Mag een gezinshoofd zijn eigen leven in de waagschaal stellen om anderen te redden? ?ren zeggen spontaan „Ja' Jonger maar de ouderen twijfelen VERVOLG STADSNIEUWS Achi en veertig stadgenoten ontvingen eretekenen WAT DE THEATERS BRENGEN „Excelsior" bracht een klassiek programma ten gehore ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 DE VERGETEN CATEGORIE verband met de laatste vraag: bereik ten („mag; een mens in oorlogstijd of bij een ramp zijn eigen leven in de waag schaal stellen om een ander te redden, ook als hij vrouw en kinderen heeft?") en nu ik mijn pen grijp om een overzicht te geven van de verschillende meningen, dringen zich twee citaten aan mü op uit zeer uiteenlopende richtingen: enkele vers regels van Heinrich Heine, die zich verdiept in de gemoedsgesteldheid van twee grenadieren uit Napoleons „grande armée" bij hun terugkeer uit Rusland: Was schcrt mich Weib, was scherf, mich Kind, Lasz sie bettelen gehen wenn sïe hungrig sind, Ich trage weit bcsscres Verlangen: Mein Kaiser, mcin Kaiser gefangen. en. onmiddellijk daarna het woord van Christus: „Wie vader of moeder lief heeft boven mij is mijns niet waardig". Immers in beide gevallen worden de natuurlijke betrekkingen der mensen achtergesteld, ondergeschikt gemaakt aan de bovennatuurlijke: de liefde en verering van de doodeenvoudige „man of the street" voor hem, die hij ziet als de drager van een groots ideaal, on houdbaar misschien cn ontluisterd door het felle licht der historische critiek. maar door de simpele soldaat in volle overgave aanvaard èn, oneindig ver verheven boven deze bewondering voor een toch maar aardse verschijning, de devotie voor Hem, aan wie altijd en overal het laatste woord is en die recht heeft op absolute gehoorzaamheid. TS DAARMEE vastgesteld, dat de na tuurlijke betrekkingen als een ba gatel zijn te beschouwen, dat de mens zich niet verantwoordelijk behoeft te voelen voor hen, die hem de naasten zijn onder zijn medemensen, dat hij met een gerust hart vrouw en kinde ren, vader en moeder kan verwaarlo zen om een, vaak twijfelachtig, ideaal te volgen? Allerminst. Volgt eruit, dat hij op roekeloze wijze zijn leven in de waagschaal moet stellen, zich onbezon nen in een avontuur moet storten, im pulsief dient te handelen en zonder koele berekening en oyerleg? Even min. En mogen wij er uit afleiden, dat Heine en de Bijbel ons de plicht op leggen op ieder willekeurig moment huis en werk in de steek te laten om ergens ter wereld, waar ook geleden wordt, hulp te bieden? Naar mijn me ning niet. Niemand kan beweren, dat de Heilige Schrift een boek met re cepten en voorschriften is, waaruit wij kunnen leren hoe wij van geval tot ge val moeten handelen. Wij vinden er algemene lijnen en worden dan over gelaten aan onszelf en ons geweten. Bezinning en zelfkennis zijn bij iedere beslissing onmisbaar èn het inzicht, dat wij, geraffineerde advocaten van kwa- de zaken, de neiging hebben, geweten te noemen wat als bekrompenheid of egoisme moet worden geduld. Het is niét eenvoudig, bij een plichtenconflict tot een werkelijke gewetensbeslissing te komen. Wie. zich veranwoordelijk weet voor vrouw en kinderen, staat niet meer vrij als de eenzame, die dienen wil. Mensen met een zeer ster ke sociale roeping doen wijs, niet te trouwen en zeker door geen kinderen „te hunnen laste" te krijgen: zij ver mijden het plichtenconflict van de ge huwde „dienaren der mensheid". Scheppen zij wèl een gezin, dan kan hun conflict opgelost worden door de grote of kleine gemeenschap, waartoe zij behoren: wetende, dat anderen zich bij hun val over vrouw en kroost zul len ontfermen, kunnen zij rustig de ongewisse toekomst tegemoet gaan ik denk aan mijn buren uit Bandung, leden van het Leger des Heils, die zich zonder vrees lieten inschakelen bij de pestbestrijding. vast overtuigd van het feit, dat het Leger te allen tijde over hun kinderen zou