alleen maar verlangd wordt. De heer Van Rijckevorssel kaatste de bal netjes terug door op te mer ken: „Het is erg moeilijk om zo'n amendement in technisch uitvoerbare vorm op te stellen, maar als de heer Schouten dat zou kunnen doen, dan graag." Spr. zou deze poging van har te gaarne ondersteunen. „Nee," zéi de heer Schouten ontwij kend, „dat is mijn bedoeling nu net niet, want dat zou „de loyale concur rentie zijn".... De heer Oud (v.v.d.) maakte de zaak nog een beetje moeilijker voor de heer Schouten door op te merken, dat dr Schouten nu vooral voor de motie moest stemmen. Wordt de motie dan aanvaard, dan kan de minister later weer bij de Kamer komen, bijv. met een nota van wijziging van het ontwerp. In nader overleg met de Kamer kan dan een wettelijke rege ling tot stand worden gebracht, waar door het met de motie beoogde doel wordt bereikt. Mr Donker: Ik ontraad de motie ernstig! En toen kwam de minister weer aan het woord. Hij begon met te zeg gen, dat hij de motie ernstig moest ontraden, omdat deze technisch beslist niet feilloos was en dus bij de uitvoe ring er van ernstige moeilijkheden zou veroorzaken. Daarnaast achtte de minister de bij voortduring geuite wens om tot één wettelijke regeling te komen, niet gerechtvaardigd. Men heeft bezwaar tegen het naast elkaar werken van deze wet en een besluit, dat zich met dezelfde kwesties bezig houdt. Ik heb reeds gezegd, dat ik die bezwaren - hoewel formeel juridisch enkele waarde hebbend - in feite niet zie. Integendeel, ik acht voor deze over gangstoestand juist het naast elkaar werken van deze beide een groot voordeel." Waarmee de minister blijk baar bedoelde te zeggen, dat het BBA voorlopig nog een wat sneller en effectiever beschermingsmogelijkheid biedt voor de werknemers, in zoverre het grootste deel van de ontslaggeval- len nu sneller wordt afgewerkt. En weer begon toen de heer Schou ten, die nu van mr Van Rijckevorssel precies wilde weten of de bedoeling van de motie was het BBA af te schaffen. Wat de heer Van Rijckevors sel hierop min of heer toegaf, al druk te hij zich ook nu weer heel erg vaag uit. Nadat toen mr Oud nog een duit in het zakje had gedaan, mengde zich ook de fractieleider van de P.v.d-A. in het debat. Hij zag de strekking van de motie aldus, dat men de hoofdzaak van.de wet, het begrip „kennelijk on redelijk ontslag" - hetgeen een enor me morele winst voor onze arbeids verhoudingen betekent - voorlopig buiten werking wil stellen. Geen amendement Tenslotte kregen we toen de artikels- gewijze behandeling. Een serie amen dementen van de heer Reuter (C.P.N.) werd verworpen. Het amendement van mej. -mr Tendeloo (Arb.) inzake doorbe taling van loon bij de procedure over herplaatsing na ontslag werd door de minister overgenomen. Een technische wijziging van mr Van Rijckevorssel eveneens, nadat de minis ter hem onder de neus had gewreven, dat mr Van Rijckevorssel er eigenlijk ook voor had moeten zorgen, dat op andere onderdelen van de wet deze wijziging had moeten worden voorbe reid. Aldus kreeg de wel wat hard van stapel lopende nieuwe afgevaardigde van de K.V.P. een lichte tik op de vin gers. Grote spanning was er weer toen de voorzitter Art. 10 van de wet in be spreking gaf. Hierbij bestond de moge lijkheid om bU amendement alsnog .Je gedachte van de verworpen motie in het wetsontwerp onder te brengen. Er spanning gewacht op het In- met deze motie nu eigenlijk waren. Minister Donker versierde de zaak nog een beetje: „Men zegt bij de K.V.P. dat door dit debat de strekking van de motie veel duidelijker is geworden. Het zal wel aan mij liggen, maar ik kan er nu helemaal geen touw meer aan -vast knopen. Ik ontraad die motie nogmaals ten sterkste." Stemming met incidenten En toen kwam dan eindelijk de stem ming, De K.V.P.