REMBRANDTS GENIE ziektebeeld n mm Ramp veroorzaakte slachting in de dierenwereld journaal I WEES VERSTANDIG, VEERTIGER ....VEES LUI T H Grieperig AKKERTJES Havank^story an door P. Strijbos N Luisterbijdrage: 18 millioen ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG HONGAARS PROFESSOR SCHREEF ONBE- I REMBRANDTS WERKEN TOT ZOEKPLAAT- MINNELIJK, WONDERLIJK BOEK, DAT JES VERLAAGT, ZICH AFVRAGENDE- HET is aan te raden de afbeelding eerst door de oog haren op een zekere afstand te beschouwen, waarbij de richting van de pijltjes gevolgd moet worden. De pijltjes moeten steeds tegen de beschouwer gericht zijn. „Bijfiguren" Rembrandt's zelfportret A. Profiel C. Gezicht met verband B. Lachend gezicht D. Gezicht IN het zo juist verschenen boek „Rembrandt ini Rembrandt" geeft het Holbein-Vérlag te Bazel het woord aan de 74-jarige be roemde Hongaarse medicus: Janos Plesch, wiens medische ontdekkingen ook bij een groter publiek bekerfd werden en wiens auto-biographie in vele talen verscheen. Vak-wetenschappelijk gesproken is hij dus een outsider en de uitgever is er zich dan ook van bewust, dat prof. Plesch' Rembrandt-tiheorie onder de vak lieden tot levondiige uiteenzet tingen zal leiden. En ook de schrijver is er op voorbereid, dat de in dit boek be schreven ontdekking op tegen spraak zal stuiten: er zal volgens hem zeker nog geruime tijd ver strijken, voor zijn vondsten aca demische erkenning zullen vin den. Wij voor ons twijfelen er aan, -of dit óóit het geval zal zijn, want de betekenis der ontdek king van deze niet-vakman is o.i. lang niet zo groot als hij zelf meent. HYPOTHESE OP grond van zijn medische kennis en ervaring waagt Plesch de bewering, dat alles, wat Rembrandt boven de begrij pelijke prestatie uit voortbracht, door een ziekelijke, additionele hersenprlkkel veroorzaakt werd. In een paar hoofdstukken, vooral in het aanhangsel, o.a. over Rem brandt In het licht van de cul tuurhistorische betekenis der be doelde ziekte komt hü op dit the ma terug. Hij neemt nl. aan, dat Rem brandt besmet was en hij verwacht het protest tegen de ze hypothese reeds hierom, wijl het senie van een nationaal idool sleohts ongaarne in samenhang gebracht wordt met een ziekte, die in 't algemeen als immoreel en afstotend geldt. Inderdaad: en wat draagt deze indiscrete onderstelling in Apol- le's naam bij tot een dieper be grip van Remforandts kunst? Hij moge dit en dat en nog zo iets geweest zijn, maar hij was vóór alles kunstenaar! LETTERTONER MAAR ter zake. Plesch be schrijft in dit boek zijn on derzoekingen van Rembrandt, in wiens werken hij een „tweede" Rembrandt ziet in tot nu toe ver borgen „Nebenbildern" of bij figuren. Vele schilderijen van Rem brandt tonen, dat lege vlakken, bijvoorbeeld hemel en achter grond, door daar onder liggende letters bijna uitsluitend die van zijn naam verlevendigd worden. Deze „lettertover" is slechts zelden duidelijk, maar laat zich niettemin dikwijls de monstreren. Deze vondst interesseerde Plesch persoonlijk heel bijzonder en hij begon daarop de reproducties van Rem'brandts schilderijen te on derzoeken. Bij het nauwkeurige onderzoek der schilderijen en bladen stuitte hij op die niet strikt tot het onderwerp beho rende bijfiguren, die hem voort aan niet meer loslieten. Zij zijn volgens hem bijna zonder uitzon deringen in de schilderijen, teke ningen en etsen van Rembrandt verborgen te vinden. SPOOKGESTALTEN IN baarden bevinden zich dik wijls dieren, zoals