FOUTEN IN DE VOEDING HET VERSTOORDE EVENWICHT door prof. dr B. C. P. Jansen Dierenwereld onder menselijk regiem Wetenschap en techniek Grootste atoomversneller ter wereld Virus leefde 30 jjaar Zaterdag 21 Februari 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD 13 Het Reuzenhert stierf volgens sommigen uit, doordat zijn gewei te reusachtig werd. Anderen beweren dat de eerste mensen de schuld zijn Hoogleraar in de physiologische chemie te Amsterdam) Mm zou kunnen denken, dat in de landen van de Westerse beschaving de voeding geheel en al in orde zal zijn. Toch is dit nog niet het geval. De meest frequente deficiëntie-ziekte juist in de ontwikkelde landen is de cariës der tanden. Over het algemeen hebben primitieve volken, die aan hun oude, door de eeuwen heen overgeleverde voedingsgewoonten vasthouden, uitstekende gebitten. Overgang tot de „Westerse", geraffineerde voeding moeten ze betalen met cariës van tanden en kiezen. Hetzelfde heeft men gezien bij bewoners van afgelegen dalen in Zwit serland en in Noorwegen, nadat die voor het moderne verkeer waren opengesteld. In de laatste jaren heeft men bij proefdieren, apen, hamsters en ratten, door bepaalde diëten cariës kunnen opwekken. Slot Bij alle tot nu toe bekende deficiëntieziekten heeft men met behulp van proefdieren de oorzaak der deficiëntie kunnen opzoeken, en is men er daarna in geslaagd de ziekte te voorkomen, resp. te genezen. Het is alleen jammer, dat men bereid is schatten uit te geven voor het cureren van eenmaal aangetaste tanden of kiezen, terwijl het zo moeilijk is, de veel kleinere bedragen op te brengen, om de oorzaak van het kwaad op te sporen, en zo in staat te zijn, deze weg te nemen. Men vergelijke hiertoe de waarde aan mensen levens, arbeidsverzuim, verpleging enz. door beri-beri en andere deficiëntie-ziekten, met de uiterst geringe kosten voor verbetering van de voeding, waardoor de oorzaak van de ziekte verdwenen is nu het antiberi-beri-vitamine tegen zeer lage prijs fabriekmatig geproduceerd wordt, kost bijv. het vitaminiseren van de rijst niet meer dan enkele dubbeltjes per hoofd van de bevolking per jaar! Ingewikkelde toestand Als de stukjes van een legkaart, zo nauw aaneensluitend be kleden de verschillende levensvormen planten en dieren veelal ook van elkaar afhankelijk de gehele aard. Van tijd tot tijd is het gebeurd in de geschiedenis van het leven, dat een van de stukjes van de legkaart zich buitenmate begon uit te breiden. Soms kwam dat, doordat het klimaat in gunstige zin voor dat ene stukje veranderde, soms was het een inwendige ver andering, die een bepaalde plant of dier beter deed aanpassen aan het milieu. Men kan eindeloos twisten öf en in welke graad de mens een dier is, maar in één opzicht onderscheidt zich zijn geschiedenis in niets van die van elk ander dier, dat carrière maakthij ver stoorde het evenwicht. In het begin was dat nog niet zo duidelijk. Over de gehele wereld heeft de mens een primitief stadium gekend, waarin zijn gehele bestaan afhankelijk was van de jacht. Deze periode is voor alle volken in artistieke zin een zeer ge lukkige geweest, want het was toen, dat de prachtige rotsteke ningen en -schilderingen ontstonden van de grotten van Frankrijk, Spanje, Noord-Afrika, India, Australië, Amerika en tot voor kort bij de bosjesmannen. De mens stond toen op de rangorde der roofdieren, volkomen afhankelijk van zijn prooi. Als hij het ene jaar te veel dieren doodde, was er het volgend jaar te weinig. Hongersnood en daarmee gepaard gaande ziekte en dood brachten het aantal mensen weer omlaag en zo bleef er een steeds schom melend evenwicht. De grote catastrofe De cultuur, akkers en huisdieren boden de mens veiliger voed