-fractie was gesloten voor de motie, zelfs de arbeidersverte genwoordigers in deze fractie volgsk-n eensgezind de strategie van mr Van Rijckevorsel tegen het voortbestaan van het B.B.A. Anders was het met de anli- revolutionnaire en de chr. historische fracties. Van de eerste stemden de heren Schouten, Fokkema, Verkerk, Van den Heuvel, Van Eijsden en Van der Zaal voor, maar Stapelkamp (lei-, der van het Chr. Nat. Vakverbond) en Van Baal stemden tegen. Bij de chr. historische leden lag de verhouding omgekeerd: de heren Tila- nus, Krol, De Ruiter, Van de Wetering, Kikkert, Beernink en jkvr. Van Stoet wegen stemden tegen, de heer Van dei- Fel tz daarentegen voor. De liberale fractie stemde in haar geheel voor en de P.v.d.A. geheel tegen, evenals de C.P.N. doch van hen waren slechts twee leden aanwezig ondanks het grote belang, dat de arbeiders bij deze zaak hebben en ondanks het feit, dat de communisten zelf enkele amendemen ten hadden ingediend, die nu met slechts twee stemmen voor werden verworpen. Grote hilariteit veroorzaakte dc Staatk. Ger. fractie. De heer Van Dis stemde by vergissing (mogelijk uit ge woonte) tegen, waarop ds Zandt, de fractieleider, met een boos gezicht op stond en haastig wegliep, blijkbaar om niet het risico te lopen ook tegen te stemmen of tot een verdeelde stem ming in zjjn fractie te komen. Nog meer gelach veroorzaakte hf. feit, dat de grote .voorvechter voor deze motie, mr Van Rijckevorsel, niet afgeroepen werd. Toen de stemming was afgelopen rende hij plotseling van zijn bankje naar de plaats, waar de presentielijst ligt, die elk lid gete kend moet hebben om aan een stem ming mee te kunnen doen. Maar hij was te laat. Hij had vergelen de lijst t.- tekenen en mocht dus niet over zijn eigen motie stemmen Dc uitslag was nu, dat dc motie werd verworpen met 39 tegen 36 stemmen. Hadden de hierboven genoemde ver gissingen niet plaats gehad, dan zou dus de motie zijn aangenomen. Of mi nister Donker ook geboft heeft. minimin! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ontvangen giften Vrijdag 20 Februari 1953 Aan ons kantoor werd afgedragen door: Buurtver. „V.O.G." te Heeren veen f 75, Op onze giro-i-ekening ontvingen wij "van: leerlingen Ambachtsschool te Jubbega-Schurega f 71,90. iiiiimiimM^ (Advertentie) (Adver! bevordert mede een snelle genezing Koningin Juliana bracht Vrijdag middag een bezoek aan de Vereniging het Goois Scheppend Ambacht te Hil versum, waar men een verkooptentoon stelling hield ten bate van het Natio naal Rampenfonds. Alle leden van de vereniging stonden onlangs belangeloos hun werken voor deze verkooptentoon stelling af. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde Vrijdagmorgen twee Am sterdammers wegens handel in valse dollarbiljetten tot twee en drie jaar ge vangenisstraf. Volgens een mededeling van de West-Duitse regering hebben Oost- en West-Duitse autoriteiten een internatio nale handelsovereenkomst voor de uit wisseling van goederen ter waarde van 680 millioen gulden gesloten. De over eenkomst is reeds in werking getreden. Te Bergen aan Zee is Vrijdagmor gen een kustvaarder uit Groningen, de Barracuda, op het strand gelopen. Men verwacht, dat het schip bij hoog water vlot zal kunnen worden getrokken. In de Amerikaanse staten Colora do en Wyoming heeft een zware sneeuw storm gewoed. Vele automobilisten zijn gestrand. (A.F.P.) Op de lijn Brienz—Interlaken is een trein op een lawine ingereden. 13 reizigers zijn gewond. (Reuter) De 31e R.A.I.