DE ARBEIDSSCHUWHEID AANGEMOEDIGD m BEDRIJF Eigen offer Herziening werkloosheidsverzekering nodig Peek Cloppenburg en bedrijvigheid N.V.Internationale Automobiel Maatschappij Zaterdag 21 Februari 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD 15 De ijver om gelden voor watersnood slachtoffers bijeen te brengen doet naar onze mening enkelen te ver gaan. Wij heb ben weinig sympathie voor particuliere voorstellen om heffingen te leggen op tabak, buitenlandse reizen, vermakelijkheden enz. Hoe goed bedoeld ook, komen dergelijke plannen in wezen neer op riemen snijden van andermans leer. Als het nodig is, om tot nieuwe heffingen en belastingen te ko men, geloven wy hoezeer voorstander van particulier initiatief dat men die taak gerust aan onze zo ervaren fiscus kan over laten. Maat houden Begrijpelijkerwijs staaf veler hoofd thans niet naar uitbundigheid of feestvreugde. Het Zuiden heeft terecht Carnaval afgelast, wat voor velen een groot financieel nadeel betekentvrijwel overal toont het bezoek aan gelegenheden tot ontspanning en ver maak een sterke teruggang. Ook hier dient men ons inziens maat te houden en vooral na te gaan, wie uiteindelijk het offer brengt, opdat het eigen offer niet onvrijwillig op anderen wordt afgewenteld. Geannu leerde bestellingen enz. planten zich snel voort. Juist omdat zij meer te dragen krijgt, dienen wij onze economie zo normaal mo gelijk te houden en in de e i g e n beurs tc tasten. Duurdere kolen en staal De prijzen van kolen en staal zyn van beslissende betekenis voor het algemeen prijspeil. Hogere prijzen voor kolen en staal voorspellen dus weinig goeds voor ons prijs- en daardoor loon-peil, waardoor de positie van ons land in de internationale concurren tiestrijd wordt verzwakt Dit is te ernstiger, waar een laag prijsniveau vrijwel onze enige troef is. Tegenwicht zullen wij slechts kun nen vinden door vergrote afzet, ook op de verruimde, respectievelijk nog te verruimen Europese markt. Reden derhalve voor Ne derland om op verdere integratie, ook voor producten, die voor ons van speciaal belang zijn, aan te dringen en om onze productie capaciteit en onbevredigend stijgende pro ductiviteit te verhogen. De noodzaak om de lasten op het bedrijfsleven te verlagen en particuliere investering weer mogelyk te ma ken, wordt hierdoor wederom onderstreept. Ook SU' Brutus En wij lezen„De huidige belasting tarieven belemmeren de kapitaalvorming en dus de interne financiering, ook voor vol komen gezonde bedrijven, zodanig dat de gevolgen van de grote prijsstijging voor de balanspositie dikwijls niet kunnen worden opgevangen. De grootte van het eigen kapi taal heeft in de meeste gevallen de stijging van de belangstelling niet in dezelfde ver houding toinncn volgen. De groeimogelijk- heid voor foed geleide, levenskrachtige on dernemingen wordt door de te zware fiscale afroming ernstig geschaad". Aldus het verslag van de Nederlandsche Middenstandsbank, welke* zoals bekend, met de Staat de nauwste relaties onder houdt. Kapitaalvorming En wat kapitaalvorming en investering betreft, wordt in het jaarverslag der Am- sterdamsche Bank-Incasso Bank een ver slag, dat een grote bank waardig is op gemerkt „Het is een vaststaand feit, dat de meerderheid van ons volk bestendiging van het stelsel van ondernemingsgewijze productie met particulier kapitaal wenst. Wanneer dit zo is, dan moet nien hieraan echter ook de consequentie verhinden, dat particuliere besparingen en vooral aanbod van dit bespaarde geld op de kapitaalmarkt ter belegging in aandelen in ruimere mate mogelijk moeten worden gemaakt dan thans het geval is. Het huidige belastingstelsel Iaat speciaal in de