bokken, honden, meestal poedels of ter riers. Tulbanden, hoeden, helmen, kunnen gezichten bevatten. In de haarlokken vindt men vaak cari- caturen of portretbustes, in de plooien va.n sjerpen gezichten ver borgen. De groeven en plooien van de km bevatten vaak het portret van een kind, een vrouw of een baar dige grijsaard. Bomen stellen of zelf figuren voor, of er kijken le lijke gezichten, aardgeesten, mon sters tussen de takken. Ook in de landschappen zijn gezichten in de gebouwen of in de bomen te zien, etc. etc. In 't kort: Plesch ziet een beetje overal deze „doublé images" en hij mag wel bidden: Messieurs les démons Laissez moi done. Naar zijn mening zijn het juist deze bijfiguren, die maken dat Rembrandts werken zo levendig aandoen en hij vertrouwt, o.i. ge heel ten onrechte, dat deze ten leven gewekte schaduwbeelden dezelfde waardering zullen erva ren als de vrij gepresenteerde schilderijen van de meester. WIL OF DWANG IJ treedt verder o.a. in be schouwingen van de veel tAdvertentie Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek unit zijn, neem dan voor U gaat sla- pen een glas hete melk of thee eneen paar V ...die helpen direct! J Gestrande kustvaarder weer vlotgetrokken IJMUIDEN. 21 Febr. De Ne- derlandse kustvaarder „Barracuda (290 b.r.t.), die gisterochtend bij Bergen aan Zee op het strand liep is 's avonds halfelf vlot getrokken Juist toen de sleepboten haar Eogingen wilden opgeven, omdat et water reeds aan het dalen was, kwam er beweging in het schip. Het kustvaartuig is naar IJmui- den gesleept, omdat gevreesd werd dat onder de waterlijn beschadi gingen waren. moeilijker te ontdekken z.g. „lyst- figuren"; de zin, het doel en de artistieke betekenis der bijfigu ren; de betekenis dezer bijfigu ren voor de ontdekking van ver valsingen en restaureringen en hij vraagt zich af of deze bij figuren producten van wil of dwang zijn en of het verschijnsel zich ook bij andere kunstenaars laat vaststellen (het is hem niet bekend) Het suggestieve vermogen der schilderkunst is groot. Elke be schouwer tracht aan vormen, bij voorbeeld op een vlekkerige muur, van behangsels, tapijten etc. een onderwerp te geven. Wij ontkennen dus niet, dat de bij figuren die Plesch in Rembrandts werken ziet, ontbreken: zij be staan inderdaad vaak. Maar wij zijn er ook vast van overtuigd, dat Rembrandt deze onvermijdelijke suggesties juist wilde voorkomen en daarom aan de vormen een realistische bete kenis gaf, die niet is mis te ver staan. CONCLUSIE Plesch' onbeminnelijk en won derlijk boek is een hand- of oog leiding hoe men Rembrajidts schilderijen etc. niet moet zien. Men moet er niet achter kijken, zij hebben niets te verbergen. K. NIEHAUS "1700R 't eerst sinds twin- tig jaar heeft HAVANK, schrijver van talloze thrillers (kort geleden nog schreef hij voor onze krant een feuille ton), deze week in Neder land zijn verjaardag gevierd. Hij werd 49, en het orkest van Hotel Palermo op het Rem- brandtsplein, waar Havank en zijn lieve Engelse vrouw Cynthia logeren, speelde te zijner ere „Lang zal hij leven" en het Frie se volkslied. Nog een week of twee blijft Havank hier, dan keert hij te rug naar Zuid-Frankrijk. Zijn belangrijkste zorg op het ogen blik: zijn nieuwe boek. dat in de circuswereld speelt. Niet minder interessant dan de verhalen van haar man, is de ge schiedenis van haar familie, die mevrouw Havank mij vertelde. Haar stamboom„In Engeland is het tegen de vormen daarover te praten") gaat terug