RAPPORT UIT DE WIJDE WERELD Beyen en de Gasperi eensgezind Vijandige daad Man van de week 21 Februari 1953 Haagse Post Pagina 9 ROME, Februari. (Van de H.P. Correspondent George Popoff) De schijnwerpers van de wereld opinie zullen volgende week op Rome gericht zijn. De grote Euro pese staatslieden zullen hier dan de koppen bij elkaar steken om resul taten te bereiken met betrekking tot de Europese Defensie Gemeen schap. Tevoren zullen de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken Beyen, en de Italiaanse pre mier, de Gaspari, een onderhoud on der vier ogen hebben ter voorberei ding van de eigenlijke conferentie, die twee dagen duren zal. Frankrijk zal op deze conferentie ver tegenwoordigd worden door minister Bidau'lt, België door minister van Zee land en Duitsland door bondskanselier Adenauer. Het ziet er naar uit dat deze conferentie niet, zoals zovele voorafgaan de bijeenkomsten, een slag in de lucht zal blijken te zijn en wederom alleen maar veel woorden en u' termate weinig wol zal opleveren. Men komt namelijk ditmaal bijeen met het duidelijk voor opgezette doel de economische samen werking tussen de zes bij de aanstaande Europese Defensie Gemeenschap betrok ken landen, namelijk Frankrijk, Duits land, Italië, Nederland, België en Luxem burg, te verbeteren. Men is namelijk tot de ontdekking gekomen dat de ontwik kelingen op militair en politiek gebied ver op de economische evolutie vooru' t- gelopen zijn. Tot nog toe immers bleef de economische samenwerking in wezen beperkt tot de Kolen en Staal Gemeen schap. Het feit dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Beyen, hier twee dagen eerder dan zijn collega's zal arriveren, wordt in verband gebracht met het feit dat juist de Nederlanders bij herhaling de nadruk er op hebben gelegd dat de economische samenwerking tussen de betrokken landen aan de mi litaire en politieke coördinatie, vooraf dient te gaan. Aangezien het Nederlandse standpunt het Ialiaanse in dit opzicht vol komen dekt zullen minister Beyen en premier de Gaspari pogen vóór dat de conferentie begint verregaand tot over eenstemming te komen om op de confe rentie zelf een gezamenlijk en derhalve sterker standpunt te kunnen, innemen. In politieke kringen alhier veronder steld men dan ook dat Nederland en Ita- i.é op de aanstaande conferentie leidende rollen zullen vervullen. De conferentie in Rome belooft boven dien belangrijk te worden doordat de leidende Europese staatslieden hier voor het eerst gezamenlijk gelegenheid zullen hebben hun reacties op de rondreis van Foster Dulles te 'bespreken. Minister Bidault is reeds van plan om aan zijn verblijf in Rome twee dagen vast te kno pen voor een gedachtenwisseling over de internationale situatie met de Gasperi. Ongetwijfeld zal ook bondskanselier Ade nauer deze gelegenheid aangrijpen om de tussen Frankrijk en Duitsland hangen de vraagstukken, o.m. het Saarprobleem. met Bidault aan te snijden. Bovenal zal de gastibèer van deze conferentie, premier de Gasperi, niets nalaten om zijn over tuiging dat het beste middel om een nieuv/e oorlog te vermijden de aaneen sluiting van Europa is, nogmaals te on derstrepen. Hij weet zidh daarbij ge steund door de openbare bijval, di'e zijn standpunt van de zijde van Foster Dulles kortelings ondervonden heeft. Een bewijs voor het belang, dat clan de aanstaande conferentie gehecht wordt, vormt overigens de activiteit, die de com munisten in Rome er reeds tegen ont plooien! De communistische aanvallen richten zidh vooral tegen de persoon van de Gasperi, die voor een vijand van Europa wordt uitgemaakt. En waarom? De communisten weten daarop een ver bluffend en voor deze tijd karakterise rend antwoord te geven: