Ringen Zeeuwse kring geeft en vraagt hulp! J.B. DIKKER mwm v*l£j£|i7 Kruiningen Hoge boeten voor stroperij Vreemdelingenlegioen lokt r Zaterdag 21 Februari 1953, NIEUWE APELDOORNSE COURANT Eerste blac? De Zeeuwse Kring voor Apeldoorn en omstreken is, zoals medegedeeld, voornemens „Instuiven" te organise ren voor hier verblijvende évacué's. Donderdagmiddag is de kring met dat werk gestart met een Instuif in het Odd Fellowhuis aan de Deventer- straat. Hoewel het aantal bezoekers nog niet zo groot was, deed de stemming al di rect prettig aan. Bewoners van Zierikzee, Middelhar- nis, Oude Tonge, Waarde enz. en vele leden van de Zeeuwse Kring, bleken spoedig wederzijdse bekenden te heb ben, zodat het er vaak op leek, dat alle aanwezigen „fermielje" van elkaar wa ren. Er werden groepjes gevormd, druk gepraat over allerlei, in het bijzonder natuurlijk over de laatste verschrikke lijke weken. Hier was men bezig wol te kluwen en begon men te breien. In een hoekje stond een sjoelbak, die door enkele jonge meisjes goed werd gebruikt. Verder werden de évacué's dcor hun Apeldoornse streekgenoten uitgenodigd eens aan te komen lopen. Zo werd die eerste middag daardoor al een goede middag, waar vriendschap werd aangeboden en aanvaard. Er zullen zich volgende Donderdag middag ongetwijfeld meer geëvacueer- den melden, nadat hen nog persoonlijk een uitnodiging is gestuurd. Vrijdag 27 Februari wordt in La Bordelaise een Zeeuwse avond gehou den, ten bate van de getroffenen. Verlovings Monogram Zegel Fantasie Er wordt een film gedraaid van de Regeringsvoorlichtingsdienst over Zee land; ds Steenbergen, die geruime tijd te Biezelinge, vlak bij Kruiningen stond, houdt een causerie over het godsdienstig leven der Zeeuwen; de heer Oldenhof, van de Kerstspelen in de Hervormde Kapel, zal declameren en zo mogelijk zal de film gedraaid worden, welke de heer Willering op nam van het verdronken land in en om Kruiningen. In de pauze zal een verloting worden gehouden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het werk voor de geëvacueerden in t Odd Fellowhuis, aan de Deventerstraat. Dat werk kost uit de aard der zaak geld. Zal de Zeeuwse kring het naar behoren kunnen voortzetten, dan moet er steun komen van belangstellenden. Vandaar ook de avond van 27 Februari, welke op touw is gezet om voor dat werk belangstelling te wekken. La Bordelaise was al zo vriendelijk haar zaal gratis beschikbaar te stellen. Wanneer nu de verloting slaagt, dan is het bestuur van de Zeeuwse Kring op de goede weg. Hoe meer er wordt af gestaan, hoe groter de opbrengst. Goederen kunnen worden bezorgd, o.m. bij mevr. Damsté, Zwolseweg 45, mevr. Frangoys, Kon. Lodewijklaan 22 en mevr. Roelse, Van Heutszlaan 7. BRINKLAAN 16 TEL.2516 Wat is er te doen?-^ Centraal-Theater, van 20—26 Febr., hoofdnummer .,De fidele boer", alle leeft. 19 en 21 uur, Woensdag 25 Febr, 14.30; Zaterdag 21 Febr., 16.30 en Zondag 22 Febr. 14.30 en 16.30 hoofdnummer „De stierenvechters"/ Minerva-Theater, van 20—26 Febr., hoofdnummer „Ik zie je in mïjn dromen', alle leeft., 18.45 en 21 uur. Zondag en Woensdag matinee, Veluwë-Theater. van 20—26 Febr., hoofdnummer „De dodenrit in het spookgebergte", 14 j., 18.30 en 20.45, Zondag 15 uur. Tivoli-Tneater, van 20—25 Febr., hoofdnummer „Anna", prol.. 14 j., 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondag 14 uur, 16.45, 18.45 en 21 uur. Gafé-restaurant Marktzicht, Show-or kest Jossy Huygens. Zaterdag 21 Febr. Hof van Gelre, 20 uur, Uitv. Toneelver. „Door Vrijheid Verenigd", opv. van „Morgenrood". Zaterdag 21 Febr., Kunst en Genot, Bonte avond E.A.W.C. Wandellusb 15 uur Feest voor de niet wandelen de jeugd van Apeldoorn. Zaterdag 21 Febr., Bosbadpaviljoen, 20 uur, Jazz-night-party Carnegie-So- ciëteit. Zondag 22 Febr. Geb. Zuid-Oost, Wor men, 20 uur Feestavond A. B. Ca baret. Maandag 23 Febr. Poort van Kleef, 19.30 Propaganda-feestavond B. O. L. H.