tot Wil lem de Veroveraar. Toen deze in 1066 Engeland binnenviel ver leende de familie Compton (la ter uitgebreid tot d'Oyly Comp ton) hem belangrijke diensten. Zij voorzag hem van zoveel pij len en bogen, dat zü als beloning grote stukken kreeg. „Het waren eigenlijk smerige collaborateurs", zegt mevrouw Havank. „Zij verdienden er een adellijke titel mee". De tegen woordige drager van de titel is Edward Spencer. Earl of North ampton. De familie heeft echter ge noeg om met recht op te bogen. Een hunner, Lady Mary Mount- eagle, hielp het opblazen van het parlementsgebouw (waaraan Guy Fawkes' Day herinnert) verijde len; zij had een gesprek van de complotteurs afgeluisterd. Een ander lid van de familie, Edward Spencer Compton, verdiende en kreeg een standbeeld in White hall. Door de eeuwen heen is de familie puur Engels gebleven. Havank is de eerste buitenlan der. die er in is doorgedrongen. Een halve eeuw geleden bood een Amerikaan mevrouw Ha- vank's moeder 5000 pond ster ling als hij haar familienaam mocht aannemen. „Mijn moeder grijnsde alleen maar", zegt Cynthia. Opvallende manoeuvres DE REIS, die AAD VAN LEEU WEN voor deze krant door de Verenigde Staten maakt, blijft geheel anders verlopen dan hij zich bij zijn vertrek op die stormachtige Zaterdag vóór de Zondag van de ramp heeft voorgesteld. Een groot deel van zijn tijd brengt hij door voor radin-mn- crofoons en televisie-camera's, om te vertellen over de waters nood en op te wekken tot steun. Op de katoenbeurs in de ka- toenstad Memphis ontmoette Van Leeuwen een handelaar, die hem terstond meesleepte naar de stu dio's van het radiostation WCM, dat door twee dagbladen in Memphis wordt bestuurd. De begroeting van de produ- ver: „U bent de'man. die ik heb ben moet. Kunt u drie minuten praten?" Mevrouw Havank, die met haar man diens 49ste verjaardag in Amster dam vierde, heeft in dit land, dat zij nog weinig bezocht, veel te ont dekken. In haar hotel werd haar aandacht getrokken door een fraaie oude kast met antiek Hollands aardewerk. Poedel Nicholas blijft bij alle vreemde ervaringen hautain. Zelfs de 900 Jaar oude stamboom van zijn meesteres imponeert hem niet bijzonder: de zijne is eveneens indruk wekkend. Zie: Onverwachte Havank-story. Van Leeuwen: „Kan ik mU even voorbereiden? Producer: „Nee, daar is geen t(jd voor". Onder die omstandigheden drie minuten spreken is voldoende om wts dan ook tot transpireren te brengen. Maar het resultaat is de transpiratie waard, want zo'n uitzending maakt de beur zen onmiddellijk weer open. Bij zijn volgende televisie-uit zending zal Aad van Leeuwen niet zo gaaf op het scherm ver schijnen. In Texas kreeg hij even gelegenheid zich over te geven aan zijn geliefde paardensport. maakt door zijn grote kracht en moed in moeilijke situaties (het geval Derek Bentley, de over stromingen). Men zegt van hem: „Zijn er moeilijkheden, roep Maxwell Fyfe". Erger dan oorlog ZES JAAR was dokter Thomas van het St. Thomas Hospital in Londen tijdens de tweede we reldoorlog artillerist op diverse oorlogstonelen. Maar, teruggeko men uit de overstroomde gebie den in Zeeland, vertelde hij mij g.stermiddag: „Deze ellende is groter dan die, welke ik ooit heb gezien". Met twee andere artsen en ze ventien studenten heeft dokter Thomas in Zeeland slachtoffers geborgen. „In het begin hadden wy geen rubberhandschoenen en sommi gen durfden de stoffelijke resten met aan te pakken. Maar zo ge vaarlijk was het niet als je maar