Ho510^P Pnct Haagse Post (ets héél b ponders! Grote en kleine kwesties Meningen 4öste Februari 19u3 onder teiding van MR. G. B. J. HILTERMANN Den Haag Woordeinde 23 Tel. 115000 Postbus 260 Amsterdam Keizerrijk 1218 Postbus 653 Telefoon Redactie 62464 advertenties en abonnementen 62572 Postgiro no. 70 Giro Gemeente Amsterdam H 840 Bank: Pierson Co. Buitenlandse agenten- België. Uitgeversmij. A Manteau NV. Nerviërslaan 63. Brussel. Tel. 33.22.95 Zwitserland: George D. Wink. See- feldstrasse 251. Zurich 8. Tel. 24.66.35 V S.. Canada en Zuid-Amerika: G. E. Haagens. 597 Fifth Av„ New York 17, Tel. Plaza 37454. Haring met room en nevenproblemen Df. Toen wij onlangs in een vis- en broodjeszaak een heer waarnamen, die uit een pot met witte halfvaste brillantine stond te eten, werd onze aandacht onmid dellijk krachtig gewekt: wij bleven een en ander zo intens gadeslaan dat de eter ner veus werd. Nader informeren maakte dui delijk, dat hier geen sprake was van haar- crème maar wel van een nieuw haring recept. Haring in room. Wij moesten het even verwerken: er zat ergens iets in dat haring met room, dat ons sterk tegen de maagzak stuitte. Later werd dat beter. Vooral toen wij vernamen, dat de Amerikanen immers ver aan ons superieure mensen het met potten te gelijk aten. Om geheel op de hoogte te blijven van al wat de wereld en de mensheid voort stuwt op haar weg, hebben wij onmiddel lijk de fabrikanten bezocht. Een geheel in het wit gestoken man met schubben ver wees ons daar naar de publiciteitschef van het bedrijf, een drs. De Grood met een d, die gevestigd was in de Parkstraat; wéar dat wist hij niet precies. Niemand bleek het precies te weten. Ten slotte, na enig zoeken, ontdekten wij een groot gebouw, waarop een aantal duidelijk met vis en visserijproducten verwante bedrijven en bedrijfschappen gevestigd bleek te zijn. De eerste, die wij daar tegenkwamen was de heer Goderie, de publiciteitschef van dc B.B., die ons recht hartelijk groette en dui delijk teleurgesteld was toen hem bleek, dat wij kwamen voor een onderwerp, dat geheel buiten zijn terrein lag. „Haring in room", zei hij peinzend, de blik als proe vend op de verten gericht. „Hebben wij hier iemand, die haring en room publi ceert?" Wij zeiden, dat wij niet direct zijn Bur gerlijke Bescherming bedoelden maar wel licht een van de andere heren in het pand. Hij maakte zich, zo leek het, maar ongaarne los vgn het onderwerp. „Haring in room", meenden wij hem nog te horen zeggen, toen hij langzaam de trap beklom. Daarna kwamen wij in een vertrek, waar twee in een soort coma neerzittende heren ons aankeken alsof zij het in Keulen hoor den donderen. Wij wezen hen op het feit, dat de portier ons hierheen had verwezen en of zij ons nader een en ander zouden willen vertellen over de haring in room. „Een oud recept, vermoed ik", zeiden wij monter, om hen alvast een weinig op gang te helpen, daar zij als om strijd zwe gen, half opsprongen om het woord te ne men en dan, ziende dat de ander dat ook deed, beiden weer terugvielen. „Een oud recept", riepen wij iets luider, ons ten slotte duidelijk tot een der twee richtend. Dit bracht hen uit de betovering: wij ble ken verkeerd te zijn. Wij moesten elders in de Parkstraat zijn. „Bij drs. De Grood, met een d", zeiden zij. Deze deelde enkele gebouwen verder de kantoorruimte met de Unie van Water schappen, wat ons bewees nu eindelijk op de goede weg te zijn. Een heer Van Vel- zen stond ons te woord. „Haring in room komt uit Polen", zei hij. „Wellicht is het een Joods recept. In Amerika eet men het graag. Wij, de Fishing Dutchman, een combinatie ge vormd uit alle zoute-haringexporteurs op Amerika, proberen nu daar de markt te vereveren. Er is, ook in Europa België vooral grote belangstelling voor dit nieuwe product. „Het erg voedzaam", zei de heer Van Velzen. „Wel 180 k. calorieën per 100 gram. Hoe vindt u dat?" Wij knikten sterk, geen ander antwoord wetend op deze technische taal. „Wij worden erg nauwkeurig gadegesla gen door de zuivelcontröle. Ons product is drie weken houdbaar. Maar we moeten verder; we moeten de houdbaarheid op voeren." Weer knikten wij. „Wij hebben een bij zonder heldere fabriek", zei de heer Van Velzen, „in tegenstelling met andere ha ringkokerijen enzovoort, waar u in één keer op de visresten door het hele bedrijf kunt glijden als u een aanloop neemt." Deze vergelijking trof ons zeer; wij wa ren er nog geheel van vervuld toen wij afscheid namen en weggingen. In de ves tibule kwamen wij een kwiek, snellopend man tegen. „Misschien is dat wel docto randus De Grood met een d", dachten wij „Of wellicht iemand van de Unie van Wa terschappen". Wij groetten in ieder geval zeer wel levend. EVEN GEVAARLIJK Het is dikwijls bij na even gevaarlijk talenten te hebben als ze geheel te ontberen. Want wanneer men enerzijds ontkomen is aan de geringschat ting wordt men terzelfder tijd reeds weer besprongen door de afgunst. Napoleon KRANT OF REGERING Als ik had te be. slissen of wij een regering zonder kranten zouden hebben of kranten zonder regering dan zou ik geen ogenblik aarzelen het laatste te verkiezen. President Jefferson HOOFDARTIKELEN Het schrijven van goede hoofdartikelen- is voornamelijk de kunst de lezer te vertellen wat hij denkt en niet wat men zelf meent. Arthur Brisbane VREES Vier vijandige kranten zijn meer te vrezen dan duizend bajonetten. Napoleon DUIVELS Elke krantenredacteur is pacht. lastig aan de duivel. La Fontaine DEFINITIE Geschiedenis is iets dat nooit plaats vond, beschreven door iemand die er niet bij was. Anon

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 13