—B. O. G., Hooiland—Klaren- beek. Dinsdag 23 Febr., Hotel Bloemink, Loolaan. 15 uur: „Mevrouw, voor U", firma Van Zeben. Woensdag 25 Febr. Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur, Tijdrede ds p. van Oossanen. Woensdag 25 Febr., Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur Tijdrede ds P. van vjossaiieu. Donderdag 26 Febr., Tivolï-theater, 20 uur Haagse Comedie, derde toneel avond tweede serie Kunstkring. Opv. van „Als 't kindje binnenkomt". Woensdag 4 Maart, Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur Tijdrede ds P. van Oossanen. Donderdag 5 Maart Kunst en Genot, 20 uur, A.M.G. de Spotvogels. Dinsdag 17 Maart, zaal Bienefelt. van Kinsbergenstraat, 19.30 uur, alge mene ledenverg. Coöp. Vooruit. Arnhem: Gemeentemuseum Arnhem: tentoon stelling „Franse wandtapijten van heden" en gouaches van Mare Saint Saëns tot 16 Maart 1953 (dagelijks van 10—5 uur. 's Zondags van 1—5 uur. Ter voorkoming van misverstand eD teleurstelling diene, dat In de agenda slechts die gebeurtenissen en uitvoe- rlngeo kunnen worden opgenomen welke per advertentie In de N. A. Crt. rijn aangekondigd. Stationschef jubileert Voor de heer P. van de Spreng, sta tionschef te Apeldoorn, is het Dinsdag 24 Februari a.s. een belangrijke dag. Op die datum, is het nl. veertig jaar geleden dat - hij als leerling-klerk in dienst trad bij de Nederlandse Spoor wegen. De a.s. jubilaris zag 15 Aug. 1983 te Doorwerth (thans gemeente Renkum) het levenslicht. Na de H.B.S. in Arn hem te hebben doorlopen, volgde op de reeds genoemde datum zijn aanstelling bij de Ned. Spoorwegen. Zoals zo dik wijls het geval is met de spoormensen werd hij „heen en weer gesmeten", zoals de populaire term luidt. Achtereenvolgens deed hij dienst in Wychen. Alphen aan de Rijn, Vught, Leeuwarden, Amsterdam C.S. en Riet landen, Enschede, Haarlem, weer in Amsterdam C.S., waarna in 1948 zijn benoeming tot chef in Winterswijk volgde. Op 1 Januari 1951 volgde zijn Zo zijn de Zeeuwen HET WAS SLECHTS een simpel briefkaartje, dat een Apeldoornse firma dezer dagen van een relatie uit Zeeland ontving. We ontlenen er de volgende regels aan: „Onze zaak staat geheel onder water en hoe alles in orde moet komen weten we niet, want er is veel materiële schade, welke na tuurlijk niet allemaal vergoed kan worden. Nu is echter onze vraag of u ons zo spoedig mogelijk wilt berichten of er nog een factuur openstaat, daar wij graag, indien mogelijk, onze verplichtingen nog willen nakomen." GEEN WONDER, dat de betreffen de Apeldoornse firma door dit schrijven getroffen werd. In al hun beroerdigheid en ellende denken de mensen toch nog om hun leverancier. Velen zouden de ramp gaarne als een heel goede reden accepteren om uit stel van betaling te vragen, maar niet deze Zeeuwen. „Het is in derdaad de moeite waard om deze mensen te helpen," aldus de Apeldoornse firma en doet daar bij het verzoek er eens de aan dacht op te vestigen. Waaraan we hierbij gaarne vol doen. Geslaagd Voor het praktqk-examen Boek houden van de Associatie voor Praktijk-examens slaagden de he ren: J. H. Sint, A. J. Boégborn, M. Cruys en mej. G. Zwaagman. Zondagsdienst doktoren Zondag 22 Februari wordt de dienst waargenomen door de volgende dok toren: G. Peterse, Brinkl. 