waken. Veel zwaarder wordt de beslissing voor hen. die niet kunnen rekenen op zoveel toewijding en zorg.' Maar als het ge weten gesproken heeft, als, typerend voor een gewetensbesluit, geen twijfel meer mogelïj* is en iedere „verstan dige" redenering afstuit op een kei harde zekerheid: „hier sia ik, God hoipe mij, ik kèn niet anders", dan gaat de redder of hij blijft en is in zijn eigen gemoede verzekerd, terwijl nie rrund het reent heeft hem ook maar rets te verwijten. Orize jongste groep heeft van dit pllchienconflict en de gewetensbeslis sing maar weinig besef. Zij zijn zich niet bewust van de sterke verantwoor delijkheid die in een vader en moe der kunnen leven waar het het heil van hur kinderen betreft. Gegrepen door het leed, dat zij zich voorstellen, instinctief en impulsief, aarzelen zij niet. maar zeggen ja. zonder verdere overweging: zij argumenteren niet, la ten zich uitsluitend leiden door hun spcn'=ne gevoelens en kennen niet de pr.'blen atiek, die het geweten actief maakt, dat altijd een concrete situatie en een keuze vooronderstelt. Enkelen bevc ier. zich op een goddelijk gebod zender zich af te vragen, of dat in ieder zeer bijzonder geval kan worden toegepast. Maar de oudere schrijvers hebben het moeilijk: zij komen niet tot een oplossing of aarzelen bij de bekendmaking ervan. Wij geven hier onder een paar treffende voorbeelden: Het is plicht Een jong meisje voert het woord: jlJIJNHEER, mijn antwoord op de J6e kwestie is els volgt: Waarom zou eigenlijk een mens, ai komt zijn eigen leven in gevaar zijn medemens die dreigt om te komen, niet mogen hel pen? Hij mag hem niet alleen helpen, maar het is zelfs onze plicht. Wie zou het dan ook niet doen? Jk geloof, dat er niet veel mensen zul len zijn, die zich er aan zullen onttrek ken. Al zou het zelfs onze grootste vijand zijn, of iemand die ons zeer veel leed en bitterheid heeft aangedaan, dan nog. als hij of zij in doodsgevaar ver keert, mogen unj hen niet laten omko men. en zijn wij zelfs verplicht om alles te doen, wat wij kunnen om hem of haar van een wisse dood te redden. Wie van ons zou de moed hebben om te zeggen: „Jij hebt mij dit of dat aan gedaan. zie nu maar, dat jij je zelf kunt redden"? Immers niemand. Iets anders is het, als het gevaar waarin de redder zelf zou komen door hulp aan anderen zó groot is, dat hij daardoor zelf zijn leven in de waag schaal stelt; dan geloof ik, dat we al leen maar bewondering en eerbied voor zo iemand mogen hebben, maar daartoe kan niemand hem verplichten. Ik denk hier aan onze redders de kust, die temidden van doodsgevaar in de kokende golven er telkens weer op uitgaan om mensen op schepen te redden, die ze nog nooit gezien heb ben, redders waaronder er ook zijn met vrouw en kinderen, en die helaas zelfs sems niet meer met de reddingboot te rugkeren. Mag dat? Ja! Ook in oorlogstijd moeten viij eerbied hebben voor die mensen, die zoveel liefde hebben voor hun medemensen, dat ze op de slagvelden in gevaar van eigen leven zowel lichamelijke als geestelijke bijstand verlenen. Wat wa ren we ook niet getroffen door de be richten uit de getroffen gebieden van ons Vaderland door spontane hulp, met alle gevaren en ontberingen er aan verbonden. We luisterden met span ning naar de berichten en hoe jong ook, dachten we toch: konden wij die men sen toch ook maar helpen, al konden we het niet, toch wilden we het doen. Den Helder (N.H.) E. DE BOER, Drie onderscheidingen Een 16-jarige jongen ziet meer com- nlicaties: yOOR DE BEANTWOORDING van de vraag, of een mer.s zich in oor logstijd of bij een ramp voor anderen in de waagschaal mag stellen, heb ik drie onderscheidingen gemaakt: I. Jonge mannen, die nog niet ge trouwd zijn, samen met de vrijgezel len. Indien zij boven de 18 jaar zijn, vind ik het niet meer dan normaal, dat zij de dankbare, maar tevens ge vaarvolle, taak op zich nemen te trachten hun medemens