geen wondjes had" Verdreven romantiek IN de romantiek van Zuid- Afrika speelt de doringboom een even grote rol als de molen in Nederland. Het lied van Sarie Marais is er om dit te bewijzen. De eenzame doringboom. die zo karakteristiek is voor het Zuldafrikaanse landschap, zal echter spoedig niet meer zo een zaam zijn. Na een reeks proefne mingen is het departement van Bosbouw namelijk tot de over tuiging gekomen, dat de doring boom waardevol timmerhout kan opleveren en daarom zullen do- ringbomen op grote schaal wor den aangeplant. Het lot van de „eenzame" do ringboom is dus bezegeld en waar zullen de Zuidafrikaanse Saries hun „jongkerls" dan moe ten ontmoeten? Eden's glorie bedreigd yan diverse p]u;mage Hij galoppeerde heuvel op, heu vel af en keerde met een fraaie bocht (als dat hippisch juist is uitgedrukt) op zijn uitgangspunt terug. De manoeuvre was niet geheel geslaagd er stond een struik, waarvan de doornen hem langs het gezicht streken, zodat het bloed daaruit stroomde. Schot uit duizenden EEN schot uit duizenden blijkt de foto, die „Panorama"-fo- tograaf J. J. BLANSJAAR maakte bij de evacuatie van 's-Gravendeel. Zij toont me vrouw Arendje van EsVersen- daal met haar zoontje Aartje (4). Nadat de plaat in „Panorama" VERSCHEIDENE lezers vragen mij, welke gevolgen de catastrofe in de overstroomde delen van Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant voor de dierenwereld heeft gehad. Wat gebeurde er met de vogels en met de kleine zoogdieren9 Ik moet het antwoord schuldig blijven. Ik weet het niet. WIJ weten dat er duizenden koeien, tal van varkens, meer dan 1500 paarden en vele schapen in het water de ver drinkingsdood vonden. Het is te voorzien dat de muizen en mol len over enorme oppervlakten uitgeroeid werden. De ratten zul len er misschien iets beter afge komen zijn. Ofschoon hazen uitstekend kunnen zwemmen, zullen meeste wel omgekomen zijn. We zels. hermelijnen en bunzings, die de zwemkunst prima machtig zijn (alle zoogdieren kunnen van nature zwemmen, uitgezonderd de mens), zullen ook wel gede cimeerd zijn. Het laat zich denken, dat de zoetwaterfauna afgeslacht Geen enkele zoetwatervis i sistent tegen het milieu van het zoute water. In de gebieden, wel ke thans onder het zoute water staan, zal zich een zoutwaterfau na installeren. Dat zal speciaal het geval zijn met de polders, die nog lange tijd onder water zullen blijven. Toen Walcheren na de oor logsramp weer droog kwam, was de gehele bodem, alle voorwerpen en alle plantendelen bedekt met een laag van een bepaalde soort zeepokken. Dat zal waarschijn lijk ook weer plaats vinden in de polders, die pas over enige tijd droog zullen vallen. Hoe het de vogels vergaan ls, kunnen wij niet zeggen. De klei nere soorten van zangvogels, die in deze tijd van het jaar niet tal rijk zijn, zullen mogelyk voor een groot deel nog een wijkplaats hebben kunnen vinden in die de len die nog boven water bleven, speciaal in de beschutte duinen van Rozenburg, Voorne, Schou wen, Noord-Beveland, Walche ren en de bossen van West-Bra bant. Hoe het de patrijzen, zwarte kraaien, roeken, eksters, houtdui ven, Vlaamse gaaien, spreeu wen en merels is vergaan, is moeilijk na te gaan. De watervo gels, steltlopers en eenden zul len er waarschijnlijk vrij goed afgekomen zijn. Meerkoeten, wa terhoentjes en vooral de meeu wen kunnen een stootje velen. De vogels zullen ook niet ver rast zijn zoals de mensen, die in het holst van de nacht overval