-tentoonstelling, die van 27 Febr. tot 8 Maart te Amster dam wordt gehouden, zal officieel door minister Algera worden geopend op Vrijdagmiddag 27 Febr. (A.N.P.) In de nacht van Donderdag op Vrij dag zijn in hotel Victorie te Alkmaar de eetzaal en de vergaderzaal geheel uitgebrand. Door snel ingrijpen kon er ger worden voorkomen. (A.N.P.) De Amerikaanse minister van landbouw heeft de boeren beperking van de katoenproductie gevraagd. Hy stelde voor de aanplant met 18 pet. te verminderen. Anders zal er toch te veel katoen komen, en dat is niet in het be lang van de boeren. (Reuter) Meer dan 20.000 Amerikaanse soldaten, matrozen en personeel van dc luchtmacht zullen dit voorjaar deelne men aan de proef met atoombommen die men zal nemen in Nevada. De K.L.M. vervoerde in 1952 517.075 passagiers en vloog in 134.338 vlieguren 44.657.000 kilometer. In Utrecht is een middelbare ambtenaar der belastingen aangehouden, die ervan verdacht wordt, dat hij ern stige fraude heeft gepleegd. Hij zou valse terugbetalingsbevelen hebben uit geschreven en die zelf hebben gebruikt. Het bedrag van de fraude zou meer dan tienduizend gulden bedragen. Het noordoosten van Brazilië wordt geteisterd door ernstige droogte. Land arbeiders in deze streken verhuizen naar andere gebieden. Bij een treinbotsing in Asnières, een westelijke voorstad van Parijs, zyn Vrijdag drie personen ernstig gewond. Vluchtelingen uit Boedapest heb ben Vrijdag in Wenen verteld, dat Zol- tan Vas, het hoofd van het planbureau van de Hongaarse regering, zelfmoord heeft gepleegd. Op de Elbe bij Brunsbuttel is Vrij dag het Nederlandse schip Molenkerk, groot 7651 ton, in aanvaring gekomen met het Zweedse schip Margol. De bei de schepen liepen lichte schade op maar konden hun reis voortzetten. De Bondsraad van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond heeft besloten het vacantiecentrum Ginkel- duin by Leersum aan te kopen. Het is een landgoed van ruim negentig hect are. De zeventigjarige P. H. de Koster te Amsterdam, oud-referendaris by de P.T.T. heeft Vrijdag het doctoraal examen rechten met succes afgelegd. De heer De Koster, die geen middel baar onderwijs genoot, begon op 57-ja- rige leeftijd te studeren. De voormalige Italiaanse premier Francesco Nitti is Vrijdagavond op 84- jarige leeftijd in Rome overleden. Nitti was voor en tijdens de eerste wereld oorlog in verscheidene regeringen mi nister. Hjj vluchtte in 1924 voor het fascisme naar het buitenland. (waar, wanneer) Anton Touseul, een van de uit Bre da ontsnapte oorlogsmisdadigers, heeft in een vraaggesprek met het Duitse dagblad Der Mittag verklaard, dat hij hulp had gehad van vrienden en ver wanten en niet van Duitsers, Hij ontkende, dat hij een misdadi ger was in de gewone zin van het woord. Niet gepakt Touseul is nog niet gepakt, maar in het blad stond niets over plaats of tijd van het vraaggesprek. De politie in Dusseldorf had 't stuk Vrijdagavond nog niet gelezen en dus ook nog niets ondernomen om de ver blijfplaats van Touseul te weten te komen. Intussen heeft de Westduitse Bonds regering Vrijdag opnieuw de verzeke ring gegeven, dat men alles zou doen om de nog voortvluchtige oorlogsmis dadigers te arresteren. „Vreemd" Deze verklaring werd gegeven, na dat de Nederlandse ambassadeur ir Bonn. de heer A. Th. Lamping cr bij de Duitse regering zijn bevreemding over heeft uitgesproken, dat Touseul j interviews kon geven, zonder dat de I Duitse politie er in slaagde zijn ver blijfplaats te ontdekken. Vernieuwing nodig O (Van een onzer verslaggevers). In de vergadering van de Kamer van Koophandel, die Vrijdagmiddag in Leeuwarden werd gehouden, heeft de heer Van der Meer uit Harlingen er op gewezen, dat er enkele zwakke pun ten in de Friese zeedijken zitten, voor in Zuider- en Nooj-dersas in Hur- IT-'n. Dc laatste heeft tydens dc storm van 1 Februari op zijn grond slagen staan schudden. We zullen er maar niet aan denken, wat er gebeurd