Koningin ontvangt vijftig kinderen Regering stelt regeling van dijkschade voor Poppenkast in Paleis Soestdijk A Gaten hij Sint Annaland zijn na drie dagen eindelijk dicht Ons dagelijks weerbericht Begin voor internationale verbroedering der mensen Boudewijn wil naar huis Rampenfonds twee millioen Examen in en V.j Licht van Dokkum IESE Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. KOERIER Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 Je JAARGANG Nr 44 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 - Redactie 2231 (K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290. telet 319 (K 5133) Abonnementsprijs t 5,45 per kwartaal. 1 1.85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. 1JFTIG geëvacueerde kinde ren van Goeree-Overflakkee o. Schouwen-Duiveland zijn Vrijdagmiddag de gasten ge weest van Koningin Juliana en ei:; prinsessen op het Paleis Soest- d.jk. Daar hebben zij een pop penkast voorstelling bijgewoond. I Om kwart voor vijf kwam er een g'ote bus met kinderen aanrijden. Zij n'in tijdelijk ondergebracht in Baarn jov cii Soest en waren uit die beide plaat sen opgehaald. Daar stond prinses Margriet bij de deur om haar gasten op te vangen. Ze vond het prachtig, al die kinderen. De t Idcinste nam ze bij de hand en zij bracht het meisje naar de voorste ivmk. Het zaaltje was versierd met papieren slingers. Op de voorste banken zaten de jong ste kinderen, met tussen zich in het jongste prinsesje, dat prompt de beste maatjes was met haar buurmeisje. Achteraan zat Hans van der Rerg uit Ooltgensplaat. Hy was een van de grootsten, al helemaal zeven jaar oud en hy voelde zich een reuzekerel. „Mijn vader werkt aan de dijk", zei hy. „Hy heeft hem al byna helemaal dicht". En toen dc Koningin by hem kwam met een glas limonade en een koekje voegde hy er heel des kundig aan toe: „En de bezine- pomp staat ook onder water". De poppenkastvoorstelling van me vrouw Testas uit Blaricum had uiter aard de grootste belangstelling. Het verhaal ging over de kat van de pop penkast, die de taart had gestolen van de bakker. En even later had die bak ker zomaar een nieuwe taart Mutsen en fluitjes In de pauze begon de pret pas goed: alle kinderen kregen papieren mutsen en fluitjes en het zaaltje leek net een kleine kermis. De Koningin ging rond met haar dochters om limonade en koekjes uit te delen en enkele persfotografen kre gen de kans wat plaatjes te maken. ..Wonen jullie nou allemaal in dat paleis?" vroeg de grote Hans van der Berg argwanend. Ze zullen er later nog lang over pra ten. Als de vader van Hans van der Berg de dijk allang dicht heeft en de benzinepomp allang weer boven water is. Een groots gebaar van de Ko ningin! (ANP). rjE REGERING stelt voor, dat liet Rijk de kosten voor het herstel van de üi het Zuiden bij de watersnood verwoeste waterkerin gen in hun oorspronkelijke toestand en met hun oorspronkelijk wa- terkerend vermogen geheel voor zijn rekening neemt. Dit voorstel is neergelegd, in de wet Noodvoorzieningen Dijk herstel, die de minister van Ver keer en Waterstaat Vrijdag heeft ingediend bij de Tweede Kamer. In de Memorie van Toelichting op dit wetsontwerp zegt de minister, dat de dijkbeheerders zelf, de waterschap pen. zomin technisch als financieel in staat zijn de ontzaglijke schade voor hun rekening te nemen. Technische hulp van het rijk is dan ook geboden, omdat men niet aan het toeval mag overlaten wat er zal ge beuren. De rijksdiensten hebben in de laatste tientallen jaren bij de grote droogmakingen zoveel kostbare erva ring opgedaan, dat het onverantwoord zou zijn daarvan nu geen gebruik te maken. Daarby zal men echter zoveel moge lijk de direct betrokken beheerders en de provinciale waterstaatsdeskundigen inschakelen. Zelf verbeteren Financieel zal het Rijk de kosten moeten dragen voor herstel. Wanneer men van de gelegenheid gebruik wil maken om verbeteringen aan waterke ringen aan te