DE JEUGD VAN THANS V w 'n punthoofd... DE PAKHUIZEN PUILEN UIT T en die „goeie ouwe tijd" Heeft U a! BINNEN 24 UUR GEËMIGREERD 15de Verlieslijst Financiering vooral door leningen SS-er Tousseul in Dusseklorp geïnterviewd Voor mijn part vertrekken we morgen Van bus gevallen en gedood Sh De kleine man Soekarno naar Amerika? Tanger wijst drie Nederlanders uit ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG Waarom gedragen onze kinderen zicli zo andersdan \~~S (Van onze medische medewerker) OUDERS houden zich dc .confrontatie VELE laatste tijd intensief bezig met de brandende vraag: is de wij ze, waarop onze kinderen zich tegenover ons gedragen, wel goed te praten? Moeten wij ons er een verwijt van maken, dat wij het zover hebben laten komen, dat de kinderen jij-en en jou-en, dat zij af en toe een grote mond opzetten en hoog van de toren blazen met gezegden als: „Vader, doe niet zo gek", „Wij zijn geen kleine kin deren" en zo al meer; dat zij vrijelijk spre ken over problemen, waar vroeger zelfs niet op gezinspeeld mocht worden. LAAT ONS in de eerste plaats vaststellen, dat de stormen, die sinds 1940 over ons land zijn gegaan, onszelf niet onberoerd hebben gelaten: onze normen zijn veranderd. En al moge het dan zo zijn, dat de ethische normen als niet gebonden aan tijdgeest en generaties uiteraard gelijk zijn gebleven, de morele normen, die samenhangen met onze mores, onze zeden en gewoonten, zijn anders •geworden. Dit is vanzelfsprekend en wij moeten aanvaarden, dat dit zo is. Ook die ouders, die uit hoofde van een behoudende levens- en wereld beschouwing wars zijn van veranderingen te dien opzichte, moeten begrijpen, dat de ingrijpende ver anderingen, die ons leven en onze opvattingen de laatste 15 jaar hebben ondergaan, zich ook in de gedragswijze van kinderen moeten weerspiegelen. Confrontatie met onszelf WAT TOCH is het geval? Van de verande ringen, die zich aan ons hebben voltrokken, zijn wij onszelf nauwelijks bewust: het gade slaan van de gedragingen van de kinderen con fronteert ons echter met het zo geheel andere op treden van onszelf, toen wij even oud waren. En nu treft ons het verschil ineens. Is dan werkelijk ons eigen gedrag tegenover de buitenwereld veranderd? Hierover zcu men kolom men kunnen schrijven. Inderdaad staan wij anders tegenover de autoriteit. Gold het vroeger voor de doorsnee-Nederlander, dat hij zijn regering aan vaardde als het gezaghebbende apparaat, waaraan men zij het met gezonde critiek zich als van zelfsprekend onderwierp, tegenwoordig is het anders: men is vol oppositie, vol verzet, vol bitter heid. De rol van de bezetter, die de regering ver ving, het cptreden van de toenmalige autoriteiten, dat een ieder met wantrouwen en angst, later met afschuw en weerzin vervulde, heeft er het zijne toe bijgedragen deze innerlijke houding te ver anderen. En tegelijkertijd met de innerlijke hou ding, veranderde als vanzelf ook de uiterlijke. Na de oorlog is het individualisme in ons land sterk opgebloeid, als reactie op het collectivisme, dat men ons tijdens de oorlog heeft willen opdringen. „Gij zijt niets, Uw Volk is alles". Nog zien wij deze leuzen op de spandoeken voor ons.... En zo veranderde onze houding; in allerlei kleinigheden drong deze verandering dóór. Kan het dan verwondering baren, dat ook onze kinderen mèt ons veranderd zijn? Veranderde moraal VAN BELANG nu is na te gaan, in hoeverre de veranderde gedragswijze van het kind-van-vandaag een integrerende ver andering in zijn innerlijke houding heeft teweeggebracht. Als het dan waar is, dat de moraal is veranderd, heeft dan ook de ethische houding een verandering ondergaan? En is deze verande ring een beschadiging ofeen vooruitgang? Iedere ouder weet het. Het kind is vrijer geworden, minder gebonden: