OVERZICHT: DE WEG DER WERELD IN ZEVEN DAGEN nNrinaMBi jKg^ Nederland 12 ELSEVIERS WEEKBLAD Zaterdag 21 Februari 1953 Activiteit om het Europese leger (Eigen berichtgeving) PARIJS. Woensdag mmgm> Premier Majoi ruggesteun Het verdrag voor het Europese leger vormt hier onbetwist de hoofdschotel van de diplomatieke activi teit. Premier Mayer en twee van zyn ministers. Bidault en Buron, zijn persoonlijk naar Londen ge vlogen om zich (bij gebrek aan contractuele banden van Engeland met de EDG) te verzekeren van Britse ruggesteun die volgens het officiële communiqué (in de geijkte termen) werd toegezegd. Bonn is minder welwillend. Men kan daar de Franse aanvullingen op het verdrag niet waarderen en heeft tegenvoor stellen ingediend. (Men zie ook het artikel van Heinz Liepman op pagina 3). Militaire protest-vierdaagse KOPENHAGEN. Woensdag Een correspondent meldtHet Deense parlement besloot de diensttijd van het leger te brengen van 12 op 18 maanden, teneinde zijn verplichtingen als Nato-Iid na te komen. Dat was niet naar de zin van sommige militairen. In Aarhus gingen 200 soldaten in hongerstaking. Uit Haderslev begon een protestmars van 400 ongewapende militairen naar Kopenhagen. Geen kleinigheid, want dat is bijna 200 kilometer. Op den kilometer van Haderslev was het echter al afgelopen militaire politie, officieren, vracht wagens en versperringen over de weg maakten een snel einde aan deze protest-vierdaagse. Statin in twintig gedichten BERLIJN, Dinsdag (Van een correspondent) „De Engelse arbeider eet bij gebrek aan ander voedsel aardappelschillen, rotte groente en verder alles waar maar iets van voedsel in zit." Dit volgens de Russische (door de staatsuitgeverij gepubliceerde) almanak voor 1953, die bovenstaand citaat aanhaalt en vergeet er bij te vermelden dat het uit een 100 jaar oud boek van Friedrich Engels is. Stalin komt er in de almanak beter af zjjn naam wordt 367 maal genoemd, zijn deugden in 20 gedichten bezongen en zijn portret op 12 manieren afgedrukt. Op de verschillende data worden de uitvindingen genoemd, die op naam van een Rus staan, zoals radar, televisie, radio en de straalmotor. En als er nog uitvindingen mochten ontbrekende almanak zegt (geruststellend) dat de geleerden regelmatig in oude archieven materiaal vinden over Russische uit vindingen. Massale omhelsing na Soedan-accoord CAIRO. Dinsdag (Eigen correspondentie) za die de ondertekening van het Engels-Egyptische accoord over de Soedan hebben meegemaakt, zullen zich het toneel daarna ten eeuwigen dage herinneren als één massale omhelzingeen reusachtige Soedanese neger met stamtekens op het gezicht gekerfd, kuste NaguibNaguib kuste de Britse ambassadeur Sir Ralph Stevenson en ten slotte kuste ledereen wie hem voor de mond kwam, met inbegrip van de Journalisten (voor zover z(j geen voorzichtig omtrekkende bewegingen maakten). De Soedan krijgt nu een parlement en een regering, en beslist binnen drie jaarbanden met Egypte óf volledige zelfstandig heid. Intussen zal dat in de Soedan zelf tussen het Moslem- Noorden eD het negroïde Zuiden nog wel enige moeilijkheden opleveren. Inmiddels staat nn de terugtrekking van de Engelse troepen nit de Suez-zone op Naguibs verlanglijst. Indien dat door gaat, znllen deze troepen waarschijnlijk overgebracht worden naar Cyprus, dat nu al protesteert. Cyprus, dat graag een unie met Griekenland wil, heeft op het succes van de Soedan gecommenta rieerd „En nu is het onze beurt!" Aardbevingsramp in Persië TEHERAN, Dinsdag (Van onze Iraanse correspondent) Toen wij hier in Teheran die lichte trilling voelden (zó licht dat velen het niet eens merkten), wist nog niemand dat zich op nog geen