Omdat het werkelijke vredelievende Europa thans door het statische Engeland wordt geleid, dat niets van de Ameri kaanse dynamiek wil weten! Omdat nu echter de Gaspari naar Amerika en niet naar Engeland luistert is hij een vijand van Europa! Het waanzinnige van deze beweringen is waarschijnlijk te verklaren uit de er gernis der communisten over ihet feit, dat de door Stalin voorspelde economische crisis in Amerika nog maar steeds niet komt. Stalin heeft kortgeleden nog voor speld dat de Westerse democratieën onder elkaar oorlog zullen gaan maken. In plaats daarvan zien de communisten dat deze landen zich steeds hechter aaneensluiten. WOENSDAG, 18 Februari. De meest tragische politieke gebeurtenis uit de af gelopen week vormt wel Ruslands verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Israël. Van Russische zijde wordt deze stap gemotiveerd met het feit dat een bomaanslag, die tevoren tegen de Russische legatie te Tel Aviv gepleegd werd, eigenlijk op instigatie van de Israëlische regering plaats vond. In de Russische verklaring wordt verder gezegd dat de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken herhaaldelijk in het open baar tot vijandige daden tegen de Sow jet- Unie aanzette. De terroristische daad, ten gevolge waarvan de Russische legatie in Tel Aviv gedeeltelijk verwoest werd en de echtgenote van de gezant alsmede de echt genote van een functionaris van de legatie en een manlijk lid van de legatie verwon dingen opliepen, bewijst volgens de Rus sische verklaring, dat de elementaire voor waarden, voor een normaal diplomatiek ver keer tussen de beide landen ontbreken. De president van Israël en het Israëlische de partement van Buitenlandse Zaken hadden de Russische legatie schriftelijk veront schuldigingen over de bomaanslag aange boden en schadevergoeding toegezegd. Ver- scneidene personen in Tel Aviv, onder wie leden van anti-communistische organisaties, werden door de politie gearresteerd. Dit al les kon Rusland er echter niet van weerhou den onmiddellijk tot het uiterste te gaan en de diplomatieke betrekkingen te verbreken. De bomaanslag paste blijkbaar wonderwel in de door Rusland sedert enige tijd ont ketende anti-semietische campagne en de bedrijvers van de bomaanslag in Tel Aviv hebben de Israëlische regering blijkbaar een bijzonder slechte dienst bewezen door de Russen zó in de kaart te spelen. Egyptisch succes In ieder geval betekent de tussen Engeland en Egypte ge sloten overeenkomst inzake de Soedan een onmiskenbaar suc ces voor Egypte. De facto betekent deze overeenkomst immers een liquidatie van de Britse heerschappij in de Soedan. De Egyptische zeggenschap in de Soedan bestond tot nu toe slechts in theorie zodat Egypte door de overeenkomst, waarin bepaald wordt dat de Soedan binnen drie jaar tijds kiezen mag tussen onafhankelijkheid of aansluiting bij Egypte, alleen maar ge wonnen heeft. De meest biedende Rusland paait Arabieren Het is er Rusland kennelijk om te doen de symphatie te winnen van de Arabische lan den. Het zal dan ook geen wonder zijn wan neer het zwaartepunt van de politieke ont wikkelingen in de naaste toekomst in het nabije Oosten ligt. De vraag is namelijk in hoeverre de Arabische landen en met name Egypte op de Russische avances in zullen gaan. Dat de Russen de Arabische landen wensen te steunen in hun vijand schap jegens Israël zal na de verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen Rus land en Israël wel voor niemand meer een geheim zijn. De vraag waar het om gaat is: zullen de Arabische landen deze steun aan vaarden als een basis voor hun toekomstige politiek of zullen zij alleen maar proberen hier de boter uit te braden om hun eigen positie ten aanzien