Houdt U vrouw? Kustvaarder „Barracuda" zat een dag op het strand bij paal 31 AGENDA Bescherming Bevolking in en om Alkmaar komt op toeren Aanval van „de Roden" op Alkmaar afgeslagen r De wereldreis van Jimmy Brown ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 Twee reddingboten voeren uit President Steyn'' redde nog drie opvarenden van motorvlet SCHIPPER C. J. van Pel van de Egmondse reddingboot „President Steyn" heeft zijn vuurdoop gehad. Hij heeft gisteren met zijn bemanning de gehele dag rond de kustvaarder de „Barracuda" gezwalkt, die ter hoogte van paal 31 twee km. ten Noorden van Bergen aan Zee aan de grond was gelopen en eerst om 10 uur gisteravond door twee sleepboten van de firma Wijsmuller uit IJmuiden kon worden losgesleept. Gevaar heeft er voor de bemanning van de coaster niet bestaan, maar omdat men vreesde, dat het schip, dat met 250 ton piekijzer was geladen, bij het opkomen van de vloed door de beukende bran ding zou worden lek geslagen, had men schipper Van Pel verzocht in de buurt te blijven. Dat heeft hij gedaan en daaraan hebben drie opvarenden van de sleepboot Nestor zo goed als zeker hun leven te danken. Zij waren 's middags met een motorvlet van de sleepboot vertrokken om te proberen een verbinding tot stand te brengen. Op de eerste zandbank echter sloeg de vlet door een over komende golf geheel vol. Het bootje zonk vrijwel op hetzelfde ogenblik onder hun voeten weg. Door de sterke stroom, die tussen de banken door naar het Noorden trok, was het de drie mannen, die tot hun middel in het water op de zandbank stonden, onmogelijk het strand te bereiken of naar de sleepboot terug te keren. De President Steyn redde hen uit hun benarde positie. Hun gewaagde tocht leverde dit succes op, dat de tros, die de mannen hadden meegevoerd met een dreg, op de bank kon worden vastgehaakt. Van dit punt af werd een ver bindingslijn met de Barracuda gelegd. De Neeltje Jacoba was ongeveer een half uur na haar komst weer naar IJmuiden vertrokken, omdat zij toch weinig kon uitrichten en de President Steyn in de buurt bleef van de Bar racuda. Onderweg passeerde de red. öngboot de tweede sleepboot van de rederij Wijsmuller, de Hector, die ter assistentie was uitgevaren. In dichte mist uit de koers geraakt TAE 290 ton metende kustvaarder, die eigendom is van kapitein L. H. Vogelzang was op weg van Svelgen (.Noorwegen) naar Antwerpen en is gistermorgen tengevolge van de zware mist, die net zicht tot enkele tientallen meters beperkte, uit de koers gelopen, Als vermoeden is uitgesproken dat hei kompas door de lading ijzer een af. ■wijking heeft gehad, maai- hoe het zij, de stroom drukte het vaartuig naar de kust, zonder dat de bemanning er erg in had. Zij bemerkte het gevaar pas teen de Barracuda over de eerste zandbank schuurde en even vast liep. Het schip kwam. zelf weer vlot, voer voorzichtig tussen de banken door om een uitweg te zoeken, maar strandde opnieuw ter hoogte van paal 31, te genover de plaats, waar de springvloed op 1 Februari een bres in de duinenrij sloeg. Het was toen ongeveer half negen. Schipper Vogelzang nam contact op met Scheveningen radio en verzocht sleepboothulp. De kustvaarder zat met de. kop vlak tegen het strand en ge vaar voor de opvarenden bestond er niet, zodat er geen enkele reden was het noodsein te geven. Toch werd ook de reddingboot van de KNZHRM te IJmuiden door Radio Scheveningen gewaarschuwd en nadat de Nestor van de rederij Wijsmulle,r de pieren was uitgevaren, koos ook de Neeltje Jacoba zee. Dat gebeurde om kwart over elf. LAAT BERICHT. EERST om half één kreeg schipper Van Pel te Egmond