selbronnen, en elke rem om het natuurlijk evenwicht te handhaven werd opgeheven. Daar kwam bij, dat elk ander dier voortaan als het optreden van sommige dieren bevorderd door ze soms over de hele wereld in te voeren, zoals karper, konijn, fazant, forel. Bij het kweken van huisdieren ontstaat maar hoogst zelden een werkelijk nieuwe vorm. Men veronderstelt, dat de korte pootjes van takshonden zo'n plotseling op getreden nieuwe eigenschap, een mutatie, zouden zijn. Een dergelijke mutatie is ook een keer opgetreden bij het schaap. Eerst dacht men, dat dit wel voordelig zou kun nen zijn; het dier kon immers niet over sloten of hekken springen. Maar juist zijn geringe beweeglijkheid bleek het dier nood lottig, het was veel vatbaarder voor infec ties dan het normale schaap en de kwekers gaven al spoedig deze richting op. Bijna alle huisdieren zijn echter in staat weer te verwilderen. Enkele bekende ge vallen zijn de dingo, de hond van Australië, de mustangs, verwilderde paarden van Ame rika, en de katten van het Amsterdamse Bos. Het moet een Amsterdamse huiskat wel het paradijs toegeschenen hebben, dat reservaat van honderden zangvogels, hij verwildert er zo volkomen, dat hij voor kinderen zelfs gevaar kan opleveren. Dit verhaal van de dierenwereld onder regime van de,mens is uitvoerig geïllustreerd te zien in de nieuwe tentoonstelling van het Zoölogisch Museum te Amsterdam Dier en Mens. Men is er in één zaal in geslaagd om dank zij de inrichtingskunst van Dick Elffers een voor Neder landse natuurhistorische musea nieuw tentoonstcllingsprincipe te lanceren. In de laatste zaal ziet men hoe gebrekkige kennis en een onge breidelde fantasie in vroeger tijden uit enkele fossiele beenderen draken construeerden, cyclopen, eenhoorns, hoe gretige zeemans ogen zeemeerminnen meenden te zien in monsterlijke zeekoeien, hoe de reuzen-inktvissen bestonden in Scandinavische sagen lang voordat de wetenschap hun bestaan wilde erkennen, hoe de reuzen vogel Rok bedacht werd na de vondst van reusachtige eieren. D. HILLENIUS concurrent werd gezien; de planteneters konden van de akkers eten, de roofdieren van het vee. Zo is voor de dierenwereld de grote catastrofe begonnen, die resulteert in een steeds groter lijst van uitgestorven dieren. De Quagga, een halfgestreeple zebra, werd uitgeroeid, omdat zijn huid zo geschikt was voor het maken van meelzakken, de rcuzenalk en dodo waren enigszins eetbaar en hadden het voor deel, dat ze niet konden vliegen een makkelijke buit, de trekduif was zo talrijk, dat met elk schot hagel een honderdtal dood neerviel, het Baweanhert leefde op een eiland waar tijdens de Japanse bezetting hongersnood heerste, het is misschien het enige geval, dat een uitroeiing te vergeven was. Eén voorbeeld wil ik wat gedetailleerder vertellen. In de Grote Oceaan ligt het eilandje Laysan, in de vorige eeuw beroemd oni zijn vogelrijkdom. (Het is triest op te merken hoe het telkens weer eilanden moeten zijn symbolen van afgesloten para dijselijkheid waar de mens de oorspronkelijke flora en fauna vernietigde en verving door de scheppingen van eigen confectie varkens, schapen, geiten en honden.) Een zekere Max Schlemmcr, die een goede kijk had op de handelswaarde van vogelveren, huurde een aantal Japanners en zeilde met een kleine boot naar het vogeleiland. Kogels waren te duur en bovendien waren de vogels in het geheel niet schuw, zodat men met simpel nekomdraaien'kon volstaan. Binnen enkele dagen waren driéhonderdduizend vogels, albatrossen, sterns, talingen e.a. gedood cn beroofd van vleugels. Ter voltooiing van de des- tructic had Schlemmer wat Guinese biggetjes meegebracht. Deze vermenigvuldigden zich snel, vraten het eiland geheel kaal