KADERDAGEN 1953 ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. De kaderdagen zijn geslaagd. Wat meer is: ze zijn reusachtig goed ge slaagd. Ondanks alle pessimisme waren er 40 L. J. G.-ers en Z. P. Me sters aanwezig in de gezellige jeugd herberg ,,Bleije Haghe" te Axel. Dat het helemaal niet nodig is een vreemde voor de leiding van onze Provisorisch begraven bij Vluchthaven te Zijpe Onheilspellend luidden de klokken of loeiden de sirenes in de nacht van 1 Februari 1953. Op dit moment kon men nog niet vermoeden, dat dit het begin zou zijn van een nationale ramp, die zijn weerga in de geschiedenis niet heeft. Diepe wonden zijn geslagen en grote materiële schade is aan gericht. Maar wat betekent dit, zolang deze wonden nog te helen, en de schade, zij het dan ook ten koste van veel zweet, weer te herstellen zijn. Er zijn zo heel veel verliezen geleden, die niet meer goed te maken zijn; in vele gezinnen is een leegte gekomen, en vele ge zinnen zijn zelfs geheel uit elkaar gerukt. Een leegte is er thans ook gekomen in het gezin van de familie Uijl in Tholen, een leegte die men niet spoedig zal vergeten en die de herinnering aan deze nationale ramp nog triester maakt. Onder bovenstaande titel stond als eerste naam in de ver- lieslijst van het Roode Kruis vermeld: Cornelis Uijl, Kruittoren 7 te Tholen. Het was alsof het niet mogelijk was! Kees, bij velen in L. J. G.- kringen bekend en gewaardeerd om zijn jovialiteit en sportivi teit op onze bijeenkomsten, en die op onze eerstvolgende ver gadering nog een inleiding zou verzorgen. En tochzal Kees niet meer in de ouderlijke woning terugkeren, en dit betekent dat ook onze L. J. G.-afdeling een onherstelbaar verlies heeft geleden. Kees heeft ook hier een leegte achtergelaten, die wij nimmer zullen vergeten. Wij wensen de ouders sterkte toe met dit voor hen zo smart volle verlies. Hij ruste in vrede. Bestuur L. J. G. Tholen/Oud-Vossemeer, M. C. J. KOSTEN, Voorzitter. J. M. v. d. WEELE, Secretaris. THOOLS NIEUWS De laatste tijd leeft de L. J. G. op Tholen weer op. De animo en de acti viteit bewegen zich in stijgende lijn! De belangstelling voor de Kaderdagen in Axel was van Thoolse zijde maar zeer matig en het was St. Philipsland, dat de balans voor de streek nog eni germate voor ons in evenwicht hield. Op Vrijdag 23 Januari hield de Afd. St. Maartensdijk een gecombineerde vergadering, waarop werd besloten dan zou men hiervoor'n zelfgemaakte een ontspanningavond te houden en revue instuderen. De medewerking van de leden was prima en het be loofde dan ook iets goeds te worden. Helaas zullen al deze mooie plannen tengevolge van de nationale ramp, die ook ons eiland zo zwaar trof, in het water ondergaan. Dinsdag 27 Januari liet Ir W. L. Harmsen in Tholen verstek gaan, toen hij daar een instructie-les over de vee beoordeling zou geven. Dit ontmoe digde ons echter niet. Wij zochten een dambord, een sjoelbak en een ping pong spel op en brachten de avond op geanimeerde wijze zoek met een spor tieve strijd op het groene laken, dam bord enz. De uitslagen waren: Dammen: 1. M. A. Geuze; 2. C. Uijl; 3. J. Moelker. Biljarten: 1. I-I. Brooijmans; 2. M. Cornelisse; 3. J. Goorden. Sjoelen: 1. C. Uijl; 2. M. de Wilde; 3. J. Goorden. Ping-pong: 1. J. Moelker; 2. M. Kos ten; 3. Corrie Mol. Vrijdag 30 Januari kwam Ir. Harm sen naar Scherpenisse en liet ons aan de hand van een koe van de heer D. Duijnhouwer, aldaar, zien waarop we bij de veebeoordeling moeten letten. Het was uiterst leerzaam en het was jammer, dat ni,et alle L. J. G.