daar zou de man moeten helpen Cattleyas en Odontoglossums 21 Februari 1953 Haasse Post Pagina 19 WAAR ROKKEN ZIJN.... Tropische bloemen in Hollandse kassen DE jongens bij ons thuis laten ook altijd alles achter zich slingeren", zei onze Trijntje laatst. ,.En dan zeggen ze tegen ons meisjes: ..Ruim maar op, daar zijn jullie toch vcor." „Zijn ze nu mal", barstte de feministe in mij uit: „Waarom zouden de jongens zich maar laten bedi?nen? Jullie werkt toch ook dc hele dag?" ..We dóén het ook niet", antwoordde de jonge schone flink. „Als ze d'r schoe nen laten staan, zetten we die in het ko lenhok, dan kennen ze zoeken." „Goed zo'moedigde ik aan. Zie, dat is nu iets waarvoor ze me warm kunnen krijgen. Jongens en meisjes moeten alle bei telpen, wanneer dat nodig is. In het huwelijk later moet je elkaar ook bij staan. En gewoonlijk is het nog altijd de moeder-met-het-gez n die de langste werkdag heeft. Waarom zouden jongetjes niét hun bed afhalen en de tafel afruimen en de badkamer verlaten zoals ze haar gevonden hebben? Deze mening heeft iedere vrou wenvereniging ai jarenlang verkon digd. De meeste mannen echter vin den het verrukkelijk op het oude standpunt te blijven staan. Nu ja, ze schéppen wel kolen. En ze drógen wel eens af als dat nu beslist moet.. Maar dan toch met een gezicht van: Ik dóe het nu wel, maar eigenlijk is het helemaal geen mannenwerk. En het is reuze aardig van me dat ik dit' doe inplaats van te gaan lezen. Zie, dit zijn gedachten, die er uitgeha- merd moeten worden. U kent de elegante woorden wel, „waar rokken zijn, werken geen broeken". „Geen grapjes", zeggen wij moderne vrouwen. (Wat is eigenlijk modern?) Waarom b.v. moeten wij de hele Zondag maar rondlopen om de kinderen in bad te doen en beschuiten te smeren en koffie in te schenken en palates frites te bakken, als wij, net als „hij" ook de hele week al hard hebben gewerkt? We zullen alle emancipatie en vrouwenverenigingen en vrouwenambten ten spijt nooit wérkelijk onafhankelijk zijn, zolang niet alle man nen anders zijn opgevoed. En wat aan deze generatie n et meer goed te maken is, zullen wij toda aan de volgende moeten doen. Tallozen zullen mij nu verwijten, dat ik zelf nog leef in de vorige eeuw, dat ik blijkbaar helemaal niet gemerkt heb, wat voor nieuws er op dit gebied gekomen is. In de theorie, ja. Maar in de practijk leven vele echtgenoten nog in het feodale tijdperk. Wat niet wil zeggen, dat ze niet aardig zijn. (Je moet oppassen, nietwaar!). Soms echter stéékt het je: dat feodale standpunt. Zoals deze week met die Zon dagse afwas. Toen we gevieren :n de keuken waren beland: Pappie, de kinde ren en ik. De echtgenoot die, dat moet gezegd, de dienbak gedragen had, zette zich op de keukenstoel. Het dochtertje greep een theedoek. ..Kom Jan Herman, dan gaan we kijken hoe mooi Mammy en Inette samen afwassen." „Niks tr van." riep ik uit. Het zoontje (drie en een half), dat tegelijkertijd vroeg cf hij óók helpen mocht, begreep deze woorden verkeerd en begon onmiddellijk te brullen. Het zusje mocht wél en hij niét. Hier was nu een van die kansen, die een vrouw niet voorbij mag laten gaan. Het jongetje kreeg ook een theedoek. En wat lepeltjes om af te drogen. Of alles wel góéd ging en schóón, dat interesseerde me nu n et. Want hier werden de grond slagen gelegd voor een nieuwe maat schappij. Ik dacht aan onze (eventuele) toekom stige schoondochter, die als vrouw van haar tijd zeker geen zieh-als-een-pasja- laten-bedienende-eehtgenoot zou kunnen gebruiken. Stellig zal ze me later dank baar zijn voor wat ik nu reeds voor