te redden. II. Getrouwde mannen, die nog geen kinderen hebben, Ook déze kunnen zich naar mijn mening wijden aan hun ongetwijfeld mooiste opdracht. Laat hij echter wel tevoren zichzelf rekenschap geven van mogelijke con sequenties. die hij hiermee op zijn hals haalt. Misschien dat er dan enkelen zich zullen terugtrekken, maar toch zal het overgrote deel zich wèl mel den. III. Getrouwde mannen, die reeds vader zijn. Ja, hier wordt de zaak las tiger. Dat merk ik wel aan mijzelf, want ik zou werkelijk niet weten, hoe ik in een dergelijke situatie zou han delen. Zou ik in zo'n geval mij wijden aan het reddingswerk Een typische gewetensvraag, maar ik denk niet, dat ik van mijn gezin zou weggaan. Dat anderen dit niet met mij eens zullen zijn, kan ik mij indenken, zelf heb ik namelijk ook lang geaarzeld om deze oplossing neer te schrijven. Mijn overweging is echter, dat de vader in de eerste plaats voor eigen gezin dient te zorgen. Maai*, zoals ik reeds zei, deze beslissing moet ieder voor zich i-^meu. Niemand is ver plicht (uitgezonderd wanneer hij in oorlogstijd opgeroepen wordt) zijn ge zin in de steek te laten om zijn mede mens met eigen gevaar te redden. Voelt hij zich hiertoe wèl verplicht, dan zal ik hem zeker niet weerhouden, mits hij natuurlijk zijn besluit geno men heeft na overleg met zijn vrouw en kinderen (indien zij tenminste de kinderschoenen ontgroeid zijn). Ten slotte dit: vóór alles moet men zich inprenten, dat het geen plicht is. maar een bepaalde drang. Zou even tueel de derde groep uitvallen, dan zou het land nog niet verloren zijn, want groep I en H kunnen hun mannetje wel staan! (waarmee ik volstrekt niet beweer, dat vaders best gemist kunnen worden!) Mocht men echter om één of andere reden niet aan de redding kunnen deelnemen, laat men zich dan verdienstelijk ma ken door indirecte hulp door bijdragen in natura of geld. In het eerste zie ik vooral een mogelijkheid voor de vrou wen, en in het tweede voor de man, die thuis blijft. HANS KAPER, 153, Kennemerstraatweg. Alkmaar. Gymnasium, kl. Vb, 16 jaar. Vergeefs gezocht gIJ mij kwam allereerst de vraag op: van wie of wat zou hij het niet mo gen? Is er som» een bepaalde wet of moraal, die ons voorschrijft, hoe Iemand in zo'n bepaalde omstandig heid moet handelen? Er is geen alge mene moraal. Iedereen bepaalt voor zichzelf, wat goed cn kwaad is. (Eerlijk gezegd zou ik graag van het tegenovergestelde van dit inzicht overtuigd worden, want ik zie natuurlijk ook in dat de muis van deze leer een grillig staartje heeft. Zoals U ziet «eet ik nog niet goed raad met m'n eigen ideeën en het is misschien wel uit jalouzie dat ik me altijd zo erger aan het feit, dat m'n „collega's" alles zo ontzettend goed weten). Iedereen moet dus voor zichzelf uit maken wat bjj hem het zwaarst weegt z'n gezin of z'n vaderland. Hjj moet dus kiezen: z'n gezin of z'n vaderland. Maar er is geen alge mene moraal, waaraan hij zijn bepaal de geval kan toetsen. Nu kan hij, zonder verder nadenken, nog vertrouwen op zijn gevoel. (Ik ge loof niet dat er nog iets auders is, «al bjj dit kiezen meetelt). Maar ik hen heel erg bang voor die natuurlijke gevoelens! Want hoe kom ik te «eten, of ik meer van m'n gezin dan van m'n va derland hond? Wie of wat zegt me, of lk van m'n ouders houd In dit geval Kan alleen dp dóad zelf, dus öf ik bij mijn gezin blijf óf bü de B.S. ea, dit zeggen. Maar waarom hen ik dan öf hij mjjn gezin gebleven óf bü de B.S. gegaan? Ik hen te werk gegaan volgens m'n natuurlijke gevoelens. Mijnheer Daalder, ik ben op het laatste gevoclentje. Ik heb er de hele dag over nagedacht cn ik heb mezelf volkomen vastgepraat. AB JONGMANS. Gymnasium Va, 18 jaar. Andere meningen £R is aan deze eerlijke uitingen niet veel toe te voegen. Van Annema- rie Visser uit Hoorn (13 jaar) haal ik het volgende aan: „Als iemand een schuilkelder onder z'n huis heef en er komt een vriend of kennis (niet als het een vreemde is. Annemarieke om te vragen, of hij er in mag, daar de vijand hem op de hielen zit. mag dat niet geweigerd worden": Dieuw Planting uit Enkhuizen (14 jaar) leert ons „dat je menselijkerwijs gesproken je leven niet roekeloos in de waag schaal mag stellen, niet voor jezelf en niet voor anderen" en ze haalt met in stemming het woord van Koningin Juli.'