zou zijn, wanneer de Noordersas was bezweken, aldus de heer Van der Meer, die vernieuwing van beide sassen dringend gewenst achtte. Bedrijfsbescherming Bij de opening der vergadering heb ben de leden der Kamer op voorstel van de heer J. V/. Koopmans de door de ramp getroffenen herdacht. Verder heeft de heer Koopmans zijn verwondering er over geuit, dat de be scherming der bedrijven geen gelijke tred houdt met de bescherming van de burgerbevolking. Daar de bescherming der bedrijven van uitermate groot be lang is voor het gehele bedrijfsleven, wenste hij daarop nog een speciaal de aandacht te vestigen. Als lid van de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs in Smallingerland werd de heer P. de Jong uit Drachten herbenoemd. Reeds enige dagen lang zoeken tal van schepen naar de Nederlandse kustvaarder Lark, die al sinds 10 Fe bruari in het Skagerrak wordt vermist. Aan alle schepen is Vrijdag verzocht nieuws over het vermiste schip door te geven aan radio Scheveningen. Waarschijnlijk zullen er ook vliegtui gen aan het opsporingswerk deelne men. (Reuter). "N MAANDAG 23 FEBRUARI 1953. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 AVRO. AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu- ziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Lie deren. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 11.00 „De 35ste verjaardag van de Republiek Estland", causerie. 11.15 „Lucia di Lam- mermoor opera (2e acte). 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 „In 't. spionnetje". 12.38 Mc- tropole Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en gramofoonmuziek. 13.10 Dansmuziek. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld", causerie. 14.20 Gramofoonmu ziek. 14 30 Voordracht. 14.45 Alt cn piano. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Cembaloge- zelschap. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gramofoonmuziek. 17.50 Militair com mentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Gramofoon muziek. 18.25 Reportage of gramofoon muziek. 18.30 Accordeonorkest. 19.00 Mu zikale causerie, 19.15 Strijkkwartet. 19.45 Regeringsuitzending: Landbouwrubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 Operette-concert. 21.05 Cabaret. 21.30 Kamerorkest en solisten. 22.35 Gramofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Filmprogramma. 23.45—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu ziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Sportuitslagen. 8.23 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gramofoonmu ziek. 10.00 Sopraan en piano. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 „Het Conflict", hoorspel. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingcn. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gra mofoonmuziek. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 Strijkkwar tet. 15.55 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gramofoonmuziek. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Mr N. Debrot: ..Literair leven in de Ne derlandse Antillen". 18.00 Koorzang. 18.20 Sport. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.30 „Volk en Staaf, causerie. 19.45 Zigeunerkwintet. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Orkest, koor en solisten. 21.25 „Het kind van Europa", hoorspel. 22.15 Kamerkoor cn solisten. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-be- richten. 23.15 „Man en vrouw", causerie. 23.3024.00 Gramofoonmuziek. REGIONALE OMROEP NOORD. Maandag 23 Februari: 18.30—18.45 Sportpraatje door Henk Oostinga. 19.10 19.20 De stem van het Noorden. 