hogere inkomensklassen be sparing niet in voldoende mate toe." De watersnood maakt vervulling van deze desiderata moeilijk. Doch de noodzaak om van een onjuiste weg terug te keren, wordt niet verminderd als het zwaarder weer wordt. Spelling Naar aanleiding van dat „Nederlandsche" en „Amsterdamsche" wanneer zullen ook de namen onzer ondernemingen einde lijk uniform aan de nieuwe spelling worden aangepast? Actief Ere, wie ere toekomt. Met de speciale publicatie van de statistische gegevens over „Het Rampengebied Zuidwest-Nederland", slechts luttele dagen na de overstromings ramp, heeft het „ambtelijke" Centraal Bu reau voor de Statistiek een activiteit ge toond, waaraan menig particulier bedrijf een voorbeeld kan nemen. Trots en Spijt De Internationale Bank heeft een com missie van onderzoek gezonden naar Brits Guyana, welke een programma voor econo mische ontwikkeling zal opstellen. Van de 7 leden zijn er 2 Nederlanders en wel de heren prof. Eysvogel en Joosten. De eerste beëindigde een 25-jarige carrière in Indo nesië als hoofdingenieur der irrigatie de tweede ziet terug op meer dan 20 jaar dienst aan de landbouw in Indonesië. Brits Guyana Quod licet... In deze tjjd van warme betogen voor het herstel van de vrije, normale wereldhandel beeft de Gloster Aircraft Co. 70 Meteors voot 4 miilioen (bijna de dubbele prijs) verkocht aan Brazilië, dat in ruil 15.000 ton katoen aan de Raw Cotton Board levert tegen 31 d. per pound (4 d. boven de normale prijs). Een deel van de winst van Gloster moet het ver lies op de katoen goedmaken. Vele Engelsen en zeker de houders van de f 40 a 50 miilioen oude vorderingen op Brazilië zijn zelf met deze affaire maar matig ingenomen. Engeland schijnt thans de leiding te willen nemen in de strijd tegen de kunstmatige be vordering van de export naar de dollarlanden. ®f iemand dan bij de rondvraag ook Brazilië ■sns ter sprake zal brengen? (Van onze sociale medewerker) Met man en macht zoeken regering en bedrijfsleven naar middelen om de weer tot een maatschappelijk euvel gegroeide werkloosheid te beteugelen. Algemeen vindt men een werkloosheid met een jaargemiddelde van 130 a 140.000 te hoog, al valt ook niet precies aan te geven waar een sociaal-economisch toelaatbare grens moet worden gesteld. Steeds nieuwe maatregelen tot vergroting van de werkgelegenheid worden ge nomen, dat wil dus zeggen maatregelen ten doel hebbende de toekomstige werk loosheid terug te brengen tot een aan vaardbaar niveau. Anderzijds moet de bestaande werkloos heid, die in de wintermaanden door seizoen factoren extra groot is, worden opgevan gen. Dit gebeurt door het uitvoeren van openbare werken, ont ginningen enz. en door het toekennen van uitkeringen. Die uitkeringen worden aan onvrijwillig werk lozen, die in het aan hun ontslag vooraf gaande jaar ten minste drie maanden in loondienst gewerkt hebben, verleend krachtens de nieuwe Werkloosheidswet. Wie geen aanspraak op uitkering krachtens deze verzekermg heeft, omdat hij niet aan de gestelde vereisten voldoet dan wel over de maximum-duur uitkering ingevolge de wet heeft ontvangen, moet zich om uit kering vervoegen bij de sociale dienst van de gemeente en komt dan in de werkloos- heidszorg (de „steun"). De Werkloosheidswet voorziet ongetwij feld in ecu behoefte, maar bii de toepassing zijn dingen voor de daE gekomen, die ver anderd moeten worden wil de wet niet bijzonder impopulair worden zowel bij werkgevers als bii werknemers. Wij hebben de indruk, dat er veel te veel geprobeerd is om alle mogelijke en on mogelijke gevallen bij voorbaat te regelen. Het systeem van de wet is perfectionis tisch. Op een goudschaaltje worden de