tweehonderd kilometer afstand in het Noordoosten een catastrofe voltrok, die bijna even veel slachtoffers eiste als de overstroming in Nederland, maar in veel korter tijd binnen enkele seconden opende en sloot de aarde zicb onder het primitieve dorpje Touroud; van zijn 1500 inwoners overleefde slechts een klein gedeelte de ramp. Ook in andere dorpjes waren slachtoffers. Een paar dagen later trilde in dit gebied der verschrikking de Shah Rud- vallei opnieuw de bodem. Maar evenals in Nederland kwam ook hier de hulp snel eri ruim. Giften stroomden binnen, ambulances haastten zich naar de getroffen streek en vliegtuigen wierpen broden uit Wonsan, swaar gebombardeerde puinhoop SEOEL, Dinsdag (per tel.) Op enkele eilandjes voor de havenmond van de Noordkoreaanse stad Wonsan liggen een paar kleine legeronderdelen van de Verenigde Naties, bijna onder het bereik van het vijandelijke vuur. Men zou hen bijna vergeten voor de mannen in de loopgraven aaD het front, maar dat zou niet billijk zjjn, want zij zijn het die de bombardementen van vliegtuigen en oorlogsschepen op de immense puin hoop Wonsan leiden. Al twee jaar lang blokkeert de marine deze belangrijke haven. Daardoor worden 30.000 man aan vijandelijke troepen in dit gebied vast gehouden duizenden tonnen staal en vuur hebben in honderden borbardemen- ten de belangrijke haven en spoorwegverbindingen onbruikbaar gemaakt. Maar Wonsan is zó belangrijk voor de vijand dat bij die vernielingen graag wil her stellen. En daarom zullen die kleine „vergeten"' onderdelen nog wel even op de eilandjes blijven. Zojuist verneem ik dat premier Rhee hulp van de Chinese nationalisten afge wezen heeft. Verenigde Staten van Zuid-Amerika BUENOS AIRES. Dinsdag (Van een correspondent) Tweemaal binnen de tijd van een paar dagen heeft president Perón van zicb doen spreken. De eerste keer bij een radiotoespraak over het tweede vijfjaren plan, toen de Verenigde Staten een forse veeg uit de pan kregen te ncasseren. Perón zei o.m. dat de „mis dadige activiteit" der binnenlandse oppositie van „buitenlandse oorsprong" was. Zij was het gevolg van de „kwaadwilligheid die de vorige Yankee- regering had gedemonstreerd." Tegenstander van het idee Verenigde Staten als zodanig blijkt Perón niet te zjjnhjj heeft tenminste Chili voorgesteld een statenbond te stichten, een soort Verenigde Naties van Zuid-Amerika, waartoe hij o.m. ook Brazilië wilde uitnodigen. Voorts melden onze correspondenten: Het Westduitse kabinet heeft een wel goedgekeurd tot ratificatie van de over eenkomst met Israël, waarbij Duitsland vergoedingen zal betalen voor door de Joden tjjdcns het Hitler-regiem geleden schade. Ook in de Engelse commu nistische partij 'open nu geruchten over een zuivering; verschillende Joodse leden hebben reeds bedankt. Twee Amerikaanse Thunderjets hebben het vuur geopend op twee Russische vliegtuigen die het Japanse grondgebied schonden. De 5000 ton olie van de Italiaanse tanker Miriella, die de blokkade van Absdan verbrak, is in Venetië ontscheept, maar de tanks zijn op verzoek van de Anglo- Iraanse oliemaatschappij door de justitie te Venetië verzegeld. Amerikaanse stok achter de Europese deur (St Louis Globe-Democrat) Pres. Perón .statenbond. GEEN CARNAVAL Nu zomerzotheid? Met algemene instemming is, zo als bekend, in Limburg en Brabant de Carnavalsviering stop gezet van wege de overstromingsramp, die Nederland heeft getroffen. Dit be sluit, dat spontaan genomen is, brengt niettemin een probleem met zich voor vele winkeliers en voor caféhouders. De Carnavalsfeesten zijn veelal de kurk waarop de zaak drijft, Maastricht bijv. reken de op een bezoek van 200.000 vreemdelingen. Thans wordt