vaft de Westerse mach ten met name Engeland te ver sterken en zich in wezen aan de Wes terse kant blijven scharen? Op deze be langrijke vraag kan alleen de toekomst het antwoord geven. Generaal Naguib komt in ieder geval in de benijdenswaardige positie te verkeren dat men hem van alle kanten steun en toezeggingen op een presenteerblaadje aanbiedt! Egypte bezit strategisch, politiek een sleutelpositie, die zowel door West als Oost begeerd wordt. En niemand zal het Naguib eigenlijk kwalijk nemen dat hij deze positie uitbuit. Op het beslissende moment moge het deze gelovige Mohammedaan duidelijk wor den wat er van religies (welke dan ook) en nationale gevoelens terecht komt in landen, die eenmaal achter het IJzeren Gordijn zijn verdwenen. Naguib Soedah Soedan Op zichzelf behoeft het feit dat in Cairo een Ooslduïtse handelsdelegatie ten tonele verschenen is geen onrust te baren. De onderhandelingen met de Westduitse delega tie zijn niet afgebroken, maar opgeschort. Naguib zal waarschijnlijk afwachten wie hem het meest te bieden heeft. Misschien zal hij ook hier zowel Oost als West zolang mogelijk aan het Egyptische lijntje proberen te hou- den! Churchill omspant tijdperken Winston Churchil omspant symbolisch het tijdperk van de glorie van het Britse impe rium en dat van het (tijdelijke?) verval hier van. Churchill was er immers zelf bij tegen woordig toen een halve eeuw geleden de Britse vlag boven de Soedan gehesen werd. Thans is hij er getuige van dat deze vlag hier wordt neergehaald. Dank zij de conces sies der Britten zijn de onderhandelingen met Egypte nog tot een goed eind gekomen. De Britten wilden oorspronkelijk tijdens de laatste phase van de liquidatie van hun heer schappij in de Soedan nog een vinger in de pap houden door een mate van bestuursmacht te handhaven maar toen Egypte daar niet mee accoord kon gaan, hébben de Britten op dit punt moeten toegeven. Binnenkort zullen in de Soedan verkiezingen worden gehouden voor een Wetgevende Vergadering. Deze Wet gevende Vergadering kan t.z.t. de wens te kennen geven dat de Egyptische en Engelse troepen uit het land dienen te vertrekken. Na ondertekening van de Egyptisch-En- gelse overeenkomsten omhelsden premier Na guib en de Britse gezant Stevenson elkaar. Naguib verklaarde daarop dat Egypte thans bereid is de ontruiming van de Suezkanaal- zone door Britse troepen te bespreken. Waar mee de Britse-Egyptische verhoudingen in een beslissend stadium getreden zijn. Duitse belastingverlaging De Westduitse regering heeft haar voor nemen bekendgemaakt om de inkomstenbe lasting met 15 procent te verlagen. Daarop hebben de geallieerde Hoge Commissarissen een nota tot de Bondsregering gericht, waar in deze voorgenomen belastingverlaging als bevreemdend gekenschetst wordt. In de nota wordt de vraag opgeworpen of de Duitse fi nanciële bijdrage tot de aanstaande Europese defensieve inspanning door deze belasting verlaging niet nadelig zal worden beïnvloed. Minister Schaffer heeft echter minister Foster Dulles tijdens diens bezoek aan Duitsland duidelijk ge maakt dat Duitsland in staat zal blijken een voldoende finan ciële bijdrage tot de Europese Defensie Gemeenschap te leve ren. Volgens de Westduitse regering heeft de belastingverla ging alleen ten doel het Westduitse bedrijfsleven in staat te stellen zijn vleugels uit te slaan. Voorlopig wil men de resul taten van de belastingverlaging gedurende een jaar aanzien. Indien er sprake is van een succes dan zal de Westduitse rege ring voortgaan met belastingverlaging. Zij verwacht hiervan een vergroting van het nationale inkomen, waardoor op de lange termijn gezien een verhoging van het totale belastingin komen mogelijk wordt. BUREAUCRATIE