aan spraken gewogen. Bij de regeling wordt te royaal voorzien in uitkeringen ten behoeve van seizoenarbeiders en vaak ook van losse arbeiders. Bovendien is bij de opzet van de wet onvoldoende rekening gehouden met de werking van sociale voorzieningen als de Kinderbijslagwet en de sociale voorzienings regeling („de steun"). Bij de invoering der wet is wel gezegd, dat het welslagen van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering zou staan of val len met een al of niet goed functionnerende arbeidsbemiddeling. Verzuimd werd echter verzekering en bemiddeling te coördineren. Ingestelde pogingen om hiertoe alsnog te komen hebben nog steeds zeer onvoldoende effect opgeleverd. Seizoenarbeid met als gevolg, dat zij in grote drommen uitkering zijn komen vragen en hebben ver kregen omdat andere passende arbeid aan de betrokkenen niet kan worden aan geboden. Hier is bepaald sprake van een grote misstand' en het is hoog tijd dat maat regelen worden getroffen om degenen die, alleen ter verhoging van het gezinsinkomen, enkele maanden per jaar in loondienst wer ken gedurende de overige maanden uit te sluiten van uitkeringen. Dit geldt in het bijzonder voor vrouwelijke arbeidskrachten werkzaam in de landbouw, het Horeca bedrijf, bij de visserij en elders. Werkwilligheid aangetast Financiën en economie Wy beschikken over informaties waaruit bljjkt, dat de werkwilligheid ook in andere bedrijfstakken aangetast wordt door de werkloosheidsverzeke ring. Indien aan arbei ders, die aanspraak hebben op betrekkelijk hoge uitkeringen krachtens de Werkloos heidswet via de arbcidsbureau's werk wordt aangeboden tegen een beloning die b.v. door het intreden van het winterseizoen slechts weinig lager ligt dan het wachtgeld, dan komen de betrokkenen zich wel melden, maar dan vertellen zij bij de aanmelding dat zij zich niet erg opgewassen voelen tegen het aangeboden werk, of dat zij zo vaak ziek zijn of iets dergelijks. De -werkgever inkwestie zal dan veelal weinig lust hebben deze arbeidsschuwe lieden in dienst te nemen. De vraag is nu hoe aan deze tweede misstand een einde kan worden gemaakt. Daarvoor is nodig, dat de arbeidsbureau's die deze gevallen tot dusverre maar lieten waaien, scherp toe zien op de personen die door hen op aan vrage van werkgevers bemiddeld zijn en die terugkomen met de mededeling niet te zijn aangenomen. De redenen voor dat ntet- aannemen dienen te worden nagevraagd en door de betrokken werkgevers onomwon den te worden doorgegeven. Blijkt alsdan van onvoldoende werkwil ligheid, dan zal de arbeidsbemiddeling de bedrijfsvereniging, die het aangaat, hiervan terstond in kennis moeten stellen, opdat verdere uitkering kan worden geweigerd. Op deze wijze zou actief kunnen worden opgetreden tegen de vele mala fide gevallen, die zich voordoen. „Steun" hoger dan wachtgeld Een moeilijkheid blijft daarbij, dat de betrokkenen na uitsluiting uit de werkloos heidsverzekering kunnen terugvallen op een sociale voorzieningsregeling de werkloos- heidszorg omvattend. Die werkloosheidszorg, ongecoördineerd als deze werkt met de werkloosheids verzekering, veroorzaakt thans allerlei moeilijkheden. De uitkering krachtens de sociale voorzieningsregeling omvat een vast basisbedrag, een huurbijslag op basis van de huur door de betrokken ondersteun de verschuldigd en een gezinsbijslag, welke parallel loopt met de kinderbijslag van loontrekkenden doch daarvan op twee manieren afwijkt. In de eerste plaats omdat de gezinsbijslag hoger uitvalt dan de kinderbijslag, in de tweede plaats omdat hij wekelijks en niet driemaandelijks wordt uitbetaald. De wet gaat uit van het principe, dat ge huwden en