minder in toom gehouden door de ongeschreven wetten van wat mag en niet mag. En de oudere, gewend aan de gebeden .problemen. en de geboden, die in zijn eigen jeugd golden, fronst de wenkbrauwen. O tempora, o mores!; hoe vaak wordt deze verzuchting in alle toonaarden geslaakt, wanneer de jeugdige spruit zioh geheel afwijkend gedraagt van wat vroeger als oorbaar gold. Kinderen van nü ZOU JE NIET een das omdoen? Het is buiten zo winderig„Mens, hou nu op met je gezanik„Je moest je schamen zo tegen je moeder te spreken. In onze tijd...." „Begint 't nu al weer? Jullie hebben 't altijd over die goeie oude tijd. Was 't toen zoveel beter? Toen dachten jullie precies hetzelfde, maar toen zeiden jullie suikerzoet: „Nee, dank u wel, lieve moeder, 't is niet nodig"." En dan zucht de moeder. Op school wordt hevig geflirt. De dochter van veertien heeft al een heuse jongen. Hij komt haar dagelijks halen. Hij schrijft haar brieven, ernstige brieven, die beginnen met: „Darling" en eindigen met kruisjes en doorboorde harten. Wat moet dat? In onze tijd Ja, in onze ti jd IN ONZE TIJD was alles anders! Alles anders. In die tijd dacht men veel, wat men tegen woordig uitspreekt. De kinderen gedroegen zich overeenkomstig de toen heersende moraal, de zeden van die tyd: onderworpenheid aan het gezag. Wat de ouders wensten, dat moest gebeuren. Nu ja, niet altijd; maar dan wisten ze 't: dan dreigde er straf. Straf, die niet in de opvoeding kan worden gemist, ook nü niet. En tegenwoordig? De gezagsnormen zijn ver anderd. De kinderen hebben niet langer ontzag voor hun ouders, hoort men zo dikwijls. Wat is ontzag? Ontzag is eerbied plus angst. Laat ons dus enerzijds verheugd zijn, dat zij geen ontzag meer hebben en laat ons dankbaar zijn, dat de eerbied is gebleven en dat de angst heeft plaats gemaakt voor een kameraadschappelijkheid, die zich in het „je" en „jou" weerspiegelt. Hand in eigen boezem IV] ATUURLIJK moet deze vertrouwelijkheid niet ontaarden in een ongebondenheid en triviali teit, die de perken overschrijden. Dan is de eerbied blijkbaar zoek en is de fout te zoeken in de houding van de ouders, wier eigen oppositio nele houding zich in agressieve tendenties open baart, die de gevoelsmatige relatie kind-ouders ongunstig moeten beïnvloeden. En dan is het natuurlijk het kind, dat de schuld krijgt en de ouders vergeten de hand in eigen boezem te steken. Met name komt de veranderde houding van het kind, dat op het punt staat volwassen te worden, tot uiting. Deze critische fase is het tijdperk waarin zich de individualisering bij de jonge mens voltrekt. Het is de fase, waarin de aanvankelijke oppositie tegen de gezagsverhoudingen zich in de overgave aan de maatschappelijke verhoudingen zal inte greren, de fase, waarin de verboden begeerte, eerst met innerlijke angst ervaren, op meer volwassen wijze wordt beleefd. Het is op zichzelf een ver heugend feit, dat de kinderen .van tegenwoordig/ zich, ook wat deze problematiek betreft, vrijer durven te uiten en dat zij minder stiekem, men zou bijna zeggen, minder achterbaks zijn, dan vroeger dikwijls het geval was. Zij uiten zich vrijer, durven meer te zeggen, zonder dat deze gedragswijze behoeft te wijzen op veranderde ethische beginselen. Dit sluit natuurlijk niet uit. dat in bepaalde kringen van jongelui er verschuivingen in de opvattingen omtrent de moraal zijn, die de bezorgdheid van de ouders wettigen. Maar generaliseren is hier onjuist en te grote bezorgdheid is wel alleszins begrijpelijk, doch gelukkig lang niet altijd nodig. ....veel vrijer.... werd zijde BONN, 20 Febr. De West- duitse Bondsregering heeft op- meuw de verzekering gegeven dat cie Duitse politie alles in het werk zal stellen om de vijf nog voortvluchtige gevangenen v3n öreda te arresteren, zo hedenavond