116. tel. 2638 (N.W.) V. H. B. Kappers, v. Hasseltlaan II, tel. 3250. (Z.W.) P. A. Jens, Mendelssohnlaan 25, tel. 4142 (Z.O.) H. Th. van der Poll, Jachtlaan 94, tel. 5884, (N.O.) Men wordt verzocht boodschappen, voor de Zondag bestemd, die dag zo mogelijk voor 9 uur op te geven. APOTHEKEN Apotheek De Maar, Kerklaan 16, telef. 2017. Zuider-Apotheek, Schubertlaan 2. Telefoon 3254. Zo juist ontvangen: WATERSNOOD LEPELTJES a 2.50, waarvan 1.50 wordt af gedragen aan het Nationale Rampenfonds, TEL.2S71 APELDOORN overplaatsing naar Apeldoorn, ook thans nog zijn. standplaats. De hegr v. d. Spreng heeft zich in de enkele jaren, tijdens welke hij in Apel doorn werkzaam is, doen kennen als een humaan chef en zich mede daar door véle vrienden verworven. Aan belangstelling zal het hem Dinsdag a.s. wanneer hij in de kring van het spoor wegpersoneel wordt gehuldigd, zeker niet ontbreken. Werkkleding nodig..? Inlichtingen verzocht De commissaris van politie verzoekt degenen, die inlichtingen kunnen ver strekken omtrent de herkomst van de navolgende te Apeldoorn onbeheerd aangetroffen rijwielen, zich te melden aan de afdeling recherche der gemeen tepolitie, Deventerstraat. 23. Ie. zwart gelakt ongebiesd herenrij wiel, ongemerkt, voorzien van bescha digd zwart celluloid stuur met idem handvatten, Lepper zadel, remnaaf, electrische verlichting merk Philips, zwart zeildoeken jasbeschermer en id. kettingkast, Gazelle buitenbanden, in voorspatbord een gat voor remstang; 2e. zwart gelakt ongebiesd meisjes rijwiel, merk Mercury Cycle, voorzien van enigszins verroest chroom stuur zonder handvatten, klein imitatie Ter- ryzadel, remnaaf. geen lantaarnkop, dynamomerk Fako, geen jasbescher mer en kettingkast. afgesleten crème banden, triplexplankje op bagagedra ger; 3e. zwart gelakt, goud gebiesd da mesrijwiel, merk Spido. voorzien van verchroomd stuur met zwart celluloid handvatten, Vasad zadel, remnaaf, lan taarnkop merk Pioneer, zwart gelakte dynamo, zwart zeildoeken jasbescher mer en kettingkast, slot op voorwiel, halfsleets banden (crème), achterband merk Mobile, bel zonder veer. Apeldoorn helpt Kruiningen Het bestuur van „De Nieuwe Ijs baan" heeft besloten zijn kas te ont lasten van een bedrag van f 300.ten bate van de slachtoffers van de waters nood. Het geld zal aan het comité „Apeldoorn helpt Kruiningen" worden overgemaakt. APELDOORN: Helpt mee, Kruiningen: Geadopteerd, Apeldoorn: "Voelt U vereerd! Kruiningen: In noodgebied, Apeldoorn: Vergeet 't niet! Kruiningen: Vertrouwt op zicht, Apeldoorn: Verstaat uw plicht! Kruiningen: Leeft öp door U, Apeldoorn: Helpt mee, helpt nu! Kruiningen: Omhoog gebracht, Apeldoorn: Betrekt de wacht! In glorie zij herboren: KRUININGEN door APELDOORN! Rampenfonds 1953 Verantwoording Administratie Nieuwe Apeldoornse Courant. Toneelver. „Graficus" f 404.— Leden toneelver. „Graficus" - 46. Na verkiezingen De heer J. Ringnalda geen wethouder meer Naar wij vernemen zal de heer J. Ringnalda. wethouder van Onderwijs (P. v. d. A.) zich na de verkiezingen, ongeacht de uitslag daarvan, niet meer beschikbaar stellen voor het wethouderschap. