Het nieuwste van het nieuwste Dagboek van Vrouivenwcek Pagina IB Haagse Posl 21 Februari 1953 Zusje Ziezo leest. „Een brief van haar vriendin uit Rome. „De Romeinse vrouw-1953", die wer kelijk ,,a la page" is, dtaagt 's morgens een tweed mantelpak, in de late namid dag een gedecolleteerde cocktailjurk. eveneens van tweed, en zij schenkt haar echtvriend een tabakszak, gemaakt uit een lapje van haar japonstof zwart witte tweed natuurlijk gevoerd met nylon, 's Avonds ondergaat zij een ge deeltelijke gedaanteverwisseling; ein delijk neemt zij afscheid van de ruige, warme stof, waaraan zij deze winter (en zegt men a.s. voorjaar) haar hart ver loren heeft. Dan wordt het tijd voor de gloednieuwe kunstgrepen, waardoor zij in schouwburg, opera of feestzaal zal bewijzen, dat zij geen dag bij de mo dieuze kalender ten achter is. Met be hulp van een kameelharen penseeltje, een vaporisateureen of twee soorten poeder, wat franje van ragfijne, ge krulde haren, staat zij weldra volkomen vernieuwd voor haar echtgenoot, die haaral naar zijn aard. met verschrik te of bewonderende blikken aanstaren zal: Zij is bijna onherkenbaar. De vrouw, wier ogen door Moeder Natuur wat spaarzaam gegarneerd zijn, kan nu in een parfumerie uiterst fraaie wimpers kopen van de lengtedie haar goeddunkt, en die zij zo vurig begeert. Niets nieuws, zult ge wellicht zeggen, maar de wimpers, jaargang 1953, zijn van echt haar en bevestigd op een on zichtbare nylondraad. Zij worden met een geparfumeerde lijmsoort vlak bo ven de echte aangebracht. De aldus versierde oogleden fladderen als nacht vlinders, werpen speelse schaduwen over het gelaat en de aldus gesluierde blik schijnt een onweerstaanbare beko ring te hebben voor de begeleider in de schouwburg of de cavalier bij de dans. En waartoe dient de nieuwe aanwinst op de toilettafel, het gouden poeder, dat men eerder in een lijstenmakersatelier zou verwachten? Dat is een nieuw haarverfmiddel, dat met een vaporisa teur wordt verstoven en onmiddellijk werkt. Voor één avond wordt de coif fure, van welke kleur zij van nature ook zijn mag, omgetoverd tot de gouden helm van Pallas Athene, die prachtig harmonieert met avondkleding en ju welen. Een soortgelijk preparaat ver zilvert het haar voor enkele uren, een experiment, dat alleen vrouwen met een jeugdige teint en stralende ogen zich met succes kunnen veroorloven. Na de bewerking van het kapsel, komt het kameelharen penseel in actie. Het wordt in een flesje met een dikke, ondoorzichtige vloeistof gedoopt en met één streek worden dan de oogleden be werkt. Er blijft een glinsterend laagje achter. Blauwe, groene en andere tot nog toe gebruikelijke ogenschaduw zijn uit de gratie. Het nieuwe schoonheids middel bestaat voornamelijk uit irise- rende lovertjes, die de ogen een bijzon dere gloed geven en op een feestavond het licht van luchters en juwelen, soms zelfs van de maneschijn weerkaatsen. Die fosforiserende glans van de oog leden gaal gepaard met fonkelende lip pen, een noviteit van Amerikaanse her komst. De 'mond wordt niet meer ge accentueerd met een zorgvuldig geko zen lippenstift, maar met rouge, ver mengd met minuscule paillettes. Hel effect is. op zijn zachtst gezegd, onge woon, een tikje maskerade-achtig: de lippen zijn niet meer egaal rood, maar besprenkeld met gouden en zilveren stipjes. Men dient dit laagje echter, al vorens te eten of te drinken, af te wis sen, want wanneer iets van dit gepail- leteerde mengsel in de luchtpijp terecht zou komen, zouden zij hoestkrampen of ernstiger complicaties kunnen veroor zaken. Wie om een of andere reden weinig voelt voor deze spectaculaire nieuwtjes kan volgens de modieuze eisen van de tijd de oogleden aanzetten met een vleugje „parel-essence" in parelmoer- kleurige nuances. En wie het geluk heeft, een decoratieve haar-inplant te bezitten, d.ip.z. in een driehoek langs het voorhoofd, bereikt, althans wanneer zij donker is, een verrassend effect, door deze lijn met een lovertjesprepa raat aan te zetten. De vrouw, die er graag exotisch uitziet, plakt een flon kerende paillette, bij wijze van mouche boven de neuswortel, daar, ivaar de Maharani haar robijn draagt. Een andere nieuwe en ietwat on waarschijnlijke avonddecoratie voor de ogen is een bril, ook voor degenen, die daar niet de minste behoefte aan heb ben. De glazen zijn of smal en lang werpig of vierkant, met goud omrand. Het wordt aangeraden het gehele mon tuur met kleine briljanten te bezetten. Dezelfde, noch bijziende, noch ver ziende schone, die 's avonds een over bodige bril draagt, heeft zich enkele uren te voren, thuis, getooid met een hemelsblauw plastic masker. Het bevat een geheimzinnige vloeistof, die rim pels doet verdwijnen; bovendien heeft dit tovermiddel volgens de reclame een kalmerende werking en het zou zelfs blijmoedige gedachten opwekken. De vrouw, die