/na aan: „een mens volgt het hoogste gebod van de naastenliefde, ïls hij zijn medemens redt of helpt, die in doodsnood verkeert"; Wim Luin- ge uit Alkmaar (15 j.): „Het is na tuurlijk niet menselijk meer, als men, wanneer men iemand in gevaar ziet, niet zou helpen, maar eerst de voor- en nadelen zou ovei*wegen. Men moet dan altijd helpen, ook al weet men. dat er veel risico aan verbonden is"; Hans Reinders uit Castricum (16 j.): „als men weet, dat iemand in doodsnood verkeert, dan denkt men niet meer na over het feit, of het wel goed is om te helpendan is er maar één ge dachte: helpen, het leven redden van een medemens, misschien zelfs van een dier. En nu kan men achteraf heel goed zeggen, dat het onverantwoorde lijk is geweest en ondoordacht, maar voor allen, die hun leven in de waag schaal hebben gesteld om dat van hun medemens, heb ik grote eerbied. Aan de ondoordachtheid van deze mensen hebben velen hun leven te danken en dat mogen «rij bij ons oordeel nooit uit het oog verliezen enik beschouw hen niet als roekelozen, maar als hel den. Terwille van die stille helden besla de wereld voort!" Ook A. S. stelt vast. „dat er van re deneren niets komt. wanneer je met de prrctijk in aanraking komt: niet je verstand spreekt, maar je hart"; Ank du Burck herinnert aan het koninklijk woord, dat hel God is, die het eind van ieders leven bepaalt cn Jacob Balder. die alleen het eerste deel van onze vraag beantwoordt, geeft de volgende geloofsgetuigenis: „VENS heeft een grote ramp het mens- dom gefro//eu. Er waren toen nog slechts twee mensen op de aarde en die twee mensen hebben gezondigd te gen het enige gebod dat God hun gege ven had. Daarmee is de zonde en alles wat daar uit voortvloeit, zoals rampen en ooi logen op de aarde gekomen. Maar toen heeft God beloofd dat hij iemand zenden zou om ons te verlos sen van de dood, de straf op de zonde. En die Man is gekomen. Hij heeft Zijn eigen leven gegeven om ons van de eeuwige dood te redden.. Deze Man heeft ook gezegd: „Niemand heeft meer liefde dan deze, dat iemand zijn leven stelt voor zijn vrienden" (Joh. 15:13). Zouden wij, die ons er toch op beroe men de christelijke naastenliefde in praktijk te brengen, na dit alles nog „neen" durven te antwoorden?" En Froukje Spam uit Winkel voegt er eenvoudig aan toe: „Alle theorieën kun je achterwege laten, want als een ramp is dan ga je tóch helpen". Tenslotte Henk Gruys uit Koog a. d. Zaan: „Geen enkele vraag is zo moei lijk te beantwoorden als die op ethisch gebiedMet dergelijke subtiele ge voelens loopt men niet te koop. Of schoon er uiteraard weer genoeg zul len zijn, die met een pseudo-enthousias- me' zullen antwoorden: „natuurlijk!" £n nu de. q.eusntiende (LiueltLer QP VERZOEK van een aantal collega's, die zich verdiept hebben in de beschouwingen over „de Ieraar als Uebermensch" en, precies als ik, tot het inzicht zyn gekomen, dat wij allen beneden de maat zijn, stel ik de volgende vraag: Aan welke eisen moet volgens jullie een klas voldoen en aan welke eisen iedere leerling afzonderlijk? Antwoorden uiterlijk Maandagavond verzenden aan D. L. Daalder, Komlaan 8, Bergen (N.