kostwinners, die aan bepaalde vereisten voldoen bij onvrijwillige werkloos heid 80% ontvangen van het loon dat de betrokkene tijdens het genot der uitkering gemiddeld per dag zou kunnen verdienen indien hij werkzaam was in het beroep dat hij gewoonlijk uitoefent. Deze dagloonbepaling is op zichzelf juist. Immers bij strikte toepassing op bijv. seizoenarbeiders zou het niet kunnen voor komen dat. het hoge seizoenloon na afloop van het seizoen nog als basis voor de be rekening van de uitkering zou gelden. In feite zijn verschillende bedrijfsvereni gingen echter afgeweken van deze bedoeling en wordt toch uitgekeerd op grondslag van het hoge seizoenloon. Met name speelt dit een rol in hef Horeca-bedrijf, maar ook andere bedrijfstakken zijn de verkeerde weg opgegaan. De gevolgen daarvan blijven niet uit. De werkwilligheid van ontslagen seizoen- kellners en serveuses werd zwaar op de proef gesteld toen zij de keuze kregen tus sen een hoog wachtgeld of een hoge werk loosheidsuitkering dan wel een laag winter- loon. Voor de Ziektewet geldt een regeling, waarbij het jaarloon tot dagloon wordt her leid voor seizoenarbeiders door deling van het jaarloon door 300 Het uitkerings- loon komt daardoor op een laag niveau. Indien men deze regeling ook voor de Werkloosheidswet van toepassing zou ver klaren dan zouden de daglonen waarop de uitkeringen zijn gebaseerd op een zodanig niveau komen te liggen dat ook het lagere winterloon nog aantrekkelijk zou blijven voor de betrokkenen. Het is menselijk, dat een werknemer, die voor de keuze gesteld wordt, hetzij te ont vangen 80% van een dagloon van bijv. 15 12, hetzij met werken 9 per dag te verdienen, nu niet bepaald enthou siast is voor een aanbod om voor 9 te gaan werken. Dit is in feite de keuze, welke ten gevolge van het optreden van de arbeidersbestuursleden van de bedrijfs vereniging voor het Horeca-bedrijf, is ge laten. In Zuid-Limburg werken in de zomer maanden een paar duizend meisjes en vrouwen als serveuse in het Horeca» bedrijf. In het verleden ontvingen zij nooit uitkering in de periode waarin zij niet werkten. Krachtens de Werkloosheidswet hebben zij thans aanspraak op uitkering, Costuums en Tailleurs Zuiver wollen kamgaren Exclusieve dessins Uitstekende pasvorm 179- 199. 219.- 239, v.w Beter... en qoedkofterf AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM - GRONINGEN - LEEUWARDEN - UTRECHT HAARLEM - LEIDEN ARNHEM - NIJMEGEN - EINDHOVEN BREDA Medium tenuere beatiGelukkig zij, die het midden weten le houden. Deze verzuchting zal menig fabrikant wel eens slaken als hij zijn voorraadpositie be ziet. Sedert de weeën van de Koreaanse hausse in het bedrijfsleven verstorven zijn, is het moeilijk de juiste maatstaf aan te leg gen voor de voorraden grondstoffen, welke moeten worden aangehouden. Enerzijds maakt de liquiditeitspositie het noodzakelijk mondjesmaat te kopen, vaak heeft men ook nog de gevolgen te venverken van de grote verliezen op de Koreaanse voorraden, maar anderzijds maakt de bedrijfscontinuïteit het in vele gevallen wenselijk iets meer voor raad in te slaan. Grondstoffenmarkt Nu maakt de grondstoffenmarkt het niet gemakkelijk om de juiste middenweg te vin den. Al bijna twee jaar lang valt er inter nationaal een constante prijsdaling op de grondstoffen- en productenmarkten te con stateren. Hoever deze zich nog zal voortzet ten kan vrijwël niemand voorspellen, omdat er naast de statistische gegevens nog zoveel onvoorziene factoren optreden, dat het moeilijk is de toekomst te peilen. Toch is het zaak, dat de voorraden niet al te klein worden gehouden. De Zeeuwsche Confectie-' fabrieken te Middelburg, die dezer dagen haar overigens