aan Zee het be licht dat er tussen Bergen en Schoorl een kustvaarder op het strand zat. Met zijn bemanning, motordrijver N. de Graaf en de opstappers H. Visser, A. Stam, A. Gul en Joh. Wijker maak te hij zich onmiddellijk klaar om met de President Steyn te vertrekken, maar wie schetst hun verbazing toen zij langs de kust de Neeltje Jacoba voorbij zagen dansen. Niettemin be. sloten zij de boot in zee te brengen. Het was de eerste reis van de pas tot schipper benoemde Van Pel en al was het dan geen briesend slecht weer, de zee stond hoog genoeg om van deze eerste tocht een vuurdoop te maken. Schipper Ten Bruggcncate, die een paar weken geleden afscheid nam van de President Steyn en nu als wal- sehipper de reddingboot naar het strand bracht, voelde een brok in zijn keel, toen het blauwe scheepje met de driekleur in top door de branding schoot. Zonder hem. „Het was de eerste keer sinds 1938 dat ik de Presi dent heb zien varen. Ik heb altijd zelf aan het roer gestaan", vertrouwde hij ons 's avonds in cafc De Boei toe. Om ongeveer half drie bereikte schipper Van Pel het gestrande vaar. tuig. De Nestor en de Neeltje Jacoba hadden nog geen contact kunnen ma ken, omdat zij een te grote diepgang hadden. Voor de President Steyn, die slechts 45 cm. diep steekt was het een kleine moeite de weg over de zandbanken te vinden en langszij de kustvaarder aan te leggen. Kapitein Vogelzang wenste met zijn mannen aan boord te blijven, hetgeen wel te verwachten was, maar toch ver zocht hij schipper Van Pel in de buurt te blijven. De reddingboot heeft daar. op enige uren langszij de Barracuda gelegen. Totdat de vloed kwam op zetten en men het open water moest opzoeken om niet tegen de scheeps wand kapot te worden gebeukt. Intussen was ook een tweede ploeg van de Egmondse reddingbrigade ge arriveerd. die over land een wipper, toestel aanvoerde. Weliswaar was het gevaar van een complete schipbreuk niet groot, maar toch wilde men op alles voorbereid ziin. BOOT SLOEG OM. VAN de Nestor uit trachtte men ge- regeld met een motorvlet het ge. strande schip t.e bereiken en de man nen uit Egmond aan Zee namen zich voor een oogje in het zeil te houden cmdat het bootje, dat geen kluisgaten bad. bïi een overkomende golf onher roepelijk zou vollopen on zinken. Hun verwachtingen kwamen uit. Terwijl zii hoog op de golven dansend de wacht hielden naderde opnieu.v het vletje met de tros aan boord. De holle bran ding duwde het notondonie l.oog naar de grjjze lucht en liet het dan weer met geweld in de golfdalen neerkomen. Lang duurde "dit dansfestiin niet. want nauwelijks op de eerste zand bank gekomen sloeg een zware bre. ker het scheepje vol. waardoor het tot ziin boorden in het water zakte. De die opvarenden kwamen tot hun middel in het water te staan en zou den zeker geen enkele kans hebben gemaakt het strand te bereiken als d<" Président Steyn niet in de buurt was geweest. Nu liep dit voorval zonder nadelige gevolgen af. 's AVONDS om acht uur trachtte de vrouw van kapitein Vogelzang, die in Amsterdam woont, met haar zoontje een bezoek aan haar man op het gestrande schip te brengen, maar de vloed was toen al zo gestegen, dat zij er niet in slaagden het vaartuig te bereiken. Om die tijd gingen de Hec tor en de Nestor aan de touwen han gen om te proberen de Barracuda vlot te trekken. Uit de blauwe pijpen braakten dikke stoomwolken, doch het schip bleef onverwrikbaar. Om half tien was het nog geen streep verder gekomen en omdat het getij reeds weer begon te vallen verzoende men zich reeds met de gedachte de nacht op volgende dag opnieuw te trachten los te komen, toen er