-H.)3 antwoorden worden geplaatst en ge honoreerd mot 2.50; adres, leeftijd en sexe vermelden, papier aan één kant beschrijven. Hoewel burgemeester Wytema enige maanden geleden reeds het vermoeden had uilgesproken, dat hij voor de laat ste maal de eretekenen voor orde en vrede had uitgereikt aan een aantal stadgenoten, verschenen er gistermiddag ren om deze onderscheidingen in ont- in het stadhuis opnieuw 48 oud-militai- vangst te nemen. Het waren de heren: J. J. Abbo, J. Bakker, G. D. Bats. K. Besijn, M. Bierman. P. J. Boek. J. L. Boots, J- v. d. Borden. W. P. v. d. Bosch, G. M. Breed, W. Buizer. A. E. Duits. P. van Duyn, J. F. van Dijk. H. Fol- kers. A. J. M. Grandia, J. Groet. W. T- de Groot, H. J. Hageman. F. de Hoogh. J. Hcrie. H. Kaandorp. II. M. Klever laan, H. Kuiper, T. Loonstra, J- L. Mi- Schoorl Schoorl's Belang stelde groslijst vast Vrijdagavond hield „Schoorl's Belang" in café de Rustende Jager een algemene ledenvergadering. De voorzitter, de heer Bik. memoreerde in zijn openings woord o.a. de poging van ..Schoorl's Belang" om het bouwen van de duplex- woningen aan het Duinvoetspad te voor komen en verder •Camperduin (het „zorgenkindje") in het uitbreidingsplan beter tot zijn recht te doen komen. Hierna volgde het voorlezen der notu len van de laatste vergadering, waar na men tot het belangrijkste punt. n.l- het opstellen van de groslijst, overging. Deze lijst is als volgt: 1. D. Duin. 2 F. Bik. 3 mevr. Jansen, 4 P. v. Lienen. 5 P. Blankesteyn, 6 Jan v d. Oort. 7 C. Hoogvorst Azn.. 8 S. Gutker. 9 H. Sten- neberg. 10 M. G. v. d. Garde, 11 H. P. Zuurbier, 12 J. de Leeuw. 13 C. de Graaf. Opgemerkt werd nog dat Schoorl en Groet elkaar „naderen", nu D. Duin voorzitter VW Groet-Camperduin, no. 1 is van deze kieslijst. Bij de rond vraag kwam de naamsverandering nog ter sprake. Besloten werd deze naam. in verband met eventuele verwarring bij de kiezers pas na de verkiezing voor de gemeenteraad te wijzigen. Om half elf sloot de voorzitter de druk bezochte vergadering. GROSLIJST PARTIJ v. <1. ARBEID In twee nimen op de groslijst vsn de P. v. d. A. is een foutje geslopen. De juiste namen luiden: H. Medendorp en J. Korver. Geringe veilingomzet le Warmenhuizen De omzet aan de veling te Warmen huizen beliep over dc maand Januari een bedrag van f 147.299,tegenover f 308.220,in dezelfde maand van het vorige Jaar. Hieruit blijkt wel. dat de huidige gang van zaken ten aanzien van de export niet rooskleurig te. VICTORIA THEATER: e moet er maar invliegen HARMONIE THEATER: Storm over Malakka Malakka is een oord der verschrik king geworden. De planters worden bedreigd door een bende bandieten en ir. een donkere nacht wordt de woning van één der planters in brand gestoken en het zich daarin bevindende gezin uitgemoord. De planter Jim Frazer Jack Hawkins) en zijn vrouw Liz Fernadel is de allesbeheersende fi guur in de film „je moet er maar invliegen", een dolkomisch ver haal van een portier in een nachtclub die door een naamsverwarring wordt aangezien voor de Hertog van Miramar. Hij valt van de ene situatie in de ander en de geschiedenis wordt bepaald zot Claudette ColberO staan on het punt als Fernandpl na zijn ontmaskering de t i"iulnnht nppmt pn hii pon nararhutisten- ché, J. J. Molenaar. H. Moorman. H. J. Möring, C. Otjes. W. Otto, F. J. Pe ters. H. P. Petie, J. G- van Pienbroek, P. Raven, J. van Rooij. H. Schmidt, H. Slegtkamp, J. Smit. L. Stougje. P. A. van Tol, H. M. Vosse. J. L- Vraden- burg, F. Waalewijn. W. G. T. van Well. D. Wentel. A. Wiedijk, T. Stallinga. van elkaar te gaan. Liz zal hun zoon tje Mike naar een school in Engeland brengen en neemt zich voor nooit meer terug te komen omdat zij meent dat zij Jim onverschillig is gewoi r't n Zij heeft tevergeefs getracht haar man over t« ha'en haar te vergezellen. Hij wil zijn nlantage niet verlaten en laat zijn liefde voor haar niet blijken om haar er toé te bi*engen zo spoedig mogelijk naar het veilige Engeland te gaan. Nog voor zij vertrekken kan besluit de bandietenbende de plantage te over vallen en dit is ongetwijfeld het sterk ste deel van deze interessante film. Een man en een vrouw met een kleine jongen en enig bedienden houden in de ure des gevaars stand tegenover een bende verwilderde Chinezen, die