fin boerderij es organisatie lets over het gebruik van Kalkmeststoffen LUCERNE „Triomphe du Nord" GEBRs. DE JONGH Zeer verheugend is het dat het gebruik van kalk meststoffen de laatste jaren belangrijk is toege nomen. De gunstige resultaten die men hiermee bereikt, hebben veel bijgedragen tot deze toename. Wanneer men bedenkt dat 35 van de Zeeuw se eilanden meer of minder kalkarm is, dan be hoeft het verder geen betoog dat. een bekalking op dergelijke gronden even noodzakelijk is als een bemesting met stikstof-, kali- en fosfaatmeststof fen. Daarnaast wordt het rendement van deze mest stoffen verhoogd door een goede kalkvoorziening en een goede structuur. Wanneer we dan nog be denken, dat de kalk als plantenvoedingsstof nood zakelijk is, zowel voor de opbouw van de plant als voor het onschadelijk maken van bepaalde zuren, dan blijkt voldoende dat een goede kalktoestand gecombineerd met de juiste PH een kwestie van de eerste orde is. Wanneer het grondonderzoek heeft uitgewezen dat een bekalking voor het betreffende perceel noodzakelijk is, moet een keuze worden gemaakt uit de diverse kalkmeststoffen. Omdat hierbij met verschillende factoren rekening moet worden ge houden is het wel gewenst de waarde van enkele bekende kalkmeststoffen eens te vergelijken. Bij de beoordeling van de waarde van een kalk- meststof dient vooral rekening te worden gehou den met de volgende factoren: le. De vorm waarin de kalk in de. meststof voor komt; 2e. de fijnheid van de meststof; 3e. het gehalte aan nevenbestanddelen; 4e. de prijs per procent zuurbindend bestanddeel (afgekort z.b.b.l. De onder de punten 2, 3 en 4 genoemde factoren zijn gewoonlijk van overwegende betekenis. Omdat echter al deze factoren grotendeels de rentabiliteit van een bepaalde meststof bepalen, is het wel ge wenst hier eens wat meer aandacht aan te schen ken. le. De vorm waarin de kalk in de meststof voorkomt. Deze is belangrijk, omdat gebleken is dat de kalk in de vorm van hydroxyd Ca (OH) 2 het snelst en het volledigst met de grond in reactie treedt. Kalk meststoffen waarin de kalk voorkomt in de vorm van carbonaat CaCO.i werken iets langzamer, ter wijl de werkingscoëfficient van de kalk in de vorm van silicaten het laagst is. Zeer belangrijk voor de reactiesnelheid is echter: 2e. De fijnheid van de meststof. Hieraan worden bepaalde minimum eisen ge steld die in het Meststoffenbesluit zijn vastgelegd. Door de fabrikanten wordt er steeds naar gestreefd om de fijnheid van hun producten zoveel mogelijk te verhogen. Volgens de jongste onderzoekingen is gebleken, dat de fijnheid van nog meer betekenis is dan de vorm waarin de kalk gegeven wordt. 3e.Het gehalte aan nevenbestanddelen. Dit kan eveneens van groot belang zijn speciaal op onze zure, kalkarme kleigronden, waar b.v. de fosforzuurtoestand veel te wensen overlaat. Welke waarde hieraan echter moet worden toegekend hangt grotendeels af van de behoefte die er bestaat aan de betreffende bestanddelen. Een kalkarm, zuur perceel met een slechte structuur zal b.v. zeer dankbaar zijn voor een schuimaarde-bemesting, mede door het vrij hoge percentage organische stof in deze meststof. 4e. De prijs per procent zuurbindend bestand deel. Om hierin enig inzicht te krijgen is het gewenst enkele bekende meststoffen te vergelijken, hoewel hierbij voor de volledigheid natuurlijk meer mest stoffen moeten worden betrokken. Stellen wij een concreet geval, waarbij 3000 kg voor beter hergroei ■fc meer drogestof-opbrengst iK hoger eitwitgehalte •fc uitstekende wintervastheid voordeliger prijs -K gunstiger bedrijfsresultaten GOES import Selectiebedrijf export van Groenten- en Landbouwzaden landbouwpoederkalk nodig zou zijn om de pH op het juiste peil te brengen, dan kunnen wij de vol gende prijzenvergelijking opstellen: a. 3000 kg landbouwpoederkalk z.b.b. 60 a 56,50 169,50 Om hetzelfde resultaat te krijgen met Kencica (z.b.b. 45 is nodig: 60 b. x 3000 kg 4000 kg a 39,50 15S,— 45 Kencica bevat 5 K^O, dus 200 kg K2O dat voor direct opneembaar is, 150 x ƒ0,32 (prijs van de kali in kalizout 40 4S, Blijft over voor de kalk ƒ110, Om hetzelfde resultaat te krijgen met schuim aarde (z.b.b. 25 is nodig: 60 c. x 3000 kg 7200 kg a 14,— - 100,80 25 Af: fosforzuur is 36 kg a 0,57 (Sup. 17 20,52 Blijft SO,28 Voor de volledigheid zou het nodig zijn om ook de andere nevenbestanddelen als stikstof, kali. magnesium en organische stof in geldswaarde uit te drukken. Bij grote giften is de totale hoeveel heid die gegeven wordt, dan ook zeer belangrijk. Uit dit overzicht blijkt echter reeds dat schuim aarde de goedkoopste en meest samengestelde meststof is. De niet berekende nevenbestanddelen wegen dan nog zeker op tegen de hogere kosten bij het uitstrooien. Opgemerkt dient te worden dat vaak grotere giften worden geadviseerd, mede met het oog op de structuurverbeterende waarde van deze kalkmest- stof. Conclusie. le. Een bekalking moet steeds gebaseerd zijn op de uitslagen van het grondonderzoek. 