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 Febr. Gereformeerde kerk-, Noorderkerk, P. Joubertstraat: 10.u. ds De Bruyn; 17 uur ds Eringa. Westerkerk, Brinklaan: 10 uur ds Colenbrander; 17 uur ds De Bruyn. Zuiderkerk, Arnhemseweg: 10 uur ds Kleine; 17 uur ds Colenbrander. Chr.H.B.S.Jachtlaan: 10 uur ds Eringa; 17 uur ds Kleine. Ned. Herv. Gemeente, Nieuwe kerk, Arnhemseweg, 19 uur niet 18.30 ds Berkel, Evangelisatiedienst. KANTONRECHTER VONNIST „Als ik dat allemaal van tevoren geweten had, dan had ik de schikking dadelijk betaald", riep de laatste van de zestien verdachten, die zich Don derdagmorgen voor de Apeldoornse kantonrechter te verantwoorden had den, gramstorig uit. Hij behoorde tot degenen, die een zeer kleine overtre ding hadden begaan en ongelukkiger wijze op zijn berechting, die nog geen minuut duurde, vier uren moest wach ten. Meer dan een uur werd er gepraat over het al of niet voorrang verlenen door H. v. d. B. uit Apeldoorn, toen hij met zijn personenauto op de Arnhem seweg nabij de Eksterweg in botsing kwam met een juist passerende motor rijder bij het oversteken van de weg. Er waren juist vier getuigen, de ver dachte en zijn raadsman, die de ware toedracht nog eens grondig uiteen ra felden, waarna de kantonrechter na 't requisitoir van de ambtenaar O.M., tot de slotsom kwam, dat verdachte welis waar niet roekeloos Was geweest, maar toch onoplettend. Resultaat f 20 boete subs. 5 d. h. Eis f 25. Wanneer niet een plichtsbetrachtend ingezetene melding had gemaakt van de ergerlijke fout, die W. B. uit Apel doorn bij de verkeersinstallatïe aan de DeventerstraatRegentesselaan beging door willens en wetens in volle vaart door het rode licht te rijden met zijn auto, dan zou deze „woesteling", zo als de ambtenaar O.M. hem noemde, ongestraft zijn gebleven. Bij verstek Wederom een ontgoochelde Apeldoorner Liftend naar Marseille Zwerflust zit velen in hel bloed, vooral jongelui, die ternauwernood de kinderschoenen ontwassen zyn. Voeg daarbij de valse romantiek welke men in vele films te zien krijgt en de ver derfelijke beeldromans, dan heeft men de oorzaken welke tot gevolg hebben, dat herhaaldelijk jongelui het ouderlijk huis zonder voorkennis verlaten, op jacht naar avontuur, zich niét bekom merend over de ongerustheid, waarin men de familie achterlaat. Bovendien vormt het Vreemdelingen legioen dikwijls een grote trekpleister. Hoe dikwijls men deze instelling ook in schrille, afschrikwekkende kleuren heeft geschilderd, toch komen er steeds weer jongelui op af als muggen op een brandende lamp. Tot ze met de werkelijkheid gecon fronteerd worden en dan hemel en aarde bewegen om hun onberaden stap weer ongedaan te kunnen maken. Zo verging het 4 Februari jl. ook 'weer een 1-7-jarige jongen uit Apel doorn. Hij verliet (niet voor de eerste keer overigens) ongemerkt de ouder lijke woning. Z'n verdwijnen werd na tuurlijk spoedig bespeurd en men stelde alles in het werk om hem weer op te sporen. Liftend naar Marseille. Geen spoor was echter van de jonge man te vinden en men nam aan dat hij naar het rampgebied was vertrok ken teneinde aldaar te helpen. Donderdagavond jl. werd men ech ter uit de droom geholpen. Toen zat de knaap op het bureau van politie te Apeldoorn, vermoeid, teleurgesteld, een illusie armer doch een ervaring rijker. Toen hij wat bekomen %vas kwam het verhaal los. Liftend was hij naar Frankrijk ge gaan. De grenzen bleken vrij gemak kelijk ,te passeren en ook 'l voedings- en overnachtingsvraagstuk wist de onder nemende jongeman op te lossen, dank zij vele goedhartige boeren in België en Frankrijk. Via Parijs ging