een machinegeweer buitgemaakt heb ben en van plan zijn de gehele bezet ting van het plantershuis uit te roeien. Er wordt van weerszijden heel wat ge schoten. er vallen doden en vewonden. maar on het kritieke ogenblik komen de Dolitïetroepen de planter te hulp en wordt er met de bende afgerekend. Interessant zijn de fraaie opnamen van het volk. o.a. van de marktplaat sen. waar allerlei etenswaren te koop worden aangeboden. Dieren uit de jungle, voornamelijk slangen, kan men hier in spannende gevechten met an dere dieren uit het oerwoud bekijken Een film. die bovenal interessant in om dat de film in een exotisch milieu is opgenomen. Vooraf o.a. prachtge opnamen van Eskimo's uit het poolgebied in ge vecht met zeehonden, walrussen en ijsberen. REX THEATER: De stad zonder genade De stad zonder genade is de stad dei- staalfabrieken van de familie Kostatne, Steve Kostane, de erfgenaam van deze enorme staalfabrieken, besluit het be drijf te gaan leren en vain onder a£ te beginnen. Zijn entree is niet zo erg prettig. In het stamlokaal van de ar beiders, waar de charmante Red Mc. Namara cassière is komt hii al direct in een heftig conflict met Jun Denko, de voorman van de gietploeg, die ook naar de gunst van „Red" dingt. Als pen siongast neemt Steve zijn intrek :r ■t gezin Namara. Hij wordt ingedeeld bij de ploeg van Denko, die een grote kans maakt de jaarlijkse productie wedstrijd te v/innen. Tevens doet Steve alle mogelijke pogingen om bij Red in de gunst te komen. Als hij door een onoplettendheid veertig ton staal ver loren doet gaan, dreigt Jim's ploeg de wedstrijd te verliezen. Maar later weet Steve zich toch een „Kerel van staal" te tonen ails hij de vader van Red uit een zeer hachelijke situatie redt. En na een aantal spannende scènes worc« Sieve fabriekseigenaar en de oude Mac gepromoveerd tot schoonvader. Naast het spel en de vele boeiende scènes uit deze in technicolor opge nomen film trekken vooral de zeer in teressante opnamen uit de staalindus trie de aandacht. Ann Sheridan, de bekende actrice, toont zich ook nu weer een prima kracht. De hoofdfilm wordt ingeleid door een zeer interessante opname van een Negerband, waarbij diverse artisten op het gebied van dans en muziek zeer od- merkelijke prestaties leveren. Een tekenfilm verdient eveneens alle aan dacht. vlucht neemt en bij een parachutisten afdeling terecht komt. De film wordt voorafgegaan door een tweetal filmpjes over wir.dhonden- i-ennen cn de fabricage van auto's. CINEMA AMERICAIN: DON CAMILLO In dit theater is deze succesfilm met Fernandel in de hoofdrol voor de derde week geprolongeerd, wegens de grote belangstelling tot nu toe voor deze film getoond. Concert ten bate van het Rampenfonds In het Wapen van Heemskerk werd gisteren door de muziekvereniging „Excelsior" in samenwerking met de stichting „Jeugd en muziek", afdeling Alkmaar, een concert gegeven, waarvan de eventuele haten ten goede zullen komen aan het Rampenfonds. Het was echter zeer teleurstellend te moeten constateren, dat de belangstelling voor deze manifestatie zeer matig was. Ei zijn nog altijd categorieën onder onze stadgenoten voor wie de harmonie- muziek een gesloten hoek is. Daarom was het jammer, dat de gelegenheid hier mede in contact te komen, ook ditmaal werd verzuimd. Kortom, de muziek was er, maar de jeugd was er niet. Jeugd gaf geen acte de présence „Excelsior" liet zich dcor deze om standigheden niet ontmoedigen en mu siceerde in een zeer verantwoord pro gramma met kennelijke toewijding. De avond werd geopend met een koraal uit de Mattheus Passion van Bach „Wenn ich einmaal soil scheiden". Hierna werd één minuut stilte ter herdenking van de slachtoffers der Nationale ramp be tracht. Met bewogen gespeelde accenten en in fraai klankgehalte liet dirigent Meiins vervolgens de Ouverture „Peter Schmoll" van Webcr uitvoeren. Zeer naar de geest van de componist