zeer gunstige jaarver slag over 1952 publiceerden, maakten er melding van dat in de tweede helft van het jaar de productie-continuïteit ongunstig werd beïnvloed door de trage aanvoer van de benodigde grondstoffen, welke gedeelte lijk in verband stond met de voorzichtige aankooppolitiek van grondstoffen. Gemeenschappelijke voorraad Het uitvoeren van opdrachten maakt het voor de fabrikant noodzakelijk, dat hij een zekere werkvoorraad aanhoudt en daarbij is het onvermijdelijk, dat enkele prijsrisico's worden gelopen. In dit verband rijst de vraag of het, nu de bedrijven meer en meer in organisatorisch verband samenwerken, niet mogelijk is, dat fabrikanten in dezelfde branche een gemeenschappelijke „buffer- stock" aanleggen, teneinde ieder in de ge legenheid te stellen daarop terug te vallen, als de eigen voorraden op een gegeven ogenblik ontoereikend zijn. Het prijsrisico voor een iets grotere dan de huidige be perkte voorraad zou dan gezamenlijk ge dragen kunnen worden. Uiteraard zal het daarbij nodig zijn toezicht uit te oefenen op de voorraden der deelnemende fabrikanten zelf, omdat anders kans bestaat, dat men prijsrisico's op de groep gaat afwentelen. Tarwe-overeenkomst De gedachte aan buffervoorraden leeft momenteel zeer sterk in de wereld. In Lon den heeft men uitvoerig gesproken over de vorming van een bufferstock voor natuur lijke rubber, waarbij een voorlopige over eenstemming is bereikt, doch waarbij de Amerikanen zich nog niet aan bepaalde af spraken wilden binden. Waarschijnlijk wil den zij hun handen vrijhouden om een stok achter de deur te hebben bij de besprekin gen over de verlenging van de internationale tarwe-overeenkomst. Deze overeenkomst trad op 1 Augustus 1949 in werking en geldt tot eind Juli van dit jaar. Tussen be paalde prijsmarges zou de wereldhandel in tarwe geheel vrij zijn, doch als de prijs zou stijgen boven de maximumprijs zouden de deelnemende producerende landen bepaalde hoeveelheden tarwe tegen de maximumprijs leveren, terwijl omgekeerd de verbruiks- landen zich hadden verplicht om bepaalde kwantiteiten tegen de minimumprijs te ko- 's-GRAVENHAGE, SCHELDESTR. 2, TEL. 772000 ROTTERDAM, WESTPLEIN X TEL 2377S DEALERS DOOR HET GEHELE LAND De ROXYIk bezorg je maar veel werk. De Lucifer: Je werkt ook zó aanstekelijkI Het gevolg is dat de „steun" in de prak- tyk voor de massa der ongeschoolde arbei ders, en zeker voor b.v. landarbeiders en D.IJ.W.-arbeiders in het winterseizoen, zo dra er een paar kinderen in het gezin zijn, hoger uitkomt dan het wachtgeld of de werkloosheidsuitkering. De vorige minister van Sociale Zaken heeft deze moeilijkheden laten ontstaan op het ogenblik waarop hij de Werkloosheids wet in werking liet treden. Dit was een grove beleidsfout, die vrijwel niet te redresseren valt. Het hele systeem van de Kinderbijslagwet zou op zijn kop gezet moeten worden om de kinderbijslag weke lijks bij het wachtgeld of de werkloosheids uitkering te kunnen uitbetalen. Daarvoor gevoelen de uitvoeringsorganen der sociale verzekering echter bijzonder weinig en terecht. Deed men dit wel dan zou het gevolg ervan in vele gevallen zün, dat de werkloze verzekerde aan uitkering plus kinderbijslag vaak meer dan 100% van zijn oorspronke lijke netto loon per week in handen zou krijgen. Waar blijft dan de arbeidsprikkel en hoe zal het gaan met de werkwilligheid? Evenals de eerder bedoelde seizoen- kellner zou hier een verzekerde moeten gaan werken tegen een loon dat lager is dan zijn uitkering verhoogd met kinder bijslag. De vaste meevaller van de per drie maanden aan hem toevallende kinderbijslag zou hij, eenmaal aan het werk, geheel of ten dele aan zijn