van Duitse meegedeeld. De Nederlandse ambassadeur in Bonn, de lieer A. Th. Lamping heeft de Duitse regering er op altent gemaakt, dat een der voort- yluchtigen uit Breda (Tousseul) in de gelegenheid is geweest aan een Duitse krant een interview te geven. De Nederlandse ambas sadeur heeft z»'n bevreemding uitgedrukt over bet feil. d^t dit onderhoud kon plaats hebben. De Nederlandse ambassade in Bonn heeft naar aanleiding van het interview aan het dagblad ,Der Mittag" in Duscpldorn het vonnis toegezonden, dat over de voormalige SS-man Tousseul ge ve^ is. De Westduitse regering heef' hierna oDnieuw de verzekerin? gegeven dat alles in het werk wordt gesteld de viif nog voort- vluchtigen on te sporen. Mattlieus Passie Kruiskerk Amstelveen AMSTERDAM. 20 Febr. In de Kruiskerk te Amstelveen wordt op 24 Maart een uitvoering gege ven van de Mattbaeus Passie door het Amsterdams Oratoriumkoor er een jongenskoor, met medewer king yan de Haarlemse Orkest Vereniging. Vocale solisten zï.iiv Dora van DoornLindeman, Aafje Heynis. Willy Hese. Herman Schey Henk Mever, Herman Hülsmann. Het geheel staat onder leiding van Piet van Egmond. (Advertentie) ...van a! die nieuwe fantasie- merken vol gouden beloften? Rook Eden. Eden js en blijft morgen 20 goed als heden I MORGEN... 20 GOED ALS HEDEN! En nu: de slotsom nUMMA SUMMARUM: er is een verandering in de gedragswijze van de jeugd van tegenwoordig en deze is voor een belangrijk gedeelte te wijten aan de wijzigingen, die de morele normen in en na de oorlog hebben ondergaan. En toch bestaat hier geen reden tot ongerustheid. Verder zijn bepaalde onechtheden en onoprecht heden weggevallen, waarover de ouderen zich moeten verheugen, zonder terug te verlangen naar „die gdeie oude tijd", die heus niet altijd zo goed was. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 21 Febr. Met een vaart van gemiddeld 120 km reden wij van Den Haag naar Rot terdam. In de donkerblauwe dienstwagen van het ministerie van Sociale Zaken zat achterin een hoogst nerveuze man, de 43- jarige Gerard B. Seeker uit het geteisterde plaatsje Klundert, Om vier uur Vrijdagmiddag moest Seeker, die meubelmaker van zijn vak is, emigreren met vrouw en zeven kinderen. Met „De Groote Beer" naar Canada. Een vertrek, dat hij in een krankzinnig tempo binnen 24 uur moest regelen. Reeds was het 6 minuten over halfvier toen wij Delft passeer den ROTTERDAM, 20 Febr. Er zijn in binnen, en buitenland zo veel goederen voor de slachtoffers ingezameld, dat, ook wanneer na heel scherpe sortering alle eva- cué's geholpen zullen zijn, er nog zoveel over is, dat het hoofdbe stuur van het Rode Kruis eerst overleg met de regering wil ple gen alvorens er een bestemming aan te geven. De ministerraad heeft al goed gevonden, dat alles, wat tot de lompen gerekend kan PROBLEMEN DOOR J J OVERSCHOT AAN KLEDING worden, ten bate van de slacht, offers wordt verkocht. Het sorteren van het buitenge woon grote overschot zal straks door beroepsmensen moeten ge schieden. Die goederen liggen nog her en der in het land verspreid, maai er wordt nu naar centrali satie gestreefd, ook al om tot nu toe in beslag genomen ruimten weer aan haar oorspronkelijke be. stemming terug te geven. Men zal beginnen voor zoveel mogelijk de goederen te versche pen naar de vroegere Van Vollen- hovenbrouwerij te Amsterdam Maar niet alles kan daarheen: er zouden vijfvouden van de daar aanwezige ruimten nodig zijn om alles behoorlijk te kunnen op slaan. En dan liggen ook in het bui tenland nog pakhuizen vol. Aan het buitenland is nu verzocht in ieder geval geen gedragen kleding meer te sturen. Verscheidene landen zullen er in verband met het deviezenvraagstuk voorts de voorkeur aan geven, oin hetgeen aan geld is bijeengebracht in het eigen land eerst in