plotseling bewe. ging in de coaster kwam. Het vlot sle pen ging buitengewoon snel in zijn werk, want een tiental minuten later moest de zandbank zijn prooi prijs geven. De Barracuda kwam om onge veer kwart over tien in open water. Tegen elven schoof de President Steyn het Egmondse strand op. De verkleumde bemanning, die van half één in touw was geweest haalde in café De Boei een warme dronk en onderhield zich daar met de directeur van de Noord, en Zuidhollandse red dingmaatschappij. de heer H. Th. de Booy. Schipper Van Pel vertelde ons bier, dat de motorvlet door de golven op het strand was gesmeten. Het scheep- je zal dus kunnen worden geborgen. Het was pas van de werf gekomen, 's Mid dags hadden ook burgemeester Huy- gens uit Bergen en de groepscomman. dant van de Rijkspolitie een kijkje genomen bij de Barracuda. Ook burgemeester Jochems uit Schoorl gaf blijk van zijn belangstel ling. ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De stad zonder genade (14 jaar); Cinema Americain, 7.30 en 9 uur; Don Camillo alle leeft.)Victoria Theater, 7.30 en 9 uur: Je moet er maar in vliegen (18 jaarHarmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Storm over Malakka (14 jr.) Gulden Vlies: Bridgedrive t.b.v. Ram penfonds. Hotel Victory: Bridgedrive t. b. v. Rampenfonds. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Wapen van Heemskerk, 7,30 u.: Open bare dansavond. MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De stad zonder genade (14 jr.); Cinema Ame ricain. 8 uur: Don Camillo (alle leeft.); Victoria Theater, 3 uur; Je moet er maar in vliegen (18 jr.); Harmonie Theater, 8 uur; Storm over Malakka (14 jr.) Gulden Vlies, 8 uur: NRV, KLM-film- avond. Valks Lunchroom, 8 uur: Blavatsky- loge. Café Tom, 8 uur: Filmavond fa. Karei Bos. DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt deze week waargenomen door apotheek De Bever, Emmastr. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 9.19 21.54 Zondag 10.28 23.16 Maandag 12.00 0.10 TE CAMPERDUIN Zaterdag 9.24 21.59 3.24 15.59 Zondag 10.33 23.21 4.33 17 21 Maandag 12,05 0.15 6.05 18.15 WÊSÊ&WÈÊSÈÈÊÊmË De Bnrracuda op het strand. Rechts van de kustvaarder ziet men de „President Steyn", de strandreddingboot uit Egmond aan Zee. Op de achtergrond, tussen de motorvlet en het schip is nog vaag de sleepboot „Nestor'' zichtbaar. Het apparaat is thans grotendeels gereed ^E BESCHERMING BEVOLKING komt in Alkmaar en omgeving 7,0 lang zamerhand op toeren. Dc organisatie zit in elkaar, al moeten voor het zelf- beschermingswcrk nog personen worden aangetrokken voor de bezetting van allerlei posten. Het materiaal komt binnen. Er zal echter vooral in het lopende jaar nog heel wat moeten worden aangeschaft, voordat men alles heeft, wat er nodig wordt geoordeeld. Niettemin is er thans een mogelijkheid, om iets te vertellen van de stand van zaken. Veel zal het niet worden. Een zeer belang rijk deel van de plannen is geheim en wordt ook ons niet geopenbaard. Soms ook wel, zoals in Rotterdam, en dan boeten journalisten voor de ambtelijke loslippigheid. op 16 Maart de grote campagne, dan heeft men in elk geval de mensen bij een, die de verschillende te formeren ploegen leiding kunnen geven en alles kunnen doen om in hun kleine gebied de zaak paraat te krijgen. Toevalligerwijze is de leiding van het geheel zowel in de kring Alkmaar als in het rayon van dJe naam in han den van één en dezelfde persoon, de heer Van Wilgenburg. Het algemene beleid wordt bepaald door de kring- raad, beslaande uit de burgemeesters van alle in de kring opgenomen ge meenten. Deze heeft uit zijn midden een dagelij