ECONOMIE FINANCIEN BEURS ZAKENLEVEN ECON Zijn er nog koopjes op de beurs? Duitse obligaties troef Tantièmisten Beurs Bengel Pagina 20 Haagse Post 21 Februari 1953 DOOR de recente hausse is de eerste room van de melk, dat staat vast. In October 1952 was het niet moeilijk in deze kolommen een beleggingsadvies te geven met een uiterst minimum van risico en nu krijgen wij uit lezers kring vaak de vraag te beantwoorden met ongeveer als strekking: Wat nu? Waar liggen nu nog de „koopjes"? Laat ons vooropstellen, dat wij de volgende soorten, aan bevolen in October 1952, nu niet bepaald koopjes meer ach ten, al zeggen wij daarmede volstrekt niet dat. zij te duur zijn gemeten aan dividendverwachtingen en intrinsieke waarde. Zo bv. Internat. Gewapend Be lton (Oct. 1952: 105 pet., nu ca. 140); Amsterd. Goederenbank 115- 132 (vooral omdat de dividend politiek na de jongste statutenwij ziging, die steeds meer ruimte laat voor reservering, te karig is), Ned. Handel Mij. 150-159 (eerst eens af wachten hoe hoog nu wel het cash-dividend wordt); Dikker 150-165; van Gelder Papier 145- 160; Demka 135-148 (voorzichtig met de enorme investeringen!); Stork 120-139 (te hoge sociale las ten, waardoor hoog „breakeven- point) AKU 155-170; Ver. Glas fabrieken 105-120; Hoogovens 150- 158 (afwachten wat de invloed zal zijn van de EKSG); KNSM 130- 140 (dividend blijkt te veel gehan dicapt door gratificatiecontract); Wernink Beton 95-105 (eerst eens verslag afwachten); Heemaf 160- 180; Ned. Dok 145-162 (eerst cash- dividend afwachten, aandeelhou ders komen hier niet op de eerste plaats; Vlisco 134-144 (dividend afwachten). Sommige van deze soorten kun nen voor zuivere belegging nog gerust worden gekocht. Maar de ergste uitwassen van lage koersen zijn wat recht getrokken. Wij handhaven wel ons advies aankoop van aandelen Hotel de l'Europe (thans ca. 77) maar deze stukken zijn moeilijk te krijgen. Geleidelijke verhoging van het dividend is te verwachten en in een paar jaar tijds moet de koers, ceteris paribus, wel tot pan aan trekken. Aandelen Amstel Hotel zijn natuurlijk ook ondergewaar deerd, maar hier zit de meerheid in handen van een particulier, die de dividenden absurd laag houdt ten nadele van de outside-aan- deelhouders. Bij „l'Europe" heeft Heineken N.V. ca. twee derden van de aandelen en daarom be hoeft zij op dividend van aande len Hotel de l'Europe niet nog eens vennootschapsbelasting betalen. Heineken heeft er dus geen belang bij de dividenden laag te houden. Goedkoop lijken ons nog aandelen Van Berkel's Patent op ca. 104 (de NV heeft kortelings 4 ton betaald voor af koop der winstbewijzen, die pas na 6 pt. primair dividend aan de beurt komen; dit bericht heeft destijds alleen in de Haagse Post gestaan en is niet tegengespro ken; kon ook niet). Speurwerk Afstappende van dit eerste lijst je, zijn wij ten gerieve van onze lezers weer eens aan het speuren gegaan. Bepaald ver onderge waardeerd achten wij aandelen Kon. Ned. Edelmetaal op ca. 45 pet. Wij hebben reden aan te ne men dat de laatste balans zeker niet geflatteerd was. Dan echter zijn de aanzienlijke reserves in tact, de liquiditeit is goed, en een koers van 45 kennelijk veroor zaakt door de dividendpassering over 1951/52. Sindsdien is enige verzachting ingetreden van de destructieve weeldebelasting op de