MARKTBERICHTEN Dit de Kringen en Afdelingen Westen van ons land en landaanwinning op grote schaal in de Waddenzee zoveel mogelijk te bespoe digen. De uitvoering van een dergelijk plan, waar mee uiteraard geweldige bedragen en veel tijd zal zijn gemoeid, is thans actueler dan ooit tevoren. UITBREIDINGSPLANNEN. TERHEIJDEN. Het ontwerp van het plan tot herziening van het uitbreidingsplan. Wagenburg ligt ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage van 29 Januari tot en met 28 Februari. Belanghebbenden kunnen zich gedurende deze termijn met bezwaren tot de gemeenteraad wenden. VELDHOVEN. Vanaf 3 Februari lag gedurende 14 dagen op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage het door de gemeenteraad vastgestelde plan tot herzie ning van het partiële uitbreidingsplan Meerveid- hoven en Zeelst. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende zes weken na afloop van deze termijn bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. TILBURG. Vanaf 4 Februari 1953 ligt gedurende 4 weken voor een ieder ter gemeentesecretarie van Tilburg ter inzage het ontwerpplan ter herziening van het partiële uitbreidingsplan De Haven dier gemeente. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen be langhebbenden bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, Waterstraat 16, 's-Her- togenbosch. SPRANG—CAPELLE. Het vastgestelde plan tot partiële herziening van het uitbreidingsplan is door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant goedgekeurd. Het plan ligt ter inzage. Gedurende een maand na 30 Januari kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend beroep instellen bij de Kroon. EINDHOVEN. Van 9 Februari tot 9 Maart ligt ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage het ontwerp ter gedeeltelijke herziening van het partiële uit breidingsplan Gastel Oost II. Belanghebbenden kunnen zich gedurende deze termijn met bezwaren tot de gemeenteraad wen den. Van 4 tot en met 17 Februari lag ten stadhuize van Eindhoven voor een ieder ter inzage het plan tot herziening van het partiële uitbreidingsplan de Nieuwe Erven, zoals dit door de Raad in zijn ver gadering van 26 Januari j.l. werd vastgesteld. Belanghebbenden die zich met bezwaren tot de Gemeenteraad hebben gewend, kunnen zich gedu rende zes weken na afloop van deze termijn met bezwaren tot de Gedeputeerde Staten wenden. KRING AXEL Z. L. M. Algemene Ledenvergadering, op Donderdag 26 Februari te Axel in „Het Cen trum", om 2 uur n.m. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededelingen. 5. Jaarverslag. 6. Verslag financiële commissie. 7. Rekening en verantwoording Penningm. 8. Verkiezing Secretaris/Penningm. Aftredend M. Boogerd (herkiesbaar). 9. Volgens nieuwe statuten verkiezing van 2 hoofdbestuursleden en 2 plaatsvervangende hoofdbestuursleden. Aftredende als hoofd bestuurslid de heren: A. Haak en W. Koster, Plaatsverv. hoofdbestuursleden de heren: J. J. de RegtDekker en F. de Kubber. Alle heren zijn herkiesbaar. 10. Uiteenzetting over de toestand in onze pro vincie door de Algem. Secretaris der Z. L. M„ Mr. J. F. G. Schlingemann. 11. Rondvraag: 12: Sluiten; - Koffiemaaltijd. HET BESTUUR. ALGEMEEN OVERZICHT. Het spreekt welhaast vanzelf, dat men zich af vraagt, waarheen de huidige situatie op de voer- artikelmarkt ons voert. De prijzen van de granen op de wereldmarkt tonen een dalende tendenz en onze binnenlandse graanmarkt stelt zich daarop in, nu er grote kans bestaat, dat de veevoederdistributie opge heven wordt en dus op 'n gegeven moment de binnen landse prijzen en het wereldmarktprijspeil met elkaar in contact komen. Natuurlijk vraagt men zich af hoe ver deze daling in ons land zal doorzetten; er zal een minimumgrens zijn, want aangenomen mag wor den, dat de landbouwpolitiek er op gericht zal blijven om de graanteelt lonend te doen zijn. Deze minimum grens lijkt nog niet bereikt, al moet wel vastgesteld worden, dat de roggeprijs zich al in het grensgebied bevindt. Wat de hoeveelheid binnenlands graan be treft, moet worden opgemerkt, dat reeds belangrijke hoeveelheden zijn verbruikt of geëxporteerd. Dat het verbruik aanzienlijk groter is dan in andere jaren moge worden afgeleid uit de cijfers, die de C.L.O.