en stierven toen zelf van honger. Een nieuw evenwicht Dit was de zwarte zijde van de opkomst van de mens er is een keerzijde. Er zijn ten eerste dieren, die konden (mochten) blijven leven, doordat ze genoegen namen met de kleine stukjes pseudo-natuur, die de mens in zijn omgeving schiep. Kanalen, grachten, treic- vaarten, sloten, boden voor niet al te kieskeurige waterdieren onderduikgelegenheid nadat ze waren verdreven uit drooggelegde meren. Parken tuinen en zo maar bomen langs straten en grachten maken, dat onze steden de vogelrijkste zijn ter aarde. Maar niet alleen als een verdrukte minderheid leven er dieren in onze omgeving, er zijn een menigte dieren, die er op vooruit zijn gegaan sedert de mens de wereld beheerst. De cultuursteppe, die de mens overal schept, is voor echte steppedieren nauwelijks te onderscheiden van hun natuurlijk milieu. Zo ziet. men op de opgespoten landen om de stad en op de pas drooggevallen polder bodems kluten en kuifleeuweriken, de eerste een vogel van «irandvlakten cn zilte steppen uit Zuid-Europa, de tweede afkom- m'ig uit de steppen van Oost-Europa. Actief heeft de mens ook Zie vaar geneeswijzeTom Sawyer... Een dermatoloog van de Universiteit van Californië, dr H. V. Allington, heeft een studie gewijd aan een onderwerp, dat niet direct in het middelpunt van de wetenschappelijke belangstelling staatde wrat. Volgens dr Allington worden wratten blijkbaar veroorzaakt door een virus; een afdoend middel ertegen is echter nog nooit gevonden. De meeste vindt men bij jeugdige personen tussen 16 en 20 jaar. Zij verdwijnen vaak uit zichzelf, hetgeen het zoeken naar een behandelingswijze niet vergemakkelijkt. Tot nu toe zegt dr AllingtonJ is suggestie de beste therapie gebleken. Reeds in het bekende jongensboek „De avonturen van Tom Sawyer" wordt, aangeraden om een boon, voor de helft bedekt met bloed uit de wrat, te begraven op een kruispunt bij nieuwe maan om middernacht. Sommige psy chiaters hebben opmerkelijke resultaten bereikt met directe suggestie. Maar ook de observatie van een arts in de twee weken tussen het eerste onderzoek van de wratten en de datum waarop ze langs chirurgische weg verwijderd zouden worden, leidde tot genezing. Injecties met een onschuldige vloeistof zijn minstens even werkzaam gebleken als die met vermeende geneesmiddelen. Ook werden resultaten bereikt met het plaatsen van patiënten voor een Röntgenapparatuur die wèl geluid maakte, maar geen Röntgenstraling uilzond. We kennen dan nu een deel van onze nutriënten in chemisch zuivere toestand. Ook over de werking van de vaak zeer kleine sporen van deze stoffen in de stof wisseling. van ons lichaam is een en ander bekend. Zo weten we, dat vele nutriënten bestanddelen zijn van enzymen of fermen ten, die nodig zijn voor de chemische reacties in ons lichaam. Ook is er reeds iets bekend over de hoeveelheden van enkele nutriënten, die een mens per dag nodig heeft. Op dit gebied blijkt weer de toestand veel ingewikkelder te zijn dan oorspron kelijk voor waarschijnlijk gehouden werd. In Amerika is in het begin van de laatste wereldoorlog een tabel opgesteld voor de behoeften van de mens aan een tiental nu triënten. Om met persoonlijke, eventueel grotere behoeften rekening te houden heeft men aan de uit ervaring en experiment be rekende getallen 25% toegevoegd. Deze vooral bij het samenstellen van de rantsoe nen van leger en vloot. Later is echter ge bleken, dat een klein aantal individuen niet 25%, maar honderd of enige honderden procenten meer nodig heeft van enkele nutriënten dan volgens de tabel. Ook is aan het licht gekomen, dat de voeding invloed heeft op de psychische toe stand van een mens. Sommige vormen van krankzinnigheid