goederen van bepaalde aard om te zetten en er dus schenkingen in natura van le maken. Waarschijnlijk zal het internationale Rode Kruis in dit vèrband de „totalisator" worden. Grote maten Er Is in Rotterdam, waar 11.000 evacué's verblijven, een soort wa renhuis opgericht, waar de ge- troffener kunnen winkelen. Zij kunnen daar namelijk tegen af gifte van bonnen een keus maken. Per dag zijn hier reeds acht da gen lang ongeveer 11(»J) mensen geholpen, waarvoor een legertje van 120 man vakkundig personeel In de weer is. Tot nu toe kon men, wat de kleding betreft, mensen „met .grote maten" maar zeer be perkt van dienst zijn. Maar juist vandaag heeft het Rode Kruis la ten weten, da': er voor de „grote maten" een oplossing is gevon den...,. De hulporganisaties zagen zich plotseling voor een taak gesteld, die niemand had kunnen voorzien. Geen wonder, dat het geïmprovi seerde werk echt „mensenwerk" werd, waar fouten niet vreemd aan waren. Er moest zelfs wel eens een enige uren tevoren ge nomen beslissing worden herroe pen. Dat neemt echter niet weg, dat men in het algemeen, ook van de zijde der geëvacueerden, vol lof is over het enorm vele goeds, dat met geestdrift en liefde is ver richt en nog wordt verricht, is het oordeel van de leidende instanties bij de hulpverlening. (an onze correspondent) HAARLEM, 21 Febr. Van morgen omstreeks halfelf is aan de bushalte in de Kruisstraat de omstreeks 60-jarige mevrouw B. uit de Lange Wijngaardstraat door een bus van lijn 6 overreden. Zij werd naar de Maria-stichting ver voerd, waar zij na aankomst is overleden. Volgens ooggetuigen wilde de dame instappen door de deur, die voor uitgang bestemd is, toen de bus al in beweging was. De con ducteur. die dit niet bemerkte, stelde de automatische sluiting in werking, waardoor het slachtoffer eerst tussen de deuren bekneld raakte en daarna van de treeplank viel. Zij kreeg een der achter wielen van de bus over het lichaam. (Advertentie) Wanneer U zich een ogenblik niet helemaal fit gevoelt, neem dan KING pepermunt. De heer lijke smaak brengt U weer in dc juiste stemming, dc verkwikkende eigenschappen herstellen Uw werkkracht. de natuurzuivere pep erf e/nt I 'ÏA Ter hoogte van Overschie floe pen op de rijksweg plots rode ver keerslichten aan. Kwart voor vier. „Halen we 't?" vraagt zenuwach tig de toekomstige emigrant, die de voorgaande nacht practisch sla peloos neeft doorgebracht. Wij kijken naar de twee begeleidende ambtenaren van de Stichting. „In het ergste geval rijden we naar Hoek van Holland", antwoordt een van hen rustig. Het overhaaste vertrek was eigenlijk begonnen als grap. Toen Seeker gisteren met zjjn gezin na le herkeuring op het Canadese im migratiekantoor in Den Haag bij de Stichting langs kwam om de goede uitslag er van te melden, zei hij zo maar langs z'n neus weg: „Voor mijn part vertrekken wij morgen." „Dat kan", zei prompt de be trokken official. Enkele ogenblik- Het bureau van het Ned. Rode Kruis heeft vandaag de 15e lijst van slacht offers van de watersnood gepubli ceerd. BRUINISSE Provisorisch begraven op de vlucht- haven Zijpe: Deurloo, leman. oud 46 jaar. KORTEGENE Blok, Jan. geb. 25.9.66 te Kortegene laatste adres: Torendijk 357. Boot, Lena, geb 5.9.99 te Kortegene. we duwe van Nicolaas Poortvliet, laatste adres: Torendijk 360 Blok, Adr ana Pieternella. geb. 6.5.1900 te Den Haag. laatste adres Torendijk 357. Welle- man, Gerard, geb. 19.8.87 le Korte gene. laatste adres: Torendijk 375. OOSTERLAND Provisorisch begraven op de vlucht- taven Zijpe: Hendrikse, Jacob Adriaan, OUDE TO.NGE Geborgen: Van Bergen, Gerardus. geb, 3.2.1865; De Boet, Adriana Maria, geb. 24.8.32: De Boet, Adrlanus, geb. 12.3.1872; Fris, Gerda, geb. 6.3.1948, Hnlleman, Lena. geb. 13.12.21. echt genote van Donkersloot. Koert, Pie- ter. geb. 