19.20— 20.00 De Groninger Orkest Vereniging o.l.v. Eduard Flipse. Symphonie no. 1 in c kl. terts opus 68 Brahms. FRIESLAND HELPT Ruim 60.000 in Tictjcrkstcradccl. Voor het Rampenfonds zijn in Tie- tjerksteradeel nog de volgende bedra gen binnengekomen: Stichting Touten- burg te Rijperkerk 1000, Suawoude 170, Voorschotbank Bergum 150, Kleuterschool Bergum 152,11, Vrije Evangelische gemeente Bergum 150, Oudkerk 58, Rijperkerk 131 en pre sentiegeld raadsleden 140. Het totaal ingezamelde bedrag voor deze gemeente is nu 60.837,68, daar bij zijn niet inbegrepen de kerkcollec- ten. De penningmeester van de afd. Kol- lumerzwaag van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond kon een flink bedrag aan het Rampenfonds afdragen, dank zij het feit, dat elk lid een vacantiebon heeft afgestaan. De buurtvereniging „Voor ons Ge noegen" te Heerenveen houdt dit jaar geen feestavond. Het daarvoor bestem de bedrag van 75 heeft men beschik baar gesteld voor de getroffen bevol king in de noodgebieden. Op de Don derdagavond gehouden jaarvergadering nam men hiertoe het besluit. (Advertentie) Voor Uw STOFZUIGER Naar de VAKMAN Riiton, H.E., Errcs, Protos. Siemens, Ritsema (hand en sleemodellen) Vanaf f 2.per week Inruilen repareren RADIO ADEMA Herenwal 45 Tel. 2207, HEERENVEEN Levenslang wegens moord op tuinder De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde Donderdagmorgen de 39- jarige los-werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. V. uit Hilversum tot levenslange gevange nisstraf wegens de moord op de 72- jarige tuinder M. Verheul uit Naar- den. De veroordeelden vermoordden de tuinder op 30 Augustus van verleden jaar en beroofden hem van zijn por tefeuille, waarin zich f 700.bevond. (A.N.P.) Paasveetcntoonstclling op Sneker veemarkt Evenals verleden jaar zal er ook dit jaar op de veemarkt te Sneek weer een paasveetentoonstelling gehouden wor den op de veemarkt. De aanvoer en be langstelling waren de vorige keer zeer goed. De commissie verwacht, dat dit ook nu het geval zal zijn. In andere provincies hebben dit soort tentoonstel lingen reeds een zekere vermaardheid gekregen. J. M. RADEMAKERS Oogarts Hecrcnveen Spreekuren te Heerenveen: Maandags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags van 10-12 en van 1-2 uur. En volgens afspraak. Te Oosterwolde: Dinsdag van 10-12 uur. Het spreekuur te Drachten is vervallen. Amnestie Oradour M eer aanvaard De Franse nationale vergadering heeft Vrijdag in tweede lezing de am- nasticwet ten behoeve van tic wegens de massamoord in Oradour veroor deelde F.lzassers goedgekeurd met 300 tegen 228 stemmen. Waarschijnlijk zal de vrijlating van de twaalf Elzassers uit de gevangenis van Bordeaux vandaag beginnen. Men zal de gevangenen loslaten in groep jes van twee, om demonstraties te voorkomen. De nationale vereniging verwanten van slachtoffers van Oradour heeft Vrijdag officieel het kruis van het minister Paul Ramadier was verleend, Legioen van Eer. dat haar in 1949 door teruggegeven. (Reuter). Al 60.000 vrijwilligers Bescherming Bevolking De resultaten van de werving Be scherming Bevolking worden tot nu toe zeer bevredigend genoemd. Vol gens de ter beschikking staande ge gevens hadden er zich op 19 Februari reeds 60304 vrijwilligers aangemeld. Zoals bekend is op 16 Februari in Groningen, Friesland en Drente een aanvang gemaakt met de werving. In Groningen meldden zich tot nu toe 2813 vrijwilligers aan, in Fries land 4149 en in Drente 1723. (A.N.P.) Heercnveensc Volleybalbond De competitie van de Hcerenveense Volleybalbond is Vrijdagavond voort gezet met de wedstrijden voor de 2de klasse. Voor Batavus had deze avond een goed verloop want dit zestal wist.zijn eerste overwinning te behalen en wel tegen V.C.H. III na een spannende strijd (15—11, 13—15, 15—10). Spanning was er ook tussen Gem. Pol. II en Rijks Pol. II, welke ontmoe