over wogen om deze zomer feest te vie ren, bijv. een feest van zomerzot heid. Het blijft echter de vraag of het Carnavalsfeest zich zo maar zal laten overplaatsen. -i;*> van dank De Tweede Kamer nam z.h.s. een motie-Romme aan van de volgende inhoud „De Kamer, kennis genomen heb bende van de uiteenzetting van de regering betreffende de watersnood 1953; bewogen door de stroom van naastenliefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederland se volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volkerengemeenschap tot ons is ge komen vertolkt aan alle bevriende re geringen en volken de dank van Nederland voor de sterkende steun, welke het zicb ten nutti van de wereld waardig hoopt te betonen." Deskundige terug Een week voor de overstromings ramp vertrok prof. ir J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig laboratorium te Delft naar Ameri ka om daar een jaar te doceren. In verband met het herstel van de zee weringen en de bestudering van de mogelijkheid tol afdamming van de zeegaten tussen Nieuwe Waterweg en Wester Schelde, is hij thans op ver zoek der regering, naar Nederland te ruggekeerd. Prof. Thijsse verklaarde dat twee jaar nodig zijn voor bestudering en tien jaar voor uitvoering van het plan tot afsluiting der zeegaten. Evacuatie Zierikzee De evacuatie van Zierikzee is slechts langzaam verlopen. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling slechts aan enkele honderden personen ver blijfsvergunningen uit te reiken, maar dit aantal is reeds gestegen tot 3000 Het is de bedoeling de stad dezer dagen nog eens „uit te kam men", want behalve degenen die een verblijfsvergunning hebben, zijn nog vele anderen achter gebleven. In middels lijkt Zierikzee op een stad in oorlogstijd, compleet met avond klok en buitensporig hoge prijzen. Viruly commodore Gezagvoerder Adriaan Viruly is benoemd tot commodore van de K.L.M. op de Noordatlantische route. Hij mag nu boven de galons een gouden ster dragen. Hij heeft meer dan 17.000 vlieg uren op zijn naam en bijna 5 mil lioen kilometer afgelegd. Viruly ver voerde meer dan 60.000 passagiers en 4 millioen kilogram vracht en hij bezocht tijdens zijn vluchten 58 lan den. Dominee's dagboek De gedetineerde ds H. W. van der Vaart Smit heeft het vertrouwen dat hem was geschonken toen hij ver bleef Ln de rijkswerkinrichting in Norg misbruikt en ongeoorloofde contacten onderhouden met oud- politieke delinquenten. Dit is geble ken uit een dagboek dat bij een an dere gedetineerde in beslag is ge nomen. Van der Vaart Smit is thans overgebracht naar de straf gevangenis in Den Haag en van een eventuele voorwaardelijke invrij heidstelling is geen sprake meer, al dus verklaarde minister Donker in de Kamer. Trek naar de steden Het aantal jonge landarbeiders vermindert in Nederland. Volgens sommige waarnemers heeft dit al geleid tot de situatie dat zich in be paalde streken vrijwel geen jonge Prot. 1 li(jsse 17 jaar landarbeiders meer aanmelden. Dit vraagstuk heeft de aandacht der re gering en wellicht zal het noodzake lijk zijn dat door verschillende maat regelen het landarbeidersvak aan trekkelijker wordt gemaakt. Men wil echter eerst de gegevens bestuderen die een enquête van enkele maanden geleden heeft opgeleverd. Binnenlandse veiligheid Sinds het feit dat onder de hui dige omstandigheden een behoorlijk toezicht op vreemdelingen en sub versieve elementen noodzakelijk is, kan de B.V.D. vermoedelijk niet worden gemist. Het is echter zaak dat alle binnenkomende gegevens nauwgezet worden getoetst op hun juistheid omdat anders goede Ne derlandse burgers ernstig in hun belangen zouden kunnen worden geschaad. Men moet met de dossiers