hij aaar Marseille, waar zich een kazernecom plex van het Vreemdelingenlegioen bevindt. Hij zag daar een stukje van het leven en de africhting der soldaten, zij het dan ook van de buitenkant. Doch dat weinige was reeds voldoende om hem ijlings op zijn schreden te doen terugkeren. Alle lust om dienst te nemen bij het Legioen was als sneeuw voor de zon verdwenen. Op de terugreis naar Nederland werd hij in de nabijheid van Parijs opgepikt door de Franse gendarmerie, die hem voor de keus stelde op trans port naar Nederland te worden ge steld of dienst te nemen bij het Vreem delingenlegioen. Wijselijk koos hij het eerste waarna hij naar de Frans-Bel gische grens werd gebracht. De Ne derlandse consul in België, van zijn komst verwittigd, zorgde voor zijn transport naar Roozendaal, waar de Nederlandse politie zich over hem ont fermde. Na al die omzwervingen belandde hij tenslotte op het bureau van politie te Apeldoorn, waar z'n ouders hem Donderdagavond weer in ontvangst konden nemen. Een simpel slot: met vader en moe der mee naar huis; doch die waren overgelukkig dat de jongen weer terug wérd hij nu veroordeeld tot f 25 boete subs. 10 d. h. Stroperij Drie stropers uit Voorst, Z., R. en B. die gewapend met stokken en begeleid door een hond op strooptocht waren uit geweest, werden streng gestraft. R., die al meermalen voor een dergelijk feit zich te verantwoorden had gehad, kreeg in. totaal f .65 boete subs. 65 da gen hechtenis. Z. kreeg f 50 boete of 50 dagen en B, eveneens f 50 boete subs. 50' dagen. J. B. uit Assendelft haalde op de Amersfoortseweg op het nippertje een auto in, terwijl van de andere zijde de politiewagen naderde. Door krachtig remmen gebeurden er geen ongeluk ken, maar B. kreeg f 40 boete subs. 20 d. h. Ook H. E. uit Apeldoorn was op de Paslaan-Kerklaan plotseling tegenover een politiewagen komen te staan, toen hij geen voorrang verleende. Ook hie; bleven gelukkig ongelukken uit. Von nis f 10 boete subs. 2 d. h„ waarbij re kening werd gehouden met bijzondere omstandigheden. Klein goed. Op vijf meter voor de stopstreep bij de verkeersinstallatïe Hoofdstraat- Deventerstraat sprong het licht op geel en toch reed J. v. W. met zijn fiets door: f 5.boete subs. 2 d. h. Ijverig trachtten zowel de kanton rechter als de ambtenaar O.M. G. v L. uit Apeldoorn duidelijk te maken dat hij op het smalle weggetje in Ma- rialust, vlak voor een bocht, niet half naast zijn kameraad had mogen fietsen. Dit had verdachte overigens ook zelf ondervonden, want er ontstond botsing tussen zijn vriend en een genligger. Verdachte was echter niet te overtuigen en kreeg f 10 boete subs. 2 d. h. Voor het rijden zonder achter licht moest hij f 3 boete betalen. Al twee jaar had B. H. v. d. V. uit Apeldoorn een radio en hoewel hij wist, dat hij dit diende aan te geven, om in het bezit te komen van een luis tervergunning, had hij dit versloft: f 15 boete subs. 5 d. h. C. S. uit Apeldoorn had zich wel ge meld voor een luistervergunning, doch verzuimde, na herhaaldelijke aanma ningen, te betalen: f 10 boete subs. 2 d h. Het fietsen zonder achterlicht is zeer gevaarlijk, aldus de kantonrechter, ln de zaak tegen A. B. D. uit Apeldoorn en legde hem f 3 boete subs. 1 d. h. op. In alle vroegte werd G. v. O. uit Apeldoorn bekeurd omdat zijn auto met aanhangwagen niet was voorzien van voor- en achterlichten. Totale boete f 10 subs. 5 d. h. De hekkensluiter was de verbolgen W. J. L. uit Apeldoorn, die zonder l:cht op z'jn fiets