artikelen der N.V., en zodra mogelijk zal de mij. wel weer di-i vidend uitkeren. Meer kan men voor een koers van ca. 45 50 pet. toch niet verlangen. Bij liquidatie zou er zeker veel meer dan pari uitkomen. Interessant zijn ook de aande len Van Nelle Co. Die hebben na de slecht getimede emissie in 1952 een ongelukkige marktposi tie gehad. Ook was het prospectus destijds geflatteerd in dier voege, dat een flink deel der crediteuren steeds door-rouleert in de vorm van nog te betalen accijnzen, evenals bij de Centrale Suiker Mij. die ook uit gelijken hoofde voort durend een enorm bedrag credi teuren heeft staan, die automa tisch zouden verdwijnen als de mij. na een laatste campagne het bedrijf zou staken. Wed. Van Nel- le produceert artikelen voor di recte consumptie en dat maakt het aandeel theoretisch weinig ge voelig voor conjunctuur. Het is een recentelijk opengegooide fa milievennootschap en te hopen valt dat het bestuur zijn publi- citeitsplichten jegens het publiek begrijpt. Er zaten nogal wat aan delen „in eerste hand". Als die „verteerd" zijn, zal het niet ge makkelijk vallen aan beleggings- vraag te voldoen. Gelijk bekend heeft de Ned Ind. Suiker Uunie in 1952 een post van niet minder dan 3 Vé millioen aandelen Van Nelle gekocht tegen 108 pet. De NISU moest zulk een post kopen, omdat zij een „aanmerkelijk be lang" moest hebben bij Van Nelle om gevrijwaard te zijn tegen dub bele belasting; een der fraaie ge volgen van ons vergiftigend be lastingstelsel. Het heeft toen enige stof doen opwaaien dat het bestuur der NISU en van Van Nelle door nauwe personele banden is ver bonden. Aan de andere kant mag men zeggen, dat de Nisu-directie daardoor bijzonder goed in staat is de aandelen Van Nelle te be oordelen. Conclusie: op ca. 105 pet. kan men zich aan aandelen Van Nelle geen blauwe buil val- De ROXY: Ik bezorg je maar veel werk. De Lucifer: Je werkt ook zó aanstekelijk. len. Dividend van 7 pet. zal er ze ker wel weer uitkomen. Het ka pitaal is 14 millioen, dus een zaak van betekenis. Speculatieve kans Een goede speculatieve kans kennen wij nog steeds toe aan aandelen Algemeene Exploratie Mij. op ca. 120 pet. Men heeft ons destijds verweten, dat wij dit aan deel toen op het „erelijstje" (Oct. 1952) hebben geplaatst. Edoch: ook als wij de vordering van ca, 6 ton op de Commerciële Bank alsmede het belang van 7 ton bij „Marokko" op nihil begroten (veel lager kan toch niet) dan blijft er ten slotte een maatschappij over die op basis van de huidige Li- mau-productie ca. 1% millioen royalty per jaar beurt, waarvoor zij niets hoeft te doen, op een ka pitaal van amper 3 millioen (na terugbetaling van f 20 per aan deel van f 120 in Maart a.s.) Die royalty zal vermoedelijk 10 a 15 jaar blijven vloeien. Het Kloeang-terrein wordt volgens on ze informatie thans door een groep prima BPM-geologen gron dig onderzocht Deze concessie kan dus nog kansen bieden, als de experts er wat in zien. Bij de hui dige boormethoden ziet alles er anders uit dan vroeger. Ten slotte: er is nu een Commissie uit Aan deelhouders, die er wel op zal toe zien, dat het zittende bestuur ter dege op de vingers wordt geke ken. Het zou ons zelfs niet verba zen, als dit bestuur de langste tijd in functie ware geweest. Onder de dei minores zien wij een kans in aandelen Alweco (Alu minium