- eontröle over het laatste kwartaal van het vorige jaar heeft verstrekt. De in de coöperatieve sector be reide hoeveelheden mengvoeders zijn 18,73 hoger dan het vorige jaar. Ook de omzet in Januari 1953 is groter geweest dan in Januari 1952. Als men een dergelijke positie het vorige jaar had gehad, zonder uitzicht op opheffing van de veevoederdistributie, dan zouden aan het eind de prijzen van granen misschien weer gaan stijgen. Nu is het wellicht zo, dat een beroep moet worden gedaan op de distributiehoeveel- heden, welke men nog niet heeft opgenomen, maar over de prijs, waartegen deze beschikbaar zullen komen, valt thans weinig te zeggen. Als de beweging op de wereldmarkt zo blijft als de laatste maanden het geval is geweest behoeft men niet op hogere prij zen te rekenen. Dat ook op het gebied van de koeken de bonnen niets meer waard worden, zal wel duide lijk zijn. Toch werpe men ze niet in de prullemand, omdat zij nog altijd het middel vormen om de distri butiegrondstoffen van de Overheid te betrekken. Wanneer te zijner tijd de distributie zou worden op geheven, is het natuurlijk niet zo, dat alles dan direct in kannen en kruiken is. Er zijn nog Overheidsvoor- raden, die op de een of andere manier geliquideerd moeten worden. Hoe dit alles ook zijde mengvoeder industrie maakt een merkwaardige overgangsperiode door, die zo gauw als dit mogelijk is beëindigd zal moeten worden. De binnenlandse graanmarkt kreeg in de week van 12 tot 17 Februari weer een normaal verloop. Het aanbod in tarwe was deze week wat ruimer, doordat vooral uit de rampgebieden partijen die geen waterschade hadden opgelopen, aan de markt werden gebracht. De hoogmolens betaalden de normale prijs voor dit artikel. De roggemarkt was aanvankelijk gemakkelijker gestemd, om in het midden van de week, doordat het aanbod minder werd, wat aan te trekken. Het valt de laatste tijd op, dat er voor rogge met een vocht gehalte van 17 een premie van ongeveer 0,75 boven de döorsneekwaliteit1 wordt betaald, dit is wel eens minder geweest. De markt van zomergerst kan niet op gang komen, de kopers houden zich afzijdig. Het aanbod iri wagons is schaars, daar uit de rampgebieden nog niet per spoor verladen kan worden. Schuitjes worden even wel aangeboden, doch niet dringend, zodat de prijs van dit artikel zich kan handhaven. De mengvoeder fabrikanten kopen echter en dat geldt voor alle grondstoffen, mondjesmaat, daar met 1 Maart de prijzen van de buitenlandse granen, zoals bekend is, verlaagd worden. Australische gerst zal dan 34,15 op basis boordvrij gestort R'dam/A'dam noteren, dat is nog aanzienlijk boven de prijs van inlandse kippen- gerst. Men moet bij de prijsvergelijkingen er reke ning mee houden, dat buitenlandse gerst en andere granen een aanzienlijk lager vochtgehalte hebben, hetgeen meestal tenminste 3 bedraagt. De inlandse gerst ondervindt echter niet zo zeer concurrentie van de Australische gerst, maar van de Russische, die de afgelopen week ca 31,50 boordvrij Rotterdam no teerde. De Russische gerst is al of niet na schoning geschikt voor de fabricage van gemengd graan, maar heeft het nadeel scherp te zijn. De ontwikkeling van de zomergerstmarkt zal men met deze concurrentie rekening dienen te houden. Wintergerst kon zich aanvankelijk niet handhaven, doordat het aanbod groter was dan de vraag. Verder in de week her stelde zich dit artikel door grotere vraag. De omzet ten zijn echter klein. De havermarkt is sterk onderhevig aan de stem ming der speculanten. Wij zagen deze week binnen 24 uur prijsverschillen van ƒ0,75 tot ƒ1,25. De oor zaak hiervan was, dat enkele speculanten de ene dag sterk verkoper waren, om de volgende dag om de een of andere reden weer koper waren, teneinde hun blanco posities te dekken. Wij kunnen hier dan ook niet van een gezonde marktontwikkeling spreken. De consumptievraag was gering, hoewel er regel matig kleinere partijen werden afgedaan, zowel in maal- als kippenhaver. Exportmogelijkheden doen zich de laatste tijd weinig voor. In inlandse maïs ging weinig om, daar ook bij dit artikel de mengvoederfabrikanten slechts mondjes maat wensen te kopen en nogal wat buitenlandse maïs, die op aflading verkocht was, moeten ontvan gen- De graanmarkt sloof in de afgelopen berichts- periode op een aanmerkelijk hoger niveau dan vorige week, met een vaste stemming. AFDELING MESTSTOFFEN. Stikstofmeststoffen. Het verbruik van stikstofmest stoffen is nog nergens begonnen. Door de weers omstandigheden is de bodemgesteldheid zódanig, dat bemesting nog niet kan plaatsvinden. Het wordt wel laat dit jaar. In korte tijd zal straks heel wat moe ten gebeuren. Gelukkig zijn overal voldoende voor raden aanwezig om aan de behoefte van de verbrui kers te voldoen. De productie van onze stikstof industrie verloopt ongestoord evenals de verlading naar het binnenland. Het