len werden door het geweld van het water. Zij waren onmiddel lijk in staat té evacueren en een wijkplaats te zoeken. Ik meen ook dat niet het water de groot ste vijand was van de vogels, maar de orkaan en er zullen on getwijfeld vele stormslachtoffers zijn, speciaal op de Noordzee. De nabij Schotland ontstane depressie trok zeer langzaam in Oostelijke richting, in tegenstel ling met de meeste depressies die zich meestal veel sneller ver plaatsen. Het was niet zozeer de kracht van de storm, als wel de lange duur. De gehele Noordzee kwam daardoor in een geweldige horizontale beweging, die ook funeste gevolgen had voor de Oostkust van Engeland, ofschoon de windrichting van deze kust óf lag. Hierdoor ontstond een be roering in de betrekkelijk on diepe Noordzee, zoals nog nim mer was voorgekomen. Voor de vogels, die in deze tyd van het Jaar de kom van de Noordzee bevolken zoals zee koeten. zwarte zee-eenden, aller lei duikers, alken, papegaaidui kers, Jan van Genten en mal- lemokken. werd de Noordzee on bewoonbaar en vermoedelijk zullen vele omgekomen zijn. In de Oranjekom onder Vogelen zang werd de laatste dagen een parelduiker gesignaleerd. Deze zeer krachtige wind stond, over al liepen daar weer de ontelbare steltlopers hun voedsel te zoe ken en gedroegen zich alsof er niets aan het handje was geweest. Vogels zijn over het algemeen hard en goed bestand tegen de ongunst van het weer, direct in staat de onheilsgebieden te ont vluchten en onmiddellijk bereid tot evacueren, wanneer de om standigheden daartoe dwingen. Het is te voorzien, dat in het vogel die thuis hoort op het zou te water, althans in deze tijd, is waarschijnlijk door de storm het binnenland ingedreven. De Maandag na de ramp ston den wij op de dijk van de Een- drachtspolder op Texel. De schorren en de slikken hadden zo te zien geen schade opgelopen. En ofschoon er die dag nog een yOGELS zijn over het algemeen hard en goed bestand tegen de ongunst van het weer; direct in staat de onheils gebieden te ontvluchten en onmiddellijk bereid tot evacueren. aanstaande voorjaar tal van vo gels en dieren de onder water staande gebieden zullen gaan be volken. Toen in dé oorlogsjaren grote delen van ons land geïnun deerd werden, waren dit trek pleisters voor allerlei vogels en overal ontstonden grotere er kleinere kolonies van kapmeeu- wen. zwarte sterns, aalscholvers en reizigers. Thans is het een an der geval, want nu is het zout water en het aantal vogelsoorten welke zich daar zullen gaan in stalleren, zal stellig niet zo groot zijn. Toch verwacht ik daar ves tigingen van aalscholvers, mis schien ook van reigers, van allerlei eenden, vooral bergeen den, sterns, kapmeeuwen, do- daarsjes, meerkoeten en futen. AALSCHOLVERS vestigingsvergunning? HOEWEL de Tories in vergelij king met de Labour-partij een zeer gesloten formatie ver tonen, is het een publiek geheim dat ANTHONY EDEN achter dit front van eensgezindheid het van een deel van zijn partijgenoten hard heeft te verduren. Daar is de overeenkomst over de Soedan, die vele conservatie ven maar slecht kunnen verte ren een indigestie, die nog verergerd wordt door de vrees voor de Britse positie in het Suez-kanaal. Met dit al zijn er onmiddellijk speculaties be- fonnen: Zal den de opvol ger van Church ill worden wan neer deze zich terugtrekt? Met het dalen van zyn kansen, stijgen die van zijn grootste ri vaal, de minis ter van Finan ciën BUTLER. Maar ook op hem is critiek en in dergelijke