IN GLASGOW keurde de ge meenteraad de nieuwbouw van een gemeentelijk gebouw goed doch stelde daarbij uit drukkelijk de volgende voor waarden vast: 1. Het materiaal van het oude gebouw, waarin de desbe treffende gemeentelijke instelling gevestigd is, moet bij de bouw van het nieu we gebouw gebruikt wor den. 2. Het oude gebouw mag ech ter niet worden afgebro ken alvorens het nieuwe gereed is. Dr. NORMA MACRURY, vrouwelijk rector van het gymnasium te Saratogawil de zich onlangs bij het stem- bureau in haar pklats van in woning als stemgerechtigd laten inschrijven. Volgens de Kieswet moest zé daarbij het bewijs overleggen lezen en schrijven te kunnen. Zij liet haar diploma's zien, waaruil bleek, dat ze tol drie keer toe doctor was. Dat was echter niet voldoende. Dr. Macrury ■moest een stuk uit een krant voorlezen om te bewijzen dat zij het alphabetmetterdaad beheerst! VROUWEN IRIS MAXWELL heeft aan het strand van Miami in het zonnige Florida een nieuwe uitvinding gedemonstreerd, die het dragen van een zon nebril overbodig maakt. Zij introduceerde namelijk zon- newimpers, uit kunststof ver vaardigde. lange ivimpers, die als kleine markiezen werken en over de normale wimpers heen aangebracht worden. KATHRYN GRAYSON ver klaart dat dé jónge' moderne vrouw met al haar nuchter heid de traditionele kunst van het coquetteren verleerd heeft. Zij vertelt aan een ver slaggever dat zij elke ochtend voordat ze naar de filmstudio gaat bij wijze van gymnastiek het flirten beoefent en er zelfs in geslaagd is op com mando te blozen! KRONING IN NOORD-1TALIË hebben de arbeiders van een schoe nenfabriek het plan opgevat om de Britse koningin ter ge legenheid van de kroning een paar speciale kostbare schoe nen te schenken. De commu nistische arbeiders van een concurrerende schoenenfa briek besloten daarop een paar speciale Russische laar zen te maken en deze naar Stalin te sturen. DE PEERS in Engeland heb ben dezer dagen door het lot laten beslissen wie aan de Kroningsplechtigheden van koningin Elizabeth mag deel nemen. In aansluiting hierop verscheen in de Londense „Times" de volgende annonce: Een Schotse Peer, door het lot begunstigd om deel te ne men aan de Kroningsplechtig heid, vraagt kroningsgewaad van een baron ter leen." Dit kroningsgewaad, waarvan de cape met hermelijn versierd moet zijn, kost nieuw name lijk minstens 300 pond ster ling! HET KRONINGSJAAR bete kent een hausseperiode voor de vervaardiging van degens en zwaarden. Een firma in Londen heeft hiervoor niet minder dan 2000 bestellingen ontvangen en wekelijks ko men daar rond 100 bij. P.T.T. GOLLARD, postbode in Mexi- co-City, keek verstoord op toen de boerin Stilqua zich voor de derde keer er over beklaagde, dat hij de helft van de post steeds naast de brievenbus wierp, in plaats van er in. Bij de volgende postbestelling besloot Gollard eens te kijken hoe of dat nu precies zaït. In de brieven bus had zich een hele vogel familie genesteld, die het klaarspeelde telkens de naar binnen geworpen post weer de gleuf uit te werken! WILLY BREINHOLT, een be kend Deens schrijver, richtte tot het telefoonkantoor in Ko penhagen het verzoek zijn te lefoontoestel m zijn woning van de ene naar de andere ka mer te willen overplaatsen. Zijn verzoek werd ingewilligd, maar pas over zes weken zou de telefoondienst kunnen ko men Daarop schreef Breinholt per ommegaande post uitvoe rig hoe zijn telefoontoestel momenteel in de kamer stond, waar een hulp in de huishou ding van buitengewone schoonheid sliep, zodat Brein- holt zdch bij nachtelijke te lefoongesprekken aan grote verleidingen blootgesteld zag. De volgende ochtend ver scheen de telefoondienst!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3