ting met 1513, 1513 in het voordeel van eerstgenoemd zestal beslecht werd. N.T.M had tegen Flora niet veel in te brengen en verloor met 415, 415. V.C.H. II zegevierde met 1513, 5 15, 1512 over P.V.G.H. en moest daar na nog eens de strijd aanbinden tegen V.C.H. III. In een spannende strijd wist het derde te zegevieren met 915, 15 8, 14—16. Een 50-tal personen heeft Vrijdag avond in gespannen aandacht, beurte lings ontroerd en geamuseerd, de le zing beluisterd, die Aart van Dobben burgh op verzoek van dc Hecren- veensc Cultuurgemeenschap (samen werkende met dc Volksuniversiteit) in „Paul Krugcr" te Heerenveen heeft gehouden over de lithografische kunst cn haar betekenis voor ons geestelijk leven. In zijn voordracht, die soms veel had van een spontane causerie, gaf hij eerst een duidelijke uitleg van de techniek der lithografische kunst, daarna een overzicht van de geschiedenis van deze jongste door A. Senefelder in 1796 „uitgevonden" tak van grafische kunst, om vervolgens evenzeer naar aanleiding van tal van interessante lantaarnplaatjes dieper in te gaan op dat wat elke kunst en dus ook de lithografische in het bijzonder be langrijk maakt, n.l. haar betekenis vor ons geestelijk leven. Hij deed dit laatste eigenlijk niet stelselmatig, niet langs een vaste lijn, maar door telkens over en met betrek king tot de achtereenvolgens op de muur geprojecteerde afbeeldingen op merkingen te maken en fijne aandui dingen te geven, die recht tot het hart spraken. In zekere zin was het een ongewone lezing. Onverwacht kon Van Dobben burgh diepe ernst afwisselen met hu mor en een grap, want hij heeft een hekel aan zwaarwichtig vertoon. Maar ook achter de grap voelde men de ernst van deze ras-kunstenaar, die soms een in het „beschaafde" spraak gebruik niet geijkte term niet schuw de om spontaan aan zijn eerlijke ge voelens uitdrukking te geven. Dat ook in de kunst (der lithografie) de onbaatzuchtige liefde het hoogste is, daarvan getuigde Van Dobbenburgh in z'n gehele lezing, maar in het bij zonder in het slot daarvan. Het was zeker ook in overeenstem ming met de gevoelens van de andere aanwezigen toen mejuffrouw A. G. Spiele, bij ontstentenis van de voor zitter, in welgekozen bewoordingen de heer Van Dobbenburgh aan het slot van zijn uitermate boeiende lezing daarvoor zeer hartelijk dank zegde. prijs nV fttf, S .pa/r Waag VRAAGT ZE UW WINKELIER! 3 KUNST- MOEDERKACHELS met kap, voor 250-300 kuikens. W. J. v. d. Berg, Langedijke 15. Pracht O.F. DRESSOIRS en BIJZETTAFELTJE Visser, t.o. Sminiaweg, Haskerdyken A-163. Vlug, goed en billijk REPAREREN WIJ UW RADIO! Erk. Radiorep.bedrijf Hoeksma, t.o. Schouw burg, Heerenveen. Tel. 2664. 'N GOED HUWELIJK zonder financ. risico en offers? Inl. „Trouw", Postbox 52, Leeuwarden. Aangeboden 50.000.— als 1ste hypotheek. Bil lijke voorwaarden. Ook wel in gedeelten. Brieven onder no. 8424 bur. dezes. HUWELIJK Beschaafde dame, 39 jaar, P.G., gezond, opgewekt humeur, algehele inte resse, wenst serieuze ken nismaking met heer met vaste positie. Br. onder nr. 8433 bur. dezes. Kleine zakenman vraagt 1.000.— tegen rente en aflossing. Br. onder nr. S429 bur. dezer. CYCLOSTYLEWERK Cyclostyle-inrichting Wic- be Moll, Hoofdstraat 45, Gorredyk verzorgt het voor U. Eerlyk persoon vraagt 800.— ter leen. Aflossing met 3 pet. rente. Br. onder nr. 8430 bur. dezes. Juffrouw, 58 jaar, Ned. Herv., wenst HUISHOUDING waar te nemen van dame of heer, reeds 15 jaar in dergclyke betrekking. Br. onder nr. 8431 bur. dézes. VAKKUNDIGE REPARATIES van voetballen, tassen, lederen kleding, schoe nen, superlargo schoenen vergroten, fabricage van bedrijfstassen. CENTRA LE, Dracht 71, Heeren veen. J. BrongersnuL

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1