brengen, dan zullen de waterschappen dat moeten betalen. Het toezicht op de werkzaamheden wil het wetsontwerp opdragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Die zal ook beslissen wanneer en in hoeverre mag worden afgeweken van bestaande privaatrechtelijke en pu bliekrechtelijke regelingen, indien dat noodzakelijk zou zijn om administra tieve rompslomp te voorkomen. Men wil zo snel mogelijk en zo efficient mogelijk met het herstel van de schade aan de gang. Cadavers De berging van cadavers in de ge teisterde gebieden wordt met de dag klemmender, nu het weer zachter wordt. Tot dusver zijn tussen de vijf tienduizend en twintigduizend cadavers geborgen. Schouwen-Duiveland biedt grote moeilijkheden. Daar moeten nog ongeveer tienduizend cadavers on der water zitten. Ook de berging van belangrijke land bouwwerktuigen vlot behoorlijk. On geveer zestig procent van de land bouwmachines is boven water. Ook hier is de toestand op Schouwen-Dui veland het moeilijkste, omdat de ver bindingen te land vrijwel geheel ver broken zijn. De toestand van de gevonden land bouwwerktuigen is vrij redelijk. D< meeste kunnen na reparatie weer ge bruikt worden. Speciale afdelingen van de genietroepen bieden hierbij hun hulp. De Commissie voor de Watersnood, die uit leden van de Tweede Kamer is samengesteld, is met haar werk be gonnen. Zij heeft in haar eerste vergadering besloten contact te zoeken met ver schillende ministers om over de ver schillende vormen van directe hulp bij het landbouwherstel te spreken. Het grote gat in de dyk bij Sint An naland, dat, zoals wy reeds berichtten zoveel hoofdbrekens heeft veroorzaakt, is Vrijdagavond gedicht, na drie dagen en nachten van onafgebroken werk. Er is een dam gemaakt van ruim 250.000 zandzakken. FIFA schenkt f 1000. voor Rampenfonds Bij de KNVB is bericht ontvangen, dat de internationale voetbalfedera tie (FIFA) een bedrag van duizend gulden heeft geschonken aan het Rampenfonds. (Van onze weerkundige medewerker). Barometerstand hedenochtend 8 uur 1018 mm 764 mm). Tendenz dalend. Temperatuur max. 6.8 gr. C. (7 gr. C.); min. 4.9 gr. C. (2.7 gr. C.). Geen neerslag. Zondag zon op 7.42, onder 18.06, maan op 11.20, onder 4.32. Maandag zon op 7.40. onder 18.08, maan op 12.21, onder 5.22. Ook Zondag zacht weer NU EN DAN HARDE WIND Een belangrijk hogedrukgebied strekt zich uit van de Azoren tot Centraal- Europa, waarin zich boven Zwitser land een afzonderlijke kern van 1030 mb vormde. Daar ons land onder in vloed bleef van dit maximum de barometer is sinds gistermorgen maar weinig gedaald bleef de aangekon digde regen achterwege. Wel wakker de de wind aan, doordat de vrij actie ve ten Noorden van Scnotland passe rende depressie de luchtdrukvcrschil- len vergrootte. In tegenstelling tot ge woonlijk komen momenteel de grootste ER is een initiatief genomen om dc door de Koningin in haar rede van 8 Februari geuite gedachten tot nadere verwe zenlijking te brengen. De Koningin gewaagde naar anlciding van de uit de gehele vrije wereld ondervonden hulpverlening, van het leggen van een beginpunt voor een verbr .Vring der mensheid, die tot ver over de grenzen van hel r-^*aJawi zijn weerklank vond. Wj»ar v^tuurram;». getroffen heeft, tot eeri overweldigende dcmonstra^Kn Europese verbroedering uitgroeide en tot ver daarbuitciwspontane reacties van inter nationale naastenliefde opriep, is zo werd ons medegedeeld in brede kring hier te lande en ook in 't buitenland de hoop gerezen dat deze verbondenheid-in-diepe-nood bewaard moge blijven om in dienst te worden gesteld van de opbouw van een betere en vrije samenleving. Het ligt in dc bedoeling op korte termijn tot nadere publi caties omtrent dit initiatief over te gaan. windsnelheden in plaats van boven zee boven land voor. Het zeewater met lage temperatuur werkte het ontstaan in de hand van een dun koud lucht- laagje, dat wat moeilijk in beweging te brengen