les bestuur van zes personen gekozen. De voor de organisatie be nodigde gelden worden toegestaan door de gemeenteraden, die overigens tot deze bereidwilligheid kunnen wor den gedwongen. Van kringen, rayons, blokken en wijken ALKMAAR is één van de vijf rayons van de kring Alkmaar der burger lijke zelfbeschermingsorganisatie. De stad staat weliswaar te boek als een B-gemeente een gemeente dus met een verminderde gevarenkans maar de opzet van ziin beschermingsapparaat is die van een A-gemeente. In deze kring zijn verder nog de navolgende rayons uitgezet, omvattende de 11a te noemen gemeenten: rayon II Bergen, met Bergen en Schoorl: rayon III Langedijk, met Langedijk. Warmenhiu- zen. Koedijk, St. Pancras, Oudorp, Heerhu go waard, Hensbroek, Ursem en Oterleek: rayon IV Heiloo met Hei- loo, Egmond-Binnen en Egmond aan Zee en rayon V Castricum. met Castri- cum, Limmen, Akersloot, Uitgeest en Heemskerk. In dit gebied wonen in het geheel 124.000 inwoners. Uiteraard vallen al deze rayons weer uiteen in wijken en blokken. Als voorbeeld voor deze indeling nemen we de situatie 'n Alkmaar, elke stad is verdeeld in de drie wij ken Centrum, West sn Zuid en de sub- wijk Noord. Centrum telt tien blokken, West 14, Zuid 12 en Noord 3. De kosten zijn tot dusverre zeer ge ring geweest. Zij waren in 1950 toen men begon met de uitwerking van de reeds enige lijd bestaande plannen 0.4 cent per inwoner, even eens in 1951 en liepen in 1952 op tot anderhalve cent. Nu er echter al lerlei aanschaffingen nodig gaan wor den en ook het apparaat op toeren komt, raamt men de kosten voor dit jaar op twee kwartjes tot een gulden. Daarin is niet begrepen datgene, dat voor rijksrekening komt, zoals de mo biele colonnes. Het gaat hier om de kosten van het zelfbeschermingsappa raat, het werk in de wijken en de blokken. Wil dit echter goed gaan draaien dan zullen de posten van wijk- blokleiaer alle moeten worden bezet vóórdat de wervingsactie voor vrijwil ligers beg it. Vandaar dat men thans begint met een klei.ie actie ter bezet ting van de enkele nog bestaande hiaten in de Hiërarchie. Begint da" Laat haar dan eens een lijstje maken van wat zij op één dag doet. U schrikt ervan. Niemand werkt zo hard en zo veel als een huisvrouw. Voor haar geen 8-uren dag. Zij staat het eerste op en zit 's avonds om 1 OMtir nog met een berg verstelwerk. Als U dat lijstje eenmaal gezien hebt, wilt U Uw vrouw in het goud zetten. Maar misschien ligt Uw kelder toe-, vallig niet vol goud. Doe dan iets beters. Help haar van dat lang durige verstelwerk af. Geef haar een nieuwe Pfaff-naaimachine. Een schit terende draagbare tltctrische koftér- machine kost niet meer dan f 373.- en U kunt de machine nog op ge makkelijke condities betalen ook. U houdt van Uw vrouw Laat haar dan niet langer een slavin van de verstelmand blijven. Verlicht detaak, die zij zo vol toewijding doer. Zij verdient het. Zij verdient een échte Pfaff! Pfaff-naaimachines zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de speciale Pfaff- naaimachinehuizen. Mocht het adres U niet bekerid zijn, schrijft U dan naar: Pfaff-Naaimachines 's-Hertogenbosch. PFAFF-NAAIMACHINEHUIS HILDERING Alkmaar, Lutrik Oudorp 8 (Zaadmarkt), TeL 2975 (Advertentie, Lag. Med.) De bakkersleerlingen van de Ambachtsschool hebben het gisteren druk gehad met het bakken van de duizenden oliebollen die ten bate van het Rampenfonds op bestelling zijn afgeleverd en vandaag op straat puilen usorden verkocht door de dames van het Roode Kruis en de Stichting 40 45. Blauwe reservisten' gaven geen enkele meter grond prijs J)E steeds weer terugkerende strijd