-.leden acte de présence gaven. L. J. G.-leden, let op U saeck! Wan neer er dergelijke leerzame onderwer pen worden behandeld door deskun dige personen, maakt dan dat je er bij bent! Wat daarna op 1 Februari is ge beurd, weten we allen en hebben velen van ons van zeer dichtbij mee gemaakt. De couranten hebben er vol van gestaan, en het ligt niet op onze weg, hier verder op in te gaan. Ook in Tholen zijn grote verliezen aan mensenlevens, .runderen, paar den en materiaal gebeden, waarvan kaderdagen erbij te halen, bewezen de mensen, die deze dagen op zo'n fijne manier de touwtjes in handen namen; ook daardoor verliep alles veel geanimeerder. Enkele uitstekende sprekers be lichtten vele aspecten van een Ver enigd Europa. De eerste avond sprak de heer Schiphorst. Hij liet ons op zeer nuchtere wijze de toestand van het hedendaagse West-Europa zien. De staten in ons werelddeel kunnen niet meer voor hun eigen welzijn en bescherming zorgen. Dat. het schijn baar nog wel draait, hebben we uit sluitend aan de Marshall-hulp te danken. De grenzen, met de daaruit voortvloeiende invoerrechten, be schermende rechten, enz., belemme ren elke gezonde economie. Het gaat nu niet meer om of we vóór of tegen een Verenigd Europa zijn; het is een noodzaak, een dringende, bittere noodzaak geworden. Vele kansen heb ben we in de twintigste eeuw al voorbij laten gaan. Nu gaat het om to be or not to be. Te veel van Europa is al achter het ijzeren gordijn verdwenen en we kun nen het ons niet permiteren, dat dit gordijn nog dichterbij komt. Heel veel zal er echter nog moeten gebeuren vóór we waarlijk Europees zullen gaan denken. Allen in Europa zijn we ego-centrisch en chauvinistisch opgevoed. Geen enkel land is beter dan juist het land waar wij in gebo ren zijn. We teren allemaal op de grote daden van onze voorvaderen. Op een vraag of we de Benelux als een voorbeeld van een Verenigd Europa kunnen zien, antwoordde de hetr Schiphorst, dat dit juist niet het geval was. Een verbinding van kleine landen, die dezelfde moeilijkheden hebben, kan nooit een ideale oplossing zijn. Pas wanneer contra-landen zich ver binden, kan een gezonde wisselwer king tot stand komen. En tot slot: de loop der tijden kan men niet stuiten. Vroeger vocht Am sterdam tegen Haarlem, later Zeeland tegen Holland, tot men zich tenslotte verenigde tot de Nederlanden. Ook deze zaak zal doorgaan en laten we zorgen er bij te zijn. Mr. Abbink besprak de intergratie van de landbouw. Hij was er van overtuigd, dat intergratie op land bouwgebied uiterst noodzakelijk is. Wij, als boeren, ondervinden aan den lijve wat invoerrechten, gesloten grenzen en beschermende rechten betekenen. Maar het zal zeker niet gemakkelijk zijn om tot een Europese landbouwmarkt te komen. Wat is er een verschil in de kost prijzen van dezelfde producten in de verschillende landen! Verschil in bodemgesteldheid. lonen, vakbe kwaamheid en techniek. Spreker wees ook op de specialisering van de landbouw in Amerika. Ook dat zullen we meer na moeten streven. Zo zui len b.v. de tomaten uit het Westland wel eens kunnen verdwijnen, omdat ze veel voordeliger in Italië zonder kassen gekweekt kunnen worden. Om tot. intergratie van de landbouw te komen, zullen we eerst een over gangsstadium door moeten maken, waarin de slecht-ontwikkelde land