situaties komen vaak mogelijk heden voor „dark horses" de „derde hond. die er met het been vandoor gaat als twee er om vechten' Als zulke kanspaarden worden genoemd HAROLD MACMIL- LAN, minister van de Bouwnij verheid en Sir DAVID MAX WELL FYFE. MacMillan is energiek, be kwaam en ambitieus, maar zijn sterkste punt is, dat er onder zijn bewind een record aantal huizen is gebouwd. Maxwell Fyfe heeft naam ge- ERGENS treft men meer he terogene gezelschappen aan dan op bijeenkomsten van de morele herbewapenings-bewe- ging. In de Port van Cleve te Am sterdam trof ik gisteren de vroe gere bootwerker TOM KEEP uit Londen naast JOHN VICKERS, directeur van een olieraffinade rij in Sheffield. WILLI BENE- DENS, tot voor kort leider van de communisten in het Ruhrge- bied naast JEAN DE LA OUTRE textielfabrikant uit Roubaix. Keep vertelde mij, dat hij 22 Jaar lang een vurig propagan dist van de communistische ideeën is geweest, maar dat hij zoals veel actief denkende communisten overal ter wereld in de beweging van dr. Frank Buchman iets heeft gevonden, dat het communisme nem niet kon geven. Buchman's reis met tweehon derd volgelingen door het Verre Oosten en door Rusland krijgt hierdoor een bijzonder accent. EN PASSANT Anthony Eden DEN HAAG, 20 Febr. Over 1951 heeft de radio-omroep uit de luisterbijdragen een bedrag ont vangen van 18.104.000. Overeenkomstig de wettelijke bepalingen dient de netto-op brengst van de luisterbijdragen, verminderd met eigen kosten, voor de radio-omroep te worden bestemd. was verschenen, begon zij een reis door kranten in vele landen ter wereld. Zij werd overgeno men door het Amerikaanse tijd schrift „Newsweek" en zal ver moedelijk verschijnen in een vol gend nummer van „Life". Dit is een van de fraaiste on derscheidingen die een (foto-) journalist te beurt kunnen val len. (Advertentie) Van „luchtjes" gesproken... natuurlijk is poes maar één van de honderden oorzaken van zo'n echt vervelend huisluchtje. Ook etensgeuren en tabakslucht verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. OCHTENDGYMNASTIEK? Draai u liever nog eens om, veertiger. Rondjeslopen, turnen, met halters en knotsen zwaaien, wedstrijd sport en andere vermagerings- of conditieoefeningen? Pak liever een gemakkelijke stoel, veertiger, denk er eerst nog eens nuchter over na en verwijs daarna halters, knotsen en andere martelwerktuigen eens en voor altijd naar de rommelzolder. Dat is in grote trekken de leer van de Britse dokter Peter J. Steincrohn, zoals hy die predikt in zijn boek „How to keep fit without exercise", uitgegeven bij The World's Work, Kingswood, Surrey. HET is een verrassend en re- volutionnair boek, waarvan tegelijkertijd een grote rust uit gaat. Het is een lof der luiheid, maar dan een gepaste, verstandige luiheid, zoals de Engelse medicus het uitdrukt. Een vurig pleidooi voor de gemakkelijke stoel onder het motto „Rest begins at forty" Millioenen mensen boven de veertig, zo constateert dr. Stein crohn met het diepste leedwezen, doen intensief lichaamsoefeningen, hetzy openlik, hetzij in het ge niep. In elk geval dwaasheid, zegt dr. Steincrohn. Zij geven zich steunend en met een doorzettings vermogen een betere zaak waar dig. over aan diepe kniebuigingen, huppen op de plaats, en allerlei indoortraining. Welk een verspilde energie, verzucht dr. Steincrohn. Zij maken geforceerde wandelin gen en marsen, zij spelen tennis en golf. alsof hun leven er van af hangt. zijwelke een trieste