van dit soort diensten nu eenmaal uiterst voorzichtig zijn. Zij munten lang niet altijd uit door objectiviteit. Aldus een aantal Eerste-Kamerleden bij „Binnenlandse Zaken". VARIA H. M. de Koningin zal dit iaar vooral werkbezoeken brengen De militaire hulp aan de rampgebieden heeft aan 7 militairen van de derde militaire afdeling hel leven gekost ln verband met het feit dat practisch alle voorstellingen voor de maand Februari zijn afgelast, worden vele klein-kunstenaars in hun bestaan be dreigd Nederland zal de belangen van Israel in Rusland behartigen De rebus van prinses Beatrix heeft ruim 100.000 opgeleverd voor het ere- fonds voor oud-verpleegsters. Parlement bijzondere medewerker) MINISTER Dornker, de Tweede Kamer en het departement van Justitie hebben een recordpresta tie geleverd. In de ochtenduren be reikte de Kamer een wetsontwerp dat enige voorzieningen behelsde ten e zien van schuldenaars en ten aan- zien van de rechtspleging. Dit wets ontwerp was noodzakelijk ln verband met de toestand die voortvloeit uit de overstromingsramp. Om 2 uur 's middags ging de Kamer het ont werp onderzoeken ln de afdeling, om 5 uur begon de openbare behandeling en om 5.45 uur was het aangenomen Het ging er om aan de reohter de bevoegdheid te geven een of meer malen 6 maanden uitstel te verlenen aan hen die ten gevolge van de nood toestand niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen. EEN w(Jzlging van de Inentlngswet bracht uiteraard en zoals ge woonlijk de St. Ger. In het geweer, Ds Zandt wilde de artsen de plicht opleggen allé gevallen van postvac cinal encephalitis aan de geneeskun dige Inspectie te meldenstaatssecre taris dr Muntendam achtte een der. gelijke motie overbodig, omdat di artsen deze melding reeds vrijwillig verrichten. Ds Zandt verloor het pleit maar hij boekte toch een succes, want hij dreef een wig in de A.R.. en C.H.U.-fractle, terwijl ook enkele doorbraak-mensen van de P. v. d. A. zich achter de predikant schaarden. Maar aJles by elkaar bracht de motie het toch niet verder dan 10 stemmen vóór. DE wijziging van de lager onder- wyswet bracht enkele aardige punten. Vooral de vraag of de mogelijkheid moest worden geopend op lagere soho- len het espe ranto als leer vak in te voe ren, bracht nog. al wat kamer leden op het spreekgestoelte. Mevrouw For- ta.nler, na een langdurige zlek- I e terug ln de Kamer, was er ent/housiast vóór, de P. v. d. A.-er De Loor was er ook voor maar minder L yin*- mk H. W. nianu! .dwaas" enthousiast de communist Gortzak wilde ook wel meedoen maar praotlsoh zonder enthousiasme. Daarentegen verklaarde de KV,P,-er Peters, dat hy esperanto geen vak voor de lagere school vond, mr Roos jen (A.R.) voelde er evenmin veel voor en de heer Tilanus vond het dwaas. Het ging ten slotte niet door. Het desbetreffende artikel werd met 44 tegen 37 stemmen verworpen. MOET de communistische party ln Nederland vertegenwoordigd zijn ln de watersnood-commissie of niet? De fractie-leider van de P.v.d.A,, de heer Burger, meende van niet en diende terzake een motie irHet gaat immers de communisten niet om de belangen van de bevolking, dat DJAKARTA EN MOSKOU Opening ambassade? De sectie buitenlandse zaken heeft bij het parlement een motie ingediend betreffende de opening van een ambassade te Moskou. De Masjoemi, de socialistische partij van Sjahrir en waarschijnlijk ook de Katholieke partij en de Parkindo zijn tegen de opening van een am bassade te Moskou omdat de Sovjet unie dan ook een ambassade te Djakarta zou openen, met het ge volg dat de activiteiten van de Indo nesische communisten zouden toe nemen. De P.N.I. daarentegen gaat accoord met diplomatieke relaties tussen