2e. Wanneer schuimaarde verkrijgbaar is, ver dient het aanbeveling om bij een eventuele bekalking van deze meststof gebruik te ma ken. Wil men nog dit seizoen een schuim aardebemesting toedienen dan doet men goed om het benodigde kwantum zo spoedig moge lijk bij een coöperatie of handelaar te be stellen. 3e. Moet men een keuze maken uit de andere kalkmeststoffen of wil men een bekalking in het voorjaar toepassen bij bepaalde gewassen (maximaal 1500 kg CaCO:i/ha), dan moet ieder geval apgrt worden beoordeeld. a. Heeft men te doen met een ontkalkte zure zavelgrond, dan kan het aanbeveling verdienen om gebruik te maken van een magnesia-houdende kalkmeststof. b. Is de kalibehoefte van het perceel in het minimum, dan verdient het aanbeveling om gebruik te makpn van b.v. Kencica of Kencica Supra. Het spreekt vanzelf dat een en ander nog met verschillende gevallen aangevuld kan worden. Het is dan ook nodig dat U hiervoor steeds overleg pleegt met de betreffende assistent van de R.L.V.D. of R.T.V.D. Overigens spreekt het voor zichzelf dat een der gelijke vergelijking sterk afhankelijk is van de prij zen van de verschillende kalkmeststoffen. Goes, Februari 1953. De Assistent voor Bodem en Bemesting, KL. BUWALDA. Korte wenken voor de praktijk Indien U bij Uw buurman op visite gaat, bespreekt dan ook met hem het opruimen van de voederbieten- kuilen vóór .1 April. Laten we allen onze medewerking verlenen om de vergelingsziekte te bestrijden. SUIKER BIETEN ZAAD NV HOLLANDSCH'ZWEEDSCH^ ZAAL) MAATSCHAPP J tConingslaan 26:- Amste-darr'Z I UIT DE PROVINCIE TVEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 16 Februari 1953. Het is nog maar weinig weken geleden, dat we elkaar veel geluk en voorspoed toewensten bij de jaarwisseling. Niemand had toen ook maar enig vermoeden van de ramp, welke ons zo kort daarop zou overvallen. Wij volgden binnen- en buiten landse politiek, maakten onze plannen voor komen de seizoenen en bouwden voort aan het herstel van ons gehavende land, en plotseling zaten we weer midden in de ellende. Niet veroorzaakt door menselijke twist, maar ons opgelegd door de Na tuur, in de vorm van de niet le stuiten watervloed. Ook in onze streek werd reeds vroeg alarm ge slagen, maar vele bewoners midden in de polder wisten pas laat in de voormiddag welk groot ge vaar er dreigde. Met alle beschikbare krachten en middelen werd gewerkt om de dijken die nog niet doorgebroken waren te behouden. Een betrek kelijk kleine oppervlakte stond reeds onder water en enkele huizen waren reeds vernield, maar geen slachtoffers. Niemand kon zich toen nog niet in denken welk een bovenmenselijk leed zich in an dere streken voltrok, en welk een materiële schade daar aangericht werd. Een strijd om het behoud van het eigen leven, welke voor zo velen tevergeefs is geweest. Met ontroering namen we kennis van de steeds groeiende lijst met onherstelbare verliezen. Daar naast een strijd om te redden wat nog te redden was, welke eveneens diepe indruk heeft achter gelaten. En nu, nu de eerste phase van redding en hulp verlening voorbij is, kunnen we ons pas goed voor stellen welk een schade ook in materieël opzicht aangericht is. Werk van vele jaren werd in een dag verwoest. Een grote geestelijke weerstand zal nodig zijn om de moed en de kx-acht te kunnen vinden om weer op nieuw te kunnen beginnen en velen zullen hierbij de wens uiten, dat de hulp en het herstel van de schade vlug en doortastend zal zijn. Anders dan dat na de oorlog het geval was. Hierin hebben wij uit de niet of minder ge troffen gebieden een plicht, welke we ï-eeds ten dele ten uitvoer hebben kunnen brengen door het schenken van giften, het ontvangen van evacué's en vee. Gelukkig is het aantal dergenen welke hun hulp menen te moeten onthouden gering. De voorstelling, welke deze mensen zich maken van een goede en gezonde gemeenschap zal wel geen fraaie zijn. Hun opbouwende activiteit in de orga nisatie zal hieraan wel evenredig zijn en wel even waardeloos. We zullen ons behoren te oriënteren op de getroffen gebieden, hulp blijven bieden waar mogelijk. Wanneer we straks onze plannen voor het komende seizoen ten uitvoer gaan brengen, be denk dan dat niet ver van U vandaan, collega's wonen, welke dit steeds met hetzelfde enthousias me deden, maar nu machteloos en werkeloos moe ten toezien hoe op hun bedrijven het water nog steeds haar verwoestend werk doet en dat de ge volgen hiervan nog vele jaren later gevoeld zullen worden. Bedenkt dan dat het een vooi'recht is dat U nog onder betere omstandigheden kunt wei'ken en toont dat U dat waard bent door hulp en be grip voor Uw getroffen collega's, zowel individueel dan wel samen met de Ovei'heidsinstellingen welke op volle toei'en draaien om alles weer zo spoedig mogelijk tot zijn noi'male proporties terug te voeren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2