25.4.1885. Mulder, Klaasje, geb 18.9.1890. echtgenote van Osse- 5 Jaar. laatste adres: Ocsterland. •cijer. Koert. Willetje, geb. 21.9.1874. echtgenote van Van der Veer. SIu mer. Dina Lijd a. geb 31.12.1884. echtge note van De Gast. Van der Spaan. Aren, geb. 21.7.1872. Tuns, Pieternella, geb. 29.12.1876, echtgenote van Polle ls, De Vos, Adrlanus Pieter, geb. 30.4,1939. De Vos, Jannetje, geb 28.10.1914. echtgenote van Bruinse°l)e Vos, Johannis. geb. 9.10.1941. Willems. Cornelia, geb. 20.8.1865. echtgenote van Van Bergen. STAVENISSE Geïdentificeerd. Gocdegebuurc, Hu- brecht Matiheus Karei. geb. 7.5.03 te Stavemssc. laatste adres: Oudciandse- dijk a 92. WOLPH AARTSDIJK Geborgen en geïdentificeerd: De Leeuw. Geertruida. geb. 11.9.1900 te Wolphaartsdijk, weduwe van C. Kloos terman. laatste adres: a 93. Klooster man. Marina Wilhelmina. geb. 2.10.41 te Wolphaartsdijk. laatste adres: a 93. ST. PHILIPSLAND Aanvulling 3e verlieslijst blz 4. dd 6.2.53: geborgen te St. Annaland- Suurlant. Jan Marinus. geb. 20.6 98 te Poortvliet, weduwnaar van C. de Graaf, laatste adres: Zuiddijk 112. UNO-troepen onder SEOEL. 20 Febr. Zes bom men. die op 2 Febr. op achter hoedestellingen van de verbonden troepen op Korea werden gewor pen, zijn waarschijnlijk afkomstig van geallieerde vliegtuigen. Hier- NJECTIE MET.. STOPNAALD (Van onze correspondent) OMMEN, 21 Febr. Een landbouwer te Ommen, die last had van rheuma. liet op advies van vrienden een wonderdokter uit Kampen komen. Deze beweerde de boer te kunnen genezen met het geven van een injectie ten bedrage van 100. Dit bedrag raakte de patiënt wel kwijl, maar zijn rheuma niet. De boer liet zich be praten en kreeg nu een zwaardere injectie, althans voor zijn beurs. Op aanraden van de pre dikant werd de politie in de zaak emengd, die de won derdokter zelf in behande ling nam voor het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Maar deze beschuldiging moest men laten varen, want het bleek, dat de „dokter'' de boer tweemaal een prik in zijn zitvlak had gegeven met een... doodgewone stopnaald. De man zal nu tnoelen terechtstaan voor oplichting. door werden drie man gedood en vijf gewond, zo heeft het Achtste Leger bekend gemaakt. Mevr. Seeker en kinderen wa ren al in Rotterdam. Hij moest echter per taxi nog naar Den Haag. Naar de Stichting Landver huizing Nederland, visa regelen en kleren uitzoeken bij het Rode Kruis. Behalve hun lijfsgoederen had de ramp hun alles ontnomen. In de vroege ochtend van Zondag 1 Februari waren zij in een ver schrikkelijke haast weggevlucht. Verkeerslichten Man, vromv en zeven kinderen ken te voren was er namelijk het bericht binnengekomen dat er op „De Groote Beer" wegens annule ring enige plaatsen waren openge vallen. De ambtenaar belde onmid dellijk alle instanties op. die men bij emigratie moet passeren. Zij bleken bereid, faciliteiten te ver lenen en spoed te zetten achter de zaak. De stoplichten springen op groen. Weer rijden wij als beze ten op Rotterdam aan. 100. 110. 120. 130... Niemv huishonden De heer Seeker komt als tim merman in Edmonton, Alberta, te werken in een houtfabriek. Er is reeds een woning voor het gezin beschikbaar, waar de 41-jarige moeder Marie Seeker geboren Maisan, weer de schepter kan zwaaien over het huishouden. Na de ramp had het Rode Kruis het gez.n bij verschillende fami lies ondergebracht in Ginneken en Breda. Net op lijd Even had het er op geleken, ol we helemaal niet meer wegkwa men, dat was op het Canadese immigratiekantoor. Daar heerste een misverstand over een der pas poorten, die de heer Seeker in Den Bosch had weten los te krijgen. Het duurde ongeveer een uur, eer men het raadsel had opgelost. Het ene paspoort behoorde namelijk aan de oudste zoon van de heer Seeker, die dezelfde