is. Een soortgelijk verschijn sel (op 15-2-1949) werd destijds uit voerig beschreven in onze atm. waar nemingen. Dit weekend blijft het zachte, be wolkte weer met vrij veel wind aan houden. HOE HET WORDT (Vanmiddag tot morgenavond). Zwaar bewolkt maar aanvankelijk overwegend droog weer. Later kans op wat lichte neerslag. Krachtige, tij delijk harde Zuidwestelijke tot Weste lijk? wind. Zacht weer. Nieuwe coin plicaties? Koning Boudewijn zai Zondag naar Brussel terugkeren. Zijn Franse dokter heeft verklaard, dat de Koning in An tibes de noodzakelijk rust niet kon vinden, omdat hij zich dc perscommen taren in dc Franse pers te veel aan trekt. Koning Leopold en de prinses De Réthy zuilen Zondag ook naar Bel gië terugkeren. Niet ernstig? In België zijn op dit bericht onmid dellijk scherpQ reacties gekomen. Temeer omdat de dokter van de koning heeft verklaard, dat Boude wijn niet ernstig ziek is. Dat is in te genspraak met wat de Belgische pre mier in het parlement heeft gezegd. In politieke kringen in Brussel meende men Vrijdagavond, dat de terugkeer van de Koning nog meer j verwikkelingen ten gevolge zal l hebben clan zijn vertrek. Een woordvoerder van de socialis tische partij verklaarde: „Dit is alle maal wel heel vreemd, na wat' pre mier Van Houtte over de gezond heidstoestand van de Koning heeft ge zegd." (Reuter, Belga). Jongen vindt 118 gouden tientjes Een zestienjarige jongen in Ensche de heeft Vrijdagmorgen bij het gra ven van een kuil een jampotje gevon den, waarin 118 gouden tientjes zaten en vijf gouden vijfjes. Waarschijnlijk zijn deze goudstuk ken begraven door een Joodse fami lie, die naast de meubelwinkel, waar de jongeman bediende is, heeft ge woond. Deense soldaten gearresteerd De Deense politie heeft sinds Maan dag, toen oproer uitbrak in enkele kazernes in verband met de verlen ging van de dienstplicht, 23 soldaten gearresteerd. De politie heeft verklaard, dat aan enkelen van hen sabotage verweten wordt aan drie Thunderjet-straalja- gers op het vliegveld Karup in Jut land. Dat iedereen het weet: Gironummer 9575 Russen geven één millioen gulden Het Nationaal Rampenfonds heeft Vrydas byna twee millioen gekregen. In totaal heeft het fonds tot dusver 55 millioen gulden ontvangen. De stroom van geld en goederen ten behoeve van de geteisterde gebieden houdt aan. Ommen bracht bijna een ton bij elkaar. Gelderland wil een kwart millioen geven. Bloemendaal srrfirsnk vrTi fikcnri guiti«*n. Minister Beyen, die op bezoek was bij zijn Franse collega Bidault, kreeg een cheque van ruim tweehonderd duizend gulden. Wat nu, Paul de Groot? Russische organisaties hebben een millioen geschonken. Dit geld is bij eengebracht door de staat en door gro te communistische organisaties en heeft verschillende bestemmingen. Het door de Nederlandse communisten zo geha te Rampenfonds krygt bijvoorbeeld f 250.000. De heren in Moskou denken er blijkbaar iets anders over dan de vrienden in Amsterdam. Op pagina drie publiceren wij vandaag een reportage van een onzer verslaggevers over de accordeon-examens, die de lieer Brouwer uit Bergum heeft uitgedacht en die dezer dagen zijn afgenomen. De accordeon is hier en daar nog een omstreden instrument. Maar zelfs de meest snobbistische muziekminnaar moet toch wel ontroerd zijn door de ernst en de toewijding, waarmee dit jongetje examen doet. Een echt examen in echte muziek. Met kruisen en mollen. (Eigen foto) IVTag men een geleerde, die zo wel- willend is geweest enkele losse meningen weer te geven aan een jour nalist, die ze op zijn beurt naast een le vensgroot portret van de betrokken ge leerde in een dagblad zet, op zulk een interview aanspreken? Eigenlijk niet, daarvoor is alles te beknopt. Wij zijn dan ook niet van plan Dr F. Sierksma, die zich voor „Het Vrije Volk" heeft laten interviewen door Sjoerd Leiker, aan te spreken, maar bepalen ons tot een kort signalement. Dit vraaggesprek, dat