neus voorbij zien gaan omdat deze zou worden verrekend "met de reeds tijdens de werkloosheidsperiode per week uitbetaalde bijslag. Snelle correctie een eis Wij hebben hier de aandacht laten vallen op het gebrek aan coördinatie en op enkele fouten en misstanden die voor den dag zyn gekomen bij de toepassing van de werkloos heidswet. Tegen deze en andere gebreken der wettelijke regeling zullen op korte ter mijn maatregelen moeten worden genomen. De agitatie in Oost-Groningcn en elders van communistische zijde tegen de toepassing der verzekering gevoerd is het directe gevolg tan dit gebrek aan coördinatie. Men maakt een dankbaar gebruik van de op een presen teerblaadje aangeboden kansen. De bona fide vakbeweging legt nit wat er uit te leggen valt en probeert de gemoederen te bedaren. Maar daarmede worden de fouten niet opgeheven. Herziening van de wet is nodig. Men verzuime niet om bij de herziening reke ning te houden met de noodzaak om een zodanige regeling te treffen dat de werk willigheid er niet onder lijdt, dat bestaan ds misstanden worden opgeheven en dat de administratie een hanteerbare wet krijgt toe te passen. pen, als de wereldmarkt onder het vast gestelde niveau zou zakken. Levensonderhoud Destijds zijn de Amerikaanse onderhande laars zeer clement geweest, want zij hebben genoegen genomen met een maximumprijs, die, naar men bij voorbaat kon aannemen, lag beneden het niveau van de wereldmarkt. Momenteel bekijken zij de zaak anders en het verlangen is uitgesproken om de maxi mumprijs te verhogen van 1,80 tot S 2,50 per schepel. Deze vraagprijs is inmiddels verlaagd tot 2,20, terwijl de Engelsen de voornaamste opponenten in dit geval die aanvankelijk 1,80 een redelijke prijs vonden, ook al wat water in de wijn heb ben gedaan. In ieder geval ziet het er wel naar uit dat de tarwe duurder betaald zal moeten worden in de naaste toekomst. Welke invloed dit zal uitoefenen op de kosten van levensonderhoud in de tarwe- importerende landen is moeilijk vooruit te voorspellen, temeer omdat bij voorbaat niets valt te zeggen over eventuele over heidssubsidies. Kolen en staal In het bedrijfsleven heerst ook onzeker heid over de uitwerking van de beslissingen van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staal gemeenschap. De kans, dat de kolenprys hier te lande binnen afzienbare tijd met 10.per ton zal worden verhoogd, ter wijl die in concurrerende landen op gelijke hoogte niet die van ons land zal komen te liggen, zal de concurrentiepositie van ons land niet gemakkelijker maken. Dit zal vooral de metaalindustrie ervaren als de staalprijs over enkele maanden ook zou worden gelijkgeschakeld. Hier staat even wel tegenover, dat de KSG slechts een eerste stap naar Europese economische integratie is en dat als op deze weg wordt voortgegaan een belangryk groter afzet gebied ontsloten wordt. Investeringen Of onze industrie hier tijdig van zal kun nen profiteren, zal afhangen van de vraag of het productie-apparaat voldoende kan worden aangepast aan de dan komende be hoeften. Dit hangt weer af van de beschik bare hoeveelheid risicodragend kapitaal. De A.K.U. heeft haar investeringsactiviteit voor lopig beperkt tot de absoluut noodzakelijke projecten. Alleen dank zij de verkoop van 10.000 nieuwe aandelen aan ccn bankiers firma, die hiertegenover kleine aandelen op de Amerikaanse markt zal plaatsen, zijn vol doende middelen beschikbaar gekomen om tot de uitbreiding van de Enkalonfabriek in Emmen over te gaan. Ook ten aanzien van de investeringen in productiemiddelen moet de gulden middenweg worden bewandeld. Medium tenuere beati.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 8