Werktuigen- en Con- structiebouw) te Den Bosch. Dezie na-oorlogse baby heeft het in de pokken en mazeilenpeiriode niet best gedaan. Maar wij hebben reden aan t< nemen, dat het eerlang te verschijnen verslag over 1952 zal tonen dat het leeuwendeel van het verlies (ca. 5 ton) is in gehaald en dat de maatschappij thans goed in haar orders zit. Di vidend is nog niet aan de orde, maar de beleg ger heeft meer aan ka- pitaalsaanwas over een paar jaar, dan aan di videnden die toch naar de fiscus gaan. Mis schien bieder ook aan delen Mulders' Fabriek van Rollend Materieel en Landbouwmachines op ca. 65 een kans; na de dividendpassering over vorig boekjaar me-, (J. M.) Sinds verleden week is de handel in Duitse obligaties eindelijk weer opengesteld. Tot nog toe was deze alleen met zoge naamde verkoopvergunning mogelijk, waardoor verkopers, die het toch al niet uit weelde moesten doen, extra slechte koersen maakten. Nu is alles met één slag veranderd. Young-lening (eigenlijk de 5Yi Duitsland 1930, waarvan toen tranches in verschillende valuta's werden uitgegeven, o.a. ook in guldens) was verreweg troef en werd direct Maandag 16 Februari 1953, een historische dag, in een drukke open hoek verhandeld in verband met de goudclausule. Daardoor krijgt men voor iedere ƒ1000 Young-obligaties ƒ1500 nieuwe 4% pet. obligaties terug, plus dan ca. 30 pet. 3 pet. Funding- obligaties voor de rente uit vroeger jaren (de periode 19451953 zal eventueel nader worden geregeld). Dan kan dit stuk op ca. 82 on mogelijk te duur zijn, nu prof. Ehrhardt Duitsland door liberaal economisch bewind naar ongedacht snel herstel heeft gevoerd. De 7 pet. Dawes-lening in van 1924 kent die goudclausule niet en krijgt dus geen overwaarde, maar gaat op basis van 5 pet. betalen, plus natuurlijk de Funding-obligalies voor vroegere interest. Sterling, ofschoon moeilijk te overzien, is toch nog een belangrijker valuta dan de gulden. Diverse industriële obligaties in golden eerst 55 pet. bieden, daarna 60 bieden. Wij menen onze lezers te moeten adviseren, al deze stukken mu maar rustig aan te houden. De 4 pet. Deens Rijkswoningfonds in gul dens en 4 pet. Denemarken 1938 in guldens staan vlak bij pari. Stra tegisch gesproken is de positie van Denemarken en Duitsland gelijk en financieel-economisch is Duitsland zeker niet minder dan Dene marken, zacht gezegd. Als men dan ook nog ziet. dat de 3 pet. obligaties Indonesië in Indonesische guldens (een volkomen onbe trouwbare valuta) te Batavia ca. 45 pet. staan, dan mogen 3% pet. diverse Duitse obligaties wel minstens 75 staan en 4% pet Duitsland in (harde) guldens wel bijna pari. Het is overigens duidelijk, dat Duitsland zijn best zal doen, de resterende stukken met groot disagio op te kopen. Wij voor ons hebben liever 4% pet. Duitsland (uit de Young-lening), die thans op basis van 82 pet. voor de „oude" stukken nog geen 50 pet. kosten, heel wat liever dan bijv. 33% pet. Nederland 1947 vlak bij pari. In ieder geval moet men niet verkopen, zelfs kunnen beschikbare gelden thans heel wel in Duitse obligaties worden belegd. (J. M.) Ned. Handel Mij. stelt statutenwijziging voor, waarbij tantièmes van directie en commissarissen worden verdubbeld en van 7% op 15 pet. en van 2'^ op 5 pet. van de overwinst worden gebracht. Het gaat hier om reusachtige