in hoofdzaak een introductie van de fascinerende jonge doctor, het „licht van Dokkum" zoals hij door de heer Leiker cursieve- lijk wordt genoemd, bij de lezers van „Het Vrije Volk" bedoelt te zijn, bevat namelijk enige uitlatingen, die het Friese volk betreffen. Uiteraard interesseren ze ons meer dan de vraag, welk groot Ne derlands blad tenslotte met de eer van 's heren Sierksma's medewerking zal gaan strijken. Dr Sierksma is godsdienst-historicus, letterkundig essayist, en bekend spreker over Friese litteratuur voor de Regio nale Omroep. Hij haast zich in dit vraaggesprek te verklaren dat deze schijnbare binding met Friesland zijn hart niet raakt; het is een zaak van de hersenen. „Sierksma is Nederlands let terkundige, in staat en bereid om, des gevraagd, tevens aandacht te schenken aan de litteratuur van Friesland." Nu is dat natuurlijk al heel mooi, en wan neer zo iemand dan bovendien bereid blijkt zijn oordeel te geven over de Friese beweging, luistert men onwille keurig. Belangrijk is hierbij allereerst, dat deze schrijver geen bijzondere ge- voelsbinding zegt te hebben aan het Friese volk. Hij is een Dokkumer, en de Dokkumer gemeenschap is geen speci fiek Friese gemeenschap. Het probleem van de Friese bèweging is volgens hem gelegen in de komst van het. christendom, dat niet alleen een godsdienst, maar ook een cultuur is. „Met de aanvaarding van het christen dom hebben de Friezen dat wat hun eigen was, opgegeven." Dat christen dom heeft de wortel van het Friese volksbestaan aangetast; alleen de taal is nog over. Maar mag men nog hopen op een nieuwe bloei, als het wortelgestel verziekt en vernield is?" Het heeft dc heer Sierksma verder kennelijk teleurgesteld, dat de Friese beweging naast de slag bij Warns ook niet „de moord op Bonifacius feestelijk is gaan vieren." Immers met de invoe ring van het christendom is het grote proces van de gelijkschakeling begon nen." Vergis u niet, lezer. Dit is geen platte bittertafelhumor; het is veel erger. Het sluit logisch aan bij wat de heer Sierksma enkele jaren geleden op een litteraire bijeenkomst de Friese schrij vers verweet: „Jullie zitten nog altijd vast aan dat verdomde christendom." De conclusie ligt dan ook voor de hand: „Ik hoor natuurlijk buiten Friesland thuis. Waar zou een gods diensthistoricus anders terecht moeten komen?" Inderdaad, Friesland is meer een land van boeren, vissers en arbei ders dan van godsdiensthistorici. Op het eerste gezicht lijkt het wonderlijk, dadelijk hierop de klacht te horen, dat de Friezen niet primitief genoeg zijn. Dit lijkt vreemder dan het is. Deze ge leerde, wiens hersenen zoveel beter functioneren dan zijn hart, kent niet de warme gemeenschap met het volk, doch heeft het slechts nodig als voorwerp zij ner waarnemingen. Dit verklaart zijn rancune tegen het christendom zowel als legen de Friese beweging. Als Jezus de scharen zag, werd hij met innerlijke ontferming bewogen; als de godsdienst historicus ze ziet, schrijft hij er een ver handeling over en neemt een bad. Volkomen in deze lijn ziet Dr Sierks ma de Friese beweging slechts als ccn opeenvolging van gebrekkige cultuur prestaties; maar het sociale element, dat er de altijd weerkerende stuwing van vormt, ontgaat hem. Hoewel men overigens de sociale verschuivingen in de maatschappij van de laatste vijftig jaar en de daarmee gepaard gaande ho gere waardering der taal van de voor uitgeschoven volksklassen zelfs met de hersenen zou kunnen waarnemen. Men zou hier de vraag kunnen stellen hoe deze van het anker geslagen geleer den ooit nog binding met enige volks- ;emeenschap kunnen hebben. Maar dat is onze zaak niet. Onze zaak is het, de solidariteit met de volksgemeenschap waarin wij geboren en getogen zijn, steeds beter vorm te geven. Op deze weg is het „licht van Dokkum" een wil de lantaarn. Wij houden het op Boai> facius.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1