kun- nen veroorzaakt worden door tekorten aan bepaalde nutriënten, bijv. deficiënties aan nicotinezuur-amide of aan jodium. Bij proeven op vrijwilligers in de Mayo- kliniek bleek, dat de eerste gevolgen van een tekort aan anti-beri-beri-vita- mine kunnen worden samengevat onder de naam neurasthenie. Andere, recente, onderzoekingen wijzen erop, dat er ver band zou zijn tussen deficiënties aan be paalde nutriënten en verslaafdheid aan alcoholgebruik. Vooral onderzoekingen, die verricht zijn in het Rockefeller Institute for Medical Research te New York hebben overtuigend aan het licht gebracht, dat er een verband is tussen voeding en vatbaarheid voor of weerstand tegen infectieziekten. Maar de toestand blijkt ook alweer veel ingewik kelder te zijn dan oorspronkelijk vermoed werd. Het is niet zo, dat een „goede", een rijkelijke voeding de weerstand tegen infectie in het algemeen verhoogt, maar veel meer is er verband tussen zeer bepaalde nutriën ten en zeer bepaalde infecties. En ook hier kan zowel een teveel als een te weinig van' bepaalde nutriënten schadelijk zijn. Het voedingsonderzoek werpt telkens nieuw licht op het'verband tussen ziekten en foutieve voeding. Op het Biochemisch Con gres te Parijs in de afgelopen zomer be richtte de Nobelprijs-winnaar Dam uit Kopenhagen over zijn onderzoekingen, waaruit bleek, dat galstenen bij zijn proef dieren veroorzaakt konden worden door een bepaalde voeding. Voeding in de ouderdom Drie kinderen van zes jaar; het middelste kind heeft plm. 0,2 mg antirachitis-vitamine per dag meer opgenomen dan de beide anderen op hogere leeftijd te bevorderen. Het is na tuurlijk goed mogelijk, dat de levenslengte door heel andere factoren dan de voeding bepaald wordt. Opmerkelijk echter is, dat McCay in Ithaca (N.Y., U.S.A.) erin geslaagd is de gemiddelde levensduur van witte ratten te verdubbelen, door toedienen van een be paald voedingsreginie. Sommige ziekten, o.a. kanker, die bij ratten op hogere leef tijd vaak voorkomen, traden bij deze proef dieren in veel mindere mate op. Bij de mens op rijpere leeftijd komen vooral voor ziekten van hart en bloedvaten, in het bijzonder de zgn. aderverkalking. Deze ziekte hangt vaak samen met een te grote voedselopname. Vetlijvigheid, die bijna altijd veroorzaakt wordt door te veel eten, kan verder aanleiding geven tot verhoogde bloeddruk, diabetes en, zoals recente onder- zoekingen waarschijnlijk gemaakt hebben, beschadiging van de lever. Statistieken van Amerikaanse levensver zekeringmaatschappijen hebben aan het licht gebracht, dat bij overigens volkomen ge zonde mensen de levenskansen van per sonen met een te groot lichaamsgewicht zéér belangrijk kleiner zijn dan die van hen met een normaal of iets te laag lichaamsge wicht. In het algemeen, hoe zwaarder hoe korter levensduur. Welke van de vele nutriënten in dit opzicht het meest belang rijk zijn, is nog onbekend. Vooral teveel vet schijnt gevaarlijk te zijn. In tenminste een tiental Amerikaanse laboratoria worden uitgebreide onderzoe kingen verricht over verband van voeding met ziekten van hart en bloedvaten. Dit onderzoek is ook daarom van zoveel belang, omdat juist mensen, die een grote verant woordelijkheid dragen en „zenuwslopend" werk verrichten, zoals leiders van grote ondernemingen, vaak door deze ziekten worden aangetast. Hoe het verband is tussen voeding en geestelijke en intellectuele prestaties, is nog geheel onbekend, al is ook hierover reeds enig werk verricht. Bij de distributie in oorlogstijd in ons land kon dan ook nog geen grond gevonden worden voor eventuele extra rantsoenen voor geestelijke arbeiders. De studie van het voedingsvraagstuk van de laatste halve eeuw, vooral van de allerlaatste