Moskou en Djakarta. Teneinde een kabinetscrisis te voorkomen, zou volgens Pedoman de regering voornemens zijn de be handeling van de motie der sectie buitenlandse zaken tot nader order uit te stellen. Critiek op president Tijdens zijn bezoek aan Borneo heeft president Soekarna onder meer gezegd dat indien Indonesië een Islamietische staat zou worden, vele gebieden, waarvan de bewoners geen Islamieten zijn, uit het staats verband zouden treden. Tegen deze uitlating heeft de hoogste leiding van de partai Islam Perti ernstige bezwaren geopperd. Een Staats hoofd, zo heeft deze partij te ken nen gegeven, moet zich verheffen boven de binnenlandse ideologieën en conflicten. Een andere opmerking van de president tijdens zijn laatste tournée luidde„Ofschoon ik constitutio neel president ben, verschilt mijn positie toch van die van Koningin Juliana en Koningin Elizabeth, daar er tussen mij en het volk een recht streekse band bestaat." Op deze passage hebben enkele Indonesische bladen nog al fel ge reageerd. Zo schreef het dagblad Soember onder meer dat er tussen de drie genoemde Staatshoofden in derdaad een verschil bestaat. De beide Vorstinnen maken geen ophef over de band, die tussen haar en haar volken bestaat, maar als haar landen door een ramp getroffen worden staan zij temidden van haar volken, terwijl president Soekarno niet naar Atjeh is gegaan toen daar de bevolking door hevige bandjirs geteisterd werd. Schuldbekentenis Men herinnert zich dat de officier Andi Azis enige jaren geleden ge tracht heeft de deelstaat Oost- Indonesië te red den door zich te verzetten tegen de landing van troe pen uit Java. On der belofte van een vrijgeleide, wist de legerleiding Azis te bewegen naar Dja karta te komen, waar hij onmid dellijk na aan komst gearresteerd werd. Andi Azis zou nu zijn schuld berouwvol hebben bekend en ver klaard hebben dat hij gehandeld heeft onder invloed van enige per sonen die betrokken zijn geweest in de stichting van de republiek der Zuid-Molukken. Het militair ge- rebchtshof te Djocja zal deze zaak einde Maart behandelen. VARIA De burgemeester van Soerabaja heeft de Nederlandse commissaris aldaar in een schriftelijke condoléance medege deeld dat het voorbeeld van H. M. de Koningin bij de ramp overal in Indo nesië bewondering en respect afdwingt De Indonesische minister van Land bouw heeft verklaard dat de overstro mingen in het Solose Midden-lavate wijten zijn aan de vernielingen van het bosareaal in de bezettingsperiode en ten tijde van de strijd om de ■'Onafhan kelijkheid Tijdens een aanval op de koffie- en rubberonderneming Bendo- kerep in het Barijoewangise werd de 54-jarige administrateur G. J. Timmer mans vermoord en zijn echtgenote ernstig mishandeld Hel landgerecht te Banjoewangi heeft de Nederlandse zeeman L. B. tot een gevangenisstraf van twee jaar veroordeeld wegens het clandestien invoeren van een vuur wapen en het verkopen ervan OLIE BLIJFT UITBREIDEN Nieuw project Het jaarverslag van de Curagaose Kamer van Koophandel geeft enige cijfers van het oliebedrijf. Geduren de 1952 bracht de „olie" ruim 74 millioen gulden (Ant. crt.) in om loop aan betaling van lonen, salaris sen, aankopen, enz. Dit is tien mil lioen neer dan in het voorgaande jaar. De modernisering, verbetering en vernieuwing van het bedrijf der C.P.I.M., in de jaren na de oorlog zo krachtig ter hand genomen ten einde aan de steeds toenemende wereldvraag naar betere en ver fijnde olieproducten te kunnen vol doen, werd in 1952 onverminderd voortgezet. In 1952 werd tevens voortgewerkt aan de bouw van een aantal instal laties voor de fabricage van ver edelde smeeroliën. Dit enorme pro ject, waarvan .'