Een 10 voor Oranji e Méér dan plicht... Jwweli Haagse Onafhankelijk Weekblad 21 Februari 1953 (40ste jaar no. 1993) Prijs 28 ct. 5 frs. DE RAMP VAN 1953: het gehele Koninklijke Huis van oud tot jong leefde mee met de nood en schonk de getroffenen door hun warme belangstelling moed en vertrouwen. Het is ons een behoefte om op deze plaats te getuigen van onze diepe dank en erkentelijkheid en van onze trots op ons Koninklijk Huis met alle ver schuldigde eerbied en hoe onaangenaam dit ook in zeker opzicht is. Onaange naam, omdat vaststaat, dat de Konink lijke Familie weinig prijs stelt op publi citeit en het liefste haar plicht als van zelfsprekend en zonder ophef wenst te doen. Maar er zijn ogenblikken, waarop dat niet kan. Een bekend Haags psycholoog en onder wijsman heeft ons uit de volheid zijns harten een beschouwing over de Kamp gestuurd en als oud-schoolmeester daarin cijfers toegekend. Hier is zijn lijstje: 1. Vorstelijk huis: 10 2. Nederlandse volk: 8 3. Radio en pers: 7 4. Regering: 5 5. Waterstaat: 3 6. K.NJVIJ. de Bilt: 1 Tussen haakjes, zijn geringe waarde ring voor de Bilt vloeit voort uit het feit, dat hij niet begrijpt waarom De Bilt Zaterdagmiddag geen groot alarm heeft geslagen. Maar dat is een ander verhaal. Het gaat ons om numero 1 van het lijstje. Want het eerste cijfer geeft zonder twijfel juist aan wat ieder onzer voelt. Men weet dat in het buitenland nog veel beter. De Nederlandse persfotografen zijn door verzoeken en verboden in hun taak beperkt. Wie de foto's in ile buitenlandse bladen ziet zal begrijpen waarom buiten onze grenzen het enthousiasme en de waardering voor onze Koninklijke Familie ongekende sensationele omvang heeft aangenomen. Het is zelfs zó dat wij wel moeten de tailleren, want er dient een woord ge wijd te worden aan het optreden van H. K. H. prinses Wilhelmina, die met ongekende geestkracht en energie ter stond naai die gebieden is gegaan, die zij na de bevrijding als eerste van ons land weer te voet had betreden. Over de wijze waarop H.M. de Koningin in de getroffen gebieden troost en moed en vertrouwen met gulle hand heeft geschonken kan men nauwelijks schrij ven: wie dit gezien heeft zal het niet licht vergeten. Maar evenmin kan men vergeten hoe Z. K. H. prins Bern hard in deze bange dagen terstond terug gekeerd uit den vreemde door zijn optreden en houding nogmaals en over tuigend bewees dat hij toch wel heel erg Nederlander is geworden. Zijn hou ding tegenover de watervijand, de keu ze van zijn woorden, zijn begrip voor de taak van de burger stempelen hem tot een man van de lage landen. Dat de dochters van Soestdijk bij de voor bereiding van haar taken werden inge schakeld sprak vanzelf. Maar een ver rassing was de natuurlijkheid en de gratie waarmede zij zich van die op dracht kweten. Dit alles getuigt van meer dan plicht of plichtsbetrachting en tekent de houding van grote mensen die veel liefde en steun hebben te schenken en wie het ook een innerlijke behoefte is om dat te doen. Oranje is nu al vele eeuwen bindmiddel het is dat waarlijk ailang niet meer alleen op historische gronden. Deze Oranjes zijn dit uit eigen kracht. iweliei* ScL ööp NOORDEINDE 86 'jGRAVENHAGE TELEFOON 113556 ANTIEKE SIERADEN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1