jaren, heeft een geheel nieuw fascinerend terrein van wetenschappelijk onderzoek geopend, dat al rijke vruchten heeft opgeleverd, maar dat nog voor een groot deel braak ligt en waarvan in de (naaste) toekomst nog vele vruchten ten bate van de gezondheid en welvaart van de mens verwacht mogen worden. Er zijn hele terreinen, die nog niet of nauwelijks ontgonnen zijn. Terwijl de kin dersterfte belangrijk is afgenomen, voor een deel door betere voeding, is er over de vraag of de voeding in de ouderdom bijzon dere eisen stelt, nog bijna niets bekend. Aan deze vraag wordt vooral in U.S.A. veel aan dacht besteed. Niet zozeer om de levens duur te verlengen, maar veel meer om de lichamelijke en geestelijke gezondheid ook Algemeen overzicht van het Cosniotron in het Brookhaven National Laboratory (U.S.A.). Dit Cos- motron, dat op 15 December officieel in gebruik werd genomen, cn dat de grootste ntoomvcrsneller ter wereld is, bevat als een der allerbelangrijkste onderdelen een transformator, die de atoomkernen van waterstof in een „renbaan" opjaagt. Deze transformator, die op de foto door de vier witte lijnen is omgeven, heeft een kern van magnetisch materiaal, dicongeveer drie kwart ton weegt en van uitzonderlijke kwaliteit moest zijn. Hiervoor werd Ferroxcubc gebruikt, een keramisch magnetisch materiaal, dat door het Philips Natuurkundig Labora torium te Eindhoven werd uitgevonden. In 1909 ontdekte dr Frederick G. Novy (een bekend bacterioloog en in die tijd rectór-magnificus van de universi teit te Michigan) dat zijn laboratorium ratten stierven zonder een aanwijsbare oorzaak. Hij isoleerde als de verwekker van deze ziekte een totaal onbekend virus, iu zijn activiteit zó dodelijk dat het binnen een paar dagen gehele kolo nies ratten deed sterven. Elf jaar lang heeft dr Novy dit virus gekweekt om te trachten achter het geheim van zijn dodelijke activiteit te komen. Gedurende al die tijd moesten zijn assistenten om de drie dagen gezonde ratten infecteren met het bloed van de besmette knaagdieren ten einde liet virus in leven te houden. Door zijn overstelpende werkzaam heden zag dr Novy tenslottegeen kans meer zijn lijd aan het virus te besteden. Kort na de eerste wereldoorlog kwam er een nieuwe bezetting op het laboratorium. De geïnfecteerde ratten stierven en alles wat er van de proeven overbleef was een hoopje reageerbuizen met wat gedroogd bloed. Nog later raakten deze reageer buizen geheel zoek. Niet lang geleden vond men tijdens een schoonmaak in een van de gebouwen van de universiteit van Michigan een oude doos met 25 reageerbuizen. Op sommige daarvan zaten nog vergeelde etiketten. Men stond op het punt ze weg te gooien, toen iemand ze herkende als behorende bij het onderzoek dat dr Novy destijds op het geheimzinnige virus had verricht. Dr Novy, die nog in leven is. bevestigde dit. Toen begon een jaar van intensief onderzoek. Aan het gedroogde bloed werd een zoutoplossing toegevoegd en daarna werd het bij ratten ingespoten. Iets van zijn kracht heeft het waarschijn lijk verloren, maar binnen drie tot elf dagen stierf toch nog 75% van de rat ten. De geleerden van de universiteit van Michigan hebben eerst nu deze geschie denis bekend gemaakt. Zij noemen dit virus, dat bijna dertig jaar bleef „leven" (de reageerbuizen dateren nit de periode 19141918) cn dat voor hen even nieuw is als het dcstjjds was voor dr Novy „tienmaal krachtiger dan elk tot lieden bekend virus" cn een „wetenschappelijke monstruositeit". Het Novy-rat-virus (zoals het nu naar zün ontdekker werd ge noemd) zou reeds genoodzaakt hebben de wetenschappelijke theorieën op enkele belangrijke punten te herzien.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7