had gereden en die zeker de schikking van f 5, waartoe hij ook nu werd veroordeeld, had betaald wanneer hij geweten had, dat hij vier uur moest wachten in het kantonge rechtsgebouw. Aan hei vensier Twee kunnen meer dan één! Velen zullen Vrijdagmorgen via de radio met enige verbazing hebben vernomen, dat ook het Canadese Ot tawa Kruiningen had geadopteerd. In Kruiningen zelf zal men gejuicht heb ben, maar hier zal menigeen zich af gevraagd hebben: Wat nu, Apeldoorn? Enerzijds de Amerikaanse dollar, anderzijds de Hollandse gulden. Dat de dollar sterk is, weten we nu wel zo langzamerhand. Dat de Hol landse gulden tegenover de dollar maar een zwakke broer is In Amerika ook in Canada doet men alles grootscheeps, houdt men niet van halve maatregelen, terwijl men in ons lieveland meer bedacht zaam is aangelegd. De eerste hulpverlening verliep snel; nu 't op de verdeling van de mil- lioenen aankomt, gaat men in Den Haag niet over één nacht ijs. Maar nu Ottawa? Wordt dat een wedijver, een wedstrijd tussen die Canadese stad en Apeldoorn? We hebben ons al dadelijk laten ver tellen, dat Ottawa een honderddertig duizend inwoners lelt tegenover Apel doorn ruim negentig duizend. Onge twijfeld een respectabel aantal dit laatste, maar zullen de mogelijkheden in Ottawa niet veel groter zijn dan hier? Deze en andere vragen zullen onge twijfeld bij vele luisteraart stjn opge komen. Dat wordt een wedstrijd, waarbij Apeldoorn het onderspit zal d&lven. Wanneer er inderdaad van een wed strijd gesproken moet worden, dan ongetwijfeld, de dure dollars zullen de race winnen. Kruiningen zal er wel bij varen. Maar er behoeft geen sprake te zijn van een race, waarbij beide plaatsen nu eens zullen laten zien, wat ze waard zijn. Er komt een edele wedstrijd, waar uit Apeldoorn we wezen daar Vrij dag reeds op met ere moet te voor schijn komen. Dat betekent ook, dat Apeldoorn niet in zijn hulpverlening kan ver zwakken. Er kan geen sprake van zijn, dat Apeldoorn nu maar mag gaan leunen op Ottawa, als op de stad, waarvan alle heil wordt ver wacht. Ottawa doe wat zijn hand vindt om te doen. Apeldoorn doe het zijne, zo, dat straks, als de wonden in het over stroomde deel van ons land geheeld zijn, de naam van onze gemeente in Kruiningen met gerechtvaardigde trots uitgesproken wordt. Ottawa en Apeldoorn behoeven niet langs elkander heen te werken. Elke hulp kan tot haar eigen vlak bepei'kt blijven. Samenwerking is, via Kruiningen zelf bijv., mogelijk. Hoe dit ook verlopen zal, vast moge worden gesteld, dat de hulp uit Apel doorn niet kan en niet mag vermin deren. Apeldoorn heeft op zich genomen Kruiningen te helpen. Die verplich ting zal ten volle moeten worden na geleefd. Kijk, wat is dat veranderd! Ons wekelijks plaatje van Oud- Apeldoorn zal men ditmaal tevergeefs zoeken in de N.A.C. In gezelschap van een onzer redacteuren heeft onze fotograaf deze week het watersnood- gebied bezocht het resultaat van beider arbeid vindt men in dit num mer met het gevolg, dat er geen plaats beschikbaar was voor een plaatje uit onze gemeente. De volgende week wordt de, naar we weten door zeer velen gevolgde rubriek voortgezet. Rit Automobielclub De rit van de Apeldoornse Automo bielclub. die indertijd wegens slechte weersomstandigheden moest worden afgelast, is nu vastgesteld op heden middag. Start om "half drie bij hotel Bloemink. WAl ZEGT Roel! uut d'n Enk „Bij moeders pappot is hst beter"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2