voornamen iieeft als zijn vader. In de Maasstad minderen wij vaart. Het is zeven minuten voor vier. als de Wijhelminabrug over de Maas in het zicht komt. Van daar was het nog slechts een kip- oe.eindje naar de Wllhelminakade van de HollandAmerika-Lijn. Bij de laatste kromming zagen wij i HET gezin Seeker uit Klundert, uitgeleide gedaan door familiele den. gaat aan boord van de Groo te Beer". Juist op'tijd. de geelgeverfde pijp met de rood- wit-blauwe band van „De Groote Beer". Wij waren op tijd. „Fijn voor de kinderen", wuif de vader Seeker ons nog na. Want daar was het per slot van reke ning om begonnen! zonder diploma Onze Rotterdamse correspon dent heeft het korte verhaal ver teld van de U weet wel het is altijd een 34-jar.ge enzovoort. Hij kan ook wel eris 36 zijn of 49, maar de sof is altijd gelijk. Deze misdadiger dan „dreef" ruim zes jaren ergens in Rotter dam een rijwielstalling en ver richtte allerlei karreweitjes, zoals het vernieuwen van spatborden en achterlichten. Onze correspondent citerend moet ik met afgrijzen vermelden dat de 34-jarige J. F. B. volgens het vestigingsbesluit rij- wielbedrijf 1940 dat is het jaar dus waaronder wij onder de Mof- fenhiel kwamen te zitten geen vergunning heeft noch diploma voor dergelijk werk. Zodat tegen hem proces-verbaal werd opge maakt! Basta! De man moest terechtstaan voor de Economische politierechter in Rotterdam en het O.M. vorderde een tientje boete, subsidiair 6 da gen hechtenis. Dat is bij de Econo mische politierechter waarlijk het hoogste woord niet. De Officier heeft zich vermoedelijk door het misèrebeeld van zijn aangeklaagde laten bewegen tegen hem een zeer geringe straf te eisen Doch wat wenst U van de kleine man? Die wordt daar stapelgek van. Die snèpt dat niet. Die heeft zich zo hevig opgewonden, dat hij uit de zaal verwijderd moest wor den, in elkander zakte en door de G.G.D. naar een ziekenhuis ge bracht werd. „De uitspraak werd aangehou den". M ij n uitspraak niet. Ik beklaag onze Nederlandse rechter die nog altijd moet berech ten naar Duits „fagon". Wij lijden nog altijd onder de Hitler-pest. Donder op naar Canada man. Daar heb je alleen je handen en je bekwaamheid nodig. Daar vraagt niemand of je gepromo veerd bent als rijwielhersteller en of je een diploma hebt. Daar vra gen de mensen of je wat kunt en als je het niet kèn, komen ze niet meer terug. W ij menen dat wij van de Duit sers af zijn. nadat wij Rauter dood geschoten hebben. De Rauters zijn ons in het bloed gekomen en als er ergens een hete plaats is waar de vijanden van de mensheid ver toeven. dan slaan zij zich, ondanks de hitte, op hun dijen, wijl zij, als verliezenden, tóch achteraf overwinnaars blijken te zijn. PASQUINO DJAKARTA. 20 Febr. Rege ringskringen verklaren, dat het denkbeeld van de A.F.L. (Ameri can Federation of Labour) om pre sident Soekarno uit te nodigen tot het brengen van een bezoek aan de Ver. Staten, met sympathie is ontvangen. Alvorens hierop ver- der in te gaan, wil men echter eerst weten, hoe het denkbeeld ontvangen wordt in kringen van het Amerikaanse Congres. Ook vraagt men zich af, of de huidige omstandigheden in Indonesië wei een vertrek van de president naai het buitenland wenselijk maken. UITBREIDINGSPLAN TER INZAGE AMSTERDAM. 20 Febr. Op hel stadhuis, kamer 183. ligt tot en met 6 Maart ter inzage het uitbreidings plan voor de gronden tussen Wibaut- cn Vrolikstraat en spoorbaan naar Utrecht. Bezwaarschriften moeten vóór 17 April worden ingediend bij Geiep. Staten van Noord-Holland. Min. v. d. Kieft over rampschade AMSTERDAM. 