inspanning, klaagt dr. Steincrohn. En waarom? Omdat zij denken dat het nodig ls. Omdat anderen het ook doen. Omdat deze veerti gers en vijftigers de schrik van hun leven hebben gekregen, toen zij bij zichzelf een begin van cor pulentie. van de eerste opbloei van een buikje en een onderkin waar namen. Zij willen .Jit blijven". W^ELNU, aan buikje en onder- kin zult ge door het plegen van oefeningen geen zier verande ren, zegt dr. Steincrohn met grote stelligheid. Let wat dit betreft lie ver wat meer op wat ge eet. Een verstandig dieet, in overleg met de huisdokter opgestelcf, en dat ze ker niet in een honeerkuur behoeft te ontaarden, kan nier veel doen Vermageren door lopen? Dr. Steincrohn lacht met grimmige scepsis. Hy heeft vastgesteld, dat men een kilometer ingespannen moet lopen, om de invloed van éér. caramel te neutraliseren. Om de gevolgen voor uw lichaamsomvang van een eenvoudig zakje snoep- foed op te heffen, zoudt ge du.*- aast wel een vierdaagse op uw naam moeten brengen. En als onze dokter dan ingaat op dat veronderstelde fit blyven door middel van oefeningen, komt hij Eas goed op dreef, want daarbij elandt hij op "zyn lievelingster rein, fit blyven zonder oefenin gen, titel en thema van zijn boek Het pittig en vlot geschreven werk krijgt dan even een wetenschap pelijke toon. maar het wordt er niet minder lezenswaardig door Dr. Steincrohn gaat in op de ar beid onzer spieren, die. in uitste kende samenwerking met de ze nuwen, waarlyk wonderen ver richten, waarvan wy ons zelden of nooit bewust zyn. ALTIJD IN ACTIE T^ENS, zo stelt de auteur, had- den onze spieren oefening en inspanning nodig. Thans, nu zij de vier kruisjes achter de rug heb ben, niet meer. Hebben zy, na een halve mensenleeftijd activiteit, er ook geen recht op net wat gemak kelijker aan te doen? Bovendien dat „gemakkelijk aan" is nog maar zeer betrekkelijk. Want uw spie ren zijn a 11 ij d in actie, ook als ge ligt. zit of stilstaat. Waarom zou den we ze overwerk bezorgen door te gaan zwaaien met knotsen, door in ongebruikelijke houdingen ar men en benen krampachtig in door anderen voorgeschreven richting te bewegen, door overdreven sport en spel. Zij hebben het niet nodig, roept dr. Steincrohn uit. Integen deel, er is veel kans, dat ge ze schaadt. En niet om u bang te maken, maar wees realist wat 'JET dagelijks leven ls oefening genoeg," zegt Dr. STE1N- zegt uw hart er van of wat zal het er later van zeggen „MONDJESMAAT" TYAN poneert de Engelse arts ziin voornaamste stelling: het dagelijks leven is oefening ge noeg. Ge staat op en ge gaat zitten oefening. Ge haalt uw pijp te voorschijn en steekt hem op. ge grijpt naar de telefoon, schudt iemand de hand oefening. Het leven i s beweging, houdt deze profeet van de (gepaste) luiheid, van een radicaal „Take it easy" ons voor. Dr. Steincrohn was eens zelf een groot liefhebber van voet bal, paardrijden en golf. Maar na de veertig boeefende hü die spor ten nog slechts „mondjesmaat". Dat raadt hü al zijn leeftüdgenoten aan. Speel golf en tennis als ge wilt, maar met mate. echt voor uw plezier, maak er geen plicht van. Ga nog liever wat tuinieren of genoeglijk wandelen En vergeet uw clubfauteuil niet. Dit zijn de gulden rege's van ctr Steincrohn voor een gezond en evenwichtig leven: een ;?ne e u- ding. rechtop van lijf en leden, verstandig eten en géén oefenin gen. Wees verstandig, veertiger, wew lui. E. G. KOCH.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1