werd gespeeld suite ..L'Arlesienne" van Bizet. waarvoor een compliment aan de flui tist niet achterwege mag blijven. Het was goed gezien dat men toen ter af wisseling "de charmante wals „Tesoro Mio" van Becusi uitvoerde. Od enkele ongelijkheden na werd vervolgens de brillanle ouverture Semaramis van Ros sini zeer effectvol ten gehore gebracht. Een uitstekend klankgehalte van het ..koper" viel in dit stuk te waarderen. „Sinfonia" van Joh. Chr. Bach, uit een muziekstuk, dat voor een werk van Mo zart niet behoeft onder te doen. werd zeer aannemelijk uitgevoerd. De zee- fraai gespeelde hobo-partii door P. v. Leeuwen, was opvallend. Met een vita le mars werd het concert besloten. De lichtzijde van deze avond is. dat we met voldoening constateerden dat een onzer plaatselijke muziek-corpsen bewezen heeft een orogramma van mu zikale .betekenis te kunnen brengen, zonder concessies te doen aan de rich- ling welke het amusement Drefereert- Daarom is hun wiize van werken ook van culturele betekenis. Dat ziin dan de gunstige resultaten «-anneer men een dirigent heeft met muzikale en idieële inslag. Ms Filmavond A. R. en Z.V. Met de Tulla van 2.aanda, naar Helsinki Zelden zullen zo veel leden van de •Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging in de min of meer beperkte ruimte van een zaal bijeen zijn geweest als gister avond. Daar was dan ook een goede reden voor, want de heer S. de Wit gaf in de kleine zaal van de Harmonie een causerie over zijn tocht met de „Tulla" van Zaandam naar Helsinki. Het was te meer interessant omdat de heer De Wit. die als chef d'equipe van de zei lers te Helsinki fungeerde, een uitste kende smalfilm had opgenomen van zijn tocht naar en zijn verblijf in da Olympische stad. Hij vertelde dingen waarvan de meeste zeilers die zich, ge zien de capaciteiten van hun jacht, tot de binnenwateren moeten beperken, hoogstens wel eens hadden gelezen. De moeilijkheden van navigatie, peilingen en kaartlezen, welke zich op een tocht van ruim 1000 zeemijlen voordoen, zijn niet gering, en men mag daaraan zeker niet beginnen zonder een degejijke voorbereiding. De smalfilms, welke na de soms geestige inleiding wevden ver toond. waren wat de tocht betreft zeer duidelijk en interessant. De opnamen welke de heer De Wit van de Soelen en speciaal van de zeilwedstrijden had gemaakt, gaven geen duidelijk beeld. Dat was ook onmogelijk. In de eerste plaats was het de toeschouwers bij de zeilwedstrijden verboden zo dicht na derbij te komen dat het volgen van de wedstrijden goed mogelijk was en bo vendien had de heer De Wit zijn opna men zonder een tele-lens gemaakt. Dat nam niet weg dat het voor de Alk maarse zeilers en hun genodigden een zeer interessante en leerzame avond geweest De journaals In het voorprogramma van deze week dat in de Harmonie draait wordt uit voerig getoond wat alle delen van de wereld hebben gedaan om de waters noodramp in ons land te helpen be strijden. Er wordt een beeld gegeven ■an de duizenden vluchtelingen, die elke dag uit Oost-Duitsland in het Westen komen, men ziet hoe in Enge land de voorbereidingen voor de kro ningsfeesten worden getroffen en er zijn zeer scherpe opnamen van de wed strijden om het wereldkampioenschap schaatsenrijden in Helsinki. Bij het binnenlands nieuws ziet men H.M- de Koningin op Texel, waar in de polder Dc Eendracht 260 H.A. land overstroomd zijn. Od alle plaatsen in de .bedreigde gebieden van de Zuid- Hollandse eilanden worden maatregelen tegen het gevaar van de springvloed getroffen, de Italianen werken bij Klun- dert. de Duitsers bij Zierikzee en .Brou wershaven. Voornamelijk de beelden uit het zwaar geteisterde Zierikzee ge ven een goede indruk van wat de zee met ontembare kracht in ons land ver nield heeft. Het Polygoon Wereldnieuws levert een reeks van fraaie en zeer actuele opnamen van belangrijke gebeurtenis sen. waarvan wij noemen: De