.e bouw sedert 1950 aan de N.V. Werkspoor is toever trouwd, zal naar verwachting aan het einde van 1953 voor bedrijf ge reed komen In totaal bedroegen in 1952 de kosten van vernieuwing en moder nisering van het bedrijf ruim 30 mil lioen gulden (60 millioen Ned. crt). Het aantal werkkrachten nam met 750 man toe tot thans 13.000 man, waarin niet ijn begrepen 1300 man, die in dienst van plaatselijke onder nemingen werkzaamheden voor het oliebedrijf verrichten. Slechts het personeel van de C.S.M. komt er minder gelukkig af. Daar de aanleg van een 225 km lange olieleiding van de olievelden aan het meer van Maracaibo naar de diepzeehaven Punta Cardon gereed kwam en deze leiding inmiddels in gebruik is genomen, waardoor het vaartraject CuragaoVenezuela v.v. voor de uit deze leiding ladende C.S.M.-schepen aanmerkelijk is be kort, zal het duidelijk zijn, dat in 1953 voor de aanvoer van ruwe olie met een kleinere C.S.M.-vloot kan worden volstaan. Door deze wijziging In de olie- aanvoer en mede in verhand met het ombouwen van een aantal tank schepen tot een grotere laadcapa- citeit, zal het aantal schepen kleiner worden en het aantal opvarenden worden verminderd. VARIA De firma Bruynzeel heeft besloten In Suriname naast de bestaande triplex- fahriek een parketvloerenfabriek op te richten de export ervan is op de Vere nigde Staten gericht Het bedrag, dat Suriname tot dusver aan het Rampen fonds heeft overgemaakt, beloopt 400.000 gulden. De Chinese puzzle Is wel gebleken uit bun houding tydens de bespreking van de waters nood-nota. En ln die watersnood- commissie komen wellicht ook defen sie-problemen ter sprake. Dus: geen communieten ln de watersnood-com missie. Byna alle fractie-leiders on derschreven deze houding, behalve de fractie-leider van de V.V.D., de heer Oud, die dit onverstandig vond. Het feit dat 6% van onze bevolking com munistisch gestemd heeft, moet aan vaard worden met zyn consequenties. Het is reëel gezien veel verstandiger de communisten wèl op te nemen, want door hun dwaze argumentatie liquideren zy zichzelf. Eerst hadden zy 10 zetels, toen S en nu 6 en zy leveren zelf de belangrijkste bydrage tot hun liquidatie. Het was een aar dige argumentatie maar de overige fractie-leiders konden die toch niet onderschrijven zodat de motie-Burger met grote meerderheid werd oange- INDIRECT kwam ook nog een heel andere kwestie aan de orde toen mr Roolvink als kamerlid voor de K.V.P. werd beëdigd. Hy le de op volger van mevr. De Waal. die tot staatssecretaris ls benoemd. Volgens de kieswet ls mr Roolvink de opvol ger, hy aanvaardde zyn benoeming en werd beëdigd. Behalv- de kieswet is er echter ook een verkiezingsregle ment van de K.V.P. en volgens het partijbestuur had de heer Roolvink moeten wijken voor mej. De Vink, omdat mevr. De Waal een z.g. kwa liteitszetel bezeitte en als opvolgster daarvoor was genoemde mej. De Vink aangewezen. De partyraad van do K.V.P. zal over deze kwestie moeten beslissen en aan de hand van die uitspraak zal dan de heer Roolvink zyn houding moeten bepalen. In zoverre is het een Interne kwestie. Maar de zaak ls tooh wel van breder belang omdat dezelfde moeliykheden zich voordoen by som mige andere partyen. Men is enige tientallen jaren geleden de weg van de kwaliteitszetels opgegaan en de partij-organen willen, lo9 van de kies wet, zelf ln de hand houden welke personen van hun candldateniyst een zetel aanvaarden. De Invloed der kie zers wordt eohiter op dde wyze beperkt want zy worden dan ten slotte alleen maar leveranciers van een aantal stemmen. Deze weg van de kwali teitszetels ïykt zodoende een nogal bedenkeiyke weg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7