is nog te vroeg om reeds te beoordelen welke invloed de overstromingsramp op' het totale verbruik in ons land zal hebben. Een zeer intensief stikstof- verbruik vond juist in het rampgebied plaats. Superfosfaat. De productie van superfosfaat is, na de overstromingsramp, bij de fabriek van de E.N.C.K. te Vlaardingen thans weer hervat, zodat de levering verder voortgang kan vinden. De fabriek te Kraling- scheveer daarentegen ligt nog stil. Wel is nog pro duct uitsluitend in poedervorm aanwezig om aan eventuele vi'aag hiernaar tegemoet te komen. Het is twijfelachtig of dit bedrijf in het huidige sei zoen nog aan het granuleren van superfosfaat zal toe komen. Ook bij de fabriek te Pernis zijn de werk zaamheden weer ter hand genomen. Zoals bekend komt van dit bedrijf voorlopig geen superfosfaat ter beschikking, aangezien deze fabriek zich uilsluitend toelegt op de productie van mengmeststoffen. De superfosfaatproductie te Amsterdam, Sas van Gent en Veghel heeft een normaal verloop. De verlading voor het binnenland blijft echter bij de fabriek te Amsterdam enigszins achter. Vanaf de beide andere fabrieken kan vlot worden geleverd. Thomasmeel. De vraag naar thomasmeel is nog niet groot. Wanneer straks de aanwending zal be ginnen, zal echter o.i. blijken, dat nog wel een hoe veelheid product nodig zal zijn. De verlading vanaf de Luxemburgse staalwerken gaat in regelmatig tempo. De verzending vanaf de meeste Belgische fa brieken verloopt ook naar wens. Slechts een enkele fabriek blüft wat achter, aangezien thans aldaar ook voor binnenlands verbruik product wordt gevraagd. Kalizputcn. Naar de diverse soorten kalizouten be staat een goede vraag. De belangstelling gaat naast disponibel product, ook uit naar verdere levering uit aanvoer. De verlading van kalizout 40 welke met coasters wordt verzorgd, ondervindt enige vertraging. Aangenomen mag echter worden, dat de opgegeven hoeveelheden toch tijdig beschikbaar zullen komen. De aanvoer van magn. houdende kainiet 17 ën pa tentkali vindt verder voortgang. EIERVEILING TE GOES (17 Febr.). De prjjs der eieren voor de verzamelaars is deze week vastgesteld op 2,25 per kg. Voor tweede soort eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. FRU IT AFZET 11—17 Febr. 1953. Dinsdag werd zowel in Goes als Kapelle een flink kwantum fruit geveild. Vooral Goudreinette en Jo nathan waren in de meerderheid. Daarnaast in min dere mate Golden Delicious en Brabantse Bellefleur. De export-partijen gaven overwegend een goed beeld «te zien. In veel gevallen wordt er echter een groot"pël'cen- tage K. en F. uitgesorteerd. De afvoer vindt nog steeds plaats per schip, en ge deeltelijk per auto over de lange omweg via België. De uitmiddelpuntige ligging van Zeeland wordt in deze dagen wel dubbel onderstreept door de afslui ting van de directe overland-weg. Er kwam een kleine verschuiving in de prijzen. Jonathan werden iets duurder betaald. Delicious bleef gewild. Goudreinette liep iets terug. Vooral Jonathan, welke in doorsnee behoorlijk gekleurd was, werd gevraagd voor export. De voornamste noteringen waren: A- Goud- verp. A B/C I K. en F. reinette 20—25 14—15 13—18% 3—14 Jonathan 33—35 31%—33 23—34 7—25 Golden Delicious 40—41 23-^6 13—31 Brab. Bellefl. 16 9—10 9—15 3—10 Lomb. Calville 33—35 21 18—24 Winston 4S52 Gieser Wildeman 17—23 11—16 Saint Remy 1013 89 Kleipeer 7 35 VEEMARKT VHEKTOGENBOSCH. Op de mai'kt van Woensdag werden aangevoerd 5181 stuks vee, zünde: 1860 runderen, 177 vette kal veren, 1118 nuchtere kalveren, 44 drachtige zeugen, 264 slachtzeugen, 247 lopers, 1340 biggen, 112 scha pen en 19 geiten. De prjjzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ8751225; Guiste koeien ƒ600ƒ830; Kalfvaarzen ƒ825ƒ1100; Klam- vaarzen ƒ675775; Guiste vaarzen ƒ565—ƒ700; Pinken ƒ400ƒ500; Graskalveren ƒ225ƒ300; Fok- kalveren 90140; Nuchtere slachtkalveren 31 ƒ44; zware soorten 5266; Lopers ƒ70ƒ90; Biggen 3040; zware biggen ƒ56; Drachtige zeu gen ƒ270ƒ335; Oude schapen ƒ60ƒ70; Vette schapen ƒ75—ƒ95, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 759 stuks. Pry zen: extra kwaliteiten tot 2,95, le kw. 2,752,85, 2e lew. 2,502,60, 3e kw. 2,252,35vette stieren ƒ2,50ƒ2,60; worstkoeien ƒ2ƒ2,20, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren lichte van 1,852,10; idem zware ƒ2,25ƒ2,65, prima boven notering; Nuchtere slacht kalveren ƒ0,90ƒ1; zware soorten ƒ1,05ƒ1,35; slachtzeugen 1,541,60, alles per kg lev. gew. met 4 kg tarra, prima boven notering.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3