bedragen. Over 1951 kwam 8% ton ter verdeling voor tantiëmisten, wat niet genoeg schijnt te zijn. De vergadering zal op 24 Februari worden gehouden. De meeste aandelen NHM zijn in omloop in de vorm van (royeerbare) certifi caten. Men had de houders van deze stukken wel wat meer tijd kunnen geven de stukken te royeren, in te leveren en hun mening te uiten. En men had in ieder geval van de gelegenheid gebruik moeten maken, ook het primaire dividend (4 pet.) te verhogen, want de kapitaalsrente ligt nu veel hoger. nen wij dat ditmaal de coupon- schaar weer bevredigend zou kunnen gaan werken. JUSTUS MEYER Adverteert in de „Haagse Post" Weer prachtige ontvangsten van de Peruvian Corporation; ook in Bolivia, maar de Boliviaanse munt is gammel en geblokkeerd. Hausse in obligaties Bank voor Onroerende Zaken op beschou wingen in een beursbericht. Deze .rgumenten zijn echter (helaas) niet goed in overeenstemming met de werkelijkheid. Integendeel: ieder weet, dat de huizenmarkt in 1952 heel wat min der was dan in 1951. En dat de B.O.Z. in betere doen zou zijn ge raakt door de onteigening in Den Haag, is (wederom helaas) zeker niet waar. Wie met de overheid gedwongen wordt „zaken" te doen, tornt er bekaaid af. En of het mil lioen per medio 1953 of tafel komt. moet men ook nog maar afwach ten, alsook wat er dan mee zou ge beuren. Voorlopig hands off. Prachtig verslag van de Ned. Bank voor Zuid-Afrika; prima di- réctie; 9 pet. div.; solide balans. sO» Graan zeer flauw in Amerika. Te grote oogst, dollarschaarste voor importlanden, en minder overheidssteun. Flauwe agrarische prijzen manen tot voorzichtigheid voor de gehele Amerikaanse con junctuur. vO> Pond sterling willig te Parijs. Devaluatie franc lijkt wel onver mijdelijk. Maar ook sterling zou wel eens kunnen gaan „zweven" als inleiding op (pseudo)-conver- tibiliteit. Wat er dan met de wis selkoers gebeurt, ook van andere Europese valuta's, staat in sterren geschreven. Amsterd. Bank 7 millioen voor 10 pet. dividend en 12 mil lioen naar belastingen, waarom wordt winstverdeling niet gespe cificeerd?? AB-IB moest het goede voorbeeld geven. vcp- Uitvoer Indïë in 1952 9% mil lioen ton ter waarde van .10% (ge devalueerde) Ind. gids, tegen ruim 14 millioen dito in 1951. Kostprijs verlaging dus dringend nodig: la- N.V.Internationale Automobiel Maatschappij 'mTSTwST' m"mn DEALERS DOOR HET GEHELE LAND gere lonen, minder „franje", enz. Indië vermoordt zichzelf. HVA willig op bericht grote suikeroogst per uit. 1953 voor nieuwe fabriek In Abessinië. De een traag, de ander graag. Van Soekarno naar de Negus. va> Amsterd. Rubber willig op hoge dividendverwachting door fraaie productie. Maar rubber (en olie- palm) is een meerjarig product en kan maar niet, zoals suiker, ergens anders worden overbegonnen. Dat vergt vele jaren. En de rubber en oliepalmtuinen liggen nu een maal in Indië. vO> Besoeki Tabak 3%% uit divi dendreserve, (div. v. j. 9), gevolg van brandterreur in 1950; lagere kostprijs gebiedend nodig. vO> Twentsche Bank 9 pet. div. (onv.) valt relatief tegen. vA> Nederlandse schroot prijzen gaan 50 pet. om hoog, eindelijk! Directie Ned. Mij. v.d. Walvisdhvaart beridht ons, dat nieuw schip niet meer kan worden afbesteld. Niet leuk voor gedupeerde aandeelhou ders.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 9