21 Febr. „De financiering van het herstel der rampschade zal in hoofdzaak, ja, in zo sterk mogelijke mate, door lening moeten plaats vinden om het inflatoire effect te voorkomen. Of per saldo ook nog een beroep zal worden gedaan op dc tegen. aarderekening, is een zaak, die wij later rustig moeten bekijken. Ten slotte is het gebruik van deze rekening door de financiering van het herstel der aangerichte schade een zuiver inflatoire maatregel en wij moeten er voor oppassen, dat wij na de wateroverstroming niet ook nog een geldoverstroming krijgen", zo deelde de minister van Financiën, J. van de Kieft, aan „De zakenwereld" mede. Op de vraag of een lening in voorbereiding is, antwoordde de minister: „Ongetwijfeld. Overi gens werd reeds vóór de ramp overleg gepleegd over een eonso- lidatielening. Door de nationale ramp zijn die onderhandelingen natuurlijk in een geheel andere sfeer gekomen. Bij de grote liquiditeit der schatkist, aidus de minister, be hoeft achter het financieringsplan niet zo'n haast te worden gezet. De minister geloofde niet, 'dat de door velen zo gevreesde im portlawine zal plaats vinden, zo dat er vermoedelijk geen groot scheepse aanval van de zijde van de import op onze deviezenreser ve zal komen. Op de vraag, of hij geen kente ring in de export vreesde, ant woordde de minister, daarop niet positief te durven antwoorden, omdat er zovele factoren zijn, die deze beïnvloeden. Minister Van de Kieft zeide, af gezien van de vraag hoeveel de viezen het herstel der schade ons zal kosten (een vraag, die hij nog niet kon beantwoorden) niet pes simistisch te zijn ten aanzien va?: de normale ontwikkeling van de deviezenreserves en de betalings balans. Het Is echter mogelijk, dat de ramp onze betalingsbalans tij delijk ongunstig zal kunnen be ïnvloeden. Dc minister onderstreepte dat Nederland niet zal terugkomen op het besluit om afstand te doen van verdere dollarhulp tot 30 Juni. „Wij hopen het zó te kunnen bol werken, dat wü ook het volgende jaar niet om hulp behoeven te vragen. Nog steeds is de gulden bijna een hard currency". De ramp zal ongetwijfeld een zeer nadelige invloed hebben op onze begrotingspositie. Door de uitval van vele agrarische pro ducten en onvermijdelijk uitstel en verlichting van belastingen, zullen de inkomsten belangrijk dalen. De verhoging der uitgaven posten is nog niet te overzien. De minister raamde op de gecombi neerde gewone dienst, buitenge wone dienst I en landbouwegali- satiefonds, in plaats van een oor spronkelijk geraamd overschot ad f 131 millioen, een tekort van ca. f 80 millioen. Het tekort op de buitengewone dienst II was f 623 millioen. „Wanneer ik een zeer vage raming van het totale tekort voor 1953 mag doen, dan zou ik dit in de orde van grootte van f 1200 millioen willen stellen". Of het niet wenselijk is. on danks de verwachte ongunstige ontwikkeling der begrotingsposi tie, toch tot verlaging der lasten op het bedrijfsleven over te gaan, daaromtrent kon de minister nog niets mededelen. Ten slotte zeide de minister te geloven, dat wij het een heei eind kunnen brengen om grotendeels met eigen inspanning de gevol gen van de ramp te boven te ko men. Indien het in 1953 beschik bare kapitaal in de goede richting zal stromen, als dus het grootste deel van dit beschikbare kapitaal naar de overheid kan vloeien, dan hoop ik, dat wij het onder elkaar wel zullen redden. Overval op „Combinatie" TANGER, 20 Febr. Drie Ne. derlanders, opvarenden van hel piratenschip „Esme", dat op 4 Oc tober j.I. in de Middellandse Zee het schip „De Combinatie" over viel en leegplunderde, zün op ver zoek van de Nederlandse gezant, bU besluit van het Internationale bestuur, buiten het territorium van Tanger uitgewezen. Het zijn de kapitein van de „Esme". E. J. Engelsman en de beide opvarenden F. Berghuis en J. J. van Delden. De drie mannen zullen nu naar Marseille worden overgebracht om aldaar te worden berecht, zo wordt vernomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1