voor de avond zo vreugdevol met al deze nieuwe kunst middelen experimenteert, behoort des morgens over haar tweed tailleurcos- tuum een kemelharen jas te dragen; haar kousen behoren van geplisseerde nylon of nylon-georgette te zijn en haar huppelend hondje, aan een keurig lijn tje, moet gekleed gaan in een jasje van waterdichte popeline met vier zakjes en, in het kraagje, een kleine enveloppe met zijn visitekaartje, waarop naam, adres en telefoonnummer zijn vermeld. Zusje Ziezo zucht. Zal een an dere dan een wereldse Romeinse ooit een dergelijk hoog ideaal be reiken? NET ALS DE BRANDWEER, NET ALS. 1VTIEMAND die meent, dat er geen brandweer nodig is, omdat het niet altijd brandt; niemand die meent, dat die wel uit de grond te stampen is op het moment, dat er brand uitbreekt. Niemand die meent, dat wij geen leger nodig hebben, omdat er niet altijd oorlog is, die meent, dat wij dat wel paraat hebben als er oorlog uitbreekt Niemand die meent, dat er geen Rode Kruis nodig is, of geen Medische Dienst, omdat er niet elke dag epidemieën te bestrijden zijn. Neen, dat weten wij nu allemaal wel beter. Zelfs zijn wij er wel van overtuigd, dat er een kernerganisatie nodig is voor de bescherming van de burgerbevolking, nu, in vredestijd, in de hoop, dat wij die nooit nodig zullen hebben. Zaterdag 31 januari 1953 Alarmgeloei over Zuid-Beveland, een telefoon rinkelt in het huis van de presi dente van de U.V.V. in Goes. Goes is maar een kleine afdeling, maar op die dag was Gces een van de weinige veilige oorden op het rondom bedreigde Zuid-Beveland. In het holst van die rampzalige nacht begon die kleine afdeling in Goes te wer ken. Toen Zondagmiddag de eerste ge redde slachtoffers aankwamen, was alles klaar: de warme maaltijd, de droge kleren, de evacuatie-adressen, de bedden en de dekens en de auto's om de mensen te ver voeren. Dat kon, omdat er vóór 1 Februari 1953 een U.V.V. bestond. Telefonen verbinden elke stad in Ne derland met elke andere stad. U.V.V. Breda vraagt om U.V.V. Amster dam zorgt dat het, enkele uren later, ter plaatse is. U.V.V. Rotterdam moet nog zoveel honderd vorken, messen en lepels hebben voor de AHOY-hal. U.V.V. Am sterdam zorgt, dat het er is, neg diezelfde dag. U.V.V. Middelburg vraagt Amsterdam verzendt. U.V.V. Utrecht treedt onmiddellijk aan in het Jaarbeurs gebouw. Zondag 1 Februari 1953 Ben telefoontje van burgemeester Van Walsum in Rotterdam naar mevr. Sjol- lemas'Jacob, presidente van de U.V.V.: nog diezelfde avond konden de eerste èvacué's in de AHOY-hal ontvangen wor den, nog die eerste nacht konden er hon derden mensen slapen, eten, worden voor zien van kleding. Dat kon, omdat er vóór 1 Februari 1953 een U.V.V. bestond. Alleen de laatslen. Een etmaal heeft 24 uur, d.w.z. vier maal zes uur. Maar in de AHOY-hal wis selen 5 ploegen van telkens 70 vrouwen elkaar af „Ik wens h.er geen overwerkte vrouwen te zien", zegt mevrouw Sjollema heel nuchter. Elke ploeg van 70 bestaat uit 7 groepen van 10 plus een leidster, van elk der zeven aangesloten organisaties, die samen vormen de Federatie Vrouwe lijke Hulpverlening. De UW Rotterdam telt vele leden, extra-hulp is daar niet nodig. Elke dag drie ploegen van 6 uur. twee van 3 uur ('s nachts), zijn ruim voldoende om het bedrijf in de AHOY-hal op volle toeren te laten werken. Het gaat aan de lopende band: aankomst, via de medische dienst, zieken naar de zieken zaal, gezonden naar de eetzaal, een warme maaltijd, dan. bonnen voor de eerste nood zakelijke kleding en, volgens opgave van evacuatie-adres, voor de eerste noodzake lijke dekens. Met de bonnen trap op, naar de galerij boven, waar gesorteerde kleren :n alle maten aan rekken 'hangen De kin deren blijven beneden, waar zusters van het kinderziekenhuis de kleintjes uitkle den, wassen, en van de lange tafels met gesorteerde kinderkleren, de kinders he lemaal in de kleren steken. Als vaders en moeders, met grotere kin deren. verfrist en aangekleed de andere trap aflkomen, zijn ook de kleintjes kant en klaar, worden buiten de nummers af geroepen van de wachtende auto's, die elk gezin, of elke kleine groep, naar het eva- custie-adres brengen. Binnen twee uur na aankomst is de groep verdwenen, of .het er vijftig zijn of vijfhonderd. Alleen wie heel laat aankomen blijven er 's nachts slapen, in de grote hal met 1500 brancard bedden. Overal samenwerk, ng met burgemeester, medische dienst. Rode Kruis, andere in stanties. Studenten en andere niet-UW- sters worden ingeschakeld naar behoefte. Net als in het leger, net als bij de politie, net als bij het Rode Kruis, net als bij de brandweer, omdat, Goddank, rampen zeldzaam zijn, maar opdat zij paraat zijn voor zo'n enkele, rampzalige uitzondering. ELKA SCHRIJVER. Max Heymans, Parys hoedje en handschoenen van gebroken wit piqué.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 8