haar doe. Daarom mede-zusters die nog op het standpunt staan van laat-hem-maar-zitten, volg dit voorbeeld. De wereld zal er wel bij varen. En de man zal er niet ongeluk kiger om zijn. Want mijn echtgenoot, goedig weliswaar, keek toe, negentiende eeuws. Het zoontje echter de tong uit zijn mond straalde. Het is maar onzin te beweren, dat huishoudelijk werk uitsluitend iets voor vrouwen is. INA HENNINK BRUNO HOFFER, Hamburg: jurk van blauw everglaze dat aflopend bruin, oud-goud en geel ge kleurd is. Het leek alsof in het har» van de bloem een klein kindje op zijn rugje lag; een hoofdje, armpjes, een lijfje en een paar naar voren stekende beentjes, alles even gracieus gevormd. In de vol gende kas stonden Cymbidiums, de trots van de kweker. Lange, wat gebogen ste len, met soms wel zestien bloemen. De takken, die er nu stonden, waren nog niet ver genoeg om gesneden te worden; men wacht tot alle knoppen uit zijn, de lange bloeitijd staat dit toe. De kleuren van de kruisingen variëren van ivoorwit tot oud- rose. Slakken De natuur beschermt de orchideeën- knoppen bijzonder goed. Slakken zijn dol op de jonge, frisse knoppen, maar zij zit ten goed verpakt in een groene huls, die pas openbreekt wanneer de buitenblade ren van de bloemknop een zekere hard heid hebben gekregen en de knop geschikt is om onbeschut verder te groeien. Wordt de knop dan toch nog aangevreten, dan is het ten hoogste de bloem, die verminkt wordt; de vrucht is veilig en het is de vrucht waar de natuur zich om bekom mert. Orchideeën worden geplant in een soort grof mos en vezelaarde- zeer poreus. De grond onder de tabletten is beplant met selaginella, een zacht, mosachtig plantje, dat het water na het sproeien goed vast houdt, waardoor de atmosfeer vochtig blijft; zo wordt voorkomen, dat de aarde onder de tabletten zuur zou worden van het yele vocht. De orchideeën groeien veelal uit een wortelstok en wanneer zij verpot worden, zet men ze aan de uiterste rand van de pot. Ieder jaar komt er een nieuwe loot bij en zo marcheren zij door de pot, tot zij er na een jaar of vijf op nieuw uitgegroeid zijn. Een gezonde plant heeft een bijna on beperkte levensduur. Het is, wanneer men bedenkt dat zij pas bloeit wanneer zij zes jaar is, terwijl zij al die tijd ruimte en verzorging verlangt, te begrijpen dat deze plant een zeer kostbare is; de ver zorging is bovendien een zeer precieze en de temperatuurregeling eveneens uiterst nauwkeurig. Achter in de kas stond een bananen boom met een vracht van groene vruch ten en geweldige bladeren. De bloem komt diep uit het hart van de boom; wan neer de bananen rijp zijn, sterft de boom. Maar ook hier wordt voor de toekomst zorggedragen. Terwijl de plant alles, wat in haar is, geeft om de bloem en later de bananen te voeden, vergeet zij niet te zor gen voor jonge spruiten, die naast haar omhoogschieten. Wanneer de taak van de oude plant is volbracht, zijn deze reeds zo hoog, dat zij aan het vormen van bloemen kunnen beginnen. Naast de banaan een gemberboom. die van de grote pot, waarin hij was geplant, langzaamaan telkens wat verder was ge kropen, tot hij definitief de wortels had gepoot in de pot daarnaast. Het was alsof hij voldaan en trots was: „Wie houdt mij tegen als ik in een andere pot wil, al duurt die reis vijf jaren? Maar wat is ten slotte tijd?" Er was een tablet met kleine orchi deeën van een naïef blauwe kleur en een lak heel kleine rode; een zeer bijzondere soort. De atmosfeer in de kassen is druk kend warm door het vele vocht, dat de orchideeën nodig hebben. Er wordt jaar lijks voor ongeveer