operatie „Zandzak" in Engeland ter beveiliging van de Oostkust. Atletiekwedstrijden on de overdekte baan in New York. te waterlating van het Britse vliegkamp schip ..Hermes", de plechtige uitvaart van Mevr. Lyauty in Marokko, het be zoek van Israels president aan dorpen in de Negeb-woestijn. militaire ski-kam- pioenschapoen in Frankrijk en als 'boei end slot de wereldkampioenschappen schaatsenrijden met Gontjarenko als overwinnaar. MARKTBERICHTEN Alkmaarse Exportveiling, 20-2-'53. witlof 22—48, rode kool 7-13. savoye kool 6.50—9.50, groene kool 12—24, spruitkool 15—59, boerenkool 17—54, bie ten 6—13, winterpeen 6—8, waspeen 11 —28, uien 16—46. prei 22—65, soepgroen ten 4.50—20, knolselderie 7—28. Goud- reinetten 20, Present van Engeland 21, Jonathan 14—19, Winterjan 11—.20, Gie- ser Wildeman 718. NÓORD-SCHARWOUDE, 21 Febr. 30.000 kg peen, peen B 1718.40, peen C 10.50—11.90, peen D 6.80—7.50: 3800 kg bieten, bieten A 11.3011.40, bieten B 10.80—11.10. bieten C 5; 23.000 kg uien 43.30—49.90. grove 42.10—46.50, drielingen 5154; 90.000 kg rode kool 712; 50.000 kg gele kool 6.5014.60; 100.000 kg Deense witte kool 6—7.60; 10.000 kg groene kool 8—19; 350 kg spruitjes 33—37. WARMENHUIZEN, 21 Febr. 75.000 kg rode kool 7—11,40; 11 200 kg gele kool 6.50—12,10: 17.000 kg wite kool 7—7.40; 2300 kg uien 47,40—47,80 en grove 45.40 46,10: 6600 kg peen: B 17,6017,30, C 8.70—12,20 en D 6,10—6,20. ZWAAG, 20 Febr. Late Aardappelen 8,50—11,40: uien 18—93; bieten 7—10; prei 29—60; gel bewaar kool 6.60—6,80; groene kool 1325; rode kool 7.4012,50; boerenkool 1037; spruitkool 20—44; wit lof 1515; breekpeen 6—12,80; waspeen 15—17; andiivie 89—1.22; knolselderie 14 —27; Cox Orange Pippin 854; Ellison. Oranje 8—77; Golden Delicious 7—60: Goudreinetten 734; Jonathan 8—46; Laxton's Superbe 8—73; Present v. En geland 618; Zoete Ermgard 13—21; Beurré Alex Lucas 5—20; Conférence 8 60; Doyenne du Cornice 963; Gieser Wildeman 4—24; Soldat Laboreur 4—26. HEM, 20 Febr. Goudreinetten 7—27; Present v. Engeland 823; Bramley 3S; Gieser Wildeman 7—18; spruiten 24—51; rode kool 7—13; uien: middel 444S.60. grove 4044.70, drielingen 4350 en anv. 1830; boerenkool 25—29; witlof 3445; rede bieten 410. WOGNUM, 20 Febr. Witlof: A SS46. P 3541, C 27—36 en stek 21—30; sprui ten: I 40—52 en II 2414; rode kool 7,20 —13; gele kool 7,30—10.80; boerenkool 10 37; groene kool 16—23; breekpeen 13; uien afw. 2942; prei 2661; knol bieten 512.30; Gieser Wildeman 321; Lavton 5669: Goudreinetten 531; Gol den Delicious 943: Jonathan 22S3. GROOTEBROEK. 20 Febr. 3500 kg uien: grove 43.9044.30. middel 47.40 48.10 en drielingen 48.60; 1500 kg bie ten A 10.80; 1600 kg peen: C 12.80; 400 kg spruiten 36—52; 3000 kg rode kool 7.40 —8.90; 500 kg witte kool 6; 7500 kg groene kool II 9.2020. OBDAM. 20 Febr. 7000 kg. uien 47.20—48.70. grove 42—46.60; Drielin gen 54 20; Stek 26.90—28.30; 75000 kg. peen B 15.1019: C 11.80—12.30. D 7.40.9, stek 2.80-4.70: 40.000 kg. bieten A 10.80—11.40: B 10.90—12: C 7.60—8.30: modjo 5.807.10; 6000 kg rode kool 9.20—11.70: 3000 kg Gele kool 7.40— 1140; 1000 kg. Groene kool 8.40—12.60; 1500 kg. spruitkool 27—37. BEVERWIJK, 20 Febr. Waspeen 12 —26; spruiten 3278; prei 41—7S; knol len 1435; rabarber £6—27; boerenkool 2652; groene kool 1523; uien 1250; bleten 610'';; breekpeen 6—11; soep groenten 20; witlof 37—52. BEURS MIDDENMEER Tarwe f 26—26.40. Gerst f 31—31.7S. Haver f 27—28.70. Rogge f 20—22 25, Duivebonen f 252G.50. Caouciinevs f 30—39. Groene erwten f 46—51.25. Kar- wiizaad f 52—56.50. Blaauwmaanzaad 102—111. Wit hooi 1.20—1.40. Rode kla.' verhooi f 1.201.30. Lucerne f 1.30 I.40 Haverstro f 5055. Gerstestro f 5060. Tarwestro f 5060. Vers bieten blad f 2025. Voeraardapoelen f 3 50 4.50. Voederbieten f 27—26. Gerepeld, oer kg f 0.230.26. Oneereoeld. oer kg f 0.18-0 20. Per H.A. f 12.00

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3