tussen Roodland en Blauwland, die zich gewoonlijk op de Veluwe of zoals het vorig jaar in Duitsland afspeelt, ont brandde gisteravond in volle hevigheid aan de Noord-westelijke rand van onze stad, die door blauwe troepengevormd door de mannen van onze Na tionale Reserve, werd verdedigd. Hun commandant, de vroegere onderluite nant van het KNIL, ajudant L. Hanraads had uit verkregen inlichtingen ver nomen, dat de roden (een sterke stoottroep, samengesteld uit Nationale Re servisten uit Bergen en Egmond. onder aanvoering van sergeant J. H. Koll- mer) een aanval op de stad voorbereidden, waarvan de uitvoering natuurlijk moest worden belet. Ongetwijfeld zouden de roden, die uit Westelijke of Noordwestelijke richting konden worden verwacht, elke list te baat nemen om hun plan te doen slagen. Geslaagde oefening van Nationale Reserve De adjudant concentreerde daarom zijn mannen in de sector, lopende van de Jan van Scorelkade tot de eerste brug in de Hoeverweg. met het kazer neterrein als hoofdweerstandsstrook. Er was op gerekend, dat de vijand op deze koude en donkere avond niet over de brede tochtsloot, die de Ber- genveg van het kazerne-terrein scheidt, zou optrekken. Rond half negen lagen de verdedi gers in stelling. De uitgezonden ver kenningspatrouilles kregen in het voorterrein al spoedig contact met de roden. De laatsten volgden het systeem van speldeprikken, d.w.z. zij té6tten de linie van de blauwen af op zoek naar een zwakke plek. De eerste strijd ontbrandde nabij de brug in de Hoeverweg. Blauw zag zich daarbij genoopt om versterking te vraigen door het afschieten van een rode lichtkogel. Uit de centrale sector werd de gevraagde hulp gezonden, doch plotseling werd ook geweervuur vernomen nabij de brug over de Jan van Scorelkade. Aan de Hoeverweg boekten de roden aanvankelijk geen succes, zij camou fleerden hun verdere bedoelingen door het leggen van een kunstmatige nevel. Geruime tijd bleef het stil, toen on verwachts een nieuwe aanval, waarbij het geknal van ontploffende donder bussen niet van de lucht was, op het bruggehoofd aan de Hoeverweg werd ingezet. De daar opgestelde blauwe „bren". staakte plotseling zijn werk, waardoor rood zij het ook na zwart verliezen de brug kon veroveren. Daarna trok adjudant Hanraads zijn linkervleugel ongemerkt naar de mid densector terug, waar hij de grote aanval verwachtte. Eerst om ruim tien uur brak deze los, waarbij rood frontaal van uit het noordwesten aanviel en met behulp van boten en vlotten de brede tocht sloot nabij het motorgemaal bij vroegere tol bleek te zijn overge stoken. De mannen hadden hun ge zichten uitstekend met zwartgemaakte gordijnstof gecamoufleerd. De verdedigende kracht van blauw, dat van de betonnen funderingen van de niet afgebouwde kazerne, een dankbaar gebruik wist te maken, was zo groot, dat de aanval der roden, die 75 procent van hun mankracht ver loren, dood liep. Alkmaar werd dus niet genomen! In de allerlaatste phase van het ge vecht, dat met veel belangstelling door 35. Jimmy Brown hoorde duidelijk hoe in de tent enige mannen zaten te praten. Hij begreep, dat hij nu bliksem snel moest handelen. Tastend zocht hij naar het ventiel van het rechterachler- wiel. dat hij voorzichtig losdraaide De lucht begon te ontsnappen. Toen kroop hij naar het rechtervoorwiel en ook daarvan draaide hij het ventiel los. echter net zo ver, dat de ontsnapoenae lucht niet al te veel lawaai maakte. Jimmy begon te grijnzen, „Zie zo", dacht hij. ..binnen een minuut of tien zit er geen aasje lucht meer in die banden 011 voordat zij die dingen weer hebben opgepompt heb ik een flinke