f 6000 verstookt om deze jungle-atmosfeer te handhaven. Het is bijna niet te geloven, dat een dergelijk bedrijf lonend is. Misschien, zo dacht ik, moet men tegenwoordig alleen maar een dikke portemonnaie hebben voor orchi deeën; dat koele, mysterieuze is min der noodzakelijk. CHRISTINE HILSUM—BEUCKENS. /ORCHIDEEËN, voor koele, mysterieuze vrouwen". Dit stond te lezen in een boekje waar ik wèg van was op mijn achttiende, een boekje over de betekenis van bloemen. Ik herinner mij hoe innig ik hoopte dat ik zou mogen „uitgroeien" tot een koele, mysterieuze vrouw. Ach, wat is dat misgelopen! Wist u, dat de vanille ook tot de orchi- deeënfamilie behoort? Een beetje pro zaïsch, dunkt mij, hoewel de plant op zich zelf heel mooi is een klimplant uit Indië en Noord-Amerika met peulvormige zaadhulzen, die gedroogd als vanillestok jes in de handel worden gebracht en gebruikt als specerij en in de parfumerie. Ik zag een vanilleplant langs het dak ge leid van de orchideeënkassen van de Gebr. Veenstra in Loosdrecht Er hingen grote trossen groene peulen aan de plant en het stokj, dat ik meekreeg, heeft een sterke, doordringende geur. De orchidee wordt, hoewel afkomstig uit tropische en subtropische landen, met succes in kassen gekweekt. Een van de meest bekende orchideeën in ons land is wel het Venusschoentje, een gracieuze, grote orchidee op een rechte steel. Er waren er vele te bewonderen in de kassen, die ik bezocht, in mooie kleurencombi naties; puur wit en zacht groen, maar ook meer exotisch gekleurde, donker paars naar zwart toe met vlekken, die doen den ken aan de tekening van de passiebloem. Hoog in de kassen hingen in haar eigen aardige houten korfjes betrekkelijk kleine, witte orchideeën; lange stengels met acht of tien vlinderbloemen, die veelal wor den gebruikt voor .bruidswerk". En de Cattleya's, fluwelig lila en paars, oorspronkelijke en gekruist met een an dere soort, die een mysterieuzer gekleur de bloem voortbrengt, een wat vaag lila. Deze gekruiste bloem, die tamelijk groot is, heeft een lip met mooie, lange franje. Orchideeën schijnen, misschien de Catt- leya uitgezonderd, van schemer en druk kende vochtigheid te houden. Een hoogop- schietend soort met helder-gele bloemen, groeit in het land van herkomst in don kere rotsspleten, langs beekjes, die van de ene rots op de andere springen, de wegspattende waterdruppels voorzien deze orchidee van het vocht, dat zij nodig heeft. En een orchidee, afkomstig uit Zuid-Amerika, vooral Brazilië, een land streek, die drie regenmaanden kent en verder heet en droog is, zuigt in de regen- periode haar dikke, harde bladeren tot berstens toe vol vocht. De leerachtige op perhuid van de bladeren voorkomt ver damping en zo teert de orchidee in de droge periode op het vocht uit de blade ren. Tegen de wand van een kas hing zonder pot en zelfs zonder houten kratje een duifjesorchidee uit Indonesië. Bij deze merkwaardige kale, verdroogd uitziende plant kan men zelf de bloeitijd bepalen. Wanneer de wortels in een emmer water door en door nat worden gemaakt, is zij prompt tien dagen daarna overdekt met kleine, zuiverwitte bloemen, die er uit zien als duifjes; een verrukkelijk gezicht. Orchideeën zijn voor het merendeel epiphyten, dat wil zeggen, planten, die leven op bomen, maar er geen voedsel aan onttrekken, dit in tegenstelling met de parasieten, zoals de vogellijm of mistletoe. De bloemen blijven dikwijls buitengewoon lang goed. De Odontoglossums zijn eveneens het bekijken waard, vooral een groot soort,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 8