bouwgebieden verbeterd kunnen wor den en de noodzakelijke omschake- het eerste verlies veruit het zwaarste weegt. Stavenisse heeft een zeer zware tol moeten betalen. Zoals uit dit nummer blijkt, be treurt ook onze L. J, G. een slacht offer. We zijn allen diep getroffen door dit zware verlies. ling zal plaats moeten vinden. Dit alles zal veel moeite, tijd en opofferin gen kosten. Ook Mr. Abbink wees er op, dat deze zaak ten zeerste onze aandacht verdient en dat ook wij onze stem kunnen verheffen in onze organisa tie en coöperaties. Na deze twee sprekers, die de zaak nuchter en zakelijk bespraken, kwam Thijs Booij, die als gevoelsmens ons allen door zijn betoog ten zeerste boeide. De geest is het cement van de maat schappij, maar hoe is de geest in het hedendaagse Europa? Hoe is het toch mogelijk geweest, dat in 20'n korte tijd twee burgeroor logen zijn gevoerd in Europa? De grote onderlinge verdeeldheid is hier voor een groot gedeelte de schuld van. Hoewel we toch zo van elkaar afhankelijk zijn en elkaar zo nodig hebben, haten we elkaar. Het was niet alleen de schuld van het Duitse volk, dat het nationaal-socia- lisme de kans kreeg de West-Europese wereld te tyraniseren. Het zou nooit de kans gekregen hebben als er toen al een Europees parlement, m.a.w. Europees gezag, geweest was. Het smeulend nazisme in het tegenwoor dige Duitsland zal nooit zo'n bedrei ging voor ons vormen in een Ver enigd Europa als het nu doet. Vroeger was de wereldpolitiek een Europese politiek. Nu wordt de zaak van oorlog en vrede uitsluitend door Moskou en Washington bepaald, cn er zal nog heel wat moeten gebeuren vóór ze aan Europa een gelijkwaar dige partner krijgen. Het is niet de bedoeling om van Europa een tweede U.S.A. te maken. Europa moet voortbouwen op z'n oude cultuur: vanuit de vele geestelijke waarden tot een nieuwe geestelijke eenheid komen. Tussen Amerika, waar de mens in de massa op gaat, en de massa-dicta- tuur van Rusland zal Europa de recn- ten van de individuële mens bescher men, want ieder mens is uniek, ieder heeft een bestemming, die door nie mand vervangen kan worden. We hebben vele geestelijke voor ouders, de Germanen, de Grieken, de Romeinen, de Joden. We zouden her museum van de wereld kunnen wor den. Maar laten wij strijden met als basis „het Evangelie" om tot een nieuwe levende Europese cultuur te komen. Op de open-avond droeg de heer Laustermann de novelle van Peter Jörgn „Het brood der liefde" voor, terwijl het orkestje uit Hoek voor wat muziek zorgde. Zaterdagsmorgens sprak mevr. HuismanGriep. „De „klok van Straatsburg" noemde zij haar betoog. Ze nam ons mee door de laatste ge schiedenis van West-Europa en weer zagen we de verschrikkingen van de laatste oorlogen, waarin getracht was door middel van overheersing tot een Europese eenheid te komen, en we voelden weer de bittere nood zaak om op een vreedzame wijze tot een eenheid te komen. Mevr. Huisman deed tenslotte een speciaal beroep op de meisjes in het gezelschap om ook op hun manier te werken aan een nieuw Europa. Op een drietal vragen die er tot slot gesteld werden, volgde een zen- levendige discussie. Uit de aandacht, waarmee de lezin gen gevolgd werden, de levendige dis cussies en de vele vragen, bleek dat de problemen van ons hedendaagse Europa ook onze L. J. G.-ers en Z. r. M.-sters zeer veel belang inboezem den, L. DE JAGER.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1