voorsprong op die kerels. Op zijn tenen begon Jim my aan de terugtocht, maar zodra hij meende, dat de mannen in de tent hem niet meer zouden kunnen horen, begon hij te draven. Hij rende door. totdat hij dc jeep had bereikt. „Starten Piet. zo gauw mogelijk starten." riep hij. Piet Potlood slaakte een zucht van verlich ting, toen de vertrouwde stem van Jim my tot hem doordrong. Hij drukte op de starter en het volgende ogenblik begon de motor van de jeep weer te brommen. „Wat-moeten we met die vent beginnen, Jimmy? vroeg Piet Potlood op 't ogenblik, dat Jimmy in de jeep klauterde. „Die nemen wij tussen ons in." zei Jimmy „en die leveren wij er gens af aan 't een of andere politiebu reau. als wij dat tegen komen. Vooruit Piet, maak een beetje plaats voor mli en wees op ie hoede, want nu gaat 't spul beginnen. Je zult eens even wal beleven! Maar maak je niet ongerust De heren zijn vleugellam..11 de districtscommandant majoor Krop en de kapiteins Donkersloot en Koppenoi werd gadegeslagen, belandde onze hoofdredacteur, die met zijn auto toe vallig passeerde, midden in het strijd gewoel. De wagen vserd daarbij door een verdwaald projectiel getroffen. Het richtte evenwel geen schade aan. „DE DIJK 15 DICHT BRACHT I 691.30 OP De voorstelling van „De Dijk is dicht", die met de volledige medewer king der directie van het Harmonfe- theater gisteren werd gehouden, heeft buiten de collecte het bruto-bedrag van 691,30 opgeleverd, dat geheel aan het Rampenfonds zal worden overgemaakt. De belangstelling voor de voorstelling was zo groot, dat een groot aantal men sen teleurgesteld moest worden. Alle 524 plaatsen van het theater waren bezet. De collectebussen zullen in Amster dam geledigd worden, zodat de inhoud hiervan nog niet bekend ls. LEERLINGEN BRACHTEN 2985 BIJEEN De op de openbare en bijzondere onderwijs-inrichtingen gehouden in zameling heeft de mooie som van f 2985,80 opgebracht, waardoor het totale bedrag, dat Alkmaar zal afdra gen aan het Rampenfonds gestegen is tot f 111.225,59. Verder werd ont vangen f 250.- (overwerk personeel fa J. Slinger en Co.) en f 587,75 (res tant opbrengst kerkconcert) Rectificatie kegelverslag In ons verslag van het tornooi om het kampioenschap van de Alkmaarse Kegelbond is een fout geslopen. In de afdeling korps Dames A staat abusie velijk vermeld dat Vredelust met 610 hout de eerste plaats inneemt. Dat moet zijn Rollend Raadsel met 610 hout (99 treffers). Vredelust staat op de twfcede plaats. De Alkmaarse elftallen Alcmaria: Vasbinder; Wijnands en Paulisse; Webster, Wassink en Brou wer; De Buyzer. Dinkelberg, Untied, Schmidt en Genefaas. Al km. Boys: Kramer; Metselaar en Krul; Jansen, De Ley en Blok; A. In- dri, Snijders, Pater, Knip en P. Indri. Randers: Dukers; Klepper en Kemp; Teigelcr, Sol en Heesbeen; Clement, Goseling, J. Teigeler, Th. Bakker en Goldman. RKAFC: Popma; Wester en Hoebe; De Lange, Dorresteyn en Van Saase; P. Tijm, J. de Nijs, Kooge, J. Tijm en Meyer. Alkmaar: Blokker; Sol en De Jong; Bakker, Schoonhoven en Zwart; Ger ritsen, Ooms, Van Baden, Norder en Roos. Nagekomen predikbeurten ALKMAAR, Verbr, der Waarh., Brou werstraat 31, 10.30 uur: ds Ruys. EGMOND-BINNEN, 10 uur: ds Plug (Verbeterd bericht). WEST-GRAFTDIJK 7.30 uur; ds Plug (verbeterd bericht) SCHOORL, 10 uur: ds De Jong. SCHOORLDAM, Verbr. der Waarh. ,De Vries) 7.15 uur: ds Ruys. N.-NIEDORP, 10 uur: ds De Wilde. DIERENBESCHERMING Op de Dijk is zwervend aangetroffen een zwart hondje, ongeveer 4 maanden oud. reu. Inlichtingen Inspecteur Die renbescherming, C. Verwer, Zaagmo lenstraat 36.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2